Stetoskopy ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.10.20

 

Jaki stetoskop wybrać? Jeśli również w Twojej głowie wybrzmiewa to pytanie, jesteś w dobrym miejscu. Na naszej stronie znajdziesz ranking tego typu produktów, który powstał po dokładnej analizie opisów i opinii na temat poszczególnych modeli. Po zapoznaniu się z wieloma recenzjami doszliśmy do wniosku, że najlepszym stetoskopem jest Littmann 3M Classic II S.E. Jak zapewniają lekarze, produkt jest uniwersalny – pozwala zbadać pacjentów w różnym wieku. Model ma dwutonową membranę, która zapewnia dobre odsłuchanie zarówno niskich, jak i wysokich tonów. Możemy być pewni, że podczas przeprowadzania badania nic nie umknie naszej uwadze. Istotną zaletą jest to, że stetoskop niewiele waży. W związku z tym jego użytkowanie jest wygodne. Model sprzedawany jest w zestawie z miękkimi oliwkami, które łatwo dostosowują się do kształtu ucha. Drugie miejsce w zestawieniu zajął stetoskop Littmann 3M Classic II Pediatric. Ma on tzw. ciepłą obwódkę wokół membrany. Produkt jest polecany pediatrom.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki stetoskop kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Na polskim rynku znajdziemy stetoskopy do użytku zarówno przez lekarzy, jak i w warunkach domowych. Modele te różnią się od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania oraz parametrami. Warto pamiętać, że taki sprzęt powinien być bardzo czuły żeby był wiarygodny. Zakup takiego produktu może być więc trudny, dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który podpowie Ci – jaki stetoskop wybrać.

 

 

Głowica

Najlepszy stetoskop to taki, który jest prosty i przyjemny w obsłudze, a jednocześnie sprawdzi się w każdych warunkach do badania różnych pacjentów. Dlatego ważne jest, by wybrać model posiadający wysokiej jakości głowicę. Element ten składa się z membrany lub lejka – w niektórych przypadkach posiada obie części. Taka budowa pozwala na odsłuch zarówno tonów wysokich, jak i tych niskich.

 

Jakość drenów przewodzących

Kupując taki sprzęt warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania drenów przewodzących. Ich zadaniem jest transmisja dźwięku w jak najmniej zmienionej formie, dlatego powinny być na tyle grube, by tłumić szum otoczenia. Stetoskopy kardiologiczne powinny posiadać odseparowane dreny, dla jeszcze dokładniejszego odsłuchu. W przypadku profesjonalnych modeli, posiadają one dodatkowo komorę akustyczną, dla zachowania jakości dźwięku.

 

Wewnętrzna sprężyna liry

Jest to rozwiązanie niosące ze sobą dużą wygodę stosowania, lecz w przypadku uszkodzenia (pęknięcia) sprężyny, wymianie musi podlegać cały zespół drenu, co wiąże się z większym kosztem naprawy i nie zawsze serwisy oferują taką usługę. Ważna jest zatem jakość wykonania sprężyny i zastosowany materiał.

 

Wymienne nakładki głowicy

Do dokładnych badań warto wybrać model posiadający kilka wymiennych głowic czy membran. Pozwalają one na odsłuch pacjentów z różnych grup wiekowych, płci oraz mających różną masę ciała. Proces zmieniania elementów głowicy może się okazać stosunkowo czasochłonny, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych modeli. Dlatego warto wybrać stetoskop, który jest dość prosty w obsłudze.

 

Wykonanie – jaki stetoskop jest najlepszy?

Stetoskop to urządzenie, które powinno nam służyć wiele lat. Warto jest więc zwrócić uwagę na jakość wykonania takiego sprzętu, gdyż materiały używane do produkcji mają bardzo duży wpływ na funkcjonalność oraz żywotność produktu. Dlatego do najpopularniejszych tworzyw należą:

Aluminium – głównym atutem tego materiału jest jego niska waga. Z drugiej strony charakteryzuje się dość niskimi parametrami odsłuchowymi, dlatego w niektórych przypadkach badanie pacjenta może być dość problematyczne. Taki sprzęt jednak w zupełności wystarczy do użytku domowego oraz w przypadku pomiarów ciśnienia krwi.

Miedź – takie miedziane stetoskopy to rzadkość. Charakteryzują się one tym, że pozwalają na bardzo sterylne badania, gdyż miedź wykazuje wszelkie działania przeciwdrobnoustrojowe.

Stal chirurgiczna – nierdzewna – to materiał, który pozwala na dokładne badania i daje dobre parametry odsłuchowe. Ponadto, stal nierdzewna odporna jest na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Stop cynku – taka mieszanka daje nam bardzo dobre parametry odsłuchowe. Ponadto, materiał jest odporny na starzenie, z drugiej strony natomiast sam sprzęt dość dużo waży.

Tytan – ten wyjątkowy materiał jest bardzo lekki, dlatego z powodzeniem zastąpi stal chirurgiczną. Co więcej, tytanowe stetoskopy są dość tanie.

 

Oliwki

Oliwkami nazywamy część stetoskopu, którą wkładamy bezpośrednio do ucha. Wyglądem i kształtem przypominają one zatyczki do uszu. Oliwki wykonane są najczęściej z miękkich ftalanów lub lateksu, pozbawionego alergenów. Co więcej, mogą być one wsuwane lub nakręcane. Warto przetestować ten element, aby użytkowanie stetoskopu faktycznie nie było dla nas nieprzyjemne.

 

Dreny

Dreny odpowiadają za akustyczność oraz żywotność naszego stetoskopu. Im są one grubsze, tym lepszej jakości dźwięk, a sprzęt jest bardziej odporny na uszkodzenia. Z drugiej strony, miękkie dreny pozwalają na łatwe przechowywanie stetoskopu. Warto jest więc wybrać taki sprzęt indywidualnie, dobierając go do własnych oczekiwań i preferencji. Należy jednak pamiętać, że wraz z użytkowaniem, dreny mają coraz gorszą elastyczność.

 

Długość

Wybierając stetoskop, koniecznie zwróć uwagę na jego długość. Powinna być ona dopasowana do własnych preferencji oraz oczekiwań. Należy jednak pamiętać, że im sprzęt jest dłuższy, tym bardzo ogranicza nas ruchowo, a przede wszystkim jakość dźwięku jest gorsza.

 

Kąt ułożenia przewodów liry

Warto pamiętać, że stetoskopy powinny mieć możliwość regulowania kąta ułożenia przewodów liry. W dobrych modelach wynosi ona aż 15 stopni.

 

Głowica, a trzonek

Za pomocą ruchomego trzonka, możemy zmienić membranę na lejek, dzięki czemu jakość dźwięku staje się jeszcze lepsza. Warto pamiętać, że wraz z upływem czasu, lejek staje się coraz luźniejszy prowadząc do stałego uszkodzenia głowicy. Dlatego trzonek jest uważany za najważniejszy element budowy stetoskopu, gdyż jest niewymienny. Zdecydowanie radzimy zakup modelu posiadającego specjalną blokadę, dzięki czemu usztywnia głowicę, tym samym wydłużając żywotność naszego sprzętu.

Badanie stetoskopem jest dla pacjenta niezbyt przyjemne. Oczywiście, jeśli ma to być stetoskop wyłącznie ułatwiający pomiar pulsu na nadgarstku, kwestia ciepłej głowicy jest mało istotna, ale jeśli szukasz modelu, którym będziesz badać małych pacjentów, warto się temu przyjrzeć. Klasyczne, najprostsze stetoskopy, mają głowicę z metalu, która jest zimna. Dotykając nią ciała odczuwamy nieprzyjemny chłód. Dlatego tak wielu producentów oferuje produkty, których głowica nie daje tego uczucia, jest po prostu ciepła. To bardzo ważne dla pediatrów, którzy mają kontakt z małymi dziećmi i nie chcą ich zrazić do lekarzy.

 

Design

Wydawałoby się, że w przypadku narzędzi tego typu design to kwestia nieistotna. Nie jest on oczywiście najważniejszy, ale nie da się zaprzeczyć, że ma znaczenie, zwłaszcza w pediatrii. Kiedyś używano wyłącznie czarnych stetoskopów. Teraz jednak producenci oferują też produkty kolorowe, z różnymi dodatkowymi elementami, na przykład zwierzakami. Dla samego lekarza jest to gadżet, który odróżnia go od innych specjalistów w przychodni czy w szpitalu. Natomiast dla pacjentów jest to element, który poprawia humor. Dzięki temu, że dostępność tego typu produktów jest duża, z całą pewnością znajdziesz model, który sprosta Twoim potrzebom.

 

Etui

Jeśli kupujesz stetoskop do domu i będziesz z niego korzystał sporadycznie, polecamy Ci zakup etui, w którym schowasz narzędzie, aby nie uległo uszkodzeniu. Zwykle wystarczy po prostu etui materiałowe, ale dostępne są też produkty skórzane lub metalowe.

 

Stetoskopy w dobrych cenach

Cena stetoskopu zależy od wielu czynników, w tym producenta oraz jakości wykonania samego modelu. Za najtańszy sprzęt zapłacimy ok. 100 złotych. W przypadku stetoskopów kardiologicznych, cena jest zdecydowanie wyższa. Koszt zakupu takiego modelu wynosi minimum 400 złotych. Warto jednak pamiętać, że posiada on wymienne nakładki – głowice, dzięki którym możliwe jest wykonywanie badań pacjentów z różnych grup wiekowych. Więcej zapłacimy też za modele z dodatkowymi ozdobami i w różnych kolorach. Ich cena waha się od 250 zł.

 

 

Najlepsze stetoskopy w 2020 roku

 

W pracy lekarza stetoskop jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi do przeprowadzania badania. Może być też pomocny w naszych domach, gdy mierzymy ciśnienie tradycyjnym ciśnieniomierzem lub mamy problemy z sercem, czy nawracające choroby płuc. W tym rankingu przedstawiamy 5 najlepszych stetoskopów na rynku w różnych cenach, które mogą być używane w szpitalu, klinice, przychodni, a nawet w warunkach domowych.

 

Nasze zalecenia

 

Littmann 3M Classic II S.E. 

 

Stetoskop Littmann 3M Classic II S.E. wyposażony w dwutonową membranę to nasz numer jeden. Jest to narzędzie, które umożliwia osłuchiwanie wysokich oraz niskich dźwięków bez konieczności odwracania głowicy, jak w klasycznych modelach stetoskopów.

Wystarczy zmienić nacisk na membranę. Produkt ma wysoką jakość akustyki, jest czuły, trwały i wygodny dla użytkownika. Głowica wyposażona jest w ciepłe obwódki, a więc pacjent przy dotknięciu stetoskopem nie odczuwa nieprzyjemnego zimna. Lira narzędzia została zakończona wygodnymi, samouszczelniającymi się, miękkimi oliwkami. Wymiary produktu to: długość – 71 cm, średnica membrany – 37 mm, średnica lejka – 28 mm, głębokość lejka – 7 mm.

Jego waga wynosi 120 g. Ten najlepszy stetoskop cieszy się pochlebnymi ocenami konsumentów. Uznawany jest za bardzo solidny. Lekarze wysoko ocenili jego bardzo dobre wykonanie, doskonałą czułość i jakość akustyki, która ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy.

Littmann 3M Classic II S.E. to stetoskop o wymiarach: długość – 58 cm, średnica membrany – 4,3 cm i średnica lejka – 2,8 cm. Model wyposażono w jednokanałowy przewód.

Zalety
Dwutonowa membrana:

Produkt ma dwustronną membranę, która pozwala na swobodne osłuchiwanie niskich i wysokich dźwięków. Nie trzeba przy tym odwracać głowicy, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Komfort użytkowania:

Wiele osób zapewnia, że prezentowany stetoskop jest komfortowy w użytkowaniu. Wynika to m.in. z tego, że model waży tylko 120 g, więc jego noszenie na szyi nie stanowi dla nas zbyt dużego obciążenia.

Oliwki:

Produkt jest sprzedawany w zestawie z wyjątkowo miękkimi oliwkami. Same się one uszczelniają, co gwarantuje komfort podczas przeprowadzania badania. W opakowaniu znajdują się także dodatkowe oliwki.

Przeznaczenie:

Lekarze, którzy zdecydowali się kupić stetoskop Littmann 3M Classic II S.E., zapewniają, że jest on odpowiedni zarówno do badania małych, jak i dorosłych pacjentów.

Różne kolory do wyboru:

Z uwagi na to, że produkt jest dostępny w różnych kolorach, każdy ma szansę wybrać odpowiedni dla siebie model.

Wady
Jakość wykonania:

W pojedynczych recenzjach można przeczytać, że jakość wykonania Littmann 3M Classic II S.E. nie jest najlepsza. Tego typu komentarze są jednak rzadkością.

 

 

 

 

Littmann 3M Classic II Pediatric 

 

Nasz numer drugi to stetoskop z płynącą membraną Littmann 3M Classic II Pediatric. Posiada ciepłą obwódkę głowicy, a więc pacjent nie będzie odczuwał nieprzyjemnego zima. Płynąca membrana sprawia, że stetoskop dostosowuje się do osłuchu wysokich lub niskich częstotliwości – wystarczy mocniej nacisnąć.

Produkt jest bardzo czuły i trwały. Stetoskop wyposażony jest w wysokiej klasy, samouszczelniające się oliwki. Ponadto komfort użytkowania podnosi specjalna sprężyna. Wymiary produktu to: długość – 71 cm, średnica membrany – 34 mm, średnica lejka – 22 mm i głębokość lejka – 8 mm. Natomiast jego waga to zaledwie 110 g.

Dostępny jest w różnej kolorystyce – nie tylko w klasycznej czerni, ale też w pięknym błękicie karaibskim, kolorze czerwonym i malinowym. Urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją.  Produkt ceniony jest za jakość wykonania, funkcjonalność i niewielką wagę.

Stetoskop Littmann 3M Classic II Pediatric jest przeznaczony dla pediatrów. Długość całkowita modelu wynosi 71 cm. Waga produktu jest równa 105 g.

Zalety
Lira:

Należy wskazać, że lira została zrobiona z dobrej jakości materiałów. Jak zapewnia producent, element ten można zginać milion razy. To daje pewność, że produkt nie zniszczy nam się szybko.

Ciepła obwódka wokół membrany:

Istotnym udogodnieniem dla pacjentów jest ciepła obwódka wokół membrany. Zapewnia ona komfort w trakcie badania. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które często obawiają się wizyt u lekarza.

Jakość dźwięku:

Słyszany w słuchawkach dźwięk ma bardzo dobrą jakość, co pozwala wykryć ewentualne zaburzenia w pracy poszczególnych organów.

Stal nierdzewna:

Do produkcji głowicy wykorzystano stal nierdzewną. Materiał ten jest wyjątkowo trwały i odporny na korozję.

Wady
Kolory:

Podczas wyboru wariantu kolorystycznego trzeba mieć na uwadze to, że prezentowane na zdjęciach barwy są jaśniejsze niż w rzeczywistości.

 

 

 

 

MDF 747XP Deluxe Dual Head 

 

Stetoskop MDF 747XP Deluxe Dual Head z tradycyjną, podwójną głowicą to doskonały sprzęt w atrakcyjnej cenie. Głowica tego modelu jest wykonana z aluminium i mosiądzu. Sprzęt ten posiada głęboki lejek, który zapewnia świetną akustykę. Efekt dodatkowo wzmacniają pierścienie izolujące dźwięki z zewnątrz. Przewód w kształcie Y jest bardzo praktyczny.

Dostępny jest w kolorze Napa. Oliwki MDF ComfortSealTM zapewniają świetną akustykę i komfort pracy. Poza tym mamy tutaj membranę z ultra-czułego włókna, które wzmacnia dźwięk. Produkt jest bardzo wytrzymały. Nie można też zapomnieć o tym, że model ten ma nieziębiące obwódki, które nie tylko są przyjemniejsze dla pacjenta, ale zwiększają też izolację. Stetoskop jest ręcznie wykonywany w manufakturze MDF.  

Ergonomiczny kształt i wysoka estetyka wykonania to najczęściej wymieniane zalety tego sprzętu. Lira wykonana jest z chromowanego mosiądzu i ma sprężynę ukrytą w przewodzie. Poza tym przewód akustyczny to niekruszejące i niesklejające się, wysokiej jakości tworzywa PVC, które nie zawierają lateksu.

MDF 747XP Deluxe Dual Head to stetoskop o długości ok. 80 cm. Średnica membrany wynosi 45 mm, a średnica lejka – 33 mm. Produkt waży 121 g.

Zalety
Dożywotnia gwarancja:

Kupując prezentowany model, otrzymujemy dożywotnią gwarancję. Pozwala to sądzić, że jakość jego wykonania jest bardzo dobra. Nie musimy się obawiać, że po pewnym czasie użytkowania sprzęt się zniszczy i konieczny będzie zakupu nowego produktu.

Oliwki:

W zestawie znajdziemy miękkie oliwki MDF ComfortSealTM. Dobrze dopasowują się one do kształtu ucha i gwarantują bardzo dobrą akustykę. Elementy te zrobiono z delikatnych dla skóry materiałów, co przekłada się na komfort użytkowania.

Dokładność badania:

Model ma membranę wykonana z ultra-czułego włókna, który skutecznie wzmacnia dźwięk. W związku z tym możemy dokładnie przeprowadzić badania, a tym samym odpowiednie zadbać o zdrowie pacjenta.

Wady
Przewód:

Pewna grupa osób twierdzi, że przewód jest zrobiony z nieprzyjemnych dla skóry materiałów. Długie noszenie modelu na szyi może wywoływać dyskomfort.

 

 

 

Tech-Med TM-SF 501 

 

Tech-Med TM-SF 501 to wyrób medyczny klasy I Deklaracji Zgodności EC. Jest to dobry i tani stetoskop kardiologiczny. Głowica narzędzia został wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej, która jest odporna na uszkodzenia. Urządzenie zapewnia wysokiej jakości odsłuch, co znacznie ułatwia postawienie diagnozy i wyłapanie tętna nawet przez osoby niedoświadczone. Daje nam możliwość odsłuchiwania tonów niskich oraz wysokich.

Model ten ma dwukanałowy przewód oraz miękkie oliwki. Świetnym rozwiązaniem są też tzw. “ciepłe” obwódki głowicy zapewniające komfort pacjentowi – nie odczuwa on nieprzyjemnego uczucia chłodu, gdy lekarz wykonuje badanie. Model ten dostępny jest w różnej kolorystyce: granatowej, czarnej, szarej, burgundowej i zielonej.

Opinie o stetoskopach tej marki są bardzo pozytywne. Przede wszystkim wysoko ocenia się ich wykonanie. Kolejna kwestia to niska cena. Jest to niedroga propozycja, odpowiednia nie tylko dla lekarzy, ale też do zastosowania prywatnego.

Stetoskop kardiologiczny Tech-Med TM-SF 501 został zrobiony m.in. ze stali nierdzewnej. Model ma dwukanałowy przewód i miękkie oliwki. Produkt jest objęty 5-letnią gwarancją.

Zalety
Poręczny:

Prezentowany stetoskop jest bardzo poręczny, dlatego jego użytkowanie jest wygodne. Dodatkowo model nie waży zbyt wiele, więc można go nosić na szyi.

Ciepłe obwódki:

Na głowicy znajdują się tzw. ciepłe obwódki. Dzięki nim pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z przyłożeniem zimnego przedmiotu do ciała. W efekcie badanie przebiega w przyjemnej atmosferze.

Design:

Produkt ma prosty design, a dodatkowo jest dostępny w kilku kolorach do wyboru.

Wady
Jakość wykonania:

Trzeba odpowiednio dbać o głowicę, ponieważ jej powierzchnia jest podatna na działanie korozji.

Oliwki:

Dołączone do zestawu oliwki nie są tak miękkie, jak zapewnia o tym producent. Te elementy można jednak łatwo wymienić.

 

 

 

 

Servoprax Jednogłowicowy

 

Stetoskop Jednogłowicowy firmy Servoprax jest przeznaczony do wstępnej diagnostyki pacjenta. Model jest bardzo często używany przez pielęgniarki. Z uwagi na prostą obsługę, można go wykorzystać także w domu np. przy wykonywaniu pomiaru ciśnienia krwi.

Jak zapewnia producent, prezentowany sprzęt medyczny ma wszystkie niezbędne certyfikaty. Stanowi to potwierdzenie, że wykonywane z użyciem stetoskopu badanie jest miarodajne. Produkt ma płaską membranę i metalową lirę ze sprężyną. Dodatkowo głowica została zabezpieczona przyjemnym dla skóry tworzywem sztucznym. Model nie zawiera lateksu i niklu. Oliwki są wkręcane na słuchawki. Stetoskop jest dostępny m.in. w kolorze niebieskim, czerwonym, białym i czarnym.

Servoprax Stetoskop Jednogłowicowy jest chętnie kupowany przez konsumentów. Do jego zakupu zachęca przede wszystkim atrakcyjna cena. Choć model prawdopodobnie nie spełni oczekiwań lekarzy, bez wątpienia przyda się pielęgniarkom, jak również znajdzie zastosowanie w domu.

Servoprax to dobry stetoskop do 20 zł. Produkt jest polecany pielęgniarkom. Model wyposażono w metalową lirę ze sprężyną.

Zalety
Głowica:

Wiele osób zapewnia, że głowica ma dobrze przemyślany kształt, dlatego utrzymanie jej w dłoni jest proste.

Bezpieczeństwo:

Prezentowany stetoskop jest bezpieczny w użytkowaniu. Produkt nie zawiera niklu ani lateksu. W związku z tym nie uczula skóry. Po wykonanym badaniu na powierzchni ciała nie pojawiają się czerwone plamy.

Wady
Obwódka z tworzywa:

Na głowicy znajduje się obwódka wykonana z tworzywa sztucznego, która ma chronić przed uczuciem zimna. Zdaniem niektórych osób nie spełnia dobrze swojego zadania.

Oliwki:

Na komfort użytkowania stetoskopu negatywnie wpływają nieco zbyt twarde oliwki.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Kardio-Test KT-SF 503

 

Nasz ranking stetoskopów zamyka model Kardio-Test KT-SF 503. Jest to narzędzie pediatryczne. Ten dwustronny stetoskop dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Urządzenie umożliwia odsłuchiwanie tonów niskich (delikatny nacisk głowicy) i wysokich (mocny nacisk głowicy), a więc nie musisz przekładać głowicy, wystarczy zmienić poziom nacisku na membranę.

Model ten ma dwukanałowy przewód. Jest wyposażony w miękkie oliwki i “ciepłe” obwódki głowicy. Oliwki zapewniają lekarzowi komfort pracy.

Natomiast ciepłe obwódki to świetne rozwiązanie dla pacjentów, którzy w czasie badania nie odczuwają nieprzyjemnego chłodu. Model ten posiada głowicę wykonaną z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Produkt jest objęty 5 letnią gwarancją. Stetoskop zapewnia wysokiej jakości odsłuch, co potwierdzają liczne, bardzo pozytywne opinie użytkowników.

Wysoko oceniono przede wszystkim doskonały stosunek jakości produktu do jego ceny. Kolejna kwestia to rozwiązania zastosowane w stetoskopie, jak ciepłe obwódki, czy oliwki, które są zdecydowanie lepsze niż te stosowane w dawniej używanych narzędziach tego typu.

 

 

 

 

 

Jaki stetoskop Littmann wybrać?

 

Stetoskop to najbardziej rozpoznawalny atrybut lekarza. W sprzedaży dostępne są zarówno modele medyczne, jak i przeznaczone do użytku domowego. Obie wersje muszą być bardzo czułe i wykonane z wysokiej jakości materiałów – ze względu na wytrzymałość najlepiej sprawdza się stal chirurgiczna, tytan lub stop cynku. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule, w którym skupiamy się na produktach firmy Littmann.

 

 

Littmann to jedna z najbardziej znanych marek produkujących akcesoria dla personelu medycznego. Najlepsze stetoskopy Littmann są rozpoznawalne na całym świecie, a lekarze doceniają je za wysoką jakość wykonania, trwałość i estetykę. Firma została założona przez wynalazcę stetoskopu membranowego i do dziś oferuje swoim klientom najlepsze wyroby.

Każdy stetoskop zbudowany jest z kilku części: drenów przewodzących, liry i głowicy. Przy zakupie nowego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na każdy z wymienionych elementów. W przypadku drenów przewodzących sprawdźmy, czy wykonane są z solidnych materiałów. Ich zadaniem jest przewodzenie dźwięku bez szumów i zakłóceń, dlatego powinny być dość grube i wytrzymałe. Zazwyczaj wykonane są one z lateksu – pamiętajmy o tym, jeśli jesteśmy uczuleni.

Lira to górny element przewodu, kończący się tzw. oliwkami. Starajmy się wybierać modele wyposażone w lirę z wewnętrzną sprężyną. Takie rozwiązanie poprawia elastyczność i ułatwia użytkowanie produktu. Tutaj również decydujmy się na wytrzymałe materiały, gdyż w przypadku pęknięcia sprężyny wymianie podlega cała górna część stetoskopu. Solidny sprzęt posłuży nam kilka lat bez konieczności jego naprawy.

Najlepszy stetoskop Littmann w 2020 roku jest wyposażony w podwójną głowicę składającą się z membrany i lejka. Taka budowa sprawia, że lekarz ma możliwość odsłuchania tonów wysokich i niskich.  Warto wybrać model z wymiennymi nakładkami głowicy, w ten sposób jeden przyrząd posłuży nam do badania pacjentów w różnym wieku, różnej płci lub o odmiennej masie ciała.

 

 

Stetoskopy Littmann – Ranking

 

 

3M Littmann Classic II S.E. 

 

Najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym modelem stetoskopu marki Littmann jest 3M Littmann Classic II S.E. Produkt jest wyposażony w podwójną membranę, która umożliwia osłuchiwanie zarówno wysokich, jak i niskich tonów. Zastosowano tutaj innowacyjną technologię, gdyż w celu wysłuchania różnych częstotliwości nie musimy obracać głowicy – wystarczy zwiększyć na nią nacisk.

Stetoskop cechuje się wygodą użycia, a także solidnym wykonaniem oraz bardzo dobrą akustyką. Do jego produkcji wykorzystano wysokiej klasy stal chirurgiczną. Głowica tego modelu ma gumowe obwódki, dzięki którym kontakt z ciałem nie jest nieprzyjemny. Lira jest wyposażona w oliwki, które same się uszczelniają.

Wymiary narzędzia to długość – 71 cm, średnica membrany – 3,7 cm, głębokość lejka – 0,7 cm i średnica lejka – 2,8 cm. Produkt waży zaledwie 120 g. Lekarze twierdzą, że stetoskop jest wygodny i praktyczny. Może służyć do osłuchiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Doceniany jest także za wygodę obsługi oraz solidne wykonanie.

 

 

 

 

Littmann 3M Classic II Pediatric 

 

Godnym polecenia stetoskopem medycznym jest model Littmann 3M Classic II Pediatric. Produkt jest przeznaczony głównie dla pediatrów. Jego głowica jest dwustronna, a jej krawędź jest wyposażona w ciepłą obwódkę, dzięki której pacjent nie czuje nieprzyjemnego zimna po zetknięciu narzędzia z ciałem.

Produkt jest  wyposażony w płynącą membranę, która w zależności od siły nacisku pozwala wsłuchać się w wysokie lub niskie częstotliwości. Komfort użytkowania narzędzia zwiększają samouszczelniające się oliwki, a także specjalna sprężyna poprawiająca elastyczność.

Wymiary tego modelu to długość – 71cm, średnica membrany – 3,4 cm, średnica lejka – 2,2 cm i głębokość lejka – 0,8 cm. Produkt jest bardzo lekki, gdyż waży jedynie 110 g. Dzięki temu jego użytkowanie jest komfortowe. Dostępny jest on w szerokiej gamie kolorystycznej. Według lekarzy jest to bardzo dobry produkt, który spełnia swoje zadanie.

 

 

 

 

Littmann 3M Classic III S.E HM1277 

 

Littmann 3M Classic III S.E HM1277 to stetoskop Littmann w dobrej cenie cechujący się niezawodnością i solidną konstrukcją. Lekarze na całym świecie wybierają to narzędzie, które służy im przez wiele lat praktyki medycznej.

Produkt ma dwustronną głowicę wykonaną ze stali chirurgicznej. Jej większa membrana przeznaczona jest do osłuchu dorosłych, z kolei mniejsza nada się do osłuchu dzieci. Tę drugą możemy w łatwy sposób zamienić w lejek – wystarczy zdjąć nakładkę. Taka konstrukcja sprawia, że przyrząd jest uniwersalny i nadaje się dla lekarzy różnych specjalizacji.

Przewód akustyczny tego modelu został wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które nie zawiera sztucznych i uczulających substancji chemicznych. Lira jest regulowana i pozwala na dokładne dopasowanie akustyczne. Z kolei miękkie oliwki wygodnie leżą w uszach i samoczynnie się uszczelniają. Stetoskop jest bardzo lekki (150 g), dzięki czemu jego użytkowanie jest komfortowe. Lekarze i ratownicy medyczni cenią ten model za jego solidną konstrukcję oraz uniwersalność.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status