Foteliki samochodowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.01.20

 

Dla wszystkich rodziców poszukujących odpowiedniego fotelika samochodowego mamy dobre wieści. Po poszukiwaniach udało nam się znaleźć produkt, który zadowala większość rodziców. Jest to Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus. Prezentowany fotelik został ukształtowany w taki sposób, że większość dzieci jest w nim usadowionych bardzo wygodnie. Najważniejsze jest jednak, że maluchy są w foteliku bardzo bezpieczne i podczas wypadku mają większe szanse, aby wyjść z niego cało. Na uznanie rodziców zasłużył zdejmowany pokrowiec, który można bez problemu wrzucić do pralki. Rodzicom podoba się też możliwość zmiany pozycji nagłówka. Drugim w kolejności fotelikiem, na który klienci zwrócili uwagę jest Graco Junior Maxi Sport Luxe. Fotelik ten pasuje dzieciom od 3 do 12 lat.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki fotelik samochodowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Bezpieczeństwo dziecka dla każdego rodzica jest dobrem najwyższym. Dlatego dobór odpowiedniego i bezpiecznego fotelika samochodowego, to spory dla nich problem. Na rynku jest nieprzebrana ilość fotelików, zrobionych w różnych technologiach, z różnymi sposobami zabezpieczeń. Jak tu wybrać? Jaki jest najlepszy fotelik samochodowy? Jak zrobić, żeby nie przepłacić, a jednak uzyskać bezpieczny produkt, który będzie dobrze i długo służył? W tym poradniku spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Przedstawimy najważniejsze cechy fotelików samochodowy i na co zagubiony rodzic ma zwrócić uwagę wybierając jeden z nich dla swojej pociechy.

 

 

Kategorie wagowe

Najprostszym i oczywistym podziałem jest wielkość fotelika zależna od wieku, wagi i wzrostu Twojego dziecka. Foteliki są podzielone na pięć kategorii wagowych.

Pierwszą grupę stanowią foteliki w przedziale wagowym do 10 kg. Zwykle używają je dzieci od urodzenia do ok. 6 – 9 miesiąca życia. Zwykle takie modele są montowane tyłem do kierunku jazdy i często mogą służyć również, jako kołyska lub gondola do wózka.

Kolejną grupę stanowią foteliki dla dzieci do 13 kg, czyli do ukończenia przez dziecko 12 – 15 miesięcy. Te modele również są montowane głównie tyłem do kierunku jazdy. Testy zderzeniowe, bowiem potwierdzają, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są bezpieczniejsze niż te montowane przodem.

Następna kategoria wagowa jest od 9 do 18 kg. Maksymalną wagę w tej kategorii dziecko uzyskuje około 4 roku życia. Tę grupę fotelików montuje się zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Siedziska dla dzieci ważących od 15 kg do 25 kg, czyli w wieku od 4 do 6 lat, stanowią następną grupę wagową. Takie foteliki są już montowane wyłącznie przodem do kierunku jazdy.

Ostatnia grupa wagowa to od 22 do 36 kg, mieszczą się w niej dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Takie foteliki montowane są przodem do kierunku jazdy i pozwalają na równoczesne wykorzystanie pasów bezpieczeństwa samochodu. A gdy dziecko wyrośnie z fotelika, można zdemontować oparcie, pozostawiając bazę, w której nadal bezpiecznie będziemy przewozić dziecko.

 

Fotelik dla noworodka, – dlaczego tyłem do kierunku jazdy

Testy zderzeniowe Cyber Aton pokazują, że przy zderzeniu głowa pasażera usytułowanego przodem do kierunku jazdy jest bardzo silnie wyrzucana do przodu. Niemowlę ma mało odporny, miękki szkielet i kruchą czaszkę, zatem samo wyrzucenie głowy przez energię kinetyczną może spowodować poważny uraz dziecka.

 

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Kupując fotelik, niezależnie do grupy wiekowej, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na korpus wybranego modelu. Porządny korpus jest twardy, masywny, głęboki i najlepiej dwuwarstwowy. Dobra jakość korpusu gwarantuje bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Fotelik musi być wyposażony w system ochrony główki. W zależności od producenta nazwany SPS, Safe Side, ASP, czy SIP. Siedzisko z takim systemem ma wzmocnione boki dodatkowo chroniące głowę niemowlaka. Również zagłówek powinien być regulowany, aby przy mniejszych dzieciach można było zmienić fotelik w leżaczek, a przy większych, odchylić główkę dziecka, gdy zaśnie.

Gdy kupujemy fotelik dla noworodka, sprawdźmy, czy ma w wyposażeniu wkładkę dla niemowlaka. Wkładka taka jest używana w początkowym okresie, a gdy dziecko podrośnie, wyjmuje się ją i fotelik nadal dziecku służy. Dzięki takiej wkładce znacznie wydłużamy okres przydatności siedziska dla naszego maluszka.

Bezpieczeństwo w foteliku zapewniają pasy bezpieczeństwa, którymi jest przypinane niemowlę. Sprawdźmy, aby pasy te były pięcio-punktowe. Zdarzają się jeszcze co prawda trzy-punktowe zapięcia, ale powoli odchodzą do lamusa, jako mniej bezpieczne. Każdy z pasów powinien być zabezpieczony miękkim materiałem zabezpieczającym nasze maleństwo przed otarciami. Równie istotna jest regulacja pasów. Regulacja pasów jest używana codziennie. Inaczej muszą być pasy napięte, jeśli dziecko jest w kurtce, a inaczej w cienkim sweterku, dlatego ważne jest, aby ta regulacja nie była kłopotliwa.

Sprawdźmy również siedzisko. Problem może się pojawić, gdy kupujemy fotelik latem i po paru miesiącach, dziecko, ubrane w ciepłą i grubą odzież; nie może się w foteliku zmieścić. Zatem upewnijmy się, że siedzisko jest wystarczająco szerokie.

Ze względów higienicznych sprawdzamy jakość materiału, którym jest fotelik pokryty. Materiał powinien zapewniać skórze wentylację. Dobrze się sprawdza w tym zakresie na przykład mikrofibra. Również materiał ten powinien być łatwy do czyszczenia. Najlepiej, jak pokrowiec będzie zdejmowany, aby można go było wyprać w pralce. A ze względów praktycznych wygodnie jest, jeśli fotelik po bokach ma kieszenie, w których można umieścić drobiazgi dla dziecka – na przykład butelkę z piciem.

Z powodów finansowych, dobrze jest, jeśli kupowany model można również zamontować w spacerówce. Czasem, aby to zrobić trzeba dokupić specjalny adapter, ale zawsze będzie to korzystniejsze finansowo niż kupowanie dwóch oddzielnych sprzętów.

 

System Isofix

Aby skorzystać z tego systemu, Twoje auto musi posiadać zaczepy Isofix. Możliwe jest też dokupienie specjalnej listwy Isofix, do mocowania w autach starszej generacji, nieposiadających tego systemu. System ten jest stosowany w fotelikach dla niższych grup wagowych. Generalnie do wagi 18 kg. Eksperci twierdzą, że w tych grupach wagowych dobrze zamontowany fotelik na Isofix i dobrze zamontowany fotelik na pasy są tak samo bezpieczne. B

adania wykonywali Amerykanie, którzy stwierdzili, że niebezpieczeństwo tkwi głównie w tym, że pasy przy montażu łatwiej zapiąć nieprawidłowo niż system Isofix. Zatem źródłem niebezpieczeństwa nie jest sposób montowania fotelika w samochodzie, tylko błędy ludzkie przy jego zakładaniu.

 

 

Montaż fotelika

Gdy już wybrałeś model fotelika dla swojego dziecka, koniecznie sprawdź czy pasuje do Twojego samochodu. Siedziska mają różne konstrukcje, samochody też. Może się zdarzyć, że na przykład w Twoim samochodzie okaże się, że noga podtrzymująca fotelik jest za krótka i nie sięga do podłogi. Albo fotelik odstaje od kanapy samochodowej. W sklepie nie powinno być problemu, aby sprzedawca pomógł Ci w montażu fotelika do Twojego auta, sprawdzając tym samym, czy jest on dobrany wymiarowo do wymiarów samochodu.

Aby bezpiecznie przewozić dziecko, powinieneś się również zastanowić, w którym miejscu w samochodzie fotelik zamontujesz. Modele dla noworodków można montować na przednim siedzeniu. Najlepiej zamontować je tyłem do kierunku jazdy. Sprawdź koniecznie też, czy poduszka powietrzna pasażera została wyłączona, bowiem dla dziecka stanowi ona zagrożenie.  

Uznanym za bezpieczne miejsce dla fotelika dziecięcego jest środek tylnego siedzenia. Taki fotelik mocuje się za pomocą trzy-punktowych pasów bezpieczeństwa samochodu, lub za pomocą systemu Isofix.  

 

Atesty

Niezależnie od modelu, wszystkie foteliki samochodowe w dobrych cenach powinny posiadać niezbędne atesty, gwarantujące bezpieczeństwo fotelika. Warto sprawdzić w Internecie, jakim testom zderzeniowym został poddany wybrany model. Niezależne testy są przeprowadzane przez niemiecki automobilklub ADAC i tym symbolem testy są oznaczane. Ostatnie badanie, wykonane w 2015 roku obejmowało 23 modeli fotelików. Testy biorą pod uwagę stopień ochrony dziecka w razie zderzenia. Kolejnym kryterium jest tapicerka, i jej skład chemiczny, niezawierający związków szkodliwych dla dziecka, a także poziom ergonomii, możliwości czyszczenia, czy względy ekologiczne. Fotelik w każdej z kategorii może otrzymać notę od 1 do 5. Ogólna ocena podsumowująca badanie również jest zawarta w pięciostopniowej skali.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po fotelikach samochodowych ułatwi zakup modelu dla Twojego dziecka.

