Ranking 5 najlepszych kos spalinowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 17.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Kosa spalinowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Konsumentów poszukujących wysokiej jakości produktów zapraszamy do lektury naszego poradnika i rankingu. W artykule tym przedstawiamy najciekawsze sprzęty. Wśród nich znajdziesz model Makita EBH341U. Jest to najlepsza kosa spalinowa w 2021 roku. Produkt ten jest zasilany spalinowo, ale przy tym jest dość ekologiczny, bo nie emituje dużej ilości spalin. Urządzenie ma bak na benzynę bezołowiową. Za sprawą czterosuwowego silnika o mocy maksymalnej 1,07 kW, praca z tym sprzętem będzie szybka i wydajna. Produkt ten pracuje w miarę cicho. Jest niezawodny i łatwy w obsłudze. Na drugim miejscu znajduje się model Oleo-Mac Sparta 250 T. Ta kosa spalinowa ma silnik Brun Right, który spełnia aktualne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń. Do produkcji wału silnika i korbowodu wykorzystano stal kutą będącą gwarancją długiego działania bez awarii. Uchwyt jest tak zrobiony, aby nie było żadnego problemu ze swobodnym manewrowaniem sprzętem i jego obsługą. Kosa spalinowa ma w zestawie pojedynczy pas zaciskowy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kosiarka wyposażona jest w 4-suwowy silnik o pojemności skokowej równej 33,5 m3. Urządzenie osiąga moc do 1,07 kW. Do zestawu dołączony jest 4-zębny nóż rozdrabniający oraz 2-żyłkowa głowica tnąca. Użytkownicy zaznaczają, że sprzęt jest stosunkowo cichy.

Wady

Kosiarka waży ok. 7,1 kg. Dla wielu osób jest to dużo. Po pewnym czasie pojawia się uczucie zmęczenia i ból kręgosłupa. Niektórzy zauważają także, że dołączona do zestawu osłona na tarczę nie jest zbyt dobrej jakości.

Podsumowanie

Pojemność baku to 0,65 l. Urządzenie zasilane jest benzyną bezołowiową. W komplecie otrzymujemy zrobione z wytrzymałych materiałów szelki, które ułatwiają koszenie i poprawiają komfort pracy. Kosiarka dobrze radzi sobie z koszeniem nawet wysokiej trawy.

Drugi wybór

Zalety

Kosa spalinowa jest stosunkowo lekka i ma dobrze wykonany uchwyt, więc manewrowanie nią jest wygodne. Poziom generowanych wibracji nie jest wysoki, a wszystko dzięki zastosowaniu samosmarujących łożysk. Model wyposażono w wytrzymały metalowy cylinder.

Wady

Uruchamiane sprzętu czasami wymaga więcej czasu. Bywa to irytujące. Problemy z uruchomieniem kosy spalinowej pojawiają się najczęściej pod dłuższym przestoju.

Podsumowanie

Choć model nie jest bez wad, zdobywa dobre opinie kupujących. Twierdzą oni, że kosa spalinowa nadaje się także do koszenia gęstszej, wyższej trawy. Obsługa sprzętu nie jest trudna, a niska waga i solidny uchwyt to gwarancja komfortu pracy.

Rozważ też

Zalety

Model wyposażono w silnik 2-suwowy chłodzony powietrzem. Może on osiągnąć nawet 7 500 obr./min. W miejscu, w którym usytuowano tłok, producent zainstalował także dwa pierścienie, które nie tylko zapewniają pełne uszczelnienie, ale także w znacznym stopniu poprawiają wydajność silnika.

Wady

Ciągła oraz długotrwała praca przy pomocy tego urządzenia jest bardzo męcząca. Trzymanie za uchwyt kosy powoduje powstawanie otarć oraz odcisków na rękach.

Podsumowanie

Moc silnika kosy wynosi 5,2 kM. Urządzenie wyposażono w napęd na sprzęgło odśrodkowe. Waga produktu wynosi 7 kg, a długość wysięgnika jest równa 150 cm.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kosę spalinową kupić?

 

Kosa spalinowa to urządzenie, które przyda się w każdym ogrodzie. Dlatego postanowiliśmy opisać to narzędzie, aby naszym czytelnikom przybliżyć modele dla nich najlepsze do zakupu. Oczywiście to, jaka jest najlepsza kosa spalinowa, dla Ciebie i Twojego ogrodu zależy od wielu czynników, więc zapraszamy do lektury.

 

 

Jaką kosę spalinową wybrać?

Przede wszystkim trzeba określić, do jakich powierzchni kosa będzie wykorzystywana. Czy mamy mały ogródek, czy też olbrzymi ogród, w którym ciągle jest coś do podkaszania. Inna też maszyna zda egzamin na terenie płaskim, a inna na zboczu, czy przy podkaszaniu rowów melioracyjnych. Wybór też będzie inny, gdy kosa ma być używana sporadycznie, a inny gdy będzie używana często i intensywnie. Ze względu na te zależności możemy kosy spalinowe podzielić na lekkie, kosy do użytku domowego, do wykorzystywania na dużych terenach zielonych i kosy mocne.

Do kos spalinowych lekkich możemy zaliczyć wszystkie te modele, które poradzą sobie z koszeniem niewielkiego trawnika, sprawdzą się przy takich pracach, jak podcinanie krawędzi trawnika, z pracami związanymi z wykoszeniem obszaru wokół drzew. Nieco mocniejsze model poradzą sobie też z wykoszeniem niewielkich roślin z mocniejszymi pędami. Jeśli chodzi o parametry to modele takie mają zazwyczaj pojemność skokową w okolicach 25-25 cm3 i moc około 1 KM.

Gdy mamy jednak zamiar regularnie kosy używać do koszenia trawnika, to należy pomyśleć o kosie do użytku domowego. Taki model powinien się charakteryzować mocą 1,3 – 1,5 KM i dać radę usuwać twarde zarośla, a nawet krzewy. Często taki rodzaj kosy ma możliwość zamontowania metalowego narzędzia tnącego, co podnosi skuteczność cięcia.

 

Mechanizm tnący

Kosy spalinowe możemy również podzielić ze względu na rodzaj mechanizmu tnącego. Najtańsze modele mają głowicę z nylonową żyłką. Można rozróżnić trzy rodzaje tych głowic. Ręczne, gdzie w przypadku zerwania żyłki wymiana jej odbywa się ręcznie przez użytkownika. Głowice półautomatyczne, gdzie po dociśnięciu głowicy do podłoża wysuwa się ona automatycznie. Oraz automatyczne, najdroższe wśród modeli z głowicą z żyłką nylonową, gdzie żyłka wysuwa się automatycznie na odpowiednią długość.

Kosy spalinowe w dobrych cenach to takie, które posiadają głowicę z nożami tnącymi. Noże te mogą być wykonane w tworzywa, lub metalu. Zapewniają one większą skuteczność cięcia i są bardziej odporne na uszkodzenia.

Natomiast kosy spalinowe w profesjonalnych urządzeniach posiadają tarcze tnące, które pozwalają na karczowanie chwastów na rozległych terenach w pracy ciągłej.

 

Rodzaj silnika

Kosy spalinowe są sprzedawane z silnikami dwu lub czterosuwowymi. Silniki dwusuwowe pracują na mieszance benzyny z olejem. Urządzenia takie są stosunkowo lekkie przy sporej mocy silnika.

Silnik czterosuwowy wymaga do zasilania urządzenia samej benzyny, lub oleju napędowego. Na ogół modele takie są większymi i cięższymi kosiarkami.

Przy zakupie kosy spalinowej należy również zwracać uwagę na moc silnika. Na rynku są dostępne kosiarki o mocy od 1 KM do 3 KM. W zależności od mocy silnika kosiarka może pracować dłużej lub krócej. Im większa moc urządzenia tym łatwiej je wyposażyć w większy zakres koszenia.

 

Średnica cięcia

To, jak duży zasięg koszenia ma Twoja kosa, będzie stanowiło o szybkości wykonania robót w ogrodzie. Jednak zbyt duży zasięg powoduje trudniejsze manewrowanie pomiędzy drzewami i krzewami, a także wszędzie tam, gdzie jest trudny i ograniczony dostęp. Dlatego wybierając średnicę koszenia trzeba wybrać optymalne urządzenie, które zadowoli użytkownika zarówno pod względem szybkości koszenia trawnika, jak i dostępu do miejsc trudnych. Największą średnicę, wynoszącą do 45 cm, mają podkaszarki do użytku profesjonalnego.

 

Regulacja rękojeści

Przy zakupie modelu kosy spalinowej dla siebie warto sprawdzić, jak wypatrzony model „trzyma się w dłoni”. Pamiętaj, że urządzenie takie trzyma się przez dłuższy czas i niewygodny uchwyt może to utrudniać. Zatem dobrze jest, aby producent kosy umożliwiał dostosowanie drążka do wzrostu użytkownika. Drugą przydatną funkcją, zwłaszcza przy cięższych modelach, jest możliwość wykorzystania pasa podtrzymującego i szelek zakładanych na ramiona. Pozwala to odciążyć ręce i przenieść część ciężaru na barki i plecy. Niestety nie wszystkie urządzenia są w takie pasy wyposażone.

Waga najmniejszych urządzeń wynosi zwykle do 4 kg, natomiast te większe mogą mieć ciężar nawet do 8 kg. Przy pracy na przykład dwugodzinnej taki ciężar może dać się znacząco we znaki. Pamiętajmy też, że napełniony zbiornik paliwa zwiększa wagę urządzenia. Z jednej strony duży zbiornik jest zaletą, bo nie trzeba zbyt często go uzupełniać, ale gdy do 8 kg kosy dołożymy kolejny kilogram paliwa, kosa może okazać się zbyt ciężka do trzymania.

 

 

Dodatkowe akcesoria

Większość producentów do swoich urządzeń dołącza akcesoria dodatkowe. Wszelkie dodatki do urządzenia mają za zadanie ułatwienie użytkowania, lub spełniają funkcje ochronne. Wśród akcesoriów możemy znaleźć dodatkowe uchwyty, które sprawiają, że użytkownik może chwycić wykaszarkę dwoma rękoma. Takie rozwiązanie pomaga łatwiej utrzymać maszynę. Do niektórych modeli producenci dokładają głowicę tnącą z kółkami, umożliwia to korzystanie z podkaszarki jak z kosiarki, co tym samym zwiększa precyzję cięcia.

Często też w wyposażeniu znajdziemy kabłąk ochronny, który umożliwia zachować odpowiednią odległość cięcia od, na przykład, grządki.  Dla bezpieczeństwa producenci dołączają często do swoich urządzeń okulary ochronne, które zabezpieczają oczy operatora przed strzelającymi spod kosiarki suchymi patykami i innymi koszonymi elementami.

 

5 najlepszych kos spalinowych. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, bądź mamy działkę, to zapewne znajduje się na naszym terenie trawa, którą musimy regularnie przycinać. Niestety często tradycyjne kosiarki do trawy nie pozwolą nam na przystrzyżenie roślinności przy drzewach, czy na nierównym terenie. W takiej sytuacji niezbędną będzie kosa spalinowa, która umożliwi nam na szybkie cięcie traw i chwastów na trudnych terenach. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć co oferują sprzedawcy, to przeczytaj poniższy ranking, gdzie zamieściliśmy najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

1. Makita EBH341U kosa spalinowa 4-suw 1,45KM F-VAT

 

Wielu użytkowników uważa, że Makita EBH341U to najlepsza kosa spalinowa, dlatego też znalazła się na początku naszego zestawienia. Urządzenie to jest zasilane spalinowo, jednak charakteryzuje się niską emisją spalin. Kupując paliwo do tego modelu należy pamiętać, że jest ono zasilane benzyną bezołowiową, a pojemność jego baku wynosi 0,65 l.

W kosie został zastosowany silnik 4- suwowy o pojemności skokowej 33,5 m3. Natomiast maksymalna jej moc wynosi 1,07 kW. Kupując to urządzenie otrzymamy osłonę tarczy i głowicy tnącej oraz szelki i komplet kluczy. Sprzęt jest również wyposażony w 4-zębny nóż rozdrabniający oraz 2-żyłkową głowicę tnącą.

Wymiary tej kosy spalinowej wynoszą 1810 x 620 x 500 mm, a jej waga to 7,1 kg. Sprzęt będzie idealny do pielęgnacji nierównych terenów zielonych, górek i pochyłości.

Użytkownicy podają, że produkt jest bardzo dobrej jakości. Za pomocą Makita EBH341U z powodzeniem skosimy roślinność o średnicy 20 mm. Konsumenci podają również, że pracuje w miarę cicho, jak na urządzenie tego typu.  

