Jak zmyć szampon koloryzujący

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Szampon koloryzujący to produkt chętnie kupowany przez wiele kobiet. Jego łatwość stosowania, a także fakt, że kolor po kilku, kilkunastu myciach się zmywa, sprawia, że panie mogą co chwilę zachwycić inną stylizacją i kolorem. Są nawet szampony koloryzujące na specjalne wyjścia, które zmywają się po 3 – 4 myciach. Co jednak, gdy wybrany szampon zmywa się dopiero po 24 myciach, a kolor zdecydowanie nam nie pasuje? W jaki sposób szybko się go pozbyć z włosów? O tym dowiesz się poniżej. 

Jak działa szampon koloryzujący?

Szampony koloryzujące do włosów mają inną formułę niż farba do włosów. Z zasady nie zawierają one amoniaku, a więc są pozbawione przykrego zapachu, także ilość użytego utleniacza jest znacznie mniejsza niż w farbach. Dzięki lżejszemu składowi szampon nie narusza struktury włosa, a kolor trzyma się jedynie na jego powierzchni. Często też formuła jest wzbogacona o witaminy, proteiny i olejki mające za zadanie pielęgnować włosy. Jednak lżejsza formuła powoduje, że trwałość koloru szamponu koloryzacyjnego jest dużo mniejsza niż farby. Wraz z kolejnym myciem głowy kolor włosów staje się coraz bledszy, aż do jego całkowitego wypłukania. 

Szampony koloryzujące mają też różne przeznaczenie. Są produkty przeznaczone na ekstrawaganckie przyjęcia, które zaskakują kolorystyką, którą nie koniecznie chcemy utrzymywać długo. Takie szampony zwykle zmywają się po ok. 3 myciach, ale są też koloryzacje utrzymujące się na włosach po ponad 20 myciach. 

Myśląc o zmianie koloru za pomocą szamponu koloryzacyjnego musimy się poruszać w odcieniach zbliżonych do istniejącego. Za pomocą szamponu można przyciemnić kosmyki o ton lub dwa, ale nie można zmienić koloru radykalnie. Za pomocą szamponu włosy mogą zyskać ciekawe refleksy widoczne pod światło. Na przykład włosy ciemne po koloryzacji mahoniowej lub wiśniowej. Zatem produkty te nie są przeznaczone dla osób poszukujących radykalnej zmiany. 

Jak stosować szampon koloryzujący?

Szczegółowy sposób użycia szamponu, który właśnie zakupiłaś znajdziesz na dołączonej do niego ulotce. I trzeba ją traktować całkiem serio i nie przekraczać czasu trzymania na głowie. Większość produktów składa się z dwóch składników: Farby i utleniacza. Oba składniki należy połączyć ze sobą i wymieszać. To czy mieszankę nakładać na włosy suche czy mokre powie Ci dołączona ulotka.

Różni producenci mają różne zalecenia w tej sprawie. Po równomiernym nałożeniu mieszanki na głowę zwykle trzyma się ją przez 25 – 30 min, po czym spłukuje i myje głowę tradycyjnym szamponem.

Jak zmyć niechciany kolor z głowy?

Zdarza się jednak tak, że kolor na jaki zostały zafarbowane włosy odbiega od tego, jaki był zamierzony. Wyglądamy w nim fatalnie, jeszcze gorzej się czujemy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jest kilka na to sposobów, które chętnie przestawimy. Po każdym z przedstawionych sposobów należy dokładnie umyć włosy szamponem. 

Jako pierwszy sposób możesz spróbować nałożyć na włosy ciepłą oliwę wymieszaną z wodą. Trzeba uważać, aby mieszanka nie była za gorąca. Po nałożeniu na włosy, trzeba ją pozostawić na głowie przez około godzinę. Dla lepszego działania i utrzymania ciepła oliwy, dobrze jest głowę otulić ręcznikiem.  

Innym sposobem jest użycie mieszanki miodu z wodą utlenioną. Z tych dwóch składników należy stworzyć miksturę w konsystencji pozwalającej na nałożenie na głowę. Po zrobieniu tego należy owinąć głowę i pozostawić nawet na 5 godzin – aż do zejścia koloru.

Gdy nie przypadły Ci dwa pierwsze sposoby, może sprawdzi się u Ciebie płukanka octowa. Ocet nie tylko ściągnie kolor, ale też sprawi, że włosy będą miękkie i nawilżone. Dodatkowo ocet ma też działanie przeciwłupieżowe. Tu trzeba dodać, że również powszechnie stosowane szampony przeciwłupieżowe mogą być pomocne w zmyciu niechcianego koloru. Ich skład ma właściwości sprawiające, ze kolor szamponu staje się mniej trwały. 

Podobne działanie będzie miał sok z cytryny lub witamina C. Mieszankę soku z wodą można dodać do szamponu i taką miksturą myć włosy. Podobnie działa witamina C (najlepiej musujące tabletki) rozpuszczona w wodzie. Oba specyfiki w krótkim czasie usuną niechciany kolor z głowy. 

Ostatnią radą dotyczącą szybkiego pozbycia się koloru szamponu koloryzującego będzie użycie sody oczyszczonej z proszkiem do pieczenia. Podobnie jak przy innych miksturach i tę należy nałożyć na włosy i trzymać do czasu zejścia koloru z włosów. 

Jak widać istnieje kilka sposobów, aby uratować niechcianą czy nietrafioną stylizację. Jednak zawsze lepiej jest, gdy bardzo dokładnie przemyślimy potrzebę koloryzacji. Każde nałożenie substancji chemicznych wiąże się z ingerencją w strukturę włosa. Jest to szczególnie istotne dla pań, które mają słabe i łamliwe włosy – koloryzacją z pewnością im się nie pomoże w poprawie kondycji. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