Depilacja IPL jak często i ją robić i jakie będą efekty?

Ostatnio aktualizowane: 14.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Do niedawna depilację IPL można było przeprowadzić tylko w wyspecjalizowanym salonie. Teraz do dyspozycji klientów producenci oddają urządzenia do użytku domowego. Jak więc je używać, aby przyniosły jak najlepsze efekty? O tym chcemy dziś napisać. 

 

Jak działa depilator IPL?

Urządzenie IPL emituje światło, które wnikając w głąb skóry i docierając do mieszka włosowego oddziałuje na niego osłabiając go. Włos pochłania impulsy świetlne i po jakimś czasie wypada, a z osłabionego mieszka włosowego nie może wyrosnąć następny włos. Niekiedy trwałe osłabienie mieszka włosowego osiąga się nie po jednym, a po kilku zabiegach. Również fakt, że wzrost włosów dzieli się na trzy fazy: Wzrostu, przejściową i spoczynkową, wymusza wykonanie kilku zabiegów, aby na każdy z włosów zadziałać w ich fazie wzrostu. 

Przygotowanie do depilacji

Depilację można przeprowadzić na każdej partii ciała. Ważne jest, aby właściwie dobrać do tej partii poziom fal świetlnych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że im ciemniejsze jest owłosienie, które chcemy usunąć, tym skuteczniejsze będzie działanie aparatu. Jednak niezależnie od karnacji i koloru włosów, każda osoba do depilacji musi się przygotować, aby była ona bezpieczna. Na miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania kremów zawierających retinol, witaminę C i isotretynoinę.

Dobrze jest też wstrzymać się od opalania na dłuższy czas przed zabiegiem i w żadnym wypadku nie stosować kremów samoopalających. Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie należy pić herbat ziołowych z zawartością rumianku, dziurawca i nagietka, a także nie korzystać z basenu czy jacuzzi z chlorowaną wodą. W dniu poprzedzającym depilację należy obszar naświetlania ogolić maszynką. Nie należy stosować wosku czy innych preparatów wyrywających włosy. W trakcie depilacji powinny mieć one długość ok. 1 mm wtedy naświetlanie jest najskuteczniejsze. Przed samym zabiegiem zmywamy ze skóry wszelkie kosmetyki jak dezodoranty, balsamy, kremy. Skóra musi być czysta, aby nie uległa poparzeniu. 

 

Ile zabiegów i jak często je robić?

Częstotliwość i ilość zabiegów zależy przede wszystkim od tego jaka będzie reakcja skóry na zabieg. Częstotliwość zależy też od tego jakiego koloru włosy usuwamy i jak wiele ich jest. Na przykład depilator laserowy Philips Lumea w zaleceniach sposobu użytkowania urządzenia ma podane, aby używać go co dwa tygodnie przez pierwsze dwa miesiące zabiegów. Producenci nie zalecają też częstszego użycia lampy, bo może to przynieść skutek podrażnienia skóry. Gdy miną dwa miesiące od rozpoczęcia zabiegów, nawet w przypadku, gdy skóra jest już całkiem gładka i pozbawiona włosów nie należy zaprzestać zabiegów. Można jedynie zmniejszyć ich częstotliwość i robić je co 4 do 8 tygodni w zależności od tego, ile włosów nadal pozostało do usunięcia. Takie zabiegi przypominające nie pozwolą się cebulkom z powrotem aktywować. 

Nie jest zalecane również, aby zintensyfikować częstotliwość zabiegów, niezależnie w jakiej fazie usuwania włosów jesteśmy. Nie należy też przy jednej sesji powtarzać naświetlania tego samego obszaru. Działania takie nie przyspieszą depilacji, mogą jedynie podrażnić skórę, a wówczas będzie trzeba przerwać zabiegi do czasu jej wygojenia. 

Widoczność efektów usuwania włosów zależna jest do liczby włosów do usunięcia, a także siły każdego z nich. Generalnie przyjmuje się, że 4 – 6 zabiegów przynosi widoczne efekty w redukcji owłosienia. Trzeba też pamiętać, że depilacja IPL jest delikatniejszym zabiegiem niż depilacja laserowa i na efekty trzeba nieco dłużej poczekać, ale też i sam zabieg jest bezpieczniejszy dla większej grupy osób. 

Depilacja IPL przeciwskazania

Jak każdy zabieg kosmetyczny, również i depilacja IPL nie jest polecana dla każdego. Zatem nie powinny do zabiegu przystępować osoby, które mają metalowe elementy w ciele w obszarach poddanych zabiegowi, a także wszystkie osoby z osłabionym systemem immunologicznym. Chodzi głównie o osoby po przebytych (lub chorujące) nowotworach i innych ciężkich chorobach. Nie jest dobrze poddawać się zabiegowi również w momencie trwania infekcji skórnych i zażywaniu niektórych leków.

Przeciwskazaniem jest również fakt bycia w ciąży i karmienia niemowlęcia piersią. Absolutnie też niedopuszczalne jest poddanie się zabiegowi po spożyciu alkoholu w okresie 24 godzin przed zabiegiem. Nie robi się też depilacji IPL, gdy skóra jest mocno opalona, nawet wtedy, gdy kolor opalenizny został osiągnięty za pomocą kremu samoopalającego. Każdy aparat sprzedawany na rynku musi zawierać dokładną instrukcję i zawarte wszystkie przeciwskazania do zabiegu. Koniecznie trzeba się z nimi zapoznać, a jeśli zabieg będzie wykonywany w zakładzie kosmetycznym, trzeba skonsultować się z personelem, aby ustalić czy w naszym przypadku nie ma przeciwskazań do zabiegu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status