,

Jak stosować szampon koloryzujący

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Na rynku jest dostępnych szereg różnych rodzajów szamponów koloryzujących, które w łatwy i szybki sposób pozwolą na zmianę odcienia, pokrycia siwych, bądź pomoże przywrócić blask włosom. Czy wszystkie wiemy, jak działa szampon koloryzujący? Jak go stosować, aby był bezpieczny dla naszych włosów i skóry głowy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy do lektury.

 

Cechy szamponów koloryzujących

Bezsprzecznie nie można postawić znaku równości pomiędzy farbą do włosów i szamponem koloryzującym. Tak jest w przypadku porównywania skuteczności farbowania, ale też w zakresie szkodliwości oddziaływania chemicznego na włosy. W składzie szamponu koloryzującego nie znajdziemy amoniaku, więc jest on bardziej bezpieczny i delikatny dla naszej skóry, ale też i jego działanie jest delikatniejsze. Dlatego nie da się szamponem zmienić koloru włosów – można go nieco pogłębić, nadać blasku, przyciemnić o ton lub dwa. 

Zaletami jakie można wymienić to właśnie bezpieczeństwo stosowania (szampony koloryzujące zwykle nie wywołują alergii), ale także łatwość stosowania i szeroka gama kolorystyczna. Cechą szamponu koloryzującego jest również to, że jego kolor stopniowo blednie wraz z każdym myciem włosów. Wadą, zwłaszcza dla starszych dam, będzie to, że szampon koloryzujący nie pokrywa w pełni siwych włosów. Dopóki siwizna stanowi do 30% włosów na głowie – dobry szampon koloryzujący jest w stanie częściowo ją zamaskować, przy większej ich ilości – konieczne stanie się użycie farby do włosów.  

Co zwierają szampony koloryzujące i jak działają?

Farba do włosów zawiera substancje chemiczne, które wnikają w strukturę włosa i barwią go nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz, stąd kolor jest trwały i utrzymuje się na włosach aż odrosną. Inaczej sprawa ma się z szamponem koloryzującym. Składniki w nim zwarte nie wnikają do kory włosa przez jego łuskę, więc barwnik osadza się tylko z zewnątrz. Dzieje się tak, bo szampon koloryzujący ma znacznie uboższy skład chemiczny od farby do włosów, dlatego też nie ma ani drażniącego zapachu, ani też nie ma tak negatywnych skutków oddziaływania na włosy. Często też szampony w swoim składzie mają kwasy tłuszczowe, witaminy A i B5 poprawiające stan włosów.

Jak długo kolor utrzymuje się na włosach?

Każdy z produktów podaje na opakowaniu jak długo szampon się na włosach utrzyma. Nie jest też priorytetem producentów, aby utrzymał się on tak długo jak farba. Są więc na rynku szampony, których producenci deklarują, że kolor utrzyma się do 3 – 6 myć, a są takie, które utrzymują się do 24 razy. Oczywiście terminy te trzeba traktować jako orientacyjne, bo każdy włos ma swoją indywidualną strukturę, inną wrażliwość na farbowanie, a także kolor początkowy.

 

U kogo sprawdzi się szampon koloryzujący?

Szampon koloryzujący nie da rady całkowicie zmienić koloru włosów, więc poleca się go osobom, które chcą jedynie pogłębić swój naturalny odcień, albo go przyciemnić. Szampon będzie też dobry w przypadku, gdy myślisz o trwałym przyciemnieniu włosów, ale nie jesteś do końca pewna czy będziesz dobrze się z takim kolorem czuła. Jak kolor nie będzie pasował – nie ma strachu – po paru myciach zejdzie.  

Tak samo jak trzeba odpowiednio dobrać kolor farby do swojej urody, karnacji, oczu, etc., podobnie jest z szamponem koloryzującym. Ogólne zasady mówią o tym, że kolor szamponu powinien być o ton – dwa ciemniejszy, lub jaśniejszy od naturalnego odcienia. Osoby o cerze oliwkowej powinny wybierać odcienie złote i brązy. Przy cerze naczynkowej natomiast należy unikać miedzianych kolorów, za to dobrze sprawdzają się popiele. 

Szampon koloryzujący – użycie

Szczegółowe użycie i czas trzymania szamponu na głowie powinno znaleźć się w dołączonej do produktu ulotce. Najczęściej szampon koloryzujący składa się z farby i utleniacza, które należy ze sobą połączyć i nałożyć, w zależności od produktu na suche, albo mokre włosy. Taką mieszankę trzyma się na głowie około 30 minut, po czym spłukuje, a następnie włosy myje tradycyjnym szamponem.

Szamponetka natomiast – również nazywana przez użytkowniczki szamponem koloryzującym – jest gotowa do użytku i nakłada się ją tak jak zwykły szampon. Należy dobrze produkt rozprowadzić na włosach. Nie jest to trudne, bo pieni się on tak samo ja zwykły szampon i w większości wypadków nie ścieka z głowy. Po 15 – 30 minutach trzymania szamponetki na włosach – spłukuje się ją do uzyskania czystej wody. 

 

Co zrobić, gdy kolor jest całkiem nietrafiony?

Zdarza się, że kolor, jaki wydawał się nam ciekawy, po nałożeniu na włosy okazał się kompletnie nietrafiony i trudno jest nam oglądać siebie w lustrze. Co zrobić w takim wypadku? Trwałość 24 myć nie pozwoli zwyczajnie umyć głowę i pozbyć się kłopotu. Jednak dla tych pań, które pragną natychmiast usunąć z włosów szampon koloryzujący mamy radę. Można spróbować umyć głowę w szamponie przeciwłupieżowym albo do wywabienia koloru użyć cytryny. Oba specyfiki powinny pomóc w nietrafionej kolorystyce. 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