Ranking 5 najlepszych kolorowych kredek w 2020

Ostatnio aktualizowane: 19.10.20

 

Kolorowe kredki – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

St.Majewski Bambino 24 i Koh-i-Noor Progresso 8758 są najlepszymi zestawami do rysowania zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pierwszy wspomniany komplet składa się z kredek w pięknych kolorach, które są miękkie, dobrze się rozprowadzają i blendują ze sobą. Barwy są dobrze napigmentowane, dlatego pokrywają całą kartkę. Dołączona temperówka umożliwia szybkie naostrzenie końcówek i tym samym możliwe jest rysowanie szczegółów na obrazku. Oprawka rysika jest wykonana z drewna i pomalowana lakierem, dzięki czemu kredki się nie łamią. Wspomnieliśmy także o produkcie Koh-i-Noor Progresso 8758, który zdaniem konsumentów bardzo dobrze cieniuje i blenduje się. Komplet może być używany przez dzieci do wykonania artystycznych projektów, rozwoju wyobraźni poprzez rysowanie, a także kolorowania. Co ciekawe rysik kredek ma bardzo dużą średnicę i jest pokryty jedynie lakierem, co ułatwia szybkie pokrycie kartki kolorem. Zestaw składa się z 24 sztuk kredek, które są dobrze napigmentowane, więc obrazki mają mocne i intensywne kolory.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie kolorowe kredki kupić?

 

Kredki to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia piórnika każdego przedszkolaka i ucznia młodszych klas szkoły podstawowej. Sięgają po nie również nastolatkowie chcący rozwijać zdolności artystyczne czy dorośli, kiedy kolorują obrazki, żeby się odstresować. Czy wiesz, jakie kolorowe kredki są najlepsze? Jeśli nie, koniecznie zajrzyj do poradnika zakupowego.

Kredki ołówkowe

Największą popularnością już od dłuższego czasu cieszą się kredki ołówkowe. Są one wykonane z drewna z polakierowaną powłoką, a w środku znajduje się kolorowy grafit (z korowanego węgla drzewnego). Czasami do produkcji otoczki wykorzystuje się inne materiały, takie jak tworzywa sztuczne, a przeważnie żywicę syntetyczną. Takie kredki struga się przy pomocy zwykłej temperówki. Bardzo dobrze nadają się one do kolorowania oraz rysowania, są dostępne w wielu różnych kolorach. Produkty te bez trudu znajdziemy w wielu sklepach.

 

Kredki świecowe

Kredki świecowe, inaczej woskowe, wykonywane są z parafiny. Większość z nich ma charakterystyczny zapach świecy, choć w razie potrzeby można znaleźć też produkty bezzapachowe. To kredki mające stosunkowo tłustą konsystencję, są miękkie oraz szybko się zużywają (mogą się też złamać). Do strugania potrzebna jest temperówka z większym otworem, jednak nie trzeba po nią sięgać zbyt często. Grubość narysowanej kreski zależy od kąta nachylenia kredek. To bardzo dobry wybór dla małych dzieci, głównie z uwagi na łatwość kolorowania, bez potrzeby mocnego dociskania do kartki.

 

Kredki pastelowe

Do produkcji kredek pastelowych używa się kolorowej masy, która swoją konsystencją przypomina nieco ciasto. Do wyboru mamy produkty suche, wykonywane z kredy, glinki lub gipsu, a także olejne, z wosku i glinki zmieszanych z pigmentem oraz spoiwem (to zwykle guma bądź mieszanka gumy z olejem).

 

Kredki akwarelowe

Kredki akwarelowe określa się też mianem wodnych, można je wykorzystywać na dwa sposoby, a więc jak zwykłe przybory do kolorowania oraz do mieszania z wodą. Używanie ich może dostarczyć dziecku dużo radości. Po zamoczeniu obrazka pomalowanego kredkami akwarelowymi można rozetrzeć kolory pędzelkiem, gąbką lub zwykłym patyczkiem higienicznym.

 

Kredki plastikowe

Jak twierdzą rodzice, najlepsze kolorowe kredki zapobiegają zabrudzeniu rąk i przede wszystkim ubrań dziecka. Tym wyróżniają się produkty plastikowe, które nie mają otoczki, tylko sam wkład. Wystarczają one na długo, mają intensywne kolory, a po naniesieniu na papier lekko się błyszczą.

 

Kredki artystyczne

Profesjonalistom polecamy kredki artystyczne, które umożliwiają tworzenie efektownie wyglądających dzieł plastycznych. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie takich efektów jak przejścia światłocieniowe. Kredki te są dobrze napigmentowane i zapewniają komfort użytkowania.

 

Kredki grafitowe

Podobnie jak plastikowe, kredki grafitowe składają się tylko z wkładu, czyli grafitu. To sprawia, że możemy je wykorzystać w 100%. Z tymi produktami trzeba się obchodzić ostrożnie, bo są podatne na złamania na skutek upadku na podłogę. Kredki grafitowe temperuje się tak samo, jak te ołówkowe, a ostrużyny można wykorzystać np. do cieniowania. Żeby pozbyć się wątpliwości, jakie kolorowe kredki wybrać, trzeba się zastanowić, w jaki sposób będą używane. To może nam pomóc w podjęciu decyzji.

 

Liczba sztuk w zestawie

Kupując kredki, trzeba sprawdzić przede wszystkim to, ile jest ich w zestawie. W opakowaniu powinny znaleźć się wszystkie podstawowe kolory, w tym żółć, zieleń, czerwień, róż, biel itp. Najczęściej w pudełku jest od kilku do kilkunastu kredek, co zwykle wystarcza, aby tworzyć kolorowe obrazki. Jednak uczniom szkół plastycznych czy profesjonalistom bardziej przyda się rozbudowany zestaw, w którym znajduje się kilkadziesiąt kredek w wielu odcieniach. 

Kształt

Pod względem kształtu możemy wyróżnić kredki okrągłe, trójkątne i sześciokątne. Te należące do pierwszej grupy mogą łatwo wyślizgnąć się z dłoni, a upadek na podłogę nierzadko kończy się połamaniem kolorowego wkładu. Niemniej jednak okrągłymi kredkami można wygodnie kolorować nawet przez dłuższy czas, bez ryzyka pojawienia się odcisków i odczuwania nieprzyjemnego bólu palców. Kredki trójkątne i sześciokątne lepiej leżą w dłoni, ale dla małych dzieci nie są zbyt wygodne, zwłaszcza gdy pociechy nie potrafią trzymać przyborów we właściwy sposób.

 

Nasycenie kolorów

Bardzo ważne jest to, czy kredki zapewniają dobre krycie i są mocno napigmentowane. Jeśli nie, koniecznością stanie się kilkukrotne kolorowanie jednego fragmentu, co może być irytujące. Mniej nasycone kolorystycznie kredki trzeba mocno przyciskać do arkusza, aby go pokolorować, a to przyczynia się do szybszego zmęczenia rąk.

 

Kolorowe kredki w dobrych cenach

Standardowo za zwykłe kredki ołówkowe, świecowe czy plastikowe zapłacimy nie więcej niż 30 zł. Te pastelowe i artystyczne są nieco droższe, kosztują nierzadko 100 zł lub więcej. Pamiętajmy, że nie tylko rodzaj kredek wpływa na ich cenę. Znaczenie ma również ilość sztuk w zestawie oraz producent.

 

 

5 najlepszych kolorowych kredek. Opinie w 2020 roku

 

Polecamy nasz ranking kolorowych kredek każdemu, kto szuka zestawu dla siebie. Prezentowane komplety są dobre jakościowo, umożliwiają stworzenie pięknych szkiców i rysunków.

 

1. Kredki w oprawie drewnianej z temperówką 24 kolory Bambino

 

Każdemu dziecku podoba się St.Majewski Bambino 24, ponieważ umożliwia wykonanie pięknych dzieł i ma w zestawie temperówkę, która przydaje się w przypadku złamania czy zużycia rysika. Wiele kolorów umożliwia wykonanie bardzo dokładnych obrazków, odwzorowujących naturalne barwy. Użytkownicy doceniają te kredki i chętnie ich używają, ponieważ się nie łamią i mają żywe kolory.

Rysiki zabezpieczono drewnianą oprawą, która jest wytrzymała i można ją łatwo zatemperować. W zestawie znajdują się 24 sztuki kredek w bardzo nasyconych kolorach, które dobrze kryją powierzchnię kartki. Barwy podczas rysowania ładnie się łączą ze sobą, co umożliwia stworzenie ciekawego efektu. Te dobre i tanie kolorowe kredki są zapakowane w opakowanie z tworzywa sztucznego.

Zestaw St.Majewski Bambino 24 jest odpowiedni nawet dla najmłodszych. W jego skład wchodzą 24 ołówkowe kredki. Mają one drewnianą oprawę.

Zalety
Nasycone kolory:

Zestaw bardzo dobrze nadaje się do kolorowania obrazków. Każda ze znajdujących się w nim kredek ma nasycony kolor i zapewnia dobre krycie.

Temperówka w komplecie:

W komplecie jest niewielka temperówka, dlatego w razie potrzeby pociecha może szybko naostrzyć wkład.

Wygoda kolorowania:

Kredki mają okrągły kształt, dlatego są polecane kilkulatkom, które nie potrafią prawidłowo trzymać przyborów do pisania. Długie kolorowanie obrazków nie powinno przyczynić się do bólu palców.

Ciekawe odcienie:

W zestawie maluchy znajdą nie tylko podstawowe kolory, ale także te mniej typowe, takie jak złoty i srebrny.

Odporne na złamanie:

Kredki są solidne i tym samym niepodatne na złamanie (także na skutek upadku z dużej wysokości).

Wady
Foliowe opakowanie:

Zestaw jest sprzedawany w opakowaniu z folii. Może ono szybko się rozerwać, co zwiększa ryzyko zgubienia kredek.

 

 

 

 

2. Kredki 24 kolory progresso Koh-i-noor 8758

 

Koh-i-Noor Progresso 8758 to zestaw kredek, który może uzupełnić tornister każdego dziecka.  Komplet można używać do podkreślania ważnych informacji w zeszycie, a także do kolorowania i rysowania. Kredki mogą być również używane przez dorosłych do pracy i wykonywania projektów. Rysiki można temperować w normalnej temperówce.

Użytkownicy doceniają ten produkt za dobrą pigmentację, wiele kolorów i to, że gładko się nim  rysuje. Komplet jest bezdrzewny. Co to oznacza? Kredka jest wykonana z kolorowego sztyftu, który jest pokryty lakierem, aby nie barwił dłoni. Duża powierzchnia rysika pozwala na szybkie pokolorowanie powierzchni, a do cieniowania można korzystać ze strużyn, rozcierając je palcem.

Kredki ołówkowe Koh-i-Noor Progresso 8758 nadają się nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. W komplecie znajdziemy 24 kolory.

Zalety
Do rysowania konturów:

Kredki nie mają grubej, drewnianej oprawy. Kolorowy sztyft został pokryty cienką warstwą lakieru. To sprawia, że można go wykorzystać do rysowania konturów.

Pozwala na cieniowanie:

Od czasu do czasu trzeba zatemperować sztyft. Nie musimy wyrzucać powstających przy tym ostrużyn, gdyż można je wykorzystać do stworzenia efektu cieniowania.

Nie barwi dłoni:

Ponieważ wkład zabezpieczono lakierem, nie należy obawiać się o zabarwienie dłoni. Zestaw można bez przeszkód kupić dziecku, podczas kolorowania obrazków nie powinno przypadkowo zabrudzić ubrań.

Intensywne odcienie:

Z pomocą kredek możemy stworzyć wielobarwne, efektownie wyglądające rysunki. Do wyboru mamy wiele ciekawych i intensywnych odcieni, m.in. dwa zielone i trzy czerwone.

Wady
Podatność na złamanie:

Z kredkami musimy się ostrożnie obchodzić i uważać, aby nie zrzucić ich na ziemię. Sztyft może złamać się po upadku z dużej wysokości.

 

 

 

 

3. Koh-I-Noor Kredki Polycolor 72 kolory

 

Kredki Koh-i-Noor Polycolor 72 są przeznaczone dla małych i dużych artystów. Zestaw może być używany profesjonalnie do wykonywania szkiców i rysunków. W komplecie znajdują się 72 sztuki kredek, więc paleta barw jest bardzo szeroka, dlatego umożliwiają one stworzenie bardzo różnorodnych obrazków. Kredki bardzo miękko rysują i są dobrze napigmentowane. Kupujący są zadowoleni, że komplet może być używany na papierze o różnej fakturze, a barwy wykazują dużą odporność na ścieranie i np. zachlapanie.

Rysiki o średnicy 3,8 mm są grafitowe i lekko można nimi jeździć po kartce. Oprawka ma sześciokątny kształt i wykonano ją z drewna cedrowego o średnicy 0,7 cm. Drewno jest pokryte lakierem, dzięki czemu nie niszczy się. Kredki są zapakowane w kartonowe opakowanie, które nie wpływa negatywnie na środowisko.

Koh-i-Noor Polycolor 72 to zestaw, w którym znajdują się 72 ołówkowe kredki. To komplet artystyczny, co oznacza, że jest odpowiedni dla profesjonalistów.

Zalety
Sześciokątna oprawka:

Każda kredka ma grubą, sześciokątną oprawkę, wykonaną z drewna cedrowego. To oznacza, że możemy je bezpiecznie odkładać na blat biurka, bez ryzyka stoczenia się na podłogę.

Duży komplet:

Poza 72 kolorowymi kredkami, w komplecie znajdziemy też niewielką temperówkę oraz 3 ołówki z grafitem o średnicy równej 3,8 mm. To zestaw, który przyda się każdemu artyście. Z jego pomocą można wykonać zarys rysunku, a potem go wypełnić kolorami.

Wodoodporność:

Wielu osobom podoba się to, że jest to produkt wodoodporny (co potwierdził test kolorowych kredek). Nawet gdy przypadkowo zalejemy rysunek, wypełnione kontury nie powinny stać się mniej intensywne.

Wady
Nie dla małych dzieci:

Rodzice kilkulatków uważają, że nie jest to odpowiedni zestaw dla ich pociech. Wszystko przez to, że kredki mają sześciokątny kształt i po dłuższym czasie kolorowania na palcach pojawiają się odciski. 

 

 

 

 

4. Kredki Crayon Rocks w bawełnianym woreczku CRNAT16 

 

Aby pobudzić dziecko do zabawy i rozwoju wyobraźni, można mu sprezentować Crayon Rocks CRNAT16. Kredki mają kształt kamieni, dlatego są ciekawe i nieco inne, a także łatwo jest je utrzymać w dłoni. W komplecie znajduje się 8 elementów w intensywnych, przyjemnych kolorach. Zestaw jest wykonany z wosku soi, dlatego jest naturalny i bezpieczny.

Kredki są zapakowane w bawełniany woreczek, który można łatwo wyprać w przypadku zaplamienia. Opakowanie jest przyjazne dla zdrowia dziecka i uczy malucha ekologii od najmłodszych lat. Zabawka jest odpowiednia dla dzieci od 3 lat. Kupujący uważają, że kredki są bardzo wydajne, dlatego starczają na długi czas użytkowania.

Produkt Crayon Rocks CRNAT16 jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia. To kredki w kształcie kamyków, które są wykonane z naturalnego wosku sojowego. W komplecie jest 16 sztuk.

Zalety
Pozytywny wpływ na rozwój maluchów:

Produkt ma pozytywny wpływ na rozwój maluchów. Ze względu na specyficzny kształt kredek, pociechy szybko uczą się, jak prawidłowo trzymać przybory. To pozwala na przygotowanie ich do nauki pisania.

Są dobrze napigmentowane:

Mimo że są to kredki z wosku, są dobrze napigmentowane. Maluchy nie muszą ich mocno przyciskać do papieru, aby uzyskać odpowiednio intensywną barwę (można je wykorzystać do kolorowania dużych powierzchni).

Wytrzymałość:

To wytrzymały produkt. Kredki nie wymagają regularnego temperowania i nie trzeba się martwić o ich przypadkowe złamanie. Przechowuje się je w dołączonym do kompletu, materiałowym woreczku.

Wady
Biały osad:

Rodzice zauważyli, że na kredkach tworzy się biały osad. Wtedy trzeba potrzeć nimi o miękką ściereczkę lub bezpośrednio o kartkę.

Źle zszyty woreczek:

Jak zauważyły niektóre osoby, woreczek nie jest starannie zszyty i może się rozpruć. Należy go wtedy szybko obszyć, aby pociecha nie zgubiła kredek.

 

 

 

 

5. Kredki z drewna cedrowego 24 kolory Astra 312117002

 

Komplet Astra Prestige 24 Kolory zawiera wiele pięknych barw, dlatego bardzo dobrze sprawdza się do kolorowania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Opinie o kolorowych kredkach producenta Astra są bardzo pozytywne. Kupujący doceniają opisywany zestaw za łatwość przechowywania i wygodę użytkowania.

Rysik znajduje się w oprawie z drewna cedrowego, które jest bezpieczne w użyciu. Kredki znajdują się w metalowym opakowaniu o wymiarach 20 cm x 18 cm, dlatego nie niszczą się w plecaku i można je utrzymać w porządku. Elementy kompletu są miękkie i można nimi łatwo rysować, a barwy dobrze się rozprowadzają. Kredki nie pylą ani nie rozmazują się , dlatego można rysować precyzyjnie drobne szczegóły.

Astra Prestige 24 Kolory to dobre kolorowe kredki do 25 zł, po które chętnie sięgają dzieci, jak również dorośli. Zostały one wykonane z drewna cedrowego. W zestawie znajdziemy 24 kolory.

Zalety
Wygodne przechowywanie:

Ponieważ komplet został zapakowany w metalowe pudełeczko, przechowywanie go i przenoszenie nie jest kłopotliwe. Nie trzeba się obawiać, że po włożeniu do plecaka kredki się złamią. Pociecha może codziennie zabierać komplet ze sobą do szkoły.

Nie rozmazują się:

Kolory nie rozmazują się i zachowują swoją intensywność. Maluchy mogą swobodnie rysować kredkami, bo na pewno nie zabrudzą rączek ani ubrań.

Wady
Brakuje temperówki:

Jak przekonują rodzice, do kompletu powinna być dołączona temperówka z otworem o odpowiedniej średnicy.

Spadają z biurka:

Nie należy odkładać kredek bezpośrednio na blat biurka, bo wystarczy chwila nieuwagi, aby spadły na podłogę. Wkład jest delikatny, więc może się złamać.

 

 

 

 

W co się bawić kolorowymi kredkami?

 

Po kredki chętnie sięgają nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy. To obowiązkowy element wyprawki każdego przedszkolaka. Tego typu przybory służą nie tylko do kolorowania, mogą przydać się też do wielu innych zabaw. Jakich? Wszystkie informacje znajdziesz w tej części artykułu.

Zabawy dla najmłodszych

To, jakie kolorowe kredki są polecane dla dzieci, zależy przede wszystkim od gamy kolorystycznej, kształtu i kilku innych czynników. Może się zdarzyć, że maluchowi szybko znudzi się zwykłe kolorowanie obrazków, nawet jeśli kupiliśmy bardzo duży zestaw kredek. Na szczęście wtedy można wykorzystać go też na wiele innych sposobów.

Okazuje się, że kredki mogą przydać się małym dzieciom do nauki, np. kolorów czy podstawowych działań matematycznych. Oczywiście zdobywanie nowych umiejętności warto połączyć z dobrą zabawą, aby maluchy zbyt szybko się nie zniechęciły. Możemy np. poprosić dzieci, aby ułożyły swoje kredki w kolejności od najmniejszej do największej, ich liczbę warto dostosować do wieku pociech (3- czy 4-latki mogą mieć problem z odpowiednim pogrupowaniem kilkudziesięciu kredek).

Jeśli chcemy ułatwić maluchom naukę kolorów, poszukajmy dużo wielobarwnych ilustracji. Mogą to być wydruki z Internetu, plakaty czy grafiki. Zgromadzone materiały należy poukładać na podłodze, a potem dać dzieciom dużo kredek i poprosić, aby poukładały poszczególne obok takich samych kolorów na obrazkach. Pociechy mogą przy tym nazywać poszczególne odcienie, w efekcie czego szybko je zapamiętają. 

 

Kreatywne zabawy z kredkami

Zabawy z kredkami mogą być bardzo emocjonujące. Jedną z nich jest struganie na czas. Co prawda nie zajmie to dużo czasu, ale dla pociech będzie to ekscytujące. Po skończonych wyścigach zostanie duża liczba ostrużyn. Nie musimy ich wyrzucać, one również mogą się przydać. Wystarczy przełożyć je do miseczki, dać dzieciom kartki A4 oraz klej i poprosić, aby stworzyły oryginalny obraz. To zabawa rozwijająca dziecięcą kreatywność, bez wątpienia spodoba się maluchom. Ponieważ pociechy mogą początkowo mieć problem ze znalezieniem pomysłu na rysunek, możemy wydrukować kilka wzorów do kolorowania, które dzieci wykleją ostrużynami. 

Jeżeli maluchy mają bardzo dużo kredek w domu i nie wszystkie wykorzystują do kolorowania, mogą z nich przygotować kolorowe zakładki do książek. Do tego potrzebny będzie klej, kolorowa mulina, bibuła i ewentualnie samoprzylepna wycinanka. W tej zabawie ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Dzieci mogą stworzyć z kredek różne kształty, np. motylki, kwiatki i zwierzątka, czasami do przyklejenia niektórych elementów może być potrzebna pomoc rodzica.

Zabawy kredkami świecowymi

Niektóre kredki, zwłaszcza te świecowe, często się łamią, a niewielkimi kawałeczkami trudno jest wygodnie kolorować obrazki. Na szczęście nie musimy ich wyrzucać, bo one również przydadzą się do zabawy. Z resztek kredek możemy stworzyć tzw. tęczowy deszcz na kartce papieru. Najpierw należy je mocno przymocować do arkusza, a następnie przykleić parasolkę wyciętą z samoprzylepnej wycinanki. Potem wystarczy tylko podgrzać kredki, aby się roztopiły, do tego można wykorzystać suszarkę do włosów. Kolorowe strumienie zaczną spływać po kartce, omijając przestrzeń tuż pod czaszą parasolki. Gotowy obrazek można oprawić w ramkę lub zawiesić na lodówce.

 

Zabawy kredkami pastelowymi

Jeśli mamy w domu kredki pastelowe, możemy razem z dziećmi przygotować wydrapywankę. Jak to zrobić? Kartkę należy pokryć grubą warstwą dowolnego koloru, a potem pomalować całość farbą plakatową (powinna mieć gęstą konsystencję). Kiedy arkusz wyschnie, wystarczy wydrapać na powierzchni dowolne kształty.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status