Ranking 5 najlepszych lustrzanek w 2021

Ostatnio aktualizowane: 14.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Lustrzanka – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dla laika wybranie najlepszego modelu aparatu jest właściwie niemożliwe. Wybór spośród tysięcy modeli, które opatrzone są niewiele mówiącymi symbolami i parametrami jest wyjątkowo trudny. Jeśli więc zależy Ci na wyborze dobrego modelu, a nie znasz się na tym, bo jesteś początkującym adeptem fotografowania, zdaj się na nas. Sprawdziliśmy wiele modeli, oceniliśmy ich funkcjonalność, łatwość obsługi, parametry i cenę. Zasięgnęliśmy również opinii użytkowników. Po takiej analizie dokonaliśmy wyboru numer jeden, którym został Nikon D7100. Jest to połączenie tradycji z nowoczesnością. Ta cyfrowa lustrzanka pozwoli na robienie zdjęć i filmów w jakości Full HD. Całą swoją pracę możesz od razu z aparatu udostępnić przesyłając do smartfona, czy tabletu. Dla początkujących użytkowników aparat oferuje 16 programów tematycznych, które za Ciebie ustawią wszystkie parametry zgodnie z fotografowanym obiektem. Dla osób zaznajomionych model oferuje czytelne menu z przyciskami bezpośredniego dostępu do częściej używanych funkcji. Gdyby jednak nie odpowiadał Ci ten model z jakiejś przyczyny, to polecamy numer dwa wybrany przez klientów, czyli aparat Canon EOS 1300D. Jest on nieco tańszy, ale wart uwagi osób poszukujących dobrego aparatu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lustrzankę kupić?

 

Amatorzy fotografowania mają w czym wybierać. Nie tylko coraz częściej aparaty wbudowane w telefonach umożliwiają zrobienie zdjęć o dobrej jakości. Do dyspozycji mamy również aparaty kompaktowe o różnej klasie, aparaty hybrydowe oraz lustrzanki. Jeśli myślisz poważnie o robieniu zdjęć to powinieneś się zaopatrzyć w lustrzankę. Jest to sprzęt dla profesjonalistów. Nawet, jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z fotografią to dojdziemy do takiego etapu, że będziemy chcieli zakupić lustrzankę.

Wybór odpowiedniego sprzętu jest jednak skomplikowany, nie tylko mnogość dostępnych modeli, lecz również zaawansowane technologie utrudniają podjęcie decyzji. Dodatkowo, każdy z producentów tego typu sprzętu wyposaża urządzenia we własnej technologii, lub terminologii, które mogą być trudne do porównania. Jeśli szukasz nowego sprzętu fotograficznego i chcesz się dowiedzieć, jaka jest najlepsza lustrzanka to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Czym charakteryzuje się lustrzanka?

Ten aparat fotograficzny zyskał swoją nazwę dzięki temu, że został wyposażony w lustro. Wraz z matówką i innymi elementami, z którymi tworzą całość pozwalają użytkownikom na precyzyjne ustawienie kadru. Lustro, czyli zwierciadło optyczne kieruje światło do wizjera w momencie robienia zdjęcia. Natomiast matówka służy do ustawienia ostrości oraz kadrowania obrazu. Ten element zazwyczaj wykonany jest ze szklanej płytki, której jedna strona jest zmatowiona, co tworzy półprzeźroczystą powłokę.

Aparaty lustrzankowe możemy podzielić ze względu na liczbę obiektywów. Jednak najczęściej spotykana jest lustrzanka jednoobiektywowa. Modele dwuobiektywowe nie są już produkowane. Pomimo tego niektórzy fotografowie używają tego typu urządzenia, gdyż twierdzą, że wykonane na nich zdjęcia mają niepowtarzalny charakter. Wyróżniamy także aparaty klasyczne, czyli analogowe oraz cyfrowe, które są obecnie bardziej popularne. Znajdziemy w sprzedaży również urządzenia o różnym formacie filmu. Są więc aparaty wielkoformatowe, średnioformatowe oraz małoobrazkowe. Ostatni podział lustrzanek jest ze względu na ich przeznaczenie. I tak mamy do wyboru aparaty amatorskie, zaawansowane i profesjonalne.

 

Podstawowe parametry aparatu – matryca

Najważniejszym elementem lustrzanki jak i każdego aparatu fotograficznego jest jego matryca. W obecnie sprzedawanych urządzeniach możemy znaleźć trzy różne typy matrycy. Aktualnie najczęściej spotykamy matryce typy CMOS (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów: Complementary Metal Oxide Semiconductor.). Są one energooszczędne oraz szybko działają. Matryce CDD, czyli Charge Coupled Device możemy głównie znaleźć w starszych i tańszych aparatach lustrzankowych. Charakteryzują się one mniejszymi szumami od matryc CMOS, jednak pobierają więcej energii.

Oznacza to, że użytkownik aparatu z matrycą CDD wybierając się na dłuższe wycieczki fotograficzne musi zabierać ze sobą dodatkową baterię. Ostatnią z najczęściej spotykanych matryc jest Live MOS, typ ten jest połączeniem najlepszych cech modeli CMOS oraz CDD. Niestety jest to dosyć droga matryca, więc spotykana jest najczęściej w aparatach fotograficznych z wyższej półki.  

Kolejna sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to wielkość matrycy. Możemy rozróżnić 5 wielkości matrycy. Są to: pełna klatka 35 mm znana również pod nazwą FF (Full-Frame), APS-C, Micro ¾, 1” (charakterystyczna dla aparatów marki Nikon) oraz ½,3”stosowaną w aparatach fotograficznych firmy Pentax. Najczęściej spotykanym rozmiarem matrycy jest APS-C. Charakteryzuje się on przekątną 1,8 cala i wymiarach 23,7 x 15,6 mm. Uważa się, że im większa matryca tym występuje mniej szumów, a obraz jest lepiej odwzorowany.

 

Rozdzielczość, czyli ile pikseli

Żadna rozmowa na temat aparatów fotograficznych nie odbędzie się bez wspomnienia pikseli, czyli rozdzielczości urządzenia. Powszechnie panująca opinia mówi, że im wyższa rozdzielczość i tym samym większa liczba pikseli tym lepszej jakości aparat wyprodukuje zdjęcia. Jednak obecnie coraz częściej słychać zdania, że każdy fotograf powinien indywidualnie dobierać aparat i jego rozdzielczość do własnych potrzeb. Rozdzielczość aparatów fotograficznych określa się w megapikselach, czyli milionach pikseli. Te fotoczułe komórki dzielimy na efektywne, które wykorzystywane są do robienia fotografii, oraz niewykorzystane, służące do zapisywania danych o wykonanych zdjęciach. Obydwa rodzaje są niezbędne do prawidłowego działania aparatu fotograficznego.

Najbardziej popularna rozdzielczość to 18 Mpx. Ich popularność wynika z faktu, że oferują one dobrą proporcję ceny aparatów do jakości wykonywanych zdjęć. Nie inwestuj jednak w urządzenie o mniejszej rozdzielczości niż 12 Mpx. Jeśli planujesz drukować zrobione fotografie wielkoformatowo to zdecydowanie powinieneś zainwestować w aparat o większej rozdzielczości.    

 

Światłoczułość

Światłoczułość, czyli ISO. Parametr ten ustawiony prawidłowo powoduje redukcję szumów na zdjęciu. Warto więc zakupić urządzenie, które pozwoli nam regulować ten wskaźnik. Jeśli jesteś początkującym fotografem możesz się zastanawiać, w jaki sposób ISO wpływa na jakość zdjęcia. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. W zależności od oświetlenia możemy regulować parametr ISO. Ograniczając czułość przy dużym oświetleniu spowodujemy redukcję szumów. Natomiast zwiększając ISO przy słabym oświetleniu fotografowanego miejsca zwiększymy szumy, jednak samo zdjęcie będzie lepiej naświetlone.

Aparat fotograficzny a stabilizacja obrazu  

Młodym fotografom mogłoby się wydawać, że mają pewną ręką i taka funkcja jak stabilizacja obrazu nie jest im potrzebna. Niestety nawet najmniejsze drganie dłoni podczas wykonywania fotografii może spowodować, że zdjęcie okaże się rozmazane. Efekt trzęsących się rąk potęguje się podczas ujęć wykorzystujących zoom. Dlatego też większość producentów aparatów fotograficznych w standardzie wyposaża je w stabilizację obrazu. Wyróżniamy stabilizację optyczną, która znajduje się w obiektywie, oraz stabilizację mechaniczną w matrycy.

Oczywiście w zależności od rodzaju sprzętu oraz jego producenta stabilizacja obrazu znajduje się na różnym poziomie. Na szczęście, jeśli okaże się, że zakupiliśmy urządzenie bez tej funkcji, lub okazuje się ona zbyt słaba to możemy zakupić specjalny obiektyw stabilizujący. Jednak warto przy zakupie aparatu fotograficznego wybrać taki model, którego stabilizacja obrazu nas usatysfakcjonuje. Nie będziemy wtedy narażeni na dodatkowe koszty zakupu wspomnianego wcześniej obiektywu stabilizującego.

 

Wyświetlacz

Ten element aparatu nie wpływa na jakość wykonanych zdjęć, jednak zapewnia komfort użytkowania. Dzięki dobrze dopasowanemu wyświetlaczowi będziemy w stanie przejrzeć zapisane w pamięci aparatu zdjęcia. Będziemy też mieli szybki podgląd wszystkich wybranych przez nas ustawień. Niektóre modele pozwalają na odchylanie wyświetlacza, co może być przydatne dla osób wykonujących fotografie pod różnymi kątami.

