Chemiczne usuwanie niechcianego owłosienia

Ostatnio aktualizowane: 24.09.20

 

Chemiczne usuwanie owłosienia to nic innego, jak stosowanie kremów, żeli czy pianek do depilacji, które w swoim składzie zwierają substancje chemiczne wpływające destruktywnie na włosy i ich cebulki (mieszki włosowe). Do ich stosowania zachęca stosunkowo niska cena takich preparatów, a także całkowicie bezbolesny charakter zabiegu. Niesie on jednak za sobą zagrożenie podrażnienia skóry, zwłaszcza u tych osób, które borykają się już z różnymi skórnymi problemami. Mimo pewnych zagrożeń metoda ta cieszy się sporym powodzeniem u pań, dlatego sprawdźmy czym możemy dysponować do chemicznego usunięcia owłosienia.

Substancje niszczące mieszki włosowe

Każdy z kremów czy żeli do usuwania niechcianego owłosienia musi zawierać substancję, która działa na mieszki uszkadzając ich i włosów strukturę, w następstwie działania których włos zostaje usunięty. Na rynku jest wiele takich substancji, a oto kilka z nich wykorzystywanych przez producentów w swoich wyrobach:

Tioglikolan potasu – rozkłada białka włosów, rozrzedza i rozpuszcza cebulkę wyłamując z niej włos. Sprawia, że przy wycieraniu kremu z powierzchni skóry, zostaje on zebrany wraz w włosami. 

Glikol propylenowy, związek silnie drażniący, jednak połączony z innymi składnikami jest bezpieczny w stosowaniu na skórę. Substancja hamuje wzrost mieszków włosowych.

Wodorotlenek sodu – bardzo powszechny związek stosowany w mydłach i detergentach. Użyty do depilacji uszkadza mieszki włosowe i nie pozwala włosom odrosnąć.

Wodorotlenek wapnia – substancja działa drażniąco na skórę i może spowodować jej oparzenia. Oparzeniu ulega też mieszek włosowy i komórki odpowiedzialne za wzrost włosów uniemożliwiając ich odrośniecie. 

Wodorotlenek potasu – żrąca substancja zakłócająca zdolność mieszków włosowych do regulowania wzrostu włosów. Powoduje trwałe uszkodzenie mieszków.

Kwas tioglikolowy sprawia, że zostają rozłożone włókna włosów u ich nasady. Substancja nie uszkadza mieszków włosowych i jedynie sprawia, że włosy aktualnie rosnące zostają usunięte ze skóry. Jednak działa ona również na struktury włosów i skóry usuwając ich usieciowienie utrudniając tym samym odrastanie nowych włosów. 

 

Różne formy depilacji chemicznej

Jak już wspomnieliśmy, depilacja chemiczna odbywa się za pomocą użycia gotowych, przygotowanych przez przemysł kosmetyczny rozmaitych pianek, żeli, mleczek czy specjalnych kremów. Zwykle preparaty te działają na włos (ewentualnie mieszek włosowy) tuż u jego nasady i po zastosowaniu jednej z tych substancji włos zostaje rozpuszczony tuż przy skórze, dzięki czemu, w trakcie usuwania preparatu ze skóry, usuwa się go wraz z niechcianymi włosami. Metoda ta jest szybka (zwykle trzymanie kremu czy żelu na skórze nie przekracza 20 minut) i bezbolesna, a po usunięciu preparatu skóra pozostaje gładka. Jednak osoby z wrażliwą skórą, a także wszystkie te, które maja rozmaite alergie muszą być ostrożne w stosowaniu takich preparatów.

Mogą one bowiem wywołać reakcję alergiczną, która objawiać się będzie tak jak poparzenie. Skóra stanie się zaczerwieniona, będzie wrażliwa na dotyk i może wystąpić jej pieczenie. Dlatego zawsze dobrze jest przed depilacją wykonać próbę alergiczną i zastosować preparat na niewielkim odcinku skóry, aby upewnić się, że ta dobrze zareaguje na zawarte w preparacie związki chemiczne. 

 

Kremy do depilacji

Składniki zawarte w kremach do depilacji mają wpływać nie tylko na usuniecie włosów, ale też po zabiegu mają pozostawiać ją gładką i nawilżoną o zdrowym wyglądzie i kolorycie. Kremy można dobrać do rodzaju skóry jaki posiadamy. Ten dla skóry suchej będzie zawierał wyciągi z owoców wpływające na nawilżenie naskórka. Może to być wyciąg z aloesu czy z melona. Dla skóry normalnej preparaty są często wzbogacone składem wyciągu z jaśminu, czy dodatkiem miodu. Do opakowania jest zwykle dołączona szpatułka służąca do rozprowadzania kosmetyku, a następnie jego usuwania. 

Żele do depilacji

Charakteryzuje je szybkie, łatwe i dokładne usuwanie owłosienia, a zawarte w nich składniki sprawiają uczucie chłodzenia podczas ich stosowania. Żele często są też wzbogacone o składniki pielęgnujące naskórek, takie jak D-panthenol czy olej Babbasu. Składniki te również zapobiegają podrażnieniom. Żel do depilacji nakłada się na skórę dołączoną do zestawu gąbką i za jej pomocą też się preparat usuwa.

Dostępne żele są różne w zależności od tego na ją partię ciała chcemy je zastosować. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby do wrażliwych partii ciała nie stosować preparatów przeznaczonych do nóg. Preparaty są na tyle skuteczne, że nawet dobry depilator do twarzy może zostać zarzucony w stosowaniu, gdy przekonasz się do używania żelu do depilacji.  

 

Pianki do depilacji

To najprostsze preparaty w aplikacji. Wystarczy potrząsnąć pojemnikiem i spryskać bezpośrednio z niego depilowaną okolicę. Usuwanie jej odbywa się za pomocą dołączonej gąbki i najlepiej dokonać tego pod prysznicem. Do składu preparatów piankowych też często są włączane preparaty pielęgnujące jak aloes czy witamina E, albo olejek migdałowy zmiękczający naskórek po zabiegu.  

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status