Stetoskopy ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.09.18

 

Jaki stetoskop kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Na polskim rynku znajdziemy stetoskopy do użytku zarówno przez lekarzy, jak i w warunkach domowych. Modele te różnią się od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania oraz parametrami. Warto pamiętać, że taki sprzęt powinien być bardzo czuły żeby był wiarygodny. Zakup takiego produktu może być więc trudny, dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który podpowie Ci – jaki stetoskop wybrać.

 

 

Głowica

Najlepszy stetoskop to taki, który jest prosty i przyjemny w obsłudze, a jednocześnie sprawdzi się w każdych warunkach do badania różnych pacjentów. Dlatego ważne jest, by wybrać model posiadający wysokiej jakości głowicę. Element ten składa się z membrany lub lejka – w niektórych przypadkach posiada obie części. Taka budowa pozwala na odsłuch zarówno tonów wysokich, jak i tych niskich.

 

Jakość drenów przewodzących

Kupując taki sprzęt warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania drenów przewodzących. Ich zadaniem jest transmisja dźwięku w jak najmniej zmienionej formie, dlatego powinny być na tyle grube, by tłumić szum otoczenia. Stetoskopy kardiologiczne powinny posiadać odseparowane dreny, dla jeszcze dokładniejszego odsłuchu. W przypadku profesjonalnych modeli, posiadają one dodatkowo komorę akustyczną, dla zachowania jakości dźwięku.

 

Wewnętrzna sprężyna liry

Jest to rozwiązanie niosące ze sobą dużą wygodę stosowania, lecz w przypadku uszkodzenia (pęknięcia) sprężyny, wymianie musi podlegać cały zespół drenu, co wiąże się z większym kosztem naprawy i nie zawsze serwisy oferują taką usługę. Ważna jest zatem jakość wykonania sprężyny i zastosowany materiał.

 

Wymienne nakładki głowicy

Do dokładnych badań warto wybrać model posiadający kilka wymiennych głowic czy membran. Pozwalają one na odsłuch pacjentów z różnych grup wiekowych, płci oraz mających różną masę ciała. Proces zmieniania elementów głowicy może się okazać stosunkowo czasochłonny, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych modeli. Dlatego warto wybrać stetoskop, który jest dość prosty w obsłudze.

 

Wykonanie – jaki stetoskop jest najlepszy?

Stetoskop to urządzenie, które powinno nam służyć wiele lat. Warto jest więc zwrócić uwagę na jakość wykonania takiego sprzętu, gdyż materiały używane do produkcji mają bardzo duży wpływ na funkcjonalność oraz żywotność produktu. Dlatego do najpopularniejszych tworzyw należą:

Aluminium – głównym atutem tego materiału jest jego niska waga. Z drugiej strony charakteryzuje się dość niskimi parametrami odsłuchowymi, dlatego w niektórych przypadkach badanie pacjenta może być dość problematyczne. Taki sprzęt jednak w zupełności wystarczy do użytku domowego oraz w przypadku pomiarów ciśnienia krwi.

Miedź – takie miedziane stetoskopy to rzadkość. Charakteryzują się one tym, że pozwalają na bardzo sterylne badania, gdyż miedź wykazuje wszelkie działania przeciwdrobnoustrojowe.

Stal chirurgiczna – nierdzewna – to materiał, który pozwala na dokładne badania i daje dobre parametry odsłuchowe. Ponadto, stal nierdzewna odporna jest na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Stop cynku – taka mieszanka daje nam bardzo dobre parametry odsłuchowe. Ponadto, materiał jest odporny na starzenie, z drugiej strony natomiast sam sprzęt dość dużo waży.

Tytan – ten wyjątkowy materiał jest bardzo lekki, dlatego z powodzeniem zastąpi stal chirurgiczną. Co więcej, tytanowe stetoskopy są dość tanie.

 

Oliwki

Oliwkami nazywamy część stetoskopu, którą wkładamy bezpośrednio do ucha. Wyglądem i kształtem przypominają one zatyczki do uszu. Oliwki wykonane są najczęściej z miękkich ftalanów lub lateksu, pozbawionego alergenów. Co więcej, mogą być one wsuwane lub nakręcane. Warto przetestować ten element, aby użytkowanie stetoskopu faktycznie nie było dla nas nieprzyjemne.

 

Dreny

Dreny odpowiadają za akustyczność oraz żywotność naszego stetoskopu. Im są one grubsze, tym lepszej jakości dźwięk, a sprzęt jest bardziej odporny na uszkodzenia. Z drugiej strony, miękkie dreny pozwalają na łatwe przechowywanie stetoskopu. Warto jest więc wybrać taki sprzęt indywidualnie, dobierając go do własnych oczekiwań i preferencji. Należy jednak pamiętać, że wraz z użytkowaniem, dreny mają coraz gorszą elastyczność.

 

Długość

Wybierając stetoskop, koniecznie zwróć uwagę na jego długość. Powinna być ona dopasowana do własnych preferencji oraz oczekiwań. Należy jednak pamiętać, że im sprzęt jest dłuższy, tym bardzo ogranicza nas ruchowo, a przede wszystkim jakość dźwięku jest gorsza.

 

Kąt ułożenia przewodów liry

Warto pamiętać, że stetoskopy powinny mieć możliwość regulowania kąta ułożenia przewodów liry. W dobrych modelach wynosi ona aż 15 stopni.

 

Głowica, a trzonek

Za pomocą ruchomego trzonka, możemy zmienić membranę na lejek, dzięki czemu jakość dźwięku staje się jeszcze lepsza. Warto pamiętać, że wraz z upływem czasu, lejek staje się coraz luźniejszy prowadząc do stałego uszkodzenia głowicy. Dlatego trzonek jest uważany za najważniejszy element budowy stetoskopu, gdyż jest niewymienny. Zdecydowanie radzimy zakup modelu posiadającego specjalną blokadę, dzięki czemu usztywnia głowicę, tym samym wydłużając żywotność naszego sprzętu.

Badanie stetoskopem jest dla pacjenta niezbyt przyjemne. Oczywiście, jeśli ma to być stetoskop wyłącznie ułatwiający pomiar pulsu na nadgarstku, kwestia ciepłej głowicy jest mało istotna, ale jeśli szukasz modelu, którym będziesz badać małych pacjentów, warto się temu przyjrzeć. Klasyczne, najprostsze stetoskopy, mają głowicę z metalu, która jest zimna. Dotykając nią ciała odczuwamy nieprzyjemny chłód. Dlatego tak wielu producentów oferuje produkty, których głowica nie daje tego uczucia, jest po prostu ciepła. To bardzo ważne dla pediatrów, którzy mają kontakt z małymi dziećmi i nie chcą ich zrazić do lekarzy.

 

Design

Wydawałoby się, że w przypadku narzędzi tego typu design to kwestia nieistotna. Nie jest on oczywiście najważniejszy, ale nie da się zaprzeczyć, że ma znaczenie, zwłaszcza w pediatrii. Kiedyś używano wyłącznie czarnych stetoskopów. Teraz jednak producenci oferują też produkty kolorowe, z różnymi dodatkowymi elementami, na przykład zwierzakami. Dla samego lekarza jest to gadżet, który odróżnia go od innych specjalistów w przychodni czy w szpitalu. Natomiast dla pacjentów jest to element, który poprawia humor. Dzięki temu, że dostępność tego typu produktów jest duża, z całą pewnością znajdziesz model, który sprosta Twoim potrzebom.

 

Etui

Jeśli kupujesz stetoskop do domu i będziesz z niego korzystał sporadycznie, polecamy Ci zakup etui, w którym schowasz narzędzie, aby nie uległo uszkodzeniu. Zwykle wystarczy po prostu etui materiałowe, ale dostępne są też produkty skórzane lub metalowe.

 

Stetoskopy w dobrych cenach

Cena stetoskopu zależy od wielu czynników, w tym producenta oraz jakości wykonania samego modelu. Za najtańszy sprzęt zapłacimy ok. 100 złotych. W przypadku stetoskopów kardiologicznych, cena jest zdecydowanie wyższa. Koszt zakupu takiego modelu wynosi minimum 400 złotych. Warto jednak pamiętać, że posiada on wymienne nakładki – głowice, dzięki którym możliwe jest wykonywanie badań pacjentów z różnych grup wiekowych. Więcej zapłacimy też za modele z dodatkowymi ozdobami i w różnych kolorach. Ich cena waha się od 250 zł.

 

 

Najlepsze stetoskopy w 2018 roku

 

W pracy lekarza stetoskop jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do przeprowadzania badania. Może być też pomocny w naszych domach, gdy mierzymy ciśnienie tradycyjnym ciśnieniomierzem lub mamy problemy z sercem, czy nawracające choroby płuc. W tym rankingu przedstawiamy 5 najlepszych stetoskopów na rynku w różnych cenach, które mogą być używane w szpitalu, klinice, przychodni, a nawet w warunkach domowych.

 

Nasze zalecenia

 

Littmann 3M Classic II S.E. 

 

Stetoskop Littmann 3M Classic II S.E. wyposażony w dwutonową membranę to nasz numer jeden. Jest to narzędzie, które umożliwia osłuchiwanie wysokich oraz niskich dźwięków bez konieczności odwracania głowicy, jak w klasycznych modelach stetoskopów.

Wystarczy zmienić nacisk na membranę. Produkt ma wysoką jakość akustyki, jest czuły, trwały i wygodny dla użytkownika. Głowica wyposażona jest w ciepłe obwódki, a więc pacjent przy dotknięciu stetoskopem nie odczuwa nieprzyjemnego zimna. Lira narzędzia została zakończona wygodnymi, samouszczelniającymi się, miękkimi oliwkami. Wymiary produktu to: długość – 71 cm, średnica membrany – 37 mm, średnica lejka – 28 mm, głębokość lejka – 7 mm.

Jego waga wynosi 120 g. Ten najlepszy stetoskop cieszy się pochlebnymi ocenami konsumentów. Uznawany jest za bardzo solidny. Lekarze wysoko ocenili jego bardzo dobre wykonanie, doskonałą czułość i jakość akustyki, która ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy.

 

 

 

 

Littmann 3M Classic II Pediatric 

 

Nasz numer drugi to stetoskop z płynącą membraną Littmann 3M Classic II Pediatric. Posiada ciepłą obwódkę głowicy, a więc pacjent nie będzie odczuwał nieprzyjemnego zima. Płynąca membrana sprawia, że stetoskop dostosowuje się do osłuchu wysokich lub niskich częstotliwości – wystarczy mocniej nacisnąć.

Produkt jest bardzo czuły i trwały. Stetoskop wyposażony jest w wysokiej klasy, samouszczelniające się oliwki. Ponadto komfort użytkowania podnosi specjalna sprężyna. Wymiary produktu to: długość – 71 cm, średnica membrany – 34 mm, średnica lejka – 22 mm i głębokość lejka – 8 mm. Natomiast jego waga to zaledwie 110 g.

Dostępny jest w różnej kolorystyce – nie tylko w klasycznej czerni, ale też w pięknym błękicie karaibskim, kolorze czerwonym i malinowym. Urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją.  Produkt ceniony jest za jakość wykonania, funkcjonalność i niewielką wagę.

 

 

 

 

MDF 747XP Deluxe Dual Head 

 

Stetoskop MDF 747XP Deluxe Dual Head z tradycyjną, podwójną głowicą to doskonały sprzęt w atrakcyjnej cenie. Głowica tego modelu jest wykonana z aluminium i mosiądzu. Sprzęt ten posiada głęboki lejek, który zapewnia świetną akustykę. Efekt dodatkowo wzmacniają pierścienie izolujące dźwięki z zewnątrz. Przewód w kształcie Y jest bardzo praktyczny.

Dostępny jest w kolorze Napa. Oliwki MDF ComfortSealTM zapewniają świetną akustykę i komfort pracy. Poza tym mamy tutaj membranę z ultra-czułego włókna, które wzmacnia dźwięk. Produkt jest bardzo wytrzymały. Nie można też zapomnieć o tym, że model ten ma nieziębiące obwódki, które nie tylko są przyjemniejsze dla pacjenta, ale zwiększają też izolację. Stetoskop jest ręcznie wykonywany w manufakturze MDF.  

Ergonomiczny kształt i wysoka estetyka wykonania to najczęściej wymieniane zalety tego sprzętu. Lira wykonana jest z chromowanego mosiądzu i ma sprężynę ukrytą w przewodzie. Poza tym przewód akustyczny to niekruszejące i niesklejające się, wysokiej jakości tworzywa PVC, które nie zawierają lateksu.

 

 

 

Tech-Med TM-SF 501 

 

Tech-Med TM-SF 501 to wyrób medyczny klasy I Deklaracji Zgodności EC. Jest to dobry i tani stetoskop kardiologiczny. Głowica narzędzia został wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej, która jest odporna na uszkodzenia. Urządzenie zapewnia wysokiej jakości odsłuch, co znacznie ułatwia postawienie diagnozy i wyłapanie tętna nawet przez osoby niedoświadczone. Daje nam możliwość odsłuchiwania tonów niskich oraz wysokich.

Model ten ma dwukanałowy przewód oraz miękkie oliwki. Świetnym rozwiązaniem są też tzw. “ciepłe” obwódki głowicy zapewniające komfort pacjentowi – nie odczuwa on nieprzyjemnego uczucia chłodu, gdy lekarz wykonuje badanie. Model ten dostępny jest w różnej kolorystyce: granatowej, czarnej, szarej, burgundowej i zielonej.

Opinie o stetoskopach tej marki są bardzo pozytywne. Przede wszystkim wysoko ocenia się ich wykonanie. Kolejna kwestia to niska cena. Jest to niedroga propozycja, odpowiednia nie tylko dla lekarzy, ale też do zastosowania prywatnego.

 

 

 

 

Kardio-Test KT-SF 503 

 

Nasz ranking stetoskopów zamyka model Kardio-Test KT-SF 503. Jest to narzędzie pediatryczne. Ten dwustronny stetoskop dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Urządzenie umożliwia odsłuchiwanie tonów niskich (delikatny nacisk głowicy) i wysokich (mocny nacisk głowicy), a więc nie musisz przekładać głowicy, wystarczy zmienić poziom nacisku na membranę.

Model ten ma dwukanałowy przewód. Jest wyposażony w miękkie oliwki i “ciepłe” obwódki głowicy. Oliwki zapewniają lekarzowi komfort pracy.

Natomiast ciepłe obwódki to świetne rozwiązanie dla pacjentów, którzy w czasie badania nie odczuwają nieprzyjemnego chłodu. Model ten posiada głowicę wykonaną z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Produkt jest objęty 5 letnią gwarancją. Stetoskop zapewnia wysokiej jakości odsłuch, co potwierdzają liczne, bardzo pozytywne opinie użytkowników.

Wysoko oceniono przede wszystkim doskonały stosunek jakości produktu do jego ceny. Kolejna kwestia to rozwiązania zastosowane w stetoskopie, jak ciepłe obwódki, czy oliwki, które są zdecydowanie lepsze niż te stosowane w dawniej używanych narzędziach tego typu.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...