 

Jaką lustrzankę wybrać?

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik rozjaśnił Państwu ten trudny temat, jakim są aparaty lustrzanki i równocześnie pozwoli na trafny wybór odpowiedniego sprzętu. W sklepach elektronicznych bez problemu znajdziemy lustrzanki w dobrych cenach i o różnych parametrach. Niestety aparaty fotograficzne to drogie urządzenia, dlatego warto dobrze przemyśleć ich zakup. Nie będziemy zadowoleni z zakupu sprzętu, którego funkcje i parametry są zbyt ubogie. Także zakup aparatu o wysokich parametrach i dużej ilości dodatkowych filtrów i udogodnień, z których nie będziemy korzystać okaże się nietrafionym nabytkiem. Analiza własnych potrzeb i oczekiwań pozwoli nam wybrać odpowiednią lustrzankę, z której będziemy zadowoleni. Dobrze dobrane urządzenie też nam posłuży dłużej.  

 

 

5 najlepszych lustrzanek. Opinie w 2021 roku

 

Jesteś początkującym fotografem i zastanawiasz się jaką lustrzankę kupić? A  może masz już pewne doświadczenie i poszukujesz lepszego aparatu? Poniżej znajdziesz  ranking, który przedstawia pięć najlepszych lustrzanek jakie są dostępne na naszym rynku.

 

1. Aparat Nikon Nikon D7100 Czarny + 18-105mm

 

4. Nikon D7100Nikon D7100 to propozycja dla osób, które chcą zainwestować trochę więcej pieniędzy w zakup aparatu fotograficznego. Mimo wyższej ceny, aparat od lat cieszy się dużą popularnością. Konstrukcja aparatu jest bardzo solidna. Urządzenie zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jest ono odporne na kurz i deszcz. Matryca posiada rozdzielczość 24,1 mln pikseli.

Warto podkreślić, że sensor nie posiada optycznego filtra dolnoprzepustowego. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się niesamowitą rozdzielczością i to bez ryzyka utraty ostrości. Tak wysokie parametry gwarantują, że zdjęcia będą wyjątkowo szczegółowe i wyraźne.

Bez problemu przytniemy fotkę by wywołać tylko interesujący nas fragment zdjęcia. Wydajny procesor Expeed 4 powoduje, że nagrywanie filmów jest jeszcze bardziej ulepszone. Są one ostre i pełne żywych kolorów. Kręcone są oczywiście w jakości Full HD. Dużą zaletą aparatu jest posiadanie dwóch gniazd kart pamięci. Na plus należy ocenić także przejrzysty i wyraźny ekran LCD.

Aparat zbiera bardzo dobre opinie. Obiektyw robi niesamowite wrażenie. Zdjęcia wyróżniają się pięknymi kolorami i wyrazistością obrazu.

Najwyżej oceniany przez klientów aparat Nikon D7100 i u nas zyskał wysokie noty. Sprawdźmy, co sprawia, że jest tak dobrze postrzegany.

Zalety
Wysoka rozdzielczość i czułość:

Model oferuje matrycę CMOS o rozdzielczości 24,1 mln pikseli i czułość ISO (100-6400) z możliwością jej zwiększenia do 25600 pikseli. Pozwala to na uzyskanie wyraźnych i o żywych kolorach obrazów wykonanych w niedostatecznym oświetleniu z niewielkimi szumami.

Tryb zdjęć i filmów:

Aparat ma możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 6 klatek na sekundę, a także nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD (1920x1080). Przy opcjach tych funkcja autofocusu dba o ostrość obrazu, a mikrofon zewnętrzny nagrywa dobrej jakości dźwięk.

Obiektyw Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED:

Obiektyw posiada uniwersalną ogniskową, przystosowaną do fotografowania zróżnicowanych obiektów. A dzięki optycznej redukcji drgań można wydłużyć czas migawki o ok. 3 stopnie EV.

Monitor LCD:

Producent zaopatrzył swój produkt w duży, mierzący 3,2 cala przekątnej monitor z hartowanego szkła. Pozwala to nie tylko na łatwy podgląd fotografowanych obiektów, ale też przeglądanie i edytowanie zdjęć oraz filmów.

Dwa gniazda karty pamięci:

Aparat posiada niemal nieograniczoną ilość miejsca na zdjęcia i filmy, dzięki zainstalowaniu w nim dwóch gniazd na karty pamięci SD. Po zapełnieniu jednej karty zapis zdjęć następuje na karcie drugiej.  

Wady
Zbyt czuły mikrofon:

Podczas nagrywania filmu z dźwiękiem ściąganym za pomocą mikrofonu aparatu, rejestruje on nie tylko dźwięki, jakie zamierzamy nagrać, ale także wszystkie przełączenia i regulacje, które na aparacie wykonujemy w trakcie nagrania. Trzeba zatem w trakcie nagrania wystrzegać się regulacji aparatu.

 

 

 

 

2. Lustrzanka Canon EOS 1300D + Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II

 

Aparat Canon EOS 1300D jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości 18 mln pikseli, dzięki temu nawet znacznie powiększając zdjęcia będą one wyraźne i pełne szczegółów. Dzięki 9-cio punktowemu systemowi AF przy ustawianiu autofocusa automatycznie ustawiana jest ostrość. Natomiast czułość ISO w zakresie 100-6400 (12800) pozwoli na robienie zdjęć w każdych warunkach, nawet słabego oświetlenia, a wykonane obrazy, bez użycia lampy błyskowej będą wyraźne i o dobrej jakości.

Użytkownik dostaje do rąk aparat, który również może wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością 3 kl/s, a także pozwala na wykonywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Aparat również, za pomocą Wi-Fi z użyciem NFC może komunikować się ze smartfonem czy tabletem. A 3 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 920 tysięcy punktów pozwala na łatwą nawigację, przeglądanie zdjęć, czy kadrowanie. Model ten charakteryzuje również niewielka waga wynosząca 485 g, która ułatwia zabieranie aparatu na wyjazdy.

Użytkownicy cenią małe wymiary aparatu i pozytywnie oceniają komunikację Wi-Fi pozwalającą na przenoszenie zdjęć bez połączenia kablowego, a także na zdalną obsługę aparatu za pomocą smartfonu.  

Do amatorskiego użytku jest przeznaczony aparat Aparat Canon EOS 1300D. Jest to małe i poręczne urządzenie. Sprawdźmy jego zalety i wady:

Zalety
Matryca wysokiej rozdzielczości:

Dzięki rozdzielczości matrycy wynoszącej 18 mln pikseli wykonane zdjęcia można znacznie powiększyć bez utraty ostrości, a rejestrowane obrazy zawierają wiele dokładnych szczegółów.

Wysoka czułość ISO:

Dzięki połączeniu wysokiej rozdzielczości matrycy i wydajnego procesora aparatu model został wyposażony w czułość ISO w zakresie 100-6400 (12800). Pozwala to na uchwycenie wyraźnego obrazu przy słabym oświetleniu.  

Komunikacja Wi-Fi:

Dzięki Wi-Fi  z użyciem NFC aparat może się połączyć bezprzewodowo z każdym urządzeniem w zasięgu. Pozwala to na bezprzewodowe przesyłanie zdjęć, ale także na zdalną obsługę aparatu za pomocą smartfonu.

Filmowanie:

Aparat pozwala na wykonywanie filmów w jakości Full HD analogicznych do profesjonalnych kamer, gdzie wydobywa się szczegóły na pierwszym planie i nieco rozmywa tło.

Duży wyświetlacz:

Wysoka rozdzielczość 3 calowego wyświetlacza pozwala na łatwe kadrowanie, a także przeglądanie zdjęć, czy poruszanie się po menu aparatu.

Wady
Słabej jakości obiektyw:

Najsłabszą częścią aparatu jest jego obiektyw. Parametry tej lustrzanki pozwalają na obsługę jej przez obiektyw wyższej jakości. Po zakupie lepszego obiektywu aparat znacznie podnosi jakość zdjęć.

 

 

 

 

3. Lustrzanka Nikon D5300 czarny + 18-105 VR F-3.5-5.6

 

Nikon D5300 to aparat o lekkiej konstrukcji i dużym, wynoszącym 3,2 cala, ruchomym wyświetlaczu LCD o wysokiej rozdzielczości. Dzięki niej, zobaczysz każdy szczegół zdjęcia. Model ten może wykonywać serie zdjęć w trybie 3 lub 5 klatek na sekundę. Przy czym maksymalna rozdzielczość zdjęć to 6000 x 4000. Mamy tu również możliwość nagrywania filmów w normalnej prędkości lub zmienionej, zakres prędkości nagrywania wynosi tu od 60 p do 24 p.

Filmy są również nagrywane w wysokiej rozdzielczości, maksymalna to 1920 x 1080 pikseli. Do zapisu aparat wykorzystuje formaty: JPEG, MOV i RAW. Model ten został wyposażony w 16 programów tematycznych, po których ustawieniu automatycznie są dostosowane parametry do fotografowanego lub filmowanego obiektu.

Do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi sprzęt wykorzystuje port USB, Wi-Fi oraz wyjście video NTSC / PAL i wyjście mini HDMI typu C. Wymiary tego modelu wynoszą szerokość 125 mm, głębokość 98 mm, wysokość 76 mm, a jego waga to 530 g. Osoby, które używają aparatu chwalą jego dobry obiektyw, oraz długo pracujący akumulator.

Lustrzanka, używana przez wielu użytkowników, Nikon D5300 to aparat dla osób zaawansowanych w fotografii. Sprawdźmy jej zalety i wady.

Zalety
Czujnik pomiaru światła RGB:

Model posiada bardzo czuły 2016-pikselowy czujnik pomiaru światła. Pozwala to na dokładne pomiary ekspozycji i rozpoznawania scenerii, co umożliwia ustawienie balansu bieli, ustawienie prawidłowego naświetlenia i autofocusu.

Matryca CMOS:

Matryca CMOS wykorzystuje rozdzielczość 24,2 mln pikseli. Co w połączeniu z wydajnym procesorem zapewnia zdjęcia o doskonałej jakości i wyjątkowej ostrości.

Efekty:

Użytkownik ma do dyspozycji szereg efektów specjalnych. Można tu zmieniać, wyróżniać czy modyfikować kolory, zastosować sepię czy zmieniać perspektywę. Aparat pozwala na podgląd wybranego efektu w czasie rzeczywistym podczas fotografowania i dostosowania jego intensywności.

Wyjście HDMI:

Po podłączeniu aparatu do telewizora za pomocą wyjścia HDMI można bezpośrednio z urządzenia przeglądać filmy na ekranie telewizora, a także sterować nim za pomocą pilota telewizyjnego.

Wady
Wyświetlacz LCD:

Wiele ustawień możemy odczytać z wyraźnego i dużego wyświetlacza, jednak nie jest to model dotykowy, co nieco utrudnia obsługę.

Obiektyw:

Bardziej zaawansowani użytkownicy są zdania, że załączony obiektyw 18-105 jest dobry na początek przygody z fotografowaniem. Bardzo szybko okazuje się że jest on niewystarczający i trzeba zakupić obiektyw o innych ogniskowych i jasności.

 

 

 

 

4. Canon EOS 700D Lustrzanka + Canon EF-S 18-55 IS STM

  

Canon EOS 700D to lustrzanka o rozdzielczości matrycy 24 – 26 Mpix. Aparat ten pozwala na otrzymanie zdjęć w dobrej jakości, co ułatwia całe spektrum ustawień. Po pierwsze tryb automatyczny rozpoznaje rodzaj wykonywanego zdjęcia i dostosowuje ustawienia aparatu do fotografowanego obiektu. Urządzenie pozwala też na wykonanie dobrej jakości obrazów nawet w przypadku niedostatecznego oświetlenia.

Dzieje się tak, bo aparat pozwala na wykorzystanie czułości ISO  w zakresie 100-12800. Kolejne ustawienia, jakimi zarządza użytkownik to własnoręczne ustawienie priorytetu czasu czy przesłony, lub też przestawienie aparatu na tryb ręczny, przy którym użytkownik każdorazowo samodzielnie ustawia wszystkie parametry. Możliwa jest tu również obróbka zdjęć i zastosowanie ustawień, takich jak rozmycie tła, filtr ziarnisty, efekt miniatur.

Za każdym razem możliwy jest podgląd zmian. Aparat ma możliwość również nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. To wszystko ułatwia ekran dotykowy, za pomocą którego wszystkie ustawienia wybiera się szybko i bez kłopotu. Użytkownikom przypadł do gustu odchylany ekran Clear View LCD II o przekątnej 3 cale, dzięki któremu aparat można z łatwością używać pod najróżniejszymi kątami.

Poszukując zalet i wad aparatu fotograficznego Canon EOS 700D stworzyliśmy to oto zestawienie. Jeśli myślisz o zakupie lustrzanki, koniecznie sprawdź co przygotowaliśmy.

Zalety
Małe wymiary:

Lustrzanka ta jest niewielkich rozmiarów, które wynoszą 133,1 x 99,8 x 78,8 mm. Jest on równocześnie bardzo lekki, jak na aparat w tej klasie. Zatem na wyprawie do lasu, aby fotografować zwierzęta, nie będzie dużym obciążeniem.

Ekran dotykowy:

Mamy tutaj nie tylko dotykowy ekran, który znacznie przyspiesza i ułatwia dokonywanie ustawień. Dodatkowo ekran ten jest odchylany, więc przy robieniu zdjęć czy filmów możemy złapać ujęcia niemożliwe przy stałym ekranie.

Praca w trudnych warunkach:

Gdy wykonujesz zdjęcia w niedoświetlonym pomieszczeniu tryb regulacji podświetlenia HDR pozwala na rejestrację 3 zdjęć, które następnie łączy w jeden obraz o lepszych parametrach.

Wady
Podatność na zarysowania:

Obudowa aparatu jest wykonana z plastiku podatnego na zarysowania i drobne uszkodzenia, tej klasy aparat powinien być wolny od takich wad.

Mały uchwyt:

Użytkownicy zauważają, że model ten jest wyposażony w zbyt mały uchwyt, który powoduje wyślizgiwanie się urządzenia z ręki. Jest to szczególnie nieprzyjemne, gdy używamy w modelu tym dodatkowych, dużych obiektywów.

 

 

 

 

5. Sony lustrzanka cyfrowa Alpha A68 + 18-55 ILCA-68K

 

Aparat Sony Alpha A68 charakteryzuje zaawansowany algorytm AF. Pozwala on na skuteczne śledzenie ruchomych obiektów i za sprawą automatyki wykonywanie ostrych zdjęć seryjnych z prędkością 8 klatek na sekundę. Autofokus działa także przy słabym oświetleniu, gdy trudno jest dostrzec obiekty, aparat nadal zrobi ostre i o dobrej widoczności zdjęcie.

Użytkownik ma możliwość ustawień autofocusa, albo pozostawić ustawienie ostrości automatyce, która działając w trybie szerokim, strefowym, środkowych czy punktowym z wyborem czujnika pozwala na śledzenie obiektu optymalizując rozmiar ramki docelowej przy wykorzystaniu najlepszego pola AF. Działanie AF jest również zauważalne przy nagrywaniu filmów, które aparat ten pozwala rejestrować w rozdzielczości Full HD stosując technologię przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror Technology™).

Aparat ma uchylny ekran LCD o wielkości 2,7 cala, który pozwala na rejestrację obrazu pod maksymalnym kątem 135 stopni. Użytkownicy, którzy zakupili ten model uważają, że atutem tego sprzętu jest jego duża czułość, która pozwala zrobić ostre i jasne zdjęcie w niemal ciemnym pomieszczeniu. Chwalą również, że zdjęcia takie nie noszą śladów szumów.

Jednym z wyróżniających się modeli aparatów, lubianych przez użytkowników jest Sony Alpha A68. Za co jest on lubiany? Sprawdźmy.

Zalety
Niezawodny system Autofocusa:

Dzięki 79 polom, wraz z 15 punktami krzyżowymi , a także technologii przepuszczalnego lustra aparat dobrze radzi sobie z wykryciem fazy AF i rejestruje doskonałe zdjęcia pojedyncze, seryjne i filmowe.

Wysoka czułość:

Aparat oferuje czułość ISO 100 – 25600, a więc i ostre i wyraźne fotografie. Czułość wspomaga przetwornik obrazu CMOS Exmor® z rozdzielczością około 24 oraz procesor BIONZ X™ szybko przetwarzający obraz.

Uchylny ekran LCD:

Ekran o przekątnej 2,7 cala pozwala na odchylenie 135 stopni w górę i 55 stopni w dół. Pozwala to na robienie zdjęć pod różnymi kątami, a także tam, gdzie coś nam przesłania fotografowany obiekt.

Wady
Brak łączności Wi-Fi:

Model nie oferuje połączenia Wi-Fi z innymi urządzeniami. Oznacza to, że zdjęcia musimy przesyłać do komputera za pomocą przewodu podłączającego oba urządzenia.

Delikatna obudowa:

Użytkownicy wskazują, że model ten ma stosunkowo niskiej jakości plastik użyty do obudowy, dlatego wskazana jest delikatność przy używaniu aparatu.

Brak ochrony przeciwwilgociowej:

Model nie ma żadnej ochrony przeciwwilgociowej, ani przeciwwstrząsowej. Oznacza to, że nie należy go używać w trudnych warunkach atmosferycznych i chronić przed ewentualnym upadkiem.

 

 

 

 

Co to znaczy lustrzanka pełnoklatkowa?

 

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów lustrzanek cyfrowych, które różnią się przeznaczeniem, jak również zastosowanym rodzajem matrycy światłoczułej. Szczególnie popularnym typem  jest aparat pełnoklatkowy, czyli taki, którego rozmiar klatki wynosi 35 mm. Osobom, które nie interesują się fotografią, to określenie może nie mówić za wiele, dlatego przygotowaliśmy poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji o tym, czym dokładnie jest lustrzanka pełnoklatkowa.

 

 

„Pełna klatka”- co oznacza ten termin

Termin „pełna klatka” (Full-Frame, a w skrócie FF) jest niezbędny do zrozumienia działania typu lustrzanki, o którym piszemy w tym tekście. Aparaty cyfrowe pełnoklatkowe mają matrycę światłoczułą o wielkości klatki 35 mm (dokładne wymiary to 3,6 cm x 2,4 cm). Sprzęty tego typu zapewniają znacznie lepszą jakość wykonywanych zdjęć, co pozwala cieszyć się dużą szczegółowością obrazu. Pełna klatka to określenie fizycznej wielkości matrycy. Należy zaznaczyć, że określenie „fizyczna wielkość” nie ma żadnego związku z rozdzielczością (wyrażoną w pikselach).

 

Czy warto inwestować w lustrzankę, skoro możliwości telefonów komórkowych wciąż rosną?

Wielu z nas zastanawia się, jaka lustrzanka pełnoklatkowa jest polecana oraz czy nie lepiej zainwestować po prostu w dobry telefon. Zdecydowanie nie. Amatorom wydaje się, że zdjęcia, które robi ich smartfon są najwyższej jakości. Niestety, matryca w takich urządzeniach jest wielkości naszego paznokcia. W praktyce przekłada się to na to, że najlepsze fotografie jesteśmy w stanie wykonać w środku dnia przy dobrym oświetleniu. Jakość zdjęć wykonanych przez smartfony zdecydowanie spada, gdy brak naturalnego światła. Jak więc widzisz, niewielka wielkość matrycy ma wiele ograniczeń, z którymi nie boryka się lustrzanka pełnoklatkowa.

 

Czym charakteryzują się fotografie wykonane przez urządzenie pełnoklatkowe?

Pierwszą rzeczą, jaką zauważysz używając lustrzanki pełnoklatkowej, jest niemal całkowity brak szumów. Oznacza to, że fotografie pozbawione są przypadkowych plam czy artefaktów, które psują cały obraz. W związku z obecnością znacznie większej matrycy możesz cieszyć się sporą rozpiętością tonalną. Zapewnia to intensywną głębię kolorów i ich odpowiednie nasycenie. Pełna klatka pozwala też osiągnąć efekt rozmytego tła i zogniskowanie obiektywu na jednym punkcie.

 

 

Jakie są inne zalety aparatów pełnoklatkowych?

Powyżej wspomnieliśmy o niewielkich szumach matrycy, dobrym odwzorowaniu barw czy sporej rozpiętości tonalnej. Nie są to jednak jedyne zalety lustrzanek pełnoklatkowych. Poniżej prezentujemy inne atuty takich sprzętów. Opisywane przez nas urządzenia ułatwiają osiągnięcie efektu małej głębi, który ma zastosowanie w tworzeniu portretów. Zabieg polega na tworzeniu optycznego wrażenia, że obserwowany obiekt jest wyraźniejszy. Dlatego lustrzanki pełnoklatkowe bardzo dobrze sprawdzają się w mikrofotografii. Atutem jest też jaśniejszy i większy wizjer, co gwarantuje zwiększenie komfortu w czasie fotografowania.

 

Wady sprzętów pełnoklatkowych

Oczywiście, nie ma przedmiotów idealnych i lustrzanki pełnoklatkowe mają również kilka wad. Do największej należy ich cena. Niestety, są to urządzenia dedykowane profesjonalnym fotografom, co przekłada się na nieco wygórowaną cenę. Inną wadą jest to, że duża matryca podkreśla wady optyczne. Może to skutkować powstaniem lekkich deformacji obrazu (np. koma i winietowanie). Poza tym w celu osiągnięcia najlepszej jakości zdjęć fotograf powinien zaopatrzyć się w obiektyw o dłuższej ogniskowej. To z kolei generuje dodatkowe koszty. Co więcej, inwestując w tego typu sprzęt musisz liczyć się z jego sporą wagą i dużymi rozmiarami. Może to stanowić trudność w przewożeniu wszystkich urządzeń fotograficznych.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Nikon D5200

 

1. Nikon D5200Nikon 5200 to lustrzanka cyfrowa przeznaczona dla pasjonatów fotografii, którym zależy na profesjonalnych zdjęciach o wysokiej jakości. Oprócz świetnych zdjęć aparat oferuje także filmy w rozdzielczości Full HD.  Urządzenie zostało wyposażone w ruchomy wyświetlacz, który sprawia, ze praca z aparatem jest bardziej elastyczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy robić zdjęcia pod różnym  kątem i z różnym pozycji.

Aparat został wyposażony w wysokiej jakości matrycę o rozdzielczości 24,1 megapikseli. Pozwala to na wykonywanie zdjęć o dużym poziomie szczegółowości. Przy takiej matrycy zdjęcia można bez problemu przycinać lub powiększać, a jakość ich będzie niezmiennie wysoka.

Aparat posiada także możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości HD. Filmy, podobnie jak zdjęcia, posiadają niezwykłą ostrość i pozwalają na uwiecznienie najmniejszych szczegółów. Jest to aparat wyposażony w najnowsze technologie. Bez problemu prześlemy zrobione zdjęcia na smartfon lub tablet.

Według wielu opinii jest to najlepsza lustrzanka dla amatora. Recenzje dotyczące tego urządzenia są niezwykle pochlebne. Urządzenie idealne dla osoby, która pragnie nauczyć się fotografii. Podkreśla się, że sprzęt jest łatwy w obsłudze.

 

 

Canon 1200D

 

2. Canon 1200DKolejny godny uwagi aparat fotograficzny to urządzenie marki Canon. Model ten, podobnie jak poprzednik jest bardzo łatwy w obsłudze i świetnie sprawdzi się jako sprzęt dla początkującego amatora fotografii. Tryb automatyczny umożliwia zrobienie idealnego zdjęcia. Model ten sam poradzi sobie w doborze jasności, kontrastu i koloru. Został wyposażony w detektor ruchu i twarzy.

Aparat posiada matrycę o rozdzielczości 18 megapikseli. W konsekwencji zdjęcia robione tym aparatem są bardzo ostre i pełne  kolorów. Urządzenie pozwala na robienie dobrej jakości zdjęć nawet przy słabym oświetleniu, dzięki temu możemy robić zdjęcia nawet bez lamy błyskowej. Aparat umożliwia  podkreślenie głównego obiektu i pozostawienie na drugim planie  lekko rozmytego tła.

Urządzenie został wyposażony w 5 filtrów twórczych, które urozmaicą i wyróżnią wygląd naszego zdjęcia. Warto zaznaczyć, że aparat umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości FULL HD. Jest to  bardzo dobra lustrzanka do 2000 zł.

Niska cena aparatu i jednocześnie wysoka jakość sprzętu sprawiają, że aparat ten jest niezwykle popularny. Opinie o aparacie są bardzo pochlebne. Lustrzanka jest lekka, a akumulator jest wydajny i starcza na długo.

 

 

Sony SLT-A58K

 

3. Sony SLT-A58KNastępny sprzęt, który idealnie sprawdzi się dla początkującego amatora fotografii, to aparat marki Sony. Aparat został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 20,1 megapikseli.  W konsekwencji otrzymujemy piękne, pełne detali, wysokiej jakości zdjęcia. Dzięki przetwornikowi Exmor zdjęcia pozostają wyraźne, nawet gdy robimy je przy słabym świetle. Autofokus aparatu stoi na bardzo wysokim poziomie.

Dotyczy to zarówno fotografowania, jak i robienia filmów. Dzięki temu aparat świetnie nadaje się do fotografowania wydarzeń sportowych i innych sytuacji, w których obiekt fotografowany znajduje się w ruchu. Warto zaznaczyć, że urządzenie wykonuje zdjęci a z szybkością ośmiu klatek na sekundę.

Efektywny procesor Sony Bioz sprawia, że zdjęcia są bardzo szczegółowe i wiernie oddające rzeczywistość. Podobnie jak powyższe aparaty, także Sony SLT-A58K daje możliwość filmowania w trybie HD. Ranking lustrzanek cyfrowych w 2021 roku nie mógł pominąć tego modelu.

Recenzje odnośnie urządzenia Sony są bardzo dobre. Wysoko oceniana jest bateria aparatu. Jako zaletę wymienia się także dużo funkcji tematycznych oraz dobrej jakości autofokus.

 

 

Pentax K-50

 

5. Pentax K-50Kolejny aparat wyprodukowany przez japońskiego producenta. Pentax, w porównaniu do firm wymienionych powyżej, jest nieco mniej znaną marką. Jest to jednak firma z olbrzymim doświadczeniem w produkowaniu aparatów fotograficznych oraz ich akcesoriów. Matryca tego modelu posiada rozdzielczość 16,3 mln pikseli.  Zdjęcia robione przez lustrzankę są wyraźne i charakteryzują się dużą szczegółowością.

Aparat dysponuje efektywnym sensorem, który bardzo szybko i sprawnie radzi sobie z ustawieniem prawidłowej ostrości w urządzeniu. Warto dodać, że aparat został wyposażony w innowacyjny system stabilizacji matrycy. Dzięki temu wykonamy piękne zdjęcie nawet w trudnych warunkach, gdzie łatwo o wstrząsy i drżenia.  Sprawdza się także podczas robienia zdjęć  bez lampy w ciemnym pomieszczeniu.

Dzieję się tak ze względu na fakt, że oprócz systemu stabilizacji, aparat posiada bardo wysoki zakres ISO. Użytkownicy, którzy dokonali zakupu, są z niego bardzo zadowoleni. Podkreśla się, że aparat dobrze leży w ręku i jest prosty w obsłudze. Na duży plus ocenia się jego wodoszczelność.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 year ago

Ja mam Nikona D5600, który kupiłem w Media Expert, a na miejscu można było dokupić dodatkową baterię, pokrowiec i inne rzeczy. Na razie nie chciałem szaleć z drugim obiektywem ale chcę zwrócić uwagę jak łatwe to jest w elektromarkecie

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir