Ranking 5 najlepszych mopów parowych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Mop parowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Tradycyjne mopy przestają być popularne, a to dzięki nowej generacji modeli parowych. Specjalnie dla Ciebie zweryfikowaliśmy ofertę producentów takich sprzętów i możemy przekazać, że obecnie najchętniej kupowany jest produkt Vileda 146574. To lekki i niezwykle łatwy w obsłudze model. Z tym urządzeniem wyczyścimy wszystkie rodzaje podłóg: panele, parkiety i płytki. Wytwarzana przez mop para wodna zabija bakterie i inne drobnoustroje, więc jest to idealna metoda dezynfekcji domu, gdy mieszka w nim alergik. Sprzęt nie wymaga użycia detergentu, a mimo to jest wyjątkowo skuteczny. Produkt ma dużą moc i kompaktowe wymiary. W zestawie otrzymujemy dodatkową nakładkę przeznaczoną do czyszczenia dywanów i chodników. Jeśli jednak Twój budżet nie pozwala Ci na zakup modelu oferowanego przez markę Vileda, przyjrzyj się urządzeniu Dirt Devil DD302-0. Mop jest gotowy do użycia po upływie 20 sekund od włączenia. Co więcej, sprzęt wyposażono w funkcję Streamboost, za sprawą której szybko i bez wysiłku pozbędziesz się uporczywych zabrudzeń.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki mop parowy kupić?

 

Tradycyjne mopy to w dzisiejszych czasach już przeżytek. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze podłogi są nieskazitelnie czyste to powinniśmy zainwestować w nowoczesny mop parowy. Wszystkie mopy parowe w dobrych cenach, te z podstawowymi funkcjami, jak i te bardziej zaawansowane mają jedną wspólną cechę: usuwają 99,9% bakterii i zarazków z naszego domu bez użycia środków czyszczących.

Tradycyjny mop nigdy nie osiągnie takiego wyniku. Sprzątanie z pomocą mopa parowego jest szczególnie polecane osobom z alergiami, gdyż urządzenie skutecznie usuwa kurz i roztocza. Dzięki różnorodności dostępnych mopów na rynku możemy znaleźć modele na każdą kieszeń, o różnych funkcjach i gabarytach. By pomóc odnaleźć się w gąszczu dostępnych sprzętów postanowiliśmy opisać kilka najważniejszych funkcji, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru mopa parowego.   

 

1-black-decker-fsmh1621r

 

Wielkość pojemnika i łatwość jego napełniania

Jest to bardzo ważny parametr mopa parowego. Wielkość zbiornika na wodę wpływa na komfort użytkowania sprzętu. Zazwyczaj urządzenia takie są kompaktowe. Oznacza to, że cały jego ciężar utrzymujemy podczas pracy. Jeśli zatem wbudowany pojemnik całkowicie zapełnimy wodą to początkowe ruchy mopem mogą sprawiać nam trudność.

Dopiero po pewnym czasie i zużyciu części wody będziemy komfortowo operować sprzętem. Z drugiej strony, jeśli nasze mieszkanie jest duże, lub większość naszych podłóg to podłogi twarde, czyli panele drewniane, terakota czy glazura to mały pojemnik będzie utrudniał sprzątanie. Co chwila będziemy musieli przerywać sprzątanie, by ponownie wypełnić zbiornik wodą. Na rynku możemy znaleźć modele z pojemnikami o wielkości od 0,3 litra do aż 0,7 litra. Można przyjąć, że zbiornik o wielkości 0,4 litra pozwoli na 15 minut pracy. Oczywiście przy bardzo intensywnej produkcji pary czas ten ulegnie skróceniu.

Drugą sprawą jest łatwość napełniania pojemnika. Jeśli okaże się niezbędne jego napełnianie podczas sprzątania ważne jest, by nie trzeba było rozmontowywać całej maszyny. Dlatego, warto dopytać się o ten szczegół, jeśli producent nie podaje tej informacji na swojej stronie internetowej. Przy sprzątaniu mopem parowym zazwyczaj korzystamy z wody z kranu.

Powinniśmy więc sprawdzić czy woda w naszej kanalizacji jest twarda, czy miękka. Twarda woda będzie powodować odkładanie się kamienia, nie tylko w samym zbiorniku, lecz również w trudnych do dotarcia przewodach urządzenia. W takim przypadku powinniśmy się zdecydować na używanie tylko i wyłącznie wody destylowanej, lub poszukać modelu z systemem filtracji, który wyeliminuje problem kamienia.

 

Czas nagrzewania

Czas nagrzewania to inaczej czas, który urządzenie potrzebuje do przygotowania się do pracy od momentu włączenia. Przeważnie mopy parowe są gotowe do pracy po 30 sekundach od ich włączenia. Możemy jednak znaleźć modele, które potrzebują aż 60 sekund, lub takie, którym wystarczy tylko 15 sekund. Im mniej czasu urządzenie potrzebuje na nagrzanie, tym mniej prądu zużyjemy eksploatując je. Dodatkowo taki sprzęt oszczędza nam czas, który zamiast czekać aż będziemy mogły zacząć sprzątać, będziemy mogły spożytkować na sprzątanie.

Ciekawą opcją są modele, które posiadają wbudowany system powiadamiania o gotowości do pracy. Możemy np. spotkać mopy, w których zbiornik na wodę zmienia kolor po osiągnięciu optymalnej do sprzątania temperatury. Takie rozwiązania oszczędzą nam stania z zegarkiem w ręku i odliczaniem czasu do momentu, gdy urządzenie gotowe jest do pracy.

 

Kształt mopa i regulacja pary

Podczas sprzątania mopem parowym, tak samo ważne jest by móc dotrzeć do każdego zakamarka, jak w przypadku odkurzacza czy mopa tradycyjnego. Gdy zastanawiamy się, jaki jest najlepszy mop parowy, jawi nam się urządzenie lekkie, łatwe w manewrowaniu, oraz takie, które dosięgnie najdalszy kawałek podłogi. Przed zakupem powinniśmy upewnić się, że wybrany przez nas model pozwoli na łatwe przemieszczanie go wśród mebli bez konieczności ich przestawiania.

Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na głowicę mopa. Często możemy spotkać głowice o trójkątnym kształcie, które pozwalają na łatwe sprzątnięcie kątów. Równie często znajdziemy zakończenia prostokątne. Ważne jest, by końcówka była elastyczna i pozwoliła na wsunięcie jej pod kanapę, czy szafkę.

Oprócz kształtu głowicy, dla niektórych użytkowników może być ważna możliwość regulacji pary. Niektóre modele mają wbudowaną automatyczną regulację pary w zależności od czyszczonej powierzchni, czy funkcję uderzenia pary. Funkcja ta powoduje wypuszczenie większej ilości pary. Możemy ją zastosować przy większym zabrudzeniu, lub podczas usuwania starych plam, które zazwyczaj bardzo trudno jest wyeliminować. Większość urządzeń pozwala użytkownikowi samodzielnie dostosować wypuszczaną parę do podłoża, czy usuwanych zanieczyszczeń.  

2-vileda-146574

Dodatkowe elementy poszerzają zakres działania

Zazwyczaj producenci mopów parowych dołączają do urządzenia dodatkowe ściereczki z microfibry. Ściereczki te zakłada się na głowicę i podczas sprzątania zbiera się na nich brud z podłogi. Możemy jednak znaleźć modele, gdzie oferuje się cały szereg dodatkowych elementów, które nie tylko ułatwiają pracę, lecz pozwalają na wykorzystanie urządzenia do różnych zadań. Znajdziemy więc na rynku mopy parowe z nakładką do czyszczenia dywanów. Modele takie pozwalają zdezynfekować domowe dywany, które zazwyczaj są siedliskiem bakterii, bez konieczności ich prania. Są urządzenia, które w zestawie oferują końcówki do szyb, do piekarników i grilla a także do czyszczenia łazienek. Zalecamy sprawdzić dokładnie listę dodatkowych elementów, gdyż ich ilość różni się znacznie w zależności od producenta i modelu mopa.  

Bez dwóch zdań mop parowy to urządzenie wielofunkcyjne. Decydując się na zakup podstawowego modelu możemy wykorzystać go do sprzątania wszystkich podłóg twardych. Jeśli producent dołączy do mopa końcówkę dywanową, to oprócz dezynfekcji dywanów będziemy mogli użyć ten model do odświeżenia domowej tapicerki. Dokupując, czy znajdując w zestawie końcówkę do czyszczenia fug będziemy mogli mop wykorzystać do uciążliwych prac łazienkowych. Pod wpływem gorącej pary, nawet największy brud łatwo odejdzie.

Lista prac, które tym urządzeniem możemy wykonać jest długa. Jednak cena mopa z rozbudowaną ilością dodatkowych elementów będzie wyższa od podstawowego modelu. Dlatego zastanawiając się, jaki mop parowy wybrać, powinniśmy pomyśleć, jakie elementy będą dla nas niezbędne. Ewentualnie warto sprawdzić, czy producent oferuje możliwość zakupu wybranych końcówek. Taka opcja może być przydatna w momencie, gdy będziemy chcieli rozszerzyć zakres działania naszego mopa parowego.   

 

Długość kabla

W przeciwieństwie do odkurzaczy, mopy parowe zazwyczaj nie mają możliwości automatycznego zwijania kabla. Wiąże się to z małymi rozmiarami sprzętu, oraz chęcią stworzenia poręcznego urządzenia. O ile długi kabel przydatny jest do sprzątania dużych powierzchni, to przy małych powierzchniach może okazać się on kłopotliwy. Niemożność schowania przewodu powoduje, że podczas prac porządkowych będzie nam „dyndał” przy boku rączki. Na rynku możemy znaleźć modele z przewodami od 6 do 9 metrów. Tak więc, komfortowo sprzątniemy małe mieszkanie bez konieczności przełączania sprzętu.  

 

 

5 najlepszych mopów parowych. Opinie w 2020 roku

 

Mając różnego rodzaje alergie bardzo ważne jest by utrzymać odpowiednią higienę w domu. W takich przypadkach sprawdzają się mopy parowe, które dzięki wysokiej temperaturze usuwają 99.9% bakterii i zarazków bez użycia środków chemicznych. Przeczytaj więc nasz ranking mopów parowych by dowiedzieć się co jest dostępne na rynku.

 

1. Mop parowy Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam

 

2.Vileda 146574Następną propozycją mopa parowego jest Vileda 146574. Model ten ma moc 1550 W. Korzystając z tego urządzenia będziemy mogli wyczyścić wszystkiego rodzaju podłogi: drewniane, z terakoty lub paneli podłogowych.

Mop wyposażony jest w pojemnik na wodę o pojemności 0,4 litra i jest gotowy do pracy po 15 sekundach od jego włączenia. O gotowości do pracy zostaniemy również poinformowani poprzez zapalenie się kontrolki. W zestawie wraz z mopem otrzymamy wkład czyszczący 3D wykonany z mikrofibry.

Dodatkowo nakładka jest zbudowana z dwóch warstw materiału, co powoduje, że zawsze ma optymalną wilgotność. Czyszczenie za pomocą tego urządzenia powinno być bardzo łatwe, gdyż oprócz jego małej wagi jest on bardzo zwrotny.

Przegub zamontowany w tym modelu jest w stanie obrócić się o 180 stopni. Użytkownicy wskazują, że mop jest bardzo szybko gotowy do pracy. Z zadowoleniem spotyka się również wykonywana praca przez to urządzenie. Zwłaszcza fakt, że po czyszczeniu podłoga nie pozostaje mokra. Znalazły się też opinie o ładnym wyglądzie.

Następną propozycją jest Vileda 146574 o mocy 1550 W. Jest to niezawodny sprzęt do czyszczenia różnych typów podłóg. Zapewnia efektywną i szybką pracę. Należy tutaj podkreślić, że jest to produkt znanej marki specjalizującej się w produkcji urządzeń do czyszczenia podłóg.

Zalety
Szybkie nagrzewanie:

0,4 litrowy pojemnik na wodę szybko się nagrzewa i w efekcie mop jest gotowy do pracy po 15 sekundach od jego włączenia.

Końcówki:

W zestawie znajduje się wkład czyszczący 3D wykonany z mikrofibry, a także nakładka składająca się z dwóch warstw materiału.

Regulowany przegub:

Urządzenie ma wmontowany przegub, który można obrócić o 180 stopni, co znacznie ułatwia nam pracę i pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

Jakość wykonania:

Model ten jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, a więc stanowi inwestycję na długie lata. Sprzęt ten jest wysoce odporny na uszkodzenia.

Wady
Waga:

W swoich opiniach konsumenci podkreślają, że urządzenie jest dość ciężkie. Jest to szczególnym utrudnieniem, zwłaszcza gdy mamy dużą powierzchnię do posprzątania i pracę wykonujemy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut.

 

 

 

 

2. Mop parowy Dirt Devil Aqua Clean 2w1 DD302-0

 

Dirt Devil DD302-0 to mop parowy, który dobrze spełnia swoje zadanie. Jest on wyposażony w 8 różnych końcówek. W rezultacie możesz bardzo łatwo wybrać taką, która odpowiada aktualnie czyszczonej powierzchni. Tym sposobem unikniemy jej ewentualnego zniszczenia. Czas przygotowania urządzenia do pracy wynosi 20 sekund.

Prezentowany mop waży 3,5 kg. Operowanie nim nie będzie stanowić dla nas zbyt dużego problemu. Jeżeli chodzi o zbiornik na wodę, to jego pojemność wynosi 0,28 l. Kabel opisywanego urządzenia ma długość 10 m. Mamy więc możliwość pracy bez konieczności zmieniania gniazdka. Moc sprzętu wynosi 1600 W. Mop daje nam możliwość regulowania temperatury w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń powinna nam pomóc specjalna funkcja Steamboost. W momencie jej uruchomienia para ze zwiększoną siłą wydostaje się z urządzenia i usuwa plamę. Filtr zmiękcza podawaną wodę, więc ryzyko osadzania się kamienia się zmniejsza. Użytkownikom podoba się łatwa obsługa prezentowanego mopa oraz jego dobre wykonanie.

Dirt Devil DD302-0 to mop o wadze 3,5 kg. Jego moc wynosi 1600 W. Urządzenie jest wyposażone w 8 wymiennych końcówek.

Zalety
Użytkowanie:

Aby rozpocząć pracę musimy poczekać 20 sekund na uruchomienie się sprzętu. Nie jest to długo. Użytkowanie ułatwia nam bardzo długi kabel, dzięki któremu nie musimy przełączać urządzenia.

Końcówki:

Z pomocą całego kompletu wymiennych końcówek możemy łatwo dopasować sprzęt do każdej oczyszczanej powierzchni. Nie musisz się więc obawiać, że zniszczysz ulubiony dywan.

Moc:

Moc prezentowanego produktu wynosi 1600 W. Dzięki niej sprzęt generuje dużo pary, a także ma funkcję Steamboost, czyli kilkusekundowe emitowanie pary o zwiększonej sile, która szybko pozbywa się uporczywych plam.

Regulacje:

Regulowanie intensywnością pary z pewnością ułatwi nam sprzątanie.

Wady
Zbiornik:

Pojemność zbiornika wynosi 0,28 l. Jest to stosunkowo mało, jeżeli chcemy posprzątać cały dom. Mała pojemność wiąże się z częstym napełnianiem zbiornika.

 

 

 

 

3. Karcher Parownica SC 2 EasyFix 1.512-050.0

 

Urządzenie Kärcher SC 2 Easyfix jest praktyczne, gdyż można wykorzystać je nie tylko do mycia podłóg, ale również innych powierzchni. Z pomocą sprzętu szybko pozbędziemy się zabrudzeń m.in. z okien, luster czy płyty grzewczej. Moc modelu jest równa 1500 W, a maksymalne ciśnienie robocze to 3,2 bara.

Mop wyposażono w zbiornik na wodę o pojemności 1 l. Choć wymaga on podłączenia do prądu, nie powinniśmy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów. Wszystko ze względu na to, że prezentowany model ma 4 m przewód. Wydajność urządzenia to ok. 75 m2. W komplecie znajdziemy przydatne akcesoria, takie jak ręczna dysza z powłoczką z mikrofibry oraz okrągła szczotka.

Kupującym spodobało się to, że z pomocą sprzętu mogą sprzątać w bardziej ekologiczny sposób, czyli bez użycia detergentów. Mimo to mop bardzo dobrze radzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, a dodatkowo neutralizuje bakterie. Do urządzenia można dokupić dodatkowe akcesoria, aby umożliwiał np. pranie dywanów oraz odświeżanie tapicerki meblowej.
Sprzęt Kärcher SC 2 Easyfix ma moc 1500 W. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1, a długość przewodu zasilającego to 4 m. To model o wymiarach: 38 cm x 25,4 cm x 26 cm.

Zalety
Schowek na akcesoria:

Do mopa dołączono kilka akcesoriów, które mogą przydać się w czasie sprzątania. Nie musimy się martwić, że przypadkowo je zgubimy. Na obudowie są specjalne schowki przeznaczone do przechowywania dodatkowych elementów.

Usuwa uporczywe zabrudzenia:

Urządzenie generuje parę wodną pod wysokim ciśnieniem (do 3,5 bara), dlatego możemy z łatwością usunąć zabrudzenia, nawet te najbardziej uporczywe. Co więcej, pozwala ono na wyeliminowanie bakterii.

Możliwość rozbudowy zestawu:

Do mopa możemy dokupić dodatkowe elementy, aby zwiększyć jego praktyczność. Może to być np. dysza Power, dysza do pielęgnacji tekstyliów czy nakładka do dywanów.

Wady
Długi czas nagrzewania:

Czas nagrzewania sprzętu to ok. 6,5 minuty. Po podłączeniu go do prądu trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

 

 

 

4. Mop Parowy Ariete 4164 Multi Steam System

 

Gdy rozważasz zakup mopa parowego polecamy zapoznać się z modelem Ariete 4164 Multi Steam System. Jest to stosunkowo lekkie urządzenie, bo waży około 1,9 kg. Zasilane jest ono sieciowo, a długi na 5 metrów przewód zasilający nie ogranicza ruchów osoby sprzątającej. 1500W mocy i 3,5 bara ciśnienia, jakie urządzenie wytwarza, to gwarancja skutecznego działania i bezproblemowego przeprowadzania porządków.

Po wlaniu wody do zbiornika o pojemności 350 ml i włączeniu urządzenia, jest ono gotowe do pracy w ciągu 12 sekund i wytwarza tyle pary, ile potrzeba do szybkiego sprzątania i dezynfekcji. Dodatkowo strumień pary może być regulowany przez użytkownika praktycznym pokrętłem znajdującym się nieopodal wlewu do zbiornika. Na uwagę zasługuje również zabezpieczenie przed skraplaniem się wody podczas sprzątania, a także duża ilość akcesoriów i końcówek dołączonych do zestawu.

Wśród nich znajduje się końcówka do podłogi o trójkątnym kształcie, pozwalającym na dotarcie do wszystkich narożników, a także szczotka duża i mała, końcówka do fug, do szyb, do odświeżania tkanin, dwie szmatki, lejek i miarka. Wiele osób jest zadowolonych z mopa parowego Ariete 4164 Multi Steam System sprzedawanego wraz z kilkoma końcówkami.

Zalety
Duża moc:

Urządzenie dzięki dużej mocy, wynoszącej 1500 W potrafi wytworzyć właściwą ilość pary potrzebną do zmiękczenia wszelkich zabrudzeń i następnie ich łatwego usunięcia. 

Duża ilość akcesoriów:

Urządzenie jest sprzedawane wraz z oprzyrządowaniem, na które składa się szczotka duża i mała, szereg końcówek do podłogi, szyb, fug i odświeżania tkanin. W zestawie znajdziemy także dwie szmatki, lejek i miarkę. 

Szybkie nagrzewanie się:

Mop po wypełnieniu zbiornika wodą i włączeniu do zasilania nagrzewa się do pełnej gotowości do pracy w ciągu zaledwie 12 sekund. 

Wady
Końcówka do mycia okien:

Użytkownicy narzekają na końcówkę do mycia okien twierdząc, że co prawda wyczyści ona większość brudu, jednak zostawia smugi, przez co szybę trzeba doczyścić papierem.

Słabe wykonanie:

Również pojawiają się komentarze, że mop nie jest wykonany starannie i poszczególne elementy nie są dokładnie skręcone, i z tego powodu ulegają awarii.

 

 

 

 

5. Black&Decker FSM1616 Mop Parowy 1600W

 

Chcielibyśmy zaprezentować Black&Decker FSM1616. Jest to mop parowy o mocy 1600 W. Z taką mocą mamy możliwość pozbycia się nawet uporczywych plam. Intensywność pary jest regulowana. Pojemnik ma pojemność 350 ml. Jego odłączenie oraz napełnianie jest bardzo łatwe i nie zabiera więcej niż kilka sekund.

Jedną z największych zalet prezentowanego produktu jest fakt, że podczas sprzątania zabija on około 99% bakterii znajdujących się na powierzchni. Dzieje się to bez użycia niebezpiecznych chemikaliów. Urządzenie jest gotowe do pracy po 20 sekundach. Sprzęt jest wyposażony w mikro głowicę. Możemy ją łatwo odczepić i używać na powierzchniach innych niż podłoga. Waga mopa wynosi 2,7 kg, co oznacza, że operowanie nim nie będzie uciążliwe.

Obsługiwanie produktu nie jest trudne. Przyciski są dobrze opisane i dlatego możemy łatwo wybrać intensywność emitowanej pary. Model jest wyposażony w system antywapienny oraz filtr, które zapobiegają osadzaniu się kamienia wewnątrz sprzętu. Użytkownicy najbardziej cenią łatwe operowanie mopem.

Moc Black&Decker FSM1616 wynosi 1600 W. Pojemność opisywanego mopa wynosi 350 ml. Waga produktu wynosi 2,7 kg.

Zalety
Wygoda:

Operowanie mopem nie jest trudne. Ma on dobrze wyprofilowaną rączkę, a oprócz tego waży jedynie 2,7 kg. Mamy również opcję używania mikro-głowicy, która dobrze spełnia swoje zadanie podczas pielęgnacji szafek i okien.

Obsługa:

Na obudowie mopa widnieje kilka przycisków. Wybór odpowiedniego z nich nie jest problemem.

Zbiornik:

Zbiornik na wodę ma pojemność 350 ml - wystarcza to na wyczyszczenie średniej wielkości domu. Warto wspomnieć, że pojemnik bardzo łatwo się demontuje.

Działanie:

Kupując prezentowany sprzęt mamy pewność, że będzie on służył przez kilka lat. Ma on system antywapienny, a do tego filtr, który zatrzymuje osad z kamienia. Dlatego wnętrze mopa nie ulega zniszczeniu.

Wady
Kabel:

Długość przewodu produktu wynosi jedynie 5 m. Oznacza to, że aby posprzątać całe mieszkanie będziemy musieli często przełączać kabel od gniazdka do gniazdka.

 

 

 

 

Jak naprawić mop parowy?

 

Mopy tradycyjne tracą na popularności, gdyż coraz częściej konsumenci wymieniają je na bardziej nowoczesne i wygodniejsze w użytkowaniu modele parowe. Produkt tego typu pozwala pozbyć się zanieczyszczeń bez dużego wysiłku, a do tego przydaje się nie tylko do mycia podłóg, ale i okien czy tapicerki. Jaki mop parowy jest polecany i jak w razie pojawienia się awarii szybko go naprawić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

 

 

Jak działa mop parowy?

Mop parowy to urządzenie zasilane przez wbudowany akumulator. Jest on wyposażony w zbiornik, pompkę i grzałkę, która podgrzewa wodę znajdującą się w pojemniku do odpowiedniej temperatury. To powoduje wytwarzanie pary. Z pomocą takiego mopa sprzątanie jest wyjątkowo łatwe i przyjemne. Istotną zaletą zakupu parowego modelu jest to, że do mycia podłóg nie musimy używać żadnych detergentów, więc możemy sporo zaoszczędzić.

Mop parowy idealnie sprawdza się w domu zamieszkiwanym przez alergików oraz małe dzieci. Wytwarzana para pozwala pozbyć się z podłóg nie tylko plam z błota czy rozlanych płynów, ale też gromadzących się na ich powierzchni bakterii. Sprzątanie z pomocą opisywanego urządzenia jest nie tylko wygodniejsze, ale również bardziej ekologiczne.

 

Zalety mopów parowych

Urządzenia, takie jak mopy parowe są niewielkie i lekkie, a tym samym komfortowe w użytkowaniu. Z uwagi na to, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca łatwo się je przechowuje. Produkty te umożliwiają dokładne mycie różnego rodzaju powierzchni, m.in.: płytek, gresów, paneli laminowanych, okien, luster, kafelków, a nawet tapicerek meblowych i samochodowych. Tak funkcjonalny sprzęt na pewno przyda się osobom, które dużą wagę przywiązują do porządku w domu i szukają skutecznych sposobów na pozbywanie się zabrudzeń.

Po umyciu podłóg przy użyciu tradycyjnego mopa często pojawiają się nieestetyczne wyglądające zacieki i smugi. Model parowy pozwala uniknąć takich sytuacji. W zestawie zwykle znajduje się kilka wymiennych końcówek, dlatego z łatwością umyjemy nawet trudno dostępne zakamarki, przykładowo przestrzeń pomiędzy meblami.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii mopa parowego?

Mop parowy jest wyjątkowo praktycznym urządzeniem, ale może się zdarzyć, że drobna usterka zmniejszy skuteczność działania lub uniemożliwi dalsze korzystanie ze sprzętu. Co może przyczynić się do awarii produktu? Okazuje się, że jedną z najczęstszych przyczyn jest przypadkowe wlanie detergentu do zbiorniczka z wodą. Wówczas środki chemiczne znajdujące się w płynie do mycia blokują przepływ wody i awarii ulega zarówno pompka, jak i grzałka.

Często zdarza się, że mop parowy przestaje działać w wyniku stosowania zbyt twardej i pełnej kamienia wody. Jeżeli chcemy uniknąć awarii urządzenia, najlepiej wlewać do zbiornika wodę przefiltrowaną. Po skończonym myciu podłóg należy dokładnie wyczyścić mop, a zwłaszcza zbiornik na wodę. Mogą się w nim gromadzić drobinki zanieczyszczeń, które również prowadzą do zmniejszenia lub całkowitego zablokowania przepływu wody do końcówki czyszczącej.

 

 

Naprawa mopa parowego

Jeżeli zauważymy spadek efektywności działania mopa parowego, możemy odesłać go do serwisu. To, czy sami będziemy musieli ponieść koszty naprawy zależy nie tylko od tego, czy mamy gwarancję, ale również od rodzaju usterki. Warto pamiętać, że grzałki i pompki uszkodzone w wyniku zastosowania detergentu lub zakamienionej wody nie da się naprawić. Pozostaje więc wymiana wspomnianych elementów na nowe. Może się jednak okazać, że jest to zbyt kosztowne i lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego mopa. Ponieważ za powstanie tego rodzaju usterek odpowiada użytkownik, zwykle to on musi ponieść koszty naprawy.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa mop parowy?

Mop parowy swoim wyglądem nie bardzo różni się od zwykłego mopa używanego niemal w każdym domu, jednak zasady jego działania są nieco inne. Urządzenie parowe jest wyposażone w pojemnik na wodę, grzałkę, która zwiększa temperaturę płynu, a także pompkę. Dzięki tym elementom woda jest podgrzewana do temperatury wrzenia, a następnie wydostaje się ze sprzętu w postaci pary. W rezultacie za pomocą takiego mopa można skutecznie usunąć nawet mocne zabrudzenia i to bez użycia dodatkowych detergentów, które nierzadko są drogie i zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki. Mop parowy może być zasilany akumulatorowo lub sieciowo. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

P2: Mop parowy – jak używać?

Korzystanie z mopa parowego jest wygodne, a co najważniejsze, przynosi oczekiwane efekty. Przed pierwszym użyciem powinniśmy przeczytać dołączoną do zestawu instrukcję i dowiedzieć się z niej, jak ustawić urządzenie, a także poznać jego wszystkie funkcje. Mopa parowego możemy użyć przede wszystkim do czyszczenia podłóg, szczególnie pokrytych płytkami. Wydobywająca się z urządzenia para skutecznie zabija bakterie i grzyby, dlatego też sprzęt jest nieoceniony podczas sprzątania łazienki i kuchni. Sprzęt jest polecany także do czyszczenia tapicerek i dywanów. Gwarantuje bezpieczeństwo sprzątania, bo nie trzeba używać mocnych detergentów, aby pozbyć się zabrudzeń. Jeśli zakupimy model z demontowalną głowicą, będziemy mogli wykorzystywać go także np. do czyszczenia płytek na ścianach, okapów czy innych urządzeń kuchennych.

 

P3: Mop parowy- jaka moc?

Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu mopa parowego jest jego moc. Im będzie ona większa, tym sprzęt powinien działać bardziej efektywnie i szybciej się nagrzewać. Przez użytkowników dobrze oceniane są urządzenia, w których parametr ten wynosi ok. 1500 W. Zdaniem konsumentów mopy parowe tego typu pozwalają skutecznie usunąć nawet uporczywe zabrudzenia, a to najważniejsza zaleta. Dużą popularnością cieszą się modele, które dają możliwość regulacji wyrzutu pary. Takie mopy parowe można bez trudu dopasować do zabrudzonej powierzchni. Zapewnia to lepsze efekty czyszczenia i jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. 

 

P4: Mop parowy – gdzie kupić?

Mopy parowe są dostępne w różnych sklepach, jednak gdzie najlepiej nabyć sprzęt? Konsumenci coraz częściej doceniają zakupy przez Internet, bo można ich dokonać o każdej porze bez względu na dzień tygodnia. Do skorzystania z ofert sklepów internetowych zachęca też to, że zwykle ceny urządzeń są niższe niż stacjonarnie i dzięki temu można zaoszczędzić nieco pieniędzy (czasami jest to nawet kilkaset złotych). Co istotne, podczas zakupów online istnieje możliwość nabycia produktu na raty, podobnie jak w sklepach stacjonarnych. Dopełnienie wszystkich formalności nie zajmuje dużo czasu.

P5: Jak wyczyścić mop parowy?

Od czasu do czasu trzeba wyczyścić mopa parowego, aby pozbyć się zabrudzeń, które mogły zgromadzić się w jego wnętrzu. Najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, jak to zrobić jest przeczytanie instrukcji. W niej powinny być zawarte wszystkie istotne informacje dotyczące czyszczenia i konserwacji sprzętu. Przystępując do czyszczenia mopa parowego trzeba upewnić się, że jest on odłączony od źródła zasilania. Do zbiornika z wodą należy wlać roztwór wody z octem, a następnie włączyć sprzęt i poczekać, aż z pojemnika zniknie cały płyn. Nie można też zapominać o praniu padów z mikrofibry.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Mop parowy Homekraft DUO 12w1 Turkus

 

Homekraft DUO 12w1 Turkus to mop, dzięki któremu nie musimy używać środków chemicznych. W ten sposób nie zagrażamy środowisku ani naszemu zdrowiu. Jest to urządzenie, dzięki któremu możemy łatwo wyczyścić różne powierzchnie. Moc prezentowanego mopa wynosi 1500 W. Pojemność zbiornika to 350 ml.

Na początku wspomnijmy o swobodzie użytkowania urządzenia. Możemy ustawić go pod wieloma kątami, co pozwala nam na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Możemy również zdemontować mniejszą głowicę wytwarzającą parę, aby wyczyścić wyżej położone miejsca. Sprzęt jest wyposażony w wiele nakładek, dzięki którym możemy używać go na różnych powierzchniach. Zbiornik łatwo się demontuje oraz napełnia.

Regulacja pary umożliwia nam dostosowanie jej intensywności do delikatniejszych powierzchni. Podgrzewanie wody trwa około 25 sekund, więc nie musimy zbyt długo czekać. Urządzenie informuje nas o małej ilości wody: zapala się czerwona lampka. Użytkownicy najczęściej chwalą łatwą obsługę oraz ułatwione użytkowanie mopa w trudno dostępnych miejscach.

Homekraft DUO 12w1 Turkus to mop parowy ze zbiornikiem o pojemności 350 ml. Moc urządzenia wynosi 1500 W. Podgrzewanie zbiornika z wodą trwa 25 sekund.

Zalety
Obsługa:

Obsługiwanie prezentowanego mopa parowego jest bardzo łatwe. Sterowanie nim nie sprawi nam żadnego problemu. Poza tym możemy odczepić mniejszą głowicę i sprzątnąć na przykład szafki lub fugi.

Zbiornik:

Montowanie i demontowanie zbiornika z wodą zajmuje tylko kilka sekund. Powtórne napełnianie również nie jest kłopotliwe. Gdy poziom wody jest niski, mop alarmuje nas o tym czerwoną lampką.

Nakładki:

Sprzęt został wyposażony w dużą ilość nakładek. Możemy być więc pewni, że z tą odpowiednią nie zniszczymy czyszczonej powierzchni.

Wady
Skuteczność:

Użytkownicy twierdzą, że jedna z nakładek zostawia stosunkowo widoczne smugi. Zmusza nas to do powtórzenia czyszczenia.

Jakość wykonania:

Niektóre części produktu mogą być stosunkowo delikatne. Polecamy nie korzystać z mopa zbyt gwałtownie.

 

 

Urządzenie sprzątające Bissell Vac & Steam 1132N

 

4.Bissell Vac & Steam 1132NJeśli szukasz nie tylko mopa, lecz również odkurzacza, to model Bissell Vac & Steam 1132N może być dla Ciebie. Urządzenie to, to połączenie mopa i odkurzacza, czyli tzw. 2 w 1.

Moc tego modelu wynosi 1350 – 1600 W. Natomiast pojemność zbiornika na wodę ma wielkość 0.4 litra, a odkurzacza 0.95 litra. Wbudowany odkurzacz ma zastosowaną technologię cyklonową. Odkurzacze cyklonowe są odkurzaczami bezworkowymi. Zasysany brud w komorze cyklonowej wiruje i opada na dno.

Uważa się, że odkurzacze cyklonowe są lepsze dla alergików od tradycyjnych, workowych odkurzaczy. Natomiast nakładka, która transformuje odkurzacz w mopa parowego wykorzystuje technologię Microban. Technologia ta ma za zadanie eliminacje bakterii, które powodują nieprzyjemne zapachy.

Ciekawą jest możliwość odkurzania i używania mopa parowego jednocześnie. Osobom posiadającym duże mieszkania taka opcja z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Producent do zestawu dołącza również dyski zapachowe, które, gdy używane podczas czyszczenia pozostawią ładny zapach w domu. A jakie znaleźliśmy opinie o tym mopie parowym? To, co w szczególności przypada użytkownikom do gustu to małe rozmiary urządzenia. Dodatkowo podkreślają oni również solidne wykonanie i prostą obsługę.

Bissell Vac & Steam 1132N to funkcjonalny sprzęt typu 2w1. Jest to odkurzacz i mop o mocy zmiennej 1350 W – 1600 W.

Zalety
Technologia cyklonowa:

Odkurzacz jest bezworkowy - zasysany brud akumulowany jest w komorze cyklonowej, gdzie wiruje i następnie opada na dno. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla alergików, gdyż kurz nie wydostaje się na zewnątrz.

Technologia Microban:

Nakładka transformująca odkurzacz w mop parowy wykorzystuje technologię Microban. Dzięki niej eliminujemy nie tylko bakterie, ale też nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu.

Używaj mopa i odkurzacza jednocześnie:

Obu urządzeń możesz używać oddzielnie, ale też jednocześnie. Przyspiesza to sprzątanie dużych powierzchni.

Wady
Waga:

Chociaż urządzenie jest z pozoru niewielkie, niestety jest dość ciężkie, co przy dłuższych porządkach może być uciążliwe.

Tylko do płaskich, otwartych powierzchni:

Sprzęt ten jest wydajny, ale niestety według konsumentów ciężko radzi sobie z zakamarkami. Jeśli więc masz zastawione mieszkanie, dużo schodów i ciasnych przestrzeni, to nie najlepsze rozwiązanie.

 

 

Russell Hobbs 2180-56

 

3.Russell Hobbs 21180-56Kolejne urządzenie, które chcieliśmy przedstawić to Russell Hobbs 2180-56. Mop o mocy 1500 W i pojemności zbiornika na wodę 0,3 litra. Pojemnik został wyposażony w funkcję anti-calc. Nie tylko jest to najlepszy mop parowy do paneli. Model ten nadaje się do każdego typu podłóg, również dywanów.

Dołączone do zestawu 2 ściereczki z mikrofibry bardzo dobrze myją czyszczone powierzchnie. Dodatkowo po skończonym sprzątaniu możemy je wyprać w pralce. Umieszczając ruchomą głowicę producent chciał zapewnić użytkownikowi możliwość bezproblemowego dotarcia do każdego zakamarka.

Mop parowy jest gotowy do działania po 30 sekundach od jego uruchomienia. Nie musimy jednak siedzieć z zegarkiem i odmierzać czasu, gdy urządzenie jest gotowe do pracy, poinformuje nas o tym wskaźnik gotowości pary.

Mop posiada również bardzo długi kabel zasilający, który bez przełączania pozwoli na sprzątnięcie dużej powierzchni. Klientom zdecydowanie podoba się
łatwa obsługa urządzenia oraz łatwość czyszczenia z jego pomocą. Wskazują oni również, że jest on dobrej jakości.

Kolejne urządzenie to Russell Hobbs 2180-56 o mocy 1500 W. Sprzęt ten nadaje się do mycia podłóg drewnianych, płytek, paneli, a nawet dywanów. W efekcie, ceniony jest za funkcjonalność.

Zalety
Ściereczki z mikrofibry:

Do zestawu z mopem dołączono 2 ściereczki z mikrofibry, które bardzo dobrze myją czyszczone powierzchnie. Poza tym są funkcjonalne, gdyż można je prać w pralce.

Szybkie nagrzewanie i lampka kontrolna:

Urządzenie jest gotowe do pracy po 30 sekundach od uruchomienia. Nie musimy jednak stać z zegarkiem w ręku, gdyż model ten ma kontrolkę informującą nas o gotowości do pracy.

Długi kabel:

Sprzęt ten ma długi kabel, a więc wyczyścisz dużą powierzchnię, bez konieczności przełączania urządzenia do innego gniazdka.

Wady
Waga:

Urządzenie waży ponad 3 kg, a więc przy dużej ilości sprzątania, jego użytkowanie nie jest zbyt wygodne.

Zbiornik:

Posiada zaledwie 0,3 l zbiornik. W efekcie należy go regularnie napełniać, co przy sprzątaniu dużych powierzchni znacznie wydłuża czas pracy.

 

 

Black & Decker FSMH1621R

 

1.Black & Decker FSMH1621RRozpoczniemy urządzeniem Black & Decker FSMH1621R. Jest to mop parowy 10 w 1 o mocy 1600 W. To, co czyni ten mop wielofunkcyjnym nie jest sam generator pary, lecz duża liczba dołączonych końcówek.

W skład zestawu wchodzi aż 10 różnych końcówek. Są to m.in.: 2 nakładki, stopa dywanowa, regulowana dysza strumieniowa, gumowa wycieraczka do szyb, szczotka do czyszczenia odzieży, szczoteczka do czyszczenia łazienek, szczotka do czyszczenia piekarników i grillów.

Kupując ten mop jesteśmy w stanie wyczyścić podłogi zarówno drewniane jak i pokryte dywanem. Możemy również wyczyścić meble tapicerowane, a nawet urządzenia sanitarne oraz terakotę. Zdecydowanym ułatwieniem w sprzątaniu jest możliwość odłączenia elementu tworzącego parę.

Tworzy się w ten sposób ręczny mop parowy. Urządzenie jest wyposażone w pojemnik na wodę o wielkości 0,35 litra. Mop jest gotowy do użycia po 15 sekundach od jego włączenia, poinformuje nas o tym światło wewnątrz pojemnika na wodę.  Konsumenci są zadowoleni z łatwości obsługi urządzenia, oraz jego efektywności. Znaleźliśmy też opinie mówiące o tym, że mop nie zostawia żadnych zacieków.

Para wytwarzana pod dużym ciśnieniem doskonale czyści zanieczyszczenia, odświeża różne materiały, i co istotne usuwa bakterie, pleśnie i wszelkie alergeny. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się mopy parowe. Wśród nich znalazł się Black & Decker FSMH1621R. Jest to najlepszy mop parowy w 2020 roku. To doskonałe urządzenie typu All in One o mocy 1660 W sprawdzi się w każdym domu.

Zalety
Końcówki:

Zestaw zawiera najróżniejsze końcówki do pielęgnacji nie tylko podłóg czy mebli, ale i ubrań: 2 nakładki, stopę dywanową, gumową wycieraczkę do szyb, szczotkę do czyszczenia odzieży i do czyszczenia łazienek, a także szczotkę do czyszczenia piekarników i grillów.

Szybkie nagrzewanie:

Urządzenie jest gotowe do użycia po 15 sekundach od jego włączenia, co znacznie przyspiesza pracę.

Kontrolka pracy:

Nie musisz sprawdzać, czy woda w zbiorniku osiągnęła odpowiednią temperaturę. O tym fakcie poinformuje Cię światło wewnątrz pojemnika na wodę. 

Wydajność:

Model ten uznawany jest za bardzo wydajny sprzęt. Wytwarza dużą ilość pary, która dokładnie czyści zabrudzone powierzchnie. Jednocześnie nie cieknie z niego woda, a więc zacieki stają się przeszłością.

Wady
Zbiornik:

Użytkownicy tego sprzętu podkreślają, że model ten ma stosunkowo niewielki zbiornik, a więc przy sprzątaniu bardzo dużych powierzchni wymaga częstego uzupełniania.

 

 

Camry CR7004

 

5.Camry CR7004Ostatnią naszą propozycją będzie mop parowy 3w1 Camry CR7004. Urządzenie ma moc 1500 W. Producent zaopatrzył ten model w trójkątną głowicę, której kształt ma pozwolić na dotarcie do każdego zakamarka. Dodatkowo w zestawie znajdziemy aż 11 akcesoriów, które pozwolą nam na czyszczenie różnych powierzchni, oraz dotarcie do trudnych miejsc.

W tym modelu zastosowano również funkcje mopa ręcznego. Oznacza to, że możemy odłączyć generator pary od podstawy używanej do czyszczenia podłóg. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wykorzystać urządzenie to wyczyszczenia blatów kuchennych, luster, kafelków, czy okien. Dla osób posiadających twardą wodę w domu ważną będzie informacja o wymiennym filtrze antywapiennym.

Dlatego nie musimy się martwić, że model się zepsuje, jeśli nie będziemy używać do czyszczenia wody destylowanej. Według konsumentów jest to dobry i tani mop parowy. Użytkownicy doceniają jakość generatora pary. Ilość generowanej przez niego pary jest wystarczająca by dokładnie wyczyścić powierzchnie, bez nadmiernego ich moczenia. Są to bardzo ważne cechy dla naszych użytkowników.

Mop parowy 3w1 Camry CR7004 to ostatni produkt, który chcemy zaprezentować Urządzenie ma moc 1500 W.

Zalety
Akcesoria:

W zestawie znajdziesz aż 11 akcesoriów, które pozwolą Ci na czyszczenie różnych powierzchni. Nie tylko podłóg, ale też blatów w kuchni, luster czy okien.

Filtr antywapienny:

Dzięki temu, że urządzenie posiada filtr antywapienny, nie musisz obawiać się o awarie spowodowane osiadaniem kamienia. Poza tym możesz używać zwykłej wody z kranu, a nie destylowanej.

Cena:

Jest to dobry mop parowy do 200 zł, przez co cieszy się sporą popularnością.

Wady
Waga:

Model ten jest dość ciężki co znacznie utrudnia pracę, zwłaszcza jeśli chcemy sprzątnąć trudno dostępne miejsca.

Nagrzewanie:

Dużym problemem tego urządzenia jest zbyt mocne nagrzewanie się. Oczywiście dokładniej czyści bardzo zabrudzone powierzchnie, ale niestety w czasie pracy z korpusu kapie woda.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
13 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marzenka
Marzenka
1 year ago

ja mam mop parowy ARIETE i jest super. kilka razy się przymierzałam do zakupu takiego mopa i jednak fajnie się nim sprząta.

Kaśka
Kaśka
1 year ago
Reply to  Marzenka

Też mam mop z tej firmy. Ogólnie ariete to dobra marka, tańsza niż inne a jednocześnie dobrej jakości. Taki mop to świetna sprawa, chociaż na początku też nie byłam przekonana.

gość
gość
8 months ago

a wg mnie lepsza opcja niz mopy parowe sa mopy elektryczne. ja mam taki od teesa i jestem vardo zadowolona. nie zostaja zadne smugi i nie niszczy drewnianego parkietu

Ann
Ann
8 months ago
Reply to  gość

A jak z wydajnoscią? Jest na kabel czy na baterie?

JAREK
JAREK
1 month ago
Reply to  gość

UWAGA OSZUŚCI. W MOPIE TESSA PO JEDNORAZOWYM UŻYCIU PRZESTAŁ DZIAŁAĆ SPRYSKIWACZ. PO ODESŁANIU DO SERWISU STWIERDZILI ŻE KTOŚ SAM NAPRAWIAŁ ODMÓWILI GWARACJI. OD RAZU SUGERUJĄ ŻE MAM IŚĆ DO RZECZNIKA KONSUJMENTÓW I SPOTKAMY SIĘ W SĄDZIE. MUSIAŁBYM BYĆ IDIOTĄ ŻEBY NAPRAWIAĆ MOPA KTÓRY JEST NA GWARANCJI. NIE POLECAM. !!!!

Helka
Helka
8 months ago

Ja sobie sprawiłam mop od Karchera(konkretnie model fc 3 premium). No tak szybko to ja podłogi jeszcze nie zmywałam 😀 Jestem mega zadowolona, co prawda jest trochę droższy ale jakość nie do pobicia. Najbardziej lubię w nim to, że wciąga brudną wodę zamiast jej rozmazywać po powierzchni

Sebastian
Sebastian
5 months ago

A mój mój Vileda zostawia cholerne smugi na dębowym lakierowanym na półmat parkiecie… .. Jestem załamany!macie jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje ?

L.
L.
5 months ago

Nabyłam MOP marki Hilden. Po kilku razach uzytkowania, rączka nie trzyma juz korpusu! Zabawka!

DMCA.com Protection Status