Teleskopy ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Najpopularniejszym modelem teleskopu jest Sky-Watchen BK705AZ2. Produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem i otrzymuje wiele pochlebnych opinii. Sprzęt przystosowany jest do obserwacji planet i gwiazd. Pozwala on na dostrzeżenie pierścieni Saturna, a nawet najjaśniejsze mgławice na Jowiszu. Jednak, aby zobaczyć najbliższą Ziemi gwiazdę – Słońce, należy użyć specjalnego filtra. Wykorzystany w tym teleskopie obiektyw jest dobrej jakości. Produkt ten wyposażony jest w statyw, który pozwoli na stabilne ustawienie sprzętu. Zestaw zawiera także okulary Kellnera, soczewkę Barlowa, szukacz i nasadkę kątowo lustrzaną. Dzięki temu nie trzeba dokupować kolejnych elementów, wystarczy od razu szukać nieoświetlonego miejsca i obserwować niebo. Model ten został stworzony z myślą o dzieciach, a także o osobach, które dopiero zaczynają swoją fascynację wszechświatem. Produktjest wygodny w obsłudze. Ponadto urządzenie jest stosunkowo lekkie, co pozwala na noszenie go ze sobą. W przypadku, gdy sprzęt, z pierwszego miejsca nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, zachęcamy do zapoznania się z opisem modelu Optiocon Horizon Ex 76F900.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki teleskop kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Obserwowanie nieba to bardzo rozwijające hobby, które pomoże nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Jednak, aby czynność ta była możliwa, niezbędny jest najlepszy teleskop, który pozwoli na oglądanie całego nieboskłonu. Z urządzenia mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci, które zainteresowane są gwiazdami i planetami. Ponieważ jest to dość specjalistyczny sprzęt, nie każdy wie, jak spośród licznych modeli, jakie znajdziemy na rynku, wybrać ten najlepszy. Z tego powodu przygotowaliśmy ten oto poradnik, w którym odpowiemy na pytanie, jaki teleskop wybrać.

Dopasowanie do użytkownika

Bardzo ważne jest, aby interesujący Cię produkt spełniał Twoje oczekiwania. Inny model należy wybrać dla doświadczonego obserwatora, a odmienny dla osoby początkującej, w tym dziecka. Amatorzy powinni zainwestować w urządzenie wykonane z mocnych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu lub zbiciu. Spowodowane jest to brakiem wprawy, co może zakończyć się przypadkowym uszkodzeniem konstrukcji poprzez użycie zbyt dużej siły. Doświadczeni astronomowie na pewno już potrafią posługiwać się teleskopem, więc dla nich dedykowane są elementy ze szklanymi wstawkami.

 

 

Rodzaje teleskopów

Zanim udasz się do sklepu, powinieneś wiedzieć, że na rynku występuje kilka rodzajów teleskopów. Pierwszym z nich jest model optyczny, który tworzy obraz gwiazd, które znajdują się w dużej odległości od Ziemi. Urządzenie najlepiej sprawdza się w przypadku słabo oświetlonych ciał niebieskich, a obserwowane gwiazdy wydają się jaśniejsze. Wynika to z tego, że zebrane podczas obserwacji światło jest skoncentrowane w jednym miejscu.

Drugim rodzajem są teleskopy soczewkowe, w których głównym elementem konstrukcji jest zamontowana na stałe soczewka. Jej reflektor służy do ogniskowania obrazu, dlatego najczęściej wykorzystuje się go do obserwowania takich obiektów, jak Księżyc. Do oglądania ciał niebieskich blisko Ziemi wystarczy reflektor o średnicy 60 mm, jeśli jednak jesteś zainteresowany innymi planetami element ten musi wynosić przynajmniej 90 cm. Im ta wartość jest większa, tym dokładniejszy obraz uzyskasz. Wiedz jednak, że sprzęty o mocnym reflektorze dedykowane są głównie dla profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w obserwacji nieboskłonu. Urządzenia soczewkowe o reflektorze powyżej 90 mm są bardzo drogie.

Trzecim typem są teleskopy zwierciadlane, które w pracy wykorzystują zjawisko odbicia światła. Posiadają one dobrze wypolerowane, szklane zwierciadło o wklęsłej budowie, które ulokowane jest na końcu tubusu, czyli obudowy urządzenia. W czasie obserwacji światło jest pochłaniane przez otwarty element, a następnie jest odbijane ku jego początkowi. W efekcie w ognisku zwierciadła otrzymujemy obraz świecącego ciała niebieskiego.

Ostatnim rodzajem jest teleskop Newtona, który dedykowany jest dla doświadczonych obserwatorów. Urządzenie posiada dużą średnicę, która pozwala oglądać obiekty znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym. Urządzenia bardziej masywne, mają zdecydowanie większy zasięg pracy, dlatego olbrzymie modele znajdują się w profesjonalnych obserwatoriach astrologicznych. W teleskopach Newtona obraz nie jest odbiciem lustrzanym. Zależnie od położenia okularu jest najczęściej odwrócony.

 

Kontrast

Aby oglądanie rozgwieżdżonego nieba było możliwe, niezbędna jest inwestycja w teleskop, który zapewnia dobry kontrast. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie odróżnić od siebie poszczególnych elementów na nieboskłonie. Inny obiektyw dobierzemy, gdy chcemy obserwować gwiazdy w górach, a odmienny w rozświetlonym mieście. Jeśli chcesz móc znaleźć konkretne bardzo szczegółowe elementy, Twój sprzęt musi mieć co najmniej dwie pary okularów dobrej jakości.

Najlepszy kontrast jest oferowany przez urządzenia, w których system optyczny nie jest przesłonięty (czyli ma otwartą konstrukcję). Z tego powodu polecamy wybór sprzętu bez wtórnego zwierciadła. Powyższa konstrukcja jest typowa w modelach dedykowanych do miejsc, gdzie niebo jest stosunkowo jasne, jak w dużych miastach. Drugi rodzaj teleskopów, z przesłoniętą optyką (np. Newtona) sprawdzi się w czasie oglądanie ciemnego nieba.

Warto wiedzieć, że w każdym momencie możesz dokupić specjalny filtr, który zwiększy kontrast między tłem nieba a gwiazdami. Jego zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń światłem, czyli odblasków miejskiego oświetlenia.

 

Powiększenie

Duża grupa osób jest zdania, że należy inwestować tylko w teleskopy o dużym powiększeniu, gdyż zapewni to nam lepszą obserwację. Jest to jednak błędna opinii, gdyż takie urządzenia powodują jedynie rozmazanie obrazu. Bardzo dobre są modele o powiększeniu nieprzekraczającym dwukrotności średnicy soczewki. Oznacza to, że teleskopy z reflektorem liczącym 150 m, będą miały powiększenie równe 300. Takie proporcje gwarantują wysoką jakość obrazu bez zniekształceń.

 

Mobilność – jaki teleskop jest najlepszy?

Wielu osobom przeszkadza miejskie oświetlenie i dlatego w celu oglądanie nieba udają się na wycieczkę w góry. Jest to oczywiście bardzo dobry pomysł, gdyż mniejsze zanieczyszczenie światłem  pozwala na wypatrzenie większej ilości gwiazd i planet. Przewożenie dużego sprzętu jest nie tylko niepraktyczne, ale i niebezpieczne. Taki teleskop może ulec awarii, co całkowicie uniemożliwi Ci obserwowanie nieba. Na rynku jest coraz więcej składanych produktów, które choć dedykowane są dla amatorów, dobrze sprawdzą się podczas wyjazdów. Zwróć uwagę na łączenie między poszczególnymi elementami. Dobrej jakości teleskop nie może chwiać się na boki podczas stania, gdyż wszelkie mikro ruchy wpływają negatywnie na obserwację. Poza tym składane teleskopy są również cenione przez doświadczonych obserwatorów, gdyż łatwo się je przenosi.

Bardzo proste w przenoszeniu są teleskopy Newtona, których wysokość nie przekracza 100 cm. Statyw w urządzeniach łatwo można złożyć, a następnie rozłożyć, więc bez trudu przeniesiemy sprzęt w dowolne miejsce.

Warto rozważyć inwestycję w osłonę na główne zwierciadło. W wielu modelach element ten ma konstrukcję otwartą, co oznacza, że zbiera się na nim kurz. Dokładne wyczyszczenie może okazać się problematyczne. Zabrudzone zwierciadło utrudnia obserwację ciał niebieskich.

 

 

Rozbudowanie

Wybierając teleskop, trzeba sprawdzić, ile wynosi wyciąg okularowy. Tym określeniem nazywamy średnicę tuby, do której montowany jest okular. Najlepiej, aby parametr ten był równy 0,98 cala. Jeśli liczba ta będzie inna, niemożliwym będzie rozbudowanie urządzenia. Spowodowane jest to tym, że niemal wszystkie filtry planetarne oraz niezbędne złączki produkowane są w dwóch rozmiarach: 1,2 cala oraz 2 cale. Zatem, jeśli wybierzesz model, którego nie będziesz mógł rozbudować, a Ty lub dziecko zaczniecie się interesować kosmosem, niezbędny będzie zakup całkowicie nowego modelu, co narazi Cię na dodatkowe koszty.

 

Teleskopy w dobrych cenach

Rozbieżność między cenami produktów jest bardzo duża i wynika głównie z rodzaju urządzenia oraz powiększenia. Co więcej, znacznie tańsze są modele dedykowane dla dzieci, gdyż ich ceny zaczynają się od 60 zł. Są to jednak niewielkie produkty, które oferują maksymalnie 90-krotne przybliżenie. Jeśli jednak poważnie myślisz o karierze astronoma lub kosmonauty, to polecamy zainwestowanie w wysokiej jakości urządzenie z wymiennymi soczewkami, regulowanymi statywami i o większym powiększeniu. Koszt zakupu takiego teleskopu zaczyna się od 300 zł i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Profesjonalny sprzęt, używany przez zawodowców kosztuje nawet 15000 zł. Ma on jednak duże gabaryty i nie służy do przenoszenia. Takie teleskopy polecamy osobom, które prowadzą regularne obserwacje nieba w jednym miejscu.

 

 

Najlepsze teleskopy w 2021 roku

 

Tyle teleskopów dostępnych na rynku ile gwiazd na niebie. Jak dobrać najlepszy teleskop do naszych potrzeb? Przeczytaj nasz ranking. Spróbujemy Ci pomóc w tym trudnym zadaniu.

 

Nasze zalecenia

 

Sky-Watchen BK705AZ2 

 

1.Sky-Watcher (Synta) BK705Az2Ranking teleskopów rozpoczniemy od Sky-Watchen BK705AZ2. Tuba optyczna w tym modelu ma wymiary 8 x 48 cm, natomiast wysokość statywu wynosi 71 x 123 cm. A waga netto sprzętu to 2,7 kg. Ten dwusoczewkowy refraktor ma średnicę obiektywu 70 mm i długość ogniskowej 500 mm.

Pozwoli on zaobserwować księżyc czy słońce (po zastosowaniu specjalnego filtra słonecznego), pierścienie Saturna, pasy w atmosferze Jowisza oraz najjaśniejsze mgławice, gdy niebo obserwowane jest z dala od świateł miejskich.

Kupując to urządzenie w zestawie otrzymamy, oprócz statywu i teleskopu, 2 okulary Kellnera o grubości 10 i 25 mm, soczewkę Barlowa 2 x, nasadkę kątową lustrzaną 1.25 cala oraz szukacz 5 x 24. Teleskop pozwoli nam uzyskać powiększenia 20 x, 40 x, 50 x i 100 x.

Model ten jest przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z astronomią, polecany też jest dla dzieci. Natomiast połączenie dobrej jakości i ceny spowodowało, że produkt ten stał się popularnym wyborem wśród rodziców na prezent gwiazdkowy.

Najlepszy teleskop w 2021 roku to model Sky-Watcher BK705AZ. Jest to lekki teleskop, skierowany do początkujących. Model ten ma tubę optyczną o wymiarach 8 cm x 48 cm. Sprzęt ten ma dwusoczewkowy refrektor. Poza tym jest też wyposażony w soczewkę Barlowa 2x.

Zalety
Łatwa obsługa:

Jest to sprzęt dla początkujących astronomów, dlatego też jego system obsługi jest naprawdę prosty. Wystarczy podążać za instrukcją, która napisana jest przystępnym językiem.

Refraktor:

Urządzenie jest wyposażone w refraktor o średnicy 70 mm, która pozwala na powiększenie obrazu do 100x, a jeśli użyjemy dodatkowego sprzętu to nawet do 140x.

Mobilność:

Prezentowane urządzenie jest lekkie i bardzo mobilne. Stanowi więc doskonałą propozycję dla osób, które szukają sprzętu na wyjazdy za miasto.

Dobra widoczność:

Jest to teleskop, który będzie odpowiedni do obserwacji księżyca i podstawowych ciał Układu Słonecznego, nawet pierścieni Saturna. Cechuje się bardzo dobrą widocznością.

Filtr słoneczny:

Prezentowany przyrząd ma wbudowany filtr słoneczny, a więc może być wykorzystywany do obserwacji słońca, chociażby w czasie zaćmienia.

Wady

 

 

 

 

Optiocon Horizon Ex 76F900 

 

2.OPTICON HORIZON EX (76F900)Następna propozycja w naszym zestawieniu to refraktor Optiocn Horizon Ex 76F900. Wysokość statywu tego modelu wynosi 125 cm, średnica teleskopu ma 76 mm a jego ogniskowa wynosi 900 mm. Sprzęt jest idealny do obserwacji Księżyca i jego kraterów, oraz planet:

Marsa, Jowisza z księżycami i gwiezdne konstelacje. Natomiast w zestawie z teleskopem i statywem otrzymamy: okulary Huygens H 20 mm, Huygens H 12,5 mm oraz Ramsden SR 4 mm.

Dodatkowo w zestawie znajdują się: soczewka Barlow 2 x, odwracacz obrazu o powiększeniu 1,5 x i luneta celownicza 5 x 24 mm, dzięki której możemy również sprzęt ten wykorzystać do obserwacji przyrody, np. ptaków i krajobrazu. Dla mniej wprawnych astronomów producent dołącza także książkę „Szlakiem Gwiazd”, Opticon DVD, mapę Układu Słonecznego oraz mapę Księżyca.

Osoby, które zakupiły ten produkt w swoich komentarzach mówią, że teleskop jest lekki i stabilny. Równocześnie obraz przez soczewki jest ostry i jasny. Ma on również silne powiększenie.

Kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę to teleskop systemu Newtona – model Opticon Horizon EX 76F900. Ma bardzo łatwy system obsługi, a więc jest odpowiedni dla osób bez doświadczenia.

Zalety
Szczegółowość:

Teleskop posiada lustro o średnicy 76 mm, a jego ogniskowa wynosi 900 mm. Pozwala to na bardzo szczegółowe obserwowanie gwiazd, planet czy Księżyca.

Łatwa obsługa:

Z racji tego, że jest to sprzęt dla początkujących oraz średnio zaawansowanych pasjonatów astronomii, ma bardzo prosty system obsługi. To znacznie ułatwi nam rozpoczęcie przygody z obserwowaniem nieboskłonu.

Wyciąg okularowy:

Urządzenie ma 1,25” wyciąg okularowy, który umożliwia nam bezproblemowe dobranie okularów, soczewek, a także filtrów do teleskopu. Dzięki czemu, stanie się on bardziej funkcjonalny.

Soczewka odwracająca:

Do zestawu dołączono soczewkę odwracającą, która umożliwia nam obserwację obiektów naziemnych. Sprawia to więc, że sprzęt jest bardziej praktyczny.

Mobilność:

Składanie i rozkładanie teleskopu nie stanowi większego problemu. Dlatego model ten stanowi bardzo dobrą propozycję dla osób, które lubią podróżować i z różnych miejsc obserwować nieboskłon. Dodatkowo, ułatwia to także waga sprzętu, która wynosi zaledwie 5 kg.

Wady
Ograniczona regulacja:

Urządzenie ma ograniczoną regulację ustawień, co za tym idzie, trudniej jest nam je dostosować do pewnych warunków.

 

 

 

 

Celestron PowerSeeker 80 EQ 

 

3.Celestron PowerSeeker 80 EQ (21048)Kolejny teleskop, który chcieliśmy Państwu przedstawić to Celestron PowerSeeker 80 EQ. Jest to teleskop soczewkowy o średnicy obiektywu 80 mm i ogniskowej 900. By móc komfortowo go użytkować, został wyposażony w aluminiowy trójnóg. W zestawie z lunetą i stojakiem otrzymamy okular 1,25” 20 mm (45 x), okular 1,25” 4 mm (225 x), soczewkę Barlowa 3 x 1,25” (135 x, 675 x), pryzmat diagonalny 1,25” 90 st. oraz szukacz 5 x 24.

Za pomocą tego sprzętu będziemy mogli obejrzeć Księżyc, fazy Merkurego, fazy Wenus, Marsa, Jowisza z jego księżycami, Saturna, Uran oraz Neptun. A jeśli zdecydujemy się dokupić specjalny filtr, będziemy też mogli obserwować Słońce.

Z dala od świateł miast zobaczymy również jaśniejsze komety, planetoidy, mgławice, gromady kuliste i otwarte, czy gwiazdy podwójne i wielokrotne. Opinie o teleskopach Celestron PowerSeeker 80 EQ są pozytywne.

Konsumenci przekazują, że pomimo dosyć skomplikowanej obsłudgi, bardzo dobrze widać przez niego ciała niebieskie. Ostrość widzianych elementów jest bardzo dobra. Jakość sprzętu jest również dobra.

Celestron PowerSeeker 80 EQ to również bardzo atrakcyjny sprzęt, odpowiedni na prezent dla najmłodszych astronomów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją nieboskłonu.

Zalety
Obiektyw:

Teleskop jest wyposażony w 80 mm obiektyw, który umożliwi nam obserwację Słońca, a także większości obiektów naszego Układu Słonecznego. Nie jest to profesjonalny sprzęt, ale można dzięki niemu dojrzeć wiele planet i gwiazdozbiorów.

Trójnóg:

Do zestawu dołączono aluminiowy trójnóg, który jest bardzo stabilny. Dzięki niemu, urządzenie jest bardziej mobilne. Trójnóg i teleskop możemy złożyć i zabrać ze sobą na wycieczkę. Możemy również ustawić teleskop na balkonie lub poddaszu, aby obserwować i badać kosmos.

Oprogramowanie:

Teleskop sprzedawany jest ze specjalnym oprogramowaniem, które instalujemy na komputerze. Pozwala to nam lepiej wykorzystać jego funkcje.

Prosta obsługa:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że prezentowany model jest bardzo prosty w obsłudze. Dlatego będzie stanowił odpowiednią propozycję dla dzieci.

Wady
Słaba widoczność:

Nie jest to model, który cechuje się bardzo dobrą widocznością. Niestety, ale jest ona nieco ograniczona.

 

 

 

 

Bresser Galaxia 114/900/EQ 

 

4.Bresser GALAXIA 114.900.EQBresser Galaxia 114/900/EQ to model teleskopu, który chcielismy opisać jako następny. Jest to najdroższy model z prezentowanych. W zestawie, razem z refraktorem, znajdziemy wyciąg okularowy 1 i ¼”, okulary K-25 mm, K-9 mm i K-4 mm (1 i ¼”).

Także w zestawie znajduje się soczewka Barlow’a 3 x, okular odwracający 1,5 x, filtr księżycowy i luneta celownicza LED. Obserwacje ułatwi statyw z rur stalowych wyposażony w obrotowy stolik na akcesoria. Również początkujący astronauci będą zadowoleni z tego, że producent dołącza do teleskopu plastikową, obrotową mapę nieba oraz program z mapą nieba na płycie CD.

Za pomocą tego urządzenia będziemy mogli zaobserwować Księżyc i poprzez teleskop go sfotografować. Luneta pozwoli nam również obserwować planety naszego układu słonecznego, takie jak Wenus, Mars, Jowisz czy Saturn.

