Opony zimowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 14.12.18

 

Jakie opony zimowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wybór opon zimowych to nie lada wyzwanie dla każdego kierowcy. Mają być on nie tylko idealnie dopasowane szerokością bieżnika oraz ogólnym rozmiarem do naszego auta, ale przede wszystkim zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo prowadzenia w zimowe dni. Z tego powodu przygotowaliśmy poradnik, w którym zawarliśmy najpotrzebniejsze informacje, dzięki którym znajdziesz odpowiedź na pytanie: jakie opony zimowe wybrać.

 

 

Rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli opon zimowych. Charakteryzują się one innym bieżnikiem, szerokością oraz przede wszystkim ceną. Dlatego zostały one podzielone na opony:

Ekonomiczne – to najtańsza opcja, często określana mianem klasy budżetowej. Taki produkt doskonale sprawdzi się na jednym rodzaju nawierzchni, np. śniegu. Zdecydowanie gorzej będzie w przypadku prowadzenia auta na innym terenie.

Średnie – to wariant nieco droższy od modelu ekonomicznego. Takie opony stanowią najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na rozsądnej cenie oraz dobrych osiągach. Model ten sprawdzi się na wielu nawierzchniach, dając nam poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Premium – jeżeli zależy Ci na dynamicznej jeździe w ekstremalnych warunkach, opony klasy premium są dla Ciebie. Taki model jest wykonany z najwyższej jakości gumy, dzięki czemu wraz z doskonale wyżłobionym bieżnikiem świetnie sprawdzi się w każdych warunkach.

 

Opony całoroczne

Najlepsze opony zimowe to takie, które sprawdzą się w każdych warunkach na każdej nawierzchni. Jednak zakup może się okazać nie tylko problematyczny, ale także dość kosztowny. Dlatego najlepiej przed wyborem takiego produktu, zastanowić się nad tym, czego od niego oczekujemy i gdzie będziemy go używać. Jeżeli zależy Ci na ekstremalnej jeździe, zdecydowanie radzimy Ci wybrać profesjonalny model. Jednak w przypadku, gdy prowadzisz auto tylko w mieście, dobrze jest się zdecydować na opony średniej klasy lub te całoroczne.

Produkty wielosezonowe to coś w rodzaju hybrydy opony zimowej z letnią. Posiada ona cechy tych dwóch modeli, więc doskonale sprawdzi się do jazdy na prostym terenie. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tylko dla osób niewymagających, którym zależy tylko na ekonomicznym wyposażeniu, które dobrze spisze się w mieście. Takie opony całoroczne nigdy w pełni nie zastąpią żadnego wariantu, a dodatkowo będą się szybciej zużywać.

 

Bieżnik – jakie opony zimowe są najlepsze?

Przed wyborem opon zimowych warto jest się wcześniej dokładnie przyjrzeć bieżnikom. W sklepach dostępne są trzy warianty:

Symetryczne – to stosunkowa nowość na rynku. Głównym atutem tego produktu jest dowolny kierunek toczenia w trakcie montażu opony. Jak sama nazwa wskazuje, bieżnik jest symetryczny, co pozwala na dostosowanie się do większości rodzajów nawierzchni. Jest to jednak model, który wykonany jest z dość niskiej jakości materiałów, dlatego najczęściej spotkamy go w małych samochodach osobowych i dostawczych.

Asymetryczne – takie opony charakteryzują się różnym bieżnikiem po obu stronach. Masywne klocki żłobienia po stronie zewnętrznej zapewniają doskonałą przyczepność na zakrętach. To również sprawia, że opona mniej się zużywa w trakcie jazdy, gdyż równomiernie rozprowadza ona nacisk. Co więcej, bieżnik został zaprojektowany w taki sposób, aby skutecznie odprowadzać wodę spod kół. Takie opony asymetryczne są proste w montażu, ponieważ zostały dodatkowo oznaczone słowami „outside” oraz „inside”.

Kierunkowe – to zdecydowanie najpopularniejszy wariant. Taki bieżnik posiada strzałkę, która przedstawia kierunek toczenia opony w trakcie montażu. Co więcej, jest to model, który doskonale sprawdzi się w trakcie ulewy czy śnieżycy, gdyż głębokie żłobienia z powodzeniem odprowadzają wodę. Przyczepność natomiast zapewnia sam kształt bieżnika – jodełka.

 

Rozmiar

Ważną kwestią w wyborze opon zimowych jest dobranie odpowiedniego rozmiaru do naszego samochodu. Każde auto ma jasno określony przedział rozmiarów opon, z jakiego możemy wybierać. Taka informacja widnieje w instrukcji naszego pojazdu, ale można ją również uzyskać telefonicznie poprzez kontakt z autoryzowanym serwisem.

 

Liczba opon

Wybierając opony zimowe na pewno zadajesz sobie pytanie: ile ich kupić. Należy pamiętać, że jeżeli decydujemy się na zmianę letnich opon na zimowe, należy wymienić wszystkie z obu osi. Pozostawienie pary opon letnich wiąże się z dużym niebezpieczeństwem, w tym zagrożeniem życia. Dlatego zdecydowanie radzimy zakup czterech opon, co z resztą przyniesie nam większy komfort jazdy.

Rodzaj pojazdu

Wybór takiego produktu wiąże się również z dopasowaniem opony do rodzaju auta. Dlatego w małych i średnich samochodach osobowych montuje się najczęściej modele klasy średniej z bieżnikiem asymetrycznym lub kierunkowym. W przypadku SUV-ów czy pojazdów sportowych, najlepszym rozwiązaniem okażą się produkty premium.

 

Opony zimowe w dobrych cenach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opony zimowe dzielą się ze względu na klasę, która również określa poniekąd jakość wykonania danego modelu. Dlatego opony ekonomiczne możemy kupić już za ok. 150 złotych. W przypadku modeli średniej klasy, cena będzie nieco droższa. Kosztują one ok. 250 złotych za sztukę, ale jednocześnie dają nam poczucie bezpieczeństwa na drodze o każdej nawierzchni. Opony klasy premium to największy wydatek. Cena za taki model może kształtować się w granicach 300 złotych do nawet 500 złotych za sztukę.

 

 

Najlepsze opony zimowe w 2018 roku

 

Sezon zimowy to trudny czas na polskich drogach. Pogoda nie sprzyja bezpieczeństwu jazdy. Dlatego kierowcy muszą pamiętać o wyborze opon, które sprawdzą się w ciężkich warunkach na jezdni, takich jak: śnieg, deszcz czy lód. Nasz ranking opon zimowych pomoże Państwu z zapoznaniem się z najciekawszymi modelami.

 

Nasze zalecenia

 

Continental Contiwintercontact TS850

 

Pierwszym produktem na naszej liście jest Continental Contiwintercontact TS850. Są to opony, które najlepiej nadają się do samochodów klasy średniej i modeli kompaktowych. Produkt jest odpowiedni na mokre, zaśnieżone i skute lodem drogi. Rozmiar opon wynosi 195/65 R15. Jest to model klasy premium.

Dzięki unikalnemu wzorowi na bieżniku zapewnia dobrą przyczepność, nawet w najtrudniejszych warunkach. Także wykorzystane do produkcji materiały wpłynęły pozytywnie na przyczepność, przez co opony gwarantują krótką drogę hamowania na lodzie. Indeks nośności tego modelu wynosi 91.

To oznacza, że dopuszczalne obciążenie przy maksymalnej prędkości wynosi 615 kg. Natomiast jego indeks prędkości jest opisany jako T, czyli maksymalna prędkość tej opony to 190 km/h. Produkt ma klasę C w dziedzinie oporu toczenia, a więc należy do grupy o niskiej klasie efektywności energetycznej.

Opór na mokrej nawierzchni również zaliczany jest do przedziału C, co oznacza, że hamowanie na takim odcinku jest średniej długości. Głośność produktu to 72 dB czyli zgodny z limitem ustanowionym przez UE. Te najlepsze opony zimowe doceniane są za jakość wykonania i świetną przyczepność na drogach.

 

 

 

 

Debica Frigo 2

 

DebicaFrigo 2 to opony, które zajęły drugie miejsce w naszym rankingu. Opór toczenia tego modelu zalicza się do klasy C/E, to znaczy, że są one średnio ekonomiczne. Rozmiar produktu wynosi 195/65 R15. Te dobre i tanie opony zimowe cicho pracują na drodze, a ich poziom hałasu wynosi 69 dB.

Materiał wykorzystany do produkcji to mieszanka gumowa na bazie krzemionki. Zapewnia to oponie wysoką elastyczność w niskich temperaturach, co również pozytywnie wpływa na jej przyczepność. Także konstrukcja bieżnika zapewnia jej wysoką przyczepność i stabilność na zmrożonej nawierzchni i śniegu.

Ponadto skraca ona długość hamowania. Jednocześnie przyczepność produktu na mokrej nawierzchni zalicza się do kategorii F. To oznacza, że jest on słabo wydajny. Indeks nośności tego modelu wynosi 91, czyli dopuszczalne obciążenie przy maksymalnej prędkości wynosi 615 kg.

Najwyższa dopuszczalna prędkość dla tej opony wynosi 190 km/h. Użytkownicy uważają, że produkt ten jest wytrzymały.

 

 

 

 

Nokian WR D4

 

Trzeci model to opony zimowe Nokian WR D4. Są one odpowiednie dla samochodów osobowych. Rozmiary produktu wynoszą 205/55 R16. Posiada on klasę premium. Dzięki wykorzystanym innowacjom, opony wspaniale sprawdzają się na zimowych drogach.

Konstrukcja bieżnika zapewnia wygodę i precyzję prowadzenia pojazdu, a także większą kontrolę. Model ten zbudowany jest z mieszanki kauczukowej. Jej użycie pozytywnie wpływa na przyczepność i odporność na ścieranie, a także pozwala na mniejsze zużycie benzyny.

Indeks nośności tego modelu wynosi 91, czyli dopuszczalne obciążenie przy najwyższej prędkości wynosi 615 kg. Z tego względu maksymalna dopuszczalna prędkość opony wynosi 190 km/h. Jeśli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni to produkt zyskał ocenę A.

Oznacza to, że hamowanie jest szybkie. Opór toczenia sprzętu zalicza się do klasy C, czyli jest on ekonomiczny. Hałas, na jaki narażony jest użytkownik to 69 dB, więc są to ciche opony. Kierowcy w swoich ocenach zapewniają, że jest to wytrzymały produkt.

 

 

 

 

Michelin Alpin 5

 

Kolejny produkt na naszej liście to opony Michelin Alpin 5. Jest to model idealnie nadający się na zimową pogodę. Jego wymiary to 195/65 R15. Bieżnik został tak skonstruowany, żeby zapewnić precyzję kierowania pojazdem, a także lepszą trakcję na śniegu.

Materiały użyte w produkcji zapewniają wydajną pracę w niskich temperaturach i gwarantują niższe zużycie paliwa. Przyczepność opon na mokrej nawierzchni zalicza się do kategorii B. Oznacza to, że bardzo dobrze radzą sobie z hamowaniem na każdej jezdni.

Opór toczenia o kategorii E zalicza opony do tych niezbyt ekonomicznych. Model ten odznacza się niskim poziomem hałasu równym 68 dB.

Obciążenie na te opony powinno wynosić do 615 kg. Ich maksymalna, dopuszczalna prędkość wynosi 190 km/h. Użytkownicy pozytywnie oceniają ten produkt, szczególnie chwalą go za cichą pracę i dobrą przyczepność.

 

 

 

 

Kormoran Snowpro

 

Następne opony zimowe na naszej liście to Kormoran Snowpro. Jest to model o wymiarach 185/65 R15. Idealnie nadaje się do samochodu klasy średniej. Gwarantuje stabilną jazdę w zimowych warunkach. Materiały wykorzystane w produkcji zapewniają odporność na ścieranie i niskie temperatury, a także poprawę przyczepności.

Kształt i wzornictwo bieżnika zmniejsza ryzyko poślizgu, i poprawia stabilność. Zapewnia również poprawę przyczepności. Opór toczenia produktu zalicza się do klasy F, co oznacza, że nie są one zbyt ekonomiczne.

Natomiast przyczepność na mokrej nawierzchni zaliczono do przedziału E, co świadczy o dość długim hamowaniu na takim terenie. Hałas zewnętrzny opon wynosi 69 dB. Indeks nośności tego produktu to 88, czyli dopuszczalne obciążenie przy maksymalnej prędkości wynosi 560 kg.

Natomiast maksymalna prędkość tej opony wynosi 190 km/h. Doceniana jest szczególnie za stosunek jakości do ceny.

 

 

 

 

Pirelli Winter Sottozero II

 

Szóste miejsce w naszym zestawieniu zajęły opony Pirelli Winter Sottozero II. Ich wymiary to 205/55 R16. Maksymalne obciążenie tego modelu wynosi 615 kg, a jego maksymalna prędkość jest równa 210 km/h. Jest to produkt cechujący się bardzo dobrą jakością, który najlepiej sprawdzi się w samochodach osobowych o najwyższej mocy silnika.

Asymetryczna konstrukcja bieżnika pozwala na wygodne pokonywanie zakrętów. Poza tym, nawet w ekstremalnych warunkach, opony zapewnią nam bezpieczeństwo i lepszą kontrolę nad pojazdem.

Materiały wykorzystane przy produkcji gwarantują stabilność i lepszą sterowność pojazdu. Jednocześnie opony nie tracą elastyczności przy niskich temperaturach. Opór toczenia produktu to klasa E, co świadczy o dość dużym zużyciu paliwa. Przyczepność na mokrej nawierzchni zaliczana jest do C, co oznacza niewielką długość hamowania.

Hałas zewnętrzny tego modelu wynosi 72 dB, czyli opony spełniają wymogi narzucone przez UE. Użytkownicy doceniają ten produkt za doskonałą trakcję na śniegu.

 

 

 

 

Hankook Winter I*CEPT EVO2 W320

 

Nasz ranking zamykają opony zimowe Hankook Winter I*CEPT EVO2 W320. Jest to produkt zaliczany do klasy premium. Jego wymiary to 215/55 R16. Wykorzystana konstrukcja bieżnika zapewnia komfortowe użycie pojazdu w każdą zimową pogodę. Typ bieżnika sprawia, że opony cechują się zwiększoną przyczepnością.

W efekcie, nawet na bardzo śliskiej jezdni mamy zapewnioną pełną kontrolę nad autem, a tym samym bezpieczeństwo w czasie jazdy. Hałas zewnętrzny tego modelu wynosi 72 dB. Opór toczenia produktu należy do klasy E, więc opony wpływają na zwiększenie zużycia paliwa.

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest klasyfikowana na poziomie C, co świadczy o tym, że długość hamowania jest dość krótka. Indeks nośności opony wynosi 93, to znaczy, że jej dopuszczalne obciążenie równa się 650 kg. Jednocześnie maksymalna prędkość tego modelu wynosi 210 km/h.

W efekcie stanowi dobrą propozycję do szybszych aut. Opinie o oponach zimowych tego producenta są pochlebne. Ten model ceniony jest za solidne wykonanie oraz bardzo dobrą przyczepność.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...