W Polsce homologacje wydaje Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMot) zgodnie z normą ECE R44/04. O tym, czy dany model fotelika spełnia europejskie normy bezpieczeństwa, świadczy znak „E”. W każdym europejskim państwie dodaje się do niego inną cyfrę, w Polsce jest to „20”.

 

 

Najlepsze foteliki samochodowe w 2020 roku

 

Zastanawiacie się jaki fotelik samochodowy wybrać? Zdajemy sobie sprawę, ze wybór nie jest łatwy, gdyż w grę wchodzi bezpieczeństwo naszych dzieci. Żeby ułatwić Wam decyzję przygotowaliśmy artykuł, który opisuje najlepsze modele fotelik samochodowych.

 

Nasze zalecenia

 

Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus

 

Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus to fotelik dla dzieci do około 12. roku życia. Jest on  przygotowany z myślą o potrzebach nawet 9-miesięcznych maluchów, ponieważ ma regulowaną wysokość podgłówka i całkowita wysokość wynosi od 61 cm do 86 cm. Szerokość modelu to 49 cm. Z kolei jego głębokość wynosi 48 cm. Warto wiedzieć, że akcesorium waży 8 kg.

Fotelik jest przygotowany na dłuższe wycieczki. Ma on na bokach zamontowane miejsca na kubek, a pozycję jego oparcia można regulować tak, że podczas jazdy maluch może sobie leżeć. Rodzicom najbardziej podoba się to, że fotelik jest bezpieczny. Ma on specjalne osłonki na bokach, które skutecznie chronią dziecko w czasie wypadku. Z kolei nakładki naramienne zabezpieczają główkę oraz delikatne ramiona malucha.

Rodzice chwalą również 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które nie sprawiają żadnego problemu podczas zapinania. Ważne jest także to, że pokrowiec można szybko zdjąć, a potem wrzucić do pralki.

Britax & Romer Evolva 1-2-3 Plus to fotelik o wadze 8 kg. Można w nim umieścić dzieci, które ukończyły 9 miesięcy i  mają nie więcej niż 12 lat. Szerokość fotelika to 49 cm, a głębokość to 48 cm.

Zalety
Bezpieczeństwo:

Fotelik jest wyposażony w kilka elementów, które sprawiają, że dziecko jest bezpieczne w razie wypadku. Są to ochronki boczne, naramienniki oraz 5-punktowe pasy, które nie sprawiają problemu podczas zapinania.

Wygoda:

Model jest wyprofilowany w taki sposób, że większość dzieci siedzących w nim czuje się bardzo dobrze. Ma on również regulowany podgłówek, więc łatwo dopasować go do każdego malucha.

Czyszczenie:

Fotelik daje nam możliwość ściągnięcia całego pokrowca. W rezultacie umieszczenie go w pralce i wypranie oszczędza nam bardzo dużo czasu podczas czyszczenia sprzętu.

Wykonanie:

Produkt jest wykonany na tyle dobrze, że nawet użytkowanie go przez dłuższy czas nie sprawi, że ulegnie znacznemu zniszczeniu.

Dłuższe podróże:

Model można ustawić do pozycji leżącej, co z pewnością przyda się podczas dłuższych wycieczek. Producent przygotował również miejsca na kubki lub butelki po obu stronach fotelika.

Wady
Pasy:

Pasy są zapinane dość ciasno, więc jeżeli dziecko jest trochę większe i ma na sobie grubą kurtkę, to może nie mieć możliwości swobodnego poruszania się.

 

 

 

 

Graco Junior Maxi Sport Luxe

 

2.Graco Junior Maxi Sport Luxe (15 – 36kg, tani)Kolejny rekomendowany fotelik to model Junior Maxi Sport wyprodukowany przez amerykańską  firmę Graco, która od wielu lat zapewnia bezpieczne podróżowanie naszym dzieciom.  Fotelik Graco jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat lub kategorii wagowej od 15 do 36 kg.

Produkt gwarantuje właściwą pozycję pasa bezpieczeństwa, który powinien współpracować z czerwonymi wskaźnikami.  Fotelik zapewnia wygodę i komfort podróży dla naszego dziecka. Podłokietniki można  dopasować i ustawić na wysokości właściwej dla postury naszego dziecka.

Regulowana jest także wysokość  zagłówka. Po osiągnięciu odpowiedniego wzrostu produkt można przekształcić w fotelik typu booster. Fotelik posiada także dwie praktyczne podstawki na butelki z napojem.  Należy podkreślić, że produkt marki Graco zapewnia bezpieczeństwo oraz standardy zgodne z ECE R44/04.

Użytkownicy podkreślają niską cenę fotelika i jednocześnie dobrą jakość produktu. Niektórzy twierdzą, że konstrukcja fotelika jest dość delikatna. Dzięki temu jednak fotelik jest lekki i łatwo się go przenosi z jednego samochodu do drugiego.

Kolejny fotelik to model Junior Maxi Sport wyprodukowany przez amerykańską  firmę Graco. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat lub w kategorii wagowej od 15 kg do 36 kg.

Zalety
Wygoda i komfort:

Produkt zapewnia maluchom wygodę w czasie jazdy. Posiada regulowane podłokietniki, które bez problemu dopasujemy do wzrostu malucha. Poza tym jest wyposażony w regulowany zagłówek.

Zmiana fotelika w siedzisko:

Gdy maluch osiąga pewien wiek, oczywiste jest, że nie chce siedzieć w zabudowanym foteliku, dlatego w tym przypadku mamy możliwość demontażu górnej części. Zyskujemy tym samym model typu booster.

Podstawki na napoje:

Fotelik posiada dwie praktyczne podstawki na butelki. Stanowi więc idealną propozycję na długie podróże, gdy chcemy zapewnić maluchowi stały dostęp do picia.

Waga:

Produkt waży zaledwie 3,6 kg, a więc jest lekki i łatwo go przenosić. Dzięki temu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które często przekładają fotelik między samochodami.

Wady
Wymiary:

Pomimo tego, że jest to lekka propozycja, konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że produkt jest dość obszerny i trudno ustawić go w samochodzie.

 

 

 

 

Britax & Romer King II LS 

 

Fotelik samochodowy Britax & Romer King II LS to wygodne siedzisko dla dzieci. Produkt jest dopasowany do malców, których waga mieści się w przedziale 9-18 kg. Wymiary modelu to: głębokość – 50 cm, szerokość – 45 cm i wysokość – 56 cm, a waga –  10,3 kg.

Prezentowany fotelik otrzymał 4 gwiazdki ADAC w testach bezpieczeństwa. Uprząż ma 5 punktów zapięcia, co utrzymuje maluszka w miejscu podczas jazdy. Element ten ma regulację wysokości, więc możesz w prosty sposób dopasować ułożenie zapięcia do maluszka. Fotelik ma liczne, regulowane elementy, więc rodzic bez trudu dopasuje jego ułożenie do postury malca. Czynność można wykonać jedną ręką. Produkt ma sygnalizator świetlny i dźwiękowy, który gwarantuje maluszkowi bezpieczeństwo i wygodę w czasie jazdy.

Rodzice są zadowoleni z zakupu zaprezentowanego modelu. Fotelik jest nie tylko wygodny, ale też łatwo utrzymać go w czystości. Pokrowiec można zdjąć z modelu i wyprać. Cała obudowa została zabezpieczona (ochrona boczna, tułowia i ramion), co gwarantuje dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy.

Model Britax & Romer King II LS to wygodny fotelik samochodowy dla dzieci o wadze między 9 kg a 18 kg. Siedzisko należy zamontować przodem do kierunku jazdy. Produkt instaluje się na siedzeniu przy pomocy pasów samochodowych.

Zalety
Bezpieczeństwo:

Fotelik otrzymał 4 gwiazdki ADAC, co gwarantuje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Poza tym model ma 5-punktową uprząż, z której dziecko nie będzie się w stanie samodzielnie wypiąć.

Wygoda:

Produkt został wyłożony miękką tapicerką. Dzięki temu maluszek może się wygodnie ułożyć w czasie jazdy. Tkanina jest przewiewna, dlatego dziecko nie poci się siedząc w foteliku.

Ochrona boczna:

W modelu znajduje się ochrona boczna, czyli wzmocnienie boków fotelika. W momencie zderzenia obudowa pochłania siłę uderzenia chroniąc dziecko.

Wady
Wysokość:

Jest to dość wysoki model, który może ograniczać widoczność kierowcy w czasie cofania. Fotelik jest wyprofilowany tak, by pasował do Passata B5.

 

 

 

 

Maxi-Cosi Cabriofix

 

4.Maxi-Cosi Cabriofix (0 – 13kg, isofix)Maxi Cosi to firma, która sprzedaje swoje foteliki w aż 80 krajach na całym globie. Cieszy się dużym zaufaniem klientów. Najważniejszym celem tej firmy jest troska o cenne życie naszych maluchów. Dlatego też Maxi Cosi stawia na bezpieczeństwo. Fotelik Cabriofix jest przeznaczony dla dzieci o wadze do 13 kg. Fotelik jest łatwy w montaż i demontażu.

Można go łatwo przenieść z samochodu do domu, a to za sprawą wygodnego uchwytu. Nie trzeba budzić i wypinać malucha. Można go przetransportować razem z fotelikiem. Model ten można zamontować w samochodzie za pośrednictwem pasów bezpieczeństwa lub za pomocą systemu  Isofix.

System ten uważany jest za najbezpieczniejszą  metodę mocowania fotelików. Wykorzystuje dwa uchwyty, które są częścią integralną każdego pojazdu.  To właśnie do nich mocuje się dwa zaczepy wmontowane w fotelik. Bezpieczeństwo dodatkowo podnosi solidna konstrukcja boczna fotelika, która ochroni je w razie bocznych uderzeń.

Podsumowując, Maxi Cosi produkuje wysokiej jakości foteliki samochodowe. Opinie to potwierdzają. Podkreśla się solidność jego wykonania oraz łatwy montaż.

Maxi Cosi to kolejna firma produkująca foteliki, która cieszy się popularnością na całym świecie. Dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu tego producenta. Maxi-Cosi Cabriofix to bezpieczny produkt przeznaczony dla dzieci o wadze do 13 kg.

Zalety
System montażu:

Fotelik jest łatwy w montaż i demontażu, a także stosunkowo lekki. Dzięki czemu stanowi świetne, mobilne rozwiązanie, nie tylko do przewożenia malucha w aucie, ale też przenoszenia między miejscami.

System Isofix:

Model ten można zamontować za pomocą systemu Isofix, który jest uważny za najbezpieczniejszą metodę mocowania fotelików. Takie rozwiązanie wykorzystuje uchwyty znajdujące się w aucie, do których fotelik montowany jest za pomocą zaczepów. Oczywiście, można go też zainstalować w samochodzie w sposób standardowy, czyli za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Solidna konstrukcja:

Bezpieczeństwo podnosi solidna konstrukcja modelu. Dużo uwagi poświęcono ochronie boków fotelika, które doskonale chronią dziecko w przypadku zderzeń bocznych.

Wady
Mało miejsca:

Konsumenci w swoich ocenach zauważają, że jest to mały fotelik, odpowiedni wyłącznie dla drobnych dzieci. Poza tym trudno w nim przewozić malucha w grubszym ubraniu.

Mały zakres regulacji pasów:

Za inną wadę można uznać wyłącznie dwie wysokości regulacji pasów, co może utrudnić dopasowanie fotelika do niektórych aut.

 

 

 

 

Caretero Diablo XI PLUS

 

5.Caretero Diablo XI PLUS (9 – 36 kg)Kolejny rekomendowany fotelik, to model wyprodukowany przez polską markę Ceretero, która zdobywa nie tylko polski, lecz także europejski rynek. Dzieje się to za sprawą świetnego stosunku ceny do jakości oferowanych produktów. Fotelik jest dedykowany dla dzieci w wieku od 9 do 36 kg.  Jest to produkt o solidnej  konstrukcji.

Co więcej jest bardzo wygodny i zapewnia naszemu dziecku komfortową podróż. Zagłówek fotelika jest bardzo porządnie zbudowany, dzięki czemu główka dziecka jest bardzo dobrze osłaniana. Wysokość zagłówka  można oczywiście regulować.

Regulacji podlega także nachylenie oparcia dziecka. Fotelik został zaprojektowany w zgodzie z systemem bezpieczeństwa ECE R 44/04. Pięciostopniowe pasy skutecznie ochronią nasze dziecko w razie gwałtownego hamowania czy zderzenia. Od wewnętrznej strony są pokryte antypoślizgową powłoką.

Tapicerka fotelika łatwo się zdejmuje i czyści. Ranking fotelików samochodowych nie mógł pominąć tego modelu. Cieszy się on bardzo dobrymi opiniami zadowolonych użytkowników. Na plus oceniana jest dobra cena fotelika. Solidna konstrukcja budzi zaufanie.

Następny rekomendowany przez na model to dobry fotelik samochodowy do 500 zł – Caretero Diablo XI PLUS dedykowany dla dzieci o wadze od 9 kg do 36 kg. 

Zalety
Wygoda:

Produkt zapewni dziecku komfort, zwłaszcza w trakcie długich podróży. Jest dobrze zabudowany, ma regulację zagłówka i odchylenie oparcia. Umożliwi to dziecku drzemkę w czasie jazdy.

Pasy:

Pięciostopniowe pasy spełniają wszelkie wymogi i skutecznie ochronią dziecko w razie gwałtownego hamowania czy zderzenia.

Zdejmowana tapicerka:

Tapicerka fotelika jest zdejmowana, a więc bez problemu zachowamy ją w czystości.

Wady
Waga:

Model ten waży 8,5 kg, a więc nie jest zbyt mobilny i wygodny do przenoszenia.

Montaż:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że fotelik jest trudny w montażu.

 

 

 

 

Britax Max-Way Stone

 

6.Britax Max-Way Stone (9 – 25 kg)Przedostatni prezentowany model to fotelik firmy Britax. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do szóstego roku życia. Montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu pozostali pasażerowie mają zdecydowanie więcej miejsca do wykorzystania.  Fotelik jest bardzo praktyczny w użytkowaniu.

Jego oparcie jest regulowane i to bez konieczności budzenia malucha. Komfort siedzenia w foteliku jest bardzo wysoki. Miękki pokrowiec jest miły w dotyku i zapewnia wygodę dziecku.

Jednocześnie bezpieczeństwo dziecka stoi na bardzo wysokim poziomie. Boczne oparcia fotelika gwarantują skuteczną ochronę w razie bocznych stłuczek. Podpórka fotelika jest gwarancją stabilnego mocowania. Dodatkowo fotelik dysponuje wskaźnikiem jej odpowiedniego zamocowania. Zagłówek oraz pasy bezpieczeństwa można łatwo dopasować i to za pomocą tylko jednej ręki.

Model ten cieszy się pozytywnymi opiniami recenzentów. Wysoko oceniane jest solidne wykonanie fotelika. Na plus wymienia się także prosty montaż fotelika. Dobrze oceniana jest także tapicerka produktu, która nie brudzi się zbyt łatwo.

Przedostatni prezentowany przez nas fotelik to model Max-Way Stone marki Britax. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 roku życia.

Zalety
Regulowane oparcie:

Dzięki temu, że produkt ma regulowane oparcie, możemy zmienić jego pozycję w czasie jazdy, zapewniając maluchowi większy komfort, np. gdy zaśnie.

Ochrona przy stłuczkach bocznych:

Produkt ma wzmocnione boczne oparcia, które zapewniają skuteczną ochronę w razie zderzeń bocznych.

Wady
Cena:

Produkt ten kosztuje ponad 1000 zł, co czyni go jedną z droższych propozycji na rynku.

Sposób montażu:

Po zamontowaniu nie zajmuje wiele miejsca, co jest plusem dla innych osób siedzących z tyłu auta, ale niestety dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy. Oczywiście początkowo jest to świetne rozwiązanie, ale z wiekiem, może okazać się dość kłopotliwe.

 

 

 

 

Maxi-Cosi Axissfix Convrete

 

7.Maxi-Cosi Axissfix Convrete (0 – 18 kg, isofix)Ostatni rekomendowany model to fotelik wyprodukowany przez firme Maxi Cosi. Przeznaczony jest dla dzieci w  wieku do około dwóch lat, lub też 18 kg. Montowany jest za pośrednictwem systemu ISOFIX, który zapewnia dużo większe bezpieczeństwo, niż standardowa metoda wykorzystująca pasy bezpieczeństwa samochodu. Jest też szybszy i łatwiejszy w montażu.

Obrotowa podstawa fotelika sprawia, że błyskawicznie umieścimy pociechę w foteliku. To innowacyjne rozwiązanie znacząco przyspiesza proces przygotowywania pociechy do podróży. Dziecko można przewozić zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. Zależy to od aktualnego wzrostu dziecka (do 87 cm możemy przewozić pociechę tyłem). Fotelik możemy regulować i dopasować do aktualnej postury malucha.

Regulacji podlegają pasy i zagłówek fotelika. Producent oferuje także bogatą gamę kolorystyczną – kolor więc z łatwością dopasujemy do tapicerki w samochodzie. Jedyną jego wadą jest wygórowana cena produktu. Pocieszający jest fakt, że za ceną idzie także wysoka jakość. Produkt oceniany jest pozytywnie.

Ostatni fotelik to model wyprodukowany przez firmę Maxi Cosi – Axissfix Convrete. Przeznaczony jest dla dzieci do około dwóch lat, lub też o wadze maksymalnej 18 kg.

Zalety
System Isofix:

Montowany jest za pomocą systemu Isofix, który zapewnia większe bezpieczeństwo, niż standardowa metoda z użyciem pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu fotelik jest szybszy i łatwiejszy w montażu.

Obrotowa podstawa:

Obrotowa podstawa fotelika sprawia, że błyskawicznie umieścimy w nim pociechę. Dzięki temu dziecko można przewozić zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.

Wady
Cena:

Produkt kosztuje ponad 1300 zł, co czyni go najdroższą propozycją w naszym zestawieniu.

Brak regulacji szerokości:

Trudno jest go dostosować do auta, jak również potrzeb dziecka.

 

 

 

 

Jak montować foteliki samochodowe?

 

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy autem. W tym wyjątkowo pomocne są foteliki, które zmniejszają ryzyko doznania przez malucha bolesnych urazów w trakcie wypadku. Po przeczytaniu poprzednich części artykułu wiesz, jaki fotelik samochodowy jest polecany dla pociech. Poniżej umieściliśmy wskazówki, jak prawidłowo zamontować zakupiony produkt.

 

 

Montaż na ISOFIX

ISOFIX to standard, w który wyposażone są wszystkie samochody produkowane po 1999 roku. Taki system 2 zaczepów (znajdujących się pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy) w dużej mierze ułatwia prawidłowy montaż fotelika dla malucha. W zależności od modelu auta ISOFIX może być dobrze widoczny lub ukryty. Montaż siedziska dla dziecka w tym przypadku nie powinien zająć nam dłużej niż kilka minut. Musimy wcisnąć zaczepy bazy fotelika w uchwyty fotelu i pociągnąć dźwignię, zamykając w ten sposób zatrzaski. Jeżeli zrobimy to poprawnie, usłyszymy kliknięcie. Warto pamiętać, że do mocowanego w ten sposób fotelika musimy dokupić bazę.

 

Montaż na pasach bezpieczeństwa

Posiadacze aut wyprodukowanych przed 1999 rokiem są zmuszeni do zamontowania fotelika dziecięcego przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Jak to zrobić, aby pociecha mogła bezpiecznie podróżować samochodem? Pas biodrowy należy przeciągnąć przez dolne, a barkowy przez górne uchwyty fotelika. W razie potrzeby całość możemy dodatkowo zabezpieczyć klamrami. Po upewnieniu się, że pasy są odpowiednio naciągnięte i wyprostowane, montaż można uznać za skończony.

 

Jak zamontować top tether i nogę stabilizującą?

Top tether to element, który zapobiega przesuwaniu się fotelika do przodu podczas kolizji. Możemy go zamontować w samochodzie, który został wyposażony dodatkowy zaczep ISOFIX, który znajduje się na tylnej części siedzeń z tyłu samochodu. Po przyczepieniu haka top tether’a do zaczepu wystarczy mocno naciągnąć pas. Foteliki renomowanych marek często mają specjalny panel z lampką, która świeci się na zielono, jeżeli wszystkie elementy zostały zamocowane właściwe. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla niedoświadczonych rodziców.

Noga stabilizująca umieszczona jest z przodu fotelika lub bazy. Element ten musi opierać się o stabilne i twarde podłoże, dlatego nie powinniśmy go montować w pobliżu przypodłogowego schowka (jeśli nasze auto zostało w niego wyposażone). Po dopasowaniu wysokości nogi stabilizującej powinniśmy ją zablokować, a następnie sprawdzić, czy opiera się o podłoże. Wówczas możemy mieć pewność, że siedzące w foteliku dziecko nie przesunie się gwałtownie do przodu w momencie zderzenia z innym samochodem.

 

 

Foteliki samochodowe – gdzie montować?

Uważa się, że najbezpieczniejsze miejsce do montażu fotelika samochodowego to środek tylnej kanapy. To znacząco zmniejsza ryzyko doznania przez malucha urazu w wyniku uderzenia w bok auta. Niemniej jednak w ten sposób możemy zamontować fotelik tylko wtedy, gdy w tym miejscu znajduje się system ISOFIX lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. W innym przypadku konieczne jest umieszczenie siedziska za siedzeniem kierowcy lub pasażera. Druga opcja jest preferowana przez większość rodziców, głównie z uwagi na łatwy dostęp do pociechy podczas postoju. Nie zaleca się natomiast montowania fotelika na przednim siedzeniu, zwłaszcza jeśli auto wyposażone jest w poduszki powietrzne.

 

Ustawienie przodem czy tyłem?

Małe dzieci powinny być przewożone w aucie tyłem do kierunku jazdy i musimy o tym pamiętać. Gdy dziecko jest ustawione tyłem oddziaływanie gwałtownych przeciążeń w czasie hamowania i przyspieszania jest zminimalizowane (głównie na główkę i szyję malucha). Pociechy powinny tak podróżować jak najdłużej, do ukończenia 1. roku życia lub osiągnięcia wagi 13 kg.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Romer King II Ls

 

3.Romer King II Ls (9 – 18kg)Następny opisywany przez nas fotelik, to ponownie produkt firmy Romer. Został wyprodukowany z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.  Ma bardzo ciekawy design,  który emituje wygląd żyrafy. Jest bardzo wygodny i zapewnia wysoki komfort podróżowania naszemu dziecku.

Przeznaczony jest dla maluchów o wadze od 9 – 18 kg. Model ten dysponuje  czujnikami świetlnymi i dźwiękowymi, które pomagają nam w poprawnym zapięciu pasów z zachowaniem ich odpowiedniego naprężenia. Jest ono bowiem gwarancją bezpiecznego podróżowania naszego malucha.

Pięciopunktowe pasy dokładnie  dopasowują się do postury dziecka. Fotelik jest bardzo łatwy w montażu, a to za sprawą dobrze zaprojektowanego napinacza pasów. Zagłówek fotelika jest regulowany. Oparcie można ustawić w czterech różnych pozycjach. Pokrowiec łatwo się zdejmuje i można go szybko zdjąć w celu wyczyszczenia. Według wielu opinii jest to najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka.

Cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami osób, które go zakupiły. Za duży atut uważany jest sygnalizator świetlny informujący o poprawnym zapięciu pasów. Na plus oceniany jest też łatwy sposób montowania fotelika.

Kolejny fotelik to Romer King II Ls . Jest to wygodny model przeznaczony dla maluchów o wadze od 9 kg do 18 kg.

Zalety
Wzór:

Model ten zwraca uwagę ciekawym designem, który imituje wygląd żyrafy. Dzięki temu jest bardziej atrakcyjny dla dziecka niż produkty z ciemną tapicerką.

Czujniki świetlne:

Produkt jest wyposażony w niezwykle innowacyjne rozwiązanie, jakim są czujniki świetlne i dźwiękowe, które pomagają w poprawnym zapięciu pasów. W efekcie fotelik jest bardzo łatwy w montażu. Dzięki temu rodzice mogą być spokojni o to czy poprawnie go złożyli.

Regulacja:

Model ten można z łatwością dopasować do postury dziecka. Przede wszystkim ze względu na regulowany zagłówek. Poza tym jego oparcie można ustawić w czterech różnych pozycjach. Dodatkowe zabezpieczenie, które można dostosować do budowy malucha to pięciopunktowe pasy.

Wady
Waga:

Fotelik waży ponad 10 kilogramów. W efekcie jest mało mobilny i jego przenoszenie między samochodami lub chociażby przesuwanie w aucie jest utrudnione.

 

 

Recaro Young Sport Shadow

 

1.Recaro Young Sport Shadow (9 – 36kg)Pierwszy proponowany przez nas fotelik to produkt niemieckiej firmy Recaro, która istnieje od ponad stu lat, a od pięćdziesięciu zajmuje się produkcją foteli. Opisywany fotelik Recaro został stworzony z myślą o dzieciach w wieku od 9 miesięcy do 12 lat, lub w kategorii wagowej od 9 – 36 kg. Jest to zatem inwestycja długoterminowa. Fotelik posiada pięciopunktowy system pasów, który zapewnia ochronę dla dziecka w wieku do 4 lat.

Gdy nasz maluch przekroczy ten wiek należy wyjąć pięciopunktowe pasy i zastąpić je trzypunktowym pasem samochodowym. Produkt ten zapewnia naszemu dziecka wysoki poziom bezpieczeństwa. Został wyposażony w poduszkę pomniejszającą, tak by zmniejszyć nadmiar wolnej przestrzeni na wysokości bioder.

Ponadto regulowany jest  także zagłówek fotelika oraz boczne oparcia. Dzięki tym rozwiązaniom z łatwością dopasujemy fotelik do naszego rosnącego dziecka. Fotelik dysponuje także bardzo praktycznym uchwytem, który sprawia, że jego transportowanie jest bardzo łatwe.

Fotelik montuje się sprawnie i szybko. Według wielu opinii firma ta produkuje najbezpieczniejsze foteliki samochodowe dla dzieci. Opinie o tym modelu są pozytywne. Fotelik jest bardzo wygodny dla dziecka. Jest również łatwy w montażu. A co najważniejsze zapewnia dziecku duże bezpieczeństwo.

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jest dla rodziców niezwykle istotne. Poza tym nasze prawo reguluje pewne aspekty, jak chociażby konieczność przewożenia dzieci do 12 roku  życia (lub wagi 36 kg) w foteliku. Maluch powinien być tak przewożony już od pierwszych dni życia, a więc zakup fotelika należy zaplanować jeszcze przed narodzinami dziecka. Musisz też pamiętać, że z czasem, gdy urośnie, będzie potrzebowało większego siedziska. Za najlepszy fotelik samochodowy w 2020 roku uznaliśmy model niemieckiej firmy Recaro Young Sport Shadow stworzony z myślą o dzieciach w wieku od 9 miesięcy do 12 lat.

Zalety
Zakres wagowy:

Jest to produkt przeznaczony do przewożenia dzieci w kategorii wagowej 9 kg – 36 kg lub od 9 m-ca życia do 12 roku życia. Stanowi więc inwestycję długoterminową.

Solidny system zapinania dla najmłodszych:

Aby zapewnić najmłodszym maksimum ochrony, do 4 roku życia, dziecko zapinamy przy użyciu pięciopunktowego system pasów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa:

Produkt został wyposażony w poduszkę pomniejszającą, aby zmniejszyć nadmiar wolnej przestrzeni na wysokości bioder i zagwarantować dziecku odpowiednią ochronę.

Regulacja zagłówka i oparć bocznych:

Model ten posiada regulowany zagłówek oraz boczne oparcia, a więc z łatwością dopasujemy go do naszego rosnącego dziecka.

Uchwyt:

Fotelik ma bardzo praktyczny uchwyt, który sprawia, że jego transportowanie jest w pewien sposób ułatwione.

Wady

 

 

Inne popularne artykuly napisane przez naszych kolegów:

Fotelik rowerowy przedni

Termometry bezdotykowe

Inhalator dla dziecka

Najlepszy odkurzacz samochodowy

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4.57 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status