Ranking 5 najlepszych nawigacji samochodowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Nawigacja samochodowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Gdybyś aktualnie poszukiwał dobrej nawigacji samochodowej, która będzie wszechstronna i wygodna, to mamy dla Ciebie propozycję. Wyszukaliśmy, opierając się na opiniach klientów i radach ekspertów nawigację, którą jedni i drudzy uznali za najlepszą obecnie dostępną na rynku. Ma ona przystępną cenę, a jednocześnie wiele użytecznych funkcji, które zaspokajają potrzeby użytkownika takiego sprzętu. Mowa tu o urządzeniu Vordon 7 Europa z 7-calowym wyświetlaczem obsługiwanym dotykowo. Ma ono płynnie działający system Windows CE 6.0 i menu w języku polskim. Nawigacja umożliwia wyznaczenie najszybszej, ekonomicznej, najkrótszej lub terenowej trasy. Do sprzętu można podłączyć kamerę cofania, ma on również czytnik kart pamięci. Fabrycznie wgrane mapy Europy są na bieżąco aktualizowane. Gdyby jednak z jakiś względów ten model nie przypadł Ci do gustu, lub nie był aktualnie dostępny, to skieruj swe zainteresowanie w kierunku modelu TOMTOM START 20M EU45. Jest to również wysokiej klasy urządzenie, które zyskało zadowolenie klientów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką nawigację samochodową kupić?

 

Gdy podróżujemy samochodem coraz częściej decydujemy się na korzystanie z nawigacji samochodowej. Tradycyjne mapy odchodzą do przeszłości. Nie tylko, w związku z ciągłą budową nowych dróg, musimy regularnie kupować nowe mapy. Ale również wyznaczanie trasy zajmuje dużo czasu, a odnalezienie się w terenie, w przypadku zgubienia, może potrwać sporo czasu, powodując frustrację wśród podróżujących.

Próbując znaleźć odpowiednią nawigację podczas podróży samochodem do wyboru mamy, nawigację w smartfonie, która często wymaga łączenia się z Internetem, tak więc będziemy ponosić dodatkowe koszty korzystając z niej. Możemy jednak wybrać zaprojektowaną specjalnie do użytku podczas jazdy autem, czyli nawigację samochodową.

Przydatne w nawigacji samochodowej są fabrycznie instalowane ssawki, dzięki którym zamontujemy urządzenie na przedniej szybie. W ten sposób kierowca, oprócz głosowych instrukcji, widzi drogę, jaką ma do pokonania. Dodatkowo ładowarka przystosowana do gniazda zapalniczki powoduje, że sprzęt będzie nam służyć nawet na najdłuższych trasach.

Jednak, jaka jest najlepsza nawigacja samochodowa? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu urządzenia? Przeczytaj nasz krótki poradnik, by się tego dowiedzieć.

 

 

Dokładne mapy

Odpowiednie mapy to podstawa każdej nawigacji GPS. Przy zakupie nawigacji samochodowej musimy upewnić się, że mapy są aktualne. Ważne też, by były one bardzo dokładne. Dodatkowo warto wyposażyć się w mapy całej Europy lub upewnić się, że istnieje możliwość dokupienia tych obszarów. Nawet, jeśli nie podróżujemy często po innych krajach, może się okazać przydatna, gdy zaplanujemy wakacje.

Warto wybrać sprzęt, w którym producent oferuje użytkownikowi aktualizację map. Niektórzy twórcy nawigacji samochodowych zapewniają uaktualnianie map przez pewien okres czasu, niektórzy gwarantują dożywotnią aktualizację. O ile w Europie siatka dróg jest już rozwinięta, a nowe trasy pojawiają się sporadycznie, o tyle polskie drogi zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Nie tylko powstają nowe autostrady, również w miastach budowane są nowe osiedla, do których muszą być budowane nowe drogi dojazdowe. Możemy w sprzedaży znaleźć bardzo tanie nawigacje samochodowe, jednak po roku używania okaże się, że producent nie zapewnia aktualizacji map i by uzyskać dostęp do nich musimy dodatkowo zapłacić. Często są to koszty, które można porównać z zakupem nowego urządzenia.

Zwróćmy również uwagę, czy nawigacja daje możliwość zmiany widoku wyświetlanej trasy. Obecnie najczęściej spotykane jest wyświetlanie mapy w widoku 2D i 3D. Sprawdź też czy mamy możliwość samemu dobrać trasę z kilku, przedstawionych przez urządzenie opcji. Zazwyczaj do wyboru mamy trasę najkrótszą, najszybszą i optymalną. Niektóre nawigacje mogą mieć bardziej rozwinięty wachlarz możliwości. Znajdziemy na rynku sprzęt z funkcją trasy ekologicznej czy trasy dostosowanej do typu samochodu, którym podróżujemy.

A dla tych, którzy codziennie przebijają się przez zakorkowane ulice polskich miast na pewno nieocenioną okaże się informacja o ruchu drogowym, która w czasie rzeczywistym informuje o korkach i wypadkach na trasie.

 

Punkty POI

Może nie jest to najbardziej niezbędna funkcja nawigacji samochodowej, jednak możliwość wyszukania najbliższych punktów POI może okazać się bardzo przydatna. POI, czyli Point of Interest to punkty użyteczności publicznej. Zaliczamy do nich stacje benzynowe, restauracje, sklepy, czy bankomaty. Podróżując przez nieznane miejsca trudno jest zlokalizować tego typu miejsca, a ich znalezienie może okazać się prawdziwą bolączką. Dlatego producenci nawigacji samochodowej dają możliwość użytkownikom zlokalizowania najbliższych punktów użyteczności publicznej, oraz umożliwiają wyznaczenie do nich trasy.

 

Ekran

Wszystkie nawigacje samochodowe w dobrych cenach oferują kolorowe wyświetlacze. Jednak, by zapewnić komfortową jazdę powinniśmy zakupić urządzenie o odpowiedniej przekątnej ekranu. Za mały wyświetlacz może powodować, że trasa dla kierowcy stanie się nieczytelna. Możemy też nie być wstanie dostrzec szczegółów. Również wybieranie trasy może okazać się trudniejsze na małym, dotykowym ekranie, gdyż będzie wymagało większej precyzji. Jakie jeszcze parametry powinien mieć wyświetlacz?  

Wysoka rozdzielczość ekranu spowoduje, że będziemy w stanie dostrzec więcej szczegółów. Tym samym łatwiej odczytamy kierunek, gdzie podążamy. Ważna jest też jasność wyświetlacza. Powinniśmy być w stanie komfortowo odczytać informacje o naszej trasie zarówno w nocy, przy minimalnym świetle, jak i w pełnym słońcu. Niektóre modele dostępne na rynku oferują specjalną technologię antyodblaskową, która powoduje, że nawet w słoneczny dzień będziemy w stanie dostrzec szczegóły naszej trasy, lub czujnik światła ekranu dostosowujący jego jasność do panujących warunków.

 

Dodatkowe funkcje

Obecnie producenci nawigacji samochodowej prześcigają się w oferowaniu dodatkowego wyposażenia w swoich urządzeniach. Możemy spotkać się z funkcją radia, dzięki zainstalowanemu w sprzęcie transmiterowi FM. Pozwala on również na przesyłanie muzyki z radioodtwarzacza zamontowanego w samochodzie do naszej nawigacji. Spotkamy też modele z Bluetooth. Takie urządzenie pozwala na łączenie się z innym sprzętem za pomocą tej technologii, np. smartfonem czy tabletem. Możemy w takim wypadku przesyłać muzykę, czy wykorzystać urządzenia jako zestaw głośnomówiący. Są też modele na rynku, które możemy wykorzystać do puszczania filmów, czy czytania ebooków, lub przeglądania zdjęć.

Dla osób, które dużo podróżują i są bardzo zabiegane idealna będzie funkcja sterowania głosowego. Nie musimy się zatrzymywać, by wpisać docelowy adres naszej podróży. Wystarczy wydać polecenie głosowe.

Ciekawą opcją jest funkcja „znajdź mój samochód”, którą znajdziemy w niektórych modelach. Zapamiętuje ona lokalizację naszego samochodu. A gdy zabierzemy ze sobą naszą nawigację to wskaże ona nam drogę powrotną. Spokojnie więc możemy wybrać się na wycieczkę w lesie, czy w górach. I już nigdy nie zgubimy się na parkingu w centrum handlowym.

Dzięki możliwości łączenia się z Internetem nasze urządzenie będzie miało możliwość przekazywania nam rzeczywistych informacji na temat korków, czy wypadków na drodze. Zazwyczaj łączenie się z Internetem zapewnia moduł 3G, lub wbudowane Wi-Fi.

 

 

Pamięć wewnętrzna

Jeśli będziemy chcieli wgrać własne mapy do urządzenia, lub doinstalować nowe aktualizacje będziemy potrzebować dodatkowej pamięci w naszej nawigacji. Możemy też na sprzęcie przechowywać inne dane, np. muzykę lub filmy. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dodatkowa pamięć będzie nam potrzebna, możemy zdecydować się na model, który pozwoli nam umieszczenie dodatkowej karty pamięci, dzięki wbudowanemu slotowi.

 

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na wyborze urządzenia, które oferuje dobre, szczegółowe mapy. Ważne jest też to, by upewnić się, że w cenie otrzymujemy przynajmniej kilkuletnią aktualizację. Oczywiście możemy wybrać model, który zapewnia dożywotnie uaktualnianie map.

Pamiętajmy, by zdecydować się na nawigację o odpowiedniej średnicy ekranu, który zapewni komfortowe użytkowanie sprzętu.

Możemy też zakupić model z dodatkowymi funkcjami. Jednak warto zastanowić się, które będą dla nas najbardziej użyteczne i czy w ogóle będziemy z nich korzystać. Pamiętajmy, że za dodatkowe funkcje będziemy musieli zapłacić. Nie warto więc inwestować w urządzenie z całą listą nadprogramowych możliwości, jeśli nie będziemy z nich korzystać.

 

 

5 najlepszych nawigacji samochodowych. Opinie w 2021 roku

 

Przedstawiamy przemyślany ranking nawigacji samochodowych, który pomoże Ci wybrać najlepsze urządzenie do swojego auta. Wzięliśmy pod uwagę sprzęty kilku producentów.

 

1. Vordon 7 Europa nawigacja samochodowa GPS

 

Chcielibyśmy zaprezentować urządzenie Vordon 7 Europa, które ma 7-calowy, kolorowy ekran. Obsługuje się go dotykowo. Nawigacja wyróżnia się intuicyjną obsługą oraz płynnym działaniem. Ma ona 256 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Z uwagi na wejście AV-IN możemy dodatkowo podłączyć do sprzętu kamerę cofania.

Za sprawą nawigacji możemy bez problemu dotrzeć do celu omijając przy tym korki. Na bieżąco zmienia ona trasę, w efekcie czego swobodnie poruszamy się po dużych miastach, jak też mniejszych miejscowościach. Urządzenie ma fabrycznie wgrane mapy Europy, które są ciągle aktualizowane. Co więcej, możemy zainstalować inny program nawigacyjny, jeśli uznamy, że jest to konieczne.

Według kierowców jest to jeden z lepszych sprzętów do nawigowania. Ma on odpowiednie wymiary i nie ogranicza widoczności, a mimo to można bez trudu odczytać mapę. Menu jest w języku polskim, dlatego obsługa nawigacji nikomu nie sprawi problemu. Trzeba wspomnieć również o trybie nocnym, który ułatwia podróżowanie według wyznaczonej trasy po zapadnięciu zmroku.
Nawigacja Vordon 7 Europa ma 7-calowy, kolorowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Wykorzystywany przez nią system to Windows CE 6.0.

Zalety
Łatwy montaż:

Do zamontowania urządzenia nie potrzebujemy narzędzi. Wystarczy przymocować je do przedniej szyby przy pomocy przyssawki.

Polskie menu:

Menu jest w języku polskim, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z obsługą nawigacji.

4 sposoby wyznaczania trasy:

Urządzenie wyznacza trasę na cztery różne sposoby – możemy wybrać najkrótszą, najszybszą, ekonomiczną lub terenową. Dostępne są też trasy piesze.

Obsługa kart pamięci:

Model ma czytnik kart pamięci, dlatego możemy korzystać z map lub innych plików zapisanych na zewnętrznych nośnikach.

Możliwość podłączenia kamery cofania:

Nawigację wyposażono w wejście AV-IN, dlatego możemy do niej podłączyć kamerę cofania. Uruchomi się ona automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego.

Wady
Brak zwykłej ładowarki:

W zestawie jest tylko ładowarka samochodowa, co oznacza, że nie ma możliwości naładowania nawigacji poza autem.

 

 

 

 

2. Nawigacja samochodowa TomTom Start 20M EU45 1EN4.002.29

 

Nawigacja TomTom Start 20M EU45 poprowadzi nas sprawnie przez 45 krajów, oraz kilka krajów, których pokrycie mapą jest częściowe. Producent zapewnia użytkownikowi dożywotnią, darmową aktualizację map. Model ten o przekątnej wyświetlacza 4,3 cale ma kilka użytecznych funkcji. Asystent pasa ruchu poinstruuje użytkownika, który pas najlepiej wybrać, aby sprawnie pokonać duże skrzyżowanie.

Natomiast asystent parkowania zawiadomi Cię o miejscach parkingowych w obszarze do 1 km, gdy będziesz szukał miejsca na postój. A dzięki bazie fotoradarów nie przytrafi Ci się mandat za przekroczenie prędkości. Mamy tu też ekran LCD o proporcjach 16:9 z szerokością 11,89 cm, wysokością 8,49 cm i o wadze 154 g. Wewnętrzna karta SD ma pojemność 4 GB, a złącze USB i Bluetooth pozwalają na zewnętrzną komunikację z innymi urządzeniami. Wraz z urządzeniem nawigacyjnym, klient otrzymuje ładowarkę samochodową, kabel USB, oraz uchwyt do zamontowania nawigacji w samochodzie. Wszystkim, którzy zakupili ten model do gustu przypadł dotykowy ekran umożliwiający łatwą obsługę urządzenia i szybkość działania.

TomTom Start 20M EU45 to nawigacja samochodowa o wymiarach szerokością 11,89 cm, wysokością 8,49 cm i ekranie o przekątnej 4,3 cala.

Zalety
Ekran dotykowy:

Ekran dotykowy pozwala na łatwe zarządzanie urządzeniem. Pozwala w sposób intuicyjny nie tylko ustawić trasę, ale też wyszukać miejsca użyteczności publicznej, jak na przykład bankomat czy restaurację.

Ilość map:

Model ten oferuje mapy 45 krajów, oraz częściowe mapy z kolejnych kilku krajów. Dzięki temu bez problemu będziesz się poruszał po całej Europie.

Duża pamięć:

Nawigacja jest wyposażona w dużej pojemności wewnętrzną kartę pamięci. 4GB karty pozwala na płynną i szybką pracę urządzenia.

Aktualizacja map:

Producent zapewnia dożywotnią bezpłatną aktualizację map urządzenia, dzięki temu po wielu latach nadal model ten będzie mógł służyć równie dobrze, jak w dniu zakupu.

Uchwyt montażowy:

Wraz z urządzeniem klient otrzymuje uchwyt, który służy do zamontowania nawigacji w samochodzie.

Wady
Aktualizacja mapy:

Klienci podają, że aktualizacja mapy trwa bardzo długo, a także program, który służy do aktualizacji jest mało przyjazny.

 

 

 

 

3. Nawigacja GPS Navitel E100

 

Nawigacja Navitel E100 ma dotykowy ekran o przekątnej 5 cali (rozdzielczość to 480 x 272 pikseli). Jest ona przeznaczona nie tylko dla kierowców aut osobowych, ale również ciężarowych. Prezentowany model ma czytnik kart pamięci i port mini USB, dlatego możemy korzystać z map zapisanych na zewnętrznych nośnikach danych.

Urządzenie ma wbudowaną mapę Navitel obejmującą teren całej Polski. Do dyspozycji mamy też mapę Białorusi, Litwy, Łotwy oraz Estonii. Panoramiczny wyświetlacz gwarantuje komfort użytkowania i bezpieczne podróżowanie, także po zmroku (jego jasność dopasowuje się automatycznie do warunków w kabinie pojazdu).

Jakie są opinie na temat sprzętu Navitel E100? Po przeanalizowaniu komentarzy udało nam się wywnioskować, że to łatwy w obsłudze model, który przydaje się nawet podczas krótkich wycieczek. Za sprawą nawigacji można uniknąć zgubienia się w nieznanym mieście, co bywa bardzo stresujące. Poza tym urządzenie jest na bieżąco aktualizowane.

Navitel E100 to urządzenie z systemem Windows CE 6.0. Wyposażono je w 5-calowy ekran, który obsługuje się dotykowo.

Zalety
Praktyczność:

Nawigację poleca się nie tylko kierowcom aut osobowych, ale również ciężarowych. Ma ona rozbudowaną bazę POI, czyli punktów użyteczności publicznej, takich jak restauracje, atrakcje turystyczne i bankomaty. Ponadto sprzęt ostrzega przed nadmierną prędkością jazdy.

Asystent pasa ruchu:

To urządzenie z funkcją asystenta pasa ruchu. Pokazuje ono, którym pasem powinniśmy się poruszać, aby przygotować się do skrętu lub nie zgubić się na dużym skrzyżowaniu.

Bezpłatna aktualizacja map:

Nawigacja ma wgraną mapę Europy, a także Białorusi, Litwy Łotwy oraz Estonii. Są one bezpłatnie i regularnie aktualizowane, dlatego nie należy się obawiać zgubienia w nieznanym miejscu.

Wady
Opóźnione komunikaty głosowe:

Od czasu do czasu komendy wydawane są z niewielkim opóźnieniem, co jest sporym utrudnieniem podczas jazdy po mieście z wieloma krętymi uliczkami.

 

 

 

 

4. Nawigacja Mio Pilot 15 LM Europa

 

MIO Pilot 15 Europa LTM to sprzęt, z którego z pewnością będą zadowolone osoby podróżujące po całej Europie. Wszystko ze względu na to, że pozwala on na korzystanie z mapy Polski, jak i innych krajów europejskich. Nawigacja ma 5-calowy, dotykowy ekran. Menu jest w języku polskim, dlatego obsługa urządzenia nie jest zbyt trudna.

Wybierając się w podróż samochodem możemy zaplanować ją zgodnie z własnymi preferencjami. Do wyboru mamy trasę: najkrótszą, łatwą, najszybszą oraz ekonomiczną. Za zaletę nawigacji kierowcy uznali dodatkową funkcję, jaką jest asystent pasa ruchu. Dzięki niej sprzęt w odpowiednim momencie wskaże nam, którym pasem powinniśmy się poruszać.

Przedstawiony model ma też kilka innych atutów. Są to: pojemna pamięć (8 GB), łatwy montaż pod wstecznym lusterkiem i antyodblaskowy ekran. Nawigacja ma czytnik kart pamięci, więc w razie konieczności możemy skorzystać z dodatkowych map. Nie można nie wspomnieć o tym, że urządzenie informuje o ograniczeniach prędkości na trasie.

Sprzęt MIO Pilot 15 Europa LTM ma 5-calowy ekran o rozdzielczości 480 x 272 pikseli. Wykorzystywany przez niego system to Windows CE. Model ma wymiary: 13,3 cm x 8,6 cm x 1,5 cm.

Zalety
Mapy 45 państw Europy:

Dzięki nawigacji możemy bezpiecznie podróżować po całej Europie, gdyż pokazuje mapy 45 państw. Jest to nie tylko Polska, ale też m.in.: Finlandia, Islandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Macedonia, Włochy, San Marino, Serbia i Mołdawia.

Łatwa obsługa:

Menu jest w języku polskim i zapewnia intuicyjną obsługę. Przygotowanie się do podróży zajmuje tylko kilka minut.

Baza fotoradarów:

Urządzenie ma bazę fotoradarów w wersji demo, którą możemy testować przez 3 miesiące. Jeśli aplikacja przypadnie nam do gustu, możemy wykupić pełną wersję.

Wady
Brak transmitera FM:

Sprzęt nie ma opcji transmitera FM, co oznacza, że nie daje możliwości słuchania muzyki np. ze smartfona.

Nie można sterować głosowo:

Niektórym kierowcom nie odpowiada to, że nawigacją nie można sterować za pośrednictwem komend głosowych.

 

 

 

 

5. Nawigacja samochodowa ModeCom FreeWay MX4

 

3.MODECOM FreeWAY MX4Jeśli interesują Państwa dobre i tanie nawigacje samochodowe, to warto dać szansę MODECOM FreeWAY MX4. To jeden z rzadkich przypadków, kiedy niska cena spotyka się z takimi udogodnieniami, jak wbudowana pamięć 8 GB.

Dzięki temu w urządzeniu możesz przechowywać nie tylko potrzebne mapy, ale też ulubione filmy oraz muzykę. Nawigacja została wyposażona również w przekaźnik Bluetooth, który umożliwia komunikację z radiem oraz telefonem. Korzystając z tej technologii, możesz chociażby przesłać swoją ulubioną muzykę do urządzenia GPS, które ją odtworzy. Ciekawą funkcją jest czujnik światła ekranu – dzięki niemu urządzenie wykorzystuje tylko tyle energii, ile potrzebuje, aby wyświetlany obraz był czytelny dla kierowcy.

Jeśli nie jest wystawione na silne promieniowanie słoneczne, zmniejsza jasność. Co za tym idzie, zużywa wtedy mniej energii i może działać dłużej bez potrzeby ponownego ładowania. Użytkownicy chwalą sobie bardzo szybką pracę nawigacji, a to dzięki sprawnemu procesorowi Mstar 2531 800 mHz oraz intuicyjnemu, sprawdzonemu na trasach systemowi Windows CE.

W dwurdzeniowy procesor jest wyposażona nawigacja MODECOM FreeWAY MX4. W tym urządzeniu znajdziemy też 5 calowy ekran.

Zalety
Odbiornik GPS:

Wbudowany odbiornik GPS charakteryzuje się wysoką czułością, dzięki temu urządzenie łączy się z satelitą bez względu na warunki terenu i utrzymuje stałe połączenie.

Transmiter FM:

Transmiter FM pozwala na przesyłanie muzyki z nawigacji do radia samochodowego, i jest ona nadawana równocześnie z komunikatami nawigacji. W czasie przekazywaniu komunikatu muzyka jest nieznacznie przyciszana.

Bluetooth:

Funkcja Bluetooth pozwala na połączenie nawigacji z Twoim telefonem i zarządzanie połączeniami w technologii Hands Free. Z poziomu nawigacji masz również dostęp do książki telefonicznej.

Komunikacja:

Nie tylko wspomniana funkcja Bluetooth pozwala na komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Zrobimy to również za pomocą złącza USB 2.0, a także przy użyciu gniazda obsługi kart pamięci, gdzie możemy wykorzystać kartę do 32 GB.

Wady
Ekran:

Użytkownicy przekazują, że ekran tego modelu nie jest wystarczającej jakości, jest on za jasny, słabo widoczne są szczegóły w cieniu, a w słońcu jest widoczność wręcz fatalna.

Łączność z komputerem:

Część użytkowników zgłasza problemy z łączeniem nawigacji z komputerem, co utrudnia zarządzanie tym urządzeniem.

 

 

 

 

Jak działa nawigacja samochodowa?

 

W poradniku dokładnie opisaliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego akcesorium. Jednak, żeby korzystać ze sprzętu trzeba wiedzieć, jak on działa. Dlatego, poniżej opisaliśmy dokładnie mechanizmy nawigacji samochodowej.

 

 

Budowa nawigacji samochodowej

Kupując sprzęt do nawigacji samochodowej w zestawie otrzymujemy niewielki komputer. Nowoczesne urządzenie ma ekran dotykowy, co ułatwia obsługę. Wiele sprzętów ma wbudowany głośnik, więc możesz słuchać komunikatów. Poza tym przy zakupie otrzymasz uchwyt do szyby. Zakończony jest on przyssawką, a urządzenie do nawigacji montowane jest metodą na zatrzask. Uchwyt ma możliwość regulacji pochylenia góra/dół i prawo-lewo, więc bez trudu dopasujesz jego odpowiednie ułożenie. Zestaw obejmuje też ładowarkę do gniazdka zapalniczki.

 

Jak działa system GPS?

System nawigacji łączy się z satelitą i określa położenie naszego samochodu. Dokładna lokalizacja pokazuje się na wbudowanej mapie. Pozwala to określić najkrótszą drogę do naszego celu. Wyznaczenie dokładnej pozycji pojazdu jest realizowane za pomocą odbiornika GPS, czyli Global Positioning System.

Ziemię okrążają 24 satelity GPS, a każda z nich wysyła swój indywidualny sygnał. Przy pomocy nawigacji można określić dokładną pozycję. Proces wyznaczania trasy i określania czasu jej trwania opiera się na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika. Co daje nam ten pomiar? Pokazuje nam dokładny moment wysłania komunikatu z satelity. Znamy też moment jego dotarcia do odbiornika. Różnica między nimi wyznacza dokładną szerokość i długość geograficzną odbiornika GPS. W celu uzyskania dokładnego rezultatu niezbędne jest pobranie danych z co najmniej 4 satelitów.

 

Połączenie z Internetem

Aby usprawnić nawigacje samochodowe, producenci zaczęli wykorzystywać w nich połączenia internetowe, aby pojawiały się też informacje o zmianach w ruchu czy wypadkach. Początkowo urządzenia pozwalały na połączenie przez Bluetooth z telefonem i korzystanie z aplikacji w celu znalezienia dokładnego miejsca, do którego się udajemy. Bardzo szybko do sklepów weszły jeszcze nowocześniejsze produkty, które miały wbudowany pakiet Internetowy. Dzięki temu nie musisz marnować transferu danych w swoim telefonie. Jak jednak działają takie sprzęty? Producenci umieszczają w nawigacji kartę SIM, która łączy się z siecią komórkową. Jakie są plusy łączenia się z Internetem? Możesz otrzymywać na bieżąco informacje o pogodzie, ruchu drogowym, a nawet sprawdzać ceny paliw na pobliskich stacjach. Inną, przydatną opcją jest monitorowanie miejsc parkingowych. Inwestycja w nawigację z Internetem polecana jest kierowcom samochodów dostawczych i innym osobom, które często podróżują samochodem.

 

 

Wybieranie celu podróży

Po uruchomieniu nawigacji ukaże Ci się mapa miejscowości, w której przebywasz. Na panelu bocznym znajdziesz opcję wyszukiwania, przy pomocy której znajdziesz cel swojej podróży. Po odnalezieniu właściwego adresu rozpocznie się proces kalibrowania modelu i obierania najkrótszej trasy (choć część sprzętów prezentuje kilka wariantów, które różnią się długością). Czynność ta zajmuje kilka sekund. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie drogi i rozpoczęcie jazdy według wskazówek, które prezentowane są na ekranie w formie pisanej, jak i poprzez komunikat głosowy.

 

Mapy

Zapewne zastanawiasz się, jaka nawigacja samochodowa jest polecana przez specjalistów. Poszukując dobrego produktu należy sprawdzić wbudowane mapy. Wiele urządzeń oferuje bezpłatne projekty tras wraz z codziennymi aktualizacjami. Nowoczesne urządzenia mają funkcję asystenta pasa ruchu, który podpowiada, jaki pas kierowca powinien zająć. Jest to szczególnie przydatne podczas poruszania się po mieście. Dobrej jakości sprzęty mogą nawet wyświetlać ostrzeżenia dla kierowców np. pokazują obszary z ograniczeniami prędkości. Najważniejszą funkcją jest dokładna lokalizacja fotoradarów. Kolejnymi punktami, które znajdziesz na mapie są „użyteczne miejsca”. Pod tą nazwą ukryto stacje benzynowe, hotele, postoje, apteki, kawiarnie i warsztaty samochodowe.

 

 

Mamy WIĘCEJ! Sprawdź artykuły poniżej:

Pochłaniacz wilgoci do samochodu

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Nawigacja samochodowa Vordon VOR-5 Europa

 

Vordon VOR-5 Europa to nawigacja z 5 calowym ekranem i rozdzielczością 800 x 480 pikseli, zaopatrzona w system operacyjny Microsoft Windows CE 6.0. Model ten jest wyposażony w kartę pamięci flash o wielkości 4 GB, na której jest zainstalowana mapa OpenStreetMap zawierająca mapy zarówno Polski, jak i Europy. Dodatkowo model ten ma zapewnioną dożywotnią możliwość aktualizacji map.

Mapa może być sprofilowana dla użytkownika pieszego lub samochodowego i wyświetla się ją w formie dwu lub trójwymiarowej, a także w trybie dziennym lub nocnym. Amatorów szybkiej jazdy z pewnością zainteresuje fakt wbudowanej w urządzenie bazy fotoradarów. Mamy tu również ostrzeżenia przed niebezpieczeństwami na drodze, a także automatyczną modyfikację trasy. A rodzaj trasy użytkownik może wybierać spośród opcji: ekologicznej, najkrótszej i najszybszej. Dla osób potrzebujących dodatkowych bodźców, model ten został wyposażony w odtwarzacz multimedialny i radio.

Gdy potrzebujesz miejsca na przechowywanie nagrań, to pomoże Ci w tym miejsce na kartę pamięci, gdzie zainstalujesz jedną z dwóch kart: microSD lub microSDHC. Według użytkowników nawigacja działa szybko i płynnie i ma przejrzysty interfejs.

Nawigacja Vordon VOR-5 Europa została wyposażona w system operacyjny Microsoft Windows CE 6.0 oraz duży, kolorowy ekran.

Zalety
Duży wyświetlacz:

Model ten posiada wyświetlacz o wielkości 5 cali, który ma rozdzielczość 800 x 480 pikseli. Takie parametry powodują, że wyświetlany obraz jest czytelny, a to, że panel jest dotykowy czyni z niego łatwe do obsługi narzędzie.

Obraz mapy:

Użytkownik może wyświetlać mapę Polski lub całej Europy w wersji dwuwymiarowej lub trójwymiarowej, a także wybrać trasę spośród ekologicznej, najkrótszej lub najszybszej, dla użytkownika pieszego lub samochodowego.

Pamięć:

Urządzenie zostało wyposażone w dużą, 4GB, pamięć wewnętrzną typu flash, a dodatkowo mamy tu możliwość uzupełnienia pamięci typu microSD lub microSDHC, bowiem urządzenie posiada gniazdo na dodatkową pamięć.

Dożywotnia aktualizacja:

Producent zapewnia dożywotnią, darmową aktualizację map urządzenia.

Wbudowane multimedia:

Za pomocą tego modelu użytkownik może również odtwarzać nagrane wcześniej utwory lub włączyć odbiornik radiowy.

Wady
Głos lektora:

Są osoby, które przekazują, że głos lektora jest mało przyjemny.

 

 

NavRoad LEEo S6 + AM PL Nawigacja samochodowa

 

Ten model nawigacji do samochodu, stworzony przez firmę NavRoad, pozwoli Ci jeszcze łatwiej dotrzeć do celu. Urządzenie określa bowiem lokalizację dzięki współpracy dwóch technologii – GPS oraz GLONASS, co znacznie zwiększa jego precyzję.

To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę – z uwagi na bardzo duży, 7-calowy, jasny i przejrzysty wyświetlacz. Takich rozmiarów ekran znacznie ułatwia sterowanie, ponieważ dzięki niemu łatwiej trafić w odpowiedni przycisk.

Nawigacja pozwala na połączenie z Internetem, dlatego kierowca będzie mógł łatwo zdobyć potrzebne informacje online, w dowolnym miejscu. Urządzenie korzysta z popularnych i bardzo precyzyjnych AutoMap, dlatego daje użytkownikowi pewność, że szybko i bezbłędnie dotrze do wskazanego miejsca.

Jest to produkt wielofunkcyjny – umożliwia na przykład też odtwarzanie filmów lub muzyki. Według opinii użytkowników to bardzo przydatne funkcje, zwłaszcza jeśli podróżuje się z dziećmi. Z użyciem nawigacji możesz też zaplanować pieszą wycieczkę. Możliwości planowania trasy pozwolą Ci również uniknąć dróg płatnych, niebezpiecznych punktów oraz przepraw promem.

Nowoczesne urządzenie NavRoad LEEo S6, to siedmiocalowy ekran płynnie pracujący z najnowszym oprogramowaniem nawigacyjnym.

Zalety
Planowanie trasy:

Mamy tu precyzyjne kryteria doboru trasy, użytkownik może wybierać pomiędzy trasą najkrótszą, najszybszą z pominięciem miejsc niebezpiecznych, albo pomijając płatne drogi, czy przeprawy promowe.

Technologia Bluetooth:

Model jest wyposażony w technologię Bluetooth, która po podłączeniu do radia samochodowego może służyć, jako zestaw głośnomówiący dla Twojego aparatu telefonicznego.  

Profil trasy i wizualizacja:

Użytkownik wytyczając trasę może użyć opcji dla osoby pieszo pokonującej trasę, lub użytkownika poruszającego się samochodem, a wyświetlając mapę mamy do dyspozycji dwuwymiarową, lub trójwymiarową wizualizację trasy.

Funkcje dodatkowe:

Nawigacja ta jest wyposażona w rozmaite funkcje dodatkowe. Na przykład są tu zainstalowane gry, funkcja Bluetooth pozwala na połączenie nawigacji z telefonem i surfowania po sieci. A funkcja e-book pozwala na przeglądanie tekstów w formacie TXT.

Asystent pasa ruchu:

Funkcja ta podpowiada, na którym pasie ruchu należy się poruszać, aby nie ominąć skrętu.

Wady
Mapa:

Dostarczona mapa zawiera tylko teren Polski. Jest ona dokładna i precyzyjna, ale w podróżach po Europie będzie bezużyteczna.

 

 

Nawigacja samochodowa Garmin Drive 50LMT Europa 010-01532-11

 

Pięciocalowy wyświetlacz ma urządzenie nawigacyjne Garmin Drive 50LMT Europa 010-01532-11. Na nim możemy posługiwać się mapami Europy, które bezpłatnie i bezterminowo są aktualizowane wraz z wszelkimi komunikatami drogowymi. Komunikaty drogowe obejmują rozmaite ostrzeżenia dla kierowcy, na przykład o ostrych zakrętach, ograniczeniach prędkości, przejazdach kolejowych i innych.

Gdy jedziesz dłużej, funkcja ta przypomina o konieczności odpoczynku i wskazuje miejsca postoju. Nawigacja ta ostrzeże Cię również o występujących utrudnieniach na drodze i znajdzie sposób ominięcia przeszkody.  Funkcja Direct Access pozwoli na ustawienie nawigacji, nie tylko do centrum handlowego, ale również wskaże Ci, na którym poziomie i w którym miejscu znajduje się sklep, do którego zmierzasz.

Model ten możesz również sparować z kamerą internetową i wspólnie używać obu urządzeń, jako kamerę cofania pojazdu. Osoby, które zakupiły ten model przekazują, że działa on sprawnie i szybko. Dodatkowo mapy są bardzo dokładne, a urządzenie szybko znajduje satelitę. Doskonale też sprzęt wyszukuje zastępczą trasę, gdy na pierwotnie zaplanowanej drodze pojawiły się jakieś utrudnienia w ruchu.

Garmin Drive 50LMT Europa 010-01532-11 został zaopatrzony w szereg dodatkowych funkcji użytecznych dla osób spędzających dużo czasu w podróży.

Zalety
Wyświetlacz:

Model został wyposażony w kolorowy ekran dotykowy z białym podświetleniem, który prezentuje mapy z dobrym kontrastem. Wyświetlacz dotykowy pozwala na łatwe zarządzanie urządzeniem.

Komunikaty dla kierowcy:

Garmin Drive 50LMT Europa 010-01532-11 to urządzenie, które potrafi wskazać kierowcy, że jedzie drogą jednokierunkową w złym kierunku, poinformuje kierowcę o ograniczeniu prędkości, czy bliskości szkoły, aby wzmóc jego czujność. Te i inne funkcje przekazują informacje, które mogą umknąć uwadze kierowcy.

Łatwe programowanie:

Wskazując punkt orientacyjny, możemy się posługiwać potocznymi określeniami typu „za budynkiem Urzędu Miejskiego skręć w prawo”. Model ten ma wgrane miliony takich punktów orientacyjnych, dzięki nim nie musisz znać adresu destynacji.

Aktualizacja:

Producent gwarantuje bezterminową i bezpłatną aktualizację map i funkcji dodatkowych, jak utrudnienia w ruchu.

Wady
Akumulator:

Mimo posiadania akumulatora litowo-jonowego, jest on w stanie utrzymać prąd w urządzeniu zaledwie przez jedną godzinę.

Bluetooth:

Osoby, które chcą sparować z urządzeniem swój telefon – rozczarują się, model ten nie został wyposażony w funkcję Bluetooth.

 

 

Garmin nuvi 2589LM

 

Nawigacja Garmin Nuvi 2589LM pozwala kierowcy na swobodne i bezproblemowe podróżowanie po Polsce oraz czterdziestu czterech innych państwach Europy. Sporą zaletą urządzenia jest możliwość sterowania głosem, która zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Dzięki temu kierowca nie jest skazany na dotykowe wybieranie funkcji na ekranie i może skoncentrować się na drodze. Oczywiście nawigacja oferuje wszystkie funkcje preferencyjne dla kierowcy – wybór trasy krótkiej, pominięcie płatnych odcinków czy miejsc niebezpiecznych. W ten sposób zaoszczędzisz na paliwie, opłatach za drogi szybkiego ruchu i autostrady. Urządzenie wyposażono również w funkcję trasy ekologicznej (EcoRoute), czyli umożliwiającej jak najniższe zużycie oleju napędowego lub benzyny.

Specjalny ekran blokuje niepożądane odblaski światła, dlatego mapa zawsze jest w pełni czytelna, nawet podczas słonecznej pogody. Producent zapewnia też Klientowi dożywotnie aktualizacje map, dzięki czemu nawigacja może służyć jako przydatne narzędzie przez długie lata. Dołączona do zestawu ładowarka ze złączami USB High Speed umożliwia szybkie zaopatrzenie urządzenia w energię – szybsze niż w przypadku innych modeli.

 

 

Mio Spirit FEU LTU 4979

 

Ta kompaktowa nawigacja Mio Spirit to kolejna propozycja dla wszystkich osób, którzy zastanawiają się, jaka jest najlepsza nawigacja samochodowa.

Opinie o urządzeniu jako dużą zaletę wskazują możliwość dożywotniej aktualizacji map. To naprawdę dobra informacja dla kierowców, ponieważ oznacza ona, że nie będą musieli kupować za kilka lat nowej nawigacji. Dostępne w tym modelu mapy obejmują Polskę oraz całą Europę, co pozwala użytkownikom na zagraniczne podróże bez obawy o szybkie dotarcie do celu. Urządzenie jest wyposażone w system TMC, który przesyła w czasie rzeczywistym informacje o korkach oraz wypadkach komunikacyjnych. To duże udogodnienie, ponieważ w takich sytuacjach możesz wybrać inną trasę i zaoszczędzić wiele czasu.

Klienci chwalą sobie bardzo silny sygnał GPS, dzięki któremu nawigacja w każdym momencie prawidłowo określa lokalizację auta i nie pozwala się zgubić. Atrakcyjną funkcją jest „znajdź mój samochód” – urządzenie zapisuje dokładną lokalizację auta i pozwala kierowcy je znaleźć na dużym parkingu, na przykład po zakupach czy wizycie w kinie.

 

 

TomTom Start 60 EU45 M

 

Jeśli zastanawiasz się, jaką kupić nawigację samochodową, ten produkt firmy TomTom może być dobry wyborem. Urządzenie charakteryzuje się przede wszystkim dość dużym wyświetlaczem (o przekątnej 6 cali), dzięki czemu kierowca nie będzie miał problemu z odczytaniem mapy.

Nie wymaga sporych kosztów w przypadku przechowywania większej ilości danych – z uwagi na korzystanie z tradycyjnych kart flash microSDHC. W tym urządzeniu GPS zainstalowano mapy prawie wszystkich krajów europejskich, przez co nie będziesz miał problemów z podróżowaniem nawet po całym kontynencie.

Specjalna technologia antyodblaskowa sprawia, że obraz na wyświetlaczu będzie doskonale widoczny nawet przy bardzo słonecznej pogodzie. Nawigacja oferuje możliwość dostosowania typu trasy do rodzaju samochodu, dzięki czemu kierowca osobówki nie spotka żadnych niespodzianek na swojej drodze.

Opcja trasy ekologicznej pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie oraz optymalnie użytkować swoje auto. Podobnie sprawa ma się z informowaniem o radarach – w ten sposób unikniesz mandatów. Wbudowany asystent pasa ruchu oraz asystent parkowania pozwolą zapobiec ewentualnym wypadkom wynikającym z mniejszej koncentracji kierowcy.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
8 months ago

Nie wiem kto ustalał ten ranking, jednak na pewno nigdy nie używał Vordona 7″. Kupiłem ten wynalazek na moje nieszczęście i męczę się z tym ponad rok czasu. Sugerowałem się właśnie takimi opiniami pisanymi zapewne przez sprzedawcę tego wyrobu. A więc do rzeczy, pierwszy problem to nie działający zainstalowany program, który nie był w stanie znaleźć sygnału GPS. W końcu skasowałem go i zainstalowałem Navigator Free pobrany z internetu.Wreszcie nawigacja zaczęła działać. Niestety kolejny problem akumulatora nie da się naładować ani z ładowarki sieciowej ani samochodowej. No trudno pod zasilaniem samochodowym da się tego użyć i tu zonk, głośniczek tak… Read more »

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir