Odkamienianie ekspresu do kawy – bezpieczne i najlepsze sposoby

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie parzenie kawy bez dobrego ekspresu. Niezależnie od tego, czy będzie to ekspres automatyczny, kolbowy czy nawet przelewowy, dość zauważyć, że sprzęt ten na dobre zadomowił się w naszym codziennym życiu. Nie można jednak zapominać, że żywotność ekspresu zależy od tego, jak wiele uwagi poświęcamy jego konserwacji i odkamienianiu. Jeśli zaś mowa o bardzo zaawansowanych technologicznie, a przez to drogim urządzeniu, miejsca na niedokładności, pomyłki i niedopatrzenia pozostaje w zasadzie jeszcze mniej.

 

 

Spróbujmy się więc przyjrzeć ekspresom do kawy od nieco innej strony, niż to zwykle w podobnych tekstach się robi. Nie będziemy więc pisać, jaki ekspres do kawy najlepiej wybrać, wspominać o zaletach i wadach ekspresów ciśnieniowych kolbowych w porównaniu do automatycznych i tak dalej. Natomiast skupimy się na kilku kwestiach związanych z czyszczeniem ekspresu do kawy w tym między innymi:

l w jaki sposób przeprowadzić prawidłowe odkamienianie ekspresu do kawy?

l Jakimi środkami można się w tym procesie posłużyć?

Rzucimy okiem zarówno na ogóle zasady, jak i bardziej szczegółowe kwestie na przykładzie ekspresu uznanej marki De’Longhi.

 

Dlaczego odkamienianie ekspresu jest ważne?

Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, również o ekspresy do kawy trzeba odpowiednio dbać. Nie tylko mając na uwadze dobro sprzętu, ale również jakość parzonej kawy. Niekonserwowany i nieodkamieniany ekspres może po prostu przestać działać, ewentualnie parzyć nie tak dobrą kawę, do przygotowywania jakiej został skonstruowany i wyprodukowany. Pamiętać jednocześnie należy, że odkamienianie (choć to na nim koncentrujemy się w tym tekście) oraz czyszczenie ekspresu do kawy to oczywiście nie jedyne forma prawidłowej konserwacji tego typu sprzętu.

Nie wolno zapominać między innymi o takich czynnościach, jak czyszczenie dozownika kawy, wymianie filtra wody, regularnym wymienianiu wody w zbiorniku na świeżą, wyciąganiu i czyszczeniu zbiornika na wodę, czyszczenia dyszy do spieniania mleka czy czyszczeniu tacki ociekowej, a także regularnym usuwaniu fusów ze zbiornika na fusy. Dopiero wszystko to sprawia, że będziemy mogli być spokojni zarówno o ekspres, jak i parzoną przez niego kawę. Cóż, dobra jakość wymaga nieco poświecenia ze strony użytkownika.

 

Jak odkamienić ekspres kolbowy? Odkamienianie ekspresów kolbowych

Choć nie będziemy dłużej zatrzymywać się przy ekspresach ciśnieniowych kolbowych, poświęcając uwagę raczej tym automatycznym, prześledźmy krótko proces odkamieniania w tego typu urządzeniach.

Po przygotowaniu roztworu odkamieniającego (w oparciu o płyn, tabletki czy proszek) wlewamy go do zbiornika na wodę, wcześniej obowiązkowo wyciągając filtr. Następnie przepuszczamy roztwór (w niewielkiej ilości) przez kolbę i dyszę spieniającą, odczekujemy kilkanaście – do 20 minut, i przepuszczamy resztę roztworu. Po ponownym odczekaniu dłuższej chwili, powtarzamy czynność – ale już bez roztworu odkamieniającego, a czystą wodą w celu przepłukania ekspresu.

Czytaj także: Jak i czym odkamienić ekspres do kawy – kolbowy i ciśnieniowy

 

Odkamienianie ciśnieniowego ekspresu do kawy

Ekspresy automatyczne podobnie jak ekspresy kolbowe wymagają stałej konserwacji, musimy je czyścić oraz odkamieniać na bieżąco, ponieważ tylko odpowiednio konserwowane urządzenia będą w stanie przygotować naprawdę smaczną kawę oraz będą mogły pracować przez długi czas bez konieczności naprawiania. Większość automatycznych ekspresów do kawy posiada zaprogramowane procesy czyszczenia i odkamieniania, czyli tak zwane zintegrowane programy czyszczące oraz odkamieniające. Wystarczy użyć odpowiedniego środka i wybrać odpowiedni przycisk, a ekspres wykona wszystkie czynności za nas – czytamy na stronie Konesso.pl.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych automatycznych regularna jego konserwacja jest szczególnie ważna – podkreśla wspomniany portal – bowiem „znajdujące się w jego wnętrzu niewielkiej średnicy przewody oraz inne elementy bardzo łatwo ulegają zatkaniu przy dłuższym braku czyszczenia czy odkamieniania”. Przejdźmy więc do środków i sposobów dbania o ekspres ciśnieniowy, szczególnie w zakresie jego odkamieniania.

 

Środki i sposoby odkamieniania ekspresu

Na rynku istnieje szereg różnych środków służących do odkamieniania różnych urządzeń, w tym ekspresów do kawy. Który więc najlepiej będzie pasował do naszego ekspresu? Najlepiej dokładnie wczytać się w dołączoną do modelu ulotkę (na przykład ekspresy De’Longhi do swoich maszyn polecają specjalny, produkowany przez siebie preparat odkamieniający). Do dyspozycji mamy preparaty w płynie, tabletkach czy proszku. To właśnie z ich pomocą przygotowujemy roztwór, który następnie posłuży nam do oczyszczania ekspresu z kamienia.

Sposobów odkamieniania również jest kilka. Popularnym jest odkamienianie ekspresu do kawy octem czy sodą. Alternatywą pozostaje odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym. Na przykład w ostatnim przypadku napełnia się pojemnik z wodą, po czym wsypuje się do niego dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i włącza się ekspres (potem następuje oczywiście przepłukanie czystą wodą). W dwóch wcześniejszych wypadkach proces wygląda dosyć podobnie, z tym wyjątkiem, że używa się określonego preparatu. Pamiętać jednak należy, że najlepiej używać zalecanych przez producenta preparatów.

 

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dużo zależy od rodzaju ekspresu, jaki posiadamy. Na stronie „Dar Natury” możemy znaleźć następującą rekomendację:

Nowoczesne, automatyczne ekspresy do kawy posiadają specjalną funkcję odkamieniania. Dzięki niej, same mogą informować, kiedy zachodzi potrzeba odkamieniania. Należy wtedy jak najszybciej przeprowadzić procedurę. Odkamienianie ekspresu do kawy Saeco nie powinno stanowić większego problemu. Nie posiadające tej funkcji aparaty, powinno się odkamieniać co 200-300 porcji kawy.

 

Czyszczenie ekspresu do kawy krok po kroku

Przejdźmy wreszcie do bardziej szczegółowej części. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zaprezentujemy w tym miejscu krótko proces odkamieniania ekspresu do kawy marki De’Longhi. Należy zauważyć, że ciśnieniowe ekspresy automatyczne De’Longhi zwykle same informują użytkownika, kiedy należy przeprowadzić odkamienianie. Wiąże się to również z twardością wody.

Żądanie odkamieniania jest wyświetlane po ustalonym wcześniej okresie działania, który zależy od twardości wody. Ekspres jest fabrycznie ustawiony na 4 poziom twardości wody. Ewentualnie, można zaprogramować ekspres na podstawie twardości wody z sieci wodociągowej różnych regionów, zmniejszając w ten sposób częstotliwość wykonywania odkamieniania – czytamy w instrukcji obsługi ekspresu De’Longhi.

W największym skrócie odkamienianie ekspresu De’Longhi odbywa się po uprzednim wybraniu odpowiedniej opcji, wyciągnięciu filtra ze zbiornika na wodę i wlania do niego roztworu odkamieniacza z wodą – w odpowiednich proporcjach. Następnie pod dyszą i dozownikiem do kawy należy umieścić pojemnik o pojemności 1,8 litra, do którego trafi roztwór, który czyści ekspres (należy uważać na możliwość oparzenia czy wejścia w kontakt z roztworem). Po zakończeniu czynności odkamieniania należy oczywiście jeszcze przepłukać ekspres, który na powrót można użytkować.

W przypadku odkamieniania ekspresów określonego producenta i marki, najlepiej wczytać się w dołączane do sprzętu instrukcje obsługi, gdzie krok po kroku wyjaśnione jest jak powinno zostać przeprowadzone poprawne odkamienianie urządzenia. Dobrze widać do na powyższym przykładzie ekspresu De’Longhi i publikowanej przez tego producenta instrukcji, gdzie można znaleźć szczegółowe wytyczne dotyczące zarówno czyszczenia, jak i odkamieniania ekspresu.

Wiadomo, teoria pozostaje tylko teorią. Dlatego dla wizualizacji całego procesu warto zapoznać się z filmami pokazującymi jak odkamienić ekspres do kawy:

 

 

Długie życie ekspresu bez kamienia

Na koniec jeszcze raz warto podkreślić, że regularna konserwacja, czyszczenie i odkamienianie ekspresu do kawy jest kosztem, jaki ponosi właściciel ekspresu ciśnieniowego za możliwość szybkiego przygotowania bardzo dobrej kawy.

Ekspresy, tak jak i inne urządzenia, funkcjonują najlepiej (w tym wypadku – służą dłużej i przygotowują smaczną kawę), jeśli się o nie odpowiednio dba. Chcemy Wam przekazać wiadomości, które pomogą Wam zawsze cieszyć się doskonałą kawą i uchronić przed niemiłymi sytuacjami, kiedy to ekspres, z powodu osadu z kamienia, nie będzie mógł przygotowywać kawy, a nawet całkiem się zepsuje, jeśli kamień nie będzie usuwany przez długi czas… – podkreśla Rimutė na stronie „Przyjaciele Kawy”.

Nasze zadanie w tym tekście było podobne: przekazać podstawowe wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczenia ekspresu – aby w jak najlepszym stanie długo służył dobrą kawą.

 

 

Źródła:

De’Longhi Naturalny Odkamieniacz (2012), https://www.youtube.com/watch?v=YoZf7U34960&feature=youtu.be (dostęp: 30.04.2019)

De’Longhi – instrukcja obsługi, https://www.delonghi.com/Global/InstructionManuals/PL/PL-5713229781b.pdf (dostęp: 30.04.2019)

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ

DMCA.com Protection Status
film indir film indirme full program indir