Czy depilacja laserowa boli?

Ostatnio aktualizowane: 08.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

Czy słusznie obawiamy się bólu przy laserowym usuwaniu owłosienia? Na ten temat narosło sporo mitów i legend, tymczasem prawda jest taka, że jeśli stosowałaś do tej pory plastry do usuwania owłosienia, bądź usuwałaś włoski depilatorem w sposób mechaniczny, to jesteś przygotowana do bólu jaki za sobą niesie depilacja laserowa.

Odczuwanie bólu

To czy dany zabieg nas boli czy nie, jest bardzo indywidualną kwestią i trudno jednoznacznie określić, że coś jest bolesne bądź nie. Bowiem na odczucie bólu składa się kilka czynników, w tym rozmaite emocje. Jak wiele razy nie mogłeś się zebrać na wizytę u dentysty ze strachu przed bólem, a siedząc na fotelu pomyślałeś: „nie jest tak źle”? To właśnie emocje powstrzymywały Cię od szybkiego załatwienia sprawy z chorym zębem. Tak też jest w przypadku zabiegu laserowego. Ból, który odczuwała Twoja koleżanka nie musi być Twoim udziałem. 

Na sam fakt odczuwania bólu wpływają jeszcze, poza emocjami, uwarunkowania genetyczne, wiek i płeć, poziom stresu jaki towarzyszy przy zabiegu, a także takie czynniki jak uwarunkowania środowiskowe, kulturowe i socjalne. Zatem odczuwanie bólu jest sprawą bardzo subiektywną i właściwie nie można go porównać. Nie ma żadnej skali, na której można określić „jednostkę bólu” (jak ma to miejsce, gdy chodzi o inne pomiary – np wzorzec metra w Sèvres) i do niej się odnosić przy każdym jego występowaniu. 

 

Depilacja laserowa a ból

Rozważając poziom bólu przy zabiegu laserowego usuwania owłosienia trzeba wziąć kilka obiektywnych czynników pod uwagę. Z uwagi na to, że depilator laserowy (a ściślej mówiąc laser) daje różne efekty bólowe w zależności od karnacji skóry, czyli zawartości w niej melatoniny. Zarówno skóra ciemniejsza, jak i grubsze i ciemniejsze włoski kumulują więcej światła lasera i oba te czynniki, paradoksalnie wpływające na skuteczność depilacji, wpływają na odczucia bólowe. W przypadku ciemniejszej karnacji i grubszych ciemniejszych włosków odczucie bólu będzie większe, niż u posiadaczy cienkiego i jaśniejszego owłosienia. Ale też i proces usuwania będzie skuteczniejszy. Zatem, gdy planujemy depilację laserową, to przede wszystkim ograniczmy opalanie, a unikniemy bólu przy depilacji, a także ewentualnego poparzenia skóry. 

Współczesne lasery są też wyposażone w technologię chłodzenia w kontakcie ze skórą. Schłodzenie skóry tuż przed przyłożeniem okienka lasera zmniejsza odczucia bólowe. Dla osób szczególnie wrażliwych poleca się nawet przyłożenie zimnego kompresu przed zabiegiem. Odczucia bólowe też zależą od zastosowanego lasera, a ściślej mówiąc od tego jakiej długości falę emituje laser. Modele o krótszej fali (np. 755 nm) są bardziej skuteczne w usuwaniu włosków, a dodatkowo odczucia bólowe będą mniejsze, bo fala jest w największym stopniu absorbowana przez melatoninę, a więc wnika płytko. Przy laserze o długości fali 1040 nm energia fali wnika głęboko i tym samym odczucia bólowe są większe. 

 

Partie ciała poddawane zabiegowi a bolesność

Nie trzeba nikomu mówić, że nie wszystkie partie naszego ciała odczują ten sam ból jako tak samo uciążliwy. Przy depilacji laserowej najbardziej wrażliwymi okolicami zabiegu pod względem bólowym są okolice bikini i pach. Tego pierwszego rejonu również nie powinnyśmy depilować w okresie miesiączki, bo wówczas odczucia bólowe są zwiększone. Natomiast według specjalistów najmniejsze doznania bólowe odczuwamy przy depilacji górnej wargi.

 

Co po zabiegu?

Gdy już zdecydowałaś się na wykonanie zabiegu, przetrwałaś, i jak u dentysty stwierdziłaś „nie było tak źle”, ale jednak odczuwasz lekki dyskomfort na skórze, warto zastosować terapię po zabiegową. I tu dobrze jest wklepać balsam nawilżający, który jest przeznaczony do stosowania po depilacji. Chodzi szczególnie o właściwy skład kosmetyku, który wpływa na łagodzenie lekkiego pieczenia czy swędzenia, a także radzi sobie z niewielkimi pęcherzykami pojawiającymi się na skórze. Nie należy natomiast wprost z gabinetu stosować żadnych peelingów, zażywać gorących kąpieli wodnych i słonecznych (również w solarium). 

 

Podsumowanie

Zatem jak wykazaliśmy, nie należy się bólu depilacji laserowej bać, bo jest ona porównywana przez specjalistów do „ukłucia komara”. I choć to ukłucie może być odczuwane indywidualnie w różny sposób, to nie jest trudniejszy do wytrzymania niż ból jaki odczuwamy przy depilacji mechanicznej. Część pań określa ból towarzyszący zabiegowi jako „pieczenie” lub „szczypanie”, inne porównują do bólu przy regulacji brwi. Jedno jest pewne depilacja nie odbywa się całkowicie bez bólu, jednak „nie taki straszny diabeł jak go malują”.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir