Ranking 5 najlepszych grilów gazowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Grill gazowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Landmann Lava 12376 to grill gazowy najczęściej wybierany ze wszystkich modeli grilli gazowych przez klientów do zakupu w roku 2021. Model ten również jest tym, który na dzień dzisiejszy uzyskał najwięcej pozytywnych opinii. Grill posiada system Twin-use, co pozwala na możliwość gotowania z kamieniami lawy wulkanicznej lub bez kamieni. Specjalnie do użycia kamieni posiada on chromowany ruszt. A w zestawie klient otrzyma również kamienie lawy. Niezależnie od komory grillowej wykonanej z aluminizowanej stali z palnikiem o mocy 5,5 kW, model ten posiada 1 palnik boczny o mocy 1 kW. Z drugiego boku komory znajduje się wygodna półka na produkty. Model ten jest odpowiedni do przygotowania posiłku dla 8 osób.  A pokrywa z okienkiem pozwala na podgląd stanu przyrządzanych potraw.  Za pomocą termometru zamontowanego w pokrywie, precyzyjnie wyregulujesz temperaturę odpowiednią dla dania, które przyrządzasz.  A gdy po skończonym grillowaniu trzeba urządzenie umieścić w bezpiecznym miejscu, to ułatwią to kółka transportowe. Model, którym zainteresowali się klienci w drugiej kolejności to Broil King Royal 320 941253, o wysokiej jakości wykonania i znakomitej funkcjonalności.

Przewodnik zakupowy – Jaki grill gazowy kupić?

 

Można by powiedzieć, że grillowanie to narodowy sport Polaków. Każdy, kto ma taką możliwość wyciąga grilla z piwnicy, gdy tylko robi się ciepło. Potrawy przygotowywane na ruszcie są nie tylko bardzo smaczne, ale również i zdrowe. Gdy grillujemy sporadycznie, to stary grill węglowy może być dla nas wystarczający. Jeśli jednak jesteśmy prawdziwymi fanami jedzenia z rożna to warto zainwestować w porządny sprzęt.

Gdy grillujemy regularnie, to powinniśmy się zaopatrzyć w grill gazowy, który jest bardziej ekonomiczny w użytkowaniu od węglowego. Szybciej się nagrzewa i oferuje możliwość regulacji temperatury. Jednak decyzję, jaki grill gazowy wybrać, powinniśmy uzależniać od przestrzeni, jaką dysponujemy. Możemy zdecydować się na zakup dużego grilla ogrodowego, pod warunkiem posiadania przestrzeni do jego ustawienia. Możemy się w taki sprzęt zaopatrzyć, gdy mieszkamy w domu z ogrodem, lub mamy działkę, na której takie urządzenie możemy postawić. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, a jedyne miejsce, gdzie możemy grillować to wyznaczone punkty w parkach, to powinniśmy pomyśleć o zakupie modelu przenośnego. Taki model będziemy mogli z łatwością zabrać ze sobą do parku, na biwak czy wypad za miasto nad jezioro. W sklepach znajdziemy dużą różnorodność grilli, zarówno tych przenośnych, jak i stacjonarnych. Sprawdźmy, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze, by być zadowolonym z zakupu.

 

1-landmann-lava-12376

 

Ruszt – jego powierzchnia i wykonanie

Jest to część centralna każdego grilla, więc wiadomym jest, że jest to bardzo ważny element każdego tego typu sprzętu. Kupując gazowy grill ogrodowy zazwyczaj poszukujemy modelu, który ma duży ruszt. Zazwyczaj wielkość powierzchni grillowej określa się w metrach kwadratowych. Łatwo więc jest porównać jej wielkość pomiędzy różnymi modelami. Często producenci oferują, oprócz głównego rusztu, dodatkową półkę, która znajduje się dalej od źródła ciepła. Półka taka nie tylko zwiększa powierzchnię pracy grilla, możemy ją również wykorzystać do przygotowania żywności, która nie lubi wysokich temperatur. Półka może także posłużyć do powolnego grillowania lub utrzymania temperatury potraw już przygotowanych. Do wyboru mamy ruszty żeliwne lub takie wykonane ze stali szlachetnej. Żeberka zrobione z żeliwa są dwustronne. Mają one również większą moc od tych zrobionych ze stali szlachetnej. Natomiast stal szlachetna oferuje większą wytrzymałość. Łatwo też utrzymać taki ruszt w czystości.

Równie ważny jest materiał, z którego żeberka rusztu zostały wykonane. Panuje przeświadczenie, że im cięższy jest ruszt tym jest on lepszy. A to dlatego, że utrzymuje on ciepło przez dłuższy czas i nie powoduje dużych wahań temperatury. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić, czy przerwy pomiędzy żebrami rusztu nie są zbyt duże. W przeciwnym razie będziemy skazani na przygotowywanie dużych kawałków mięs i warzyw, lub używania tacek, które zapobiegną spadaniu jedzenia pod ruszt. Powinniśmy też zwrócić uwagę, czy element ten łatwo zdejmiemy w celu jego umycia.

 

Pokrywa

W nowoczesnych grillach dobra pokrywa to podstawa. Obecnie wszystkie grille gazowe w dobrych cenach oferują w zestawie pokrywę. Przygotowując potrawy pod przykrywką zapewniamy im stałą temperaturę grillowania. Takie rozwiązanie pozwala również na grillowanie podczas wiatru, czy deszczu. Jak producenci przekonują, dzięki zastosowaniu pokrywy, możemy przygotowywać ulubione potrawy z grilla także i zimą. Nakrywając palenisko utrzymujemy dłużej wysoką temperaturę w grillu. Nie tylko jest to ekonomiczne rozwiązanie, pozwala ono na utrzymanie przygotowanych dań w temperaturze pozwalającej na natchmiastowe spożycie.

Przestrzeń, która znajduje się pod przykryciem powinna być obszerna. Zapewni ona odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, ciepła. Dodatkowo sama pokrywa powinna być wykonana z materiałów odpornych na wysokie temperatury. W przeciwnym razie może ona ulec odkształceniom podczas użytkowania.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

Smak potraw grillowanych

Niektórzy amatorzy grillowania są przeciwni korzystaniu z grilli gazowych. Jako powód wskazują, że potrawy przygotowane na takim modelu nie mają takich samych walorów smakowych jak dania przyrządzane na grillach węglowych. A to z powodu braku tego aromatu węglowego. Producenci grilli gazowych wyszli takim osobom naprzeciw oferując dodatkowy element do urządzeń opalanych gazem – specjalny pojemnik na wkładki z wiórkami. Umieszczając w nim podczas grillowania wiórki różnych drzew zyskamy ten niezwykły aromat. Dla prawdziwych koneserów dań z grilla istnieje możliwość wyboru wiórek różnych drzew. Mogą oni korzystać z różnych mieszanek, lub stworzyć własną.

 

Wbudowany termometr i palniki

Przydatnym elementem w każdym grillu jest wbudowany termometr. Często zdarza się, że przygotowywanie mięs wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury. Dzięki zainstalowaniu termometra, oraz możliwości regulacji temperatury nasze dania będą idealne. Zazwyczaj zamontowane dysze pozwalają na regulację ciepłoty w zakresie  do 180° Celsjusza. Ważne jednak jest by sprawdzić, czy są one dostosowane do ciśnienia gazu wykorzystywanego w Polsce.

By palniki były jak najbardziej funkcjonalne, powinny mieć dużą średnicę. Powinny również mieć otwory, przez które będą wydobywać się płomienie, po dwóch stronach. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią temperaturę, oraz szybkie nagrzewanie się rusztu. Sprawdźmy również, jaką ilość palników ma zainstalowany model, nad którego kupnem się zastanawiamy. Im większa liczba palników, tym urządzenie będzie bardziej wydajne.

 

2-broil-king-royal-320-941253

 

Dodatkowe akcesoria

W zależności od producenta i dostępnego modelu możemy w zestawie z grillem gazowym otrzymać dodatkowe akcesoria, które nie tylko umilą, lecz również usprawnią proces grillowania. Najczęściej spotykanym, dodatkowym elementem są boczne półki. Możemy znaleźć urządzenia ze składanymi półkami. Możliwość ich zgięcia po skończonym gotowaniu nie tylko ułatwia przechowywanie grilla. Jeśli będziemy przechowywać sprzęt na wolnym powietrzu, to półki będą mniej narażone na opady deszczu, czy śniegu. Także nie będą ulegały zniszczeniu w szybkim tempie. Półki takie są bardzo wygodne przy przygotowywaniu jedzenia. Możemy na nich postawić talerze, na które wykładane będą gotowe potrawy, lub przygotować na nich kolejną porcję mięsa, która będzie wędrować na grilla.

Niektóre modele mają w wyposażeniu również rożen obrotowy, dodatkowe patelnie i tacki, czy kamienie do pizzy umożliwiające zamianę naszego grilla w piec do pizzy. Czasami producenci dołączają również kamienie lawy wulkanicznej, które pozwalają smażyć nasze potrawy jak na rozżarzonych węglach.

Przydatne okażą się na pewno specjalne półki, gdzie możemy przechowywać butlę gazową, lub specjalne półeczki na przyprawy, czy uchwyty na szczypce i widelce potrzebne do obracania smażonych potraw.

 

Jaki jest najlepszy grill gazowy?

Na pewno taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie ważne, czy szukamy dużego, stałego grilla czy małego, przenośnego. Decydując się na zakup urządzenia powinniśmy rozpatrzyć nasze potrzeby: ilość domowników, którzy będą korzystać z grilla, ile mamy miejsca na nasz nowy sprzęt oraz jak często grillujemy. Bogactwo modeli powoduje, że każdy dobierze odpowiedni grill do swoich potrzeb i będzie zadowolony ze swojego zakupu, a wybrany sprzęt będzie mu służył latami.

 

 

5 najlepszych grilów gazowych. Opinie w 2021 roku

 

Opinie o grillach gazowych przydadzą się każdemu, kto przymierza się do takiego zakupu. Dobrze jest dowiedzieć się, co sądzą o swoich rządzeniach ich użytkownicy, aby zakupić ten najwłaściwszy. W tym celu przedstawiamy ranking grilli gazowych. Zapraszamy do przeczytania wszystkich przyszłych właścicieli tego sprzętu.

 

1. Landmann Grill Gazowy Lawowy 2.1 12376

 

1.Landmann Lava 12376Grill gazowy Landmann Lava 12376 pozwoli przygotować posiłek dla ok. 8 osób. Powierzchnia grillowania wynosi 48,5 x 37,5 cm. Urządzenie jest wykonane z mocnej, lakierowanej stali, co wpływa na jego wysoką wytrzymałość.

Główna komora grilla wyposażona w 3 palniki, każdy o mocy 3,2 kW, jest sterowana pokrętłami na panelu przednim. Wewnątrz komory zaopatrzonej w pokrywę znajdziemy dwa emaliowane ruszty. Palniki są sterowane elektronicznie i po chwili od uruchomienia, grill jest gotowy do przygotowywania posiłku. Po bokach głównej komory znajdują się 2 praktyczne półki. Jedna zawiera dodatkowy palnik gazowy, pozwalający na równoczesne przygotowanie potraw grillowanych i gotowanych. Natomiast półka po drugiej stronie pełni rolę pomocniczą, na przyprawy i naczynia. Pod palnikami znajduje się misa, do której ścieka tłuszcz wytapiający się z grillowanych potraw. A poniżej, w dolnej szafce, znajdziemy miejsce na schowanie butli gazowej.

Urządzenie zostało wyposażone także kilka użytecznych przedmiotów. W pokrywie komory zamontowano termometr, który pozwala trzymać pełną kontrolę nad grillowaniem. Urządzenie zostało wyposażone w kółka, dzięki temu stało się mobilne. A zestaw zakupimy razem z wężem oraz reduktorem ciśnienia. Użytkownicy mają opinię, że jest to dobry i tani grill gazowy, grilluje sprawnie i ma się nad tym procesem pełną kontrolę. Dodatkowo urządzenie jest stabilne i nie ma obawy o przypadkowe przewrócenie.

Model Landmann Lava 12376 to najlepszy grill gazowy w 2021 roku. Jest to produkt ceniony przede wszystkim za solidne wykonanie. Użytkownicy bardzo dobrze oceniają go za łatwość obsługi, a także za to, że w szybki sposób pozwala nam na przygotowanie wielu pysznych dań.

Zalety
Wykonanie:

Grill wykonano z solidnej, lakierowanej stali, która zapewnia mu trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Materiał jest również wysoce odporny na korozję.

Regulacja temperatury:

Palniki wyposażone są w pokrętła służące do regulacji temperatury, dzięki którym możemy kontrolować stopień wysmażenia potraw. Jeśli szybko chcemy usmażyć mięso ustawiamy najwyższą temperaturę, a jeśli pragniemy wyłącznie potrzymać temperaturę, ustawiamy urządzenie na najniższy stopień.

Półki:

Dwie półki, boczna i dolna, są bardzo praktyczne i mogą służyć jako dodatkowa powierzchnia do odkładania naczyń i akcesoriów do grillowania.  

Mobilność:

Grill wyposażony jest w funkcjonalne kółka, dzięki którym możemy go z łatwością przestawić w dowolne miejsce w naszym ogrodzie lub na działce. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Gotowość do pracy:

Dzięki elektronicznie sterowanym palnikom, grill nagrzewa się błyskawicznie i jest gotowy do pracy niemal natychmiast po uruchomieniu.

Cons

 

 

 

 

2. Royal 320 Grill Gazowy Broil King 941253

 

2.Broil King Royal 320 941253Jeden z droższych w naszym rankingu grill, Broil King Royal 320 941253, ma konstrukcję opartą na mocnym, termonylonowym wózku, wyposażonym w cztery koła: dwa duże o średnicy 18 cm i dwa małe o średnicy 6,4 cm z blokadą. Trzy turbowe palniki ze stali nierdzewnej zapewniają przestrzeń grillowania o powierzchni 3 243 cm2.

Palniki posiadają podwójne otwory, co się przekłada na zwiększoną liczbę płomieni, a to ułatwia szybkie rozprowadzenie ciepła. Żeliwny ruszt szybko się nagrzewa i długo utrzymuje wysoką temperaturę, a jego budowa ułatwia konserwację i czyszczenie po użyciu. Zapalarka Sure-Lite™, gwarantuje bezpieczne zapalanie wszystkich palników, bez względu na pogodę, a zawory Linear Flow umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury, odczytywaną na termometrze Deluxe Accu-Temp™. Termometr ten, dzięki doskonałej jakości i głębokiej sondzie wskazuje temperaturę zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Farenchajta.

Po bokach rusztu z przykrywą znajdują cię poręczne półki, zawierające również wieszaki na akcesoria. Natomiast pod rusztem jest zamykana szafka przeznaczona na 11 kg butlę gazową. Konsumenci, którzy używają tego urządzenia twierdzą, że jest ono odpowiednie do grillowania przez cały rok i w każdą pogodę. Cechuje je bardzo wysoka jakość wykonania i sprawne palniki, które szybko nagrzewają wnętrze grilla.

Kolejne urządzenie w naszym zestawieniu to model Broil King Royal 320 941253. Grill ten jest chętnie nabywany przez osoby, które cenią go przede wszystkim za niezwykle solidne wykonanie oraz dodatkowe funkcje.

Zalety
Wykonanie:

Konstrukcja grilla oraz palniki wykonane są ze stali nierdzewnej, gwarantującej wytrzymałość urządzenia. Materiał jest wysoce odporny na uszkodzenia, a także działanie czynników zewnętrznych które mogą powodować rdzewienie.

Termometr:

Grill wyposażony jest w termometr Accu-Temp™, dzięki któremu możemy kontrolować poziom ciepła wewnątrz. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwi nam pieczenie większych ilości miejsca czy na przykład całego kurczaka.

Półki:

Poręczne półki po bokach urządzenia zapewniają dodatkową powierzchnię na akcesoria do grillowania. Poza tym są one składane, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.

Zapalarka:

Elektroniczna zapalarka Sure-Lite™ gwarantuje uruchomienie grilla w każdych warunkach, bez względu na pogodę. Częstym problemem w czasie użytkowania grilla jest to, że palniki zagaszają się przy większych podmuchach wiatru. Tutaj możemy o tym zapomnieć.

Mobilność:

Grill umieszczony jest na solidnym, termonylonowym wózku z czterema mocnymi kółkami, dzięki któremu można go bez większych problemów przestawić w dowolne miejsce w ogrodzie.

Cons

 

 

 

 

3. Grill Gazowy Ogrodowy Lund 4+1, 14,4KW

 

Podczas letnich spotkań z rodziną i przyjaciółmi przy grillu liczy się nie tylko towarzystwo, ale także smaczne jedzenie. Pomoże Ci je przygotować gazowy grill ogrodowy Lund 4+1. Składa się on z pięciu palników, czterech na płycie głównej o mocy 2,8 kW oraz jednego dodatkowego o mocy 3,2 kW. Grill umożliwia szybkie smażenie, gotowanie i grillowanie potraw. Zapalnik znajduje się w pokrętle, więc uruchomienie palników jest łatwe i bezpieczne.  

Pokrywa z termometrem pozwala szybciej przyrządzić potrawy, a zbierający się pod nią dym nadaje niepowtarzalnego smaku wszystkim składnikom. Na wierzchu pokrywy umieszczono termometr. Grill gazowy ma cztery kółka z hamulcami, które ułatwiają transport. Zamykana szafka i boczne półki umożliwiają przechowywanie potrzebnych sprzętów i składników przygotowywanych dań. Ruszt grilla jest chromowany, co zapewnia mu trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur. Specjalna płyta ściekowa zbiera tłuszcz z potraw, a po skończonym grillowaniu można ją wyjąć i wyczyścić.

Opinie użytkowników o gazowym grillu Lund są pozytywne, ponieważ użytkownikom podoba się trwałość sprzętu oraz jego moc. Umożliwia on szybkie przyrządzanie potraw, a grillowane mięsa i warzywa są smaczne i aromatyczne.

Gazowy grill ogrodowy Lund 4+1, 14,4 KW ma wymiary: 111 cm x 52,8 cm x 101,6 cm, a powierzchnia grzewcza to 52,5 cm x 38 cm. Wysokość rusztu wynosi 84 cm. Grill wykonano przede wszystkim z wytrzymałej stali nierdzewnej.

Zalety
Duża liczba palników:

Oprócz czterech głównych palników, grill ma jeden dodatkowy, co pozwala szybko przygotować posiłek dla dużej grupy osób.

Szafki do przechowywania:

Zamykana szafka oraz boczne półki umożliwiają przechowywanie wszystkich potrzebnych podczas grillowania przedmiotów.

Trwałość:

Grill i wszystkie jego elementy wykonano z trwałych materiałów, odpornych na wysokie temperatury, uszkodzenia oraz korozję.

Wady
Brak regulacji wysokości rusztu:

Ruszt w grillu znajduje się na wysokości 84 cm i nie można go regulować, więc dla niektórych osób przygotowywanie potraw będzie niewygodne.

 

 

 

 

4. Grill Gazowy Weber Spirit E-320 Classic

 

5.Weber Spirit E-320 ClassicWeber Spirit E-320 Classic to bezsprzecznie najdroższe z opisywanych urządzeń. Sprawdźmy czy jest to także najlepszy grill gazowy wsród opisywanych. Kocioł i pokrywa zawierająca termometr wykonane są z aluminium. Pod pokrywą znajdziemy 2 palniki i dwuczęściowy ruszt do grillowania o powierzchni 60 x 45 cm.

Model ten ma również trzeci palnik do podgrzewania potraw, lub gotowania innych, równolegle z grillowaniem. Znajdziemy tu także funkcjonalne szyny aromatyzujące Flavorized Bars, które pozwolą na dodatkowe przyprawianie potraw podczas obróbki cieplnej. Palniki uruchamiamy za pomocą elektrycznego piezozapalnika. Urządzenie jest posadowione na nóżkach z kółkami, z możliwością blokady, które ułatwiają przesuwanie grilla. Po bokach rusztu są składane półki, oraz haczyki na akcesoria, a pod komorą grzewczą znajduje się miejsce na zainstalowanie butli gazowej. Model ten został tak solidnie wykonany, że producent przewiduje na część elementów urządzenia 2 lata gwarancji, a na palniki i elementy aluminiowe – 10 lat gwarancji.

Rzeczywiście, opinie potwierdzają dobrą jakość wykonania.  Grill ma odpowiednią moc i jakość również do wykorzystywania go, jako wyposażenie punktu gastronomicznego. Użytkownicy chwalą bardzo dużą powierzchnię grillowania, a także stabilność urządzenia. Klienci uważają też, że grill, ze względu na wysoką jakość wykonania, wart jest swojej wysokiej ceny.

Nasze zestawienie zamyka model Weber Spirit E-320 Classic. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego sprzętu chwalą sobie jego dużą powierzchnię do grillowania, trwałość oraz stabilność.  

Zalety
Szyny aromatyzujące:

Grill wyposażony jest w specjalne szyny pokryte emalią porcelanową, dzięki którym mamy możliwość dodatkowego przyprawiania potraw w czasie grillowania.

Półki:

Po bokach grilla znajdziemy praktyczne półki, na których ustawić możemy przyprawy, naczynia czy akcesoria do grillowania. Zapewniają one dużo dodatkowego miejsca oraz komfort grillowania.

Wykonanie:

Urządzenie wykonano z solidnych materiałów, objętych dziesięcioletnią gwarancją producenta. Dzięki temu sprzęt jest trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia.

Wady
Cena:

Jest to drogi sprzęt, gdyż kosztuje ponad 3000 zł. Stanowi on zatem najdroższą propozycję w naszym zestawieniu.

Wygląd:

W porównaniu z innymi modelami, sprzęt ten nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie.

 

 

 

 

5. Grill Gazowy Campingaz Woody LX Seria 3

 

Grill w ogrodzie nie musi być tylko funkcjonalny, może być również stylowy. Taki właśnie jest model gazowy Campingaz Woody LX Seria 3. Przeznaczony jest dla 12 osób, powierzchnia grillowania to 2800 cm3. Ma trzy palniki o mocy 9,6 kW, dzięki czemu przygotowywanie potraw trwa krótko. Zużycie gazu w grillu Campingaz to ok. 700 g/godz. Dwa kółka na dole podstawy ułatwiają transport. Grill ma dwie eleganckie półki z elementami drewna akacjowego, na których można postawić składniki potraw lub potrzebne sprzęty.

Grill gazowy wyposażono w emaliowany ruszt, który nie pęka i jest bardzo wytrzymały. Każdy palnik umożliwia dowolne sterowanie temperaturą, która utrzymuje się na równym poziomie na całej powierzchni grzewczej. Na grillu można przygotowywać nie tylko mięsa, ale także warzywa, sery i nieduże produkty, dzięki dwustronnej płycie stalowej. Pokrywa z termometrem nie tylko przyspiesza proces smażenia, ale także zapewnia charakterystyczny smak.

Opinie o grillu gazowym Campingaz, wystawione przez użytkowników, są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z jakości wykonania oraz mocy palników. Grill umożliwia szybkie przyrządzenie różnego rodzaju potraw. 

Grill gazowy Campingaz Woody LX Seria 3 ma wymiary: 125 cm szerokości, 64 cm głębokości oraz 115 cm wysokości. Ruszt ma 61 cm x 46 cm, a jego wysokość wynosi 85 cm.

Zalety
Elegancki design:

Elementy drewna na bocznych półkach w połączeniu ze stalowym wykończeniem sprawiają, że grill ma elegancki design, który spodoba się każdemu.

Uniwersalna płyta grzewcza:

Oprócz tradycyjnych palników, grill ma także stalową płytę, na której można przyrządzać drobne produkty oraz sery i warzywa.

Wady
Brak miejsca na standardową butlę z gazem:

W grillu nie mieści się standardowa, duża butla z gazem, a te o małej pojemności szybko się kończą.

Niełatwe czyszczenie:

Po skończonym grillowaniu ruszt trudno się czyści, a ponadto przestrzeń wokół palników jest często mocno zabrudzona.

 

 

 

 

Który zdrowszy: grill gazowy czy węglowy?

 

Grillowanie to dobry sposób na spędzenie czasu ze znajomymi, jak również na przygotowanie pysznej i soczystej karkówki lub warzyw. Kluczem do przygotowania zdrowego posiłku  jest posiadanie dobrej jakości urządzenia. Pojawia się więc pytanie: jaki grill jest polecany przez specjalistów? Który model jest zdrowszy – gazowy czy węglowy?

 

 

Grill węglowy – charakterystyka

Grille węglowe cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Jest to spowodowane tym, że są sprzedawane w bardzo różnych rozmiarach oraz kształtach. Dzięki temu możemy wybrać większy sprzęt do domu lub kompaktowy, który zabierzemy ze sobą na wyjazd wakacyjny. Największą zaletą takich produktów jest to, że nie wymagają zasilania z sieci lub butli, zamiast tego wykorzystują węgiel lub brykiet. Oznacza to, że możesz przygotować swoje danie w dowolnym miejscu. Wadą grilli węglowych jest długi czas rozgrzewania oraz dość utrudnione czyszczenie całego sprzętu przed każdym, następnym użyciem.

 

Grill gazowy – charakterystyka

Urządzenia gazowe zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. Tego typu modele często wyposażone są w stoliki lub inne udogodnienia, które sprawiają, że grillowanie jest wygodniejsze. Aby użyć grilla potrzebujemy butli z gazem stanowiącej źródło ciepła – nie jest to raczej opcja mobilna. Cały proces smażenia przebiega bardzo bezpiecznie, co jest największą zaletą urządzenia. Co więcej, w czasie grillowania nie musisz martwić się o nadmiar dymu lub tłuszcz ściekający po urządzeniu. Obsługa takiego produktu jest bardzo intuicyjna, a sam sprzęt rozgrzewa się w kilka minut. Poza tym przygotowanie dania jest bardzo proste, bo podczas całego procesu grillowania temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie – nie musisz męczyć się też z rozpalaniem.

 

 

Różnice między grillami gazowymi i węglowymi

Przedstawione powyżej sprzęty mocno różnią się od siebie. Oba urządzenia mają odmienny sposób zasilania. Grille węglowe wymagają użycia podpałki i węgla, a gazowe – butli. Produkty węglowe wydzielają dużo dymu i tłuszczu, który potem trudno jest usunąć. W tej kwestii grille gazowe są znacznie czystsze. Takie modele nie wytwarzają dymu w czasie grillowania. Użytkownik nie musi się martwić o to, że jego ubrania przejdą nieprzyjemnym zapachem. Poza tym grillowanie na sprzęcie gazowym jest też bardziej przyjazne dla środowiska.

Warto podkreślić, że dania z grilla węglowego i gazowego mają inny smak. Naturalnie, każde mięso i warzywa można dowolnie przyprawić wedle naszego gustu. Jednak wiele dań z grilla węglowego ma charakterystyczny posmak i zapach węgla. Dla jednych to nieodzowna część grillowania, dla innych zbędny dodatek.

 

Rodzaj grilla a zdrowie

Czy rodzaj zakupionego przez nas urządzenia ma wpływ na zdrowie? Jak najbardziej. Liczne badania potwierdziły, że przygotowanie mięsa na grillu jest zdrowsze niż zrobienie tego na patelni. Niestety, w procesie smażenia na urządzeniu węglowym, tłuszcz skapuje na rozżarzone węgle i następuje wydzielanie substancji rakotwórczych. Dostają się one do przygotowywanego przez nas jedzenia, co wpływa negatywnie na nasze zdrowie – dlatego też smażąc jedzenie na grillu należy używać tacek stanowiących niejako ochronę mięs. Lekarze potwierdzili, że sporadyczne spożywanie dań z grilla węglowego nie wywoła u nas choroby. Jednak, jeśli często jesz takie jedzenie, możesz odczuć pogorszenie się Twojego stanu  zdrowia.

Właściciele grillów gazowych nie muszą się martwić o emisję opisanych powyżej substancji. W czasie grillowania tłuszcz skapuje na blachy, a następnie spływa małymi rynnami na dno grilla. Na samym końcu, jest on umieszczany w miseczce, którą łatwo jest wyczyścić.

Wybierając między grillami gazowymi i węglowymi, jasno należy stwierdzić, że te pierwsze są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowsze dla ludzi.

 

 

Inne popularne artykuły napisane przez naszych kolegów:

Płyta gazowa do zabudowy opinie

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Activa Grill Gazowy 11,2Kw 19788

 

Grill gazowy Activa 11,2Kw idealnie sprawdza się na domowych uroczystościach, podczas letnich obiadów i kolacji. Urządzenie umożliwia przygotowanie posiłku dla ok. 8 osób. Model jest zrobiony z blachy stalowej, która jest wysoce odporna na wgniecenia.

Maksymalna moc głównego palnika jest równa 8,7 kW. Dodatkowo boczny palnik ma moc 2,5 kW i można go użyć do zagotowania wody na herbatę. Powierzchnia do przygotowywania potraw ma wymiary 50 cm x 37 cm. Model ma pokrywę, dzięki której można poddusić niektóre dania, a na szczycie przykrywki znajduje się termometr.

Do zestawu dołączono reduktor ciśnieniowy oraz wąż. W dole urządzenia znajduje się szafeczka, w której można przechowywać akcesoria do grilla. Użytkownicy chwalą model za łatwe rozpalenie i możliwość szybkiego przygotowania potraw. Konsumenci są zadowoleni z bocznego palnika, na którym można np. szybko podpiec chleb lub warzywa.

Grill Activa 11,2Kw ma powierzchnię do grillowania o wymiarach 50 cm x 37 cm. Boczny palnik ma moc 2,5 kW, a główny 8,7 kW. Wymiary urządzenia są równe 104 cm x 97 cm x 55 cm.

Zalety
Boczny palnik:

Dzięki zastosowaniu bocznego palnika można zagotować osobno wodę, podgrzać już chłodne jedzenie lub osobno podpiec warzywa czy chleb. Moc tego palnika wynosi 2,5 kW.

Duża moc:

Główny grill ma moc 8,7 kW i składa się 3 palników tubowych, co umożliwia szybkie przygotowanie posiłku nawet dla 8 osób. Łącznie z bocznym palnikiem urządzenie ma moc 11,2 kW.

Pojemna szafka:

Model ma pod rusztem dużą szafkę, w której można schować przybory do grilla. Schowek ma drzwiczki, dlatego rzeczy w nim się nie brudzą.

Wady
Farba na obudowie:

Farba, którą pomalowano konstrukcję ze stali nierdzewnej z czasem odpryskuje i się niszczy, co może nie wyglądać zbyt estetycznie.

 

Przenośny grill gazowy Landmann 12050

 

Kolejne urządzenie to przenośny grill Landmann 12050. Jest to nieduże, przenośne model, wykonany z lakierowanej blachy stalowej odpornej na przypalenia, o wadze 6,5 kg i powierzchni rusztu 46 x 27 cm.

Grill składa się z komory grillowej z pokrywą, oraz składanych nóżek. Znajdziemy tu jeden palnik ze stali aluminiowej o mocy 2,7 kW, ruszt stalowy z chromowaną powierzchnią wystarczającą na przygotowanie posiłku dla 4 osób. Boczne uchwyty pozwolą na łatwe przenoszenie tego modelu. Do urządzenia dołączony jest wąż oraz reduktor ciśnienia i adapter do kartuszy gazowych.

Dzięki kompaktowemu charakterowi tego modelu, jest on łatwy do zabrania na działkę czy na biwak. Po złożeniu nóżek, zmieści się w każdym bagażniku, a jest dużo wygodniejszy od tradycyjnych grilli węglowych. Dostępne kolory tego urządzenia to czarny i niebieski. Producent udziela na sprzęt dwuletniej gwarancji. Klienci posługujący się tym urządzeniem uważają, że dzięki małym rozmiarom jest on mobilny i poręczny, i mimo małych rozmiarów, ma zaskakująco dużą powierzchnię grillowania.

Następną propozycją w naszym zestawieniu jest model Landmann 12050. Ten dobry grill gazowy do 400 zł zbiera bardzo pozytywne opinie użytkowników dzięki swoim poręcznym wymiarom oraz odpowiedniemu stosunkowi ceny do jakości.

Zalety
Wykonanie:

Grill wykonany jest z lakierowanej blachy stalowej, która zapewnia mu trwałość oraz odporność na przypalenia. Materiał jest też wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Mobilność:

Niewielkie wymiary oraz boczne uchwyty sprawiają, że grill można z łatwością przenieść w dowolne miejsce. Bez problemu zmieści się także w bagażniku samochodu.

Składane nogi:

Dzięki składanym nogom, przechowywanie grilla nie jest problematyczne i pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca. Jest to ważne, gdy mamy bardzo mały garaż.

Powierzchnia grillowania:

Użytkownicy zgodnie uznają, że pomimo swoich niewielkich rozmiarów, powierzchnia grillowania tego urządzenia jest zaskakująco duża.

Wady
Wielkość:

Jest to maleńki grill, który trzeba ustawić na stole. W innym przypadku jego obsługa będzie utrudniona, gdyż nie ma on wysokich nóżek, tak jak inne propozycje z zestawienia.

 

Grill Campingaz Classic L Seria 2 7,5kW

 

Campingaz 3138522070519 ma wymiary: 127.4 x 54.1 x 108.5 cm i powierzchnię grillowania 2100 cm2. Jest to nieco mniejszy grill od Broil King Royal, co sprawia, że łatwiej go przechować w miesiącach, w których jest za zimno na grillowanie.

Urządzenie posiada podwójny, stalowy palnik, który również dzięki osłonie, zapewnia równomierny rozkład temperatury na powierzchni rusztów. Ruszty zaś możemy przykryć pokrywą wyposażoną w termometr, który wspomaga naszą wiedzę o ciepłocie wewnątrz komory. Model ten uruchamiamy za pomocą wygodnego w użyciu piezoelektrycznego zapalnika. Produkt ten posiada kilka przydatnych półeczek i haczyków: w panelu przednim jest wąska połka na słoiczki z przyprawami, bo obu bokach rusztu znajdują się dwie półki podręczne, na naczynia i produkty spożywcze, a poniżej rusztu mamy dużą półkę, która pomieści nawet duże i wysokie przedmioty. Z boku zewnętrznych półek znajdziemy wieszaczki na ściereczki lub narzędzia.

Te boczne półeczki można złożyć, dzięki czemu urządzenie w schowku zajmuje mniej miejsca. Całość została wykonana ze stali z plastikowymi dodatkami i jest dostępna w kolorach czarnym lub srebrnym. Dla klientów przydatne okazało się to, że model jest wyposażony w wiele pólek i haczyków, że łatwo go rozpalić, a także to, że po grillowaniu można go zamknąć i nie obawiać się, że dzieci podejdą do gorącego paleniska i poparzą się.

Grill Campingaz 3138522070519 zajmuje kolejną pozycję w naszym zestawieniu. Klienci cenią sobie ten sprzęt przede wszystkim za jego trwałość. Pozytywnie odbierane jest również dodatkowe wyposażenie w postaci półek i haczyków, które ułatwia grillowanie.

Zalety
Wymiary:

Dzięki niewielkim rozmiarom, grill jest poręczny i nie zajmuje dużo miejsca. Jest także łatwy w przechowywaniu i transporcie.

Wyposażenie:

Urządzenie wyposażone jest w składane półki boczne oraz frontową półeczkę, na której możemy trzymać przyprawy. Posiada także liczne haczyki, na których możemy zawiesić akcesoria do grillowania.

Wykonanie:

Produkt wykonany jest z solidnych materiałów, takich jak aluminiowana i tłoczona stal. Dzięki temu jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia.

Wady
System obsługi:

Jest to pozornie prosta w obsłudze maszyna. Żeby korzystanie z grilla nie było problematyczne, trzeba mieć trochę doświadczenia.

Brak przewodu gazowego:

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu zwracają uwagę na brak przewodu gazowego w zestawie, który należy dokupić oddzielnie.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
10 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
3 years ago

Brakuje mi w zestawieniu belgijskiej marki grilli Barbecook, jakość lepsza niż w Landmanie czy Campigazie, a cenowo zdecydowanie bardziej przystępne i fajnie wyposażone niż Weber czy Broil King, a w niczym nie odbiegają od nich

Margot McLoud
Margot McLoud
8 months ago
Reply to  Krystian

smieszne, od kiedy Belgowie widza cos o grylowaniu. To jest amerykańska rzecz i amerykańskie gryle sa najlepsze ale niestety nie te tutaj promowane w Polsce. Weber jest niby najlepszy ale i najdroższy, ja wole inne i musza byc cale stalowe, takowe sa najdroższe ale mozna kupić i taniej.
A jak musze kupić w Polsce to niemieckie np Monroe Pro.
a tani Naterial

Ania
Ania
1 month ago
Reply to  Krystian

Posiadam właśnie grilla tej marki Siesta 310 Barbecook i jestem mega zadowolona. Urzekł mnie system czyszczenia i cena która jest przystępna. W budżecie do 2500 PLN ciężko o markowego grilla który nie jest dedykowany marketom i sieciom handlowym.

Iwona
Iwona
2 years ago

Jestem szczęśliwą posiadaczką opisywanego przez Państwa modelu grilla Weber. Piszę szczęśliwą ponieważ spełnił wszystkie oczekiwania. Dość oszczędny opis nie do końca odzwierciedla zalet sprzętu. Brak informacji, że ruszty i płyta którą dokupiłam (niestety to dodatkowy koszt) wykonane są z żeliwa a nie ze stali nierdzewnej ( jedna z zalet grilla Weber) a jedna z półeczek bocznych, o których wspomniano to dodatkowy duży palnik do gotowania. W mojej opinii sprzęt wart swojej ceny.
Pozdrawiam

Marta
Marta
1 year ago

ostatnio jak przeglądałam strone Teesy to widziałam, że też mają. Może warto się im przyjrzeć.

Alan
Alan
1 year ago

Mam grilla broil king monarch 390. Wykonanie, smak grillowanych potraw, wygląd, obsługa firmy na światowym poziomie. Przed zakupem rozmawiałem ze sprzedawcami landmana, webera i w sklepach sieciowych. Polecam tylko broil kinga. Długa gwarancja, grill wyposażony we wszystko co jest potrzebne.

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir