Lustrzanki ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.03.18

Jaką lustrzankę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Amatorzy fotografowania mają w czym wybierać. Nie tylko coraz częściej aparaty wbudowane w telefonach umożliwiają zrobienie zdjęć o dobrej jakości. Do dyspozycji mamy również aparaty kompaktowe o różnej klasie, aparaty hybrydowe oraz lustrzanki. Jeśli myślisz poważnie o robieniu zdjęć to powinieneś się zaopatrzyć w lustrzankę. Jest to sprzęt dla profesjonalistów. Nawet, jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z fotografią to dojdziemy do takiego etapu, że będziemy chcieli zakupić lustrzankę.

Wybór odpowiedniego sprzętu jest jednak skomplikowany, nie tylko mnogość dostępnych modeli, lecz również zaawansowane technologie utrudniają podjęcie decyzji. Dodatkowo, każdy z producentów tego typu sprzętu wyposaża urządzenia we własnej technologii, lub terminologii, które mogą być trudne do porównania. Jeśli szukasz nowego sprzętu fotograficznego i chcesz się dowiedzieć, jaka jest najlepsza lustrzanka to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Czym charakteryzuje się lustrzanka?

Ten aparat fotograficzny zyskał swoją nazwę dzięki temu, że został wyposażony w lustro. Wraz z matówką i innymi elementami, z którymi tworzą całość pozwalają użytkownikom na precyzyjne ustawienie kadru. Lustro, czyli zwierciadło optyczne kieruje światło do wizjera w momencie robienia zdjęcia. Natomiast matówka służy do ustawienia ostrości oraz kadrowania obrazu. Ten element zazwyczaj wykonany jest ze szklanej płytki, której jedna strona jest zmatowiona, co tworzy półprzeźroczystą powłokę.

Aparaty lustrzankowe możemy podzielić ze względu na liczbę obiektywów. Jednak najczęściej spotykana jest lustrzanka jednoobiektywowa. Modele dwuobiektywowe nie są już produkowane. Pomimo tego niektórzy fotografowie używają tego typu urządzenia, gdyż twierdzą, że wykonane na nich zdjęcia mają niepowtarzalny charakter. Wyróżniamy także aparaty klasyczne, czyli analogowe oraz cyfrowe, które są obecnie bardziej popularne. Znajdziemy w sprzedaży również urządzenia o różnym formacie filmu. Są więc aparaty wielkoformatowe, średnioformatowe oraz małoobrazkowe. Ostatni podział lustrzanek jest ze względu na ich przeznaczenie. I tak mamy do wyboru aparaty amatorskie, zaawansowane i profesjonalne.

 

Podstawowe parametry aparatu – matryca

Najważniejszym elementem lustrzanki jak i każdego aparatu fotograficznego jest jego matryca. W obecnie sprzedawanych urządzeniach możemy znaleźć trzy różne typy matrycy. Aktualnie najczęściej spotykamy matryce typy CMOS (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów: Complementary Metal Oxide Semiconductor.). Są one energooszczędne oraz szybko działają. Matryce CDD, czyli Charge Coupled Device możemy głównie znaleźć w starszych i tańszych aparatach lustrzankowych. Charakteryzują się one mniejszymi szumami od matryc CMOS, jednak pobierają więcej energii.

Oznacza to, że użytkownik aparatu z matrycą CDD wybierając się na dłuższe wycieczki fotograficzne musi zabierać ze sobą dodatkową baterię. Ostatnią z najczęściej spotykanych matryc jest Live MOS, typ ten jest połączeniem najlepszych cech modeli CMOS oraz CDD. Niestety jest to dosyć droga matryca, więc spotykana jest najczęściej w aparatach fotograficznych z wyższej półki.  

Kolejna sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to wielkość matrycy. Możemy rozróżnić 5 wielkości matrycy. Są to: pełna klatka 35 mm znana również pod nazwą FF (Full-Frame), APS-C, Micro ¾, 1” (charakterystyczna dla aparatów marki Nikon) oraz ½,3”stosowaną w aparatach fotograficznych firmy Pentax. Najczęściej spotykanym rozmiarem matrycy jest APS-C. Charakteryzuje się on przekątną 1,8 cala i wymiarach 23,7 x 15,6 mm. Uważa się, że im większa matryca tym występuje mniej szumów, a obraz jest lepiej odwzorowany.

 

Rozdzielczość, czyli ile pikseli

Żadna rozmowa na temat aparatów fotograficznych nie odbędzie się bez wspomnienia pikseli, czyli rozdzielczości urządzenia. Powszechnie panująca opinia mówi, że im wyższa rozdzielczość i tym samym większa liczba pikseli tym lepszej jakości aparat wyprodukuje zdjęcia. Jednak obecnie coraz częściej słychać zdania, że każdy fotograf powinien indywidualnie dobierać aparat i jego rozdzielczość do własnych potrzeb. Rozdzielczość aparatów fotograficznych określa się w megapikselach, czyli milionach pikseli. Te fotoczułe komórki dzielimy na efektywne, które wykorzystywane są do robienia fotografii, oraz niewykorzystane, służące do zapisywania danych o wykonanych zdjęciach. Obydwa rodzaje są niezbędne do prawidłowego działania aparatu fotograficznego.

Najbardziej popularna rozdzielczość to 18 Mpx. Ich popularność wynika z faktu, że oferują one dobrą proporcję ceny aparatów do jakości wykonywanych zdjęć. Nie inwestuj jednak w urządzenie o mniejszej rozdzielczości niż 12 Mpx. Jeśli planujesz drukować zrobione fotografie wielkoformatowo to zdecydowanie powinieneś zainwestować w aparat o większej rozdzielczości.    

 

Światłoczułość

Światłoczułość, czyli ISO. Parametr ten ustawiony prawidłowo powoduje redukcję szumów na zdjęciu. Warto więc zakupić urządzenie, które pozwoli nam regulować ten wskaźnik. Jeśli jesteś początkującym fotografem możesz się zastanawiać, w jaki sposób ISO wpływa na jakość zdjęcia. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. W zależności od oświetlenia możemy regulować parametr ISO. Ograniczając czułość przy dużym oświetleniu spowodujemy redukcję szumów. Natomiast zwiększając ISO przy słabym oświetleniu fotografowanego miejsca zwiększymy szumy, jednak samo zdjęcie będzie lepiej naświetlone.

Aparat fotograficzny a stabilizacja obrazu  

Młodym fotografom mogłoby się wydawać, że mają pewną ręką i taka funkcja jak stabilizacja obrazu nie jest im potrzebna. Niestety nawet najmniejsze drganie dłoni podczas wykonywania fotografii może spowodować, że zdjęcie okaże się rozmazane. Efekt trzęsących się rąk potęguje się podczas ujęć wykorzystujących zoom. Dlatego też większość producentów aparatów fotograficznych w standardzie wyposaża je w stabilizację obrazu. Wyróżniamy stabilizację optyczną, która znajduje się w obiektywie, oraz stabilizację mechaniczną w matrycy.

Oczywiście w zależności od rodzaju sprzętu oraz jego producenta stabilizacja obrazu znajduje się na różnym poziomie. Na szczęście, jeśli okaże się, że zakupiliśmy urządzenie bez tej funkcji, lub okazuje się ona zbyt słaba to możemy zakupić specjalny obiektyw stabilizujący. Jednak warto przy zakupie aparatu fotograficznego wybrać taki model, którego stabilizacja obrazu nas usatysfakcjonuje. Nie będziemy wtedy narażeni na dodatkowe koszty zakupu wspomnianego wcześniej obiektywu stabilizującego.

 

Wyświetlacz

Ten element aparatu nie wpływa na jakość wykonanych zdjęć, jednak zapewnia komfort użytkowania. Dzięki dobrze dopasowanemu wyświetlaczowi będziemy w stanie przejrzeć zapisane w pamięci aparatu zdjęcia. Będziemy też mieli szybki podgląd wszystkich wybranych przez nas ustawień. Niektóre modele pozwalają na odchylanie wyświetlacza, co może być przydatne dla osób wykonujących fotografie pod różnymi kątami.

 

Jaką lustrzankę wybrać?

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik rozjaśnił Państwu ten trudny temat, jakim są aparaty lustrzanki i równocześnie pozwoli na trafny wybór odpowiedniego sprzętu. W sklepach elektronicznych bez problemu znajdziemy lustrzanki w dobrych cenach i o różnych parametrach. Niestety aparaty fotograficzne to drogie urządzenia, dlatego warto dobrze przemyśleć ich zakup. Nie będziemy zadowoleni z zakupu sprzętu, którego funkcje i parametry są zbyt ubogie. Także zakup aparatu o wysokich parametrach i dużej ilości dodatkowych filtrów i udogodnień, z których nie będziemy korzystać okaże się nietrafionym nabytkiem. Analiza własnych potrzeb i oczekiwań pozwoli nam wybrać odpowiednią lustrzankę, z której będziemy zadowoleni. Dobrze dobrane urządzenie też nam posłuży dłużej.  

 

Najlepsze lustrzanki w 2018 roku

 

Jesteś początkującym fotografem i zastanawiasz się jaką lustrzankę kupić? A  może masz już pewne doświadczenie i poszukujesz lepszego aparatu? Poniżej znajdziesz  ranking, który przedstawia pięć najlepszych lustrzanek jakie są dostępne na naszym rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Nikon D5200

 

1. Nikon D5200Nikon 5200 to lustrzanka cyfrowa przeznaczona dla pasjonatów fotografii, którym zależy na profesjonalnych zdjęciach o wysokiej jakości. Oprócz świetnych zdjęć aparat oferuje także filmy w rozdzielczości Full HD.  Urządzenie zostało wyposażone w ruchomy wyświetlacz, który sprawia, ze praca z aparatem jest bardziej elastyczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy robić zdjęcia pod różnym  kątem i z różnym pozycji.

Aparat został wyposażony w wysokiej jakości matrycę o rozdzielczości 24,1 megapikseli. Pozwala to na wykonywanie zdjęć o dużym poziomie szczegółowości. Przy takiej matrycy zdjęcia można bez problemu przycinać lub powiększać, a jakość ich będzie niezmiennie wysoka.

Aparat posiada także możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości HD. Filmy, podobnie jak zdjęcia, posiadają niezwykłą ostrość i pozwalają na uwiecznienie najmniejszych szczegółów. Jest to aparat wyposażony w najnowsze technologie. Bez problemu prześlemy zrobione zdjęcia na smartfon lub tablet.

Według wielu opinii jest to najlepsza lustrzanka dla amatora. Recenzje dotyczące tego urządzenia są niezwykle pochlebne. Urządzenie idealne dla osoby, która pragnie nauczyć się fotografii. Podkreśla się, że sprzęt jest łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Canon 1200D

 

2. Canon 1200DKolejny godny uwagi aparat fotograficzny to urządzenie marki Canon. Model ten, podobnie jak poprzednik jest bardzo łatwy w obsłudze i świetnie sprawdzi się jako sprzęt dla początkującego amatora fotografii. Tryb automatyczny umożliwia zrobienie idealnego zdjęcia. Model ten sam poradzi sobie w doborze jasności, kontrastu i koloru. Został wyposażony w detektor ruchu i twarzy.

Aparat posiada matrycę o rozdzielczości 18 megapikseli. W konsekwencji zdjęcia robione tym aparatem są bardzo ostre i pełne  kolorów. Urządzenie pozwala na robienie dobrej jakości zdjęć nawet przy słabym oświetleniu, dzięki temu możemy robić zdjęcia nawet bez lamy błyskowej. Aparat umożliwia  podkreślenie głównego obiektu i pozostawienie na drugim planie  lekko rozmytego tła.

Urządzenie został wyposażony w 5 filtrów twórczych, które urozmaicą i wyróżnią wygląd naszego zdjęcia. Warto zaznaczyć, że aparat umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości FULL HD. Jest to  bardzo dobra lustrzanka do 2000 zł.

Niska cena aparatu i jednocześnie wysoka jakość sprzętu sprawiają, że aparat ten jest niezwykle popularny. Opinie o aparacie są bardzo pochlebne. Lustrzanka jest lekka, a akumulator jest wydajny i starcza na długo.

 

 

 

 

Sony SLT-A58K

 

3. Sony SLT-A58KNastępny sprzęt, który idealnie sprawdzi się dla początkującego amatora fotografii, to aparat marki Sony. Aparat został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 20,1 megapikseli.  W konsekwencji otrzymujemy piękne, pełne detali, wysokiej jakości zdjęcia. Dzięki przetwornikowi Exmor zdjęcia pozostają wyraźne, nawet gdy robimy je przy słabym świetle. Autofokus aparatu stoi na bardzo wysokim poziomie.

Dotyczy to zarówno fotografowania, jak i robienia filmów. Dzięki temu aparat świetnie nadaje się do fotografowania wydarzeń sportowych i innych sytuacji, w których obiekt fotografowany znajduje się w ruchu. Warto zaznaczyć, że urządzenie wykonuje zdjęci a z szybkością ośmiu klatek na sekundę.

Efektywny procesor Sony Bioz sprawia, że zdjęcia są bardzo szczegółowe i wiernie oddające rzeczywistość. Podobnie jak powyższe aparaty, także Sony SLT-A58K daje możliwość filmowania w trybie HD. Ranking lustrzanek cyfrowych w 2018 roku nie mógł pominąć tego modelu.

Recenzje odnośnie urządzenia Sony są bardzo dobre. Wysoko oceniana jest bateria aparatu. Jako zaletę wymienia się także dużo funkcji tematycznych oraz dobrej jakości autofokus.

 

 

 

 

Nikon D7100

 

4. Nikon D7100Nikon D7100 to propozycja dla osób, które chcą zainwestować trochę więcej pieniędzy w zakup aparatu fotograficznego. Mimo wyższej ceny, aparat od lat cieszy się dużą popularnością. Konstrukcja aparatu jest bardzo solidna. Urządzenie zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jest ono odporne na kurz i deszcz. Matryca posiada rozdzielczość 24,1 mln pikseli.

Warto podkreślić, że sensor nie posiada optycznego filtra dolnoprzepustowego. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się niesamowitą rozdzielczością i to bez ryzyka utraty ostrości. Tak wysokie parametry gwarantują, że zdjęcia będą wyjątkowo szczegółowe i wyraźne.

Bez problemu przytniemy fotkę by wywołać tylko interesujący nas fragment zdjęcia. Wydajny procesor Expeed 4 powoduje, że nagrywanie filmów jest jeszcze bardziej ulepszone. Są one ostre i pełne żywych kolorów. Kręcone są oczywiście w jakości Full HD. Dużą zaletą aparatu jest posiadanie dwóch gniazd kart pamięci. Na plus należy ocenić także przejrzysty i wyraźny ekran LCD.

Aparat zbiera bardzo dobre opinie. Obiektyw robi niesamowite wrażenie. Zdjęcia wyróżniają się pięknymi kolorami i wyrazistością obrazu.

 

 

 

 

Pentax K-50

 

5. Pentax K-50Kolejny aparat wyprodukowany przez japońskiego producenta. Pentax, w porównaniu do firm wymienionych powyżej, jest nieco mniej znaną marką. Jest to jednak firma z olbrzymim doświadczeniem w produkowaniu aparatów fotograficznych oraz ich akcesoriów. Matryca tego modelu posiada rozdzielczość 16,3 mln pikseli.  Zdjęcia robione przez lustrzankę są wyraźne i charakteryzują się dużą szczegółowością.

Aparat dysponuje efektywnym sensorem, który bardzo szybko i sprawnie radzi sobie z ustawieniem prawidłowej ostrości w urządzeniu. Warto dodać, że aparat został wyposażony w innowacyjny system stabilizacji matrycy. Dzięki temu wykonamy piękne zdjęcie nawet w trudnych warunkach, gdzie łatwo o wstrząsy i drżenia.  Sprawdza się także podczas robienia zdjęć  bez lampy w ciemnym pomieszczeniu.

Dzieję się tak ze względu na fakt, że oprócz systemu stabilizacji, aparat posiada bardo wysoki zakres ISO. Użytkownicy, którzy dokonali zakupu, są z niego bardzo zadowoleni. Podkreśla się, że aparat dobrze leży w ręku i jest prosty w obsłudze. Na duży plus ocenia się jego wodoszczelność.

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...