fbpx

Spawarki inwertorowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 17.10.19

 

Poszukując dobrej spawarki inwertorowej zwróciliśmy się do ekspertów, a także prześledziliśmy zainteresowanie klientów tymi urządzeniami. Braliśmy pod uwagę nie tylko cenę, ale także funkcjonalność danego modelu, a także poziom zadowolenia klientów z zakupionego urządzenia. W ten sposób wytypowaliśmy, jako najlepszą spawarkę Magnum Snake 200P. Jest to model przeznaczony do pracy w warunkach terenowych. Prąd spawania tego modelu to 200 A i ma płynny zakres regulacji. Nadaje się ona do wszelkich prac naprawczych, a ze względu na małe wymiary jest poręczna i wygodna w obsłudze. Użytkownik ma tu możliwość spawania elektrodą do 5 mm, a także spawania Tig Liftem. Sprawność tego modelu wynosi 60%. Model ten ma również szereg funkcji ułatwiających obsługę, takich jak Anti Stick, Hot Start i Arc Force. Gdyby jednak okazało się, że model ten jest niedostępny, to mamy dla Ciebie model, który okazał się najlepszy w drugiej kolejności, ma on bardzo podobne parametry do opisywanego i jest nim TECNOARC 211-S IGBT.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką spawarkę inwertorową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Spawarka inwertorowa to coraz bardziej powszechne urządzenie do spawania, które skutecznie zastępuje spawarki transformatorowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że spawarka inwertorowa w porównaniu z transformatorową, to niewielkie urządzenie, które daje taki sam prąd do łuku. Dodatkowo przy urządzeniu inwertorowym można precyzyjniej ustawić prąd z dokładnością do 1 A. Ponadto za pomocą takiej spawarki możemy zespawać praktycznie wszystkie metale i pozwala ona również na łączenie niezbyt grubych materiałów. Zużywa ona też niewiele prądu i możemy ją podłączyć do każdego gniazdka elektrycznego.

Dlatego w tym poradniku zajmiemy się poszukiwaniem najlepszej spawarki inwertorowej. Przedstawimy cechy tego urządzenia i istotne elementy, na które należy zwracać uwagę przy zakupie, a na koniec przedstawimy pięć czołowych urządzeń z różnych półek cenowych. Zapraszamy do lektury.

Jaką spawarkę inwertorową wybrać – amperaż

Generalnie można by powiedzieć, że im większy amperaż przedstawia spawarka tym lepiej. Nie mniej to, jaki dla Ciebie będzie odpowiedni, zależy od grubości materiałów, jakie zamierzasz nią spawać. Im większy amperaż tym grubsze materiały zespoisz. Jednak, jeśli potrzebna Ci spawarka do wykonywania spoin w cienkim materiale, to zbyt duży amperaż będzie wadą.

Gdy zakupisz sprzęt o natężeniu prądu 160 A, to model ten da sobie radę z cienkimi kątownikami i łączeniami przedmiotów z drutu. Nieco większe natężenie – 250 A pozwoli pospawać grube kątowniki i poradzi sobie z większością prac spawarskich. Spawarki o natężeniu prądu powyżej 250 A są stosowane do spawania w pracach profesjonalnych, więc kupowanie tego sprzętu ma sens, jeśli spawanie jest jednym z elementów wykonywanej przez Ciebie pracy zawodowej. Do prac majsterkowych wokół domu to zdecydowanie zbyt zaawansowana i droga maszyna.

 

Jaki typ spawarki inwertorowej?

Aby trafić z zakupionym modelem do zaplanowanych prac, trzeba zrobić przegląd spawarek pod względem ich przydatności do naszych planów. Są różne typy spawarek, pracujących nieco inaczej. Dlatego, gdy zależy Ci na różnorodności materiałów (również aluminium), jakie można skutecznie spawać, a jakość spawu nie jest najważniejsza, to wybierz spawarkę inwertorową MIG-MAG, która spawa w otulinie gazowej. Gdy przewidujesz, że Twoje spawy będą do wykonania w trudno dostępnych miejscach, pomyśl o zakupie modelu MMA.

Wykorzystuje on otulone elektrody i przy spawaniu powstaje nieco tzw. żużla, który trzeba usuwać, jednak przy trudno dostępnych miejscach jest niezastąpiona.  Najbardziej estetyczny spaw i najrówniejszą spoinę pozostawia spawarka inwertorowa TIG. Używa się tu nietopliwe elektrody, głównie do spawania aluminium.

 

Jaka jest najlepsza spawarka inwertorowa – dodatkowe funkcje

Obecnie spawarki inwertorowe, to maszyny, które nie tylko pozwalają na spawanie różnymi metodami, coraz częściej urządzenia te są wyposażane w szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają używanie maszyny, pozwalają na uzyskanie lepszego jakościowo spawu i ograniczają zagrożenia wynikające z używania tego urządzenia. Dlatego warto zapoznać się z takimi funkcjami i wybrać model, który zaspokaja nasze wszystkie potrzeby. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane z funkcji dodatkowych to HOT START, pozwalający na większy pobór prądu przy starcie urządzenia i jego szybszy rozruch.

Funkcja ARC FORCE automatycznie stabilizuje łuk poprzez regulację prądu zwarcia. A ANTI STICK to funkcja przeciwzwarciowa, która zapobiega przyklejaniu się elektrody do spawanego materiału. Dodatkowo przydatne są takiego rodzaju funkcje, jak cyfrowe sterowanie parametrami za pomocą interfejsu graficznego, pozwalające na sterowanie ręczne, ale też i automatyczne.

Część urządzeń może się pochwalić również funkcją sterowania zdalnego. Przydatne też są możliwości spawania punktowego, albo współpracy z agregatem. Dla wygody użytkownika, często urządzenia są wyposażone w pas naramienny oraz uchwyty ułatwiające przenoszenie. Technicznym ułatwieniem będzie, gdy maszyna będzie miała regulator czasu wypływu gazu, albo wbudowany zawór do przełączania na spawanie metodą TIG.

Spawarki inwertorowe w dobrych cenach

Zatem szukając dla siebie dobrej spawarki inwertorowej musisz określić, jaki rodzaj prac masz do wykonania. Inna, bowiem jest potrzebna spawarka do użytku wokół domu, inna do małego warsztatu, a inna profesjonalna. Gdy masz do wykonania niewiele prac w otoczeniu wokół domu, wystarczy sprzęt z podstawowymi funkcjami, a więc tańszy model. Modele o niewielkim amperażu producentów renomowanych w tym segmencie wyrobów kosztują do jednego tysiąca złotych. Natomiast, gdy spawarka ma pełnić funkcję profesjonalnej maszyny, to warto zainwestować w maszynę o wysokim amperażu z wieloma dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi pracę i poprawiającymi bezpieczeństwo użytkownika. Wiąże się to oczywiście ze znacznie wyższą ceną.

Przy zakupie modelu dla siebie warto również sprawdzić, jaka jest cena elektrod do wybranego modelu. Na rynku są różne elektrody, o różnej cenie i różnej jakości. Zwykle te droższe pozwalają na wykonanie spoiny ładniejszej i szczelniejszej.

Niewątpliwą zaletą spawarek inwertorowych jest szeroki zakres regulacji, jaki oferują, to pozwala na wyższy komfort pracy, niż urządzenia transformatorowe. Ponadto modele takich spawarek są też w dużej większości bezawaryjne, co również wpływa na niższe koszty użytkowania urządzenia. Mimo to przy zakupie modelu dla siebie zwróć uwagę na długość okresu gwarancyjnego producenta. Bo choć są to urządzenia mało awaryjne, to nie da się ich naprawić we własnym, przydomowym warsztacie. Większość producentów daje dwuletni okres gwarancyjny, jednak zdarza się, że okres ten jest dłuższy.

 

 

Najlepsze spawarki inwertorowe w 2019 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z najważniejszymi cechami spawarek inwertorowych, czas na wybór konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy pięć czołowych modeli z różnych półek cenowych. Sprawdź, czy któryś pasuje dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Magnum Snake 200P

 

Magnum Snake 200P to spawarka inwertorowa o dużej sprawności wynoszącej 60%. Ze względu na niewielkie rozmiary, doskonale spisuje się wszędzie tam, gdzie małe rozmiary są atutem. Model ten charakteryzuje się prądem spawania o natężeniu 200 A z płynną regulacją, zabezpieczenie spawania to 25 A. Model ten posiada również zabezpieczenie obudowy IP21 i jest chłodzony wentylatorem.

Dołączone do zestawu przewody spawalnicze mają długość 3 m. Magnum Snake 200P jest przeznaczona do pracy terenowej i sprawdzi się przy wykonywaniu wszelkich prac naprawczych. Pobiera niewiele prądu, a także posiada znakomitą charakterystykę łuku dla elektrod rutylowych i zasadowych. Użytkownik za pomocą tego modelu ma możliwość spawania elektrodą do 5 mm, a także spawania Tig Liftem.

Ponadto model ten posiada zabezpieczenie termiczne źródła z sygnalizacją, a także takie funkcje, jak Anti Stick, Hot Start i Arc Force. Opinie o spawarkach inwertorowych Magnum Snake 200P mówią, że w tym przedziale cenowym jest to bardzo dobra spawarka, która posiada bardzo dobre podzespoły.

Spawarka inwertorowa Magnum Snake 200P waży 6 kg. Prąd spawania to 200 A, a pobór mocy wynosi 6,6 kVa. Maksymalna średnica elektrody MMA to 4 mm.

Zalety
Szerokie możliwości zastosowania:

Prezentowana spawarka jest przeznaczona do spawania metodą MMA wszystkimi gatunkami elektrod otulonych. Co więcej, przy użyciu sprzętu można też spawać metodą TIG. Jak widać, możliwości zastosowania urządzenia są duże.

Wentylator:

Aby zapobiec przegrzewaniu się spawarki w trakcie pracy producent wyposażył ją w dobrej jakości wentylator. Skutecznie chłodzi on wewnętrzny mechanizm gwarantując długi czas pracy bez awarii.

Obsługa:

Ze względu na to, że przyciski służące do regulacji urządzenia są dobrze opisane nikt nie powinien mieć problemu z obsługą Magnum Snake 200P.

Budowa:

Wielu użytkowników docenia to, że spawarka niewiele waży. To sprawia, że jej przenoszenie jest wygodne. Dodatkowo przechowywanie sprzętu, z uwagi na kompaktowe wymiary, nie stanowi problemu.

Stabilność:

U podstawy znajdują się dobrze wyprofilowane nóżki, które utrzymują cały sprzęt w stabilnej pozycji.

Wady
Tylko do prywatnego użytku:

Konsumenci zaznaczają, że z uwagi na parametry urządzenia będzie ono odpowiednie tylko do prywatnego użytku. Jeśli jesteś profesjonalistą, istnieje spore prawdopodobieństwo, że model nie spełni Twoich oczekiwań.

 

 

 

 

TECNOARC 211-S IGBT

 

Gdy szukasz spawarki inwertorowej, która spawa metodą MMA elektrodą otuloną prądem stałym, oraz metodą TIG prądem stałym ze zwarciowym zajarzeniem łuku, to zainteresuj się modelem TECNOARC 211-S IGBT. Jest to model jednofazowy o maksymalnym prądzie 200 A z regulacją od 10 do 200 A i wydajnością 60%. Mamy tu elektroniczną regulację z płynną regulacją prądu spawania.  

Model ten umożliwia użycie elektrody spawalniczej od średnicy od 1,6 – 4,0 mm. Można tu spawać elektrodami rutylowymi, zasadowymi, do stali nierdzewnej i żeliwa. Urządzenie jest chłodzone wentylatorem i posiada zabezpieczenie przeciw przeciążeniu. Wraz ze spawarką klient otrzymuje przewód spawalniczy 3 m, przewód masowy 2 m, maskę spawalniczą i młotkiem, oraz pasek na ramię do przenoszenia urządzenia.

Producent wyposażył maszynę w przeciwzwarciową funkcję Anti Stick, Arc Force, zapobiegającą wygaszeniu łuku, oraz Hot Start, pozwalający na łatwiejszy rozruch. Osoby używające tego modelu uważają, że jest on godny polecenia, bo bardzo dobrze przetapia i spawa zarówno grube, jak i cienkie materiały.

TECNOARC 211-S IGBT to bardzo dobra spawarka inwertorowa do 600 zł. Moc sprzętu wynosi 7,3 kW. Prąd spawania to 200 A.

Zalety
Praca bez awarii:

Urządzenie zostało odpowiednio zabezpieczone przed przeciążeniem. W związku z tym nie ma obaw o to, że spawarka ulegnie awarii lub będziemy musieli co chwilę robić przerwy w pracy.

Funkcja przeciwzwarciowa:

Model ma funkcję przeciwzwarciową Anti Stick. Polega ona na tym, że napięcie spawania jest automatycznie wyłączane, jeśli elektroda sklei się z materiałem, który spawamy.

Gorący start:

Opcja gorącego startu ułatwia zapłon elektrody. Przy każdym zajarzeniu łuku dostarczane jest większe natężenie prądu. Wiele osób podkreśla, że wspomniana funkcja znacznie ułatwia pracę.

Akcesoria:

W zestawie otrzymujemy praktyczny pasek na ramię. To dzięki niemu przenoszenie sprzętu jest wygodne - nie musimy obawiać się o ból dłoni. Dodatkową zaletą jest pokrywa, która skutecznie zabezpiecza panel sterowania.

Wady
Obudowa:

Grupa osób wskazuje, że materiał wykorzystany do produkcji obudowy mógłby być nieco trwalszy.

 

 

 

 

Bester 210

 

Bester 210 to spawarka inwerterowa przeznaczona do spawania elektrodami otulonymi prądem stałym. Jest to urządzenie o niewielkich gabarytach i wadze, co pozwala na jego mobilność i łatwiejsze użytkowanie. Model ten jest przystosowany do spawania elektrodami rutylowymi i zasadowymi do 4 mm. Łuk spawalniczy zapala się tu automatycznie po zwarciu elektrody ze spawanym materiałem.

Bester 210 obsługuje dwie metody spawania: MMA i TIG. Przy czym, aby spawać metodą TIG trzeba dodatkowo nabyć uchwyt spawalniczy TIG oraz podłączyć butlę z gazem osłonowym. Maszyna ta spełnia wszystkie normy techniczne EN 60974-6; -10 oraz CE. A ponadto znajdziemy tu zabezpieczenie przed przeciążeniem, i szereg funkcji ułatwiających użytkowanie. Jest tu wbudowany układ Anti Stick, a także funkcja ułatwiająca start Hot Start i stymulująca dynamikę łuku Arc Force. Prąd wyjściowy tego urządzenia to 160 A i użytkownik ma możliwość płynnej regulacji natężenia.

Jako wyposażenie tego modelu klient otrzymuje uchwyt elektrodowy, przewód masowy z zaciskiem kleszczowym oraz przewód zasilający z wtyczką. A użytkownicy wskazują, że model ten ma solidne kable elektryczne i dobrą przyłbicę.

Spawarka inwertorowa Bester 210 waży 7 kg. Prąd spawania to 160 A. Model jest przeznaczony do elektrod o średnicy 1,5 mm do 4 mm.

Zalety
Wyświetlacz:

Na obudowie znajduje się praktyczny wyświetlacz, na którym pokazywane się informacje na temat natężenia prądu spawania. Zdaniem wielu użytkowników takie rozwiązanie znacznie ułatwia obsługę sprzętu.

Spełnia określone prawem normy:

Jak podaje producent, spawarka spełnia określone prawem normy. Urządzenie przeszło liczne testy, które potwierdziły, że jego użytkowanie jest bezpieczne.

Kable elektryczne:

Do kompletu dołączono kable elektryczne. Po przeczytaniu zamieszczonych w Internecie opinii można dojść do wniosku, że wspomniane akcesoria są bardzo dobrej jakości. Przewody nie przecierają się, co zapewnia długi czas użytkowania.

Wady
Przenoszenie:

Niektóre osoby twierdzą, że przenoszenie urządzenia jest mało wygodne. Ich zdaniem dołączony do zestawu pasek na ramię nie jest zrobiony z przyjemnych dla skóry materiałów.

 

 

 

 

Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1

 

Nasz ranking spawarek inwertorowych zawiera również zaawansowane urządzenie spawalnicze Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1, które jest w pełni profesjonalną spawarką inwertorową. Dzięki niewielkim wymiarom, urządzenie może być transportowane w różne części zakładu, czy przewożone w samochodzie do miejsc pracy, a następnie zasilane z generatora, bo taką możliwość tu mamy. Spawanie odbywa się z maksymalnym prądem o natężeniu 200 A z możliwością płynnej regulacji od 20 do 200 A.

Przy czym spawając metodą MIG/MAG i TIG urządzenie wykorzystuje maksymalny prąd spawania od 20 do 200 A, a przy spawaniu MMA jest to wartość 20-160A. I to wszystko uzyskujemy zasilając urządzenie z jednofazowej sieci 230 V. Model ten posiada między innymi takie funkcje, jak: wymianę rolki podającej bez narzędzi, spawanie punktowe, upalanie końcówki drutu, wypływ gazu przed spawaniem i po spawaniu i regulację indukcyjności. Zakres średnic elektrod wykorzystywanych do spawania wynosi od 2 do 4 mm.

A w zestawie klient otrzymuje wąż gazowy o długości 2 m, oraz przewód masowy. Użytkownik ma tu do dyspozycji proste menu z regulacją wyświetlacza, pamięć parametrów spawania, blokadę panelu sterowania i wiele innych. Użytkownicy tego urządzenia chwalą dobrą i intuicyjną obsługę menu wyświetlacza, bardzo wydajny wentylator dobrze chłodzący urządzenie, a także szybkie uruchamianie i wyłączanie spawarki.

Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1 to spawarka inwertorowa o wadze 17,2 kg. Prąd spawania to 250 A. Model ma 2 rolki w podajniku.

Zalety
Gumowe narożniki:

Na obudowie znajdują się gumowe narożniki, które skutecznie zabezpieczają jej powierzchnię. Możemy być pewni, że obudowa na długo zachowa swój początkowy wygląd.

Ochrona menu hasłem:

Ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie menu hasłem. W efekcie możemy mieć pewność, że osoba nieupoważniona nie będzie korzystała z naszego urządzenia.

Zasilanie z generatora:

Spawarkę można zasilać z generatora. Dla dużej grupy konsumentów jest to spory atut.

Wady
Odpryski przy spawaniu:

Mała grupa użytkowników wskazuje, że przy spawaniu powstają odpryski. Aby powierzchnia, na której pracujemy ładnie wyglądała, trzeba ją wyczyścić. Jak wiadomo, jest to czasochłonne.

Obsługa:

Część osób twierdzi, że obsługa urządzenia jest skomplikowana, przynajmniej dla konsumentów, którzy wcześniej nie korzystali z tego typu sprzętów.

 

 

 

 

Dedra DESi210BT 

 

Dedra DESi210BT, to urządzenie do spawania łukowego elektrodą otuloną – czyli metodą MMA. Spawarka ta, jak wszystkie urządzenia inwerterowe generuje niezbędne wartości prądowe za pomocą układów elektronicznych. Cechuje ją też niska waga 4,6 kg i niewielkie rozmiary, co wpływa pozytywnie na mobilność. Model ten pozwala na wykorzystanie elektrod otulonych o średnicy od 1,6 do 4 mm i wykonuje spoiny takich materiałów, jak stale węglowe, konstrukcyjne oraz żeliwa.

Maksymalny prąd spawania wynosi tu 200 A, natomiast zakres regulacji wynosi od 10 do 200 A, a zasilane jest jednofazowe. W skład kupowanego kompletu wchodzi przewód spawalniczy z uchwytem elektrodowym, przewód masowy z zaciskiem, maska ochronna i szybka spawalnicza oraz szczotka z młoteczkiem. Urządzenie zostało wyposażone w system chłodzenia wentylatorowy i stopień ochrony IP 21S.

Według osób, które obsługują ten model podczas pracy, jest on wygodny ze względu na niewielkie rozmiary, co znacznie ułatwia obsługę. Dodatkowo niska cena urządzenia sprawia, że klienci przekazują, że jest to dobra i tania spawarka inwertorowa.

Spawarka inwertorowa Dedra DESi210BT ma prąd spawania 200 A. Model waży 6,6 kg. Średnica elektrody wynosi do 4 mm.

Zalety
Dodatkowe akcesoria:

Kupując Dedra DESi210BT otrzymujemy w zestawie maskę ochronną, która umożliwi nam bezpieczne spawanie. Konsumenci doceniają to, że nie trzeba wydawać pieniędzy na dodatkowe akcesoria.

Efektywność:

Przy produkcji spawarki zastosowano wysokiej jakości tranzystory IGBT. Zwiększają one efektywność sprzętu, a tym samym skracają czas potrzebny na wykonanie danej pracy. Dzięki temu model jest uznawany za niezawodny.

Wady
Przewody:

Pewne grono konsumentów uważa, że dołączone do zestawu przewody (spawalniczy i masowy) mogłyby być nieco lepiej wykonane.

Chłodzenie:

Część osób twierdzi, że system chłodzenia nie jest wydajny. Czasami zdarza się, że urządzenie mocno się nagrzewa.

 

 

 

 

Dlaczego spawarka inwertorowa nie działa?

 

Spawarka inwertorowa to świetny sprzęt dla miłośników spawania. Może się jednak zdarzyć, że urządzenie nie działa tak, jak powinno. Przyczyną może być niewłaściwa konserwacja produktu, zły dobór akcesoriów, jak też kilka innych czynników. Dlaczego spawarka inwertorowa nie działa? Poniżej opisujemy prawdopodobne przyczyny.

 

 

Niezgodność prądu wyjściowego

W przypadku, gdy napięcie sieci zasilającej, do której podłączony jest sprzęt spawalniczy, jest niższe od wartości znamionowej, maksymalna wartość prądu wyjściowego będzie niższa od jego wartości znamionowej. Nagły wzrost napięcia zasilania przyczynia się do niezgodności prądu wyjściowego. Pamiętajmy, aby przed podłączeniem spawarki upewnić się, że mamy dostęp do odpowiedniej sieci. Część modeli wymaga podłączenia do układu o napięciu 230 V (wykorzystywanym w domach), ale niektóre potrzebują dostępu do sieci trójfazowej, 400 V. Jeśli podłączymy takie urządzenie do zwykłego gniazdka, nie będzie działać.

Gdy podczas spawania zauważymy niestabilność prądu, prawdopodobną przyczyną jest zmiana napięcia w sieci zasilającej. Może być też tak, że przyczyną nieprawidłowego działania sprzętu są zakłócenia wywołane np. przez inne odbiorniki prądu.

 

Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem łuku

Gdy nie możemy uzyskać łuku elektrycznego niezbędnego do spawania lub trudno jest nam go utrzymać, należy sprawdzić jakość zastosowanej elektrody. Źle dobrane akcesoria spawalnicze uniemożliwiają uzyskanie estetycznie wyglądającej spoiny, trzeba o tym pamiętać. Utrzymanie stabilności łuku elektrycznego może również utrudniać długi przewód przyczyniający się do nadmiernego spadku napięcia wyjściowego. W takiej sytuacji wystarczy go skrócić.

Należy wspomnieć także o tym, że łuk jest niestabilny, jeżeli elektroda jest wilgotna. Wówczas praca ze spawarką może być bardzo trudna, ponieważ spoina nie będzie wyglądać tak, jak oczekiwaliśmy i może okazać się mało wytrzymała.

 

Nadmierne rozpryski podczas spawania

W zależności od rodzaju sprzętu, materiału czy nawet wybranej metody spawania, podczas pracy mogą powstawać niewielkie rozpryski. Czasem jednak jest ich tak dużo, że konieczne jest wyłączenie urządzenia i skontrolowanie ustawionych wcześniej parametrów spawania. Przeważnie na zbyt dużą ilość rozprysków wpływa zastosowanie elektrody o zbyt małej średnicy bądź dobór za dużego prądu. Niekiedy jednak przyczyna jest inna. Może to być np. odwrotne podłączenie biegunów albo przyłączenie elektrody do katody zasilania.

 

 

Niewłaściwa konserwacja spawarki

Spawarka jest sprzętem wymagającym odpowiedniej konserwacji po użyciu. Najważniejsze jest to, aby regularnie usuwać z niej pył, inaczej może przestać działać. Najlepiej wykorzystać do tego czyste, sprężone powietrze. Jak często trzeba czyścić urządzenie? Jeśli pracujemy z nim w pomieszczeniu zadymionym, o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, pył należy usuwać każdorazowo po użyciu spawarki (a więc w niektórych przypadkach nawet codziennie). Ciśnienie sprężonego powietrza musimy dobrać tak, żeby przypadkowo nie uszkodzić niewielkich elementów budowy sprzętu, a więc powinno mieścić się w zakresie od 2 barów do 4 barów.

Od czasu do czasu warto skontrolować pewność połączeń pomiędzy poszczególnymi częściami urządzenia i stan wewnętrznych układów. Jeżeli zauważymy rdzę, dany element trzeba oczyścić przy pomocy papieru ściernego. Poluzowane połączenia trzeba mocno przykręcić.

Dbanie o spawarkę to także przechowywanie jej w odpowiednim miejscu. Urządzenie nie może być narażone na działanie wody i pary wodnej. Jeśli sprzęt zawilgotnieje, musimy go wysuszyć, a potem sprawdzić izolację, w tym także na stykach i między połączeniami. Spawarkę możemy podłączyć ponownie do sieci tylko wtedy, gdy upewnimy się, że wszystko jest w porządku (inaczej grozi nam porażenie prądem).

 

 

 

Inne popularne artykuły napisane przez naszych kolegów

Wkrętarki akumulatorowe ranking

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4.40 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status