Model EBH341U, słynnego producenta Makita, został wyprodukowany z myślą o domowym użytku, dlatego też jest bardzo prosty w obsłudze i wygodny, nawet dla początkujących ogrodników.

Zalety
Tarcza 4z:

Oprócz klasycznej żyłki urządzenie zostało wyposażone w specjalne noże, które wykorzystywane są do przycinania nieco grubszej roślinności. Wymienna końcówka sprawia, że sprzęt wykorzystasz do wielu prac bez konieczności zakupu dodatkowych nożyc lub pił.

Silnik:

Na szczególną uwagę zasługuje 4-suwowy silnik o pojemności 33.5 l. Taka moc jest wystarczająca, aby skosić nawet kilkumetrowe chwasty bez zbyt głośnego huku i nadmiernej utraty paliwa.

Szybka reakcja:

W przypadku sprzętu Makita EBH341U wystarczy delikatnie nacisnąć odpowiednie guziki, a urządzenie niemal natychmiast rozpoczyna swoją pracę. Jest to bardzo dobra cecha, ponieważ w niektórych modelach trzeba bardzo mocno wciskać włącznik, aby sprzęt zadziałał.  

Regulacja uchwytu:

Kosa posiada bardzo poręczny, podwójny uchwyt, dzięki któremu koszenie przebiega o wiele sprawniej. Dodatkowo, rączki możemy regulować, tak aby znajdowały się w najwygodniejszej dla nas pozycji.

Osprzęt:

Kupując zestaw EBH341U nie musisz martwić się o dodatkowe doposażenie urządzenia. Produkt sprzedawany jest bowiem z pełnym osprzętem tj. z nożem, głowicą, żyłką i osłonką. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie elementy są oryginalne i będą działać prawidłowo.

Wady

 

 

 

 

2. Kosa Spalinowa Oleo-Mac Sparta 250 T

 

W naszym zestawieniu musiała znaleźć się kosa spalinowa Oleo-Mac Sparta 250 T o mocy równej 800 W. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 0,75 l. Waga sprzętu to około 6 kg. Uchwyt gwarantuje pewne trzymanie, co z kolei przekłada się na większą swobodę w manewrowaniu urządzeniem.

Producent ograniczył wibracje kosy spalinowej poprzez zastosowanie specjalnych samosmarujących łożysk i odpowiednią izolację uchwytu od silnika. Do wykonania niektórych części użyto stal kutą, która zapewnia wytrzymałość i efektywne działanie. W zestawie znajduje się pompka rozruchowa. Kosa ma dobrej jakości silnik Burn Right, który spełnia wymagania, co do poziomu emisji zanieczyszczeń.

Oleo-Mac Sparta 250 T to dobra kosa spalinowa do prywatnego zastosowania. Użytkownicy sprzętu są zadowoleni z komfortu jego obsługi. Kosę spalinową wyposażono w duże sprzęgło i metalowy cylinder, a także trwałe pierścienie tłokowe. W komplecie znajduje się żyłka i tarcza.

Kosa spalinowa Oleo-Mac Sparta 250 T ma moc równą 800 W. Waga urządzenia wynosi 6,2 kg, a pojemność zbiornika na paliwo to 0,75 l.

Zalety
Sprzęgło:

Kosa spalinowa ma sprzęgło odśrodkowe z okładziną zrobioną ze specjalnego materiału. Tak wykonane sprzęgło gwarantuje trwałość całego systemu.

Głowica Load&Go:

W sprzęcie zastosowano głowicę Load&Go, dzięki której pracę można wykonać szybciej i przede wszystkim łatwiej.

Niski poziom wibracji:

Dla wielu osób duże znaczenie ma to, że kosa spalinowa nie generuje dużych wibracji. Wszystko dzięki samosmarującym łożyskom przy osłonie wału napędowego. Na poziom wibracji wpływ ma też dobra izolacja uchwytu od silnika.

Komfort pracy:

Korzystanie z tego urządzenia jest wygodne i to dzięki kilku rozwiązaniom. Kosa spalinowa ma miękki uchwyt i jest lekka. Dodatkowo ma tuleje samosmarujące, więc jej konserwacja nie jest czasochłonna.

Wady
Rozruch:

Pojedyncze osoby przyznają, że czasami uruchomienie kosy spalinowej zajmuje trochę czasu.

 

 

 

 

3. Kosa spalinowa, Podkaszarka, Kosiarka o Mocy 5,2KM

 

Kosa spalinowa, podkaszarka, kosiarka. To urządzenie ma bardzo wiele określeń, jednak jego zastosowanie jest jedno. Służy głównie do koszenia trawy, która znajduje się w najtrudniej dostępnych miejscach, tam, gdzie zwykła, tradycyjna kosiarka nie nie poradzi sobie z wykoszeniem trawy. 

Model wyposażono w 2-suwowy silnik chłodzony powietrzem. Maksymalne obroty, jakie może wytworzyć, wynoszą 7 500 obr./min. Moc silnika to 5,2 kM. Takie parametry mają decydujący wpływ na długą żywotność oraz bezawaryjną pracę urządzenia.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup prezentowanego modelu są bardzo zadowoleni z podjętej decyzji zakupowej. Oprócz mocnego silnika urządzenie wyróżnia się także wygodą użytkowania. Waży ono 7 kg, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z dźwiganiem kosiarki podczas wykonywania zamierzonych prac w ogrodzie. Oprócz kosiarki do zestawu dołączono także pomocne akcesoria, takie jak: Śrubokręty, klucze, tarcze, czy zbiornik na paliwo.

Kosa spalinowa, podkaszarka, kosiarka o mocy 5,2 kM wyposażona została w 2-suwowy silnik chłodzony powietrzem. Maksymalne obroty tego urządzenia wynoszą 7 500 obr./min. Waga całkowita produktu wynosi  7 kg.  Kosa napędzana jest napędem odśrodkowym.

Zalety
Waga:

Model waży zaledwie 7 kg, dlatego podczas długotrwałej pracy nie powinniśmy czuć dużego dyskomfortu spowodowanego jego ciężarem.

Zestaw wyposażono w dodatkowe akcesoria:

Kosiarkę wyposażono w dużą ilość dodatkowych narzędzi, takich jak śrubokręty, tarcze, zbiornika na paliwo, trymer, maska na twarz z siatką, uchwyt do powieszenia na ścianie, osłona na biodro.

Mocny silnik:

Produkt wyposażono w bardzo mocny silnik. Jego moc wynosi 5,2 kM. Dzięki temu model może osiągnąć obroty nawet do 7 500 obr./min.

Wady
Nieekologiczne źródło zasilania:

Produkt zasilany jest spalinowo. Takie rozwiązanie powoduje dostawanie się do powietrza dużej ilości szkodliwych dla środowiska spalin.

 

 

 

 

4. Kosa spalinowa podkaszarka Demon RQ 580

 

Nasza kolejna propozycja, Demon RQ580 to dobra i tania kosa spalinowa. Model ten możemy już nabyć za niecałe 350 zł. To, zasilane spalinowo urządzenie zostało wyposażone w dwusuwowy silnik. Jest on chłodzony powietrzem, a jego moc wynosi 3,8 kW.

Jest to więc jeden z najmocniejszych modeli na rynku. Należy jednak pamiętać by stosować mieszankę paliwowo – olejową w proporcji 25:1.  Producent zastosował w kosie spalinowej dwa rodzaje narzędzi tnących: tarcze, o wymiarach 255 x 1,6 x 25,4 mm oraz żyłki tnące, które powinny mieć średnicę 2,4 mm.

Długość wysięgnika urządzenia wynosi 150 cm, a jego waga 7,1 kg. Kupując ten model wraz z kosą otrzymamy dodatkowe wyposażenie. Wraz z produktem znajdziemy dwie głowice żyłkowe z żyłką i 15 metrowy kłębek żyłki, tarczę tnącą, szelki oraz maskę ochronną.

Oprócz atrakcyjnej ceny w swoich komentarzach użytkownicy wspominają również bogate wyposażenie kosy spalinowej. Producent zadbał o to, by zaopatrzyć produkt we wszystkie niezbędne elementy do pracy.

Demon RQ580 to dobrej jakości piła spalinowa do 500 zł, która zaskakuje użytkowników swą wydajnością i wytrzymałością. Model ten ma szeroki zakres pracy.

Zalety
Chłodzenie silnika:

Sprzęt posiada 2-suwowy silnik, który chłodzony jest powietrzem. Model ten kieruje zimne prądy w taki sposób, aby maksymalnie obniżały temperaturę rozgrzanego napędu.

Duży zakres ścinania:

Zakres cięcia żyłką obejmuje powierzchnię o długości 42 cm. To oznacza, że koszenie trawy przy wykonywaniu odpowiednich ruchów przebiega bardzo szybko i sprawnie.  

Cena:

Na szczególną uwagę zasługuje niska cena urządzenia. Kosę kupisz już za niecałe 400 zł, co jest bardzo niską kwotą biorąc pod uwagę wydajność i klasę urządzenia.

Wady
Waga:

Produkt jest dość ciężki ponieważ waży, aż 9 kg. Przy dłuższym koszeniu możemy odczuwać delikatny dyskomfort.

Jakość wykonania:

Niektórzy konsumenci twierdzą, że urządzenie zrobione jest ze średniej jakości materiałów, które mogą się przebarwiać i pękać.

 

 

 

 

5. Nac BP520-30KA-T spalinowa podkaszarka do trawy

 

Ranking kos spalinowych zamykamy produktem NAC BP520-30KA- T. Pojemność dwusuwowego silnika spalinowego znajdującego się w tym modelu wynosi 52 cm3, a moc urządzenia wynosi 3 KM. Używając ten sprzęt musimy pamiętać, że wymaga on zastosowania mieszanki paliwowo – olejowej o proporcji 40:1.

Zbiornik paliwowy w tym modelu wynosi 0,9 l. Producent wyposażył tę kosę spalinową w dwa typy narzędzi cięcia. Zostały zastosowane tutaj tarcze tnące oraz żyłki. Przy zastosowaniu tarczy tnącej szerokość robocza wynosi 22 cm, natomiast przy wykorzystaniu żyłki ta powierzchnia wynosi 44 cm.

Urządzenie będzie komfortowe w użyciu, gdyż zostało wyposażone w ergonomiczny, dwustronny uchwyt. Również jego przewożenie będzie ułatwione dzięki zastosowaniu dzielonego wału. Kupując to urządzenie w zestawie znajdziemy nóż tnący, dwużyłową głowicę tnącą oraz szelki i komplet osłon.

Przeglądając opinie konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia możemy zauważyć, że są oni zadowoleni z produktu. Oprócz atrakcyjnej ceniy kosy w komentarzach wspominają również o dobrej mocy i wyposażeniu tego modelu.

Kosa NAC BP520-30KA- T to dobrej klasy sprzęt, który poradzi sobie z zaroślami i trawą w małych ogródkach i działkach. Jest lekki i łatwy w użyciu.

Zalety
Osłona:

Producent wyposażył swój sprzęt w dość dużą osłonę przymocowaną tuż przy głowicy tnącej. Takie rozwiązanie ochroni Cię przed wypadającą z dużą prędkością trawą lub kamieniami.

Wyprofilowany uchwyt:

Rączki w kosie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić utrzymanie urządzenia.

Wady
Słaba moc:

Zdaniem konsumentów moc w kosie NAC BP520-30KA- T jest zdecydowanie za mała, przez co sprzęt po kilkudziesięciu minutach zaczyna się przegrzewać.

Głośność:

Jeśli planujesz dłuższe koszenie koniecznie zaopatrz się w słuchawki. Urządzenie jest nie tylko bardzo głośne, ale również dość mocno drży co potęguje nasze odczucia i może doprowadzić nawet do silnego bólu głowy.

 

 

 

 

Jak kosić kosą spalinową?

 

Skoro w powyższej części artykułu wyjaśniliśmy już, jak znaleźć dobrej jakości kosę spalinową, chcielibyśmy pokazać Ci, jak poprawnie jej używać. Wiele osób na pewno zastanawia się, jaka kosa spalinowa jest polecana oraz co zrobić, by koszenie trawy nie zajęło nam zbyt dużo czasu. W dalszej części artykułu rozwiniemy powyższe kwestie.

 

 

Jak przygotować ogród przed koszeniem?

Zanim przejdziesz do koszenia warto posprzątać ogród. Często po zabawie na trawie pozostają zabawki dzieci, takie jak piłki, foremki lub lalki. Zbierz również pozostawione pojazdy, takie jak rolki, deskorolki czy rowery. Jeśli w ogrodzie znajduje się stół z krzesłami, polecamy przenieść meble na werandę. Im więcej przedmiotów usuniesz z trawy, tym łatwiejsze będzie koszenie. Pamiętaj, że każda napotkana przeszkoda stanowi zagrożenie dla kosy. Twarde zabawki mogą uszkodzić ostrza lub urządzenie zniszczy ulubiony przedmiot Twojego malca. Dlatego, gdy tylko wypatrzysz jakąś przeszkodę (nawet małą), przerwij pracę i schowaj taki produkt. Jeśli nie posprzątasz działki przed koszeniem, będziesz musiał wykonywać tę czynność kilkakrotnie.

 

Podstawowe techniki koszenia kosą spalinową

Najważniejszymi elementami konstrukcji kosy spalinowej są obracające się ostrza. To one precyzyjnie tną źdźbła trawy. Mechanizm tnący wykonuje ruchy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że praca urządzenie będzie efektywna, wykonuj ruchy od prawej do lewej strony. Jest to szczególnie ważne w modelach jednoostrzowych. Jeśli zainwestowałeś w sprzęt dwukierunkowy, możesz dowolnie poruszać kosą. Pamiętaj jednak, by konsekwentnie stosować wybraną technikę. W czasie koszenia po ścięciu trawa opada na prawo lub na lewo od kosy. Wykonywanie chaotycznych ruchów sprawi, że źdźbła będą upadać na nie skoszone kępki. Nie tylko utrudni to koszenie, ale też wydłuży czas potrzebny na strzyżenie trawnika.

 

Jak kosić wysoką trawę?

Na pewno wiele osób zastanawia się, co zrobić, jeśli zaniedbaliśmy ogród przez długi czas i trawa zdążyła urosnąć. W takiej sytuacji należy najpierw uciąć źdźbło w połowie, a dopiero potem dolną część. Taka metoda gwarantuje Ci większą precyzję. Poza tym masz pewność, że cała trawa będzie upadać po tej samej stronie. Unikniesz więc problemu poruszonego we wcześniejszym akapicie.

 

 

Czy kosa spalinowa sprawdzi się na dużym terenie?

Gdy myślimy o koszeniu trawy w dużym ogrodzie, często wyobrażamy sobie pracę z użyciem kosiarki. Wiedz jednak, że kosy bardzo dobrze radzą sobie na większych terenach. Jednak w tym wypadku koszenie wymaga przyjęcia pewnej strategii. Specjaliści radzą, by podzielić ogród na strefy o dowolnym kształcie. Pierwszym krokiem jest skoszenie zewnętrznych krawędzi wyznaczonego terenu. Następnie kierujesz się ku centrum. Po skoszeniu całego mini pola przechodzisz do kolejnego. Metoda ta zapewnia dokładność, bo wiesz, że nie przeoczysz żadnego fragmentu działki.

 

Bezpieczeństwo

Skoro już wiesz, jak wybrać kosę spalinową, jak przygotować ogród oraz jakie są techniki pracy, pora omówić kwestie bezpieczeństwa. Specjaliści odradzają pracę bez odpowiedniej ochrony na oczy. W czasie koszenia możemy przypadkiem najechać ostrzem na mały kamyczek, który odbije się i trafi nas w oko. Niebezpieczne jest też koszenie bez odpowiedniej ochrony w okolicy drzew, gdzie na glebie leżą zgniłe owoce. Łatwo możemy przeoczyć zepsutą śliwkę lub jabłko, które po kontakcie z kosą uderzą nas w twarz. Z tego powodu poleca się noszenie maski ochronnej. W przypadku bardzo głośnych sprzętów należy też zadbać o słuchawki ochronne na uszy.

 

 

FAQ

 

P1: Jak odpalić kosę spalinową?

Choć często słyszy się, że uruchomienie kosy spalinowej bywa kłopotliwe, tak naprawdę nie jest to bardzo trudna czynność. Po napełnieniu zbiornika paliwa należy ustawić przełącznik start/stop w pozycji startowej, a później przekręcić dźwignię filtra powietrza na gaźniku do zamkniętej pozycji. W zależności od modelu konieczne może być kilkukrotne naciśnięcie przycisku pompki paliwa. Kolejny krok to zablokowanie silnika jedną ręką (służy do tego odpowiedni przycisk) i szarpnięcie linką rozrusznika drugą. Powinniśmy pociągnąć za nią kilka razy, a następnie przesunąć dźwignię ssania do otwartej pozycji i ponownie szarpnąć linką, aby silnik kosy się uruchomił.

 

P2: Jak docierać kosę spalinową?

W ciągu pierwszych 10 godzin używania kosy spalinowej należy ją dotrzeć (a dokładniej silnik). To oznacza,  że sprzęt powinien pracować na średnich, a nie najwyższych obrotach. W ten sposób zyskamy pewność, że poszczególne elementy budowy kosy dobrze się do siebie dopasowały, a silnik może bez problemu osiągać maksymalną moc. W okresie docierania sprzętu należy we właściwy sposób przygotowywać mieszankę paliwową, stosując się do proporcji wskazanych w instrukcji. Po pierwszych dwóch godzinach pracy powinniśmy zrobić sobie przerwę i sprawdzić, czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone.

P3: Jak prawidłowo kosić kosą spalinową?

Podczas pracy kosę spalinową należy trzymać w obu dłoniach, w razie potrzeby możemy też założyć szelki, aby odciążyć ręce. Głowica tnąca powinna znajdować się kilka centymetrów nad ziemią. Ze względu na to, że tego typu sprzęty są hałaśliwe, na czas koszenia trawy warto założyć ochronne słuchawki. Zapobiegną one uszkodzeniu słuchu i pojawieniu się bólu głowy. Warto sięgnąć też po okulary, które ochronią oczy nie tylko przed źdźbłami trawy, ale i różnymi odłamkami, np. metalu czy plastiku. Jeśli trawnik nie jest wysoki, zwykle wystarcza jeden ruch kosą, aby go przyciąć. Najbardziej podstawowa technika koszenia opiera się na przesuwaniu głowicy od prawej strony do lewej.

 

P4: Jak przechowywać kosę spalinową?

Sprzęty takie jak kosa spalinowa zawsze należy przechowywać w pozycji stojącej. Powinno się też dobrze zabezpieczyć ostrze, aby się nie stępiło. Tak naprawdę urządzenie możemy oprzeć o ścianę lub zawiesić, w zależności od własnych przyzwyczajeń czy ilości wolnej przestrzeni w garażu. Przed nadejściem zimy trzeba opróżnić zbiornik paliwa, starannie wyczyścić kosę i posmarować odpowiednim preparatem. Obowiązkowym krokiem po zakończeniu sezonu jest też skontrolowanie stanu filtrów: Powietrza i paliwa. Jeśli elementy te są zanieczyszczone lub uszkodzone, należy je wymienić. Miejsce, w którym przechowujemy kosę spalinową, powinno być suche, poziom wilgotności powietrza nie może być za wysoki.

 

P5: Jaką kosę spalinową kupić: Stihl czy Husqvarna?

Stihl i Husqvarna to obecnie najbardziej popularni producenci kos spalinowych, zarówno tych przystosowanych do użytku w przydomowym ogrodzie, jak i modeli przeznaczonych dla profesjonalistów. Trudno jednoznacznie wskazać, który sprzęt okaże się lepszym wyborem. W tej kwestii dużo zależy m.in. od metrażu trawnika, typu silnika, rodzaju mechanizmu tnącego czy dodatkowych funkcji. Istotny wpływ na to, jaką kosę spalinową wybrać, ma też budżet, jakim dysponujemy. Jednak niezależnie od tego, czy kupimy sprzęt Stihl, czy Husqvarna, powinniśmy być zadowoleni z podjętej decyzji. To renomowane marki produkujące solidne, odporne na awarie urządzenia ogrodnicze, w tym kosy ze spalinowym silnikiem.

 

 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Poniżej znajdziesz nowo dodane artykuły

 

Dmuchawa do liści

Jaki młot udarowy

Bruzdownice

Ranking kompresorów

Kosiarki automatyczne ranking

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
NICH
NICH
1 month ago

Podoba mi się pozycja 3: “Kosa spalinowa, Podkaszarka, Kosiarka o Mocy 5,2KM”. Chyba kupię. Ze swej strony polecę mojego smartfona – to “Telefon, kamera, radio, internet za 699zł”

Zespół NR
Admin
1 month ago
Reply to  NICH

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir