Nici dentystyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.09.20

 

Oral-B Super Floss oraz Oral-b Essential Floss to najlepiej sprawdzające się nici dentystyczne. Akcesoria są odpowiednie do codziennego użytku i umożliwiają utrzymanie zębów w świetnej kondycji, pozbywając się resztek jedzenia z jamy ustnej. Pierwszy wspomniany produkt znalazł się na szczycie naszego rankingu, ponieważ nadaje się dla osób noszących aparaty ortodontyczne oraz mosty czy implanty. Nić dentystyczna składa się z 3 części, dlatego łatwo się ją wkłada między zęby. Pozbywa się płytki bakteryjnej nawet w delikatnych miejscach np. tuż pod linią dziąseł. Jest delikatna dla skóry i sprzedawana w odcinkach stanowiących odpowiednią ilość do użycia na jeden raz. Drugie wspomniane nici dentystyczne, czyli Oral-b Essential Floss również mają wielu zwolenników, gdyż są idealnym uzupełnieniem szczoteczki do zębów. Produkt umożliwia dokładne wyczyszczenie jamy ustnej i ma neutralny zapach. Nić jest zwinięta, a na opakowaniu znajduje się haczyk, który umożliwia ucinanie odpowiedniej dla siebie długości. Nić jest woskowana, co pozwala na łatwe włożenie jej między zęby oraz przesuwanie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką nić dentystyczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Samo mycie zębów szczoteczką często nie pozwala na dokładne pozbycie się płytki nazębnej czy resztek jedzenia. Powinniśmy też regularnie używać nici dentystycznej, z pomocą której możemy szybko wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednie akcesorium.

 

 

Nić niewoskowana

Niewoskowana nić dentystyczna jest cienka. Wykonuje się ją z kilkudziesięciu splecionych ze sobą włókien nylonowych. To dobry produkt dla osób mających stłoczone zęby, którym trudno jest precyzyjnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Ponieważ niewoskowana nić nie jest zbyt gruba, można ją z łatwością umieścić pomiędzy zębami i przeciągnąć, aby usunąć osad i resztki jedzenia. Nie powinno to wywoływać dyskomfortu.

 

Nić woskowana

Nić woskowana także jest wykonana z nylonu. Pokrywa się ją cienką warstwą wosku, aby ułatwić wsuwanie włókna między zęby. To zwiększa również jego odporność na pękanie. Warto pamiętać, że woskowane nici są grubsze niż niewoskowane, dlatego przy stłoczonych zębach używanie ich niekiedy okazuje się mniej komfortowe. Bardzo często tego typu nici są dodatkowo nasączone fluorem. To pierwiastek, który hamuje wzrost płytki nazębnej i zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy.

 

Nić PTFE

Nić PTFE, czyli politetrafluoroetylenowa, jest wykonywana z tego samego materiału, co membrana Gore-Tex (wykorzystywana do produkcji wodo- i wiatroszczelnych ubrań). To nić, którą można bez trudu wsunąć pomiędzy zęby i przesuwać nie obawiając się o postrzępienie włókna.

 

Taśma dentystyczna

Taśma dentystyczna może być woskowana lub niewoskowana. W porównaniu do zwykłej nici jest ona szersza i bardziej płaska. Tego typu produkty są kupowane przede wszystkim przez osoby mające większe odstępy między zębami. Według nich używanie taśmy dentystycznej jest wygodniejsze.

 

Nić ze sztywnymi końcówkami

Nici dentystycznej może i powinien używać każdy z nas. Noszenie aparatu ortodontycznego, mostu czy implantu nie jest przeciwwskazaniem do sięgania po tego typu produkty. Niemniej jednak zwykła, cienka nić może łatwo się rozerwać podczas próby czyszczenia np. przestrzeni między zamkami aparatu. Znacznie lepiej w takim przypadku sprawdza się specjalne akcesorium z usztywnionymi końcówkami.

 

Niciowykałaczka

Ciekawą alternatywą dla nici dentystycznej jest niciowykałaczka. To niewielki przyrząd, którego jeden koniec jest ostro zakończony (przypomina wykałaczkę), a do drugiego przymocowany jest niewielki fragment nitki. Niciowykałaczki zwykle są przystosowane do wielokrotnego użytku. Po wyczyszczeniu zębów wystarczy umyć pod bieżącą wodą włókno i odłożyć akcesorium w suche miejsce.

 

Smak – jaką nić dentystyczną wybrać?

Okazuje się, że nitkowanie zębów nie tylko umożliwia usunięcie płytki nazębnej, ale też odświeżenie oddechu. Pozwalają na to nici smakowe, głównie miętowe. Po użyciu takiego akcesorium w jamie ustnej przez dłuższy czas utrzymuje się przyjemny zapach mięty.

 

 

Długość

O tym, jaka jest najlepsza nić dentystyczna w dużej mierze decyduje jej długość. Zazwyczaj włókno jest nawinięte na rolkę, można je swobodnie rozwijać i przycinać przy pomocy umieszczonego na opakowaniu haczyka. Długość takich nici może wynosić nawet 50 m. Do wyboru mamy też zestawy przyciętych już włókien zapakowanych w niewielkie pudełko. To może być dobra opcja dla dzieci, które dopiero uczą się, jak używać nici dentystycznej.

 

Wygoda czyszczenia zębów

Nie każda nić jest tak samo wygodna w użytkowaniu i pozwala na szybkie wyczyszczenie zębów. Kłopotliwe może być zwłaszcza umieszczenie włókna w przestrzeni międzyzębowej. Aby to sobie ułatwić możemy poszukać nici, która pęcznieje przy kontakcie ze śliną. Jak przekonują dentyści, akcesoria te skutecznie usuwają zanieczyszczenia, bo precyzyjnie wypełniają przestrzeń pomiędzy zębami.

Co ważne, nić nie może być za sztywna, bo wtedy trudno będzie nam nią manewrować. Za twarde włókno często wywołuje podrażnienia dziąseł i wywołuje ich krwawienie. To może zniechęcić do regularnego nitkowania zębów, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. O tym, jaka nić dentystyczna jest najlepsza decyduje kilka kwestii, a więc nie tylko rodzaj, ale i długość czy łatwość użycia. Powinniśmy o tym pamiętać podczas poszukiwań produktu.

 

Nici dentystyczne w dobrych cenach

Nici dentystyczne nie są drogimi produktami, co może dodatkowo zachęcić do ich zakupu. Średnio za akcesorium znanej marki zapłacimy od 5 zł do 20 zł. Na cenę wpływa przede wszystkim producent, ale też i inne kwestie, takie jak długość mogą odgrywać istotną rolę.

 

  

Najlepsze nici dentystyczne w 2020 roku

 

Warto poznać nasz ranking nici dentystycznych, ponieważ znalazły się w nim dobre produkty, które umożliwiają dokładne wyczyszczenie zębów po każdym posiłku i zachowanie zdrowia jamy ustnej.

 

Nasze zalecenia

 

Oral-B Super Floss

 

Nici dentystyczne Oral-B Super Floss mają 3 części: usztywnianą końcówkę, która ułatwia kontrolę nad nicią podczas czyszczenia i włożenie jej między zęby. Część akcesorium jest pokryta cienką gąbką, która jest delikatna dla dziąseł i nie powoduje ich uszkodzenia, a końcówka stanowi standardową nić. 

W opakowaniu można znaleźć 50 sztuk produktu. Każdy odcinek ma miętowy smak, który skutecznie odświeża oddech. Kupujący twierdzą, że akcesorium jest bardzo wydajne. 

Nitki nie trzeba samodzielnie przycinać na odpowiednie długości. Umożliwia ona czyszczenie większych przestrzeni między zębami, a także implantów, mostów czy aparatów ortodontycznych.

Nić dentystyczna Oral-B Super Floss jest odpowiednia dla osób noszących aparat ortodontyczny oraz mających implanty lub mosty. W opakowaniu jest 50 przyciętych już pasków o długości 60 cm każdy.

Zalety
Usztywniony koniec:

Nitka ma usztywniony koniec, co ułatwia wprowadzanie jej między zęby.

Skutecznie usuwa płytkę nazębną:

Z pomocą akcesorium możemy usunąć płytkę nazębną, także poniżej linii dziąseł.

Miętowy smak:

Nić ma delikatny, miętowy smak, dlatego odświeża oddech.

Brak konieczności przycinania:

Ponieważ w opakowaniu są przycięte już paski nitki, używanie produktu jest znacznie łatwiejsze.

Czyści trudno dostępne miejsca:

Jak twierdzą osoby noszące aparat ortodontyczny, to akcesorium umożliwiające wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc, np. między zamkami.

Wady
Za gruba:

Nić jest stosunkowo gruba i przy stłoczeniu zębów używanie jej okazuje się nieco kłopotliwe.

 

 

 

 

Oral-b Essential Floss 

 

Nić Oral-b Essential Floss jest bardzo długa – ma 50 m. Opakowanie ma specjalny haczyk do ucinania, który jest ostry, więc włókna szybko i równo się tną. Produkt umożliwia dokładne wyczyszczenie zębów i przestrzeni między nimi z płytki nazębnej i bakterii – nici mają dostęp do miejsc, do których nie dociera szczoteczka do zębów. 

Akcesorium ma neutralny smak i dobrze odświeża jamę ustną. Ta dobra i tania nić dentystyczna wyróżnia się bardzo dobrą jakością, ponieważ podczas użycia nie strzępi się, tylko dokładnie zbiera resztki jedzenia. 

Nić jest pokryta woskiem, dlatego łatwo przesuwa się po zębach. Użytkownicy docenili  ją za delikatność, jak zauważają nie obciera dziąseł, a także wygodnie się ją używa.

Oral-b Essential Floss to produkt pokryty powłoką polimerową. To dobra nić dentystyczna do 10 zł o długości 50 m.

Zalety
Odświeża oddech:

To akcesorium o przyjemnym, miętowym posmaku pozwalające na szybkie odświeżenie oddechu.

Dociera do trudno dostępnych miejsc:

Nić jest cienka i można ją z łatwością włożyć między zęby. Pozwala ona na dotarcie do wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Łatwe przycinanie:

Przycinanie nitki nie stanowi problemu, gdyż opakowanie wyposażono w specjalny haczyk.

Solidne włókna:

Pokryte powłoką polimerową włókno nie strzępi się i nie zostaje pomiędzy zębami.

Wady
Niewygodne otwieranie opakowania:

Górna klapka pozwalająca na zamknięcie opakowania często się zacina i trudno jest ją podnieść.

 

 

 

 

Jordan Everyday Floss 

 

Dobrym produktem, który może używać każdy, jest Jordan Everyday Floss. Wielu użytkowników zauważyło, że starcza na wiele użyć i skutecznie czyści zęby. Nici mają długość 50 m i tym samym wystarczą na wiele tygodni. 

Produkt umożliwia wyczyszczenie przestrzeni między zębami, do których nie dociera szczoteczka. Akcesorium jest woskowane, co sprawia, że dobrze się przesuwa po zębach.

Nici mają miętowy zapach i smak, co bardzo dobrze odświeża zęby i oddech. W ich składzie znajduje się fluor, który chroni szkliwo i uzupełnia je. Korzystanie z produktu umożliwia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą i nadaje się do codziennego stosowania.

Nić Jordan Everyday Floss ma długość 50 m. Jest ona pokryta warstwą wosku, a w dodatku ma miętowy smak.

Zalety
Przystosowana do codziennego stosowania:

Nić nadaje się do codziennego stosowania. Dzięki niej można zapobiec rozwojowi próchnicy i stanom zapalnym dziąseł.

Wystarcza na długo:

Akcesorium wystarcza na wiele użyć. Mogą po nie sięgać wszyscy domownicy bez ryzyka, że nić za szybko się skończy.

Nie podrażnia dziąseł:

Woskowane włókno łatwo przesuwa się między zębami. Nie jest ono za twarde, dlatego nie trzeba się obawiać podrażnionych i krwawiących dziąseł.

Dodatek fluoru:

Z uwagi na dodatek fluoru, regularne stosowanie nici pozwala lepiej zadbać o szkliwo zębów.

Wady
Czasami się rozdwaja:

Niektórzy kupujący zauważyli, że włókno czasami się rozdwaja po włożeniu między zęby, a to utrudnia usunięcie resztek jedzenia i osadu.

 

 

 

 

Elgydium Clinic Miętowa

 

Elgydium Clinic Miętowa to nić, która przy zetknięciu z wodą czy śliną pęcznieje, a więc dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe. Produkt pomaga w usunięciu resztek jedzenia w miejscach niedostępnych dla szczoteczki. 

Akcesorium jest odpowiednie do użytku dla osób dorosłych, opakowanie zawiera 25 m nitki. Konsumenci twierdzą, że produkt jest solidnie wykonany.

Nić dentystyczna silnie odkaża skórę i jamę ustną, a także ma miętowy smak, dlatego dobrze odświeża oddech. Produkt jest także woskowany, co sprawia, że dobrze przesuwa się po zębach zwiększając komfort użycia. Jest wykonany z 276 włókien, które zostały splecione z dobrych materiałów, dlatego nie urywa się podczas użycia.

Elgydium Clinic Miętowa to produkt nasączony chlorheksydyną. Całkowita długość nici wynosi 25 m.

Zalety
Dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe:

Z pomocą akcesorium możemy dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nić pęcznieje po zetknięciu ze śliną czy wodą i skuteczniej usuwa resztki zanieczyszczeń.

Dla osób początkujących:

To odpowiedni produkt dla osób początkujących, które do tej pory czyściły zęby tylko przy użyciu szczoteczki. Włókno jest miękkie i nie podrażnia dziąseł, można je z łatwością umieścić w przestrzeni międzyzębowej.

Zostawia miętowy posmak:

Nić zostawia przyjemny, miętowy posmak, który stosunkowo długo się utrzymuje.

Wady
Nie dla osób noszących aparat:

Akcesorium nie jest polecane osobom noszącym aparat ortodontyczny. Jak pokazał test nici dentystycznych, kiedy włókno spęcznieje trudno nim manewrować między zamkami.

 

 

 

 

Colgate Total Pro Gum Health

 

Warto zainteresować się produktem Colgate Total Pro Gum Health, ponieważ ma bardzo dobre właściwości czyszczące, skutecznie pozbywa się resztek jedzenia. Nici dobrze wkłada się  między przestrzeń między zębami. Są delikatne dla dziąseł i dobrze je masują chroniąc przed chorobami dziąseł. Produkt jest bardzo wytrzymały i podczas używania się nie strzępi.

Konsumenci mają bardzo dobre zdanie o tych niciach i twierdzą, że dobrze usuwają one osad nawet spod linii dziąseł. Produkt skutecznie chroni przed nieświeżym oddechem, a także pozwala zapobiec rozwojowi próchnicy. Ma 50 m, więc jest dość długi. Opakowanie jest szczelne, dlatego nici można używać przez długi czas.

Nić Colgate Total Pro Gum Health ma długość 50 m. Jest polecana w szczególności osobom mającym problem z nawracającymi stanami zapalnymi dziąseł.

Zalety
Nie strzępi się:

Włókno jest mocne i nie strzępi się. Możemy je bez obaw przesuwać między zębami bez ryzyka utknięcia jego niewielkich fragmentów.

Poręczne opakowanie:

Nić jest zamknięta w niewielkim, poręcznym opakowaniu. Wygodnie się je otwiera, poza tym możemy je schować do torebki czy plecaka i zawsze nosić przy sobie.

Delikatna dla dziąseł:

Włókno jest miękkie i pokryte woskiem, nie podrażnia dziąseł. Akcesorium można bezpiecznie używać nawet przy stanie zapalnym w jamie ustnej.

Wady
Brak smaku:

Niektórym osobom nie odpowiada to, że nić nie ma smaku. Przez to nie odświeża ona oddechu.

 

 

 

 

Active Expanding Floss 

 

Produkt Active Expanding Floss ma miętowy, odświeżający smak i zapach. Nici dentystyczne pęcznieją pod wpływem wody, dlatego dobrze wypełniają przestrzeń między zębami czyszcząc ją z osadu i resztek jedzenia. 

Akcesorium ma w składzie fluor, który chroni zęby uzupełniając szkliwo. Nici są nylonowe, dlatego są wytrzymałe i nie urywają się, ani nie strzępią w użyciu.

Użytkownicy podkreślają, że produkt jest delikatny, więc komfortowo używa się go przy dziąsłach, a także ma bardzo ładny zapach. W opakowaniu jest 50 m nici, co starcza na długi czas, a urwanie pojedynczej nitki jest bardzo proste i szybkie.

Akcesorium Active Expanding Floss ma miętowy smak, w jego składzie znajdziemy fluor. Długość nici wynosi 50 m.

Zalety
Pęcznieje po zetknięciu ze śliną:

Włókno pęcznieje po zetknięciu ze śliną, dlatego dobrze wypełnia przestrzeń międzyzębową i umożliwia usunięcie resztek jedzenia oraz płytki nazębnej.

Zapobiega stanom zapalnym dziąseł:

Codzienne używanie nici po umyciu zębów szczoteczką zapobiega stanom zapalnym dziąseł, jak również rozwojowi próchnicy.

Wytrzymałe włókno:

Włókno jest wytrzymałe i nie strzępi się. Co ważne, nić możemy bez trudu przyciąć na odpowiednią długość.

Wady
Zbyt mocny smak:

Niektórzy konsumenci przekonują, że miętowy smak jest zbyt mocny, co nie odpowiada zwłaszcza dzieciom.

Zacinająca się szpula:

Szpula od czasu do czasu się zacina. Żeby wyjąć z opakowania fragment nici o odpowiedniej długości konieczne jest zdjęcie dolnej pokrywy.

 

 

 

 

Cleanpik Easy Flosspicks

 

Wiele osób decyduje się na Cleanpik Easy Flosspicks, aby czyścić zęby, ponieważ, jak twierdzą, jest wygodny w użyciu dzięki poręcznemu uchwytowi. Jakie są opinie o niciach dentystycznych producenta Cleanpik? Konsumenci chętnie korzystają z produktów firmy, ponieważ są wytrzymałe i wygodne w użyciu.

W opakowaniu znajduje się 50 sztuk nici. Niciowykałaczki umożliwiają szybkie pozbycie się nalotu z zębów i usunięcie resztek pożywienia. Produkt należy przycisnąć do zęba i wykonać ruch pionowo, co umożliwia porządne wyczyszczenie szkliwa.

Nici są bardzo śliskie, dlatego łatwo się ich używa, nawet przy wąsko rozstawionych zębach. Producent podkreśla, że niciowykałaczka jest przeznaczona do wielokrotnego użytku, wystarczy ją dobrze przemyć.

Cleanpik Easy Flosspicks to produkt przystosowany do wielokrotnego użytku. W opakowaniu znajduje się 50 niciowykałaczek z uchwytem.

Zalety
Praktyczność:

Akcesorium jest praktyczne, może być używane przez dorosłych, jak i dzieci. Po wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych wystarczy umyć niciowykałaczkę pod bieżącą wodą.

Odporność na strzępienie:

Fragment nici przymocowany do uchwytu jest odporny na strzępienie i rozerwanie. Włókno ma odpowiednią grubość i łatwo wsuwa się je między zęby.

Wady
Wyślizguje się z dłoni:

Osoby mające większe dłonie twierdzą, że nie mogą pewnie chwycić niciowykałaczki.

Za krótka nitka:

Nitka jest stosunkowo krótka i trudno jest nią dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.

 

 

 

 

Jak używać nić dentystyczną?

 

Aby dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe nie wystarczy używanie choćby najbardziej elastycznej szczoteczki. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się nici dentystyczne. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jaka nić dentystyczna jest polecana. Pora dowiedzieć się, jak prawidłowo jej używać, by zachować właściwą higienę jamy ustnej.

 

 

Konieczność usuwania resztek pokarmu

Złogi pozostające pomiędzy naszymi zębami mogą być groźne dla naszego uzębienia. Chodzi tu nie tylko o nieestetycznie wyglądające przebarwienia, ale również o powstające w wyniku ich nagromadzenia ubytki, które są szczególnie trudne do wyleczenia w trudno dostępnych miejscach. W szczelinach między zębami może również zalegać kamień, który może powodować zapalenie dziąseł. W skrajnych przypadkach stany zapalne dziąseł mogą skończyć się wypadaniem zębów.

 

Kiedy nitkować zęby?

Nitkowanie zębów warto przeprowadzić po każdym posiłku, jednak dentyści i ortodonci polecają wykonywać tę czynność minimum dwa razy dziennie, przynajmniej po 3 minuty. Nitkujemy zęby przed szczotkowaniem, by po wszystkim dokładnie oczyścić zęby.

 

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Na początku oderwij około 45 cm – 50 cm nitki. Owiń jej dłuższe części wokół środkowych palców,  aby przestrzeń między nimi wynosiła ok. 2,5 cm – 5 cm. Następnie delikatnie zagnij nić wokół podstawy każdego zęba starając się wsunąć ją nieco poniżej linii dziąseł. Rób to ostrożnie, by nie porozcinać delikatnej skóry. Jeśli pomimo twoich ostrożnych ruchów Twoje dziąsła krwawią, koniecznie powiedz o tym swojemu dentyście – może to być oznaka stanu zapalnego, który trzeba leczyć.

Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możesz również wykorzystać technikę pętli. Polega ona na owinięciu nici dentystycznej w formie pętli z podwójnym supełkiem, dość ściśle, tym razem pomiędzy czterema palcami. Wówczas nić jest trzymana pomiędzy czterema palcami, a kciukiem. Ten sposób nitkowania zębów niweluje ryzyko rozcinania dziąseł oraz zranienia palców.

Napiętą nić przesuwaj między zębami. Wymieniaj ją po wyczyszczeniu każdej przestrzeni międzyzębowej. To zapewni Ci higienę całego zabiegu.

 

 

Indywidualna kwestia

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych może przebiegać bardzo różnie i zajmować różną ilość czasu. Optymalne czyszczenie powinno być dopasowane do anatomii naszej szczęki oraz poziomu stłoczenia zębów. Jeśli nosiliśmy aparat lub mamy tendencję do szybkiego psucia się zębów, powinniśmy zapytać o jak najlepszy sposób czyszczenia zębów. Podczas wizyty kontrolnej zapytaj, na które miejsca swojego uzębienia powinieneś zwrócić szczególną uwagę w trakcie czynności pielęgnacyjnych. To pozwoli Ci utrzymać  jamę ustną w czystości i maksymalnie chronić  zęby przed próchnicą i przebarwieniami.

Z nici dentystycznej powinien korzystać każdy, w szczególności osoby preferujące pokarmy, które łatwo zalegają w przestrzeniach międzyzębowych. Warto mieć nić zawsze ze sobą, by móc szybko oczyścić zęby z nieestetycznych resztek jedzenia i cieszyć się pięknym, promiennym uśmiechem. Jeśli przebywasz poza domem, po nitkowaniu koniecznie opłucz usta wodą lub płynem do jamy ustnej.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status