Angle shooting — jak unikać nieetycznych zagrań w pokerze?

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Poker to gra karciana, która jest opatrzona szeregiem konkretnych zasad. Zasady te jednak dotyczą przede wszystkim bezpośredniej rozgrywki związanej z kartami i stawianiem zakładów. Nie obejmują więc wszystkich kwestii i możliwych sytuacji, jakie mogą wydarzyć się przy stole pokerowym podczas rozdania. To stwarza dla sprytnych graczy duże pole manewru w zakresie angle shooting, czyli stosowania nie do końca uczciwych zagrań, które mogą zwiększyć ich szanse na wygraną. Nie są to jednak bezpośrednio nielegalne zagrania, ale uznawane są przez pokerowe środowisko za nieetyczne i nieczyste, przez co ich stosowanie jest niewskazane. 

Szara strefa z tego typu zagraniami sprawia, że poker ma stosunkowo wysoki próg wejścia i jest o wiele bardziej skomplikowany niż automaty online — i nie chodzi tu wcale o sam gameplay. Początkujący gracze nie są bowiem świadomi wszystkiego, co się wokół nich dzieje podczas rozdania, a dzieje się bardzo dużo. Przede wszystkim nie potrafią wyłapać tego, że inni gracze nie grają wobec nich w 100% fair. Niewiedza w tym zakresie i nieświadome zezwalanie na stosowanie nieetycznych zagrań przez rywali drastycznie obniża szanse na wygraną. Dołączając do pokerowego stołu, warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest angle shooting i jak wystrzegać się takich zagrań.

 

Czym jest angle shooting?

Mianem angle shooting określa się zachowania i zagrania przy stole pokerowym, które są uznawane za nieczyste i mają na celu zwiększenie przewagi nad przeciwnikami tudzież ich przechytrzenie i wprowadzenie w błąd. To umiejętność balansowania na granicy uczciwej i nieuczciwej gry, w taki sposób, by każda próba nieczystego zagrania mogła być szybko wytłumaczona przypadkowym błędem. Tego typu zachowania najczęściej stosowane są przez bardziej zaawansowanych graczy wobec tych mniej doświadczonych, którzy są niczego nieświadomi. Mogłoby się zatem wydawać, że angle shooting to zwyczajne oszustwo i powinno być całkowicie zabronione podczas gry w pokera.

Oszukiwanie, zgodnie z zasadami, jest rzecz jasna zabronione podczas pokerowej rozgrywki, jednak w przypadku zbioru zachowań w ramach angle shooting sprawa nie jest jednoznaczna. Owszem cel gracza stosującego tego typu zagrania jest tutaj jednoznaczny — oszustwo, jednak sposób, w jaki dąży, by swój cel osiągnąć, nie można jednoznacznie zakwalifikować jako oszustwo. Tu tkwi cały problem angle shooting,  są to co prawda bardzo wątpliwe zachowania, które niszczą reputację gracze, ale w gruncie rzeczy nie są w żaden sposób sprzeczne z zasadami gry. Z technicznego punktu widzenia, gracza stosującego angle shooting, nie można zatem bezpośrednio nazwać oszustem.

 

Najpopularniejsze zagrywki angle shooting

Angle shooting nie jest oczywiście mile widzianą praktyką przy pokerowym stole, jednak wielu graczy próbuje iść na skróty i nie zważając na swoją reputację, rutynowo z niej korzysta. Doświadczeni gracze, stąpając po bardzo cienkiej krawędzi pomiędzy tym, co dozwolone, a tym co nie, mogą dużo ugrać — szczególnie w starciu z mniej doświadczonymi rywalami. Rozpoczynając swoją przygodę z pokerem, warto mieć oko, na to, jakie nieczyste, ale nie nielegalne zagrywki, mogą być wykorzystane przeciwko nam. Oto najpopularniejsze z nich:

•  Check w pokerze może być wykonany za pośrednictwem różnych gestów i ruchów. Wielu graczy wykorzystuje ten fakt i wykonuje drobny ruch, który sprawia, że krupier i rywale przy stole myślą, że sprawdził. W praktyce gracz ten bada reakcję przeciwników na jego check, a następnie próbuje wykłócić się, że wcale nie chciał sprawdzić, bo wykonany ruch był w zupełności bezcelowy i przypadkowy.

•  Często możemy spotkać się z nieetyczną praktyką, że gracze próbują ukrywać swoje żetony o dużych nominałach. Trzymając je poza zasięgiem wzroku przeciwników, sprawiają, że rywalom ciężko jest ocenić poprawnie ich stack.

•  Gracze mogą imitować chęć spasowania, poprzez przesunięcie kart w stronę odpowiadającej za to linii na stole — jednak bez jej przekraczania. Tym samym sprawdzają nastroje wśród innych graczy w związku ze spasowaniem, a w momencie, gdy krupier chce zabrać ich karty, twierdzą, że ich ruch wykonany kartami wcale nie miał na celu spasowania.

•  Gracze dość często co innego mówią, a co innego robią. Przykładowo deklarując raise, mogą do stawki dołożyć żetony, które odpowiadają jedynie za call. W ten sposób wprowadzają u przeciwników sporo niepewności w zakresie tego, jakie było ich faktycznie zamierzone działanie.

•  Podczas showdownu, przed odkryciem kart gracz może zadeklarować publicznie swój układ, który w rzeczywistości jest fałszywy, co sprawia, że przeciwnik odrzuci swoje karty, zanim je odkryje. Tym samym nieuczciwy gracz mimo słabszej ręki może żądać puli żetonów, twierdząc, że przeciwnik spasował.

Angle shooting — jak się bronić?

W pierwszej kolejności należy się upewnić, że gracz wykorzystujący przeciwko nam angle shooting, zrobił to intencjonalnie. Wielu początkujących graczy może bowiem zachowywać się w ten sposób zupełnie nieświadomie i najczęściej nawet nie wie, czym jest angle shooting. W takim przypadku warto dokładnie wytłumaczyć graczowi, co zrobił źle i że takie zachowanie jest nieetyczne i nie jest mile widziane przy pokerowym stole.

Gdy jednak mamy do czynienia z graczem, który w pełni świadomie wykorzystuje angle shooting, sprawę należy zgłosić bezpośrednio do krupiera, który go oficjalnie upomni. Jeśli to nie pomoże i gracz dalej będzie popełniał „drobne błędy”, najlepiej poprosić o podejście do stołu wyższego rangą pracownika kasyna, który zadecyduje o tym, jak ma być kontynuowane rozdanie i czy nieuczciwy gracz może dalej uczestniczyć w rozgrywce.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ

DMCA.com Protection Status
film indir film indirme full program indir