Depilacja laserowa – Jak się przygotować?

Ostatnio aktualizowane: 25.10.20

 

Jeśli myślisz o przeprowadzeniu zabiegu depilacji laserowej, niezbędnym jest, aby zapoznać się ze sposobem przygotowania się do niej, a także jakie są do niej przeciwskazania. Nie wszystkim bowiem zabieg taki służy i nie wszyscy mogą się niemu poddać. Jeśli interesuje Cię specyfika przygotowań i zaleceń polecamy poniższy tekst.

 

Dla kogo zabieg nie jest polecany

Jest kilka zasad, do których należy się zastosować w przypadku chęci przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania owłosienia. Niektóre z nich to zalecenia wstrzymania się do czasu zmiany stanu w jakim obecnie się znajdujemy, inne są całkowitym przeciwskazaniem zdrowotnym do przeprowadzenia depilacji.

Do czynników, które nie są trwałym przeciwskazaniem należy na przykład świeżo opalona skóra. Nie należy depilować laserowo skóry zaraz po opalaniu, ani też opalać się zaraz po depilacji. Również nie jest polecane przeprowadzanie zabiegu będąc w ciąży. Nie powinno się poddawać laseroterapii też podczas przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi oraz leków fotouczulających. Posiadaczom tatuaży nie zaleca się poddania zabiegowi w miejscu, w którym jest tatuaż. 

Drugą grupę przeciwskazań stanowią czynniki, które wpływają na brak możliwości wykonania depilacji. Nie jest ona skuteczna w przypadku posiadania włosów siwych, blond i rudych. Sam zabieg nie będzie dla tych osób szkodliwy, ale nie będzie skuteczny, więc nie ma celowości jego wykonania.

Do przeprowadzenia depilacji laserowej również istnieją przeciwskazania ze względu na niektóre schorzenia. Zatem nie należy myśleć o laserowym usuwaniu owłosienia w przypadku, gdy pacjent cierpi na rozmaite choroby skóry na przykład takie jak grzybica czy łuszczyca. Przeciwskazaniem jest także bielactwo i takie choroby jak padaczka i wszelkie nowotwory.  

 

Jak się do zabiegu przygotować

Chęć przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania owłosienia należy zaplanować nieco wcześniej ze względu na konieczność przygotowania się do niego. Nie jest dobrze wykonywać ten zabieg w ciągu lata, gdy skóra jest mocno opalona, bo może dojść do poparzenia skóry. Zatem gdy planujesz taki zabieg w tym terminie, zaplanuj również to, żeby nie opalać się na miesiąc przed planowaną datą. Opalona skóra bowiem przyciąga światło lasera i zabieg nie jest dla niej bezpieczny. Również nie jest wskazane używaniee kremów samoopalających na przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem, bo skutek jest taki sam jak ze skórą opaloną. Istotne dla kondycji skóry będzie również jej okresowe nawilżanie w taki sposób, aby w dniu przystąpienia do zabiegu nie miała ona objawów przesuszenia. Nie jest też w tym okresie wskazane przeprowadzanie wszelkich peelingów w obszarze przyszłego działania lasera.

W przypadku, gdy do tej pory stosowałaś depilację mechaniczną bądź stosowałaś kremy depilujące, przygotowując się do laserowego usuwania owłosienia, należy tych zabiegów zaprzestać. Na 6 tygodni przed planowanym terminem nie depilujemy włosów, a kremów depilujących nie używamy, gdy od zabiegu dzieli nas tydzień. W tym czasie też trzeba odstawić kosmetyki mające w składzie takie substancje jak izotretinoina, retinol czy substancje zwierające kwasy owocowe. 

Kolejnymi zaleceniami są odstawienie na 2 – 3 tygodnie przed zabiegiem leków fotouczulających, przeciwdepresyjnych oraz środki przeciwbólowych takich jak Aspiryna czy Ibuprom, a także rezygnacja z picia herbatek ziołowych mających w składzie dziurawiec albo nagietek.

Na dzień przez zabiegiem maszynką golimy włosy z miejsc, w które poddamy działaniu lasera. W dniu zabiegu skóra powinna być po prostu umyta, bez śladów balsamów czy kremów i dezodorantów. 

Po zabiegu

Nie wszystkie Panie reagują tak samo na zabieg depilacji laserem, różnie też to może wyglądać biorąc pod uwagę obszary, na które laser działa. Dobry depilator laserowy nie powinien dawać przykrych objawów po depilacji. Dopuszczalne jest, że po zabiegu pojawi się lekki rumień, który najdalej po 2 dniach zniknie. Do czasu zaniku zaczerwienienia nie powinno się używać kosmetyków na bazie spirytusu, dezodorantów czy nawet mydła. Można natomiast zastosować Panthenol lub Bepanten. Dobrze jest też wstrzymać się na kilka dni po zabiegu z korzystania z sauny i basenu i nie brać gorącej kąpieli. 

Do zażywania leków fotouczulających, kosmetyków złuszczających, herbatek ziołowych z dziurawca można powrócić po około 2 tygodniach od depilacji, natomiast na opalanie powinnyśmy poczekać jeszcze kolejne 2 tygodnie. Gdy po miesiącu od zabiegu zdecydujemy się na opalanie, należy zastosować kremy z wysokim filtrem 50+.

Kolejny zabieg można przeprowadzić od 4 do 12 tygodni od pierwszego (poprzedniego). Dobrze jest też się wstrzymać między zabiegami od mechanicznego usuwania włosów.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status