Inhalatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.01.20

 

Dla osób szukających odpowiedniego inhalatora przygotowaliśmy specjalny ranking, w którym opisaliśmy łatwe w obsłudze i funkcjonalne modele polecane przez konsumentów. Na pierwszym miejscu plasuje się sprzęt Sanity PRO, który jest idealny nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Produkt wytwarza z leku mgiełkę z tak małymi cząsteczkami, że mogą dotrzeć do płuc i skutecznie zwalczać bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Inhalator umożliwia stosowanie preparatów wziewnych w ciekłej postaci. W zestawie otrzymujemy dwie maski w różnych rozmiarach, ustnik, końcówkę donosową i 2 filtry. Popularnością cieszy się także urządzenie Omron A3 Complete. To sprzęt z 3-stopniową regulacją ustawienia nebulizacji, który jest wyjątkowo przydatny w leczeniu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i alergii. Produkt ma podziałkę ułatwiającą podawanie leku, w efekcie czego można uniknąć zaaplikowania zbyt małej lub za dużej ilości preparatu. W zestawieniu są również opisy kilku innych inhalatorów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, aby móc kupić urządzenie spełniające wszystkie oczekiwania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki inhalator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W złagodzeniu objawów astmy, zapalenia płuc, a nawet alergii i kataru przy przeziębieniu pomoże nam inhalator. To przydatne urządzenie, które może być wykorzystane nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci. Trzeba jednak wiedzieć, czym się kierować, robiąc zakupy, aby znaleźć właściwy sprzęt. Postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje na ten temat i na ich podstawie przygotowaliśmy poradnik zakupowy.

 

 

Rodzaje

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje inhalatorów: tłokowe (inaczej pneumatyczne), ultradźwiękowe oraz proszkowe. Urządzenia zaliczane do pierwszej grupy cieszą się wśród konsumentów największą popularnością, ponieważ są tanie, funkcjonalne, a do tego łatwe w obsłudze i skuteczne. Choć tłokowe modele generują stosunkowo duży hałas, można wykorzystać je do inhalacji wszystkimi lekami i substancjami leczniczymi przeznaczonymi do stosowania metodą wziewną. Tego typu inhalatory zbudowane są ze sprężarki, czyli elektrycznego kompresora oraz pojemnika na lek. Części te połączone są ze sobą przy pomocy przewodu powietrza. Do inhalacji potrzebujemy dodatkowo dopasowanej maski, ustnika, ewentualnie końcówki do nosa.

Inhalatory ultradźwiękowe wyjątkowo cicho pracują. Najważniejszym elementem budowy takich urządzeń jest przetwornica, za sprawą której wytwarzane fale dźwiękowe mogą rozbijać lek na niewielkie cząsteczki aerozolu. Trzeba mieć na uwadze, że wytwarzana przez sprzęt ultradźwiękowy mgiełka jest gęsta, dlatego może wywołać podrażnienie układu oddechowego u dzieci. Poza tym nie możemy w tym przypadku stosować większości antybiotyków i leków sterydowych, do inhalacji zalecana jest sól fizjologiczna i tylko niektóre preparaty (których struktury nie zniszczą fale dźwiękowe). Ultradźwiękowe modele są droższe niż tłokowe i są przeznaczone głównie dla dorosłych oraz starszych dzieci.

Z kolei produkty proszkowe to proste inhalatory, do których wkłada się tabletkę lub kapsułkę z lekiem. Po naciśnięciu pojemnika uwalnia się dawka preparatu. Użytkowanie takiego modelu wymaga skoordynowania swojego wdechu z naciskiem na obudowę, inaczej lek nie dotrze do zmienionych chorobowo miejsc. Inhalatory proszkowe nie sprawdzają się więc u dzieci, osób starszych, a także u pacjentów z upośledzeniem oddechu.

 

Wielkość cząsteczek MMAD

Aby móc podjąć decyzję, jaki inhalator wybrać, trzeba sprawdzić kilka podstawowych parametrów takich urządzeń. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wielkość cząsteczek MMAD, która określa, jak duże są cząstki w mgiełce wytwarzanej z zaaplikowanego leku. Od tego zależy skuteczność inhalacji oraz to, czy preparat dotrze do miejsc, które zaatakowała infekcja. Na nasz wybór może wpływać to, które części układu oddechowego są zmienione chorobowo. Jeżeli lek ma trafić do nosa i gardła, cząsteczki mogą mieć wielkość od 7 um do 10 um, a jeśli do tchawicy i oskrzeli – od 4 um do 6 um. Gdy choroba rozwija się w płucach, cząstki w mgiełce muszą być znacznie mniejsze, od 1 um do 3 um. Nierzadko inhalator daje nam możliwość regulacji wielkości cząsteczek, w efekcie czego urządzenie staje się bardziej praktyczne i możemy je wykorzystać na kilka sposobów.

 

Tempo inhalacji

Tempo inhalacji odgrywa istotną rolę, zwłaszcza gdy kupujemy urządzenie z myślą o leczeniu dzieci. Maluchy nie są tak cierpliwe, jak dorośli, dlatego trudno jest im usiedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas. Uważa się, że najlepszy inhalator to taki, który pozwala na dostarczenie leku do organizmu w tempie ok. 0,3 ml/min. Dla przykładu, w przypadku sprzętu, którego tempo inhalacji wynosi 0,15 ml/l, inhalacja 2 ml roztworu będzie trwała ok. 13 minut. Choć dla dorosłych nie jest to zbyt długo, małe dzieci już po upływie pierwszych kilku minut mogą zacząć się niecierpliwić i staną się nerwowe.

 

Pojemnik na lek

Pojemnik na lek powinien być na tyle duży, że nie będziemy musieli podczas inhalacji go uzupełniać. Standardowo pomieści on od 5 ml do 12 ml preparatu. Uważajmy jednak, gdyż nie wszystkie urządzenia wykorzystują lek do końca i jego niewielka ilość pozostaje w pojemniku po skończeniu inhalacji i marnuje się.

 

Głośność pracy

Inhalacja nie jest nieprzyjemna czy bolesna, jednak jeśli sprzęt będzie generować zbyt duży hałas, niechętnie będziemy po niego sięgać. Przeważnie głośność pracy tego typu produktów nie przekracza 65 dB. Gdy porównujemy, który model pracuje ciszej, koniecznie sprawdźmy, z jakiej odległości został zmierzony hałas. Najczęściej jest to 50 cm, ale czasami może być to nawet 100 cm.

 

Przystosowanie do pracy ciągłej

Znaczna część inhalatorów jest przystosowana do pracy ciągłej, co oznacza, że są zabezpieczone przed przegrzaniem podczas długotrwałej inhalacji. Takie sprzęty są wyposażone w specjalny wyłącznik termiczny, który automatycznie wyłącza urządzenie w momencie, gdy temperatura wewnętrznych elementów budowy stanie się zbyt wysoka.

 

Obudowa

Obudowa produktu powinna wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne i chronić przed zniszczeniem kompresor tłokowy (lub membranę, w zależności od rodzaju inhalatora). Warto sprawdzić, czy urządzenie ma wygodną rączkę ułatwiającą przenoszenie go. Równie ważne są całkowite wymiary obudowy. Niektóre modele są tak małe, że można je spakować do walizki i zabrać w długą podróż.

 

Zasilanie

Inhalatory w większości są zasilane sieciowo, co oznacza, że wymagają podłączenia do prądu. Nie możemy więc używać takiego sprzętu, gdy przebywamy w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej. Na szczęście są dostępne również modele z zasilaniem sieciowo-akumulatorowym, z których można korzystać wszędzie tam, gdzie pojawi się taka konieczność.

 

 

Wyposażenie – jaki inhalator jest najlepszy?

Poza samym inhalatorem, do przeprowadzenia inhalacji potrzebujemy również kilku akcesoriów. Jednym z nich jest przewód powietrza, który powinien być najdłuższy. To pozwoli nam na bardziej komfortowe leczenie. Z uwagi na to, że możemy usiąść w znacznej odległości od urządzenia, generowany przez niego hałas będzie dla nas mniej uciążliwy. Do takich sprzętów zwykle dołączana jest też końcówka do nosa, ustnik oraz maski – najczęściej dwie, jedna dla dorosłych, a druga dla dzieci. Inhalator przeznaczony dla maluchów ma w komplecie też specjalny smoczek, umożliwiający inhalowanie niemowląt.

 

Design

Część urządzeń ma zwykłą obudowę w białym czy niebieskim kolorze, jednak modele dla maluchów często przypominają swoim wyglądem zwierzęta. To sprawia, że dzieci nie boją się inhalacji, a niekiedy nawet nie mogą się jej doczekać. Dlatego design produktu może odgrywać większą rolę przy zakupie niż np. maksymalne ciśnienie kompresora czy maksymalny przepływ.

 

Inhalatory w dobrych cenach

Ceny za inhalatory rozpoczynają się od kwoty 80 zł. Zwykle urządzenie o dobrych parametrach to wydatek rzędu 150 zł, czasami ponad 200 zł. To, ile zapłacimy za produkt, zależy m.in. od tego, jakiej marki sprzęt wybierzemy. Znaczenie ma też to, jakiego rodzaju inhalator kupujemy oraz ile akcesoriów otrzymujemy w zestawie.

 

 

Najlepsze inhalatory w 2020 roku

 

Potrzebujesz urządzenia, dzięki któremu szybciej zwalczysz dokuczliwe objawy zapalenia płuc lub kataru? Sprawdź ranking inhalatorów i przekonaj się, które sprzęty są uważane za najbardziej funkcjonalne.

 

Nasze zalecenia

 

Sanity PRO

 

Sanity PRO to model tłokowy, który możemy wykorzystać nie tylko do inhalacji, ale i oczyszczania dróg oddechowych. Sprzęt jest przystosowany do pracy ciągłej, dlatego jest idealny do użytku w domu, szpitalu czy przychodni. Urządzenie pozwala na regulację wielkości cząsteczek MMAD (w zakresie od 1,82 um do 5,03 um), w efekcie czego możemy dopasować jego działanie do swoich potrzeb i rodzaju stosowanego leku.

Wymiary produktu to: 20,3 cm x 24 cm x 11,7 cm. Inhalator wytwarza z zastosowanego preparatu mgiełkę z niewielkimi cząsteczkami. Mogą one dotrzeć głęboko do płuc i tam skutecznie zwalczać mikroorganizmy odpowiedzialne za rozwój choroby. Inhalator ma w zestawie m.in.: dwie maski (dla dzieci i dorosłych), ustnik oraz 2 m przewód powietrza.

Według konsumentów sprzęt jest łatwy w obsłudze i wyjątkowo trwały. Urządzenie nie przegrzewa się, dlatego nie musimy obawiać się awarii kompresora czy innych ważnych elementów budowy. Inhalator jest idealny dla osób chorujących na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, mukowiscydozę itp.

 

 

 

 

Omron A3 Complete 

 

Produkt Omron A3 Complete może być użytkowany przez dorosłych i dzieci, ponieważ do kompletu dołączono dwie maski w różnych rozmiarach. W zestawie znajdziemy również przewód powietrza o długości 1 m, ustnik oraz końcówkę do nosa. Inhalator ma 3-stopniową regulację ustawień nebulizacji, co pozwala na zmianę wielkości cząsteczek MMAD (3 um, 5 um i 10 um).

Inhalator jest na tyle skuteczny, że umożliwia dostarczenie leku do wybranych miejsc w drogach oddechowych. To energooszczędny i nienagrzewający się przy długotrwałej pracy model, którego wymiary to: 21,5 cm x 19 cm x 13 cm. Pojemność urządzenia to 12 ml, minimalna ilość leku wykorzystanego do inhalacji wynosi 2 ml. Poziom hałasu generowanego przez produkt to maksymalnie 65 dB.

Konsumenci publikują pochlebne opinie o inhalatorach Omron. Wiele osób uważa, że są to urządzenia o profesjonalnym charakterze, które można bezpiecznie użytkować w domu. Przedstawiony model pozwala na skuteczniejsze łagodzenie objawów astmy i podobnych chorób.

 

 

 

 

Intec Pingwin 

 

Inhalator Intec Pingwin jest odpowiedni dla dzieci. Sprzęt swoim wyglądem przypomina sympatycznego pingwina, dlatego maluchy nie będą się bały inhalacji i mogą chętniej poddawać się leczeniu. Urządzenie jest przystosowane do pracy ciągłej, a hałas generowany podczas użytkowania wynosi ok. 55 dB. Ciśnienie kompresora mieści się w tym przypadku w zakresie od 2 barów do 3,6 bara, a ciśnienie operacyjne – od 0,9 bara do 1,31 bara.

Produkt ma 10 ml zbiornik na lek i pozwala na regulację wielkości cząsteczek MMAD (od 0,5 um do 10 um). Do inhalatora dołączono: 5 filtrów, dwie maski (jedna dla dzieci, druga dla dorosłych), smoczek do inhalacji dla niemowląt, ustnik i przewód powietrza. Sprzęt ma wymiary: 17,8 cm x 12 cm x 23,4 cm i waży ok. 1,5 kg. Jeśli chodzi o przepływ powietrza, mieści się w zakresie od 4 l/min do 7 l/min.

Urządzenie może być wykorzystywane przez wszystkich domowników. Dla konsumentów najważniejszą zaletą produktu jest atrakcyjny wygląd, za sprawą którego pociechy z niecierpliwością czekają na inhalację. Produkt ma podziałkę ułatwiającą dawkowanie leków.

 

 

 

 

Diagnostic Econstellation 

 

Model Diagnostic Econstellation umożliwia regulację wielkości cząsteczek MMAD (do wyboru mamy 3 opcje: 4,01 um, 5,44 um i 8 um). To dobry i tani inhalator, który wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia. Sprzęt ma 8 ml pojemnik na lek i wytwarza ciśnienie robocze o wartości ok. 0,7 bara.

Inhalator generuje hałas na poziomie 35 dB (w odległości 1 m) i waży 1,9 kg. Prędkość rozpylania przy zamkniętej zatyczce to 0,16 ml/min, a przy otwartej – 0,35 ml/min. Urządzenie może pracować przez długi czas bez przerwy i na pewno się nie przegrzeje. Co więcej, sprzęt wykazuje odporność na działanie substancji oleistych.

Jak wynika z opinii konsumentów, model Diagnostic Econstellation jest doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które borykają się z przewlekłymi chorobami dolnych dróg oddechowych, a także z często powracającym katarem lub problemami z zatokami. Inhalator ma w zestawie maskę dla dorosłych i dla dzieci, ustnik, filtry powietrza i inne niezbędne akcesoria.

 

 

 

 

Philips Respironics Sami the Seal

 

Prezentujemy urządzenie Philips Respironics Sami the Seal, które wygląda jak foka. Przez to sprzęt jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, choć mogą z niego korzystać również dorośli. Produkt może być używany w domu i szpitalu.

Z uwagi na zastosowane zabezpieczenie przed przegrzaniem, model jest przystosowany do pracy ciągłej. Inhalator wyposażono w system SideStream pozwalający na podanie dużej ilości leku w krótkim czasie, co umożliwia błyskawiczne złagodzenie dokuczliwych objawów. W komplecie otrzymujemy: ustnik, 4 filtry, maskę pediatryczną i rurkę.

Sprzęt ciekawie wygląda, a do tego ma kompaktowe wymiary (22,6 cm x 15,5 cm x 26,7 cm). Inhalator jest profesjonalnym modelem przeznaczonym do leczenia astmy, alergii, zapalenia płuc i innych chorób. Urządzenie wytwarza z leku mgiełkę z cząsteczkami, których wielkość wynosi 2,78 um. Mogą one dotrzeć bezpośrednio do płuc.

 

 

 

 

Microlife NEB 10A

 

Sprzęt Microlife NEB 10A możemy wykorzystać zarówno do inhalacji, jak też irygacji zatok przynosowych. Oznacza to, że jest to wyjątkowo funkcjonalne urządzenie. Opisywany model ma 12 ml pojemnik na lek. Poziom hałasu generowanego przez urządzenie wynosi 52 dB. Maksymalne ciśnienie kompresora to 2,5 bara, a jego wydajność – 0,55 ml/min.

Inhalator doskonale sprawdza się przy leczeniu alergii, astmy oskrzelowej, pneumocystozy, zapalenia płuc, a nawet polipów nosa. Sprzęt jest przystosowany do pracy ciągłej. Model ma wymiary: 28 cm x 27 cm x 10,7 cm. Rozmiar cząsteczek podczas irygacji wynosi 2,97 um.

Do atutów produktu zalicza się: efektywne działanie, łatwą obsługę, a także odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę. Już po pierwszym zastosowaniu urządzenia można poczuć się lepiej. Jest to możliwe, gdyż wytwarzana z podanego leku mgiełka dociera w zmienione chorobowo miejsca, a towarzyszące infekcji objawy przestają być tak uciążliwe.

 

 

 

 

Beurer IH 50

 

W naszym rankingu nie mogliśmy pominąć ultradźwiękowego inhalatora Beurer IH 50, którego wydajność wynosi 0,25 ml/min. Sprzęt ma sieciowo-akumulatorowe zasilanie. Produkt automatycznie wyłącza się w momencie, gdy ilość leku w pojemniku spada poniżej minimalnego poziomu. W ten sposób membrana urządzenia jest chroniona przed uszkodzeniem.

Do modelu dołączono komplet akcesoriów: ustnik, maskę dla dorosłych i dzieci, złączkę, baterię oraz zasilacz. Membrana inhalatora jest częściowo perforowana. Przez to podczas drgań przenikają przez nią najmniejsze cząstki leku i mogą dotrzeć do miejsc w drogach oddechowych, gdzie rozwija się choroba.

Konsumenci uważają, że produkt jest skuteczny i szybko łagodzi objawy zapalenia płuc, alergii, astmy, a nawet kataru. Inhalator jest odpowiedni dla dorosłych i dzieci, a więc mogą z niego korzystać wszyscy domownicy. Poza tym urządzenie możemy zabrać ze sobą w podróż.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status