Przez teleskop dojrzymy również mgławice, kuliste i otwarte gromady gwiazd czy inne galaktyki. Klienci przyznają w swoich komentarzach, że ten model oferuje bardzo dobrą optykę, a dodatkowo jest łatwy w obsłudze.

Nasza kolejna propozycja to Bresser 76/700 AZ National Geographic. Jest to sprzęt z soczewką Barlowa, sprzedawany w zestawie z trzema innymi parami soczewek.

Zalety
Soczewka Barlowa:

Urządzenie jest wyposażone w soczewkę Barlowa, dzięki której mamy zapewnioną lepszą widoczność, a tym samym odnalezienie obiektów jest łatwiejsze.

Łatwa obsługa:

Teleskop ten przeznaczony jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. W związku z tym, system obsługi jest bardzo prosty.

Zestaw:

Do urządzenia dołączone są trzy pary okularów: 4 mm, 12,5 mm i 20 mm, a także soczewkę Barlowa i szukacz optyczny. Przez to, teleskop jest bardziej funkcjonalny. Dodatkowo, w komplecie znajduje się pełne oprogramowanie, które możemy zainstalować na komputerze.

Solidne wykonanie:

W swoich ocenach konsumenci wysoko oceniają solidne wykonanie tego teleskopu. Jak podkreślają, obudowa teleskopu jest wysoce odporna na wszelkie uszkodzenia.

Wady
Zabawka:

Trudno nazwać ten teleskop profesjonalnym lub chociażby dobrym dla średnio zaawansowanych astronomów. Jest to raczej podstawowy produkt, określany mianem zabawki.

Cena:

Biorąc pod uwagę to, że jest to podstawowy sprzęt, jego cena jest dość wysoka.

 

 

 

 

 

Celestron Travel Scope 70 

 

5.Celestron Travel Scope 70Kolejny refraktor w naszym zestawieniu to Celestron Travel Scope 70. Jak sama nazwa wskazuje model ten będzie idealny w podróży. O czym, poza nazwą, powinien Was przekonać plecak, który jest dołączony do zestawu, oraz bardzo mała waga wynosząca tylko 1,5 kg. Luneta ma średnicę 70 mm i ogniskową 400 mm.

Kupując ten produkt, w zestawie znajdziemy bardzo lekki, aluminiowy statyw, okular 20 mm (powiększający 20 – krotnie), okular 10 mm (z powiększeniem 10 – krotnym), szukacz 5 x 24 oraz oprogramowanie The Sky X – First Light Edition, gdzie znajdziemy bazę 10 000 objektów niebieskich, 75 zdjęć w bardzo dobrej rozdzielczości.

Będziemy mogli również wydrukować mapy nieba, które przydadzą się podczas jego obserwacji. Ten model jest zdecydowanie przeznaczony dla początkujących astronomów. Zobaczymy przez niego podstawowe struktury układu planetarnego. Teleskop może również posłużyć do obserwacji natury.

Podczas pieszych wycieczek możemy obserwować krajobraz i dziką zwierzynę. Osoby, które zakupiły ten model mówią w swoich komentarzach, że jest to uniwersalny produkt, który oferuje dobrą jasność obserwowanych obiektów.

Kolejny produkt, który chcemy zaprezentować to Celestron Travel Scope 70. Jest to turystyczny sprzęt do obserwacji nieboskłonu, a także punktów naziemnych.

Zalety
Prosta instalacja:

Model ten jest prosty w rozłożeniu i złożeniu, dlatego jest jak najbardziej odpowiedni dla osób, które podróżują w celu oglądania nieboskłonu oraz punktów naziemnych. Pozwala na to również niewielka waga teleskopu (1,5 kg) oraz jego kompaktowe wymiary.

Statyw i plecak:

Urządzenie jest wyposażone w specjalny plecak, który dodatkowo ułatwi nam przenoszenie teleskopu. Natomiast, dołączony do kompletu aluminiowy statyw jest doskonałym wsparciem dla tego sprzętu.

Cena:

Jest to dobry teleskop do 350 zł.

Wady
Mała ogniskowa:

Ogniskowa tego teleskopu wynosi zaledwie 400 mm, co znacznie wpływa na widoczność.

Jakość wykonania:

Użytkownicy nie najlepiej oceniają solidność wykonania tego modelu.

 

 

 

 

Dromader C2105 

 

6.DROMADER Teleskop na statywieOstatni teleskop w naszym ranking to Dromader C2105. Należy zaznaczyć, że jest to najtańszy model w naszym zestawieniu i można go kupić za około 45 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to zabawka edukacyjna, a możliwości obserwacyjne tego modelu są bardzo limitowane.

Urządzenie jest dedykowane dla dzieci od 8 roku życia. Opakowanie tego teleskopu na statywie ma wymiary 43 x 22 x 8 cm. Natomiast wysokość statywu lunety wynosi 28 cm a długość 40 – 58 cm. W zestawie producent dołącza 3 wymienne obiektywy, które umożliwiają powiększanie obrazu 20, 30 lub 40 – krotnie.

Dołączony statyw umożliwia obrót głowicy oraz ustawienie dowolnego kąta nachylenia. Dodatkowo, dla ułatwienia użytkowania, wbudowany został kompas oraz pokrętło ustawiania ogniskowej.

Produkt nadaje się idealnie na zabawkę edukacyjną, która pomoże rozbudzić zainteresowania i wprowadzi dziecko w świat astronomii. Jeśli szukamy dla dziecka prezentu, który może zapoczątkować w nim pasję do ciał niebieskich, będzie to dobry i tani teleskop – zabawka.

Ostatni teleskop, jaki chcemy zaprezentować to Dromader C2105. Jest to podstawowy teleskop za zaledwie 50 zł, odpowiedni na sam początek przygody małego astronoma.

Zalety
Prosta obsługa:

Jest to prosta zabawka edukacyjna, o ograniczonych możliwościach, dlatego jej obsługa nie sprawi nam, a tym bardziej dziecku żadnego problemu. Z teleskopu skorzystać może już nawet kilkuletnie dziecko. 

Cena:

Niewątpliwym atutem tego modelu jest jego niska cena. Jeśli więc, Twoje dziecko interesuje się astronomią, zakup takiego urządzenia na sam początek, będzie dobrym rozwiązaniem.

Wady
Zabawka:

Nie jest to produkt, który umożliwi nam dostrzeżenie chociażby połowy najważniejszych obiektów na nieboskłonie.

Małe powiększenie:

Małe powiększenie znacznie ogranicza nasze możliwości obserwacyjne.

 

 

 

 

Jak dbać o teleskop?

 

Teleskop to profesjonalne urządzenie, które pozwala nam obserwować różnego rodzaju obiekty na niebie. Jednak aby dobrze korzystało nam się z urządzenia, musimy o nie odpowiednio zadbać. Trzeba pamiętać o tym, aby regularnie czyścić sprzęt. Nie możemy także zapomnieć o jego konserwacji, jak również bezpiecznym przechowywaniu.

 

 

Czego używać do czyszczenia teleskopu?

Aby mieć pewność, że w trakcie czyszczenia nie uszkodzimy powierzchni teleskopu, trzeba używać do tego dobrej jakości szmatek. Powinny być one wykonane z miękkich, delikatnych materiałów, ponieważ w przeciwnym razie na obudowie sprzętu mogą pojawić się zarysowania.

 

Poradź się fachowca

Czasami zdarza się, mimo tego, że produkt jest szczelny, kurz osadza się we wnętrzu teleskopu. Wtedy też konieczny jest demontaż płyty korekcyjnej. Choć to zadanie nie jest skomplikowane, jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej skorzystać z usług fachowca. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy zostały dobrze zmontowane, a tym samym jakość widzianego przez teleskop obrazu nie ulegnie pogorszeniu. Należy także podkreślić, że samodzielnie serwisowanie sprzętu może pozbawić nas gwarancji.

 

Jak czyścić wnętrze teleskopu?

Jeśli jednak zdecydujemy się na czyszczenie wnętrza teleskopu, musimy wiedzieć, jakie czynności trzeba wykonać. Pierwsze, co musimy zrobić to demontaż płyty. Przed tym warto przygotować odpowiednio miejsce pracy – najlepiej oczyścić blat z wszelkich zabrudzeń i położyć na nim miękką tkaninę. Na obręczy z przodu tuby umieszczone są śruby, które trzymają płytę. Należy je odkręcić. Aby móc wyjąć płytę korekcyjną, trzeba złapać za obudowę lustra wtórnego i pociągnąć ją do góry. Nie można używać do tego zbyt dużo siły, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia teleskopu.

Jeśli uda nam się zdemontować płytę, uzyskamy dostęp do wnętrza urządzenia, a tym samym będziemy mogli dokładnie oczyścić poszczególne elementy. Chcąc usunąć zabrudzenia z korektora, trzeba używać specjalnych preparatów, które można kupić w sklepach. Do pielęgnacji można także wykorzystać alkohol izopropylowy. Należy spryskać cieczą czyszczoną powierzchnię, a następnie odczekać kilka minut. Później wystarczy przetrzeć element, używając do tego miękkiej ściereczki. Jeśli zabrudzenia dalej są widoczne na powierzchni, czynność należy powtórzyć.

 

 

Gdzie przechowywać teleskop?

Ważnym zagadnieniem jest także przechowywanie teleskopu. Zaleca się, aby sprzęt znajdował się w suchym miejscu, ponieważ znacznie ogranicza to ryzyko pojawienia się pleśni na soczewkach. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pokrowca, który przyda nam się nie tylko, kiedy będziemy chcieli zabrać teleskop z domu. Etui będzie także stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed zakurzeniem. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas torba jest wykonana z wodoodpornego materiału. Równie ważne jest to, aby na jej powierzchni znajdowały się solidnie zrobione uchwyty, które znacznie ułatwiają przenoszenie urządzenia.

 

Zasady użytkowania teleskopu

Warto nie tylko znaleźć informacje na temat tego, jaki teleskop jest polecany przez miłośników nieboskłonu, ale także dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z urządzenia. Oczywiste jest to, że nie można używać teleskopu do obserwacji słońca, jeśli model nie jest wyposażony w odpowiedni filtr, ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Sprzęt musi być ustawiony na prostym podłożu, bo w innym wypadku może chwiać się na boki. Z racji tego, że teleskop jest sporym urządzeniem, nie można pozostawiać go bez nadzoru – szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

 

 

 

Źródła informacji:

Pierwszy teleskop – deltaoptical.pl

Optics and lab – Best telescopes

Podstawowe zasady porównania astronomicznych

space.com

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Zastanawiasz się nad zakupem teleskopu, ale nie wiesz, czym powinien wyróżniać się dobry sprzęt do obserwacji? Jeśli zapoznasz się z naszym rankingiem, na pewno znajdziesz właściwy model dla początkującego, jak i bardziej doświadczonego miłośnika astronomii. Pierwsze miejsce zajmuje produkt Sky-Watcher BK705AZ2, który przeznaczony jest przede wszystkim do obserwacji księżyca oraz planet Układu Słonecznego. Sprzęt pozwala dostrzec pasy w atmosferze Jowisza czy pierścienie Saturna. To teleskop, który jest bardzo łatwy w montażu (pod tym względem przypomina zwykły statyw fotograficzny). Do zestawu dołączono kilka elementów: dwa okulary (o średnicy 10 mm i 25 mm), soczewkę Barlowa 2x i szukacz 5×24. Choć model ma wiele zalet, nie spodobał Ci się? Do gustu może Ci przypaść zajmujący drugie miejsce teleskop Sky-Watcher SK Dobson 6′. To sprzęt o niewielkich wymiarach umożliwiający swobodną obserwację księżyca, gwiazd i planet. Co ciekawe, za sprawą produktu możemy także zauważyć Międzynarodową Stację Kosmiczną. Model ten ma 2-calowy wyciąg okularowy i duże, 153 mm zwierciadło.

 

Jaki teleskop astronomiczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Do obserwowania nocnego nieba potrzebny jest dobry teleskop. W sklepach znajdziemy wiele takich produktów, jednak nie każdy z nich będzie spełniać nasze oczekiwania. Kupując sprzęt astronomiczny musimy wziąć pod uwagę jego gabaryty, powiększenie i kilka podobnych kwestii. Poniżej znajdują się informacje, które pomogą Ci w wyborze teleskopu. Mamy nadzieję, że ten poradnik rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

 

Model newtonowski

Teleskop newtonowski, określany często mianem reflektora, jest najczęściej wybierany przez osoby interesujące się astronomią. Tego typu produkt jest zbudowany z trzech głównych elementów: zwierciadła głównego, zwierciadła wtórnego oraz wymiennego okularu. To stosunkowo tani sprzęt i jest odpowiedni dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z obserwacją gwiazd. Model newtonowski wykorzystuje wklęsłe zwierciadło do skupiania promieni, które następnie odbijają się i trafiają najpierw do zwierciadła wtórnego, a potem do okularu (to przez niego patrzy obserwator). Taki teleskop idealnie nadaje się do oglądania mgławic i galaktyk, czyli tzw. obiektów głębokiego nieba. Z jego pomocą możemy również dostrzec planety oraz krążący wokół Ziemi Księżyc.

 

Refraktor achromatyczny

Na budowę refraktora składa się achromatyczny obiektyw i okular. Z uwagi na to, że produkt ten nie jest wyposażony we wtórne zwierciadło znacznie lepiej sprawdza się podczas oglądania powierzchni Księżyca oraz planet znajdujących się blisko Ziemi. Wynika to z możliwości zachowania dużego kontrastu. Mimo że refraktor achromatyczny umożliwia nam obserwację galaktyk, to widziany obraz nie będzie zbyt jasny i trzeba o tym pamiętać. Tego typu sprzęt jest chętnie wykorzystywany do astrofotografii.

Wśród refraktorów wyróżnia się też modele apochromatyczne (mają zmniejszone widmo wtórne), semi-apochromatyczne i neo-achromaty wyróżniające się płaskim polem widzenia.

 

Model Cassegraina

Jeśli chodzi o teleskopy Cassegraina, to najbardziej popularne są modele Maksutow-Cassegrain. Ich cechą wyróżniającą jest hybrydowa (inaczej katadioptryczna) budowa. Produkty te powstają z korektora i lustrzanych elementów. To dobry wybór dla osób, którym zależy na zakupie mobilnego teleskopu, ponieważ modele Maksutow-Cassegrain są nieduże. Dzięki nim możliwa jest zarówno obserwacja Księżyca i planet należących do Układu Słonecznego, jak i astrofotografia nieba.

 

Średnica (apertura) obiektywu

W zdecydowaniu, jaki teleskop astronomiczny wybrać, pomoże nam sprawdzenie średnicy obiektywu, którym może być soczewka, kamera, menisk lub lustro (w zależności od rodzaju sprzętu). Od rozmiaru apertury uzależniona jest ilość fotonów, jakie może uchwycić teleskop. Im więcej rozproszonego, niezbyt silnego światła może skupiać produkt, tym ciemniejsze obiekty będziemy mogli swobodnie oglądać. Zaleca się, aby kupić model z jak największą średnicą obiektywu. Za minimum uznawane jest 70 mm.

 

Ogniskowa

Sprawdzając ogniskową możemy łatwo wywnioskować, jakiej wielkości obraz będziemy mogli zobaczyć podczas obserwacji nieba. Parametr ten jest określeniem odległości, jaka dzieli ognisko układu optycznego od punktu skupienia. Teleskop powinien mieć dużą ogniskową, ponieważ wtedy zmniejsza się pole widzenia, a obraz przedstawiający konkretny obiekt jest większy (najlepiej, jeśli będzie wynosić minimum 400 mm).

 

Powiększenie

Powiększenie mówi nam, jak duży będzie dany obiekt oglądany przez sprzęt w porównaniu do obserwowania go bez teleskopu. Większość z nas z pewnością chce dostrzec jak najwięcej szczegółów znajdujących się w naszej galaktyce. Do tego potrzebujemy produktu, którego powiększenie wynosi 300x lub więcej. Możemy łatwo policzyć wielkość obrazu, jaki dostrzeżemy przy użyciu danego modelu. Wystarczy wartość ogniskowej sprzętu podzielić przez aperturę obiektywu.

 

 

Statyw

Z uwagi na to, że teleskopy astronomiczne nie są zbyt lekkie trzymanie ich w dłoniach zwykle jest niemal niemożliwe, zwłaszcza przez dłuższy czas. Potrzebny nam jest więc statyw, na którym bezpiecznie ustawimy produkt i będziemy mogli obserwować nocne niebo tak długo, jak tylko chcemy. Najlepszy teleskop astronomiczny ma dołączony do zestawu stojak, który przeważnie powstaje z aluminium (dlatego jest lekki i wytrzymały). Czasami w komplecie otrzymujemy dodatkowo plecak pozwalający na łatwe przenoszenie całego ekwipunku do oglądania gwiazd.

 

Mobilność

Wiele osób interesujących się astronomią twierdzi, że to, jaki teleskop astronomiczny jest najlepszy zależy od jego wymiarów. Duży sprzęt trudno jest przenosić, dlatego rozbudowane modele zwykle kupują osoby mające jedno sprawdzone miejsce do obserwacji, np. poddasze domu. Małe teleskopy są bardziej mobilne, a więc są lepiej przystosowane do przewożenia w aucie. Produkt o niewielkich gabarytach można bez przeszkód zabrać ze sobą na wycieczkę, np. w góry, żeby w dzień zdobywać kolejne szczyty, a nocą obserwować gwiazdy (co jest wyjątkowo łatwe choćby ze względu na brak ulicznych latarni).

 

Teleskopy astronomiczne w dobrych cenach

Proste teleskopy kosztują od 200 zł do 600 zł. Takie produkty są odpowiednie dla dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy odkrywają w sobie pasję do astronomii. Doświadczeni obserwatorzy szukający zaawansowanego modelu muszą przygotować się na znacznie większy wydatek. Profesjonalne teleskopy kosztują kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i marki. Co ważne, funkcjonalność swojego sprzętu możemy zwiększyć dokupując kolejne akcesoria (np. okulary lub nasadki kątowe), które również kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

 

Najlepsze teleskopy astronomiczne w 2021 roku

 

Oglądanie gwiazd jest nie tylko romantyczne. Potrafi rozbudzić pasję do astronomii i pozwala bardziej zrozumieć wszechświat. Jednak bez dobrego sprzętu niewiele można zobaczyć. Teleskop to podstawa do poznawania nieboskłonu. Dlatego też przygotowaliśmy to oto zestawienie, zawierające najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

Sky-Watcher BK705AZ2

 

Sky-Watcher BK705AZ2 to lekki teleskop astronomiczny przeznaczony dla osób zaczynających swoją przygodę z astronomią. Jest łatwy, bardzo wygodny w obsłudze, a więc odpowiedni dla osób bez większego doświadczenia z teleskopami.

Ma on refraktor o średnicy 70 mm pozwalający powiększyć obraz do 100x, a nawet 140x przy użyciu dodatkowego osprzętu. Ponieważ jest lekki, stanowi mobilne rozwiązanie dla podróżujących astronomów. Ten najlepszy teleskop astronomiczny ma dobrej jakości okulary Kellnera oraz całkiem mocny obiektyw o średnicy 70 mm i ogniskową 500 mm.

Ponadto cała konstrukcja została pokryta dobrymi powłokami przeciwodblaskowymi. Jest odpowiedni do obserwacji księżyca i podstawowych ciał Układu Słonecznego, ukazuje nawet pierścienie Saturna, kształty tarcz planetarnych i wiele innych bardzo oddalonych od nas planet, gwiazd i obiektów.

Ma też wbudowany filtr słoneczny, a więc może także służyć do obserwacji Słońca.  W zestawie znajdują się dwie pary okularów Kellnera 10 mm i 25 mm oraz soczewka Barlowa, która pozwala na uzyskanie dużych powiększeń. Produkt uważany jest za solidny i niezawodny.

Sprzęt Sky-Watcher BK705AZ2 został wyposażony w 1,25-calowy wyciąg okularowy. To dobry teleskop astronomiczny do 300 zł, który ma w komplecie szukacz 5×24, dwa okulary Kellnera (10 mm i 25 mm) oraz soczewkę Barlowa 2x.

Zalety
Idealny dla dzieci:

To świetny model dla dzieci, które interesują się astronomią. Teleskop jest łatwy w obsłudze.

Niewielkie wymiary:

Produkt ma kompaktowe wymiary i jest lekki, dlatego w razie potrzeby można go szybko przenieść z miejsca na miejsce.

Łatwy montaż:

Sprzęt jest zawieszony na montażu azymutalnym, który nieco przypomina zwykły statyw fotograficzny.

Duże powiększenie:

Teleskop pozwala na uzyskanie dużego powiększenia. Z jego pomocą można dostrzec kratery na księżycu, pierścienie Saturna czy nawet pasy w atmosferze Jowisza.

Przeciwodblaskowe powłoki:

To model, który został pokryty przeciwodblaskowymi powłokami. Tego typu rozwiązanie zapobiega powstawaniu świetlnych refleksów.

Wady
Brak filtra słonecznego:

W zestawie nie ma filtra słonecznego. Chcąc obserwować Słońce musimy ten element samodzielnie dopasować do obiektywu.

 

Sky-Watcher SK Dobson 6′

 

Sky-Watcher SK Dobson 6′ to teleskop, który doskonale nadaje się zarówno do obserwacji planetarnych, jak i obiektów mgławicowych. To średniej wielkości sprzęt, który jest łatwy w obsłudze. To dobra propozycja dla początkujących obserwatorów. Produkt został wyposażony w 2-calowy wyciąg okularowy z redukcją na 1,25 cala.

Z pomocą teleskopu możemy dostrzec kratery na powierzchni księżyca (o średnicy większej niż 1 km), planety należące do Układu Słonecznego, a nawet gromady kuliste oraz widoczne pozostałości po supernowych. Średnica zwierciadła opisywanego modelu wynosi 153 mm, a długość ogniskowej – 1200 mm. Produkt ma tubę optyczną ważącą 6 kg, której wymiary to: szerokość – 18 cm i długość – 114 cm.

Z recenzji konsumentów wynika, że sprzęt jest lekki i łatwy w montażu. Teleskop pozwala na podpięcie do niego aparatu fotograficznego, aby uwiecznić zauważone obiekty. Obserwacja nocnego nieba to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Produkt jest świetnym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy na temat astronomii.

Model Sky-Watcher SK Dobson 6′ ma szukacz 6×30, do zestawu dołączono również dwa okulary o średnicy 10 mm i 25 mm. To teleskop z 2-calowym wyciągiem z możliwością redukcji do 1,25 cala.

Zalety
Nieskomplikowane sterowanie:

To sprzęt na montażu azymutalnym typu Dobsona. Aby nim sterować wystarczy przesuwać go w dwóch osiach – horyzontalnej oraz pionowej.

Umożliwia obserwację Układu Słonecznego:

Teleskop doskonale nadaje się do obserwowania planet należących do Układu Słonecznego. Z jego pomocą zobaczymy m.in. najjaśniejsze księżyce, planetoidy, a czasami też Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Możliwość podłączenia aparatu:

Sprzęt jest skonstruowany tak, że można do niego podłączyć aparat fotograficzny. Możemy więc sfotografować zaobserwowane obiekty.

Solidność:

Produkt jest wykonany z solidnych materiałów, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy.

Wady
Nie do obserwacji naziemnych:

Jak przekonują konsumenci, nie jest to odpowiedni model do prowadzenia obserwacji naziemnych. Wynika to z zastosowanego układu optycznego. Aby móc odwrócić obraz konieczne jest użycie tzw. soczewki prostującej.

 

Celestron Powerseeker 80 EQ

 

Celestron PowerSeeker 80 EQ to nasza trzecia propozycja. Ma średnicę obiektywu 80 mm i ogniskową 900 mm. Ten dobry i tani teleskop astronomiczny jest mobilny, idealny dla początkujących astronomów, zaczynających swoją przygodę z obserwacją nieboskłonu.

Dlatego stanowi atrakcyjną propozycję na prezent dla najmłodszych. Obiektyw 80 mm umożliwi nam obserwacje Słońca, oczywiście przy użyciu specjalnego filtru, Księżyca, Marsa, Jowisza wraz księżycami i wielu innych obiektów naszego Układu Słonecznego. Ze względu na małą wagę jest idealny do przenoszenia – pozwoli nam to na obserwację nieba z dala od miasta, gdzie sztuczne oświetlenie nie zaburza widoczności.

Ma aluminiowy trójnóg, który jest bardzo stabilny. W zestawie znajdują się 2 pary okularów. Poza tym dołączono do niego soczewkę Barlowa. Komplet zawiera też specjalne oprogramowanie oraz instrukcję obsługi.

Konsumenci potwierdzają że teleskop ten jest banalnie prosty w obsłudze – radzi sobie z nim nawet dziecko. Poza tym zajmuje niewiele miejsca i jest dostępny w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Teleskop Celestron Powerseeker 80 EQ wyróżnia się montażem paralaktycznym. Sprzęt ma w komplecie: 2 okulary (25 mm i 10 mm), szukacz 5×24, jak również soczewkę Barlowa 3x.

Zalety
Duża średnica obiektywu:

Model jest wyposażony w obiektyw o średnicy 80 mm. Jest on na tyle duży, że zbiera ponad 130 razy więcej światła niż ludzkie oko. To zapewnia komfortową obserwację nocnego nieba i możliwość dostrzeżenia wielu różnych obiektów.

Wygodne przenoszenie:

Teleskop nie jest zbyt duży i ciężki (waży niecałe 9 kg). To oznacza, że możemy go bez przeszkód przewieźć w samochodzie i rozłożyć w miejscu odpowiednim do prowadzenia obserwacji (np. z dala od miasta).

Aluminiowy statyw:

Produkt jest zamontowany na statywie wykonanym z aluminium, który wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Skomplikowana obsługa:

Początkowo obsługa teleskopu może sprawiać nam trudność, zwłaszcza jeśli do tej pory nie używaliśmy podobnych sprzętów. Z czasem powinniśmy dojść do wprawy, ale wymaga to cierpliwości.

 

Bresser Messier 90/500 EQ3

 

Sprzęt Bresser Messier 90/500 EQ3 jest świetnym prezentem dla początkujących astronomów. Został on wyposażony w obiektyw z ogniskową 500 mm oraz szukasz optyczny 6×30. Teleskop jest przystosowany do obserwacji Układu Słonecznego, a także gwiazd. Z jego pomocą można dostrzec m.in. burzę w atmosferze Jowisza czy pierścienie Saturna.

Prezentowany model ma w zestawie futerał, dlatego można z nim wygodnie podróżować. Do sprzętu dołączono też lekki i solidny statyw wykonany z aluminium. Z uwagi na zastosowanie dobrej jakości układów optycznych teleskop gwarantuje jasny i wyraźny obraz. To może zachęcać do poszerzania swojej wiedzy na temat astronomii.

Konsumenci uważają, że teleskop jest dobrym wyborem nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Ustawienie go nie należy do trudnych czynności. Sprzęt jest solidny, a tym samym odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób przekonuje, że jest to odpowiedni model nie tylko dla miłośników astronomii, ale też dzikiej przyrody.

Bresser Messier 90/500 EQ3 to produkt z paralaktycznym montażem. Sprzęt wyposażono w 1,25-calowy okular, a także w szukacz optyczny 6×30.

Zalety
Futerał w zestawie:

Teleskop możemy bezpiecznie przenosić w inne miejsce i przewozić w samochodzie. Sprzęt nie powinien ulec zniszczeniu w transporcie, gdyż do kompletu dołączono futerał do przechowywania.

Ma wszystkie potrzebne akcesoria:

Razem z produktem otrzymujemy wszystkie niezbędne akcesoria, dlatego od razu po wyjęciu sprzętu z pudełka możemy zacząć obserwować nocne niebo.

Obracana mapa nieba:

W komplecie jest też obracana mapa nieba, za sprawą której możemy szybko określić, jaką konstelację gwiazd czy planetę widzimy.

Wady
Nie dla doświadczonych obserwatorów:

Co prawda teleskop jest odpowiedni dla osób początkujących, jednak doświadczeni obserwatorzy uważają, że model nie spełnia ich wszystkich oczekiwań.

Często wpada w drgania:

Niektórzy konsumenci zauważyli, że np. po dotknięciu obiektywu sprzęt wpada w lekkie drgania, a to może znacząco utrudnić obserwację nieba.

 

Celestron Travel Scope 70

 

Nasza ranking teleskopów astronomicznych zamyka Celestron Travel Scope 70. Jest to turystyczny sprzęt typu refraktor służący do obserwacji nieboskłonu oraz punktów naziemnych. Przede wszystkim model ten jest prosty w rozłożeniu i złożeniu, do tego jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu, że do statywu dołączano specjalny plecak, jest niezastąpionym dodatkiem w czasie podróży.

Elementy optyczne teleskopu zostały wykonane z jasnego szkła powlekanego warstwami antyodblaskowymi. Natomiast statyw jest aluminiowy i zapewnia pewne, stabilne wsparcie dla teleskopu. Parametry techniczne urządzenia kształtują się w następujący sposób: średnica soczewki 70 mm, ogniskowa 400 mm.

W zestawie znajdują się dwie pary okularów z powiększeniem 20x i 40x. Wszystkie elementy optyczne teleskopu posiadają powłoki ochronne. Produkt jest szczególnie polecany osobom, które lubią wyjeżdżać z miasta w celu obserwacji punktów naziemnych oraz nieboskłonu.

Może też stanowić ciekawy prezent dla osób interesujących się astronomią. Konsumenci docenili atrakcyjną cenę produktu oraz jego bardzo dobre wykonanie. Odznacza się on solidną obudową oraz świetnym wyposażeniem.

Produkt Celestron Travel Scope 70 ma dwa okulary – 10 mm z powiększeniem 40x oraz 20 mm z powiększeniem 20x. Do sprzętu został dołączony szukacz 5×24 oraz oprogramowanie The Sky X – First Light Editiony.

Zalety
Idealny dla podróżników:

Jest to świetna propozycja dla osób lubiących często podróżować. Sprzęt waży 1,5 kg, jest łatwy w montażu (nie potrzebujemy do tego narzędzi), a do tego można go przenosić w dołączonym do kompletu plecaku.

Zapewnia dobrej jakości obraz:

Teleskop zapewnia powiększenie 40x, a ponieważ elementy optyczne zostały wykonane z jasnego szkła i pokryte antyodblaskowymi warstwami nie musimy się obawiać o złą jakość widzianego obrazu.

Wady
Za mała ogniskowa:

To sprzęt o ogniskowej 400 mm. Wiele osób uważa, że jest ona zbyt mała, w efekcie czego nie możemy zaobserwować wszystkich planet, krążących wokół nich księżyców oraz gwiazd.

Mało wytrzymały statyw:

Statyw został wykonany z aluminium, ale mimo to nie jest w pełni odporny na uszkodzenia mechaniczne.

 

Opticon Horizon EX 76F900

 

Opticon Horizon EX 76F900 to nasza druga propozycja. Jest to teleskop systemu Newtona. Średnica lustra wynosi 76 mm, a ogniskowa 900 mm. Dzięki temu możesz prowadzić szczegółowe obserwacje planet, Księżyca oraz wielu gwiazd. Będziesz podziwiać kratery na Księżycu, Jowisza oraz jego księżyce i wiele innych odległych miejsc.

Jest to świetny model dla początkujących oraz średniozaawansowanych pasjonatów astronomii i astrofotografii. Wyciąg okularowy 1,25” umożliwia nam dowolne dobranie do urządzenia okularów, soczewek, filtrów i innych sprzętów do obserwacji.

W zestawie znajduje się soczewka odwracająca, która umożliwia obserwację również obiektów naziemnych. Montaż teleskopu jest bardzo łatwy, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest idealny dla osób lubiących podróżować w celu obserwacji nieboskłonu.

Równie atrakcyjna jest sama waga sprzętu, która wynosi zaledwie 5 kg. Dlatego też opinie o teleskopach astronomicznych tego producenta są bardzo pozytywne. Konsumenci docenili świetne wykonanie tego sprzęt i dobre lustro.

 

Bresser 76/700 AZ National Geographic

 

Bresser 76/700 AZ National Geographic to teleskop, który pozwoli Ci poznać kosmos i przyglądać się punktom naziemnym. Jest to model, który daje obraz bez przebarwień. Urządzenie ma soczewkę Barlowa, umożliwiającą powiększanie obrazu, co ułatwia odnalezienie różnych obiektów.

Przeznaczony jest dla dzieci zaczynających swoją przygodę z obserwacją kosmosu. Dlatego też stanowi świetny prezent dla najmłodszych zafascynowanych astronomią. Taka zabawka uczy dziecko, zwiększa jego wiedzę i pozwala ukierunkować zainteresowania. W zestawie znajdziemy okulary 4 mm, 12,5 mm i 20 mm, soczewkę Barlowa i szukacz optyczny.

Poza tym do teleskopu dołączono praktyczny, solidny statyw. W komplecie znajduje się też pełne oprogramowanie do urządzenia. Internauci, którzy zdecydowali się na zakup tego sprzętu, potwierdzają, że jest bardzo solidny.

Poza tym jest łatwy w obsłudze, ma także bogate wyposażenie, które uatrakcyjnia cały zestaw. Wielu konsumentów podkreśla też, że model ten jest niedrogi, aczkolwiek bardzo efektowny.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir