Wentylatory łazienkowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 26.02.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Wentylatory łazienkowe to sprzęt, który jest niezbędny w każdej łazience. Urządzenie zapewnia odpowiednią wentylację tego pomieszczenia, gdzie często gromadzi się para i wilgoć. Odprowadzanie wilgotności jest bardzo ważne, gdyż nieusunięcie jej  może powodować powstawanie pleśni, która, gdy już powstanie, jest trudna do wyeliminowania. Jeśli zastanawiasz się, jaki wentylator łazienkowy wybrać to możemy podpowiedzieć, że według konsumentów model Cata E-100 GSTH jest warty uwagi. Po pierwsze urządzenie to jest dosyć ciche (na najwyższym biegu generuje hałas na poziomie 31 dB). Poza tym ze względu na jego konstrukcję samoistnie steruje pracą wentylatora. Dodatkowo producent wyposażył model ten w wyświetlacz, na którym pokazuje się temperatura pomieszczenia oraz poziom wilgotności. Mamy do dyspozycji dwie prędkości pracy oraz timer, który pozwala użytkownikowi opóźnić start pracy urządzenia. W Cata E-100 GSTH znajdziemy także higrostat, który automatycznie włącza wentylator, gdy poziom wilgotności przekroczy 40%. Drugi, do co popularności wśród konsumentów jest wentylator łazienkowy Soler Palau Silent100 CZ. Zachęcamy do zapoznania się z jego parametrami.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki wentylator łazienkowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Posiadacze łazienek z oknem mogą się uważać się za szczęściarzy, co nie zwalnia ich z konieczności posiadania dobrej wentylacji pomieszczenia. Natomiast dla osób z łazienką bez okien, bardzo ważnym elementem będzie nie tylko dobra wentylacja kominowa, ale też wentylator łazienkowy. Wspomaga on utrzymanie prawidłowego mikroklimatu w łazience. Reguluje temperaturę, wilgotność i przyspiesza cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie mamy problemu z grzybem i różnymi bakteriami. Co więcej, nasze ręczniki nie są wilgotne, a my możemy oddychać w swojej łazience przyjemnym powietrzem. Dlatego w tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na ważne pytanie: jaki wentylator łazienkowy wybrać.

 

 

Zasilanie wentylatora

Łazienka to najbardziej wilgotne pomieszczenie w każdym domu. Z tego powodu, instaluje się tam urządzenia i sprzęty odporne na działanie wody. Jeśli więc istnieje ryzyko zachlapania wodą, a ty możesz zainstalować wentylator wyłącznie blisko umywalki lub kabiny prysznicowej, wybierz model o niskim napięciu. Zadbaj też o odpowiednie zabezpieczenie okablowania oraz gniazdka, aby nie doszło do spięcia. Mocniejszy sprzęt możesz za to zainstalować w toalecie, gdzie nie ma ryzyka jego zachlapania.

 

Sterowanie jest ważne

W przypadku urządzeń tego typu warto przeanalizować kwestię uruchamiania. Dlaczego? Jeśli jesteś osobą zapominalską ręczne uruchamianie to nie najlepszy wybór. Poza tym chodzi tutaj o oszczędności, a także wydajność sprzętu. Przedstawiamy więc, typy wentylatorów, jakie można znaleźć na rynku:

Automatyczny sprzężony z wyłącznikiem światła – wiele osób uważa, że to najbardziej energooszczędne rozwiązanie. Nie pozostaje jednak bez wad. Gdy wyłączysz światło ( tym samym wentylator) i wyjdziesz z łazienki zaraz po kąpieli – wilgoć będzie unosiła się w powietrzu. Przez co, nie jest to najbardziej wydajny sprzęt, na jaki możesz się zdecydować.

Do pracy ciągłej – jest to najbardziej energochłonne rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w łazienkach publicznych czy restauracyjnych. Jeśli więc poszukujesz sprzętu do takich toalet, warto wybrać ten model.

Higrosterowany, czyli wyposażony w higrostat – to zaawansowane rozwiązanie, a więc jednocześnie najdroższe. Doskonale reaguje na wzrost wilgotności, jeśli więc masz z nią duży problem, warto zdecydować się na taki sprzęt. W przypadku, gdy Twoje zapotrzebowanie nie jest tak duże – jest to zbędny wydatek. Pamiętaj, że takie urządzenie potrzebuje bodźca do uruchomienia. To, że wentylator nie wykrywa wilgotności nie oznacza, że jej nie ma.

Uruchamiany ręcznie – tego rodzaju wentylatory są najtańszą opcją.  Są one również energooszczędne – pod warunkiem, że nie zapominasz o jego uprzednim wyłączeniu. Jeśli masz tendencję do zapominania, może okazać się, że jego eksploatacja, będzie kosztowna.

Z czujnikiem ruchu – to bardzo przydatne rozwiązanie, idealne w łazienkach bez okien. Uruchamia się wtedy, gdy wchodzisz do pomieszczenia. Minimalizuje to zużycie prądu. Warto wybierać takie modele, które uruchamiają się po wykryciu ruchu, czyli w momencie wejścia do łazienki i działają tylko przez kilka minut po naszym wyjściu.

Z czujnikiem światła – to alternatywa dla urządzeń z czujnikiem ruchu. Najlepiej wybierać zaawansowane modele. Najtańsze dostępne na rynku mogą uruchamiać się w momencie, gdy zapalimy światło w korytarzu, a nie w łazience. Nie jest to też najlepsze rozwiązanie do łazienek z dobrym oświetleniem zewnętrznym, gdyż wentylator może uruchamiać się pod wpływem światła z zewnątrz

Z timerem – takie urządzenia to najciekawsze rozwiązanie dla uporządkowanych osób, które mają stały rytm dnia. Dzięki nim ustawisz czas pracy wentylatora i momenty, kiedy ma być wyłączony. Na przykład w czasie Twojej nieobecności w domu, zaraz po wykonaniu porannej toalety lub też w nocy, już po skończonej kąpieli. Jeśli planujesz większe sprzątanie i pranie, także bez problemu wyregulujesz pracę urządzenia.

Wciąż zadajesz sobie pytanie, jaki wentylator łazienkowy jest najlepszy do Twojego domu ? Taki, który sprosta potrzebom Twojego stylu życia i pewnym przyzwyczajeniom.

 

Zabezpieczenie przed cofaniem powietrza

Bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest system zabezpieczający przed cofaniem się wilgotnego powietrza. Dlatego najlepiej wybierać modele jednokierunkowe z zaworem zwrotnym. Pozwoli Ci to wyeliminować ten problem.

 

Zabezpieczenie przed zalaniem i przegrzaniem

Obudowa urządzenia musi być wykonana w taki sposób, aby w przypadku zalania – nie koniecznie przez Ciebie, ale na przykład przez sąsiadów – nie doszło do zwarcia. Jeśli wybierasz sprzęt włączany ręcznie, sprawdź czy ma zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jeśli zapomnisz o wyłączeniu wentylatora przed wyjazdem na weekend czy pójściem spać, takie urządzenie może się przegrzać.

Głośność pracy

Ważną cechą jest na głośność pracy. Nie da się ukryć – sprzęty starej generacji są tańsze, ale emitują duży poziom hałasu. Często sprawia on, że jak najszybciej chcemy uciec z własnej łazienki.

 

Wygląd i łatwa obsługa

Wentylator ma panel sterowania, który powinien być łatwy w obsłudze. Warto też zwrócić uwagę na wygląd urządzenia. Najpopularniejsze są modele w obudowie białej, ale na rynku znajdziesz też inne ciekawe propozycje, w pięknej kolorystyce. Taki wybór sprawi, że sprzęt ten nie będzie brzydkim dodatkiem, który najchętniej usunąłbyś z łazienki, ale fajnym elementem pasującym do wykończenia wnętrza.

 

Wentylatory łazienkowe w dobrych cenach

Ceny wentylatorów łazienkowych wahają się od 70 zł do nawet 400 zł. Im więcej opcji pracy ma urządzenie i bardziej atrakcyjny design, tym jest droższe.

 

 

Najlepsze wentylatory łazienkowe w 2021 roku

 

W łazienkach, zwłaszcza tych bez okna, często jest wilgotno, parno i niezbyt świeżo. Aby zapobiegać takim problemom, warto zdecydować się na instalację wentylatora. Dobry produkt powinien być energooszczędny, łatwy w obsłudze i przede wszystkim skuteczny w zapewnieniu odpowiedniej wilgotności. Spośród wielu modeli wybraliśmy pięć najlepszych tworząc ranking wentylatorów łazienkowych, który pomoże w wyborze najlepszego urządzenia

 

Nasze zalecenia

 

Cata E-Glass E-100 GSTH

 

1.Cata E-Glass E-100 GSTHNasza pierwsza propozycja to model Cata E-100 GSTH z czujnikiem wilgotności. Jest to wentylator z dwubiegowym silnikiem, który wraz  samodzielnie steruje urządzeniem. Model zapewnia odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Aby ułatwić użytkowanie produktu oraz umożliwić użytkownikowi wgląd w wyniki wilgotności w danym pomieszczeniu, na panelu znajduje się specjalny wyświetlacz.

To rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż pozwala też kontrolować temperaturę. Warto tutaj podkreślić, że urządzenie to pracuje w trybie ciągłym, ale jeśli wilgotność będzie większa, automatycznie włączy się mocniejszy bieg. Parametry na niższym biegu wynoszą 36 m3/h – 4 W -17 dB, a na wyższym 115 m3/h  – 8 W – 31 dB , a więc silnik pracuje na dwukrotnie wyższych obrotach.

Ta funkcja działa też w drugą stronę. Jeśli poziom wilgotności wyrówna się, wtedy wentylator znowu działa na niższym biegu. Jest to najlepszy wentylator łazienkowy również ze względu na funkcję Timer, która pozwala na włączenie opóźnienia czasowego od 0 do 15 min.

Kolejny plus tego modelu to Higrostat, który sprawia, że urządzenie włącza się samoczynnie, gdy w pomieszczeniu wilgotność przekroczy 40%.  Ze względu na wydajność i bardzo dobrą specyfikację, wielu użytkowników pozytywnie recenzuje ten produkt.

Za najlepszy wentylator łazienkowy w 2021 roku, uznano model Cata E-100 GSTH z czujnikiem wilgotności. Jest to sprzęt z dwubiegowym silnikiem. Idealnie sprawdzi się w łazience lub innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności.

Zalety
Wyświetlacz:

Obsługę wentylatora ułatwia wyświetlacz. Dzięki niemu mamy wgląd w pracę urządzenia, wyniki wilgotności w danym pomieszczeniu oraz możemy ustawiać wszystkie funkcje, aby sprzęt działał jak najbardziej wydajnie.

Tryb pracy ciągłej:

Przyrząd pracuje w trybie ciągłym, zapewniając doskonałą wentylację, ale w momencie, gdy dojdzie do zwiększenia wilgotności automatycznie przełącza się na mocniejszy bieg.

Cicha praca:

Przy prędkości 36 m3/h, urządzenie emituje hałas na poziomie 17 dB, a na wyższej mocy, czyli przy 115 m3/h wynosi 31 dB. Jest to więc bardzo cichy sprzęt, który nie zakłóci naszego spokoju.

Timer:

Na wyświetlaczu możemy ustawić funkcję Timera. Zakres opóźnienia czasowego to od 0 do 15 min. Możesz więc nastawić pracę sprzętu, wyjść z łazienki lub z domu, a wentylator sam się włączy.

Higrostat:

Za sprawą higrostatu, wentylator włącza się samoczynnie, gdy w pomieszczeniu wilgotność przekroczy 40%.  To znacznie wpływa na nasz komfort użytkowania sprzętu, ale przede wszystkim umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności.

