Ranking 5 najlepszych aparatów kompaktowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 27.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Aparat kompaktowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Tym razem postanowiliśmy poszukać najlepiej postrzeganego przez klientów aparatu fotograficznego. Zebraliśmy wiele opinii klientów i zanalizowaliśmy zakupy przez nich wykonywane. Dzięki tym badaniom jako najchętniej kupowany i posiadający najlepsze opinie swoich użytkowników wyłoniliśmy model Canon Powershot SX620 HS. Jest to mały, kompaktowy model mieszczący się w każdej niemal kieszeni. Ma on równocześnie olbrzymie możliwości, dzięki którym rejestruje doskonałej jakości zdjęcia i filmy. Model ma nawet funkcję nagrywania filmów w zmienionej prędkości! Canon Powershot SX620 HS to obecnie numer jeden na polskim rynku wśród kompaktowych aparatów fotograficznych, jeśli jednak szukasz numeru dwa to polecamy model Sony DSC-HX60.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki aparat kompaktowy kupić?

 

Tym razem postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki aparat kompaktowy wybrać?. To obecnie najbardziej popularne aparaty cyfrowe. Cechują je olbrzymie możliwości. I jest to nie tylko jakość zdjęć, ale szereg funkcji multimedialnych. Ich bogactwo na rynku, a także nie zawsze fachowa wiedza na ich temat osób  kupujących powoduje, że często wybieramy nie taki model, który jest nam rzeczywiście potrzebny. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw powinniśmy zadać sobie inne: Do czego będę używał aparatu kompaktowego?. Jeśli jesteś ornitologiem i obserwujesz ptaki i ich zwyczaje zapewne będzie ci potrzebny w aparacie duży zoom. Ale gdy robisz zdjęcia głównie na imprezach rodzinnych, to zbyt duży zoom tylko spowoduje, ze kupisz aparat za wyższa cenę, a nie wykorzystasz zoom’u x20 ani razu.

 

 

Podobnie, gdy jesteś np. architektem krajobrazu i dokumentujesz swoją pracę zdjęciami, które eksponujesz w formie plakatów A4, to przydatne będzie dla Ciebie, aby aparat miał dużą rozdzielczość. 12 milionów pikseli powoduje, że można wydrukować zdjęcie formatu A4 o jakości 300dpi. Gdy takich zdjęć nie drukujesz, zastanów się, czy nie będzie dla Ciebie odpowiednie 6 pikseli. Należy przeanalizować również inne funkcje, jakimi dysponują zaawansowane technologicznie aparaty kompaktowe i przemyśleć, czy rzeczywiście będą nam potrzebne. Każda dodatkowa funkcja to zawsze dodatkowe kilkadziesiąt złotych.

 

Aby więc wybrać aparat kompaktowy w dobrej cenie dokładnie przyglądnijmy się cechom aparatu, własnym oczekiwaniom i potrzebom. Na przykład, dla fotografa podróżnika może się okazać niezbędne, aby aparat posiadał GPS. W takim przypadku zdjęcie jest zaopatrzone tzw. geotagiem. Jest to automatyczne wstawianie danych geograficznych (współrzędnych), jako „podpis” zdjęcia. Z kolei zagraniczny korespondent może potrzebować, aby jego aparat posiadał WiFi, aby zaraz po zrobieniu zdjęcia przesłać je do redakcji. W ciągu ostatnich lat kompaktowe cyfrówki przeszły dużą metamorfozę. Z niezgrabnych, plastikowych korpusów przekształciły się w eleganckie aluminiowe, o różnorakiej kolorystyce, arcydzieła elektroniki. To właśnie kompaktowe aparaty fotograficzne sprawiły, że robienie bardzo dobrych jakościowo zdjęć stało się możliwe dla wszystkich.

 

Matryca – rozdzielczość, wielkość, jakość

Zacznijmy od rozdzielczości. Teoretycznie im wieksza rozdzielczość tym lepiej. Tak zapamiętaliśmy z cyfrówek dysponujących rozdzielczością 2 czy 3 miliony pikseli. Teraz możemy kupić aparaty z rozdzielczością 20 Mpix albo i więcej. Liczba pikseli, jaką potrzebujesz wiąże się z wielkością zdjęć, jakie zamierzasz drukować. Zdjęcie o wymiarach 10 cm x 15 cm wymaga rozdzielczości 2,2 Mpix, a np. zdjęcie o rozmiarach 20 cm x 30 cm już potrzebuje aparatu posiadającego 7,2 Mpix. Gdy nasz aparat ma zbyt dużą rozdzielczość w stosunku do wielkości wykonywanych zdjęć, to paradoksalnie duża ilość fotokomórek na maleńkiej matrycy może się przyczynić do pogorszenia obrazu. Objawia się to gorszą dynamiką, co powoduje, że w cieniach nie będą widoczne szczegóły.

Wielkość matrycy jest podawana w calach i wynosi od 1,7 do 2,5 cala, czyli maksymalny rozmiar to 14,9 mm. Kupując kompaktowy aparat cyfrowy należy zwrócić uwagę, aby matryca była największa z możliwych. Bowiem im większa matryca tym większa precyzja w rejestracji obrazu.

Rozpatrując jakość matrycy powinniśmy jeszcze wspomnieć, że aparaty cyfrowe posiadają dwa ich rodzaje: CCD oraz CMOS. W większości tańszych kompaktów jest zastosowana matryca CCD, ale również coraz częściej pojawia się CMOS. Matryca CMOS pozwala na szybkie sczytywanie danych, oraz ma takie funkcje, jak bardzo szybka migawka. Dzięki niej można w sekundę zarejestrować 60 ujęć, a także zastosować tryb filmowania w zwolnionym tempie.

 

Zoom – jaki wybrać

Kolejnym parametrem, znanym zarówno początkującym jak i profesjonalistom, to zoom optyczny. Wartość zoom informuje nas ile razy możemy zwiększyć ogniskową w obiektywie. Np. zoom x 4 znaczy, że najdłuższa ogniskowa danego obiektywu jest 4 razy dłuższa od najkrótszej ogniskowej tego obiektywu. Teoretycznie, im większa wartość zoom tym lepsze zdjęcia zrobisz z dużego dystansu. Jednak znów nie ma tu wyłącznie zalet. Są również i wady dużej wartości zoom. Im szerszy zakres ogniskowej tym, na ogół, gorsza jakość obrazu. Pogorszyć może się nie tylko ostrość, ale i geometria. Fotografowany przedmiot może zostać zdeformowany „beczkowo” – skadrowany obraz ma kształt prostokąta z beczkowato zaokrąglonymi, pionowymi bokami. Mogą się na zdjęciach pojawić defekty. W wyniku rozszczepienia światła pojawią się np. kolorowe obwódki na kontrastowych krawędziach przedmiotów. Zatem, przy kupowaniu aparatu zastanówmy się, do jakich celów będzie aparat służył, bo w większości wypadków zoom x 4 jest dobrą opcją.

Zoom cyfrowy natomiast to nic innego, jak powiększenie obrazu. Takie powiększenie możemy zrobić w aparacie, albo w komputerze. Więc używanie zoom’u cyfrowego powoduje jednocześnie pogorszenie jakości obrazu. Pozornie obraz jest bliżej, ale przy odpowiednio dużym powiększeniu obraz ten będzie całkowicie rozmazany. Zatem zoom ten może być przydatny do sprawdzenia fragmentów zdjęcia, oraz do nieznacznego jego powiększenia, co można zrobić w aparacie, ale również po przeniesieniu zdjęć – w komputerze.

 

 

Ergonomia – co ważne

Na rynku obecnie jest bardzo dużo aparatów o zróżnicowanej wielkości i budowie. Wielkość aparatu ma o tyle znaczenie, że dla dziewczyny, która chce fotografować otoczenie z życia codziennego, będzie istotne to, aby był on mały i lekki. Dla osoby długo obserwującej otoczenie w gotowości do wykonania zdjęcia (np. obserwatorów zwierząt) wygoda uchwytu, rękojeści, która pozwoli stabilnie trzymać aparat niewątpliwie będzie ważna. Również wszelkie przyciski do ustawień aparatu umieszczone w miejscach intuicyjnych, to ważny element każdego aparatu. Dla bardziej zaawansowanych adeptów fotografii nieodzownych jest kilka ważnych przycisków: dedykowany przycisk do włączania i wyłączania lampy błyskowej, dedykowany przycisk +/- szybko uaktywniający oś kompensatora ekspozycji, a także wygodny manipulator w formie minidżojstika.

Kolejną sprawą do rozważenia jest wizjer optyczny. Coraz częściej producenci zadowalają się ekranem LCD. Wizjer to skomplikowane urządzenie optyczne i w prostszych aparatach przestaje się go już stosować. Jednak w pewnych warunkach wizjer jest nieodzowny. Przy zastosowaniu dużego zoom’u (coraz częściej są to już wizjery elektroniczne). Wizjer jest też przydatny przy fotografowaniu w pełnym słońcu, gdy na ekranie LCD niewiele widać.

Dla użytkowników wakacyjnych, zwłaszcza miłośników nurkowania przydatnym może okazać się aparat wodoszczelny oraz taki, który jest odporny na uderzenia z wysokości 1,5 m. Dzięki takim rozwiązaniom bez obawy można go zabrać na plażę, lub na stok narciarski. Taki aparat bez trudu zniesie zagrożenia wyprawy. Dodatkowo narciarz z grubymi rękawicami może zaopatrzyć się w model, który da się obsłużyć np. pukaniem w określone miejsce obudowy, aby zrobić zdjęcie.

 

Jaki jest najlepszy aparat kompaktowy?

Aparaty cyfrowe w zależności od klasy dysponują mniejszą lub większą ilością funkcji. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na sterowanie parametrami ekspozycji, – czyli możesz zmieniać czas i przesłonę, ma możliwość dowolnego ustawienia czułości, a także ręczny balans bieli.  Dla wielu użytkowników to terminy nic niemówiące. Jednak, jeśli kupujesz aparat, aby zgłębiać techniki fotografii, to może okazać się, że po krótkim czasie staniesz się biegły w jego ustawieniach. Zawsze decyzja należy do Ciebie. W razie czego każdy aparat da się przestawić na tryb automatyczny.

 

 

5 najlepszych aparatów kompaktowych. Opinie w 2021 roku

 

Przygotowany przez nas ranking aparatów kompaktowych pomoże Ci wybrać produkt o dobrych parametrach oraz wygodny w użytkowaniu. Przedstawiamy najlepsze aparaty kompaktowe o dobrym stosunku ceny do jakości.

 

1. Aparat cyfrowy Canon PowerShot SX620 HS

 

Kompaktowy aparat Canon Powershot SX620 HS prezentuje olbrzymią ilość funkcji i udogodnień. Pozwala on nie tylko na fotografowanie w znakomitej jakości 5184 x 3888 p, ale też nagrywanie filmów o rozdzielczości 1920 x 1080 p. Mamy tu ponadto 25-krotny zoom optyczny i 4-krotny cyfrowy. Funkcja stabilizacji obrazu pomaga wykonać zdjęcia o właściwej jakości. Model ma zaledwie 27,9 mm grubości, a jego przekątna ekranu wynosi 3 cale. Dzięki łączności Wi-Fi i funkcji Dynamic NFC model ten bez problemu połączy się z innymi urządzeniami.

A dzięki aplikacji Camera Connect użytkownik łatwo połączy się z mediami społecznościowymi, aby prosto z aparatu udostępniać tam swoje zdjęcia. Dodatkowo mamy tu możliwość tworzenia kopii zapasowych i ich synchronizacji w chmurze firmy Canon. Dodatkowo aparat został wyposażony w funkcję podsumowującą cały dzień zdjęciowy i tworzy samodzielnie filmowe podsumowanie dnia.

W przypadku, gdy użytkownik ma zacięcie twórcze model ten umożliwia realizowanie własnych wizji zdjęć. Na przykład nagramy film we wskazanej przez nas prędkości, a zdjęcia przetworzymy za pomocą dostępnych filtrów.  Klienci, którzy wybrali ten aparat zrobili to właśnie dlatego, że ma on małe wymiary i doskonałą jakość zdjęć.

Uznany przez wielu użytkowników model aparatu Canon Powershot SX620 HS jest urządzeniem kompaktowym. Poniżej prezentujemy zalety i wady wskazanie przez osoby, które kupiły ten model.

Zalety
Łączność:

Funkcja Dynamic NFC połączona z Wi-Fi pozwala na połączenie aparatu z każdym, elektronicznym urządzeniem będącym w zasięgu. Aplikacja Camera Connect umożliwia natychmiastowe umieszczenie swoich prac na portalu społecznościowym, a chmura irista firmy Canon przechowa i zsynchronizuje wszystkie obrazy.

Parametry:

Urządzenie jest wyposażone w 25-krotny zoom optyczny i 4-krotny cyfrowy. Funkcja HS System pozwala na wykonanie zdjęć o dobrej ostrości niezależnie od oświetlenia, a szeroki kąt obrazu, wynoszący 25 mm umożliwia na fotografowanie i filmowanie doskonałych i realistycznych krajobrazów.

Rozdzielczość:

Aparat pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli, a zdjęć 5184 x 3888 pikseli. A automatyczny stabilizator obrazu zadba o to, aby zdjęcia były za każdym razem wyraźne.

Funkcje obróbki zdjęć:

Dla osób kreatywnych, które lubią wzbogacać swoje fotografie wspomagając się techniką, producent zaopatrzył urządzenie w funkcję automatycznego tworzenia 5 dodatkowych obrazów zdjęcia pierwotnego. Pozwala to na tworzenie własnych zmian na podstawie tych dokonanych już automatycznie przez aparat.

Małe rozmiary:

Kompaktowe rozmiary wynoszące 57 mm wysokość, 97 mm szerokość i 27,6 mm grubość, o stosunkowo dużym ekranie LCD wynoszącym 3 cale pozwalają na łatwe przenoszenie aparatu w torebce czy kieszeni.

Wady
Obróbka zdjęć:

Choć większość użytkowników, którzy mają małe doświadczenie w obróbce zdjęć w aparacie jest zadowolona to jednak jest grupa, która zauważa, że dla bardziej zaawansowanego użytkownika w tej materii zarządzanie wyłącznie kolorami jest niewystarczające do pełnej obróbki zdjęć.

 

 

 

 

2. Aparat cyfrowy Sony Cyber-shot DSC-HX60

 

2. Sony DSC-HX60Dla wszystkich osób, które zastanawiają się, jaki aparat kompaktowy kupić, mamy bardzo dobrą propozycję w średnim przedziale cenowym. Nowy model kieszonkowy Sony dla fotografów-amatorów można bowiem kupić w przystępnej cenie. W przypadku tego urządzenia mamy do czynienia już z 30-krotnym zoomem optycznym (to rzadko spotykany parametr w przypadku aparatów kieszonkowych), co pozwala na wykonywanie doskonałej jakości fotografii z jeszcze większej odległości.

Procesor BIONZ X umożliwia dopasowanie trybu robienia zdjęć do właściwie każdej scenerii, niezależnie od pory dnia, dzięki czemu zawsze otrzymujemy ostre, pełnowartościowe fotografie. Co bardzo istotne dla najbardziej nowoczesnych użytkowników, aparat posiada wbudowane łącze Wi-Fi, które pozwala na błyskawiczne przesłanie zarejestrowanych obrazów do smartfonu czy tabletu. Producent stara się systematycznie poszerzać możliwości sprzętu, udostępniając dla nabywców aplikacje w dedykowanym serwisie.

Pozwalają one na jeszcze pełniejsze wykorzystanie funkcji urządzenia. Opinie Klientów potwierdzają, że korzystając z urządzenia, można uzyskać obrazy o wysokiej rozdzielczości nawet z użyciem sporego zoomu i w słabym świetle. To zasługa stabilizatora Optical SteadyShot.

Sony DSC-HX60 oferuje przetwornik CMOS Exmor R o wysokiej rozdzielczości wynoszącej 20,4 megapikseli. Za pomocą tego aparatu wykonamy zdjęcia w dużym przybliżeniu, nagramy również filmy w jakości Full HD.

Zalety
30 – krotny zoom optyczny:

Bardzo rzadko spotykany w aparatach kompaktowych jest tak duży zoom optyczny. Ten model oferuje aż 30 – krotny zoom optyczny. Pozwoli on na wykonanie wyraźnych zdjęć z dużej odległości. Połączenie dużego powiększenia z obiektywem Sony G sprawia, że aparat pokrywa ogniskowe w zakresie od 24 do 720 mm.

Stabilizator obrazu:

Producent wyposażył ten sprzęt w stabilizator obrazu Optical Steady Shot. Wykryje on najmniejsze drgania aparatu i je niweluje. Dzięki temu będziemy w stanie wykonać ostre zdjęcia, nawet w dużym przybliżeniu.

Procesor obrazu:

Zastosowanie procesora obrazu BIONZ X sprawia, że wykonane zdjęcia i nagrane filmy wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. Kolory są żywe i intensywne a całość kompozycji wygląda bardzo naturalnie. BIONZ X jest trzy razy szybszy od procesora obrazu BIONZ, który by ł stosowany w poprzednich modelach aparatów tej firmy.

Łączność Wi-Fi oraz NFC:

Sony DSC-HX60 ma wbudowaną technologię Wi-Fi oraz NFC pozwalającą aparatowi na łączenie się z bezprzewodowe z innymi sprzętami wyposażonymi w te technologie. Znacznie ułatwi to użytkownikowi przesyłanie wykonanych zdjęć i umieszczanie ich w mediach społecznościowych.

Wady
Lampa błyskowa:

Użytkownicy podają, że lampa błyskowa wydaje się być bardzo delikatna. Dodatkowo nie jest ona automatycznie otwierana. By zrobić zdjęcie z lampą błyskową musimy ją sami wysunąć.

 

 

 

 

3. Aparat cyfrowy Nikon Coolpix A10

 

Wielu zwolenników zyskał model Nikon COOLPIX A10. Jest to aparat wykonujący zdjęcia w rozdzielczości 4608 x 3456 pikseli i filmów w rozdzielczości HD. Wymiary modelu to szerokość 96,4 mm, głębokość 59,4 mm i wysokość 28,9 mm. Waga natomiast to 160 g.

Urządzenie zostało zaopatrzone w 5-cio krotny zoom optyczny i 2-krotny cyfrowy. Wyświetlacz LCD ma wymiary 2,7 cala. Całość ma konstrukcję ergonomiczną, zatem wykonywanie zdjęć jest wygodne, bo aparat łatwo trzyma się w dłoni. Użytkownik może tu również wybrać spośród kilku funkcji automatycznych. Wybierając opcję „krajobraz”, bądź „portret nocny” aparat automatycznie zostaje dostosowany do wybranego rodzaju zdjęcia.

Pozwala to na wykonanie dobrych zdjęć przez osobę, która jest laikiem i nie zna się na ustawieniach aparatu. Model ten pozwala również na wykorzystanie efektów specjalnych, za pomocą których operator może wykonać odbicie lustrzane zdjęcia, wyróżnić jeden z kolorów, zmienić całość na wygląd monochromatyczny, lub wykorzystać takie funkcje, jak rybie oko, miniatury czy krosowania. Klienci cenią ten model szczególnie za jego prostotę w obsłudze, a także za to, że model wykonuje zdjęcia o dobrej jakości.

Stosunkowo prosty w obsłudze, z ergonomiczna obudową aparat Nikon COOLPIX A10 zyskał uznanie wielu użytkowników. Sprawdźmy, za co jest ceniony, a co się użytkownikom w nim nie podoba.

Zalety
Ergonomiczny kształt:

Aparat wygodnie się obsługuje, ponieważ producent zadbał o jego ergonomiczny kształt. Swoimi rozmiarami sprzęt pasuje do dłoni operatora, a wszystkie przyciski znajdują się w miejscu, gdzie się ich intuicyjnie szuka.

Zasilanie:

Aby uruchomić aparat wystarczą 2 baterie typu AA, które możemy kupić w każdym zakątku świata. 2 takie baterie wystarczają na wiele godzin nagrań i robienia zdjęć.

Funkcje dodatkowe:

Producent wyposażył swoje urządzenie w wybór programu dotyczący rodzaju wykonywanej fotografii. Możesz wybrać funkcję „krajobraz”, czy „portret”, aby aparat automatycznie dokonał potrzebnych ustawień. Dodatkowo mamy tu kilka opcji do obróbki zdjęcia, zatem początkujący fotograf będzie mógł się z nimi zaznajomić.

Wyświetlacz LCD:

Wygodny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala pozwala na łatwe kadrowanie i wybór odpowiednich ustawień aparatu.

Wady
Brak komunikacji:

Największą wadą, jaką wskazują użytkownicy jest chyba brak komunikacji aparatu z innymi urządzeniami. Nie mamy tu ani Wi-Fi, ani Bluetooth, ani nawet wyjścia HDMI i AV.

Statyw:

Niestety nie postawimy również urządzenia na statywie. Producent nie przewidział otworu do montowania statywu w aparacie.

 

 

 

 

4. Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC-LX100

 

Wiele osób, które zdecydowały się kupić aparat kompaktowy Panasonic Lumix DMC-LX100 jest zadowolona z podjętej decyzji. Sprzęt umożliwia wykonywanie zdjęć w bardzo dobrej jakości. Nagrane wideo jest wyraziste i ma zachowaną odpowiednią kolorystykę. Jakość filmików to Full HD. Prezentowany model będzie odpowiedni zarówno dla fanów fotografii, jak i vlogerów.

Aparat kompaktowy ma wymiary: 114,8 mm x 66,2 mm x 55 mm, a jego waga to 351 g. Użytkownik może mieć sprzęt zawsze pod ręką. Model jest sprzedawany z obiektywem z przysłoną regulowaną w zakresie od F1,7 do F2,8. Rozdzielczość aparatu wynosi 12,8 Mpix. Urządzenie ma funkcję łączności bezprzewodowej Wi-Fi.

Internauci uważają, że warto zainwestować w aparat kompaktowy Panasonic Lumix DMC-LX100. Model ma wiele przydatnych trybów pracy, które ułatwiają wykonywanie ostrych zdjęć i nagrywanie dobrej jakości filmów. Plusem jest to, że sprzęt ma stabilizator obrazu.

Panasonic Lumix DMC-LX100 to kompaktowy aparat o rozdzielczości 12,8 Mpix. Zakres przysłony wynosi od F1,7 do F2,8. Lampa błyskowa ma zasięg równy 7 m.

Zalety
Stabilizacja obrazu:

Prezentowany model ma funkcję stabilizacji obrazu, dzięki czemu łatwiej jest nagrać wideo, w którym obraz nie będzie poruszony. Warto dodać, że jakość filmików to Full HD.

Obiektyw:

Aparat jest wyposażony w dobrej jakości obiektyw. Jest on jasny, więc łatwiej jest nam uzyskać efekt rozmycia tła. Przy pomocy sprzętu możemy wykonywać niemal takie fotografie, jak profesjonaliści.

Zdjęcia w formacie RAW:

Po wybraniu odpowiednich ustawień możliwe jest zapisywanie fotografii w formacie RAW (zwiększa on możliwości obróbki zdjęcia).

Wady
Nieruchomy wyświetlacz:

Konsumenci wskazują, że małym minusem jest brak ruchomego wyświetlacza. Gdyby ekran można było dowolnie ustawiać, ułatwiłoby to wykonywanie zdjęć z samowyzwalacza.

Wydajność baterii:

Dołączoną do zestawu baterię trzeba stosunkowo często ładować. Może być to uciążliwe dla osób, które regularnie używają sprzętu.

 

 

 

 

5. Olympus Tough TG-5 Aparat cyfrowy

 

Prezentujemy aparat kompaktowy Olympus Tough TG-5, który na pewno spełni oczekiwania osób często przebywających poza domem. Jak wiadomo, w czasie podróży pogoda często okazuje się bardzo zmienna. Dlatego też ten sprzęt, wykazujący dużą odporność na różne warunki atmosferyczne, jest bardzo dobrą inwestycją.

Aparat Olympus Tough TG-5 ma rozdzielczość 12 Mpix. Przysłonę obiektywu można regulować w zakresie od F2 DO F4,9. Przy pomocy urządzenia możemy nagrywać filmy w jakości 4K Ultra HD. Użytkownik ma możliwość ustawienia samowyzwalacza na 2 lub 12 sekund. Sprzęt jest sprzedawany w komplecie z akumulatorem litowo-jonowym. Model jest kompaktowy (66 mm x 113 mm x 31,9 mm), więc można go mieć zawsze pod ręką.

Konsumenci zgodnie twierdzą, że zakup Olympus Tough TG-5 to dobra inwestycja, szczególnie jeśli lubimy podróże i w ich trakcie wykonujemy dużo zdjęć. Urządzenie ma szybkę przeciwmgielną, więc nie musimy się obawiać, że na skutek działania zmiennej temperatury fotografie nie będą ostre.

Aparat kompaktowy Olympus Tough TG-5 ma rozdzielczość równą 12 Mpix i funkcję stabilizacji obrazu. Sprzęt waży 0,25 kg.

Zalety
Szybka ochronna:

Aparat spełni oczekiwania osób, które dużo podróżują, ponieważ jest on odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Model wyposażono w podwójną szybkę przeciwmgielną. Masz pewność, że obiektyw nie zaparuje.

Fotografia makro:

Jeśli lubisz fotografię makro, ten model jest dla Ciebie. Możesz wybrać jeden z 4 trybów pracy tj. Mikroskop, Kontrolowany Mikroskop, Focus Stacking i Focus Bracketing. Każdy z nich gwarantuje, że wykonane zdjęcie będzie uwzględniało wszystkie detale.

Wady
Design:

Produkt ma liczne zabezpieczenia, a przez to jego wygląd nie jest imponujący. Gruba obudowa sprawia, że design aparatu wydaje się mało atrakcyjny.

Kształt:

Zdaniem niektórych użytkowników sprzęt mógłby mieć lepszy kształt. Wtedy byłby bardziej poręczny.

 

 

 

 

Jak ustawić aparat kompaktowy?

 

Jaki aparat kompaktowy jest polecany przez profesjonalnych fotografów? Jeżeli zapoznałeś się z poprzednimi częściami artykułu, na pewno znasz odpowiedź na to pytanie. Po wyborze idealnego sprzętu musisz poznać wszystkie jego możliwości, aby robić świetne zdjęcia. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek o tym, jak ustawić aparat kompaktowy, biorąc pod uwagę podstawowe parametry, takie jak balans bieli czy ISO.

 

 

Jak zrobić dobrej jakości zdjęcie?

Zanim zaczniemy robić zdjęcia przy pomocy nowego aparatu, musimy poświęcić chwilę na sprwdzenie kilku ważnych ustawień. Pierwszym krokiem jest wybór właściwej rozdzielczości, która znacząco wpływa na jakość fotografii. Zazwyczaj do wyboru mamy kilka możliwości, np.: 2, 3 i 5 milionów pikseli. Którą z nich wybrać? Najlepiej ustawić najwyższą dostępną rozdzielczość, aby zdjęcia były na tyle wyraźne, że nawet po dużym powiększeniu wszystkie detale będą dobrze widoczne. Liczba pikseli wpływa na wielkość zdjęcia, a jeśli jest ich kilka milionów, zyskujemy możliwość wydrukowania swoich fotografii w bardzo dużym rozmiarze, bez pogorszenia jakości czy efektu utraty ostrości lub głębi. Możemy więc wykorzystać zrobione zdjęcia do ozdobienia swojego domu.

 

Czym jest ISO?

ISO to określenie czułości matrycy. Wartość tego parametru możemy ustawić samodzielnie, w zależności od ilości światła w danym miejscu lub wybrać tryb automatyczny. Wówczas urządzenie samodzielnie dobierze czułość, biorąc pod uwagę rodzaj i intensywność oświetlenia. Jeżeli chcemy sami zmienić ISO, musimy pamiętać, że im wyższą wartość wybierzemy, tym większe szumy pojawią się na zdjęciu (tzw. ziarno, czyli widoczne na fotografii niewielkie kropki), może też pogorszyć się jego jakość.

Gdy fotografujemy w piękny, słoneczny dzień, w zupełności wystarczy nam niskie ISO, od 50 do 100. Niewielka czułość jest też zalecana przy zdjęciach architektury na zewnątrz i krajobrazów. ISO powinniśmy jednak zwiększyć do 400 lub więcej, kiedy przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach lub zamierzamy fotografować w pochmurny dzień.

 

Pozostałe ważne ustawienia

Ustawiając aparat kompaktowy, nie możemy zapomnieć o fokusie i balansie bieli. Pierwszy parametr pozwala nam decydować o sposobie ustawienia ostrości – może być wielo- lub jednopunktowy. Osoby początkujące zwykle korzystają z autofokusa, w efekcie czego sprzęt automatycznie ustawia ostrość, w zależności od tego, jaki obiekt fotografujemy. Czasami jednak aparat nie potrafi dobrać odpowiednich ustawień, dotyczy to głównie fotografii makro, która idealnie odwzorowuje rozmiary danego przedmiotu. Wtedy lepiej ustawić ostrość ręcznie, przesuwając czujnik pomiarowy tak, aby znalazł się na wybranym przez nas obiekcie.

Balans bieli, oznaczany symbolem WB, określa barwę światła padającego na nasz kadr. Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w fotografii, powinny ustawić automatyczny dobór balansu. Można dzięki temu uniknąć nadmiernego prześwietlenia lub niedoświetlenia zdjęcia.

 

 

Czy można zrobić piękne zdjęcia zwykłym aparatem kompaktowym?

Bardzo często możemy usłyszeć, że do zrobienia efektownych zdjęć potrzebujemy profesjonalnej lustrzanki. Niemniej jednak sam sprzęt to nie wszystko, ważne są też umiejętności. Jak się okazuje, świetne ujęcia możemy zrobić również przy użyciu zwykłego aparatu kompaktowego lub telefonu komórkowego. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio dobrać wszystkie opisane wcześniej parametry i we właściwy sposób wykadrować to, co chcemy uwiecznić. Nie warto od razu decydować się na zakup ciężkiej i dużej lustrzanki, ponieważ nie mamy pewności, czy fotografowanie na pewno nam się spodoba. Poza tym nowoczesne aparaty kompaktowe są na tyle zaawansowane technologicznie, że także umożliwiają zrobienie bardzo dobrej jakości zdjęć.

 

 

Czy podobal Ci sie nasz artykul? Ponizej znajdziesz nowo dodane artykuly:

 

Myjki do okien ranking

Tania Drukarka laserowa

Jakie słuchawki bezprzewodowe kupić?

Najlepszy soundbar

Aparat cyfrowy lustrzanka

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Produkty te nie są już dostępne

 

Panasonic DMC-TZ60

 

Ten model firmy Panasonic – Panasonic Lumix – jest wyposażony w ciekawe dodatkowe funkcje, bardzo przyjazne użytkownikowi. . Ten aparat kieszonkowy bowiem nie tylko posiada obiektyw o rozdzielczości 18,1 Megapiksela oraz 30-krotny zoom optyczny, ale też takie przydatne opcje, jak wbudowany moduł GPS czy też zdalne sterowanie obrazu. Pierwsza z tych możliwości pozwala na stworzenie trasy przebytej podczas wyjazdu czy zwiedzania, która następnie może być wyświetlona w aplikacji Google Earth.

Druga opcja jest bardzo przydatna, kiedy chcesz wykonać zdjęcie grupowe z rodziną czy też kiedy podczas pobytu w lesie chcesz uchwycić płochliwą sarnę. To także pierwszy aparat wyprodukowany przez Sony w serii TZ, z możliwością wykonywania zdjęć w formacie RAW. To najwyższa możliwa jakość obrazu, która pozwala na uzyskanie doskonałego zdjęcia nawet przy wysokim ustawieniu parametru ISO.

Obiektyw urządzenia został wyposażony w pierścień regulujący przysłonę. To Twoja szansa na uzyskanie bardzo kreatywnych rezultatów, godnych prawdziwych mistrzów fotografii. Klienci cenią sobie mały rozmiar i lekkość urządzenia.

Panasonic DMC-TZ60 to dosyć drogi aparat kompaktowy, jest on jednak wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Producent również zastosował najnowsze rozwiązania technologiczne, które dodatkowo ułatwią korzystanie z urządzenia .

Zalety
Stabilizator HYBRID O.I.S. +:

Stabilizator ten jest przydatny przy nagrywaniu filmów. Dzięki niemu nagrany obraz jest bardziej wyraźny, a wszystkie drgania są zredukowane. Dzieje się tak, ponieważ HYBRID O.I.S. + wprowadza korekcję wzdłuż pięciu osi: pionowej, poziomej, obrocie w pionie oraz w poziomie i obrotu wokół własnej osi. W razie takiej potrzeby redukuje drgania obrazu.

Funkcja GPS i GLONASS:

Jeśli dużo podróżujemy to na pewno ta funkcja okaże się użyteczna. Wbudowany lokalizator automatycznie oznaczy, gdzie zdjęcie zostało wykonane. Będziemy więc nie tylko pamiętać dokładnie nasze wędrówki, lecz będziemy mogli również wrócić do nich po wielu latach.

Szybka reakcja aparatu:

Panasonic DMC-TZ60 będzie idealny do robienia zdjęć sekwencyjnych oraz zdjęć akcji. Jest to zasługą szybkości rejestracji, która wynosi 10 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD. W przypadku użycia autofocusu musimy się jednak liczyć ze zwolnioną reakcją aparatu. Przy wykorzystaniu tej funkcji urządzenie będzie rejestrować obraz z szybkością 5 klatek na sekundę.

Wady
Wysoka cena:

Niestety jakość kosztuje. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup tego urządzenia to musimy być przygotowani na wydatek rzędu 1300 zł.

Energochłonny:

Niektórzy użytkownicy informują, że aparat pobiera bardzo dużo prądu podczas pracy. Warto więc zabrać ze sobą w podróż dodatkowy zestaw baterii.

 

Olympus Tought TH-4

 

Jeśli szukasz aparatu kompaktowego, który mógłby Ci towarzyszyć w różnych przygodach to Olympus Tought TH-4 będzie odpowiednim modelem dla Ciebie. Producent wyposażył ten sprzęt w inteligentny system uszczelek, który pozwoli Ci zabrać to urządzenie w każdą podróż bez obaw o jego uszkodzenie. Jest on odporny na wysokie ciśnienie, ujemne temperatury czy wodę i wstrząsy.

Dodatkowo, ten aparat wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 16 megapikseli, ma wbudowany lokalizator GPS. Dzięki niemu nie będziemy musieli polegać na naszej pamięci i przywoływać dokładnej lokalizacji przeglądając zdjęcia. Aparat nam podpowie, gdzie w danym momencie się znajdowaliśmy. Użytkownik ma również możliwość skorzystania z funkcji kompasu, nawet przy wyłączonym sprzęcie.

Sprawdzisz również, na jakiej znajdujesz się wysokości i jakie w danym miejscu panuje ciśnienie. Natomiast wykonane zdjęcia możemy przesłać bezprzewodowo, ponieważ Olympus Tought TH-4 jest wyposażony w technologię Wi-Fi. Osoby, które zakupiły to urządzenie przekazują, że obudowa aparatu jest bardzo odporna i przetrwa każdą wędrówkę. Podają również, że produkt jest funkcjonalny oraz kompaktowy.

Olympus Tought TH-4 to propozycja dla osób gustujących w ekstremalnych wyprawach. Producent tak skonstruował ten aparat, że będziemy mogli go ze sobą zabrać zarówno na wycieczkę w Alpy, jak i na Saharę.

 

Canon IXUS 170

 

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na dużej rozdzielczości obrazu oraz małej wadze urządzenia, to możemy polecić to nowe urządzenie firmy Canon. Wartość 20 megapikseli pozwala na wykonanie bardzo ostrych oraz precyzyjnych zdjęć z bliska. Wyposażenie w tryb panoramiczny umożliwia z kolei uzyskanie ciekawych krajobrazów.

Jest to właściwie urządzenie kieszonkowe, które z łatwością można zabrać ze sobą w każde miejsce. To wyjątkowo mały aparat, który spełni oczekiwania wszystkich osób, którym zależy na szybkości wykonywanych zdjęć. Dzięki funkcji Smart Auto użytkownik nie potrzebuje żadnej wiedzy o fotografii cyfrowej, aby wykonać poprawne, dobrej jakości zdjęcie. System samodzielnie wykrywa, z którą z 32 scen ma aktualnie do czynienia i dobiera odpowiednie parametry.

Zoom optyczny 12x pozwala każdemu zrobić fotografię z bardzo dużej odległości bez utraty jakości oraz pojawiających się na obrazie pikseli. Według opinii użytkowników nawet zdjęcia lub filmy wykonywane w bardzo trudnych warunkach, na przykład podczas jazdy samochodem, nie są poruszone. To  dzięki zastosowaniu najnowszej technologii stabilizacji obrazu.

Jeśli przyjrzymy się opiniom konsumentów oraz przeanalizujemy dokonane przez nich zakupy to możemy stwierdzić, że Canon IXUS 170 to najlepszy aparat kompaktowy w 2021 roku. Sprawdźmy, czym się ten model charakteryzuje.

Zalety
Funkcja Smart Auto:

Funkcja ta sprawia, że jest to idealny model dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią. Od użytkownika nie wymaga ustawiania żadnych parametrów. Aparat sam dostosowuje ostrość, naświetlenie i nasycenie kolorów w  zależności od sytuacji.

Funkcja i-Contrast:

 i-Contrast ma za zadanie wzmocnić podświetlenie ciemnych elementów zdjęcia bez prześwietlania jasnych partii fotografii. Dzięki przeprowadzonej przez aparat analizie zdjęcia będą prezentowały się naturalnie, a każdy szczegół będzie dobrze widoczny.

Automatyczne wykrywanie twarzy + automatyczna migawka:

Jeśli szukasz urządzenia, którym będziesz mógł dokumentować rodzinne spotkania to Canon IXUS 170 będzie odpowiednim modelem. Aparat ma wbudowaną funkcję automatycznego wykrywania twarzy. Po zidentyfikowaniu buzi urządzenie optymalizuje ustawienia, by zdjęcie jak najkorzystniej przedstawiło fotografowaną osobę. Dodatkowo znajdziemy tutaj opcję inteligentnej migawki. Sprzęt możemy ustawić w taki sposób, by robił zdjęcia, gdy wykryje uśmiech czy mrugnięcie.

Technologia Wi-Fi oraz NFC:

Producent wyposażył ten model w łączność Wi-Fi. Możemy więc w łatwy sposób udostępniać wykonane zdjęcia lub nagrane filmy.

Funkcja inteligentnej ekspozycji:

Dzięki funkcji inteligentnej ekspozycji zdjęcia wykonane aparatem Canon IXUS 170 wyglądają naturalnie i dokładnie oddają fotografowaną rzeczywistość.

Wady
Mały zoom optyczny:

Spotkaliśmy się z opiniami, że urządzenie powinno być wyposażone w większy zoom optyczny.

 

Nikon Coolpix S3700

 

Kolejny z prezentowanych przez nas modeli, firmy Nikon, to tani, a zarazem zadziwiająco dobry aparat kompaktowy. Podobnie jak w przypadku droższych odpowiedników, jest on wyposażony w moduł Wi-Fi oraz NFC, który pozwala na łatwe przesłanie zdjęcia lub filmu do urządzenia mobilnego – przez ich przybliżenie do siebie.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny aparatu, to uwagę przyciągają zaokrąglone krawędzie. Taki profil urządzenia sprawia, że doskonale leży ono w dłoni, niemal „przykleja” się do ręki. Co prawda sprzęt jest wyposażony w 8-krotny zoom optyczny, ale możliwe jest uzyskanie efektu zbliżonego do 16-krotnego – dzięki zastosowaniu zoomu cyfrowego o nazwie Dynamic Fine Zoom. Ten mały aparat obsługuje aż trzy rodzaje kart pamięci (SD, SDHC, SDXC), dzięki czemu będzie kompatybilny z wszystkimi posiadanymi przez Ciebie nośnikami pamięci Flash. Według zadowolonych użytkowników dużym atutem jest możliwość nagrywania filmów w jakości HD.

Dzięki tej funkcji będziesz mógł pochwalić się rodzinie i znajomym dobrej jakości nagraniem z wakacyjnego wypadu. Funkcja zdjęć panoramicznych pozwoli na uzyskanie pięknych zdjęć miasta.

Marka Nikon jest bardzo dobrze znana w środowisku fotografów. Wszystkie produkty wykonane przez tę japońską firmę charakteryzują się wysoką jakością. Opisywany przez nas Nikon Coolpix S3700 to porządne urządzenie i dobry aparat kompaktowy do 1000 zł.

Zalety
Technologia Wi-Fi i NFC:

Urządzenie zostało wyposażone w najnowsze technologie. Dlatego użytkownik ma możliwość łatwego, bezprzewodowego przesyłania zdjęć i filmów wykonanych tym aparatem. Możemy więc szybko dzielić się wrażeniami ze znajomymi i rodziną.

Dynamic Fine Zoom:

Producent wbudował w tym modelu zoom optyczny o 8 – krotnym powiększeniu. Osoba korzystająca z aparatu ma również możliwość skorzystania z 16 – krotnego zoomu cyfrowego.

Funkcja panoramy:

Jest to jedna z funkcji fotografowania dostępna w tym aparacie. Pozwala ona w łatwy sposób wykonać panoramę. Możemy wykonać pełne panoramy 360° lub wykonać pół obrotu (180°). Robienie zdjęć za pomocą tej funkcji jest bardzo proste. Wystarczy, że po wciśnięciu migawki powoli będziemy się obracać wokół własnej osi.  

Wady
Zużycie baterii:

Wśród osób użytkujących ten aparat pojawia się informacja, że baterie bardzo szybko wyczerpują się podczas robienia zdjęć. Jeśli więc wybieramy się na wycieczkę z tym aparatem to warto wziąć ze sobą dodatkowe akumulatorki.

 

Samsung WB380F

 

Ten aparat kompaktowy firmy Samsung zadowoli każdego turystę oraz każdą osobę, która lubi dokumentować swoje wyprawy i podróże. Niewielka waga (216 gramów) pozwala na schowanie urządzenia chociażby do kieszeni, dzięki czemu nie będzie ono dodatkowym obciążeniem podczas pieszej wycieczki. 21-krotny zoom to bardzo dobry parametr w stosunku do niewielkiej ceny urządzenia.

Aparat umożliwia wykonanie aż 7 zdjęć w serii, co będzie bardzo przydatne podczas fotografowania trudno uchwytnych obiektów oraz grup ludzi. Dwusekundowy samowyzwalacz będzie dodatkową pomocą podczas robienia zdjęć grupowych. Obok tradycyjnej fotografii producent wyposażył aparat także w możliwość nagrywania w jakości Full HD. Ten tryb pozwoli na uzyskanie doskonałych filmików, które będą cenną pamiątką z urlopów i wakacji.

Zadowoleni nabywcy sprzętu w swoich opiniach chwalą dobrą jakość wykonywanych zdjęć, zgrabną budowę modelu oraz prostotę obsługi. To bardzo ważne cechy w przypadku fotografowania w terenie. Dlatego jeśli właśnie taki sposób chcą Państwo korzystać z możliwości aparatu Samsung, to możemy go polecić.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status