Teleskopy ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.12.17

Najlepsze teleskopy w 2017 roku

 

Tyle teleskopów dostępnych na rynku ile gwiazd na niebie. Jak dobrać najlepszy teleskop do naszych potrzeb? Przeczytaj nasz ranking. Spróbujemy Ci pomóc w tym trudnym zadaniu.

 

Nasze zalecenia

 

Sky-Watchen BK705AZ2 

 

1.Sky-Watcher (Synta) BK705Az2Ranking teleskopów rozpoczniemy od Sky-Watchen BK705AZ2. Tuba optyczna w tym modelu ma wymiary 8 x 48 cm, natomiast wysokość statywu wynosi 71 x 123 cm. A waga netto sprzętu to 2,7 kg. Ten dwusoczewkowy refraktor ma średnicę obiektywu 70 mm i długość ogniskowej 500 mm.

Pozwoli on zaobserwować księżyc czy słońce (po zastosowaniu specjalnego filtra słonecznego), pierścienie Saturna, pasy w atmosferze Jowisza oraz najjaśniejsze mgławice, gdy niebo obserwowane jest z dala od świateł miejskich.

Kupując to urządzenie w zestawie otrzymamy, oprócz statywu i teleskopu, 2 okulary Kellnera o grubości 10 i 25 mm, soczewkę Barlowa 2 x, nasadkę kątową lustrzaną 1.25 cala oraz szukacz 5 x 24. Teleskop pozwoli nam uzyskać powiększenia 20 x, 40 x, 50 x i 100 x.

Model ten jest przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z astronomią, polecany też jest dla dzieci. Natomiast połączenie dobrej jakości i ceny spowodowało, że produkt ten stał się popularnym wyborem wśród rodziców na prezent gwiazdkowy.

Najlepszy teleskop w 2017 roku to model Sky-Watcher BK705AZ. Jest to lekki teleskop, skierowany do początkujących. Model ten ma tubę optyczną o wymiarach 8 cm x 48 cm. Sprzęt ten ma dwusoczewkowy refrektor. Poza tym jest też wyposażony w soczewkę Barlowa 2x.

 

Zalety

Łatwa obsługa: Jest to sprzęt dla początkujących astronomów, dlatego też jego system obsługi jest naprawdę prosty. Wystarczy podążać za instrukcją, która napisana jest przystępnym językiem.

Refraktor: Urządzenie jest wyposażone w refraktor o średnicy 70 mm, która pozwala na powiększenie obrazu do 100x, a jeśli użyjemy dodatkowego sprzętu to nawet do 140x.

Mobilność: Prezentowane urządzenie jest lekkie i bardzo mobilne. Stanowi więc doskonałą propozycję dla osób, które szukają sprzętu na wyjazdy za miasto.

Dobra widoczność: Jest to teleskop, który będzie odpowiedni do obserwacji księżyca i podstawowych ciał Układu Słonecznego, nawet pierścieni Saturna. Cechuje się bardzo dobrą widocznością.

Filtr słoneczny: Prezentowany przyrząd ma wbudowany filtr słoneczny, a więc może być wykorzystywany do obserwacji słońca, chociażby w czasie zaćmienia.

 

 

 

 

Optiocon Horizon Ex 76F900 

 

2.OPTICON HORIZON EX (76F900)Następna propozycja w naszym zestawieniu to refraktor Optiocn Horizon Ex 76F900. Wysokość statywu tego modelu wynosi 125 cm, średnica teleskopu ma 76 mm a jego ogniskowa wynosi 900 mm. Sprzęt jest idealny do obserwacji Księżyca i jego kraterów, oraz planet:

Marsa, Jowisza z księżycami i gwiezdne konstelacje. Natomiast w zestawie z teleskopem i statywem otrzymamy: okulary Huygens H 20 mm, Huygens H 12,5 mm oraz Ramsden SR 4 mm.

Dodatkowo w zestawie znajdują się: soczewka Barlow 2 x, odwracacz obrazu o powiększeniu 1,5 x i luneta celownicza 5 x 24 mm, dzięki której możemy również sprzęt ten wykorzystać do obserwacji przyrody, np. ptaków i krajobrazu. Dla mniej wprawnych astronomów producent dołącza także książkę „Szlakiem Gwiazd”, Opticon DVD, mapę Układu Słonecznego oraz mapę Księżyca.

Osoby, które zakupiły ten produkt w swoich komentarzach mówią, że teleskop jest lekki i stabilny. Równocześnie obraz przez soczewki jest ostry i jasny. Ma on również silne powiększenie.

Kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę to teleskop systemu Newtona – model Opticon Horizon EX 76F900. Ma bardzo łatwy system obsługi, a więc jest odpowiedni dla osób bez doświadczenia.

 

Zalety

Szczegółowość: Teleskop posiada lustro o średnicy 76 mm, a jego ogniskowa wynosi 900 mm. Pozwala to na bardzo szczegółowe obserwowanie gwiazd, planet czy Księżyca.

Łatwa obsługa: Z racji tego, że jest to sprzęt dla początkujących oraz średnio zaawansowanych pasjonatów astronomii, ma bardzo prosty system obsługi. To znacznie ułatwi nam rozpoczęcie przygody z obserwowaniem nieboskłonu.

Wyciąg okularowy: Urządzenie ma 1,25” wyciąg okularowy, który umożliwia nam bezproblemowe dobranie okularów, soczewek, a także filtrów do teleskopu. Dzięki czemu, stanie się on bardziej funkcjonalny.

Soczewka odwracająca: Do zestawu dołączono soczewkę odwracającą, która umożliwia nam obserwację obiektów naziemnych. Sprawia to więc, że sprzęt jest bardziej praktyczny.

Mobilność: Składanie i rozkładanie teleskopu nie stanowi większego problemu. Dlatego model ten stanowi bardzo dobrą propozycję dla osób, które lubią podróżować i z różnych miejsc obserwować nieboskłon. Dodatkowo, ułatwia to także waga sprzętu, która wynosi zaledwie 5 kg.

 

Wady

Ograniczona regulacja: Urządzenie ma ograniczoną regulację ustawień, co za tym idzie, trudniej jest nam je dostosować do pewnych warunków.

 

 

 

 

Celestron PowerSeeker 80 EQ 

 

3.Celestron PowerSeeker 80 EQ (21048)Kolejny teleskop, który chcieliśmy Państwu przedstawić to Celestron PowerSeeker 80 EQ. Jest to teleskop soczewkowy o średnicy obiektywu 80 mm i ogniskowej 900. By móc komfortowo go użytkować, został wyposażony w aluminiowy trójnóg. W zestawie z lunetą i stojakiem otrzymamy okular 1,25” 20 mm (45 x), okular 1,25” 4 mm (225 x), soczewkę Barlowa 3 x 1,25” (135 x, 675 x), pryzmat diagonalny 1,25” 90 st. oraz szukacz 5 x 24.

Za pomocą tego sprzętu będziemy mogli obejrzeć Księżyc, fazy Merkurego, fazy Wenus, Marsa, Jowisza z jego księżycami, Saturna, Uran oraz Neptun. A jeśli zdecydujemy się dokupić specjalny filtr, będziemy też mogli obserwować Słońce.

Z dala od świateł miast zobaczymy również jaśniejsze komety, planetoidy, mgławice, gromady kuliste i otwarte, czy gwiazdy podwójne i wielokrotne. Opinie o teleskopach Celestron PowerSeeker 80 EQ są pozytywne.

Konsumenci przekazują, że pomimo dosyć skomplikowanej obsłudgi, bardzo dobrze widać przez niego ciała niebieskie. Ostrość widzianych elementów jest bardzo dobra. Jakość sprzętu jest również dobra.

Celestron PowerSeeker 80 EQ to również bardzo atrakcyjny sprzęt, odpowiedni na prezent dla najmłodszych astronomów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją nieboskłonu.

 

Zalety

Obiektyw: Teleskop jest wyposażony w 80 mm obiektyw, który umożliwi nam obserwację Słońca, a także większości obiektów naszego Układu Słonecznego. Nie jest to profesjonalny sprzęt, ale można dzięki niemu dojrzeć wiele planet i gwiazdozbiorów.

Trójnóg: Do zestawu dołączono aluminiowy trójnóg, który jest bardzo stabilny. Dzięki niemu, urządzenie jest bardziej mobilne. Trójnóg i teleskop możemy złożyć i zabrać ze sobą na wycieczkę. Możemy również ustawić teleskop na balkonie lub poddaszu, aby obserwować i badać kosmos.

Oprogramowanie: Teleskop sprzedawany jest ze specjalnym oprogramowaniem, które instalujemy na komputerze. Pozwala to nam lepiej wykorzystać jego funkcje.

Prosta obsługa: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że prezentowany model jest bardzo prosty w obsłudze. Dlatego będzie stanowił odpowiednią propozycję dla dzieci.

 

Wady

Słaba widoczność: Nie jest to model, który cechuje się bardzo dobrą widocznością. Niestety, ale jest ona nieco ograniczona.

 

 

 

 

Bresser Galaxia 114/900/EQ 

 

4.Bresser GALAXIA 114.900.EQBresser Galaxia 114/900/EQ to model teleskopu, który chcielismy opisać jako następny. Jest to najdroższy model z prezentowanych. W zestawie, razem z refraktorem, znajdziemy wyciąg okularowy 1 i ¼”, okulary K-25 mm, K-9 mm i K-4 mm (1 i ¼”).

Także w zestawie znajduje się soczewka Barlow’a 3 x, okular odwracający 1,5 x, filtr księżycowy i luneta celownicza LED. Obserwacje ułatwi statyw z rur stalowych wyposażony w obrotowy stolik na akcesoria. Również początkujący astronauci będą zadowoleni z tego, że producent dołącza do teleskopu plastikową, obrotową mapę nieba oraz program z mapą nieba na płycie CD.

Za pomocą tego urządzenia będziemy mogli zaobserwować Księżyc i poprzez teleskop go sfotografować. Luneta pozwoli nam również obserwować planety naszego układu słonecznego, takie jak Wenus, Mars, Jowisz czy Saturn.

Przez teleskop dojrzymy również mgławice, kuliste i otwarte gromady gwiazd czy inne galaktyki. Klienci przyznają w swoich komentarzach, że ten model oferuje bardzo dobrą optykę, a dodatkowo jest łatwy w obsłudze.

Nasza kolejna propozycja to Bresser 76/700 AZ National Geographic. Jest to sprzęt z soczewką Barlowa, sprzedawany w zestawie z trzema innymi parami soczewek.

 

Zalety

Soczewka Barlowa: Urządzenie jest wyposażone w soczewkę Barlowa, dzięki której mamy zapewnioną lepszą widoczność, a tym samym odnalezienie obiektów jest łatwiejsze.

Łatwa obsługa: Teleskop ten przeznaczony jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. W związku z tym, system obsługi jest bardzo prosty.

Zestaw: Do urządzenia dołączone są trzy pary okularów: 4 mm, 12,5 mm i 20 mm, a także soczewkę Barlowa i szukacz optyczny. Przez to, teleskop jest bardziej funkcjonalny. Dodatkowo, w komplecie znajduje się pełne oprogramowanie, które możemy zainstalować na komputerze.

Solidne wykonanie: W swoich ocenach konsumenci wysoko oceniają solidne wykonanie tego teleskopu. Jak podkreślają, obudowa teleskopu jest wysoce odporna na wszelkie uszkodzenia.

 

Wady

Zabawka: Trudno nazwać ten teleskop profesjonalnym lub chociażby dobrym dla średnio zaawansowanych astronomów. Jest to raczej podstawowy produkt, określany mianem zabawki.

Cena: Biorąc pod uwagę to, że jest to podstawowy sprzęt, jego cena jest dość wysoka.

 

 

 

 

 

Celestron Travel Scope 70 

 

5.Celestron Travel Scope 70Kolejny refraktor w naszym zestawieniu to Celestron Travel Scope 70. Jak sama nazwa wskazuje model ten będzie idealny w podróży. O czym, poza nazwą, powinien Was przekonać plecak, który jest dołączony do zestawu, oraz bardzo mała waga wynosząca tylko 1,5 kg. Luneta ma średnicę 70 mm i ogniskową 400 mm.

Kupując ten produkt, w zestawie znajdziemy bardzo lekki, aluminiowy statyw, okular 20 mm (powiększający 20 – krotnie), okular 10 mm (z powiększeniem 10 – krotnym), szukacz 5 x 24 oraz oprogramowanie The Sky X – First Light Edition, gdzie znajdziemy bazę 10 000 objektów niebieskich, 75 zdjęć w bardzo dobrej rozdzielczości.

Będziemy mogli również wydrukować mapy nieba, które przydadzą się podczas jego obserwacji. Ten model jest zdecydowanie przeznaczony dla początkujących astronomów. Zobaczymy przez niego podstawowe struktury układu planetarnego. Teleskop może również posłużyć do obserwacji natury.

Podczas pieszych wycieczek możemy obserwować krajobraz i dziką zwierzynę. Osoby, które zakupiły ten model mówią w swoich komentarzach, że jest to uniwersalny produkt, który oferuje dobrą jasność obserwowanych obiektów.

Kolejny produkt, który chcemy zaprezentować to Celestron Travel Scope 70. Jest to turystyczny sprzęt do obserwacji nieboskłonu, a także punktów naziemnych.

 

Zalety

Prosta instalacja: Model ten jest prosty w rozłożeniu i złożeniu, dlatego jest jak najbardziej odpowiedni dla osób, które podróżują w celu oglądania nieboskłonu oraz punktów naziemnych. Pozwala na to również niewielka waga teleskopu (1,5 kg) oraz jego kompaktowe wymiary.

Statyw i plecak: Urządzenie jest wyposażone w specjalny plecak, który dodatkowo ułatwi nam przenoszenie teleskopu. Natomiast, dołączony do kompletu aluminiowy statyw jest doskonałym wsparciem dla tego sprzętu.

Cena: Jest to dobry teleskop do 350 zł.

 

Wady

Mała ogniskowa: Ogniskowa tego teleskopu wynosi zaledwie 400 mm, co znacznie wpływa na widoczność.

Jakość wykonania: Użytkownicy nie najlepiej oceniają solidność wykonania tego modelu.

 

 

 

 

Dromader C2105 

 

6.DROMADER Teleskop na statywieOstatni teleskop w naszym ranking to Dromader C2105. Należy zaznaczyć, że jest to najtańszy model w naszym zestawieniu i można go kupić za około 45 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to zabawka edukacyjna, a możliwości obserwacyjne tego modelu są bardzo limitowane.

Urządzenie jest dedykowane dla dzieci od 8 roku życia. Opakowanie tego teleskopu na statywie ma wymiary 43 x 22 x 8 cm. Natomiast wysokość statywu lunety wynosi 28 cm a długość 40 – 58 cm. W zestawie producent dołącza 3 wymienne obiektywy, które umożliwiają powiększanie obrazu 20, 30 lub 40 – krotnie.

Dołączony statyw umożliwia obrót głowicy oraz ustawienie dowolnego kąta nachylenia. Dodatkowo, dla ułatwienia użytkowania, wbudowany został kompas oraz pokrętło ustawiania ogniskowej.

Produkt nadaje się idealnie na zabawkę edukacyjną, która pomoże rozbudzić zainteresowania i wprowadzi dziecko w świat astronomii. Jeśli szukamy dla dziecka prezentu, który może zapoczątkować w nim pasję do ciał niebieskich, będzie to dobry i tani teleskop – zabawka.

Ostatni teleskop, jaki chcemy zaprezentować to Dromader C2105. Jest to podstawowy teleskop za zaledwie 50 zł, odpowiedni na sam początek przygody małego astronoma.

 

Zalety

Prosta obsługa: Jest to prosta zabawka edukacyjna, o ograniczonych możliwościach, dlatego jej obsługa nie sprawi nam, a tym bardziej dziecku żadnego problemu. Z teleskopu skorzystać może już nawet kilkuletnie dziecko. 

Cena: Niewątpliwym atutem tego modelu jest jego niska cena. Jeśli więc, Twoje dziecko interesuje się astronomią, zakup takiego urządzenia na sam początek, będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Wady

Zabawka: Nie jest to produkt, który umożliwi nam dostrzeżenie chociażby połowy najważniejszych obiektów na nieboskłonie.

Małe powiększenie: Małe powiększenie znacznie ogranicza nasze możliwości obserwacyjne.

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...