Wady

 

 

 

 

Soler Palau Silent100 CZ

 

2.Soler Palau Silent100 CZNastępna propozycja to Soler Palau Silent100 CZ. Jest to niezwykle cichy model z eleganckim białym frontem, który idealnie pasuje do każdej łazienki, ale również kuchni, czy WC. Wydajność tego wentylatora jest nieco mniejsza i wynosi 80 m3/h. Seria SILENT DESIG to ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne, zapewniające niski poziom ciśnienia akustycznego. Model ma również mocowanie antywibracyjne, a każdy produkt tej linii ma dodatkową klapę zwrotną oraz lampkę kontrolną.

Soler Palau Silent100 CZ jest wyposażony w silnik elektryczny 230V 50Hz z łożyskami kulkowymi. Ma również zabezpieczenie przed porażeniem prądem w klasie II. Warto też zauważyć, że w momencie, gdy urządzenie jest wyłączone, klapa zwrotna zapobiega dostawaniu się powietrza zewnętrznego i jednoczenie wydostawaniu się powietrza ogrzanego.

Model Soler Palau Silent100 CZ został zaprojektowany tak, aby dopasować się do każdej łazienki. Dodatkowo urządzenie ma wymienne listwy, które dostępne są w czterech różnych wersjach kolorystycznych – niebieskiej, żółtej, zielonej oraz czerwonej. Wielu użytkowników tego wentylatora uznało, że jego największa zaleta to wydajność, która wynosi 100 m3/h.

Następna propozycja w naszym rankingu to Soler Palau Silent100 CZ. Jest to nowocześnie wyglądający model, dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie, który cechuje się cichą pracą.

Zalety
Bezpieczeństwo:

W urządzeniu producent zastosował szereg zabezpieczeń, przede wszystkim przed porażeniem prądem. Ponadto, gdy urządzenie jest wyłączone, klapa zwrotna zapobiega dostawaniu się powietrza zewnętrznego, a także blokuje wypływ ciepłego powietrza z wnętrza. Dzięki temu pomieszczenie nie wychładza się.

Jakość:

Sprzęt ten cechuje bardzo solidne wykonanie. Jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także wszelkie awarie.

Cicha praca:

Prezentowany model zyskał uznanie konsumentów właśnie ze względu na to, że jest bardzo cichy. Poziom hałasu to maksymalnie 26,5 dB.

Design:

Jeśli szukasz czegoś nowoczesnego to propozycja dla Ciebie. Produkt ma białą obudowę z dodatkową listwą, dostępną w czterech różnych wersjach kolorystycznych – czerwonej, niebieskiej, żółtej oraz zielonej. Dzięki temu całość pięknie się prezentuje, a przy tym doskonale wpasuje się w nowocześnie urządzone wnętrza.

Funkcjonalne rozwiązania:

Produkt ma kontrolkę pracy, a także mocowanie antywibracyjne, które znacznie eliminuje ewentualne drgania, wywołane przez wentylator.

Wady

 

 

 

 

Harman Base 100

 

3.Harman Base 100Trzecia propozycja to nieco niższa półka cenowa, a jednocześnie mniej nowoczesny design. Wciąż jednak jest to atrakcyjny wentylator łazienkowy. Model wyposażony jest w timer, higrostat oraz klapę zwrotną z lampką sygnalizacyjną. Jest to niezwodne, ciche urządzenie, które możemy zainstalować poziomo lub pionowo.

Ten dobry i tani wentylator łazienkowy może zapewnić doskonałą wentylację nie tylko łazienki, czy toalety, ale również kuchni, pralni, czy spiżarni. Model Harman Base 100 ma zwartą, płaską konstrukcję. Obudowa jest odporna na promieniowanie, a jej kolor to klasyczna biel pasująca do wszystkich wnętrz.

Urządzenie ma timer umożlwiający opóźnienie czasowe od 5 do 30 minut. Dodatkowym atutem jest regulowany czujnik wilgotności względnej w zakresie 60-90%. Urządzenie ma również klapę zwrotną grawitacyjną, która skutecznie zapobiega cofaniu się powietrza z kanałów wentylacyjnych, jak również wirnik osiowy zapewniający wysokie parametry sprężu dyspozycyjnego.

Wentylator ten ma jednofazowy silnik elektryczny, posiadający zabezpieczenie przed porażeniem prądem w klasie II. Wydajność urządzenia wynosi 85 m3/h. Warto też wspomnieć o wielu pozytywnych opiniach na temat tego modelu, którzy podkreślają w nich zalety produktu, jak wydajność, świetna praca, niska cena i ciekawy design.

Kolejny produkt, który chcemy zaproponować to Harman Base 100. Jest to klasyczny wentylator łazienkowy z timerem.

Zalety
Higrostat:

Produkt ma higrostat oraz klapę zwrotną. Czujnik wilgotności jest regulowany w zakresie od 60% do 90%. Możesz zatem dostosować urządzenie do swoich potrzeb, a ono uruchomi się wtedy, gdy poziom wilgotności będzie zbyt wysoki.

Obudowa:

Tworzywo sztuczne, z którego wykonano wentylator jest odporne na uszkodzenia promieniotwórcze, dzięki czemu pięknie się prezentuje przez długi czas.

Timer:

Urządzenie zostało wyposażone w praktyczny Timer, umożliwiający opóźnienie uruchomienia od 5 minut do 30 minut.

Klapa zwrotna:

Za sprawą grawitacyjnej klapy zwrotnej, nie musimy martwić się o cofanie się powietrza z kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu sprzęt jest wydajniejszy, a w pomieszczeniu zachowane odpowiednie warunki.

Wady
Wygląd:

Jest to bardzo prosty model o niezbyt atrakcyjnym designie. Trudno nazwać go nowoczesnym.

 

 

 

 

Vents Quiet 125 TH

 

4.Vents Quiet 125 THNasza kolejna propozycja to model Vents Quiet. Jest to bardzo skuteczny wentylator o obniżonym poziomie hałasu.  Opinie o wentylatorach łazienkowych tej firmy, które znajdziemy na forach internetowych, są bardzo pozytywne. Dowiadujemy sie, że że jest to świetny cichy i skuteczny model, ale najlepiej sprawdza się w nieco mniejszych pomieszczeniach.

Dodatkowo dzięki specjalnej konstrukcji silnika oraz wirnika Vents Quiet 125 TH doskonale wentyluje małe i średnie pomieszczenia użytkowe, ogrzewane w okresie zimowym. Wentylator ma zawór zwrotny, dzięki któremu do pomieszanie nie napływa powietrze, gdy urządzenie jest wyłączone. Produkt ten jest dedykowany do kanału o średnicy 125 mm. Model ten to naprawdę dobry i tani wentylator łazienkowy, który może być zamontowany na suficie lub na ścianie.

Timer, który został zainstalowany w urządzeniu sprawia, że wentylator działa po jego wyłączeniu. Dodatkowym elementem jest higrostat pobudzający wentylator gdy zostanie przekroczony próg wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wydajność tego urządzenia jest całkiem niezła i wynosi 93 m3/h. Wentylator ma również bardzo atrakcyjny design, szczególnie doceniony przez użytkowników.

W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć modelu, który zyskał uznanie wielu konsumentów. Jest to wentylator Vents Quiet o obniżonym poziomie hałasu, który sprawdzi się w łazience, kuchni lub innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności.

Zalety
Zawór zwrotny:

Za sprawą zaworu zwrotnego, gdy urządzenie jest wyłączone, do pomieszczenia nie napływa powietrze. Dzięki temu temperatura w łazience utrzymuje się na stałym poziomie.

Timer:

Model ten został wyposażony w Timer, który ułatwia nam jego obsługę.

Higrostat:

Oczywiste jest, że w pomieszczeniach, takich jak łazienka wilgotność powietrza jest zmienna i potrzeba mniej lub bardziej wydajnej wentylacji. Dlatego też prezentowany sprzęt został wyposażony w higrostat, gdy określony przez nas poziom wilgotności zostanie przekroczony, urządzenie zwiększa wydajność.

Wady
Design:

Jest to dość tradycyjnie wyglądający model, a więc nie każdemu będzie odpowiadał jego design.

 

 

 

 

Airroxy Prim HS DN100

 

5.Airroxy Prim HS DN100Ranking wentylatorów łazienkowych zamyka model Airroxy Prim HS DN100. Jest to wentylator ścienny stworzony na podstawie technologii hybrydowej. Taka konstrukcja powoduje, że wentylator ten jest niezwykle wydajny i bezpieczny. Ponadto urządzenie wykonano z najlepszej jakości materiałów.

Airroxy Prim HS DN100 to nie tylko świetna konstrukcja, ale również nowoczesny design zainspirowany naturą morskiej fali. Wentylator można montować na ścianie lub suficie i jest dostosowany do kanału o średnicy 100 mm. Jego wydajność wynosi 104m3/h.

Dużą zaletą tego modelu są turbiny o zmiennej geometrii łopat, co pozwala na zmniejszenie hałasu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest również zastosowana kierownica powietrza, która ogranicza większy przepływ powietrza, jak również polepsza przepływ w kanale. Szczelnie zabudowany silnik uniemożliwia dostanie się do niego wilgoci.

Poza tym elementy są połączone na zasadzie zacisku, co również chroni przed wilgocią. Obudowa wentylatora została wykonana z najlepszej jakości tworzyw ABS. Trwałość i wydajność – to często wymieniane przez użytkowników zalety modelu Vents Quiet 125 TH.

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu wentylatorów łazienkowych jest Airroxy Prim HS DN100. Jest to dobry wentylator do 100 zł. Produkt ceniony jest za mocny silnik oraz wydajność pracy.

Zalety
Wydajność:

Dzięki dużej wydajności, która wynosi 104m3/h, przyrząd poradzi sobie nawet w bardzo wilgotnych pomieszczeniach, jak piwnice i garaże.

Turbiny oraz kierownica powietrza:

Turbiny o zmiennej geometrii łopat zmniejszają drgania, które powstają w czasie pracy. Poza tym, poprawiają wydajność sprzętu. Innym ciekawym rozwiązaniem jest też kierownica powietrza, która ogranicza przepływ powietrza.

Silnik:

Dzięki temu, że silnik ma solidną, szczelną obudowę, do wnętrza nie dostaje się wilgoć. To wpływa również na żywotność sprzętu.

Wady
Jakość wykonania:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że wentylator jest wydajny, ale jakość wykonania produktu nie jest najlepsza, przez co sprzęt ten wydaje się bardziej awaryjny.

Głośność pracy:

Urządzenie emituje hałas na poziomie 40 dB, co znacznie wpływa na nasz komfort korzystania z łazienki.

 

 

 

 

Jak podłączyć wentylator łazienkowy?

 

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jaki wentylator łazienkowy jest polecany przez Internautów. Pora zdobyć informację o tym, jak podłączyć tego typu sprzęt. Choć czynność z pozoru wydaje się bardzo skomplikowana, jeśli masz choć trochę doświadczenia w pracach instalacyjnych, poradzisz sobie z montażem. Instalację będziesz mógł wykonać samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług fachowców. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze.  

Przygotowanie do montażu wentylatora

Montaż wentylatora łazienkowego różni się nieco w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Niemniej jednak pewne zadania trzeba wykonać bez względu na rodzaj zakupionego sprzętu. Na samym początku należy przygotować odpowiednio miejsce pracy. W okolicy otworu wentylacyjnego nie mogą znajdować się inne przedmioty, ponieważ utrudni nam to pracę. Musimy także wyposażyć się we wszystkie niezbędne narzędzia tj. śrubokręty czy wiertarkę. Sprzęt zwykle montuje się na kołkach, stąd tak ważne jest to, aby przyłożyć model do ściany i zaznaczyć, w którym miejscu należy zrobić odpowiednie otwory. W tym celu można użyć ołówka. Następnie możemy przystąpić do wywiercania otworów. Należy zachować przy tym określone środki ostrożności – dopływ prądu do obwodu wentylatora musi być odcięty. W innym wypadku będziemy narażeni na niebezpieczne sytuacje, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie poszczególnych kabli – to zależy od rodzaju wentylatora. Wentylator montujemy do ściany za pomocą kołków rozporowych. Jeśli wszystko jest już gotowe, zakładamy na sprzęt maskownicę.

 

Jak podłączyć wentylator łazienkowy z wyłącznikiem czasowym?

Na samym wstępie warto podkreślić, że wentylator z timerem może być włączany za pomocą osobnego przycisku lub bezpośrednio przy włączaniu światła w łazience. Druga opcja wydaje się bardziej funkcjonalna – nie musimy pamiętać o tym, aby uruchomić sprzęt. A jak zamontować urządzenie? Przewód fazowy, który zazwyczaj ma brązowy kolor, trzeba podłączyć do zacisku w układzie elektronicznym oznaczonym literą L. Przewód niebieski, oznaczony jako 0, podłącza się do zacisku opatrzonego literą N. Następnie należy podłączyć do zacisku wentylatora ten sam przewód fazowy (brązowy kolor), co w przypadku zacisku oznaczonego literą L. Z tą różnicą jednak, że kabel ma być poprowadzony przez włącznik światła lub oddzielny włącznik, zależnie od naszych preferencji. Po zastosowaniu się do tego, co napisane wyżej, podłączymy urządzenie tak, aby reagowało w momencie włączenia odpowiedniego przycisku.

W jaki sposób podłączyć wentylator z czujnikiem wilgotności?

Wśród konsumentów dużą popularnością cieszą się wentylatory z czujnikiem wilgotności. Tego typu sprzęty zazwyczaj włączają się automatycznie. Jeśli w pomieszczeniu będzie panowała duża wilgoć, urządzenie będzie działało aż do momentu jej ograniczenia. To, kiedy wentylator się włączy zależy głównie od modelu. Warto więc przeczytać informację umieszczoną na opakowaniu. Większość oferowanych na rynku produktów wymaga podłączenia trzyżyłowego. Możemy także tak zainstalować sprzęt, aby ten uruchamiał się po włączeniu światła i konkretnego przycisku. W takim wypadku trzeba podpiąć urządzenie do właściwego włącznika.

 

Jaki wentylator zamontować nad kabiną prysznicową?

Podczas brania prysznica unosi się dużo pary. Tym samym na płytkach osadza się woda a lustro paruje. Duży poziom wilgotności sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego też sporo osób zastanawia się, czy można zamontować wentylator bezpośrednio nad prysznicem. Odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Trzeba tylko  pamiętać o tym, aby wybrać urządzenie z bezpiecznym napięciem. Jednak aby zamontować taki sprzęt musimy użyć transformatora.

 

 

Inne popularne artykuly napisane przez naszych kolegów:

Wentylator sufitowy

Najlepsze wentylatory kolumnowe

Źelazko parowe pionowe

Jaką suszarkę do ubrań kupić?

Bateria wannowa 3 otworowa

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Awenta Escudo WEG100

 

Model Escudo WEG100 wyprodukowany przez markę Awenta to bardzo elegancki wentylator łazienkowy, który może być zamontowany na suficie lub ścianie. Panel frontowy wykonany jest z wysokiej jakości szkła, co zapewnia elegancki wygląd. Dzięki temu model będzie pasować do różnie urządzonych pomieszczeń. Dodatkowo, użycie takich materiałów ułatwia konserwację produktu.

Atutem tego sprzętu jest elektroniczny panel, który pozwala użytkownikowi na regulację parametrów pracy. Dzięki temu dostosujesz czas i ilość obrotów do wymogów Twojej łazienki. Sprawi to, że produkt nie będzie pobierać tak dużo energii, co zmniejszy koszty jego eksploatacji. Prezentowana maszyna ma również regulowany czujnik wilgoci. Wystarczy wcześniej ustalić, jaki powinien być maksymalny jej poziom w łazience, a gdy zostanie on osiągnięte urządzenie samoczynnie się włączy.

Opinie konsumentów o tym sprzęcie są bardzo pochlebne. Wielu użytkowników doceniło stabilną konstrukcję i elegancki design produktu. Licznej grupie osób do gustu przypadło umieszczenie sznurka, którym można samodzielnie włączać i wyłączać model.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir