Ranking 5 najlepszych olejów silnikowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Olej silnikowy 5w30 – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcąc zadbać o dobro swojego samochodu, jak i jego jak najdłuższą żywotność, należy w sposób ostrożny dobierać produkty służące jego ochronie. Dotyczy to również oleju silnikowego, na którym skupiamy nasz poradnik. Dzięki nam dowiesz się, czym jest typ 5W30 i jak wybrać odpowiedni spomiędzy propozycji przedstawianych przez producentów. Dla porównania wskażemy kilka płynów, które wybraliśmy ze względu na różne czynniki, w tym pozytywne opinie konsumentów. Na naszej liście znalazł się olej marki Castrol EDGE 5W-30. Jest to produkt uniwersalny, odpowiedni dla silników diesel, jak i benzynowych, przez co ryzyko doboru niewłaściwego typu znacznie maleje. Produkt korzysta z systemu przeciwzużyciowego zapewniającego mechanizmom samochodowym pełną ochronę. Jeśli uważasz, że to Ci nie wystarczy, spójrz na kolejny olej ujęty w zestawieniu. TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30 przeznaczony jest przede wszystkim dla aut marek Peugeot i Citroen. Doskonale chroni i czyści silnik, będąc równocześnie bardzo wydajnym – nie ma konieczności częstego uzupełniania jego poziomu.

Przewodnik zakupowy – Jaki olej silnikowy 5W30 kupić?

 

Odpowiedni dobór oleju samochodowego to bardzo ważne i jednocześnie trudne zadanie. W sklepach znajdziemy setki produktów, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Aby zakupić wysokiej jakości olej, który nie zniszczy silnika auta powinniśmy sugerować się nie tylko danymi wskazanymi przez producenta, ale również wziąć pod uwagę markę i rocznik naszego samochodu. Dość często kupowanym przez konsumentów produktem jest preparat 5W30. Charakteryzuje się sporą gęstością, która szybko adaptuje się do panującej na zewnątrz temperatury. Dzięki temu możemy być pewni, że silnik samochodu zostanie uruchomiony, nawet jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Nie mniej jednak, warto zastanowić się konkretniej, jaki olej silnikowy 5W30 wybrać, aby idealnie pasował do naszego samochodu. W artykule zamieściliśmy najważniejsze zasady, którymi należy sugerować się podczas zakupów.

 

 

Skład – jaki olej silnikowy 5W30 jest najlepszy?

Najważniejszym czynnikiem, który w głównej mierze wpływa na jakość oleju jest jego skład. Zazwyczaj wszystkie substancje zawarte w danym produkcie wypisane są na opakowaniu lub na ulotce dołączonej do butelki. Jeśli nie jesteś pewny, co oznaczają konkretne nazwy warto sprawdzić ich znaczenie w Internecie.

Podstawowym składnikiem każdego oleju jest baza. Dawniej płyn był pochodną mineralnych substancji, które dość dobrze regulowały pracę silnika. Niestety w niskich temperaturach tego typu roztwory zamarzały, co znacznie utrudniało kierowcom korzystanie z samochodów. Biorąc pod uwagę rosnące oczekiwania konsumentów producenci wprowadzili na rynek oleje syntetyczne. Sztucznie wytwarzane cząsteczki zachowywały pierwotne właściwości bez względu na warunki atmosferyczne. Produkt w bardzo krótkim czasie zdobył uznanie użytkowników. W miarę rozwoju techniki specjaliści opracowali skład nowych olejów, które oprócz syntetycznych składników uzupełnione zostały o pierwiastki mineralne. Takie połączenie gwarantuje wysoką efektywność i jeszcze bardziej poprawia jakość pracy silnika.

Wspomniana baza stanowi jednak ok. 80% gotowego roztworu. Kolejna grupa dodatków to uszlachetniacze. Ich podstawowym zadaniem jest dbanie o czystość wszystkich podzespołów. Różnego rodzaju detergenty, środki zabezpieczające metale przed działaniem korozji i związki likwidujące osady na cylindrze lub misce olejowej są bardzo ważnymi elementami dobrej jakości oleju. Według specjalistów wszystkie te składniki powinny stanowić od 14% do 16% produktu. Im mniejsza zawartość uszlachetniaczy, tym ryzyko zatarcia lub zniszczenia silnika jest większe.

Oprócz substancji dbających o odpowiedni stan napędu, w olejach zawarte są również szkodliwe pierwiastki, których eliminacja jest bardzo trudna. Jednak ze względu na to, że w trakcie jazdy uwalniają się one do środowiska, producenci dołożyli wszelkich starań, aby maksymalnie zmniejszyć ich ilość. Kupując olej sprawdź obecność w jego składzie takich substancji, jak popiół, siarka czy fosfor. Adnotacja “Low SAP’s” powinna być dla nas znakiem informującym o odpowiedniej ilości niebezpiecznych substancji.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

Rodzaj paliwa

Typ oleju silnikowego, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla naszego samochodu uzależniony jest również od rodzaju stosowanego przez nas paliwa. Silniki benzynowe nieco różnią się od diesli, dlatego też przed zakupem powinniśmy poszukać informacji o tym, dla jakiego napędu przewidziany został dany produkt.

Obecnie większość olejów może być wykorzystywana do każdego typu samochodu. Uniwersalny skład i wysoka zawartość uszlachetniaczy sprawia, że substancje są bezpieczne nawet dla wyjątkowo wrażliwych silników. Nie mniej jednak koniecznie upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt jest odpowiedni dla Twojego auta. Jeśli nie znajdziesz informacji na opakowaniu i sprzedawca nie będzie umiał określić konkretnego przeznaczenia oleju, zrezygnuj z zakupów. Zatarcie silnika to bardzo kosztowny problem, dlatego też nie warto ryzykować wlaniem do baku wadliwego płynu.

 

Rodzaj samochodu

Wielu producentów samochodów wydaje specjalne rozporządzenia, które regulują, jaki olej silnikowy 5W30 jest najlepszy do danego modelu auta. Wartości opisywane przez specjalistów różnych marek są bardzo podobne. Przedstawiciele firm produkujących oleje kompletują wszystkie dane, analizują je i wprowadzają na rynek produkty uniwersalne, odpowiednie dla wielu typów samochodów.

Z tego względu, przed zakupem sprawdź na etykiecie, czy wśród wymienionych marek występuje również producent Twojego samochodu. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli znajdziesz gwarancję bezpieczeństwa użytkowania do danego modelu auta, nie oznacza to, że olej będzie idealny. Musisz skupić się na wspomnianych powyżej właściwościach i wyeliminować wszystkie pozycje, które w jakikolwiek sposób mogą zagrażać pracy silnika.

 

 

Wymiana

Wymiana oleju wiąże się z wydatkiem. Pomijając koszty związane z zakupem produktu, musimy również zapłacić za usługę wykonaną przez mechanika. Samoczynne podejmowanie się takiego zadania jest dość ryzykowne i wymaga wprawy oraz doświadczenia. Z tego powodu kupując olej przeczytaj, jaka jest częstotliwość jego wymiany. Dobrej jakości substancje o wysokiej zawartości uszlachetniaczy posiadają właściwości samoczyszczące i wystarczają na bardzo długo. Tańsze odpowiedniki musimy uzupełniać o wiele częściej, przez to całkowity koszt eksploatacji auta znacznie wzrasta.

 

Oleje silnikowe 5W30 w dobrych cenach

Ceny olejów 5W30 wahają się od ok. 90 zł do 160 zł. Biorąc pod uwagę częstotliwość ich wymiany oraz znaczenie dla silnika warto skupić się na produktach nieco droższych o znacznie lepszym składzie. Porównaj więc objętość, zawartość uszlachetniaczy oraz cenę jednostkową oleju. Tylko takim sposobem będziesz w stanie wybrać najwyższej jakości produkt.

 

 

5 najlepszych olejów silnikowych. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli przekonaliśmy Cię do tego, że warto sięgnąć po opisywany produkt, zerknij na nasz ranking olejów silnikowych 5w30. Zawiera on podsumowanie wiadomości, które czytałeś już w poradniku, w odniesieniu do artykułów proponowanych przez różne marki. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on w wybraniu dobrego rozwiązania dla swojego samochodu.

 

1. Olej Castrol EDGE Titanium FST LL 5W30 5 litrów

 

EDGE Titanium FST spełnia przede wszystkim rolę produktu uniwersalnego. Jest on odpowiedni dla różnego rodzaju silników, współpracując zarówno z typem diesel, jak i benzyną. Równocześnie współgra z nowymi i starymi maszynami, co dodatkowo zwiększa jego użyteczność. Artykuł staje się atrakcyjnym szczególnie w przypadku, kiedy kupujący posiada więcej, niż jedno auto.

Zgodnie z deklaracją producenta, olej wprowadza innowacyjne standardy czystości silnika, przez co obniża stopień emisji szkodliwych spalin, będąc bardziej przyjaznym dla środowiska. Posiada także system składników, które mają chronić przed zużyciem jednostki FSI, TDI i turbodoładowane silniki benzynowe. Produkt firmy Castrol polecany jest przede wszystkim posiadaczom samochodów marki Volkswagen, Audi, BMW oraz MB, a także silników mających wydłużone przebiegi pomiędzy wymianami oleju. Można go mieszać z innymi artykułami tego typu, o ile spełniają one normy API, SH, SJ, SL, SM.

Żeby przekonać się, co do jakości produktu, wystarczy spojrzeć na dobre opinie o olejach silnikowych 5w30 Castrol EDGE Titanium FST. Użytkownicy, którzy do tej pory mieli z nim do czynienia wypowiadają się o nim bardzo pochlebnie, twierdząc, że jest to jeden z lepszych – o ile nie najlepszy – olej tego typu.

Olej silnikowy 5w30 Castrol EDGE Titanium FST jest sprzedawany w 5-litrowym opakowaniu. Produkt będzie odpowiedni do nowych silników benzynowych i diesla z grupy VW.

Zalety
Poprawia wydajność silnika:

Z uwagi na to, że olej skutecznie redukuje różnego rodzaju osady, wpływa pozytywnie na pracę silnika. Dzięki Castrol EDGE Titanium FST samochód działa sprawniej.

Na każdą porę roku:

Produkt jest odpowiedni do stosowania niezależnie od pory roku. Gwarantuje on maksymalne zabezpieczenie silnika nawet w przypadku niskich temperatur.

Przeprowadzone testy:

Producent zlecił niezależne testy, które potwierdziły, że prezentowany olej dobrze spełnia swoje zadanie. Przeszedł on m.in. test na łatwość zwalczania szlamów w silnikach FSI i TDI.

Polecany przez mechaników samochodowych:

Warto wspomnieć o tym, że Castrol EDGE Titanium FST jest polecany przez wielu mechaników samochodowych. Olej zdobył uznanie osób zajmujących się naprawą pojazdów mechanicznych.

Opakowanie:

Produkt został zamknięty w szczelnym opakowaniu. Spory otwór ułatwia wlewanie oleju do zbiornika.

Wady
Wydajność:

Choć producent zapewnia, że Castrol EDGE Titanium FST jest wydajny, grupa konsumentów uważa, że trzeba często uzupełniać jego stan.

 

 

 

 

2. Olej Silnikowy 5w30 5l Total Quartz Ineo Ecs

 

Olej Total Quartz INEO ECS to w 100% produkt syntetyczny. Jest odpowiedni dla silników zarówno typu diesel, jak i benzyna, przez co jest odpowiedni dla osób korzystających z więcej, niż jednego samochodu. Użycie technologii 5w30 wpływa na gęstość płynu, co rodzi określone konsekwencje. Zauważalnym jest wydłużenie się czasu pomiędzy jedną konieczną wymianą oleju, a kolejną.

Dzięki zapewnieniu odpowiedniej czystości silnika zmniejsza się ilość spalanego przez samochód paliwa. W rezultacie konsument oszczędza na aucie, co w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się naprawdę korzystne. Warto pamiętać o jeszcze jednej zalecie opisywanego przedmiotu – zwiększonej przez jego użycie ochronie samochodowych mechanizmów, która przyczynia się do mniejszej liczby groźnych i kosztownych awarii.

Opisywany produkt został opracowany w technologii Low SAPS, przez co jego przeznaczenie to auta z tak zwanej grupy PSA: Peugeot oraz Citroen, zwłaszcza kiedy wyposażone są w DPF.Total Quartz Ineo spełnia standardy ochrony środowiska, jest dla niego bardziej przyjazny, co tym bardziej skłania do jego użycia. Zdaniem konsumentów dobrze służy silnikowi, będąc zarówno ochroną dla niego, jak i otoczenia.

Total Quartz INEO ECS to bardzo dobry olej silnikowy 5w30 do 100 zł. Pojemność opakowania jest równa 5 l. Produkt jest polecany do silników benzynowych i Diesla.

Zalety
Dodatki uszlachetniające:

W oleju znajdują się dodatki uszlachetniające, które skutecznie zabezpieczają silnik przed awarią. Wspomniane składniki chronią także filtr i katalizator. Nie tracimy więc pieniędzy na zbyt częste serwisowanie samochodu.

Przeznaczenie:

Produkt może być używany w samochodach mających różne silniki: z turbodoładowaniem, wolnossący, wielozaworowy czy z katalizatorem. Olej można określić mianem uniwersalnego.

Oszczędność:

Total Quartz INEO ECS ma certyfikat, który stanowi potwierdzenie na to, że prezentowany olej jest paliwooszczędny - zużycie paliwa zmniejsza się poprzez ograniczenie tarcia wewnątrz silnika.

Sprawna praca silnika niezależnie od temperatury:

Używając produktu, możemy mieć pewność, że zagwarantuje on sprawne działanie silnika nawet w przypadku niskich temperatur. Nie będziemy mieć problemu z uruchomieniem samochodu.

Wady
Uzupełnianie zbiornika z olejem:

Opakowanie nie ma dobrze wyprofilowanej rączki. Co więcej, otwór wlewowy jest stosunkowo duży. To wszystko sprawia, że uzupełnianie zbiornika olejowego jest mało komfortowe.

 

 

 

 

3. Shell Olej Shell Helix Ultra ECT3 5W30 4 litry

 

Przeznaczeniem produktu Shell Helix Ultra ECT są silniki benzynowe z trójdrożnym katalizatorem, a także diesla, również te z filtrem cząstek stałych (tak zwane DPF). Jest to syntetyczny olej o formule „low SAPS” zapobiegający blokowaniu filtrów DPF. Formuła ta wpływa na możliwość wydłużenia czasu, jaki upływa między wymianami oleju. Dla benzyny może on wynosić do 30.000 km, dla diesla do 50.000 km.

Lepkość 5w30 wpływa na właściwości czyszczące tego produktu. Specjalne dodatki aktywnie usuwają szkodliwe osady z silnika, przez co cały czas jest on w dobrym stanie pomimo intensywnej eksploatacji. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, poświęcany na ewentualne, dodatkowe zabiegi, jak i pieniądze, które byłyby wydane, gdyby mechanizmy szybko ulegały zabrudzeniu.

Shell Pure gwarantuje ochronę przed szlamem, co utrzymuje silnik w stanie niemal nienaruszonym. Zmniejsza on współczynnik tarcia. Ponadto zapewnia on doskonałą ochronę przed zużyciem i korozją. Polecają go szczególnie użytkownicy korzystający z silników takich marek, jak – m.in. Mercedes-Benz, BMW, VW, czy Chrysler.

Olej silnikowy 5w30 Shell Helix Ultra ECT jest dostępny w 4-litrowym opakowaniu. Produkt będzie odpowiedni do silników Diesla i benzynowych z katalizatorem.

Zalety
Ograniczenie wibracji silnika:

Jak zapewnia producent, odpowiednio opracowany skład, jak również wykorzystane do produkcji technologie sprawiają, że wibracje silnika są znacznie słabsze, co przekłada się na większy komfort jazdy.

Właściwości czyszczące:

Olej ma bardzo dobre właściwości czyszczące. Dzięki temu zapewnia on płynną pracę silnikom benzynowym z trójdrożnym katalizatorem, jak i silnikom Diesla wyposażonych w filtr cząsteczek stałych (DPF).

Technologia Shell Pure Plus:

Za sprawą technologii Shell Pure Plus konsystencja Shell Helix Ultra ECT jest odpowiednio lepka. Przekłada się to na większą ochronę silnika, a jednocześnie prowadzi do zwiększenia efektywności jego działania.

Wady
Wydajność:

Niektórzy właściciela samochodów wskazują, że produkt powinien być nieco bardziej wydajny (choćby ze względu na jego stosunkowo wysoką cenę).

 

 

 

 

4. GM Olej GM Dexos2 5W30 5 litrów 5L

 

Produkt GMDEXOS2 służy ochronie i zapewnieniu czystości silników pracujących na filtrach cząstek stałych (DPF) oraz katalizatorach trójdrożnych (CAT). Dzieje się tak poprzez jego zaawansowaną formułę, która skupia w sobie wysokiej jakości bazę olejową, a także inne, nowoczesne składniki. Ma on niską zawartość popiołów, siarki czy fosforu, przez co kwalifikuje się jako przedstawiciel tak zwanych „low SAPS”.

Zbiór komponentów tworzących nowoczesny olej marki Opel został opracowany w celu zapewnienia sprawności silnika – poprzez szczególną dbałość o jego czystość. Ma on również chronić silnik przed dalszymi zabrudzeniami zmniejszając równocześnie poziom zużycia paliwa. Tak skonstruowany płyn stanowi polecaną na rynku formułę, którą docenił niejeden konsument.

Zazwyczaj dobry produkt tego typu stanowi dość drogą inwestycję – nie zawsze użytkownikowi musi podobać się wysoka kwota, którą musi wydać, aby zapewnić swojemu samochodowi pożądany poziom bezpieczeństwa. W przypadku tego oleju jest inaczej. Konsumenci chwalą jego cenę, twierdząc, że jest to dobry i tani olej silnikowy 5w30.

Opel GM Dexos 2 to olej silnikowy 5w30 sprzedawany w opakowaniu o pojemności równej 5 l. Produktu można używać do silników benzynowych i Diesla.

Zalety
Odpowiedni kształt:

Huśtawka została tak wyprofilowana, aby maluch mógł przyjąć wygodną pozycję i ograniczone zostało ryzyko jego upadku. Dodatkowym zabezpieczeniem jest poprzeczka i regulowane pasy.

Ruchoma barierka:

Aby rodzic nie miał problemu z włożeniem dziecka do huśtawki, producent wyposażył ją w ruchomą barierkę. Można podnieść ją do góry, co zapewnia wygodę.

Przeznaczenie:

Produkt można używać w domu i w ogrodzie, w zależności od potrzeb. Jeśli korzystamy z Little Tikes L4309 na zewnątrz, warto pamiętać o tym, aby schować produkt do garażu, jeśli na dworze panują niesprzyjające warunki.

Jakość wykonania:

Model wykonano z grubego plastiku cechującego się trwałością. Materiał wytrzymuje spore obciążenie i nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Pasy bezpieczeństwa:

Niektóre osoby twierdzą, że materiał, z którego wykonano pasy bezpieczeństwa, jest nieco szorstki.

 

 

 

 

5. Olej Syntetyczny Formula F 5W30 Ford 5L

 

Wyrób marki Ford Formula F SAE będzie dobry dla silników benzynowych, jak i wysokoprężnych motorów diesla. Poleca się go szczególnie osobom posiadającym mechanizmy marki producenta oleju, które do tej pory stosowały półsyntetyczny odpowiednik opisywanego płynu, Formula F.

Formula F jest olejem syntetycznym, opracowanym z myślą o silnikach Ford. Ma im zapewnić odpowiednią ochronę przed zabrudzeniem, dzięki czemu zmniejsza ilość wydzielanego przez auto dwutlenku węgla, będąc tym samym dość przyjaznym dla środowiska. Z drugiej strony, dba o optymalne osiągi mechanizmu, przez co sprzyja spalaniu mniejszej ilości paliwa. Technologia 5w30 dba o to, by silnik był w pełni sprawny, pracował lepiej i wydajniej.

Produkt cieszy się względnie niską ceną, co sprzyja jego popularności wśród posiadaczy Fordów. Jest dość szeroko dostępny, dzięki czemu konsument nie musi martwić się tym, że nie będzie w stanie go dostać. Ma przy tym wiele pozytywnych opinii wśród zadowolonych posiadaczy.

Olej silnikowy Ford FORMULA F SAE jest dostępny w 5-litrowym opakowaniu. Produkt jest polecany szczególnie do silników Forda.

Zalety
Łatwe uruchamianie samochodu:

Skład preparatu jest bardzo dobry. Potwierdzeniem na to, jest fakt, że samochód mający ten olej łatwo się uruchamia, nawet kiedy silnik jest zimny, a temperatura na zewnątrz bardzo niska.

Zmniejsza emisję zanieczyszczeń:

Producent zapewnia, że prezentowany olej silnikowy skutecznie zmniejsza emisję spalin. Oznacza to, że jest on przyjazny dla środowiska.

Wady
Wodnista konsystencja:

Konsumenci zwracają uwagę na to, że olej ma zbyt wodnistą konsystencję. To może budzić wątpliwości co do tego, czy jest on odpowiednio lepki.

Opakowanie:

Butelka, w której dostarczany jest preparat, ma stosunkowo małą rączkę. Osoba z dużymi dłońmi może mieć problem z napełnieniem zbiornika olejowego.

 

 

 

 

Który olej jest lepszy – 5W30 czy 5W40?

 

Olej silnikowy ma istotny wpływ na sposób działania jednostki napędowej auta. Odpowiada on za redukowanie tarcia, co wydłuża trwałości poszczególnych elementów budowy silnika, jak również za zmniejsza ilości drgań, zapewnia ochronę przed korozją i zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń. Najczęściej stosowane oleje to 5W30 i 5W40. Postanowiliśmy sprawdzić, który z nich jest lepszy.

 

 

Rodzaj oleju a ochrona silnika

Wcześniej podpowiadaliśmy, jaki olej 5W30 jest polecany przez mechaników samochodowych. Niemniej jednak nie każdy kierowca wie, czym różni się on od oleju 5W40. Podstawowa różnica pomiędzy nimi to inna lepkość w wysokich temperaturach. Płyn 5W30 jest mniej lepki i podczas normalnej pracy jednostki napędowej samochodu tworzy nieco cieńszy filtr olejowy. To sprawia, że wytwarza on mniejsze opory i daje możliwość zaoszczędzenia paliwa, niemniej jednak silnik jest gorzej chroniony przed przeciążeniami. Olej 5W40 w wysokiej temperaturze jest bardziej lepki, dlatego zapewnia lepsze smarowanie jednostki napędowej.

 

Kiedy należy użyć oleju 5W40?

Zazwyczaj producenci samochodów zalecają, aby do silnika wlewać olej 5W30. Jednak wielu kierowców uważa, że jest on zbyt rzadki i nie będzie zapewniał odpowiedniej ochrony jednostce napędowej auta. Nie jest to do końca prawda, gdyż są samochody wyposażone w taki silnik, który nie daje możliwości stosowania innego płynu niż 5W30. Kiedy można użyć oleju 5W40? Najczęściej jest to zalecane w przypadku, gdy jednostka napędowa zbyt głośno pracuje i stosunkowo szybko spala wlany do niej płyn. Wtedy zmiana na gęstszy olej pozwoli na wyciszenie i uszczelnienie silnika. Tego typu rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w nadmiernie eksploatowanych autach sportowych, a także pojazdach mających kilkadziesiąt lat (również zabytkowych).

 

Zmiana oleju z 5W30 na 5W40

Tak naprawdę zmiana oleju z 5W30 na 5W40 zwykle nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji. Prawdopodobnie silnik samochodu zacznie ciszej pracować, gdyż wlany do niego płyn będzie stawiał większy opór. Warto przy tym pamiętać, że taka zmiana w aucie napędzanym benzyną może przyczynić się do zwiększonego zużycia paliwa, a tym samym częstszych wizyt na stacji benzynowej. W aucie z silnikiem Diesla nie powinno być takiego problemu, ponieważ ma ono większy moment obrotowy.

 

 

Zmiana oleju z 5W40 na 5W30

Ryzyko, że nagle silnik w aucie ulegnie awarii, jest większe w sytuacji, gdy postanowimy zmienić olej z 5W40 na 5W30. Oczywiście dużo zależy od samego pojazdu i jego jednostki napędowej. Są przypadki, gdzie po zmianie nie stało się zupełnie nic, a także takie, gdzie nagle silnik zaczął intensywnie spalać olej. Z tego względu mechanicy nie zalecają zmiany płynu z 5W40 na 5W30.

 

Który olej wybrać?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który olej jest lepszy – 5W30 czy 5W40. Tak naprawdę dużo zależy od naszego samochodu i stanu jednostki napędowej. Oba płyny podobnie zachowują się w niskich temperaturach i pozwalają na szybki rozruch auta po mroźnej nocy (nawet przy -30 st. C). Olej 5W30 zwykle stosuje się w pojazdach z nowoczesnymi jednostkami napędowymi. Niekiedy określa się go mianem energooszczędnego, gdyż stawia silnikowi mniejszy opór, co wiąże się z mniejszymi stratami jego mocy. Płyn 5W40 jest polecany do starszych pojazdów z uwagi na lepszą ochronę przed przeciążeniami i tworzenie grubszej warstwy ochronnej.

 

 

FAQ

 

P1: Co ile wymieniać olej 5w30? 

Środek smarny  5w30 jak każdy syntetyk, półsyntetyk oraz olej mineralny należy wymieniać regularnie, aby zachować odpowiednie właściwości i ustrzec się przed kosztowną awarią. W zależności od jednostki silnikowej czas ten można wydłużyć lub skrócić, jednak od właściciela pojazdu zależy, czy chce inwestować w kosztowne naprawy, czy zadbać o dobre smarowanie i regularnie zmieniać olej. Większość mechaników oraz osób pasjonujących się motoryzacją zaleca, aby wymiany dokonywać co roku lub maksymalnie co 15 tysięcy kilometrów. Oczywiście niektórzy producenci chwalą się, że wymiany można dokonać po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów, jednak decydując się na taki krok, warto wziąć pod uwagę pracę, jaką musi wykonać jednostka napędowa. Nowoczesne silniki po downsizingu są bardzo wysilonymi motorami, które potrzebują środka smarnego o wysokiej jakości, aby wytrzymać obciążenia. 

 

P2: Co oznacza olej 5w30? 

Oznaczenie 5w30 oraz inne są stosowane na produktach przeznaczonych do smarowania jednostek napędowych w pojazdach. Parametry zaznaczone na opakowaniach przez producentów uwzględniają rozwiązania, które będą optymalne dla motoru w konkretnych warunkach klimatycznych i drogowych. Dzięki takiemu oznaczeniu użytkownik wie, jaki środek smarny wybrać do danej jednostki napędowej. Producenci samochodów informują nabywców, jaka mieszanka będzie dobra dla silnika wyprodukowanego w zakładzie. Oznaczenie 5w30 informuje o parametrach produktu. 5w to lepkość w niskich temperaturach, gdzie im niższa, tym dokładniej produkt zostanie rozprowadzony po jednostce. Liczba 30 oznacza lepkość w wysokiej temperaturze, co jest kluczową informacją w przypadku mocno obciążonych motorów. Gęsty olej oznaczony wyższą liczbą lepiej sprawdzi się podczas smarowania w wysokiej temperaturze. 

P3: Jaka jest różnica między olejem 5w30 a 0w30? 

Różnica między olejami 5w30 i 0w30 jest niewielka, jednak odczują ją mieszkańcy rejonów świata, gdzie temperatura w zimie jest naprawdę niska i sprawia duże problemy kierowcom. Klasa lepkości zimowej w przypadku popularnego produktu określona symbolem 5w pozwala na bezproblemowy start jednostki napędowej w temperaturze do -30 stopni Celsjusza. W Polsce temperatury nie przekraczają tej granicy, dlatego też większość osób nie decyduje się na wybór oleju 0w30, który jest przystosowany do trudnych warunków zimowych. Środki smarne 0w są dobrym wyborem do pojazdów jeżdżących w terenie, gdzie temperatura zimą spada poniżej -35 stopni Celsjusza. 

 

P4: Jaki olej 5w30 do Diesla? 

Kilkanaście lat temu jednostki Diesla były stosowane wyłącznie w maszynach rolniczy, budowlanych oraz ciężkich pojazdach użytkowych, gdzie liczyła się bezawaryjność, a nie kultura pracy silnika. Współczesne jednostki napędowe są oparte na pompowtryskiwaczach lub szynie commonrail, których praca wspomagana jest turbosprężarką. Za utrzymanie odpowiedniej czystości spalin są odpowiedzialne reaktory katalityczne oraz filtry takie jak DPF lub FAP. Aby wysokoprężna jednostka napędowa mogła pracować bezawaryjnie, zaleca się stosowanie syntetycznych środków smarnych, które jakościowo będą najlepszym rozwiązaniem. Oferta olejów półsyntetycznych i mineralnych nie jest aż tak bogata, jak w przypadku syntetyków zapewniających wysoką ochronę. 

 

P5: Który olej jest lepszy 5w30 czy 5w50?

Stosowanie oleju oznaczonego 5w30 jest optymalnym wyborem dla kierowców jeżdżących po mieście i poruszających się samochodami z niewysilonymi motorami pod maską. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku większości nowych i kilkuletnich aut, stworzonych z myślą o potrzebach rodziny i osób dojeżdżających na co dzień do pracy kilka kilometrów. Stosowanie oleju 5w50, czyli środka smarnego chroniącego motor w temperaturze dodatniej powyżej 40 stopni Celsjusza jest wymagane wyłącznie w kilku sytuacjach. Przede wszystkim to produkt o zwiększonej gęstości, który sprawdzi się w pojazdach po tuningu technicznym, czyli chipowaniu, w autach z instalacją gazową o dużej mocy jednostki napędowej, w samochodach o dużej pojemności, czyli silnikach typu V8, V10 czy V12 oraz w motorach pobierających olej w trakcie eksploatacji.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Byku
Byku
4 months ago

5w30 Hyundai Xteer – syntetyczny i do tego klasy premium. uszlachetniacze już ma w składzie. silnik go nie spala

Zespół NR
Admin
4 months ago
Reply to  Byku

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir