Maski przeciwpyłowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.04.19

 

Z uwagi na to, że dostępne w sklepach maski przeciwpyłowe różnią się krojem i rodzajem zastosowanego filtra konsumenci często mają problem z dokonaniem wyboru. Jeśli Ty także zastanawiasz się, czym wyróżnia się dobry produkt chroniący przed krążącymi w powietrzu zanieczyszczeniami, jesteś w odpowiednim miejscu. Poniżej znajdziesz poradnik zakupowy oraz ranking, w którym umieściliśmy opisy najlepszych masek przeciwpyłowych. Wyróżnione w zestawieniu modele są chętnie kupowane przez konsumentów, co potwierdza przeprowadzona przez nas analiza opublikowanych w Internecie komentarzy. Pierwsze miejsce należy do produktu Dragon Casual Alphabet, który ma filtr zatrzymujący do 99,95% cząsteczek zanieczyszczeń. Maska ściśle przylega do twarzy, na co wpływa ukryty w lamówce metalowy nosek. Co ważne, model ten zapewnia ochronę nie tylko przed pyłami, ale i smogiem. Na drugim miejscu plasuje się maska LahtiPro CE L120050, którą wyposażono w zawór ułatwiający oddychanie i odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Produkt ma filtr klasy P3, jak również poprawiającą szczelność, wewnętrzną wkładkę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką maskę przeciwpyłową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Osoby pracujące w trudnych warunkach (przykładowo na budowie) powinny nosić maskę przeciwpyłową, która skutecznie zapobiega przedostawaniu się drobnych cząsteczek zanieczyszczeń do dróg oddechowych. Taki produkt przyda się także konsumentom, którzy mieszkają w miejscowościach, gdzie poziom smogu w powietrzu często przekracza normy bezpieczeństwa. Jak jednak znaleźć model, który jest komfortowy w użytkowaniu, a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym poradniku. Podpowiadamy, jaką maskę przeciwpyłową wybrać i na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę, gdy robimy zakupy.

Klasa filtra

Szukając właściwej maski przeciwpyłowej musimy sprawdzić, w jakiej klasy filtr został wyposażony wybrany model. Na dostępnych w sklepach produktach znajdziemy oznaczenia: P1, P2 i P3. Który z nich zapewnia najskuteczniejszą ochronę przed unoszącymi się w powietrzu pyłami?

Maska z filtrem klasy P1 zapobiega przedostawaniu się do układu oddechowego dymu, pyłu i aerozoli ciekłych, pod warunkiem, że wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS) wynosi nie więcej niż 4. Tego typu produkty znajdują zastosowanie w przemyśle rolniczym i spożywczym, jak również w cementowniach i kamieniołomach. Filtr klasy P1 chroni przed pyłkami roślinnymi, węglanem wapnia, kredą, siarką, tlenkiem cynku oraz gipsem.

Filtry P2 zatrzymują do 94% cząsteczek mniejszych niż 0,5 mikrometrów. Oznacza to, że takie maski zapewniają ochronę przed pyłami i innymi zanieczyszczeniami w miejscach, gdzie NDS jest mniejsze lub równie 10. Zaleca się, aby filtr tej klasy stosować, jeśli mamy kontakt z wodorotlenkiem sodu, węglem, pyłami drewna, celulozą, dymem spawalniczym, chromem i kadmem.

Z kolei filtr klasy P3 zapewnia ochronę dróg oddechowych na bardzo wysokim poziomie, gdyż zatrzymuje nawet do 99,95% cząsteczek mniejszych niż 0,5 mikrometrów. Modele P3 są w szczególności polecane pracownikom miejsc, w których odnotowuje się wysokie stężenie pyłów respirabilnych, a także tych zawierających duże ilości kadmu, arsenu, niklu, radu, kobaltu, strychniny, cząstek radioaktywnych oraz berylu. Maski z opisywanym filtrem świetnie sprawdzają się w przypadku osób z chorobami układu oddechowego i tych ćwiczących przy bardzo zanieczyszczonym powietrzu.

 

Jednorazowa czy wielokrotnego użytku?

Osoby chcące ochronić się przed szkodliwym działaniem smogu i innych zanieczyszczeń zastanawiają się, jaka maska przeciwpyłowa jest najlepsza. Wybierając się na zakupy należy zastanowić się, jak często zamierzamy zakładać zakupiony produkt. Jeśli ma to być model do pracy, powinniśmy poszukać maski wielokrotnego użytku, która jest wyposażona w filtr zapewniający ochronę przed pyłem przez kilkaset godzin (po tym czasie należy go wymienić na nowy). Produkty jednorazowe są dedykowane konsumentom, którzy bardzo rzadko są narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza. Dotyczy to np. osób mieszkających z dala od miasta, mających jedynie sporadyczny kontakt ze smogiem.

 

Rozmiar

Najlepsza maska przeciwpyłowa musi idealnie przylegać do twarzy, gdyż tylko wtedy zapobiega przedostawaniu się cząsteczek zanieczyszczeń do dróg oddechowych. Wybór właściwego rozmiaru produktu nie jest zbyt trudny. Wystarczy znać wartości dwóch podstawowych wymiarów:

 A – to odległość pomiędzy końcem brody a 1/3 długości nosa;

 B – to obwód głowy mierzony na wysokości nosa.

Aby znaleźć dopasowaną maskę znajdźmy model, którego wymiary A i B są jak najbardziej zbliżone do wartości dokonanych przez nas pomiarów. Standardowo modele przeciwpyłowe dostępne są w rozmiarze od S do XL, dlatego problemu ze znalezieniem pasującego modelu nie powinni mieć mężczyźni, ani kobiety. Poza tym w sklepach dostępne są też maski dedykowane dzieciom, które dostosowane są do kształtu oraz mniejszego rozmiaru ich twarzy. Z tego względu przed pyłem i smogiem jest doskonale chroniona cała rodzina.

 

Budowa

Budowa masek przeciwpyłowych może się różnić w zależności od producenta czy zastosowania. Dużą popularnością cieszą się modele z elastycznym zaciskiem nosowym, który zapobiega zsuwaniu się maski z twarzy i zapewnia dobre uszczelnienie. Wspomniany element zwykle jest ukryty w lamówce, dlatego go nie widać. Takie rozwiązanie wpływa na zwiększenie estetyki produktu.

Aby uniknąć podrażnienia skóry twarzy wybierzmy maskę, do produkcji której wykorzystano tasiemki i lamówki z mocnego, a jednocześnie miękkiego materiału. Wówczas ryzyko, że produkt będzie nadmiernie obcierał skórę zmniejsza się do minimum.

 

Zaworek

Większość masek przeciwpyłowych ma specjalny zaworek. Zadaniem tego elementu jest ułatwienie oddychania, jak również odprowadzanie wilgoci, w efekcie czego noszenie produktu staje się bardziej komfortowe.

Gogle

Specjalistyczne maski przeciwpyłowe wyposaża się w ochronne gogle. To idealny wybór dla użytkowników, których praca polega na obróbce drewna, szkła lub betonu. Powstające podczas takiego procesu odłamki mogą przypadkowo skaleczyć twarz lub wpaść do oka i doprowadzić do utraty wzroku. Gogle zapobiegają takim sytuacjom.

 

Maska dla sportowca

Poza standardowymi maskami przeciwpyłowymi do wyboru mamy też modele przeznaczone dla sportowców – biegaczy, kolarzy itp. Cechą wyróżniającą takie produkty jest niezwykle oryginalny wygląd. Poza tym zaliczane do tej kategorii maski produkuje się z rozciągającego się i wytrzymałego materiału, zwykle neoprenu. Modele dedykowane sportowcom chronią nie tylko przed smogiem, ale również zimnem i wiatrem. To powoduje, że z uprawiania sportów w chłodne dni (zwłaszcza jesienią i zimą) można czerpać więcej przyjemności, a jednocześnie oddychać czystym powietrzem.

 

Design

Choć design maski to sprawa drugorzędna warto kupić ten model, który nam się podoba pod względem estetyki. Dzięki temu zakładając go będziemy czuć się pewniej i swobodniej. Marki specjalizujące się w produkcji masek przeciwpyłowych i antysmogowych oferują nam wiele różnorodnych modeli dostępnych w kilku wersjach kolorystycznych. Niektóre z nich wyróżniają się dodatkowo ciekawymi zdobieniami. To powoduje, że na pewno każdy z nas znajdzie idealny dla siebie produkt.

 

Maski przeciwpyłowe w dobrych cenach

To, ile wydamy na zakup maski przeciwpyłowej zależy od kilku czynników. Modele jednorazowe są tańsze niż te, wielokrotnego użytku, niemniej jednak inwestycja w produkt z wymiennym filtrem czasem jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Duży wpływ na cenę ma w tym przypadku także: liczba zaworków, materiał wykonania i klasa filtra. Maski przeciwpyłowe kosztują średnio od 8 zł do ok. 200 zł.

 

Nailepsze maski przeciwpyłowe w 2019 roku

 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz odpowiedni produkt, przeczytaj przygotowany dodatkowo ranking masek przeciwpyłowych. W tej części artykułu zamieściliśmy opisy modeli cieszących się popularnością głównie ze względu na bardzo dobrą ochronę dróg oddechowych przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.

 

Nasze zalecenia

 

Dragon Casual Alphabet 

 

Maska wielokrotnego użytku Dragon Casual Alphabet wyróżnia się wygodą noszenia oraz estetycznym wyglądem. Krój produktu sprawia, że model ten idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy i dobrze do niej przylega. W mocnej i jednocześnie elastycznej lamówce został ukryty metalowy nosek odpowiadający za dokładne uszczelnienie.  

Maska zatrzymuje ok. 130 rodzajów zanieczyszczeń, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Są to m.in.: spaliny, dym tytoniowy oraz cząsteczki znajdujące się w smogu. Zastosowany w wymiennym filtrze węgiel aktywny neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz poprawia komfort oddychania. Produkt jest dostępny w trzech rozmiarach: S, M i L. Skuteczność filtracji przedstawionego modelu wynosi 99,95%, co potwierdza Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Konsumenci docenili maskę za to, że zapewnia ochronę nie tylko przed pyłami, na jakie jesteśmy narażeni w pracy w trudnych warunkach, ale i przed smogiem. To praktyczny model, który jest odpowiedni dla kobiet, mężczyzn, a także dzieci. Do produktu dołączono dwa filtry z węglem aktywnym.

 

 

 

 

LahtiPro CE L120050 

 

Osoby, które interesuje dobra i tania maska przeciwpyłowa powinny przyjrzeć się modelowi LahtiPro CE L120050, który jest wyposażony w filtr klasy P3 i zaworek ułatwiający wydychanie powietrza. Produkt znajduje zastosowanie w miejscach pracy, gdzie stężenie fazy rozproszonej wynosi maksymalnie 30 x NDS.

Z uwagi na to, że maska ma uszczelkę z pianki poliuretanowej oraz zacisk nosowy jest wygodna w noszeniu. Specjalna taśma nagłowia zapewnia idealne przyleganie produktu do twarzy, a umieszczona wewnątrz wkładka poprawia szczelność. Opisywany model zdobył certyfikat CE, a dodatkowo spełnia normę EN 14. Oznacza to, że maska skutecznie chroni drogi oddechowe przed pyłami i innymi zanieczyszczeniami.

Podstawowe zalety produktu to łatwe zakładanie oraz dobra jakość wykonania. Model LahtiPro CE L120050 nie utrudnia swobodnego oddychania, dlatego nie przeszkadza podczas pracy. Co więcej, maska oferowana przez wspomnianą markę chroni górne i dolne drogi oddechowe nie tylko przed pyłami, ale też aerozolami cząstek stałych.

 

 

 

 

RZ MASK M2 

 

Model RZ MASK M2 wyposażono w filtr klasy P3 z aktywnym węglem, który zatrzymuje nawet do 99,95% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. To przeciwpyłowa i antysmogowa maska wielokrotnego użytku, którą możemy nosić w miejscu pracy oraz na ulicy. Produkt ma dwa umieszczone po bokach zawory, których zadaniem jest ułatwienie oddychania i odprowadzanie wilgoci.

Maska jest lekka i wytrzymała, a do tego stylowo się prezentuje (wpływa na to przede wszystkim zastosowana kolorystyka). Specjalny krój sprawia, że produkt można założyć pod kask czy gogle przydatne w pracy lub podczas uprawiania sportów. Przez to możemy bez przeszkód ćwiczyć nawet przy dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza.

Według konsumentów jednym z najbardziej istotnych atutów maski jest to, że w zestawie znajduje się etui ułatwiające jej przechowywanie. Ponadto w komplecie otrzymujemy też zapasowy filtr węglowy. Produkt jest dostępny w kilku rozmiarach (od M do XL), więc na pewno uda nam się znaleźć model dobrze dopasowany do twarzy.

 

 

 

 

Site AGE130201171CAP 

 

Site AGE130201171CAP to produkt, którego nie mogliśmy pominąć w tym zestawieniu. Przedstawiona maska jest dedykowana osobom pracującym w bardzo trudnych warunkach, jak również miłośnikom majsterkowania. Model ten ma filtr klasy P3 i zapobiega wdychaniu szkodliwego dla zdrowia pyłu. Ponieważ do zestawu dołączono specjalne gogle, ryzyko uszkodzenia oczu w wyniku kontaktu z odłamkami jest zmniejszone do minimum.

Maska jest polecana do pracy przy obróbce betonu, szkła i drewna. Powierzchnia okularów wykazuje odporność na zarysowania. Ze względu na to, że gogle są stosunkowo duże możemy pod nimi nosić okulary korekcyjne. Produkt jest lekki i łatwo się go zakłada. Wystarczy odpowiednio mocno zacisnąć i zawiązać tasiemki, aby zapobiec zsuwaniu się maski z twarzy.

Według konsumentów opisany wyżej model jest wytrzymały i z tego powodu może długo nam służyć. Ważną zaletą produktu jest to, że chroni nie tylko drogi oddechowe, ale również oczy. Warto pamiętać, że podczas pracy ze szkłem czy drewnem może dojść do niebezpiecznego w skutkach wypadku doprowadzającego do utraty wzroku.

 

 

 

 

Go Ride DRAGON CASUAL II 

 

Chcielibyśmy zaprezentować przeciwpyłową i antysmogową maskę Go Ride DRAGON CASUAL II, która jest dostępna w rozmiarze od S do L. Produkt jest przewiewny, ponieważ został wykonany z miękkiej, jednowarstwowej tkaniny technicznej. Ze względu na oryginalny design na pewno dopasujemy opisywany model do reszty stroju.

Maska jest odporna na rozciąganie i łatwa w utrzymaniu w czystości. W przypadku zabrudzenia wystarczy przetrzeć tkaninę ściereczką z mikrofibry. Zastosowany zawór wydechowy DRAGON HEX wyróżnia się zwiększoną przepustowością powietrza. To pozwala na swobodne oddychanie nawet podczas uprawiania sportów.

Opinie o maskach przeciwpyłowych producenta Go Ride są dowodem na to, że oferowane produkty doskonale sprawdzają się nawet w miejscach o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Model DRAON CASUAL II ma ukryty w lamówce, przedłużony zacisk nosowy, który zapewnia dobre dopasowanie maski do kształtu twarzy, a także idealne uszczelnienie.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...