Stetoskopy pediatryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Stetoskop pediatryczny Littman CLASSIC II jest najlepszy na rynku, co wynika z analizy oferty rynkowej i opinii konsumentów. Produkt jest przystosowany do użytku przez lekarzy pediatrów. Głowica umożliwia osłuchiwanie dźwięków o różnej częstotliwości w ciele dziecka, wystarczy odpowiedni nacisk. Narzędzie diagnostyczne ma specjalne obwódki, dzięki którym maluchowi nie jest zimno podczas badania. W głowicy zastosowano membranę, która jest bardzo delikatna, dlatego jest wrażliwa nawet na najmniejsze drgania. Wyrób jest wygodny w użyciu, ponieważ ma miękkie, elastyczne oliwki, dobrze dopasowujące się do ucha. Lekarze i mali pacjenci polecają także stetoskop Spirit Medical Perła CK-S606PF, ponieważ ma bardzo dobre właściwości akustyczne, oliwki skutecznie dopasowują się do ucha i są szczelne. Przewód jest wykonany z metalu, cechującego się wytrzymałością. Wyrób jest pokryty osłonką z tworzywa sztucznego, której kolor można wybrać. Końcówka stetoskopu ma pływającą membranę, dzięki czemu pod wpływem nacisku można usłyszeć wysokie i niskie tony bez konieczności zmiany strony głowicy na lejek.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki stetoskop pediatryczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nawet doświadczeni lekarze czasem mają problem z decyzją, jaki stetoskop pediatryczny wybrać. Na rynku można znaleźć wiele takich produktów. Najważniejsze jest to, aby ten medyczny przyrząd był wygodny w użytkowaniu. Inaczej zbadanie małych pacjentów zajmie dużo czasu i może być dla maluchów stresującym przeżyciem. Poniżej znajdziesz poradnik, w którym jest wiele cennych informacji na temat stetoskopów przeznaczonych do osłuchiwania dzieci.

 

 

Jak zbudowany jest stetoskop?

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie: jaki stetoskop pediatryczny jest najlepszy?, należy dowiedzieć się, jak są zbudowane takie lekarskie przyrządy. Ich konstrukcja dzieli się na dolną oraz górną część i składa się z następujących elementów:

oliwki – to końce przewodów, które osoba przeprowadzająca badanie wkłada do uszu;

lira – górna część przewodów, jest zakończona oliwkami;

dreny przewodzące – łączą lirę z głowicą;

głowica – to element odpowiadający za zbieranie dźwięków, zbudowany jest z lejka (ma kształt odwróconego stożka) bądź membrany (to cienka powłoka drgająca pod wpływem fal dźwiękowych).

 

Solidność drenów przewodzących

Dreny przewodzące stetoskopu odpowiadają za transmisję dźwięku (najlepiej, aby był w jak najmniej zmienionej formie). Powinny one więc być stosunkowo grube, aby mogły tłumić hałas dobiegający z otoczenia.

 

Głowica

W przypadku stetoskopów pediatrycznych głowica jest mniejsza niż w tych standardowych, w efekcie czego zbadanie małego dziecka staje się znacznie łatwiejsze. Jej materiałem wykonania (podobnie jak liry) może być:

aluminium – aluminiowa głowica jest lekka i odporna na korozję, jednak nie ma zbyt dobrych parametrów osłuchowych. Z tego powodu takie stetoskopy są wykorzystywane głównie do pomiaru ciśnienia krwi metodą osłuchową;

stal nierdzewna – najlepsza jest ta chirurgiczna, gdyż zapewnia świetne parametry osłuchowe. Stalowa głowica jest ciężka i mimo nierdzewnych właściwości po kilku latach użytkowania na złączach stetoskopu mogą pojawić się ślady korozji;

stopy cynku – wykonana z nich głowica stosunkowo dużo waży, ale jest wytrzymała. Zwykle pokrywa się ją chromowaną powłoką;

tytan – to materiał lżejszy od stali, wykazuje odporność na rdzę i gwarantuje bardzo dobre parametry osłuchowe (co wpływa na wyższą cenę przyrządu);

miedź – mimo że miedziana głowica nie zapewnia dobrej jakości dźwięków, to wyposażone w nią stetoskopy są wykorzystywane w wielu placówkach medycznych. Dotyczy to głównie miejsc, gdzie najistotniejszą kwestią jest zachowanie sterylności podczas osłuchiwania pacjentów.

Głowica może mieć lejek lub membranę. Doświadczeni pediatrzy chętnie kupują modele z tzw. membraną pływającą (inaczej dwutonową), która pozwala na osłuchiwanie zarówno niskich, jak i wysokich tonów, bez względu na siłę ucisku na ciało. Najlepszy stetoskop pediatryczny ma dodatkowo obwódkę wokół głowicy (określaną często mianem „ciepłej”). Zmniejsza ona dyskomfort pacjenta spowodowany przyłożeniem zimnego elementu do skóry.

 

Komfort użytkowania

Dobry stetoskop to taki, który jest solidny, ale też wygodny w użytkowaniu. Wpływa na to kilka różnych czynników. Jednym z nich jest kąt ułożenia przewodów liry. Najlepiej, jeśli sami będziemy mogli go regulować. Wkładane do ujścia przewodu słuchowego oliwki mogą być nakręcane lub mocowane na zatrzask. Elementy te powinny być miękkie i wykonane z materiałów bez substancji alergizujących w składzie (mowa tu np. o lateksie i ftalanach).

 

 

Długość i waga

Długość stetoskopu uzależniona jest głównie od indywidualnych preferencji. Trzeba jednak pamiętać, że im dłuższy jest dren, tym gorsza może okazać się jakość słyszanych dźwięków (zwłaszcza gdy nie jest zbyt gruby). Przeciętnie modele pediatryczne mają długość ok. 70 cm. Waga produktu też może mieć istotne znaczenie. Jeśli stetoskop będzie za ciężki, jego użytkowanie może być kłopotliwe. Nie powinien on ważyć więcej niż ok. 200 g.

 

Wygląd

To, jak wygląda stetoskop, nie ma wpływu na sposób jego działania. Niemniej jednak lekarze pediatrzy coraz częściej zwracają uwagę na design produktu. Ciekawie wyglądający przyrząd może pomóc w przekonaniu małego pacjenta do badania. Modele pediatryczne są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych (m.in. klasycznej czarnej, czerwonej, różowej czy niebieskiej). Część z nich jest dodatkowo ozdobiona nadrukami zwierzątek, kwiatów lub innymi motywami.

 

Stetoskopy pediatryczne w dobrych cenach

Najtańsze stetoskopy pediatryczne kosztują mniej niż 100 zł, ale niektóre z nich są słabej jakości i mogą szybko się zniszczyć. Z tego względu lekarze, pielęgniarki i studenci medycyny wolą wydać więcej na zakup produktu, aby mieć pewność, że długo im posłuży. Cena za profesjonalny stetoskop dla pediatrów mieści się w zakresie od 150 zł do 400 zł.

 

 

Najlepsze stetoskopy pediatryczne w 2020 roku

 

Podczas pracy z dzieckiem warto używać odpowiednio dopasowane do tego wyroby medyczne. Zebraliśmy wyjątkowo dobre modele, służące do diagnostyki i prezentujemy je jako ranking stetoskopów pediatrycznych, aby pomóc Ci zapoznać się z ofertą sklepów.

 

Nasze zalecenia

 

Littman CLASSIC II 

 

Polecamy zapoznanie się z Littman CLASSIC II, przystosowany, do potrzeb pediatrów i ich małych pacjentów. Produkt jest odpowiedni do badania dzieci, na głowicy są ciepłe obwódki, dzięki którym maluchowi nie zrobi się zimno podczas diagnostyki.

Dowiedzieliśmy się, że lekarze mają dobre zdanie o tym modelu. Stetoskop jest uznawany przez doktorów za bardzo profesjonalny i jak twierdzą, można nim sterować wygodnie, uzyskując różną częstotliwość słyszanych dźwięków. Zależnie od siły nacisku można odsłuchać niskie lub wysokie tony. Model jest dwustronny: ma lejek i membranę. Membrana modelu ma średnicę 3,4 cm, a lejek ma głębokość 0,8 cm.

Wyrób ma jednokanałowy przewód, który jest pokryty miękkim materiałem, chroniącym przed zniszczeniem i jest przyjemny w dotyku. Produkt waży 110 g, a jego całkowita długość jest równa 71 cm. Oliwki stetoskopu są bardzo miękkie.

 

 

 

 

Spirit Medical Perła CK-S606PF 

 

Uniwersalnym modelem stetoskopu, który idealnie nadaje się dla każdego lekarza pediatry, jest Spirit Medical Perła CK-S606PF. Wyrób umożliwia dokładne zbadanie dziecka i ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Pod wpływem nacisku membrany można usłyszeć niskie i wysokie tony.

Model ma pojedynczy przewód akustyczny, zapewniający dobre przewodzenie akustyczne, dlatego lekarze chętnie po niego sięgają. Metal jest pokryty tworzywem sztucznym, którego kolor można wybrać. Dostępnych jest 27 wersji, między innymi czerwony, czarny, granatowy czy zielony. Membrana ma ciepłą obwódkę, dlatego maluchowi podczas badania nie robi się zimno. Głowicę można używać z obu stron. Do zestawu dołączono miękkie i twarde oliwki oraz identyfikator, chroniący przed pomyleniem stetoskopów. Oliwki dobrze dopasowują się do uszu, a także mają właściwości bakteriostatyczne i samouszczelniające się. Model można bez problemu utrzymać w czystości.

Opinie o stetoskopach pediatrycznych producenta Spirit, wypowiadane przez lekarzy, są bardzo dobre. Także wspomniany model ma dobre oceny i doceniany jest za wykonanie z dbałością o szczegóły.

 

 

 

 

MDF 777C

 

Stetoskop pediatryczny MDF 777C idealnie nadaje się do badania dzieci. Niewielka głowica umożliwia przeprowadzenie bardzo precyzyjnego badania. Końcówka jest wykonana ze stali nierdzewnej, która została ręcznie szlifowana, dlatego daje dobre efekty dźwiękowe. Stetoskop ma obwódki, które nie są chłodne w dotyku, co zwiększa komfort przeprowadzanego badania.

Użyte oliwki są bardzo elastyczne i miękkie, więc dobrze dopasowują się do kształtu kanalika usznego. W stetoskopie zastosowano delikatną membranę, zapewniającą dobrą jakość dźwięku (jest bardzo czuła).

W komplecie znajdziesz wymienną membranę i oliwki, które przydają się, gdy te pierwsze ulegną uszkodzeniu, dodano również identyfikator, więc stetoskop nie zostanie przypadkiem pomylony czy podmieniony. Rodzice są zadowoleni, ponieważ model jest bardzo delikatny dla ich dzieci, a lekarze pozytywnie oceniają dość długi przewód, ułatwiający pracę.

 

 

 

 

Tech-Med TM-SF503

 

Tech-Med TM-SF503 to stetoskop odpowiedni do użytku przez lekarzy pediatrów. Zależnie od siły nacisku głowicy do ciała można odsłuchiwać różne tony: przy lekkim naciśnięciu niskie, a przy mocnym wysokie. Wyrób jest bardzo precyzyjny i pozwala usłyszeć nawet ciche szmery.

W zestawie są wymienne oliwki oraz membrana, co umożliwia wymianę elementów, kiedy pierwszy komplet się zniszczy i jednocześnie pozwala to na wymienne korzystanie z wyrobu przez dwóch różnych lekarzy. Przewód modelu jest dwukanałowy.

Stetoskop jest zrobiony ze stali nierdzewnej. Na przewodzie znajduje się miękka, bordowa osłonka. Głowica ma obwódki z tworzywa sztucznego, które są ciepłe przy zetknięciu ze skórą. Wyrób jest dwustronny, a końcówka ma z obu stron różne średnice, dzięki czemu można dobrze osłuchać działanie organów w organizmie dziecka. Pediatrzy twierdzą, że model jest dokładny.

 

 

 

 

Gima Trad Single Head 

 

Warto zapoznać się z modelem stetoskopu Gima Trad Single Head, ponieważ jest bardzo lekki i poręczny. Wielu lekarzy ceni ten produkt za wygodę użytku, podkreślają, że nauszniki nie uciskają uszu.

Narzędzie jest wykonane z aluminium, które niewiele waży i jest wygodne w użyciu. Część stetoskopu zrobiono z mosiądzu, cechującego się dużą wytrzymałością. Dodatkowo model bardzo ładnie się prezentuje na białym kitlu, ponieważ osłonki z tworzywa sztucznego są turkusowe. Także na końcówce produkt ma zabezpieczenie, dzięki czemu podczas dotknięcia rozgrzanej klatki piersiowej, uczucie jest dość przyjemne.

Ten dobry i tani stetoskop pediatryczny jest zaliczany do klasy medycznej I, co oznacza, że jest to wyrób pomiarowy i nieinwazyjny. Produkt ma średnicę membrany równą 3 cm. Końcówkę można używać z obu stron.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status