Ranking 5 najlepszych kos spalinowych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 21.01.20

 

Kosa spalinowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Konsumentów poszukujących wysokiej jakości produktów zapraszamy do lektury naszego poradnika i rankingu. W artykule tym przedstawiamy najciekawsze sprzęty. Wśród nich znajdziesz model Makita EBH341U. Jest to najlepsza kosa spalinowa w 2020 roku. Produkt ten jest zasilany spalinowo, ale przy tym jest dość ekologiczny, bo nie emituje dużej ilości spalin. Urządzenie ma bak na benzynę bezołowiową. Za sprawą czterosuwowego silnika o mocy maksymalnej 1,07 kW, praca z tym sprzętem będzie szybka i wydajna. Produkt ten pracuje w miarę cicho. Jest niezawodny i łatwy w obsłudze. Na drugim miejscu znajduje się model Stiga SBC 645. Urządzenie to ma dużą moc wynoszącą 1,7 KM. Pozwala to nam na usuwanie krzaków, kępek trawy znajdujących się obok płotu oraz drzew, a także uschniętych gałązek. Dzięki bardzo dużej średnicy cięcia nie musimy się martwić, że praca kosą zajmie zbyt dużo czasu. Jest to wygodny produkt, który z pomocą pasów możemy przewiesić przez ramię. Rączki sprzętu są starannie wyprofilowane, więc nie ranią rąk podczas dłuższej pracy. Warto wspomnieć, że tarcza tnąca sprzętu jest bardzo ostra.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kosę spalinową kupić?

 

Kosa spalinowa to urządzenie, które przyda się w każdym ogrodzie. Dlatego postanowiliśmy opisać to narzędzie, aby naszym czytelnikom przybliżyć modele dla nich najlepsze do zakupu. Oczywiście to, jaka jest najlepsza kosa spalinowa, dla Ciebie i Twojego ogrodu zależy od wielu czynników, więc zapraszamy do lektury.

 

 

Jaką kosę spalinową wybrać?

Przede wszystkim trzeba określić, do jakich powierzchni kosa będzie wykorzystywana. Czy mamy mały ogródek, czy też olbrzymi ogród, w którym ciągle jest coś do podkaszania. Inna też maszyna zda egzamin na terenie płaskim, a inna na zboczu, czy przy podkaszaniu rowów melioracyjnych. Wybór też będzie inny, gdy kosa ma być używana sporadycznie, a inny gdy będzie używana często i intensywnie. Ze względu na te zależności możemy kosy spalinowe podzielić na lekkie, kosy do użytku domowego, do wykorzystywania na dużych terenach zielonych i kosy mocne.

Do kos spalinowych lekkich możemy zaliczyć wszystkie te modele, które poradzą sobie z koszeniem niewielkiego trawnika, sprawdzą się przy takich pracach, jak podcinanie krawędzi trawnika, z pracami związanymi z wykoszeniem obszaru wokół drzew. Nieco mocniejsze model poradzą sobie też z wykoszeniem niewielkich roślin z mocniejszymi pędami. Jeśli chodzi o parametry to modele takie mają zazwyczaj pojemność skokową w okolicach 25-25 cm3 i moc około 1 KM.

Gdy mamy jednak zamiar regularnie kosy używać do koszenia trawnika, to należy pomyśleć o kosie do użytku domowego. Taki model powinien się charakteryzować mocą 1,3 – 1,5 KM i dać radę usuwać twarde zarośla, a nawet krzewy. Często taki rodzaj kosy ma możliwość zamontowania metalowego narzędzia tnącego, co podnosi skuteczność cięcia.

 

Mechanizm tnący

Kosy spalinowe możemy również podzielić ze względu na rodzaj mechanizmu tnącego. Najtańsze modele mają głowicę z nylonową żyłką. Można rozróżnić trzy rodzaje tych głowic. Ręczne, gdzie w przypadku zerwania żyłki wymiana jej odbywa się ręcznie przez użytkownika. Głowice półautomatyczne, gdzie po dociśnięciu głowicy do podłoża wysuwa się ona automatycznie. Oraz automatyczne, najdroższe wśród modeli z głowicą z żyłką nylonową, gdzie żyłka wysuwa się automatycznie na odpowiednią długość.

Kosy spalinowe w dobrych cenach to takie, które posiadają głowicę z nożami tnącymi. Noże te mogą być wykonane w tworzywa, lub metalu. Zapewniają one większą skuteczność cięcia i są bardziej odporne na uszkodzenia.

Natomiast kosy spalinowe w profesjonalnych urządzeniach posiadają tarcze tnące, które pozwalają na karczowanie chwastów na rozległych terenach w pracy ciągłej.

 

Rodzaj silnika

Kosy spalinowe są sprzedawane z silnikami dwu lub czterosuwowymi. Silniki dwusuwowe pracują na mieszance benzyny z olejem. Urządzenia takie są stosunkowo lekkie przy sporej mocy silnika.

Silnik czterosuwowy wymaga do zasilania urządzenia samej benzyny, lub oleju napędowego. Na ogół modele takie są większymi i cięższymi kosiarkami.

Przy zakupie kosy spalinowej należy również zwracać uwagę na moc silnika. Na rynku są dostępne kosiarki o mocy od 1 KM do 3 KM. W zależności od mocy silnika kosiarka może pracować dłużej lub krócej. Im większa moc urządzenia tym łatwiej je wyposażyć w większy zakres koszenia.

 

Średnica cięcia

To, jak duży zasięg koszenia ma Twoja kosa, będzie stanowiło o szybkości wykonania robót w ogrodzie. Jednak zbyt duży zasięg powoduje trudniejsze manewrowanie pomiędzy drzewami i krzewami, a także wszędzie tam, gdzie jest trudny i ograniczony dostęp. Dlatego wybierając średnicę koszenia trzeba wybrać optymalne urządzenie, które zadowoli użytkownika zarówno pod względem szybkości koszenia trawnika, jak i dostępu do miejsc trudnych. Największą średnicę, wynoszącą do 45 cm, mają podkaszarki do użytku profesjonalnego.

 

Regulacja rękojeści

Przy zakupie modelu kosy spalinowej dla siebie warto sprawdzić, jak wypatrzony model „trzyma się w dłoni”. Pamiętaj, że urządzenie takie trzyma się przez dłuższy czas i niewygodny uchwyt może to utrudniać. Zatem dobrze jest, aby producent kosy umożliwiał dostosowanie drążka do wzrostu użytkownika. Drugą przydatną funkcją, zwłaszcza przy cięższych modelach, jest możliwość wykorzystania pasa podtrzymującego i szelek zakładanych na ramiona. Pozwala to odciążyć ręce i przenieść część ciężaru na barki i plecy. Niestety nie wszystkie urządzenia są w takie pasy wyposażone.

Waga najmniejszych urządzeń wynosi zwykle do 4 kg, natomiast te większe mogą mieć ciężar nawet do 8 kg. Przy pracy na przykład dwugodzinnej taki ciężar może dać się znacząco we znaki. Pamiętajmy też, że napełniony zbiornik paliwa zwiększa wagę urządzenia. Z jednej strony duży zbiornik jest zaletą, bo nie trzeba zbyt często go uzupełniać, ale gdy do 8 kg kosy dołożymy kolejny kilogram paliwa, kosa może okazać się zbyt ciężka do trzymania.

 

 

Dodatkowe akcesoria

Większość producentów do swoich urządzeń dołącza akcesoria dodatkowe. Wszelkie dodatki do urządzenia mają za zadanie ułatwienie użytkowania, lub spełniają funkcje ochronne. Wśród akcesoriów możemy znaleźć dodatkowe uchwyty, które sprawiają, że użytkownik może chwycić wykaszarkę dwoma rękoma. Takie rozwiązanie pomaga łatwiej utrzymać maszynę. Do niektórych modeli producenci dokładają głowicę tnącą z kółkami, umożliwia to korzystanie z podkaszarki jak z kosiarki, co tym samym zwiększa precyzję cięcia.

Często też w wyposażeniu znajdziemy kabłąk ochronny, który umożliwia zachować odpowiednią odległość cięcia od, na przykład, grządki.  Dla bezpieczeństwa producenci dołączają często do swoich urządzeń okulary ochronne, które zabezpieczają oczy operatora przed strzelającymi spod kosiarki suchymi patykami i innymi koszonymi elementami.

 

 

5 najlepszych kos spalinowych. Opinie w 2020 roku

 

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, bądź mamy działkę, to zapewne znajduje się na naszym terenie trawa, którą musimy regularnie przycinać. Niestety często tradycyjne kosiarki do trawy nie pozwolą nam na przystrzyżenie roślinności przy drzewach, czy na nierównym terenie. W takiej sytuacji niezbędną będzie kosa spalinowa, która umożliwi nam na szybkie cięcie traw i chwastów na trudnych terenach. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć co oferują sprzedawcy, to przeczytaj poniższy ranking, gdzie zamieściliśmy najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

1. Makita EBH341U kosa spalinowa 4-suw 1,45KM F-VAT

 

Wielu użytkowników uważa, że Makita EBH341U to najlepsza kosa spalinowa, dlatego też znalazła się na początku naszego zestawienia. Urządzenie to jest zasilane spalinowo, jednak charakteryzuje się niską emisją spalin. Kupując paliwo do tego modelu należy pamiętać, że jest ono zasilane benzyną bezołowiową, a pojemność jego baku wynosi 0,65 l.

W kosie został zastosowany silnik 4- suwowy o pojemności skokowej 33,5 m3. Natomiast maksymalna jej moc wynosi 1,07 kW. Kupując to urządzenie otrzymamy osłonę tarczy i głowicy tnącej oraz szelki i komplet kluczy. Sprzęt jest również wyposażony w 4-zębny nóż rozdrabniający oraz 2-żyłkową głowicę tnącą.

Wymiary tej kosy spalinowej wynoszą 1810 x 620 x 500 mm, a jej waga to 7,1 kg. Sprzęt będzie idealny do pielęgnacji nierównych terenów zielonych, górek i pochyłości.

Użytkownicy podają, że produkt jest bardzo dobrej jakości. Za pomocą Makita EBH341U z powodzeniem skosimy roślinność o średnicy 20 mm. Konsumenci podają również, że pracuje w miarę cicho, jak na urządzenie tego typu.  

Model EBH341U, słynnego producenta Makita, został wyprodukowany z myślą o domowym użytku, dlatego też jest bardzo prosty w obsłudze i wygodny, nawet dla początkujących ogrodników.

Zalety
Tarcza 4z:

Oprócz klasycznej żyłki urządzenie zostało wyposażone w specjalne noże, które wykorzystywane są do przycinania nieco grubszej roślinności. Wymienna końcówka sprawia, że sprzęt wykorzystasz do wielu prac bez konieczności zakupu dodatkowych nożyc lub pił.

Silnik:

Na szczególną uwagę zasługuje 4-suwowy silnik o pojemności 33.5 l. Taka moc jest wystarczająca, aby skosić nawet kilkumetrowe chwasty bez zbyt głośnego huku i nadmiernej utraty paliwa.

Szybka reakcja:

W przypadku sprzętu Makita EBH341U wystarczy delikatnie nacisnąć odpowiednie guziki, a urządzenie niemal natychmiast rozpoczyna swoją pracę. Jest to bardzo dobra cecha, ponieważ w niektórych modelach trzeba bardzo mocno wciskać włącznik, aby sprzęt zadziałał.  

Regulacja uchwytu:

Kosa posiada bardzo poręczny, podwójny uchwyt, dzięki któremu koszenie przebiega o wiele sprawniej. Dodatkowo, rączki możemy regulować, tak aby znajdowały się w najwygodniejszej dla nas pozycji.

Osprzęt:

Kupując zestaw EBH341U nie musisz martwić się o dodatkowe doposażenie urządzenia. Produkt sprzedawany jest bowiem z pełnym osprzętem tj. z nożem, głowicą, żyłką i osłonką. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie elementy są oryginalne i będą działać prawidłowo.

Wady

 

 

 

 

2. Stiga Kosa spalinowa SBC 645 KD

 

Stiga SBC 645 to kosa spalinowa, która bardzo dobrze pozbywa się trawy z bardzo dużych powierzchni. Jej moc wynosi 1,7 KM – wystarcza, aby szybko oraz sprawnie pozbyć się niepożądanych krzaków oraz kępek trawy. Średnica cięcia urządzenia wynosi 43 cm. W małych ogrodach operowanie kosą może być trochę uciążliwe, ale jeśli masz dużą działkę, to świetny wybór.

Podwójne szelki sprawiają, że sprzęt komfortowo się nosi – element ten nie wpija się w plecy. Podwójna kierownica jest dobrze wyprofilowana, więc trzymanie urządzenia przez dłuższy czas nie jest niewygodne. Poza tym produkt ma system antywibracyjny, który podnosi komfort użytkowania. Waga modelu wynosi 8,9 kg.

Tarcza tnąca jest wykonana ze stali nierdzewnej. Jest ona odporna na korozję, a co najważniejsze bez problemu tnie nawet grubsze gałązki. Użytkownicy zazwyczaj chwalą prezentowaną kosę za dużą moc oraz za możliwość szybkiego pozbycia się trawy z dużych powierzchni.

Stiga SBC 645 to kosa spalinowa o mocy 1,7 KM. Średnica jej cięcia wynosi 43 cm. Produkt waży 8,9 kg. Pojemność zbiornika paliwa to 0,9 l.

Zalety
Średnica cięcia:

Średnica cięcia sprzętu wynosi 43 cm. Oznacza to, że kosa bardzo szybko poradzi sobie z przycinaniem trawy oraz krzaków na bardzo dużej powierzchni.

Wygoda:

Rączki w postaci kierownicy mają specjalnie wyprofilowany kształt. Dlatego manewrowanie urządzeniem nie sprawia problemów.

Ostrza:

Tarcza trąca jest wykonana z bardzo mocnego materiału. Jest to stal nierdzewna. W rezultacie ostrza nie ulegają korozji.

System antywibracyjny:

Specjalny system antywibracyjny sprawia, że podczas użytkowania sprzętu nasze ręce nie drżą, więc nie męczą się tak szybko i dzięki temu możemy pracować dłużej.

Wady
Waga:

Dla niektórych osób waga wynosząca 8,9 kg może być sporym obciążeniem. Komfortowe szelki oraz wyprofilowane rączki zwiększają wygodę użytkowania, lecz mogą być niewystarczające dla osób, które nie są przyzwyczajone do dźwigania takich ciężarów.

 

 

 

 

3. Kosa spalinowa Hitachi Cg-40 Eas

 

Hitachi CG-40 EAS to kosa spalinowa japońskiego producenta Hitachi. Model ten został wyposażony w dwusuwowy silnik spalinowy, którego pojemność skokowa wynosi 39,8 cm3. Wbudowany zbiornik paliwa ma pojemność 1 litra. Silnik typu PURE FIRE o mocy 1,31 kW jest ekonomiczny i ekologiczny. Urządzenie posiada także dwa elementy tnące. Są to: tarcza tnąca oraz żyłka.

Ta kosa spalinowa ma wymiary 1790 x 665 x 600 mm. Natomiast waga urządzenia wynosi 7,5 kg. Kupując Hitachi CG-40 EAS w zestawie otrzymamy także szelki, które pozwolą na rozłożenie ciężaru maszyny oraz okulary ochronne. Użytkowanie kosy znacznie usprawni ergonomiczny uchwyt kierownicowy, który pozwoli na łatwe sterowanie urządzeniem i nakierowanie na miejsca wymagające cięcia.

Również system tłumiący wibracje znacząco zwiększy komfort osoby strzyżącej trawę. Opinie o kosach spalinowych Hitachi mówią, że jest to sprzęt warty polecenia.

Użytkownicy są szczególnie zadowoleni z wysokiej mocy urządzenia. Przekazują, że model ten jest w stanie ściąć nawet grubsze chwasty. Dodatkowo pracę ułatwia dobrze wykonany uchwyt.

Hitachi CG-40 EAS to produkt japońskiej marki, która oparła swą produkcję na zaawansowanej technologii. Sprzęt sprzedawany jest w zestawie z wieloma elementami.

Zalety
2-suwowy silnik:

Na szczególną uwagę zasługuje 2-suwowy silnik, który bardzo efektywnie napędza głowicę koszącą. Technologia New Pure Fire pomaga wydobyć z urządzenia maksymalnie dużo mocy przy niskim poborze paliwa oraz małej emisji szkodliwych dla środowiska substancji.

Tłumienie wibracji:

Koszenie kosą spalinową często generuje bardzo silne wibracje, które po dłuższym użytkowaniu stają się dość uciążliwe. W modelu Hitachi CG-40 EAS problem ten został rozwiązany, ponieważ producent wyposażył swój sprzęt w specjalny system tłumiący drżenie.

Materiał:

Wszystkie elementy urządzenia zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów. Dzięki temu kosa nie rdzewieje, a plastikowe detale nie łamią się pod wpływem odpryskujących kamieni. Należy jednak pamiętać o corocznej konserwacji kosy, aby utrzymać jej prawidłowy stan techniczny.

Gadżety:

Do zestawu dołączone są gadżety, które okazują się bardzo przydatne w trakcie koszenia. Dobrej jakości okulary oraz mocne szelki ochronią Cię przed ryzykiem bólu kręgosłupa lub przypadkowym zabrudzeniu oczu.

Wady
Zbiornik paliwa:

Niektórzy konsumenci uważają, że zbiornik paliwa o pojemności 1 l jest zbyt mały, jak na kosę o dużej mocy silnika.

 

 

 

 

4. Kosa spalinowa podkaszarka RQ 580

 

Nasza kolejna propozycja, Demon RQ580 to dobra i tania kosa spalinowa. Model ten możemy już nabyć za niecałe 350 zł. To, zasilane spalinowo urządzenie zostało wyposażone w dwusuwowy silnik. Jest on chłodzony powietrzem, a jego moc wynosi 3,8 kW.

Jest to więc jeden z najmocniejszych modeli na rynku. Należy jednak pamiętać by stosować mieszankę paliwowo – olejową w proporcji 25:1.  Producent zastosował w kosie spalinowej dwa rodzaje narzędzi tnących: tarcze, o wymiarach 255 x 1,6 x 25,4 mm oraz żyłki tnące, które powinny mieć średnicę 2,4 mm.

Długość wysięgnika urządzenia wynosi 150 cm, a jego waga 7,1 kg. Kupując ten model wraz z kosą otrzymamy dodatkowe wyposażenie. Wraz z produktem znajdziemy dwie głowice żyłkowe z żyłką i 15 metrowy kłębek żyłki, tarczę tnącą, szelki oraz maskę ochronną.

Oprócz atrakcyjnej ceny w swoich komentarzach użytkownicy wspominają również bogate wyposażenie kosy spalinowej. Producent zadbał o to, by zaopatrzyć produkt we wszystkie niezbędne elementy do pracy.

Demon RQ580 to dobrej jakości piła spalinowa do 500 zł, która zaskakuje użytkowników swą wydajnością i wytrzymałością. Model ten ma szeroki zakres pracy.

Zalety
Chłodzenie silnika:

Sprzęt posiada 2-suwowy silnik, który chłodzony jest powietrzem. Model ten kieruje zimne prądy w taki sposób, aby maksymalnie obniżały temperaturę rozgrzanego napędu.

Duży zakres ścinania:

Zakres cięcia żyłką obejmuje powierzchnię o długości 42 cm. To oznacza, że koszenie trawy przy wykonywaniu odpowiednich ruchów przebiega bardzo szybko i sprawnie.  

Cena:

Na szczególną uwagę zasługuje niska cena urządzenia. Kosę kupisz już za niecałe 400 zł, co jest bardzo niską kwotą biorąc pod uwagę wydajność i klasę urządzenia.

Wady
Waga:

Produkt jest dość ciężki ponieważ waży, aż 9 kg. Przy dłuższym koszeniu możemy odczuwać delikatny dyskomfort.

Jakość wykonania:

Niektórzy konsumenci twierdzą, że urządzenie zrobione jest ze średniej jakości materiałów, które mogą się przebarwiać i pękać.

 

 

 

 

5. Nac BP520-30KA-T spalinowa podkaszarka do trawy

 

Ranking kos spalinowych zamykamy produktem NAC BP520-30KA- T. Pojemność dwusuwowego silnika spalinowego znajdującego się w tym modelu wynosi 52 cm3, a moc urządzenia wynosi 3 KM. Używając ten sprzęt musimy pamiętać, że wymaga on zastosowania mieszanki paliwowo – olejowej o proporcji 40:1.

Zbiornik paliwowy w tym modelu wynosi 0,9 l. Producent wyposażył tę kosę spalinową w dwa typy narzędzi cięcia. Zostały zastosowane tutaj tarcze tnące oraz żyłki. Przy zastosowaniu tarczy tnącej szerokość robocza wynosi 22 cm, natomiast przy wykorzystaniu żyłki ta powierzchnia wynosi 44 cm.

Urządzenie będzie komfortowe w użyciu, gdyż zostało wyposażone w ergonomiczny, dwustronny uchwyt. Również jego przewożenie będzie ułatwione dzięki zastosowaniu dzielonego wału. Kupując to urządzenie w zestawie znajdziemy nóż tnący, dwużyłową głowicę tnącą oraz szelki i komplet osłon.

Przeglądając opinie konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia możemy zauważyć, że są oni zadowoleni z produktu. Oprócz atrakcyjnej ceniy kosy w komentarzach wspominają również o dobrej mocy i wyposażeniu tego modelu.

Kosa NAC BP520-30KA- T to dobrej klasy sprzęt, który poradzi sobie z zaroślami i trawą w małych ogródkach i działkach. Jest lekki i łatwy w użyciu.

Zalety
Osłona:

Producent wyposażył swój sprzęt w dość dużą osłonę przymocowaną tuż przy głowicy tnącej. Takie rozwiązanie ochroni Cię przed wypadającą z dużą prędkością trawą lub kamieniami.

Wyprofilowany uchwyt:

Rączki w kosie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić utrzymanie urządzenia.

Wady
Słaba moc:

Zdaniem konsumentów moc w kosie NAC BP520-30KA- T jest zdecydowanie za mała, przez co sprzęt po kilkudziesięciu minutach zaczyna się przegrzewać.

Głośność:

Jeśli planujesz dłuższe koszenie koniecznie zaopatrz się w słuchawki. Urządzenie jest nie tylko bardzo głośne, ale również dość mocno drży co potęguje nasze odczucia i może doprowadzić nawet do silnego bólu głowy.

 

 

 

 

Jak kosić kosą spalinową?

 

Skoro w powyższej części artykułu wyjaśniliśmy już, jak znaleźć dobrej jakości kosę spalinową, chcielibyśmy pokazać Ci, jak poprawnie jej używać. Wiele osób na pewno zastanawia się, jaka kosa spalinowa jest polecana oraz co zrobić, by koszenie trawy nie zajęło nam zbyt dużo czasu. W dalszej części artykułu rozwiniemy powyższe kwestie.

 

 

Jak przygotować ogród przed koszeniem?

Zanim przejdziesz do koszenia warto posprzątać ogród. Często po zabawie na trawie pozostają zabawki dzieci, takie jak piłki, foremki lub lalki. Zbierz również pozostawione pojazdy, takie jak rolki, deskorolki czy rowery. Jeśli w ogrodzie znajduje się stół z krzesłami, polecamy przenieść meble na werandę. Im więcej przedmiotów usuniesz z trawy, tym łatwiejsze będzie koszenie. Pamiętaj, że każda napotkana przeszkoda stanowi zagrożenie dla kosy. Twarde zabawki mogą uszkodzić ostrza lub urządzenie zniszczy ulubiony przedmiot Twojego malca. Dlatego, gdy tylko wypatrzysz jakąś przeszkodę (nawet małą), przerwij pracę i schowaj taki produkt. Jeśli nie posprzątasz działki przed koszeniem, będziesz musiał wykonywać tę czynność kilkakrotnie.

 

Podstawowe techniki koszenia kosą spalinową

Najważniejszymi elementami konstrukcji kosy spalinowej są obracające się ostrza. To one precyzyjnie tną źdźbła trawy. Mechanizm tnący wykonuje ruchy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że praca urządzenie będzie efektywna, wykonuj ruchy od prawej do lewej strony. Jest to szczególnie ważne w modelach jednoostrzowych. Jeśli zainwestowałeś w sprzęt dwukierunkowy, możesz dowolnie poruszać kosą. Pamiętaj jednak, by konsekwentnie stosować wybraną technikę. W czasie koszenia po ścięciu trawa opada na prawo lub na lewo od kosy. Wykonywanie chaotycznych ruchów sprawi, że źdźbła będą upadać na nie skoszone kępki. Nie tylko utrudni to koszenie, ale też wydłuży czas potrzebny na strzyżenie trawnika.

 

Jak kosić wysoką trawę?

Na pewno wiele osób zastanawia się, co zrobić, jeśli zaniedbaliśmy ogród przez długi czas i trawa zdążyła urosnąć. W takiej sytuacji należy najpierw uciąć źdźbło w połowie, a dopiero potem dolną część. Taka metoda gwarantuje Ci większą precyzję. Poza tym masz pewność, że cała trawa będzie upadać po tej samej stronie. Unikniesz więc problemu poruszonego we wcześniejszym akapicie.

 

 

Czy kosa spalinowa sprawdzi się na dużym terenie?

Gdy myślimy o koszeniu trawy w dużym ogrodzie, często wyobrażamy sobie pracę z użyciem kosiarki. Wiedz jednak, że kosy bardzo dobrze radzą sobie na większych terenach. Jednak w tym wypadku koszenie wymaga przyjęcia pewnej strategii. Specjaliści radzą, by podzielić ogród na strefy o dowolnym kształcie. Pierwszym krokiem jest skoszenie zewnętrznych krawędzi wyznaczonego terenu. Następnie kierujesz się ku centrum. Po skoszeniu całego mini pola przechodzisz do kolejnego. Metoda ta zapewnia dokładność, bo wiesz, że nie przeoczysz żadnego fragmentu działki.

 

Bezpieczeństwo

Skoro już wiesz, jak wybrać kosę spalinową, jak przygotować ogród oraz jakie są techniki pracy, pora omówić kwestie bezpieczeństwa. Specjaliści odradzają pracę bez odpowiedniej ochrony na oczy. W czasie koszenia możemy przypadkiem najechać ostrzem na mały kamyczek, który odbije się i trafi nas w oko. Niebezpieczne jest też koszenie bez odpowiedniej ochrony w okolicy drzew, gdzie na glebie leżą zgniłe owoce. Łatwo możemy przeoczyć zepsutą śliwkę lub jabłko, które po kontakcie z kosą uderzą nas w twarz. Z tego powodu poleca się noszenie maski ochronnej. W przypadku bardzo głośnych sprzętów należy też zadbać o słuchawki ochronne na uszy.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Stihl FS 55

 

Chyba każdy mężczyzna słyszał o firmie Stihl. Jest to renomowany, niemiecki producent pilarek łańcuchowych. W ich ofercie znajdziemy również kosy spalinowe, między innymi model Stihl FS 55. Urządzenie zostało wyposażone w 4 – suwowy silnik spalinowy o pojemności skokowej 27,2 cm3.

Natomiast moc maksymalna wynosi 0,75 kW. Ta kosa spalinowa ma wbudowaną głowicę żyłkową AC 25-2 jako narzędzie tnące. Na głowicy możemy zamontować do 4 żyłek tnących. Konstrukcja tego elementu pozwala na używanie żyłek o różnych rozmiarach i przekrojach. Jest to najlżejszy sprzęt prezentowany w naszym zestawieniu, a jego waga wynosi 5,1 kg.

Producent wyposażył to urządzenie w ergonomiczny uchwyt oburęczny oraz tapicerowany pas nośny. Ciekawym i rzadko spotykanym dodatkiem są okulary ochronne. Model ten jest bardzo ekonomiczny. Jest to zasługą konstrukcji silnika, który przepłukując powietrze wewnątrz komór paliwowych tworzy specjalne powietrzne poduszki redukujące straty paliwa.

Osoby, które kupiły to urządzenie chwalą je za małą wagę, która powoduje mniejsze zmęczenie podczas koszenia. Dodatkowo w swoich opiniach wspominają o wysokiej jakości sprzętu.

Model FS 55 to niezwykle poręczne urządzenie o małej wadze i dużej skuteczności.  Kosa jest niezawodna i posiada solidne ostrza, które bez problemu radzą sobie z koszeniem dużego areału.

Zalety
Narzędzie tnące:

Kosa posiada specjalnie wyprofilowane narzędzie tnące, które z łatwością poradzi sobie nawet z bardzo wysoką trawą lub chwastami. Mocny materiał nie wygina się i nie tępi, dlatego też przy odpowiednim użytkowaniu urządzenie będzie służyć Ci przez wiele lat.

Spaliny:

Kosa została przebadana pod względem emisji spalin. Badania wykazały, że spełnia ona wszelkie normy EU2, dzięki czemu mamy pewność, że jest bezpieczna dla nas i dla środowiska.

Drgania:

Sprzęt posiada stosunkowo niewielki współczynnik drgań na uchwytach. Na prawej rączce wynosi on 4,7 m/s2, natomiast na lewej 5,5 m/s2. Takie wartości wskazują, iż korzystanie z urządzenia nie wiąże się z silnym dyskomfortem spowodowanym drżeniem.

Łatwe manewrowanie:

Ze względu na stosunkowo niewielkie wymiary (długość ok. 1,5m) manewrowanie kosą nie jest zbyt skomplikowane. Po odpowiednim ustawieniu uchwytów możemy z łatwością obracać się i chodzić, bez ryzyka, że zaczepimy sprzętem o ziemię.

Waga:

Z pewnością, jedną z najważniejszych zalet kosy spalinowej Stihl FS 55 jest jej waga. Urządzenie waży ok. 5 kg, co jest bardzo małą wartością w porównaniu z innymi modelami o podobnych parametrach technicznych.

Wady
Awaryjność:

Konsumenci zauważają, że sprzęt ten jest dość awaryjny i wymaga ciągłej konserwacji.

 

 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Poniżej znajdziesz nowo dodane artykuły

 

Dmuchawa do liści

Jaki młot udarowy

Bruzdownice

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4.71 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status