Amplitunery ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.12.17

Jaki amplituner kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Amplitunery to urządzenia, które łączą dwa w jednym, czyli wzmacniacz z odbiornikiem radiowym. Dla posiadaczy kina domowego, obowiązkowym jest, aby posiadać dobry amplituner. Jest to urządzenie do użytku domowego, ale zostało wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji. Wśród nich można wymienić dekoder audio lub przedwzmacniacz.  Aby dowiedzieć się, jaki amplituner wybrać, by spełniał zadania, które mu przypiszesz, przeczytaj nasz poradnik.

Podział amplitunerów

Amplitunery to sprzęty, które możemy podzielić na dwa typy: amplitunery dwukanałowe i amplitunery wielokanałowe. Dwukanałowe wykorzystujemy do zbudowania systemu stereofonicznego, a wielokanałowe, to element, bez którego nie może obejść się kino domowe. Zatem podstawowe pytanie, jakie musisz sobie zadać przed zakupem urządzenia, to do jakich celów będziesz je używać.

Dla melomanów, jak już wspomnieliśmy, są amplitunery dwukanałowe. I można taki sprzęt dokupić do sprzętu audio, lub kupić od razu w zestawie ze sprzętem audio. Jeśli planujesz używać amplitunera do kina domowego, to potrzebujesz amplitunera wielokanałowego, zapewnia on przestrzenny dźwięk wirtualnego świata gier i filmów.

A co, gdy jesteś i melomanem i użytkownikiem kina domowego? Jaki jest najlepszy amplituner? Jak zainwestujesz w bardzo dobry sprzęt stereo, to amplituner z tego sprzętu również będziesz mógł użyć do kina domowego. Niestety nie obędzie się bez strat, bo dźwięk będzie, co prawda najwyższej klasy, ale brak mu będzie przestrzenności.

 

Najważniejsze cechy amplitunera

Aby zakupić dobre urządzenie, przed zakupem sprawdź, jaką dysponuje mocą. Rozróżniamy dwa rodzaje mocy – znamionową (RMS) oraz maksymalną. Znaczenie ma tak naprawdę moc znamionowa. Jest ona wyrażana w watach i określa moc, dzięki której czysty dźwięk może być emitowany przez dłuższy okres czasu i nie przekroczy określonych wartości zniekształcenia dźwięku. Dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2, wystarczającą mocą będzie 400 W RMS na pięć kolumn głośnikowych. A to biorąc również pod uwagę, że głośniki, to powinny mieć około 20 – 40% mocy amplitunera.

Ważnym parametrem jest również impedancja. Jest to wartość podawana w omach i wskazuje na przedział, w jakim musi być impedancja zestawu głośników. Jeśli wartości te nie będą pasowały do siebie, to urządzenie może ulec zniszczeniu. Impedancja głośników powinna być równa lub większa od impedancji amplitunera. Jeśli masz amplituner o impedancji 6 Ω, kolumny mogą mieć 6 lub 8 Ω (albo więcej), ale na pewno nie 4. Zakres impedancji zwykle wynosi od 6 do 16 omów, a najczęściej spotykane wartości to 4, 6 i 8 Ω.

Dekoder dźwięku pozwala na odczytanie dźwięku znajdującego się w różnych formatach. Dlatego amplituner musi posiadać odpowiedni dekoder dźwięku, aby ten dźwięk odczytać, a następnie rozbić go na kilka różnych kanałów. Im więcej dekoderów Twój amplituner będzie posiadał, tym lepiej. Niektóre amplitunery posiadają cyfrowy procesor dźwięku, który koryguje barwę i brzmienie dźwięku. Procesor dźwięku może, na przykład, zwiększać efekt pogłosu, lub wzmocnić wybrany zakres pasma przenoszenia. Pozwala to na uzyskanie dźwięku zbliżonego do tego, jaki słyszymy na sali koncertowej. Równie ważne dla osiągnięcia satysfakcji z posiadania dobrego sprzętu, jest określenie, do jakich celów będziemy amplituner używać. Gdy jest on nam potrzebny do zestawu kina domowego, najlepiej sprawdzi się amplituner AV. Natomiast, jeśli szukasz sprzętu wyłącznie do słuchania muzyki zainteresuj się amplitunerem stereo.

 

Liczba kanałów

System umożliwiający podłączenia siedmiu głośników i 1 subwoofera, to obecnie najnowszy system dźwięku. Choć jest również możliwa konfiguracja z dwoma subwooferami, które poprawiają jakość niskich tonów, to system 7.1 jest już sporym wyzwaniem. A to dlatego, że mamy tu sporo urządzeń rozmieszczonych w różnych miejscach pomieszczenia, a do tych urządzeń okablowanie, które trzeba rozprowadzić. Częściej wykorzystywanym amplitunerem wielokanałowym jest system 5.1, który również pozwala na wrażenie przestrzenności dźwięku.

Opcje, które musi posiadać dobry amplituner

Bardzo ważne jest, aby przy zakupie sprzętu elektronicznego nie kupować sprzętów przestarzałych. Bardzo szybko okaże się, że Twoje urządzenie nie obsługuje nowoczesnych rozwiązań. Kupując, więc amplituner sprawdź czy obsługuje on Dolby Pro Logic IIx, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio.

Podobnie sprawa się ma ze wzmacniaczami. Aby obsłużyć w sposób właściwy najnowsze systemy dźwięku, amplitunery w dobrych cenach powinny posiadać przynajmniej 7 wzmacniaczy o równej mocy wyjściowej. Przy podłączeniu, jako ósmy wzmacniacz subwoofera więcej wzmacniaczy nie jest już potrzebna.

Zwróć też uwagę, czy możesz do swojego amplitunera podłączyć kable HDMI – nie zaszkodzi, gdy amplituner będzie miał 4 – 6 wejść HDMI. Dzięki temu będziesz mógł do telewizora podłączyć jednocześnie kilka urządzeń.

Dobrze też, aby Twoje urządzenie posiadało skaler do wysokiej rozdzielczości. Chodzi o interpolowanie, czyli zmianę rozdzielczości obrazu SD do HD.

 

Kalibracja

Starsze modele amplitunerów miały ręczną kalibrację, co niejednemu użytkownikowi sprawiało kłopot. Dlatego nowsze modele mają możliwość autokalibracji i automatycznego ustawienia wszystkich parametrów.

Przy okazji warto też wspomnieć, że najnowsze sprzęty są zaopatrzone w piloty zdalnego sterowania. Niektóre amplitunery mają bardzo proste piloty, inne są zaopatrzone w skomplikowane piloty do inteligentnych ustawień i ich zapamiętywania.

 

 

Najlepsze amplitunery w 2017 roku

 

Amplituner to niezbędne urządzenie, gdy chcemy stworzyć świetny zestaw kina domowego. Stanowi doskonały wzmacniacz dźwięku i obrazu, oraz odbiornik radiowy. Często ma również wiele innych funkcji zapewniających świetną rozrywkę wszystkim domownikom. Dlatego też przygotowaliśmy ranking amplitunerów z różnych półek cenowych, który zawiera 5 najlepszych urządzeń tego typu, dostępnych na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha Musiccast RX-V779 

 

1-yamaha-musiccast-rx-v779Yamaha Musiccast RX-V779 160 W to najlepszy amplituner kina domowego, wyposażony w najnowsze funkcje i technologię Yamaha MusicCast. Dzięki niej bezprzewodowo prześlemy muzykę pomiędzy urządzeniami audio. Model obsługuje sygnał 4K, w efekcie możemy zeskalować materiały wideo o niższej rozdzielczości do jakości 4K Ultra HD. Sprzęt ten ma dwa wyjścia HDMI i wejście gramofonowe, co pozwala na dostęp do analogowych nagrań.

Aluminiowy panel przedni zwiększa sztywność konstrukcji, zapewnia jej trwałość i, co istotne, pozwala uzyskać naturalne brzmienie. Sprzęt obsługuje aż 7-kanałowy dźwięk przestrzenny, dzięki czemu zyskujemy jeszcze lepszy efekt dźwiękowy. Nie można też zapomnieć o wielu praktycznych funkcjach i udogodnieniach, w tym Bluetooth Output, obsługę plików o rozdzielczości DSD i FLAC oraz 4K Ultra HD, Wifi, Airplay.

Znajdziemy tutaj również Spotify Connect i inne serwisy muzyczne. System Compressed Music Enhancer umożliwia odtwarzanie plików MP3 w wyższej jakości, a funkcja Silent Cinema zapewnia rzeczywiste efekty dźwiękowe także w słuchawkach. Warto też wspomnieć, że opinie o amplitunerach Yamaha są bardzo pochlebne.

Produkt ten ceniony jest za bezawaryjność i świetną wydajność. Jest to oczywiście związane z tym, że ta japońska firma stawia na najwyższą jakość i nowoczesne rozwiązania.

 

 

 

 

Denon AVR-X520BT 

 

2-denon-avr-x520btDruga propozycja to Denon AVR-X520BT 130 W – 5.2 kanałowy amplituner z technologią Bluetooth oraz sygnałem wideo Ultra HD 4k z częstotliwością 60Hz. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność audio i ma wiele dodatkowych funkcji multimedialnych. Sprzęt ten umożliwia doskonałe odwzorowanie brzmienia. Model wzbogacono o dekoder kodeków zabezpieczających HDCP 2.2.

Wygodnym rozwiązaniem, docenionym przez użytkowników, jest nie tylko strumieniowa transmisja Bluetooth, ale również 5 wejść HDMI. Model wspiera rozdzielczość 4K 60Hz oraz ma system próbkowania 4:4:4 Pure Color. Urządzenie ma również wejście USB, dzięki czemu podłączymy do niego wiele innych sprzętów.

Aby usprawnić instalację amplitunera i jego obsługę przez osoby, które stronią od nowoczesnych rozwiązań, sprzęt ten został wyposażony w specjalny program Denon Setup Assitant. Umożliwia on automatyczną konfigurację sprzętu, w tym głośników.

Kolejny atut to aplikacja Denon 2015 AVR Remote App, dzięki której możemy używać amplitunera za pomocą smartfonów i tabletów z system iOS i Android. Oczywiście urządzenie ma również przyciski na przednim panelu i wygodny pilot zdalnego sterowania.

 

 

 

 

Onkyo TX-NR646 

 

3-onkyo-tx-nr646Onkyo TX NR646 amplituner 7.2 o mocy 160 W z rewolucyjnym dekoderem trójwymiarowego dźwięku DTS:X oraz Dolby Atmos to trzeci produkt w naszym zestawieniu. Znajdziemy tutaj aż 8 wejść HDMI 2.0, z czego 3 współpracują z kodem HDCP 2.2. W ten sposób zyskujemy zgodność z sygnałami Ultra HD.

Natomiast 2 wyjścia HDMI 2.0 pozwalają podpiąć różne rodzaje wyświetlaczy Ultra HD, w tym LED LCD/OLED, a nawet projektory 4K. Ważną rolę odgrywa też ośmiokanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy, który zapewnia precyzyjne przetwarzanie sygnału. W efekcie dźwięk i obraz odtwarzane są w zdecydowanie lepszej jakości.

Sprzęt odbiera również pliki dzięki bezprzewodowym technologiom typu Bluetooth, Wi-Fi, czy AirPlay. W urządzeniu znajdziemy też Spotify Connect i Deezer. Oprócz wejść HDMI, możliwe jest połączenie z urządzeniem za pośrednictwem USB. Sprzęt jest również wyposażony w wejście gramofonowe, komponentowe, czy cyfrowe audio.

Dzięki temu jest niezwykle funkcjonalną propozycją, umożliwiającą podłączenie najróżniejszych sprzętów audio, również tych sprzed wielu lat. Wszystkie te rozwiązania zyskały duże uznanie wśród użytkowników i produkt ma wiele pozytywnych ocen i opinii.

 

 

 

 

Pioneer VSX-830-K 

 

4-pioneer-vsx-830-kAmplituner AV Pioneer VSX-830 5.2 z dekoderem sygnału 4K to czwarty produkt w naszym zestawieniu. Urządzenie umożliwia korzystanie z nowoczesnej technologii 3D, a jednocześnie zapewnia niezwykłą głębie obrazu. Dolby True HD sprawia, że odtwarzany dźwięk wyróżnia się naprawdę wysoką jakością. Dzięki temu przyjemność ze słuchania i oglądania jest zdecydowanie większa niż w przypadku telewizorów nie wzmacnianych tego typu sprzętem.

Wygodnym rozwiązaniem jest też bezprzewodowa łączność z Internetem Wi-Fi. W efekcie szybko podłączymy się do sieci domowej lub Internetu, aby uzyskać dostęp do plików i różnych aplikacji. Technologia DLNA, czyli zintegrowany system, umożliwia łączność i wymianę plików między urządzeniami.

Nie zabrakło też łączności za pomocą Bluetooth, która zapewnia szybki i łatwy przekaz różnych plików. Urządzenie ma również certyfikat potwierdzający, że wspiera odtwarzacze iPod i telefony iPhone. Lubisz słuchać radia, zwłaszcza tego w innym języku?

Jeśli tak, na pewno spodoba Ci się funkcja internetowych stacji radiowych z całego świata. Dzięki takiej specyfikacji technicznej urządzenie zyskało uznanie wśród wielu konsumentów, zwłaszcza użytkowników produktów firmy Apple.

 

 

 

 

Harman Kardon AVR 151 

 

5-harman-kardon-avr-151Harman Kardon AVR 151 to najtańsza propozycja w naszym zestawieniu, zapewniająca naprawdę świetne efekty odtwarzania. Ten dobry i tani amplituner, o mocy 375 W, z systemem kanałów 5.1 sprawia, że odtwarzane dźwięki będą brzmieć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Urządzenie sprawdza się niezależenie od tego, jakiego sprzętu używamy i jakie pliki chcemy odtworzyć. Doskonale wzmocni dźwięk i obraz z odtwarzacza Blu-ray, konsoli, czy tunera telewizji kablowej HD. Nasza propozycja ma cztery wejścia HDMI z obsługą 3D i funkcją 4K Pass-Through.

Ponadto jest zgodna ze standardem DLNA, dzięki czemu możesz przesyłać dźwięk z urządzeń połączonych z tą siecią. Wygodnym rozwiązaniem jest też aplikacja Harman Kardon Remote, za pomocą której możesz sterować kinem domowym w bardzo prosty sposób. Sprzęt ten ma wbudowane radio internetowe vTuner Amplituner AVR 151. Nie zabrakło też portu USB umożliwiającego podłączenie urządzeń firmy Apple lub pamięci USB.

Natomiast pilot zdalnego sterowania dodatkowo ułatwia obsługę urządzenia. Wielu użytkowników doceniło ten sprzęt za niewiarygodną jakość wykonania i świetne efekty dźwiękowe, jakie pozwala uzyskać.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...