Gry planszowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Gra planszowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Osobom, które poszukują ciekawej alternatywy dla komputerowych aplikacji, konsumenci proponują rozważenie zakupu tradycyjnych gier planszowych. Wśród licznych propozycji, na szczególną uwagę zasługują dwie najbardziej popularne: “Gra o Tron Galakta” od producenta Fantasy Flight Games oraz “Wsiąść do pociągu: Europa” marki Rebel. Pierwsza z nich jest adaptacją książki Pieśń Lodu i Ognia George’a Martina. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 14 roku życia. Minimalna liczba uczestników w zabawie to 3 osoby. Pomimo że “Gra o Tron” nie należy do najłatwiejszych planszówek, dzięki jasno opisanym w instrukcji wytycznym, szybko opanujemy ogólne zasady i po chwili będziemy mogli zdobywać kolejne twierdze, walcząc z przeciwnikami. Produktem o nieco innej tematyce jest “Wsiąść do pociągu: Europa”. W tym przypadku w zabawie może wziąć udział minimum 2 graczy, w wieku od 8 lat. Zestaw składa się z planszy, kart, figurek, znaczników i innych drobiazgów niezbędnych do gry. Uczestnicy, bazując na swoim sprycie i analogicznym myśleniu dążą do połączenia jak największej ilości tras kolejowych w Europie. Zdaniem użytkowników “Gra o Tron” i “Wsiąść do pociągu: Europa” to najlepsze gry rozwijające u dzieci zarówno prawą, jak i lewą półkulę mózgu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką grę planszową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Choć przez długi czas gry planszowe uważane były za staroświecką formę rozrywki, dziś przeżywają one swój renesans. Już nie kojarzą się nam wyłącznie z chińczykiem czy monopolem. Nowoczesne gry kuszą nas oryginalną fabułą, dynamiczną rozgrywką oraz pięknym wykonaniem. Dostępne są one również w wielu różnych wariantach i formatach. Dlatego dla wszystkich fanów tego typu rozrywki, przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie – jaką grę planszową wybrać.

Rodzaje

W sklepach znajdziemy całą gamę gier planszowych, które różnią się od siebie fabułą. Z powodu tak wielu dostępnych modeli, zostały one podzielone według sposobu grania. Dlatego wyróżniamy gry planszowe:

Ameritrash – gry kojarzone przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Ich główną zaletą jest ciekawa, skomplikowana fabuła, która dostarczy nam rozrywki przez wiele godzin. Mamy możliwość rozwijania swojej postaci poprzez nabywanie różnych umiejętności i wykonywanie zadań. Nastawione są one na strategię i przewidywanie ruchów przeciwnika. Z tego powodu, jest to rodzaj gry dla starszych.

Bitewne – wojenne – do nich zaliczamy zarówno gry  z elementami kolekcjonerskimi, jak również i te turniejowe. Celem rozgrywki jest stworzenie własnej armii, którą możemy sterować za pomocą kości i innego rodzaju miar. Co ciekawe, do zabawy często wystarczy tylko jedna osoba.

Ekonomiczne – trudne gry przeznaczone dla nieco starszych. Celem jest zarządzenia wszelkiego rodzaju zasobami, jak również rozwój handlu czy produkcji.

Eurogry – niemieckie – podstawowy, najbardziej znany wariant planszówek. Ich celem jest wspólna rywalizacja z pozostałymi graczami, poprzez zbieranie surowców w postaci pól na planszy. Jest to rodzaj gry, który dedykowany jest zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Hybrydy – gry, które stanowią połączenie kilku rodzajów w jedno. W tego typu rozgrywce chodzi zarówno o zabawę kooperacyjną, jak również tworzenie własnego imperium czy rozwój handlu. W sklepach znajdziemy wiele modeli, które z pewnością zagwarantują nam wiele zabawy.

Imprezowe – tego rodzaju gry  doskonale sprawdzą się podczas spotkań ze znajomymi. Nastawione są one na wykorzystywanie swojej intuicji, spostrzegawczości, zręczności czy szybkiego kojarzenia. Z pewnością taki model dostarczy nam dużo rozrywki i rozkręci towarzystwo.  

Kooperacyjne – jest to gra planszowa, w której wszyscy gracze dążą do wspólnego celu. Z tego powodu, świetnie sprawdzi się ona również na imprezach i spotkaniach z przyjaciółmi.

 

Gry planszowe dla dzieci i rodzinne

Taka planszówka powinna być odpowiednio dobrana do potencjalnych graczy. Dlatego najlepsza gra planszowa to taka, której zasady są w pełni zrozumiałe, dzięki czemu możemy cieszyć się rozgrywką. Wśród dostępnych modeli znajdziemy takie dla dojrzałych graczy, które nastawione są na obmyślanie skomplikowanych strategii z uwzględnieniem ekonomicznych aspektów. Oprócz tego do wyboru mamy także gry rodzinne i te dla dzieci. Takie uniwersalne planszówki sprawdzą się na wszelkiego rodzaju imprezach, niezależnie od wieku graczy czy ich doświadczenia. W przypadku gier dla dzieci, mają one proste zasady i niosą wartości edukacyjne.

 

Wykonanie – jaka gra planszowa jest najlepsza?

Wybierając grę planszową, koniecznie zwróć uwagę na jej jakość wykonania. Jest to rzecz, która będzie używana przez różnych ludzi nie raz, dlatego zarówno plansza, jak i pionki czy karty powinny być wykonane z trwałych materiałów. W przypadku planszówek przeznaczonych dla dzieci, należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom gry. Ważne jest, aby nie zawierała ona małych elementów, które dziecko mogłoby włożyć do buzi i połknąć.

 

Liczba graczy

Kupując grę planszową, dobrze jest również uwzględnić ile osób będzie w nią grało. Zwykle opakowanie planszówki posiada specjalne oznaczenia, które znajdują się w małym czarno białym kwadracie. Liczba postaci lub wskazana cyfra informuje nas o minimalnej i maksymalnej ilości graczy.

 

Dodatki

Niektóre gry planszowe posiadają dodatki w postaci nowych plansz, kart czy pionków. Do tego zaliczamy również rozwinięcie fabuły o nowe zadania. Jest to bardzo dobra propozycja dla tych, którzy lubią daną planszówkę i pragną ją w jakiś sposób urozmaicić.

 

Pionki

Dla wielu graczy, ważną kwestią w wyborze gry planszowej są pionki. To właśnie nimi poruszamy się po planszy lub mapie, jednocześnie zbierając punkty i ścigając się z przeciwnikami. Warto jest więc zwrócić uwagę na taki model, którego pionki są solidne i mają ciekawy kształt. To z pewnością sprawi, że będziemy częściej sięgać po naszą grę.

 

Kości

Niektóre gry planszowe wymagają użycia kości. W przypadku rozgrywki przewidzianej na wiele osób, warto jest wybrać model, który posiada kilka sztuk takich kości. Można także bez problemu je dokupić.

 

Gry planszowe w dobrych cenach

Ze względu na wysoką jakość wykonania z dbałością o szczegóły i wszelkie detale gry planszowe bywają dość drogie. Najtańsze planszówki mają prostą fabułę i przeznaczone są dla maksymalnie czterech graczy. Cena takiego produktu kształtuje się w granicach 60 złotych. Zdecydowanie więcej zapłacimy za grę bitewną. Koszt zakupu tego typu planszówki sięga często nawet kilkuset złotych.

 

 

Najlepsze gry planszowe w 2021 roku

 

Gry planszowe to świetne alternatywa dla telewizji czy gier komputerowych. Dodatkowo pozwala miło spędzać czas ze swoimi bliskimi. Jeśli nosisz się z zakupem nowej gry koniecznie przeczytaj nasz ranking gier planszowych. Podpowiemy Ci, co aktualnie jest dostępne na rynku.  

 

Nasze zalecenia

 

Galakta Gra o Tron

 

Pierwsza propozycja to Galakta Gra o Tron. Ta strategiczna gra planszowa jest oparta na bestsellerowej serii „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George R.R. Martina. Na tej samej serii książek bazowany jest również bardzo popularny serial telewizyjny emitowany w HBO „Gra o Tron”.

Gra przeznaczona jest dla 3 – 6 graczy w przedziale wiekowym od 14 do 100 lat. Historia wprowadzająca do gry mówi o śmierci króla Roberta Baratheona i popadnięcie siedmiu księstw w chaos. Teraz sześć wielkich rodów Westeros: Dom Lannisterów, Stannis Baratheon, Dom Greyjoy, Dom Starków, Dom Tyrell i Dom Martell zaczyna walkę między sobą o Żelazny Tron.

Jest to drugie wydanie tej popularnej gry. Nowa edycja, oprócz uaktualnionej szaty graficznej, została wzbogacona o nowe karty losów bitew oddające niebezpieczeństwa wojny, oraz praktyczne ekrany graczy, gdzie zawodnik może ukryć swoje karty przed rywalami.

Opinie o tych grach planszowych są bardzo pozytywne. Oprócz wysokiej jakości wykonania użytkownicy wskazują znakomitą fabułę gry, która umiejętności strategicznych od gracza.  

Galakta Gra o Tron to gra planszowa, w zestaw której wchodzą 4 talie kart, plansza, pionki, różnego rodzaju żetony i inne elementy potrzebne do zdobywania punktów. Przeznaczona jest dla dzieci od 14 roku życia.

Zalety
Strategia:

Aby wygrać, uczestnik musi na bieżąco obmyślać skuteczną strategię oraz łączyć analogiczne myślenie z wyobraźnią pobudzając do pracy jednocześnie lewą i prawą półkulę mózgu.

Wiek:

Produkt jest doskonałą rozrywką zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, jak i dla dorosłych.

Fabuła:

Fabuła gry toczy się powoli i z każdą minutą nabiera nowego wyrazu. Kolejne karty odkrywają przed uczestnikami inne, coraz ciekawsze tajemnice. Z tego powodu zabawa jest bardzo wciągająca i zachęca graczy do jej kontynuowania.

Czas:

Czas trwania gry możemy dostosować do naszych potrzeb. Wytrwali gracze mogą spędzić przy niej nawet kilka godzin.

Jakość:

Wszystkie elementy zestawu zrobione zostały z dobrych gatunkowo materiałów, dzięki czemu przy odpowiednim użytkowaniu nie są podatne na zniszczenia.

Wady
Wielkość:

Gra składa się z wielu części zamkniętych w sporym pudełku. Z tego powodu zabieranie produktu w podróż czy np. na plażę może okazać się niemożliwe.

 

 

 

 

Wsiąść do pociągu: Europa

 

Gra Wsiąść do pociągu: “Europa” jest częścią serii “Wsiąść do pociągu”. Przeznaczona jest dla graczy od 8 roku życia, natomiast liczba graczy może wynosić od 2 do 5 osób. Ta gra planszowa bardzo dobrze sprawdzi się podczas rodzinnych wieczorów w domu.

Gra polega na zbudowaniu połączeń kolejowych pomiędzy miastami Europy. Oczywiście, jeśli wybierzemy inna część tej serii będziemy budować połączenia pomiędzy innymi miastami świata. Dostępne są USA, Azja, Indie/Szwajcaria, Afryka, Holandia czy Wielka Brytania.

Z tą grą powinni sobie poradzić początkujący gracze, wymaga ona jednak pewnego planowania i zakreślania strategii, gdyż liczba dostępnych torów do budowania połączeń jest limitowana. Oprócz budowania linii kolejowych gracz może stawiać również dworce kolejowe. Użytkownicy bardzo dobrze ocenili tą grę planszową.

W opiniach pojawiały się informacje o dobrej jakości wykonania, zarówno planszy, jaki i pudełka, które ma specjalne przegródki dla każdego elementu. Dodatkowo konsumenci przyznają, że gra jest interaktywna, wciąga gracza, a przy tym ma proste zasady, także każdy powinien odnaleźć się w jej regułach.

Wsiąść do pociągu: Europa to gra dedykowana osobom od 8 roku życia. Przeznaczona jest minimum dla 2 graczy. W skład zestawu wchodzą m.in.: plansza, mapa Europy, karty, figurki i znaczniki punktów.

Zalety
Nauka geografii:

Akcja gry toczy się w całej Europie. Z tego względu dziecko w łatwy i przyjemny sposób uczy się mapy kontynentu, poznaje stolice poszczególnych krajów i odkrywa różne krainy geograficzne.

Zasady:

Wszelkie informacje niezbędne do gry zostały w prosty sposób opisane w instrukcji dołączonej do zestawu.

Zapasowe figury:

Producent dołączył do kompletu kilkanaście zapasowych figurek wagonów, tak aby w przypadku zagubienia któregoś z elementu móc bez problemu kontynuować grę.

Worki strunowe:

Wszystkie pionki, karty i wagony zamknięte są w specjalnych woreczkach zabezpieczających je przed zniszczeniem. Dzięki temu gra wygląda bardzo profesjonalnie i długo zachowuje pierwotny wygląd.

Wady
Brak polskich nazw:

Niektórzy konsumenci uważają, że nazwy miast i krain geograficznych powinny być napisane w języku polskim. Anglojęzyczne napisy mogą mylić graczy i zniechęcać do gry.

 

 

 

 

Kolejka

 

Kolejka to polska gra planszowa wymyślona przez firmę TREFL. Pokazuje ona realia życia w latach 80. Dorośli mogą podchodzić do gry sceptycznie, gdyż żyli oni w latach PRL-u i nie zawsze są chętni do rozpamiętywania tych czasów. Jednak dla dzieci i młodzieży może to być ważna lekcja historii w formie zabawy.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 12 roku życia. Natomiast przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy. Na początku gry każdy zawodnik otrzymuje listę zakupów, które musi nabyć. Cel osiągnie dzięki umiejętnemu rozstawieniu członków rodziny, również rozdzielnych na początku gry.

Dodatkowo ułatwić, lub utrudnić dojście do celu mogą nam karty kolejki, karty dostaw czy karty pomocy gracza. Jest to najlepsza gra planszowa dla osób, które poszukują połączenia rozrywki z historią i planowaniem strategicznym.

Konsumenci donoszą, że gra doskonale nadaje się zarówno na długie zimowe wieczory w gronie rodzinnym, jak i na domówkę. Dodatkowo użytkownicy wskazują jako zalety jakość wykonania, fabułę i wysoką grywalność.

Gra Kolejka złożona jest z 2 kart planszowych, różnego rodzaju kart i pionków. W zabawie może brać udział od 2 do 5 graczy w wieku od 8 lat.

Zalety
Nauka historii:

Gra oparta została na tematyce lat 80. Z tego względu młodzi gracze mają okazję poznać realia, w jakich wychowywali się ich rodzice lub dziadkowie. Jest to również dobra okazja do wspomnień i przytaczania opowieści z przeszłych lat.

Numeracja kart:

Dzięki temu, że karty są ponumerowane, gra odbywa się chronologicznie i wprowadzenie przypadkowego chaosu jest wręcz niemożliwe. Poza tym dość łatwo jest sprawdzić, czy nie zgubiliśmy żadnego elementu gry.

Dodatkowe karty:

W sklepach znajdziemy dodatkową wersję gry, która zwiększa ilość graczy. Poza tym urozmaica pierwszą część i daje szerokie możliwości w kwestii niektórych działań.

Wady
Kolorystyka:

Kolorystyka Kolejki utrzymana jest w klimacie lat 80. To oznacza, że na planszy przeważają brązy i szarości, co może nieco zniechęcić młodszych graczy do zabawy.

 

 

 

 

5 Sekund

 

Następna nasza propozycja to 5 Sekund. Gra również stworzona przez firmę TREFL. Producent podaje, że jest to gra familijna, w której mogą brać udział osoby od 8 roku życia. Gra przeznaczona jest dla 3 do 6 graczy. Jednak zarówno dzieci, jak i młodzież czy dorośli będą mieli frajdę z rozgrywki 5 Sekund.

Ta gra planszowa polega na udzieleniu 3 poprawnych odpowiedzi na zadane pytanie w ciągu 5 sekund. Wydaje się to być prostym zadaniem, jednak presja czasu powoduje, że gracz traci pewność siebie i zaczynają mu się plątać myśli. Poprawność odpowiedzi oceniają inni zawodnicy.

Gdy udzieliło się poprawnych odpowiedzi, przesuwamy pionek po planszy. Wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety. Gra jest bardzo dynamiczna i na pewno wywoła wiele śmiechu i podekscytowania wśród wszystkich graczy.

W swoich opiniach osoby, które zakupiły tę grę, chwalą ją za dynamikę i fabułę. Wskazują, że gra jest idealna na spotkania w gronie przyjaciół, lub na imprezę.  

5 Sekund to gra planszowa przeznaczona dla minimum 3 graczy. Zestaw składa się z planszy, pionków oraz czasomierza. W zabawie mogą brać udział osoby od 8 roku życia.

Zalety
Presja czasu:

Użytkownicy odpowiadają na poszczególne pytania w ciągu 5 sekund. Presja czasu zaostrza zasady gry i motywuje graczy do szybkiego kojarzenia faktów.

Czasomierz:

Niezbędnym elementem zestawu jest czasomierz, który z powodzeniem możemy wykorzystać w innych prostych zabawach z dziećmi np. w zawodach w staniu na jednej nodze.

Pytania:

Producent wyposażył 5 Sekund w 372 karty z pytaniami po jednej i po 2 stronie. Zmniejsza to ryzyko, że gracz musi wykonywać 2 razy to samo zadanie.

Wady
Czytanie:

Gra wymaga dobrej sprawności w czytaniu. Jest więc wyzwaniem dla młodszych dzieci lub osób nieznających dobrze języka polskiego.

Pytania:

Część pytań jest trudna i wymaga sporej wiedzy z zakresu historii czy geografii.

 

 

 

 

Rebel Dobble 

 

Ostatnia w naszym zestawieniu jest gra Rebel Dobble. Jest to dosyć nietypowa gra planszowa. Przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia. Natomiast liczba uczestników nie została przez producenta określona. Jednak by móc zagrać potrzebnych jest minimum 2 zawodników.

Gra ta wymaga od swoich graczy refleksu oraz spostrzegawczości. Dlaczego? Otóż każdy uczestnik otrzymuje zestaw okrągłych kart gry, na których znajdują się różne symbole. Jego zadaniem jest dopasować przynajmniej jeden symbol z wybranej swojej karty, do tej położonej na stole.

Jeśli współzawodnik Cię ubiegnie to poszukiwania trzeba rozpoczynać na nowo. Znalazłszy pasujący symbol wykrzykujemy jego nazwę i swoją kartą zakrywamy tę znajdującą się na stole. Ten, kto pozbędzie się wszystkich kart gry jako pierwszy, wygrywa.

Jest to dobra i tania gra planszowa, śmiało więc możemy ją zabrać w podróż i na wakacje, gdyż pozbawiona jest małych, łatwych do zgubienia elementów. Rozgrywki, pomimo tego, że przebiegają bardzo szybko, są pełne emocji i śmiechu. Tę grę planszową polecają również użytkownicy, którzy przekazują, że jest bardzo wciągająca, a przy okazji ćwiczy spostrzegawczość graczy.

Dobble to dobra gra planszowa do 50 zł. Może brać w niej udział dowolna ilość osób, lecz nie powinno ich być mniej niż 2. Przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia.

Zalety
Spostrzegawczość:

Ze względu na malutkie obrazki dzieci muszą wykazać się doskonałą spostrzegawczością, aby w jak najkrótszym czasie znaleźć wspólne elementy na poszczególnych kartach.

Uniwersalność:

Gra Dobble jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w towarzystwie znajdują się osoby, które nie potrafią czytać lub nie znają języka polskiego. Nie wymaga bowiem znajomości liter, a jedynie kojarzenia i porównywania kształtów.

Wady
Jakość kart:

Wielu konsumentów zaznacza, że karty zrobione zostały ze zbyt cienkiej tekturki, która szybko się przeciera i niszczy.

Małe obrazki:

Naniesione na poszczególne karty obrazki są bardzo małe, co może stanowić problem np. dla osób niedowidzących.

 

 

 

 

Jak zrobić grę planszową?

 

Mimo że na rynku znajdziemy wiele różnych gier planszowych, po dłuższym czasie wszystkie mogą znudzić się maluchowi. Co wtedy zrobić? Możemy samodzielnie wykonać planszę i wymyślić zasady, aby wesoło spędzić czas z dzieckiem, bez potrzeby kupowania nowych zabawek. O tym, jak zrobić grę planszową, jest kolejna część artykułu.

 

 

Zalety własnoręcznie przygotowanej gry planszowej

Nawet jeśli wiemy, jaka gra planszowa jest polecana przez pedagogów czy rodziców, wybór odpowiedniego produktu może nie być łatwy. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że po rozegraniu wielu rund pociecha znudzi się grą i będzie domagała się kolejnej zabawki. Wymyślona przez nas zabawa i samodzielnie przygotowana plansza będzie dla dziecka czymś nowym i zaskakującym. Taką grę planszową możemy idealnie dopasować do wieku malucha oraz jego możliwości i umiejętności. Nie ma więc ryzyka, że pociecha nie zrozumie zasad i będzie miała problem z poruszaniem się po planszy. Poza tym możemy uniknąć nadwyrężenia domowego budżetu, gdyż koszt zrobienia własnej gry planszowej zwykle ogranicza się do kilku, maksymalnie kilkunastu złotych.

 

Robimy grę planszową – co jest nam potrzebne?

Zanim zrobimy grę planszową dla dziecka, musimy przygotować kilka rzeczy. Niezbędny jest arkusz papieru, najlepiej w formacie A3 (w razie konieczności możemy skleić ze sobą dwie kartki A4), kilka arkuszy w dwóch kolorach, długopis lub flamaster, a także nożyczki. Jeżeli chcemy, aby plansza ładnie się prezentowała, możemy również przygotować kolorowe kredki, ewentualnie naklejki, klej z brokatem czy samoprzylepną wycinankę. Kostkę i pionki z pewnością znajdziemy w pudełku z inną grą, ale jeśli chcemy je samodzielnie przygotować, możemy wykorzystać do tego np. masę solną.

 

Jak samemu zrobić grę planszową?

Przygotowanie gry planszowej zaczynamy od narysowania na kartce A3 pól, po których będą poruszać się pionki. Żeby były one równe, możemy odrysować na arkuszu np. puzzle lub klocki w dowolnym kształcie. Kolorowe kartki papieru są potrzebne do przygotowania fiszek z zadaniami i zagadkami, najlepiej porozcinać je na niewielkie prostokąty. Pola powinniśmy pokolorować lub ponumerować, aby ułatwić maluchowi poruszanie się zgodnie z wyrzuconą na kostce liczbą oczek. Niektóre z nich muszą być oznaczone kolorami odpowiadającymi barwie karteczek z zadaniami i zagadkami.

 

 

Jak łatwo wymyślić zagadki do gry? Warto wykorzystać do tego własną kreatywność. Pamiętajmy, że pytania nie mogą być za trudne, zwłaszcza jeśli dziecko jest małe. W razie potrzeby możemy sięgnąć po książeczki malucha, tam z pewnością znajdziemy wiele inspiracji. Przykładowa zagadka dla kilkulatków może brzmieć następująco: mieszka w lesie, ma rude futerko i uwielbia orzechy – co to jest? (odpowiedź – wiewiórka). Również zadania nie mogą sprawiać maluchowi trudności. Może to być polecenie policzenia do 15, wymienienia 5 owoców lub warzyw czy też zrobienie kilku pajacyków. Ważne jest to, aby zapewnić dziecku dobrą zabawę.

 

Jakie powinny być zasady gry?

Zasady zrobionej przez nas gry nie powinny być zbyt skomplikowane. Podczas ich wymyślania warto oprzeć się na dobrze znanych nam rozgrywkach. Podstawą jest poruszanie się po polach zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek. Jeśli pionek stanie w miejscu oznaczonym kolorem karteczki z zagadką, poruszający się nim gracz musi na nią odpowiedź. To samo dotyczy ustawienia pionka na polu z zadaniem. Jeżeli dana osoba nie poradzi sobie z wykonaniem polecenia lub odpowiedzią, może cofnąć się o jedno pole lub omija go kolejka (do wyboru). Rozgrywkę wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety.

 

 

Myślimy, że poniższe artykuły będą dla Ciebie interesujące, jeśli spodobał Ci się ten, który właśnie przeczytałeś

Gry planszowe dla dorosłych

Książki o rozwoju osobistym

Fidget spinner

Najlepsza tarcza do darta

To Stephen King opinie

Bastion Stephen King

Dobre książki psychologiczne

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Gry planszowe typu kolejka – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Jaką grę planszową typu kolejka wybrać?

 

Gry planszowe pozwalają ciekawie spędzić czas ze swoimi dziećmi lub znajomymi. Szczególnie dużą popularnością cieszą się produkty typu kolejka, które pozwalają np. poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiednią grę przeczytaj poniższy artykuł. To poradnik z podpowiedziami ułatwiającymi zakup, na którego końcu znajduje się ranking prezentujący 2 produkty w dobrych cenach.

 

Gry planszowe typu kolejka nawiązują do czasów PRL-u, kiedy w polskich sklepach trudno było znaleźć nawet przedmioty codziennego użytku. Gdy tylko pojawiał się określony towar mieszkańcy danego miasta czy wsi ustawiali się w długich kolejkach. Jak się okazuje, przez zabawę możemy lepiej poznać okres historii Polski, o którym wiele osób nie pamięta lub wie niewiele ze względu na młody wiek.

Najlepsza gra planszowa typu kolejka w 2021 roku ma łatwe zasady, w efekcie czego nikt nie powinien mieć problemów z ich zrozumieniem. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli gramy z dziećmi. W przypadku, gdy reguły będą skomplikowane mogą pojawić się niedomówienia i nieporozumienia, które często doprowadzają do kłótni. Z tego względu upewnijmy się, że do produktu dołączono spis zasad i przeczytajmy go wszystkim przed rozpoczęciem zabawy.

Sprawdźmy, jaka jest maksymalna liczba graczy. Inaczej może pojawić się problem ze zbyt małą ilością pionków i konieczne będzie wytypowanie osoby, która zrezygnuje z rozgrywki. Równie istotną rolę odgrywa oznaczenie wiekowe umieszczone na opakowaniu. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, czy wybrany produkt jest odpowiedni dla naszych pociech. Może się zdarzyć, że niewłaściwie dobrana gra okaże się zbyt łatwa (i gracze będą się nudzić) lub za trudna, co często wywołuje irytację i złość, nie tylko u dzieci.

Producenci często podają przewidywany czas gry. Na podstawie takiej informacji możemy wywnioskować, czy dany produkt pozwoli wszystkim spędzić miło czas i zapomnieć na chwilę o komputerze lub telewizji. Dobrze, jeśli prawdopodobny czas trwania rozgrywki będzie wynosił od 30 minut do 60 minut. Wówczas na pewno zabawa nie skończy się zbyt szybko.

Pamiętajmy, że gry planszowe to bardzo dobra forma nauki, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Pociechy mogą zdobyć dodatkową wiedzę o świecie, poprawić swoje zdolności motoryczne, a także ćwiczyć zdolność koncentracji. Dodatkową zaletą tego typu gier jest to, że uczą przestrzegania wyznaczonych reguł. Zdarza się, że mają z tym problem nie tylko maluchy, ale również nastolatkowie czy osoby dorosłe.

 

Gry planszowe typu kolejka – ranking

 

Trefl Kolejka

 

Trefl Kolejka to gra planszowa, która jest odpowiednia dla dzieci od 12. roku życia. W rozgrywce może wziąć udział od 2 do maksymalnie 5 osób. Oznacza to, że produkt idealnie nadaje się dla większej rodziny lub grupy znajomych. Przewidywany czas gry wynosi ok. 60 minut, a wymiary planszy to: 25,2 cm x 6 cm x 36,7 cm. Podczas zabawy mamy okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczną, a także zdolność szybkiego myślenia. Ponieważ zasady są proste i dobrze wytłumaczone nikt nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem. To pozwala uniknąć niepotrzebnych kłótni.

Gra nawiązuje do końcowego okresu komunizmu w Polsce. Jej głównym celem jest wysłanie członków rodziny na zakupy do sklepów umieszczonych na planszy i kupienie wszystkich przedmiotów, jakie znajdują się na liście. Wbrew pozorom wyznaczone zadanie nie jest proste, ponieważ w sklepach brakuje towarów. Aby zdobyć potrzebne produkty gracze muszą wykazać się kreatywnością i sprytem. W zestawie znajdziemy specjalne karty, z których pomocą można np. przesunąć się na przód kolejki.

Z opinii konsumentów opublikowanych w Internecie wynika, że jest to świetny pomysł na prezent nie tylko dla nastolatków, ale i osób dorosłych (zwłaszcza tych, które pamiętają czasy PRL-u). Najlepsze gry planszowe typu kolejka pozwalają miło spędzić czas z najbliższymi. To samo można powiedzieć o opisanym wyżej produkcie. Dzięki niemu nie będziemy mieli ochoty sięgnąć po smartfona czy włączyć telewizję.

 

IPN Ogonek

 

IPN Ogonek to dodatek do gry Kolejka, za którego sprawą rozgrywki staną się ciekawsze i przyniosą wszystkim uczestnikom więcej radości. Istotnym atutem produktu jest zwiększenie maksymalnej liczby graczy do 6, w efekcie czego możemy do udziału w grze zaprosić dodatkową osobę. W tym przypadku zasady są takie same, jak w podstawowej wersji gry. Uczestnicy mają za zadanie wykupić wszystkie wyznaczone przedmioty, jednak zwiększona została liczba list zakupów. Przez to gra pozostaje ciekawa nawet po dłuższym czasie.

Producent dołączył do kompletu specjalne karty, dzięki którym możemy wprowadzić do gry własne wydarzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że rozgrywka może okazać się wyjątkowo zaskakująca. Mamy przez to również możliwość zaprezentowania swojej kreatywności i tym samym rozbawienia pozostałych domowników lub znajomych. Co ważne, opisywany dodatek jest dedykowany dzieciom od 12. roku życia. Przewidywany czas rozgrywek wynosi 60 minut.

Po zapoznaniu się z komentarzami na temat przedstawionego produktu można stwierdzić, że jest to gra planszowa typu kolejka w dobrej cenie. Z jej pomocą zrelaksujemy się i zapomnimy o stresujących sytuacjach. To także idealny sposób na spędzenie długich, jesiennych lub zimowych wieczorów. Ponadto mamy możliwość zdobycia dodatkowych informacji na temat okresu komunizmu w Polsce i przekonania się, jak żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir