Teleskopy ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.09.20

 

Najpopularniejszym modelem teleskopu jest Sky-Watchen BK705AZ2. Produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem i otrzymuje wiele pochlebnych opinii. Sprzęt przystosowany jest do obserwacji planet i gwiazd. Pozwala on na dostrzeżenie pierścieni Saturna, a nawet najjaśniejsze mgławice na Jowiszu. Jednak, aby zobaczyć najbliższą Ziemi gwiazdę – Słońce, należy użyć specjalnego filtra. Wykorzystany w tym teleskopie obiektyw jest dobrej jakości. Produkt ten wyposażony jest w statyw, który pozwoli na stabilne ustawienie sprzętu. Zestaw zawiera także okulary Kellnera, soczewkę Barlowa, szukacz i nasadkę kątowo lustrzaną. Dzięki temu nie trzeba dokupować kolejnych elementów, wystarczy od razu szukać nieoświetlonego miejsca i obserwować niebo. Model ten został stworzony z myślą o dzieciach, a także o osobach, które dopiero zaczynają swoją fascynację wszechświatem. Produktjest wygodny w obsłudze. Ponadto urządzenie jest stosunkowo lekkie, co pozwala na noszenie go ze sobą. W przypadku, gdy sprzęt, z pierwszego miejsca nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, zachęcamy do zapoznania się z opisem modelu Optiocon Horizon Ex 76F900.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki teleskop kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Obserwowanie nieba to bardzo rozwijające hobby, które pomoże nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Jednak, aby czynność ta była możliwa, niezbędny jest najlepszy teleskop, który pozwoli na oglądanie całego nieboskłonu. Z urządzenia mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci, które zainteresowane są gwiazdami i planetami. Ponieważ jest to dość specjalistyczny sprzęt, nie każdy wie, jak spośród licznych modeli, jakie znajdziemy na rynku, wybrać ten najlepszy. Z tego powodu przygotowaliśmy ten oto poradnik, w którym odpowiemy na pytanie, jaki teleskop wybrać.

Dopasowanie do użytkownika

Bardzo ważne jest, aby interesujący Cię produkt spełniał Twoje oczekiwania. Inny model należy wybrać dla doświadczonego obserwatora, a odmienny dla osoby początkującej, w tym dziecka. Amatorzy powinni zainwestować w urządzenie wykonane z mocnych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu lub zbiciu. Spowodowane jest to brakiem wprawy, co może zakończyć się przypadkowym uszkodzeniem konstrukcji poprzez użycie zbyt dużej siły. Doświadczeni astronomowie na pewno już potrafią posługiwać się teleskopem, więc dla nich dedykowane są elementy ze szklanymi wstawkami.

 

 

Rodzaje teleskopów

Zanim udasz się do sklepu, powinieneś wiedzieć, że na rynku występuje kilka rodzajów teleskopów. Pierwszym z nich jest model optyczny, który tworzy obraz gwiazd, które znajdują się w dużej odległości od Ziemi. Urządzenie najlepiej sprawdza się w przypadku słabo oświetlonych ciał niebieskich, a obserwowane gwiazdy wydają się jaśniejsze. Wynika to z tego, że zebrane podczas obserwacji światło jest skoncentrowane w jednym miejscu.

Drugim rodzajem są teleskopy soczewkowe, w których głównym elementem konstrukcji jest zamontowana na stałe soczewka. Jej reflektor służy do ogniskowania obrazu, dlatego najczęściej wykorzystuje się go do obserwowania takich obiektów, jak Księżyc. Do oglądania ciał niebieskich blisko Ziemi wystarczy reflektor o średnicy 60 mm, jeśli jednak jesteś zainteresowany innymi planetami element ten musi wynosić przynajmniej 90 cm. Im ta wartość jest większa, tym dokładniejszy obraz uzyskasz. Wiedz jednak, że sprzęty o mocnym reflektorze dedykowane są głównie dla profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w obserwacji nieboskłonu. Urządzenia soczewkowe o reflektorze powyżej 90 mm są bardzo drogie.

Trzecim typem są teleskopy zwierciadlane, które w pracy wykorzystują zjawisko odbicia światła. Posiadają one dobrze wypolerowane, szklane zwierciadło o wklęsłej budowie, które ulokowane jest na końcu tubusu, czyli obudowy urządzenia. W czasie obserwacji światło jest pochłaniane przez otwarty element, a następnie jest odbijane ku jego początkowi. W efekcie w ognisku zwierciadła otrzymujemy obraz świecącego ciała niebieskiego.

Ostatnim rodzajem jest teleskop Newtona, który dedykowany jest dla doświadczonych obserwatorów. Urządzenie posiada dużą średnicę, która pozwala oglądać obiekty znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym. Urządzenia bardziej masywne, mają zdecydowanie większy zasięg pracy, dlatego olbrzymie modele znajdują się w profesjonalnych obserwatoriach astrologicznych. W teleskopach Newtona obraz nie jest odbiciem lustrzanym. Zależnie od położenia okularu jest najczęściej odwrócony.

 

Kontrast

Aby oglądanie rozgwieżdżonego nieba było możliwe, niezbędna jest inwestycja w teleskop, który zapewnia dobry kontrast. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie odróżnić od siebie poszczególnych elementów na nieboskłonie. Inny obiektyw dobierzemy, gdy chcemy obserwować gwiazdy w górach, a odmienny w rozświetlonym mieście. Jeśli chcesz móc znaleźć konkretne bardzo szczegółowe elementy, Twój sprzęt musi mieć co najmniej dwie pary okularów dobrej jakości.

Najlepszy kontrast jest oferowany przez urządzenia, w których system optyczny nie jest przesłonięty (czyli ma otwartą konstrukcję). Z tego powodu polecamy wybór sprzętu bez wtórnego zwierciadła. Powyższa konstrukcja jest typowa w modelach dedykowanych do miejsc, gdzie niebo jest stosunkowo jasne, jak w dużych miastach. Drugi rodzaj teleskopów, z przesłoniętą optyką (np. Newtona) sprawdzi się w czasie oglądanie ciemnego nieba.

Warto wiedzieć, że w każdym momencie możesz dokupić specjalny filtr, który zwiększy kontrast między tłem nieba a gwiazdami. Jego zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń światłem, czyli odblasków miejskiego oświetlenia.

 

Powiększenie

Duża grupa osób jest zdania, że należy inwestować tylko w teleskopy o dużym powiększeniu, gdyż zapewni to nam lepszą obserwację. Jest to jednak błędna opinii, gdyż takie urządzenia powodują jedynie rozmazanie obrazu. Bardzo dobre są modele o powiększeniu nieprzekraczającym dwukrotności średnicy soczewki. Oznacza to, że teleskopy z reflektorem liczącym 150 m, będą miały powiększenie równe 300. Takie proporcje gwarantują wysoką jakość obrazu bez zniekształceń.

 

Mobilność – jaki teleskop jest najlepszy?

Wielu osobom przeszkadza miejskie oświetlenie i dlatego w celu oglądanie nieba udają się na wycieczkę w góry. Jest to oczywiście bardzo dobry pomysł, gdyż mniejsze zanieczyszczenie światłem  pozwala na wypatrzenie większej ilości gwiazd i planet. Przewożenie dużego sprzętu jest nie tylko niepraktyczne, ale i niebezpieczne. Taki teleskop może ulec awarii, co całkowicie uniemożliwi Ci obserwowanie nieba. Na rynku jest coraz więcej składanych produktów, które choć dedykowane są dla amatorów, dobrze sprawdzą się podczas wyjazdów. Zwróć uwagę na łączenie między poszczególnymi elementami. Dobrej jakości teleskop nie może chwiać się na boki podczas stania, gdyż wszelkie mikro ruchy wpływają negatywnie na obserwację. Poza tym składane teleskopy są również cenione przez doświadczonych obserwatorów, gdyż łatwo się je przenosi.

Bardzo proste w przenoszeniu są teleskopy Newtona, których wysokość nie przekracza 100 cm. Statyw w urządzeniach łatwo można złożyć, a następnie rozłożyć, więc bez trudu przeniesiemy sprzęt w dowolne miejsce.

Warto rozważyć inwestycję w osłonę na główne zwierciadło. W wielu modelach element ten ma konstrukcję otwartą, co oznacza, że zbiera się na nim kurz. Dokładne wyczyszczenie może okazać się problematyczne. Zabrudzone zwierciadło utrudnia obserwację ciał niebieskich.

 

 

Rozbudowanie

Wybierając teleskop, trzeba sprawdzić, ile wynosi wyciąg okularowy. Tym określeniem nazywamy średnicę tuby, do której montowany jest okular. Najlepiej, aby parametr ten był równy 0,98 cala. Jeśli liczba ta będzie inna, niemożliwym będzie rozbudowanie urządzenia. Spowodowane jest to tym, że niemal wszystkie filtry planetarne oraz niezbędne złączki produkowane są w dwóch rozmiarach: 1,2 cala oraz 2 cale. Zatem, jeśli wybierzesz model, którego nie będziesz mógł rozbudować, a Ty lub dziecko zaczniecie się interesować kosmosem, niezbędny będzie zakup całkowicie nowego modelu, co narazi Cię na dodatkowe koszty.

 

Teleskopy w dobrych cenach

Rozbieżność między cenami produktów jest bardzo duża i wynika głównie z rodzaju urządzenia oraz powiększenia. Co więcej, znacznie tańsze są modele dedykowane dla dzieci, gdyż ich ceny zaczynają się od 60 zł. Są to jednak niewielkie produkty, które oferują maksymalnie 90-krotne przybliżenie. Jeśli jednak poważnie myślisz o karierze astronoma lub kosmonauty, to polecamy zainwestowanie w wysokiej jakości urządzenie z wymiennymi soczewkami, regulowanymi statywami i o większym powiększeniu. Koszt zakupu takiego teleskopu zaczyna się od 300 zł i może sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Profesjonalny sprzęt, używany przez zawodowców kosztuje nawet 15000 zł. Ma on jednak duże gabaryty i nie służy do przenoszenia. Takie teleskopy polecamy osobom, które prowadzą regularne obserwacje nieba w jednym miejscu.

 

 

Najlepsze teleskopy w 2020 roku

 

Tyle teleskopów dostępnych na rynku ile gwiazd na niebie. Jak dobrać najlepszy teleskop do naszych potrzeb? Przeczytaj nasz ranking. Spróbujemy Ci pomóc w tym trudnym zadaniu.

 

Nasze zalecenia

 

Sky-Watchen BK705AZ2 

 

1.Sky-Watcher (Synta) BK705Az2Ranking teleskopów rozpoczniemy od Sky-Watchen BK705AZ2. Tuba optyczna w tym modelu ma wymiary 8 x 48 cm, natomiast wysokość statywu wynosi 71 x 123 cm. A waga netto sprzętu to 2,7 kg. Ten dwusoczewkowy refraktor ma średnicę obiektywu 70 mm i długość ogniskowej 500 mm.

Pozwoli on zaobserwować księżyc czy słońce (po zastosowaniu specjalnego filtra słonecznego), pierścienie Saturna, pasy w atmosferze Jowisza oraz najjaśniejsze mgławice, gdy niebo obserwowane jest z dala od świateł miejskich.

Kupując to urządzenie w zestawie otrzymamy, oprócz statywu i teleskopu, 2 okulary Kellnera o grubości 10 i 25 mm, soczewkę Barlowa 2 x, nasadkę kątową lustrzaną 1.25 cala oraz szukacz 5 x 24. Teleskop pozwoli nam uzyskać powiększenia 20 x, 40 x, 50 x i 100 x.

Model ten jest przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z astronomią, polecany też jest dla dzieci. Natomiast połączenie dobrej jakości i ceny spowodowało, że produkt ten stał się popularnym wyborem wśród rodziców na prezent gwiazdkowy.

Najlepszy teleskop w 2020 roku to model Sky-Watcher BK705AZ. Jest to lekki teleskop, skierowany do początkujących. Model ten ma tubę optyczną o wymiarach 8 cm x 48 cm. Sprzęt ten ma dwusoczewkowy refrektor. Poza tym jest też wyposażony w soczewkę Barlowa 2x.

Zalety
Łatwa obsługa:

Jest to sprzęt dla początkujących astronomów, dlatego też jego system obsługi jest naprawdę prosty. Wystarczy podążać za instrukcją, która napisana jest przystępnym językiem.

Refraktor:

Urządzenie jest wyposażone w refraktor o średnicy 70 mm, która pozwala na powiększenie obrazu do 100x, a jeśli użyjemy dodatkowego sprzętu to nawet do 140x.

Mobilność:

Prezentowane urządzenie jest lekkie i bardzo mobilne. Stanowi więc doskonałą propozycję dla osób, które szukają sprzętu na wyjazdy za miasto.

Dobra widoczność:

Jest to teleskop, który będzie odpowiedni do obserwacji księżyca i podstawowych ciał Układu Słonecznego, nawet pierścieni Saturna. Cechuje się bardzo dobrą widocznością.

Filtr słoneczny:

Prezentowany przyrząd ma wbudowany filtr słoneczny, a więc może być wykorzystywany do obserwacji słońca, chociażby w czasie zaćmienia.

Wady

 

 

 

 

Optiocon Horizon Ex 76F900 

 

2.OPTICON HORIZON EX (76F900)Następna propozycja w naszym zestawieniu to refraktor Optiocn Horizon Ex 76F900. Wysokość statywu tego modelu wynosi 125 cm, średnica teleskopu ma 76 mm a jego ogniskowa wynosi 900 mm. Sprzęt jest idealny do obserwacji Księżyca i jego kraterów, oraz planet:

Marsa, Jowisza z księżycami i gwiezdne konstelacje. Natomiast w zestawie z teleskopem i statywem otrzymamy: okulary Huygens H 20 mm, Huygens H 12,5 mm oraz Ramsden SR 4 mm.

Dodatkowo w zestawie znajdują się: soczewka Barlow 2 x, odwracacz obrazu o powiększeniu 1,5 x i luneta celownicza 5 x 24 mm, dzięki której możemy również sprzęt ten wykorzystać do obserwacji przyrody, np. ptaków i krajobrazu. Dla mniej wprawnych astronomów producent dołącza także książkę „Szlakiem Gwiazd”, Opticon DVD, mapę Układu Słonecznego oraz mapę Księżyca.

Osoby, które zakupiły ten produkt w swoich komentarzach mówią, że teleskop jest lekki i stabilny. Równocześnie obraz przez soczewki jest ostry i jasny. Ma on również silne powiększenie.

Kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę to teleskop systemu Newtona – model Opticon Horizon EX 76F900. Ma bardzo łatwy system obsługi, a więc jest odpowiedni dla osób bez doświadczenia.

Zalety
Szczegółowość:

Teleskop posiada lustro o średnicy 76 mm, a jego ogniskowa wynosi 900 mm. Pozwala to na bardzo szczegółowe obserwowanie gwiazd, planet czy Księżyca.

Łatwa obsługa:

Z racji tego, że jest to sprzęt dla początkujących oraz średnio zaawansowanych pasjonatów astronomii, ma bardzo prosty system obsługi. To znacznie ułatwi nam rozpoczęcie przygody z obserwowaniem nieboskłonu.

Wyciąg okularowy:

Urządzenie ma 1,25” wyciąg okularowy, który umożliwia nam bezproblemowe dobranie okularów, soczewek, a także filtrów do teleskopu. Dzięki czemu, stanie się on bardziej funkcjonalny.

Soczewka odwracająca:

Do zestawu dołączono soczewkę odwracającą, która umożliwia nam obserwację obiektów naziemnych. Sprawia to więc, że sprzęt jest bardziej praktyczny.

Mobilność:

Składanie i rozkładanie teleskopu nie stanowi większego problemu. Dlatego model ten stanowi bardzo dobrą propozycję dla osób, które lubią podróżować i z różnych miejsc obserwować nieboskłon. Dodatkowo, ułatwia to także waga sprzętu, która wynosi zaledwie 5 kg.

Wady
Ograniczona regulacja:

Urządzenie ma ograniczoną regulację ustawień, co za tym idzie, trudniej jest nam je dostosować do pewnych warunków.

 

 

 

 

Celestron PowerSeeker 80 EQ 

 

3.Celestron PowerSeeker 80 EQ (21048)Kolejny teleskop, który chcieliśmy Państwu przedstawić to Celestron PowerSeeker 80 EQ. Jest to teleskop soczewkowy o średnicy obiektywu 80 mm i ogniskowej 900. By móc komfortowo go użytkować, został wyposażony w aluminiowy trójnóg. W zestawie z lunetą i stojakiem otrzymamy okular 1,25” 20 mm (45 x), okular 1,25” 4 mm (225 x), soczewkę Barlowa 3 x 1,25” (135 x, 675 x), pryzmat diagonalny 1,25” 90 st. oraz szukacz 5 x 24.

Za pomocą tego sprzętu będziemy mogli obejrzeć Księżyc, fazy Merkurego, fazy Wenus, Marsa, Jowisza z jego księżycami, Saturna, Uran oraz Neptun. A jeśli zdecydujemy się dokupić specjalny filtr, będziemy też mogli obserwować Słońce.

Z dala od świateł miast zobaczymy również jaśniejsze komety, planetoidy, mgławice, gromady kuliste i otwarte, czy gwiazdy podwójne i wielokrotne. Opinie o teleskopach Celestron PowerSeeker 80 EQ są pozytywne.

Konsumenci przekazują, że pomimo dosyć skomplikowanej obsłudgi, bardzo dobrze widać przez niego ciała niebieskie. Ostrość widzianych elementów jest bardzo dobra. Jakość sprzętu jest również dobra.

Celestron PowerSeeker 80 EQ to również bardzo atrakcyjny sprzęt, odpowiedni na prezent dla najmłodszych astronomów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją nieboskłonu.

Zalety
Obiektyw:

Teleskop jest wyposażony w 80 mm obiektyw, który umożliwi nam obserwację Słońca, a także większości obiektów naszego Układu Słonecznego. Nie jest to profesjonalny sprzęt, ale można dzięki niemu dojrzeć wiele planet i gwiazdozbiorów.

Trójnóg:

Do zestawu dołączono aluminiowy trójnóg, który jest bardzo stabilny. Dzięki niemu, urządzenie jest bardziej mobilne. Trójnóg i teleskop możemy złożyć i zabrać ze sobą na wycieczkę. Możemy również ustawić teleskop na balkonie lub poddaszu, aby obserwować i badać kosmos.

Oprogramowanie:

Teleskop sprzedawany jest ze specjalnym oprogramowaniem, które instalujemy na komputerze. Pozwala to nam lepiej wykorzystać jego funkcje.

Prosta obsługa:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że prezentowany model jest bardzo prosty w obsłudze. Dlatego będzie stanowił odpowiednią propozycję dla dzieci.

Wady
Słaba widoczność:

Nie jest to model, który cechuje się bardzo dobrą widocznością. Niestety, ale jest ona nieco ograniczona.

 

 

 

 

Bresser Galaxia 114/900/EQ 

 

4.Bresser GALAXIA 114.900.EQBresser Galaxia 114/900/EQ to model teleskopu, który chcielismy opisać jako następny. Jest to najdroższy model z prezentowanych. W zestawie, razem z refraktorem, znajdziemy wyciąg okularowy 1 i ¼”, okulary K-25 mm, K-9 mm i K-4 mm (1 i ¼”).

Także w zestawie znajduje się soczewka Barlow’a 3 x, okular odwracający 1,5 x, filtr księżycowy i luneta celownicza LED. Obserwacje ułatwi statyw z rur stalowych wyposażony w obrotowy stolik na akcesoria. Również początkujący astronauci będą zadowoleni z tego, że producent dołącza do teleskopu plastikową, obrotową mapę nieba oraz program z mapą nieba na płycie CD.

Za pomocą tego urządzenia będziemy mogli zaobserwować Księżyc i poprzez teleskop go sfotografować. Luneta pozwoli nam również obserwować planety naszego układu słonecznego, takie jak Wenus, Mars, Jowisz czy Saturn.

Przez teleskop dojrzymy również mgławice, kuliste i otwarte gromady gwiazd czy inne galaktyki. Klienci przyznają w swoich komentarzach, że ten model oferuje bardzo dobrą optykę, a dodatkowo jest łatwy w obsłudze.

Nasza kolejna propozycja to Bresser 76/700 AZ National Geographic. Jest to sprzęt z soczewką Barlowa, sprzedawany w zestawie z trzema innymi parami soczewek.

Zalety
Soczewka Barlowa:

Urządzenie jest wyposażone w soczewkę Barlowa, dzięki której mamy zapewnioną lepszą widoczność, a tym samym odnalezienie obiektów jest łatwiejsze.

Łatwa obsługa:

Teleskop ten przeznaczony jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. W związku z tym, system obsługi jest bardzo prosty.

Zestaw:

Do urządzenia dołączone są trzy pary okularów: 4 mm, 12,5 mm i 20 mm, a także soczewkę Barlowa i szukacz optyczny. Przez to, teleskop jest bardziej funkcjonalny. Dodatkowo, w komplecie znajduje się pełne oprogramowanie, które możemy zainstalować na komputerze.

Solidne wykonanie:

W swoich ocenach konsumenci wysoko oceniają solidne wykonanie tego teleskopu. Jak podkreślają, obudowa teleskopu jest wysoce odporna na wszelkie uszkodzenia.

Wady
Zabawka:

Trudno nazwać ten teleskop profesjonalnym lub chociażby dobrym dla średnio zaawansowanych astronomów. Jest to raczej podstawowy produkt, określany mianem zabawki.

Cena:

Biorąc pod uwagę to, że jest to podstawowy sprzęt, jego cena jest dość wysoka.

 

 

 

 

 

Celestron Travel Scope 70 

 

5.Celestron Travel Scope 70Kolejny refraktor w naszym zestawieniu to Celestron Travel Scope 70. Jak sama nazwa wskazuje model ten będzie idealny w podróży. O czym, poza nazwą, powinien Was przekonać plecak, który jest dołączony do zestawu, oraz bardzo mała waga wynosząca tylko 1,5 kg. Luneta ma średnicę 70 mm i ogniskową 400 mm.

Kupując ten produkt, w zestawie znajdziemy bardzo lekki, aluminiowy statyw, okular 20 mm (powiększający 20 – krotnie), okular 10 mm (z powiększeniem 10 – krotnym), szukacz 5 x 24 oraz oprogramowanie The Sky X – First Light Edition, gdzie znajdziemy bazę 10 000 objektów niebieskich, 75 zdjęć w bardzo dobrej rozdzielczości.

Będziemy mogli również wydrukować mapy nieba, które przydadzą się podczas jego obserwacji. Ten model jest zdecydowanie przeznaczony dla początkujących astronomów. Zobaczymy przez niego podstawowe struktury układu planetarnego. Teleskop może również posłużyć do obserwacji natury.

Podczas pieszych wycieczek możemy obserwować krajobraz i dziką zwierzynę. Osoby, które zakupiły ten model mówią w swoich komentarzach, że jest to uniwersalny produkt, który oferuje dobrą jasność obserwowanych obiektów.

Kolejny produkt, który chcemy zaprezentować to Celestron Travel Scope 70. Jest to turystyczny sprzęt do obserwacji nieboskłonu, a także punktów naziemnych.

Zalety
Prosta instalacja:

Model ten jest prosty w rozłożeniu i złożeniu, dlatego jest jak najbardziej odpowiedni dla osób, które podróżują w celu oglądania nieboskłonu oraz punktów naziemnych. Pozwala na to również niewielka waga teleskopu (1,5 kg) oraz jego kompaktowe wymiary.

Statyw i plecak:

Urządzenie jest wyposażone w specjalny plecak, który dodatkowo ułatwi nam przenoszenie teleskopu. Natomiast, dołączony do kompletu aluminiowy statyw jest doskonałym wsparciem dla tego sprzętu.

Cena:

Jest to dobry teleskop do 350 zł.

Wady
Mała ogniskowa:

Ogniskowa tego teleskopu wynosi zaledwie 400 mm, co znacznie wpływa na widoczność.

Jakość wykonania:

Użytkownicy nie najlepiej oceniają solidność wykonania tego modelu.

 

 

 

 

Dromader C2105 

 

6.DROMADER Teleskop na statywieOstatni teleskop w naszym ranking to Dromader C2105. Należy zaznaczyć, że jest to najtańszy model w naszym zestawieniu i można go kupić za około 45 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to zabawka edukacyjna, a możliwości obserwacyjne tego modelu są bardzo limitowane.

Urządzenie jest dedykowane dla dzieci od 8 roku życia. Opakowanie tego teleskopu na statywie ma wymiary 43 x 22 x 8 cm. Natomiast wysokość statywu lunety wynosi 28 cm a długość 40 – 58 cm. W zestawie producent dołącza 3 wymienne obiektywy, które umożliwiają powiększanie obrazu 20, 30 lub 40 – krotnie.

Dołączony statyw umożliwia obrót głowicy oraz ustawienie dowolnego kąta nachylenia. Dodatkowo, dla ułatwienia użytkowania, wbudowany został kompas oraz pokrętło ustawiania ogniskowej.

Produkt nadaje się idealnie na zabawkę edukacyjną, która pomoże rozbudzić zainteresowania i wprowadzi dziecko w świat astronomii. Jeśli szukamy dla dziecka prezentu, który może zapoczątkować w nim pasję do ciał niebieskich, będzie to dobry i tani teleskop – zabawka.

Ostatni teleskop, jaki chcemy zaprezentować to Dromader C2105. Jest to podstawowy teleskop za zaledwie 50 zł, odpowiedni na sam początek przygody małego astronoma.

Zalety
Prosta obsługa:

Jest to prosta zabawka edukacyjna, o ograniczonych możliwościach, dlatego jej obsługa nie sprawi nam, a tym bardziej dziecku żadnego problemu. Z teleskopu skorzystać może już nawet kilkuletnie dziecko. 

Cena:

Niewątpliwym atutem tego modelu jest jego niska cena. Jeśli więc, Twoje dziecko interesuje się astronomią, zakup takiego urządzenia na sam początek, będzie dobrym rozwiązaniem.

Wady
Zabawka:

Nie jest to produkt, który umożliwi nam dostrzeżenie chociażby połowy najważniejszych obiektów na nieboskłonie.

Małe powiększenie:

Małe powiększenie znacznie ogranicza nasze możliwości obserwacyjne.

 

 

 

 

Jak dbać o teleskop?

 

Teleskop to profesjonalne urządzenie, które pozwala nam obserwować różnego rodzaju obiekty na niebie. Jednak aby dobrze korzystało nam się z urządzenia, musimy o nie odpowiednio zadbać. Trzeba pamiętać o tym, aby regularnie czyścić sprzęt. Nie możemy także zapomnieć o jego konserwacji, jak również bezpiecznym przechowywaniu.

 

 

Czego używać do czyszczenia teleskopu?

Aby mieć pewność, że w trakcie czyszczenia nie uszkodzimy powierzchni teleskopu, trzeba używać do tego dobrej jakości szmatek. Powinny być one wykonane z miękkich, delikatnych materiałów, ponieważ w przeciwnym razie na obudowie sprzętu mogą pojawić się zarysowania.

 

Poradź się fachowca

Czasami zdarza się, mimo tego, że produkt jest szczelny, kurz osadza się we wnętrzu teleskopu. Wtedy też konieczny jest demontaż płyty korekcyjnej. Choć to zadanie nie jest skomplikowane, jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej skorzystać z usług fachowca. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy zostały dobrze zmontowane, a tym samym jakość widzianego przez teleskop obrazu nie ulegnie pogorszeniu. Należy także podkreślić, że samodzielnie serwisowanie sprzętu może pozbawić nas gwarancji.

 

Jak czyścić wnętrze teleskopu?

Jeśli jednak zdecydujemy się na czyszczenie wnętrza teleskopu, musimy wiedzieć, jakie czynności trzeba wykonać. Pierwsze, co musimy zrobić to demontaż płyty. Przed tym warto przygotować odpowiednio miejsce pracy – najlepiej oczyścić blat z wszelkich zabrudzeń i położyć na nim miękką tkaninę. Na obręczy z przodu tuby umieszczone są śruby, które trzymają płytę. Należy je odkręcić. Aby móc wyjąć płytę korekcyjną, trzeba złapać za obudowę lustra wtórnego i pociągnąć ją do góry. Nie można używać do tego zbyt dużo siły, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia teleskopu.

Jeśli uda nam się zdemontować płytę, uzyskamy dostęp do wnętrza urządzenia, a tym samym będziemy mogli dokładnie oczyścić poszczególne elementy. Chcąc usunąć zabrudzenia z korektora, trzeba używać specjalnych preparatów, które można kupić w sklepach. Do pielęgnacji można także wykorzystać alkohol izopropylowy. Należy spryskać cieczą czyszczoną powierzchnię, a następnie odczekać kilka minut. Później wystarczy przetrzeć element, używając do tego miękkiej ściereczki. Jeśli zabrudzenia dalej są widoczne na powierzchni, czynność należy powtórzyć.

 

 

Gdzie przechowywać teleskop?

Ważnym zagadnieniem jest także przechowywanie teleskopu. Zaleca się, aby sprzęt znajdował się w suchym miejscu, ponieważ znacznie ogranicza to ryzyko pojawienia się pleśni na soczewkach. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pokrowca, który przyda nam się nie tylko, kiedy będziemy chcieli zabrać teleskop z domu. Etui będzie także stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed zakurzeniem. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas torba jest wykonana z wodoodpornego materiału. Równie ważne jest to, aby na jej powierzchni znajdowały się solidnie zrobione uchwyty, które znacznie ułatwiają przenoszenie urządzenia.

 

Zasady użytkowania teleskopu

Warto nie tylko znaleźć informacje na temat tego, jaki teleskop jest polecany przez miłośników nieboskłonu, ale także dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z urządzenia. Oczywiste jest to, że nie można używać teleskopu do obserwacji słońca, jeśli model nie jest wyposażony w odpowiedni filtr, ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Sprzęt musi być ustawiony na prostym podłożu, bo w innym wypadku może chwiać się na boki. Z racji tego, że teleskop jest sporym urządzeniem, nie można pozostawiać go bez nadzoru – szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

 

 

 

Źródła informacji:

Pierwszy teleskop – deltaoptical.pl

Optics and lab – Best telescopes

Podstawowe zasady porównania astronomicznych

space.com

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status