Ranking 5 najlepszych spawarek inwertorowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 17.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Spawarka Inwertorowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Poszukując dobrej spawarki inwertorowej zwróciliśmy się do ekspertów, a także prześledziliśmy zainteresowanie klientów tymi urządzeniami. Braliśmy pod uwagę nie tylko cenę, ale także funkcjonalność danego modelu, a także poziom zadowolenia klientów z zakupionego urządzenia. W ten sposób wytypowaliśmy jako najlepszą, spawarkę Magnum Snake 200PS. Jest to model przeznaczony do pracy w warunkach terenowych. Prąd spawania tego modelu to 200 A i ma on płynny zakres regulacji. Nadaje się ona do wszelkich prac naprawczych, a ze względu na małe wymiary jest poręczna i wygodna w obsłudze. Użytkownik ma tu możliwość spawania materiałów od 1,5 mm grubości. Ich różnorodność jest imponująca. Sprzęt zespawa zarówno stal jak, nikiel, miedź i aluminium. Sprawność tego modelu wynosi 60%. Model ten ma również szereg funkcji ułatwiających obsługę, takich jak Anti Stick, Hot Start i Arc Force. Drugim urządzeniem wartym rozważenia jest spawarka inwertorowa Kemppi Minarc Evo. Ma nieduże wymiary i waży mniej niż 6 kg. Sprzęt może pracować z agregatem prądotwórczym i długimi przewodami, dzięki temu sprawdza się w terenie. Spawarka wykorzystuje metodę MMA, czyli spawa wszystkimi rodzajami elektrod. Urządzenie ma wydłużony cykl pracy, może pracować dłużej niż inne modele.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To mobilne urządzenie o wadze zaledwie 5,3 kg dedykowane do prac wykonywanych w terenie. Spawa metodą MMA dzięki czemu spoina jest trwała i charakteryzuje ją wytrzymałość. Za pomocą spawarki trwale połączymy stale, miedź, nikiel i aluminium.

Wady

Jako wadę użytkownicy wskazują cienkie blaszki i plecionki miedzi w uchwycie masy. Takie wykonanie sprawia, że uchwyt się grzeje i szybko ulega uszkodzeniu. Część użytkowników wskazuje również na za krótkie kable dołączone do urządzenia.

Podsumowanie

To sprzęt znajdujący swoje zastosowanie w niewielkich warsztatach jak i zakładach produkcyjnych czy instalatorskich. Dzieje się tak ze względu na możliwość spawania zarówno cienkiej blachy jak i stali rurowej, kotłowej czy okrętowej.

Drugi wybór

Zalety

Spawarka umożliwia spawanie wszystkimi rodzajami elektrod, od 1,6 mm do 4 mm. Jest łatwa w obsłudze i sprawdzi się zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i podczas pracy w terenie. Spawarkę wyposażono w układ aktywnej korekcji współczynnika mocy, dzięki temu jest energooszczędna.

Wady

Modelu spawarki inwertorowej Kemppi nie wyposażono w funkcje, typowe dla innych urządzeń, takie jak Hot Start, Arc Force, czy Anti Stick. Ich brak w sprzęcie wymaga większej precyzji i doświadczenia przy wykonywaniu łuku spawalniczego.

Podsumowanie

Spawarka inwertorowa Kemppi umożliwia spawanie metodą MMA, czyli elektrodą otuloną każdego rodzaju. Sprzęt jest lekki i kompaktowy. Może współpracować z agregatami i długimi przewodami zasilającymi, dlatego dobrze sprawdza się do prac w terenie. Spawarka jest energooszczędna i zapewnia precyzyjne spawy.

Rozważ też

Zalety

Spawarka pozwala na łączenie takich materiałów jak magnez, aluminium, nikiel i miedź oraz ich stopy, a także wszystkie stale niskostopowe i niestopowe. W kupowanym zestawie obok urządzenia znajduje się przewód spawalniczy montowany na stałe MB14 – 2,2 m i przewód masowy 1,5 m.

Wady

Według użytkowników sprzętu przewód masowy 1,5 m jest nieco za krótki do swobodnego manipulowania spawarką. Użytkownikom brak też rozwiązania w postaci praktycznej rączki do przetaczania spawarki w miejsce wykonywania pracy.

Podsumowanie

To co istotne, sprzęt pozwala na regulację prądu i prędkości podawania drutu. Wyłącznik przeciw przeciążeniowy zabezpiecza spawarkę przed uszkodzeniem. Dołączane podwozie jezdne sprawia, że sprzęt jest mobilny, a gumowe stopki zabezpieczają przed przesuwaniem się podczas pracy.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką spawarkę inwertorową kupić?

 

Spawarka inwertorowa to coraz bardziej powszechne urządzenie do spawania, które skutecznie zastępuje spawarki transformatorowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że spawarka inwertorowa w porównaniu z transformatorową, to niewielkie urządzenie, które daje taki sam prąd do łuku. Dodatkowo przy urządzeniu inwertorowym można precyzyjniej ustawić prąd z dokładnością do 1 A. Ponadto za pomocą takiej spawarki możemy zespawać praktycznie wszystkie metale i pozwala ona również na łączenie niezbyt grubych materiałów. Zużywa ona też niewiele prądu i możemy ją podłączyć do każdego gniazdka elektrycznego.

Dlatego w tym poradniku zajmiemy się poszukiwaniem najlepszej spawarki inwertorowej. Przedstawimy cechy tego urządzenia i istotne elementy, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, a na koniec przedstawimy pięć czołowych urządzeń z różnych półek cenowych. Zapraszamy do lektury.

Jaką spawarkę inwertorową wybrać – amperaż

Generalnie można by powiedzieć, że im większy amperaż przedstawia spawarka tym lepiej. Nie mniej to, jaki dla Ciebie będzie odpowiedni, zależy od grubości materiałów, jakie zamierzasz nią spawać. Im większy amperaż tym grubsze materiały zespoisz. Jednak, jeśli potrzebna Ci spawarka do wykonywania spoin w cienkim materiale, to zbyt duży amperaż będzie wadą.

Gdy zakupisz sprzęt o natężeniu prądu 160 A, to model ten da sobie radę z cienkimi kątownikami i łączeniami przedmiotów z drutu. Nieco większe natężenie – 250 A pozwoli pospawać grube kątowniki i poradzi sobie z większością prac spawarskich. Spawarki o natężeniu prądu powyżej 250 A są stosowane do spawania w pracach profesjonalnych, więc kupowanie tego sprzętu ma sens, jeśli spawanie jest jednym z elementów wykonywanej przez Ciebie pracy zawodowej. Do prac majsterkowych wokół domu to zdecydowanie zbyt zaawansowana i droga maszyna.

 

Jaki typ spawarki inwertorowej?

Aby trafić z zakupionym modelem do zaplanowanych prac, trzeba zrobić przegląd spawarek pod względem ich przydatności do naszych planów. Są różne typy spawarek, pracujących nieco inaczej. Dlatego, gdy zależy Ci na różnorodności materiałów (również aluminium), jakie można skutecznie spawać, a jakość spawu nie jest najważniejsza, to wybierz spawarkę inwertorową MIG-MAG, która spawa w otulinie gazowej. Gdy przewidujesz, że Twoje spawy będą do wykonania w trudno dostępnych miejscach, pomyśl o zakupie modelu MMA.

Wykorzystuje on otulone elektrody i przy spawaniu powstaje nieco tzw. żużla, który trzeba usuwać, jednak przy trudno dostępnych miejscach jest niezastąpiona.  Najbardziej estetyczny spaw i najrówniejszą spoinę pozostawia spawarka inwertorowa TIG. Używa się tu nietopliwe elektrody, głównie do spawania aluminium.

 

Jaka jest najlepsza spawarka inwertorowa – dodatkowe funkcje

Obecnie spawarki inwertorowe, to maszyny, które nie tylko pozwalają na spawanie różnymi metodami, coraz częściej urządzenia te są wyposażane w szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają używanie maszyny, pozwalają na uzyskanie lepszego jakościowo spawu i ograniczają zagrożenia wynikające z używania tego urządzenia. Dlatego warto zapoznać się z takimi funkcjami i wybrać model, który zaspokaja nasze wszystkie potrzeby. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane z funkcji dodatkowych to HOT START, pozwalający na większy pobór prądu przy starcie urządzenia i jego szybszy rozruch.

Funkcja ARC FORCE automatycznie stabilizuje łuk poprzez regulację prądu zwarcia. A ANTI STICK to funkcja przeciwzwarciowa, która zapobiega przyklejaniu się elektrody do spawanego materiału. Dodatkowo przydatne są takiego rodzaju funkcje, jak cyfrowe sterowanie parametrami za pomocą interfejsu graficznego, pozwalające na sterowanie ręczne, ale też i automatyczne.

Część urządzeń może się pochwalić również funkcją sterowania zdalnego. Przydatne też są możliwości spawania punktowego, albo współpracy z agregatem. Dla wygody użytkownika, często urządzenia są wyposażone w pas naramienny oraz uchwyty ułatwiające przenoszenie. Technicznym ułatwieniem będzie, gdy maszyna będzie miała regulator czasu wypływu gazu, albo wbudowany zawór do przełączania na spawanie metodą TIG.

Spawarki inwertorowe w dobrych cenach

Zatem szukając dla siebie dobrej spawarki inwertorowej musisz określić, jaki rodzaj prac masz do wykonania. Inna, bowiem jest potrzebna spawarka do użytku wokół domu, inna do małego warsztatu, a inna profesjonalna. Gdy masz do wykonania niewiele prac w otoczeniu wokół domu, wystarczy sprzęt z podstawowymi funkcjami, a więc tańszy model. Modele o niewielkim amperażu producentów renomowanych w tym segmencie wyrobów kosztują do jednego tysiąca złotych. Natomiast, gdy spawarka ma pełnić funkcję profesjonalnej maszyny, to warto zainwestować w maszynę o wysokim amperażu z wieloma dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi pracę i poprawiającymi bezpieczeństwo użytkownika. Wiąże się to oczywiście ze znacznie wyższą ceną.

Przy zakupie modelu dla siebie warto również sprawdzić, jaka jest cena elektrod do wybranego modelu. Na rynku są różne elektrody, o różnej cenie i różnej jakości. Zwykle te droższe pozwalają na wykonanie spoiny ładniejszej i szczelniejszej.

Niewątpliwą zaletą spawarek inwertorowych jest szeroki zakres regulacji, jaki oferują, to pozwala na wyższy komfort pracy, niż urządzenia transformatorowe. Ponadto modele takich spawarek są też w dużej większości bezawaryjne, co również wpływa na niższe koszty użytkowania urządzenia. Mimo to przy zakupie modelu dla siebie zwróć uwagę na długość okresu gwarancyjnego producenta. Bo choć są to urządzenia mało awaryjne, to nie da się ich naprawić we własnym, przydomowym warsztacie. Większość producentów daje dwuletni okres gwarancyjny, jednak zdarza się, że okres ten jest dłuższy.

 

 

5 Najlepszych spawarek inwertorowych. Opinie w 2021 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z najważniejszymi cechami spawarek inwertorowych, czas na wybór konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy pięć czołowych modeli z różnych półek cenowych. Sprawdź, czy któryś pasuje dla Ciebie.

 

1. Spawarka inwertorowa Magnum Snake 200 PS

 

Spawarkę inwertorową Magnum Snake 200 PS charakteryzuje lekkość i mobilność konstrukcji. Jej waga to zaledwie 5,3 kg, dlatego doskonale nadaje się do prac terenowych. Jej przeznaczeniem jest spawanie elektrodami otulonymi rozmaitych gatunków stali. Przede wszystkim zespoi stale zwykłe, ale też nierdzewne albo żaroodporne. Poradzi sobie też z zespawaniem żeliwa. Co więcej, Magnum Snake 200 PS znajdzie swoje zastosowanie przy łączeniu także takich materiałów jak miedź, nikiel oraz ich stopy. Spawarka może też znaleźć zastosowanie przy spawaniu aluminium.

Prąd spawania urządzenia zawiera się w przedziale od 20 do 200 A,  sprawność Magnum Snake 200 PS jest określana na 60%, a jej metoda spawania MMA jest uważana za jedną z najbardziej uniwersalnych. Za pomocą urządzenia można zespolić cienkie płaty blach czy takie elementy jak stale rurowe, kotłowe i okrętowe. Minimalna grubość spawanego materiału wynosi 1,5 mm.

Kupując ten sprzęt klient otrzymuje spawarkę oraz przewody: Masowy i z uchwytem elektrody – oba o długości 2 m. Mobilnym sprzętem jest spawarka inwertorowa Magnum Snake 200 PS. Dzięki swojej niewielkiej wadze dobrze sprawdza się przy pracach terenowych. 

Zalety
Mobilność:

Snake 200 PS to niewielki sprzęt, który łatwo zabrać ze sobą w miejsce pracy. Waga spawarki to zaledwie 5,3 kg.

Materiały spawania:

Spawarka poradzi sobie ze spawaniem wielu różnych materiałów. Poza stalą węglową, również nierdzewną, znajdzie swoje zastosowanie w zespalaniu żeliwa i takich materiałów jak miedź, nikiel i aluminium.

Metoda spawania:

Sprzęt oferuje spawanie metodą MMA (Manual Arc Welding), która jest najstarszą i najbardziej uniwersalną metodą spawania łukowego. Pozwala ona nie tylko spawać różne gatunki metali, ale tworzy wysokiej jakości spoinę o dobrych własnościach mechanicznych. Możliwe jest też spawanie bardzo cienkich elementów, począwszy od 1,5 mm.

Zabezpieczenia:

Spawarka została wyposażona we wbudowany układ, który zabezpiecza ją przed przegrzaniem, a także przez przeciążeniem oraz czynnikami takimi jak niestabilność zasilania. 

Zastosowanie:

Ze względu na wszechstronność Spawarka SNAKE 200 PS znajdzie swoje zastosowanie zarówno w niewielkich warsztatach, jak i na budowach, w branży produkcyjnej i stoczniowej, a także przy pracach instalacyjnych. 

Wady
Krótkie kable:

Użytkownicy wskazują, że przy mobilności urządzenia, jego funkcjonalność wzrosłaby, gdyby zastosowano w nim dłuższe kable. W obecnym stanie operator musi nieustannie spawarkę przestawiać, aby dosięgnąć elektrodą do kolejnych elementów.

 

 

 

 

2. Spawarka Inwertorowa MMA Kemppi Minarc Evo 180

 

Jeśli szukasz urządzenia, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas wykonywania prac w terenie, dobrym zakupem będzie spawarka inwertorowa Kemppi Minarc Evo 180. Umożliwia  spawanie metodą MMA, czyli elektrodami otulonymi każdego typu. Sprzęt pozwala uzyskać precyzyjny spaw. Model Minarc Evo może pracować z agregatami prądotwórczymi oraz z długimi kablami zasilającymi, dlatego dobrze sprawdza się w terenie. Spawarka jest lekka i poręczna, waży mniej niż 6 kg.

Spawarka inwertorowa Kemppi ma długi cykl pracy, co oznacza, że możliwe jest długotrwałe spawanie bez przegrzewania się sprzętu. Urządzenie ma dużą rezerwę napięcia i automatyczną kontrolę łuku, co pozwala uzyskać stabilny łuk. Spawarka dobrze sprawdza się do wykonywania spawów w trudno dostępnych miejscach. Duży wyświetlacz z przodu urządzenia zapewnia pełną kontrolę nad mocą prądu.

Wśród użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup spawarki inwertorowej Kemppi, przeważają pozytywne opinie. Sprzęt sprawdza się zarówno w pracach przemysłowych, jak i podczas spawania w przydomowym garażu. Urządzenie jest kompaktowe i wygodne w użytkowaniu.

Spawarka inwertorowa MMA Kemppi Minarc Evo 180 ma moc zasilania 230 V, a maksymalna wartość prądu spawania wynosi 180 A. Wymiary urządzenia to: 26,7 cm wysokości, 13,9 cm szerokości i 36,1 cm długości.

Zalety
Czytelny wyświetlacz:

Spawarkę wyposażono w duży wyświetlacz i wygodne pokrętła do ustawiania właściwego prądu. Dzięki temu można precyzyjnie wykonać łuk spawalniczy.

Długi czas spawania:

Urządzenie ma rezerwę napięcia 8,2 V, co w połączeniu z natężeniem prądu 170 A zapewnia wydłużony czas pracy bez przegrzewania się sprzętu.

Kontrola nad jeziorkiem spawalniczym:

Regulacja prądu w urządzeniu podczas pracy, również zdalnie, w każdych warunkach zapewnia większą kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym.

Poręczność:

Urządzenie Kemppi jest lekkie, waży mniej niż 6 kg i ma nieduży rozmiar. Dzięki temu można je łatwo przenosić, a możliwość pracy z agregatem lub kablami ułatwia wykonywanie zadań w terenie.

Wady
Brak dodatkowych funkcji:

Brak funkcji typowych dla spawarek, takich jak Hot Start, czy Arc Force utrudnia utrzymanie precyzyjnego łuku spawalniczego.

 

 

 

 

3. Spawarka Migomat Ideal Praktik MIG 200 Flux IGBT

 

Ideal PRAKTIK MIG 200 IGBT to półautomat spawalniczy pracujący metodą MIG-MAG oraz FLUX. Spawając metodą MIG-MAG operator robi to przy użyciu drutu spawalniczego, natomiast stosując metodę FLUX posługuje się samoosłonowym drutem spawalniczym. Możliwa grubość drutu stalowego do spawania to 0,6 mm do 0,8 mm, a przy użyciu drutu samoosłonowego wynosi ona 0,8 do 0,9 mm.

Zasilanie sprzętu to 230V, a prąd spawania wynoszący 200 A przeznacza go do zastosowań warsztatowych. Na cały zestaw składa się spawarka Ideal Praktik MIG 200, przewód masowy o długości 1,5 m, a także przewód spawalniczy montowany na stałe MB14 – 2,2 m. Za pomocą spawarki będziemy w stanie zespolić takie materiały jak stale niskostopowe i niestopowe, a także elementy z materiałów takich jak magnez, aluminium, nikiel i miedź.

Łuk elektryczny powstający między elektrodą topliwą, a materiałem, który jest spawany odbywa w osłonie gazu, którym może być hel, argon lub dwutlenek węgla. A przy użyciu funkcji FLUX spawanie nie wymaga użycia butli z gazem, bo drut jest wypełniony substancją chemiczną, która uwalniania podczas spawania pełni rolę gazu ochronnego. Inwertorowy półautomat spawalniczy jakim jest Ideal PRAKTIK MIG 200 IGBT z zasilaniem jednofazowym to poręczne urządzenie.

 

Zalety
Wszechstronność:

Za pomocą półautomatu spawalniczego można połączyć stale niestopowe i niskostopowe, oraz takie materiały jak aluminium, magnez, miedź czy nikiel.

FLUX:

Metoda ta, spawania łukowego za pomocą drutu proszkowego nie wymaga użycia butli z gazem. Stalowy drut samoosłonowy jest wypełniony substancją, która uwalniana wytwarza gazy ochronne potrzebne przy spawaniu.

IGBT:

Zwiększenie wydajności i niezawodności w działaniu zapewniają nowoczesne tranzystory, które oferują małe straty mocy w podstawowych układach i bezzakłóceniową pracę układów elektromagnetycznych.

Mobilność:

Sprzęt został wyposażony w podwozie jezdne do samodzielnego montażu, zatem można go używać w charakterze mobilnego urządzenia spawalniczego

Wady
Krótkie kable:

Jako wadę użytkownicy wskazują nieco za krótkie kable urządzenia i chodzi tu zarówno o przewód masowy od długości 1,5 m jak i uchwyt spawalniczy mierzący 2,2 m.

Brak rączki:

Producent przewidział podwozie jezdne, jednak nie pomyślał, że do przetaczania spawarki użyteczna byłaby również rączka, za pomocą której można by je przemieszczać. Niestety nie ma jej zamontowanej w urządzeniu.

 

 

 

 

4. Spawarka Inwertorowa Lincoln Electric SpeedTec 200C

 

Nasz ranking spawarek inwertorowych zawiera również zaawansowane urządzenie spawalnicze Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1, które jest w pełni profesjonalną spawarką inwertorową. Dzięki niewielkim wymiarom, urządzenie może być transportowane w różne części zakładu, czy przewożone w samochodzie do miejsc pracy, a następnie zasilane z generatora, bo taką możliwość tu mamy. Spawanie odbywa się z maksymalnym prądem o natężeniu 200 A z możliwością płynnej regulacji od 20 do 200 A.

Przy czym spawając metodą MIG/MAG i TIG urządzenie wykorzystuje maksymalny prąd spawania od 20 do 200 A, a przy spawaniu MMA jest to wartość 20-160A. I to wszystko uzyskujemy zasilając urządzenie z jednofazowej sieci 230 V. Model ten posiada między innymi takie funkcje, jak: wymianę rolki podającej bez narzędzi, spawanie punktowe, upalanie końcówki drutu, wypływ gazu przed spawaniem i po spawaniu i regulację indukcyjności. Zakres średnic elektrod wykorzystywanych do spawania wynosi od 2 do 4 mm.

A w zestawie klient otrzymuje wąż gazowy o długości 2 m, oraz przewód masowy. Użytkownik ma tu do dyspozycji proste menu z regulacją wyświetlacza, pamięć parametrów spawania, blokadę panelu sterowania i wiele innych. Użytkownicy tego urządzenia chwalą dobrą i intuicyjną obsługę menu wyświetlacza, bardzo wydajny wentylator dobrze chłodzący urządzenie, a także szybkie uruchamianie i wyłączanie spawarki.

Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1 to spawarka inwertorowa o wadze 17,2 kg. Prąd spawania to 250 A. Model ma 2 rolki w podajniku.

Zalety
Gumowe narożniki:

Na obudowie znajdują się gumowe narożniki, które skutecznie zabezpieczają jej powierzchnię. Możemy być pewni, że obudowa na długo zachowa swój początkowy wygląd.

Ochrona menu hasłem:

Ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie menu hasłem. W efekcie możemy mieć pewność, że osoba nieupoważniona nie będzie korzystała z naszego urządzenia.

Zasilanie z generatora:

Spawarkę można zasilać z generatora. Dla dużej grupy konsumentów jest to spory atut.

Wady
Odpryski przy spawaniu:

Mała grupa użytkowników wskazuje, że przy spawaniu powstają odpryski. Aby powierzchnia, na której pracujemy ładnie wyglądała, trzeba ją wyczyścić. Jak wiadomo, jest to czasochłonne.

Obsługa:

Część osób twierdzi, że obsługa urządzenia jest skomplikowana, przynajmniej dla konsumentów, którzy wcześniej nie korzystali z tego typu sprzętów.

 

 

 

 

5. Spawarka Inwertorowa Dedra DESi210BT

 

Dedra DESi210BT, to urządzenie do spawania łukowego elektrodą otuloną – czyli metodą MMA. Spawarka ta, jak wszystkie urządzenia inwerterowe generuje niezbędne wartości prądowe za pomocą układów elektronicznych. Cechuje ją też niska waga 4,6 kg i niewielkie rozmiary, co wpływa pozytywnie na mobilność. Model ten pozwala na wykorzystanie elektrod otulonych o średnicy od 1,6 do 4 mm i wykonuje spoiny takich materiałów, jak stale węglowe, konstrukcyjne oraz żeliwa.

Maksymalny prąd spawania wynosi tu 200 A, natomiast zakres regulacji wynosi od 10 do 200 A, a zasilane jest jednofazowe. W skład kupowanego kompletu wchodzi przewód spawalniczy z uchwytem elektrodowym, przewód masowy z zaciskiem, maska ochronna i szybka spawalnicza oraz szczotka z młoteczkiem. Urządzenie zostało wyposażone w system chłodzenia wentylatorowy i stopień ochrony IP 21S.

Według osób, które obsługują ten model podczas pracy, jest on wygodny ze względu na niewielkie rozmiary, co znacznie ułatwia obsługę. Dodatkowo niska cena urządzenia sprawia, że klienci przekazują, że jest to dobra i tania spawarka inwertorowa.

Spawarka inwertorowa Dedra DESi210BT ma prąd spawania 200 A. Model waży 6,6 kg. Średnica elektrody wynosi do 4 mm.

Zalety
Dodatkowe akcesoria:

Kupując Dedra DESi210BT otrzymujemy w zestawie maskę ochronną, która umożliwi nam bezpieczne spawanie. Konsumenci doceniają to, że nie trzeba wydawać pieniędzy na dodatkowe akcesoria.

Efektywność:

Przy produkcji spawarki zastosowano wysokiej jakości tranzystory IGBT. Zwiększają one efektywność sprzętu, a tym samym skracają czas potrzebny na wykonanie danej pracy. Dzięki temu model jest uznawany za niezawodny.

Wady
Przewody:

Pewne grono konsumentów uważa, że dołączone do zestawu przewody (spawalniczy i masowy) mogłyby być nieco lepiej wykonane.

Chłodzenie:

Część osób twierdzi, że system chłodzenia nie jest wydajny. Czasami zdarza się, że urządzenie mocno się nagrzewa.

 

 

 

 

Dlaczego spawarka inwertorowa nie działa?

 

Spawarka inwertorowa to świetny sprzęt dla miłośników spawania. Może się jednak zdarzyć, że urządzenie nie działa tak, jak powinno. Przyczyną może być niewłaściwa konserwacja produktu, zły dobór akcesoriów, jak też kilka innych czynników. Dlaczego spawarka inwertorowa nie działa? Poniżej opisujemy prawdopodobne przyczyny.

 

 

Niezgodność prądu wyjściowego

W przypadku, gdy napięcie sieci zasilającej, do której podłączony jest sprzęt spawalniczy, jest niższe od wartości znamionowej, maksymalna wartość prądu wyjściowego będzie niższa od jego wartości znamionowej. Nagły wzrost napięcia zasilania przyczynia się do niezgodności prądu wyjściowego. Pamiętajmy, aby przed podłączeniem spawarki upewnić się, że mamy dostęp do odpowiedniej sieci. Część modeli wymaga podłączenia do układu o napięciu 230 V (wykorzystywanym w domach), ale niektóre potrzebują dostępu do sieci trójfazowej, 400 V. Jeśli podłączymy takie urządzenie do zwykłego gniazdka, nie będzie działać.

Gdy podczas spawania zauważymy niestabilność prądu, prawdopodobną przyczyną jest zmiana napięcia w sieci zasilającej. Może być też tak, że przyczyną nieprawidłowego działania sprzętu są zakłócenia wywołane np. przez inne odbiorniki prądu.

 

Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem łuku

Gdy nie możemy uzyskać łuku elektrycznego niezbędnego do spawania lub trudno jest nam go utrzymać, należy sprawdzić jakość zastosowanej elektrody. Źle dobrane akcesoria spawalnicze uniemożliwiają uzyskanie estetycznie wyglądającej spoiny, trzeba o tym pamiętać. Utrzymanie stabilności łuku elektrycznego może również utrudniać długi przewód przyczyniający się do nadmiernego spadku napięcia wyjściowego. W takiej sytuacji wystarczy go skrócić.

Należy wspomnieć także o tym, że łuk jest niestabilny, jeżeli elektroda jest wilgotna. Wówczas praca ze spawarką może być bardzo trudna, ponieważ spoina nie będzie wyglądać tak, jak oczekiwaliśmy i może okazać się mało wytrzymała.

 

Nadmierne rozpryski podczas spawania

W zależności od rodzaju sprzętu, materiału czy nawet wybranej metody spawania, podczas pracy mogą powstawać niewielkie rozpryski. Czasem jednak jest ich tak dużo, że konieczne jest wyłączenie urządzenia i skontrolowanie ustawionych wcześniej parametrów spawania. Przeważnie na zbyt dużą ilość rozprysków wpływa zastosowanie elektrody o zbyt małej średnicy bądź dobór za dużego prądu. Niekiedy jednak przyczyna jest inna. Może to być np. odwrotne podłączenie biegunów albo przyłączenie elektrody do katody zasilania.

 

 

Niewłaściwa konserwacja spawarki

Spawarka jest sprzętem wymagającym odpowiedniej konserwacji po użyciu. Najważniejsze jest to, aby regularnie usuwać z niej pył, inaczej może przestać działać. Najlepiej wykorzystać do tego czyste, sprężone powietrze. Jak często trzeba czyścić urządzenie? Jeśli pracujemy z nim w pomieszczeniu zadymionym, o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, pył należy usuwać każdorazowo po użyciu spawarki (a więc w niektórych przypadkach nawet codziennie). Ciśnienie sprężonego powietrza musimy dobrać tak, żeby przypadkowo nie uszkodzić niewielkich elementów budowy sprzętu, a więc powinno mieścić się w zakresie od 2 barów do 4 barów.

Od czasu do czasu warto skontrolować pewność połączeń pomiędzy poszczególnymi częściami urządzenia i stan wewnętrznych układów. Jeżeli zauważymy rdzę, dany element trzeba oczyścić przy pomocy papieru ściernego. Poluzowane połączenia trzeba mocno przykręcić.

Dbanie o spawarkę to także przechowywanie jej w odpowiednim miejscu. Urządzenie nie może być narażone na działanie wody i pary wodnej. Jeśli sprzęt zawilgotnieje, musimy go wysuszyć, a potem sprawdzić izolację, w tym także na stykach i między połączeniami. Spawarkę możemy podłączyć ponownie do sieci tylko wtedy, gdy upewnimy się, że wszystko jest w porządku (inaczej grozi nam porażenie prądem).

 

 

FAQ

 

P1: Jaką spawarkę inwertorową wybrać dla amatora? 

Wybór dobrej spawarki inwertorowej do przydomowego warsztatu może okazać się sporym problemem, w szczególności, gdy na rynku jest wiele urządzeń o różnych właściwościach. Każda osoba, która na co dzień nie zajmuje się łączeniem elementów trwałymi spoiwami, ma kłopot dotyczący wyboru odpowiedniego sprzętu. Do zastosowań typowo domowych oraz warsztatowych przyda się sprzęt wytwarzający prąd o natężeniu 120 A – 200 A. Przy wyborze warto także zwrócić uwagę na parametry takie jak znamionowy cykl pracy, który powinien być wyższy niż 50%. Oprócz tego spawarki są również wyposażone w sygnalizatory przegrzania, co zdecydowanie będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby nieposiadającej doświadczenia. 

 

P2: Jak spawać spawarką inwertorową?

Proces spawania przy pomocy spawarki inwertorowej wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa. Jak wiadomo, prąd znajdujący się w układzie i płynący z sieci do transformatora musi być odpowiednio separowany, aby nie spowodować uszkodzenia sprzętu oraz porażenia osoby korzystającej ze spawarki. W trakcie pracy należy ubierać odzież ochronną oraz dobrze zabezpieczyć wzrok. Aby nie ulec poparzeniu koniecznie trzeba mieć rękawice ochronne oraz koszule z długim rękawem. Twarz powinna być zasłonięta przyłbicą spawalniczą, która chroni oczy przed promieniowaniem powstającym w trakcie spawania. Wszystkie elementy, które będą poddane procesowi spawania, muszą być dobrze połączone i położone na stabilnej powierzchni. Po zakończeniu pracy należy uważać, aby nie dotknąć spawanej części, ponieważ będzie jeszcze gorąca.  

P3: Jak działa spawarka inwertorowa?

Działanie spawarki inwertorowej polega na przetworzeniu częstotliwości prądu, który został pobrany z sieci na taki umożliwiający wykonanie trwałego spawu. Chodzi tu oczywiście o prąd stały, który w kolejnym etapie jest znów przetworzony na przemienny. Trafia on do transformatora umieszczonego wewnątrz urządzenia, gdzie znów dochodzi do przemiany oraz obniżenia napięcia, które jest potrzebne do wytworzenia łuku elektrycznego. W przypadku spawania metodą TIG prąd znów musi zostać przemieniony w transformatorze. Schemat działania urządzenia opiera się głównie na przemianach prądu, który należy właściwie dopasować do określonej techniki spawalniczej oraz do potrzeb użytkownika. 

 

P4: Co to jest spawarka inwertorowa? 

Każda osoba przynajmniej raz w życiu słyszała nazwę urządzenia takiego jak spawarka. Zagłębiając się w temat, można dowiedzieć się, że wyróżnia się trzy podstawowe typy takie jak: MMA, MIG/MAG oraz TIG. W przypadku pierwszego rodzaju chodzi oczywiście o modele elektryczne, czyli transformatorowe oraz inwertorowe. Modele inwertorowe są niewielkich rozmiarów i dzięki temu można je z łatwością transportować. Inwertor znajdujący się w środku jest mechanizmem odpowiedzialnym za zwiększanie natężenia prądu. Elektryczny sterownik odpowiedzialny za pracę sprzętu umożliwia dokładną regulację co 1 A, dzięki czemu spaw jest wykonany bardzo precyzyjnie. W przypadku wykorzystania nietopliwych elektrod TIG użytkownik musi zaopatrzyć się w specjalne uchwyty przeznaczone do wykonywania tego typu zadań. 

 

P5: Ile prądu pobiera spawarka inwertorowa? 

Spawarka inwertorowa, czyli typu MMA jest chętnie wybierana do użytku domowego ze względu na prostą obsługę oraz kompaktowe wymiary. Elektryczne urządzenie można bez problemu używać w przydomowym garażu i w razie potrzeby skorzystać z możliwości połączenia elementów trwałym spoiwem. Po podłączeniu spawarka zużywa niewiele prądu. Można ją spokojnie wpiąć do domowej instalacji elektrycznej 230 V. Możliwość pracy w sieci jednofazowej pozwala na zwiększenie mocy do 200 A. W takiej sytuacji większość dostępnych sprzętów przez godzinę pracy zużywa od 3,6 kWh do 6 kWh. Końcowy wynik jest jednak ściśle uzależniony od tego, jaka moc została ustawiona przez użytkownika.

 

 

Inne popularne artykuły napisane przez naszych kolegów

Wkrętarki akumulatorowe ranking

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir