Skutery inwalidzkie elektryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 26.04.19

 

Elektryczny skuter inwalidzki to pojazd, którym mogą poruszać się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również starsze czy zmagające się z nadmierną otyłością. W zakupie stabilnego i bezpiecznego pojazdu pomóc może Ci przygotowany przez nas ranking. Na jego szczycie plasuje się model Vermeiren CARPO 2 Sport, który ma cztery amortyzowane kółka. To oznacza, że zapewnia on komfortową jazdę także po nierównej, pełnej wybojów nawierzchni. Skuter pozwala na osiągnięcie prędkości do 18 km/h, a jego maksymalny zasięg to 36 km. Pojazdem mogą bezpiecznie poruszać się osoby ważące nawet 130 kg. Zdajemy sobie sprawę, że model może nie spełniać wszystkich Twoich oczekiwań. Jeżeli potrzebujesz skutera z większym maksymalnym obciążeniem, może Cię zainteresować Mini Crosser Carpo 4. To doskonały wybór dla osób, których masa ciała wynosi do 150 kg. Pojazd jeździ z prędkością 17 km/h. On także ma koła z amortyzacją, a ponadto czytelny panel LCD ułatwiający kontrolowanie poziomu naładowania akumulatorów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki elektryczny skuter inwalidzki kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Elektryczne skutery inwalidzkie to pojazdy mające na celu ułatwienie poruszania się osobom niepełnosprawnym i starszym. Obecnie można je coraz częściej zobaczyć na ulicach, choć kilka lat temu nie były tak popularne. Nie każdy z nas wie, jaki elektryczny skuter inwalidzki wybrać, aby pozwalał na pokonywanie dużych dystansów, był stabilny i łatwy w prowadzeniu. Postanowiliśmy więc przygotować na ten temat poradnik.

 

 

Dla kogo elektryczny skuter inwalidzki?

Tak jak wspomnieliśmy, skuterami inwalidzkimi z napędem elektrycznym poruszają się głównie osoby starsze i niepełnosprawne. Są schorzenia i choroby powodujące, że przejście kilkuset metrów okazuje się bardzo męczące lub wręcz niemożliwe. Mowa tu np. o zwyrodnieniu stawów czy problemach z układem krążenia. Utrudnione poruszanie się może być też spowodowane przez nadmierną otyłość. Elektrycznymi skuterami chętnie jeżdżą osoby, które chodzą o kulach lub przy rolatorze. Dla nich taki pojazd jest dużym ułatwieniem i szansą na większą samodzielność. Skuterem można dojechać do sklepu i swobodnie przewieźć zakupy, do znajomych na umówione spotkanie czy zwykłą przejażdżkę w celu dotlenienia organizmu.

Elektryczne skutery są wyjątkowo popularne w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Także w Polsce są one coraz częściej kupowane ze względu na to, że osoby, które nie są w pełni sprawne mogą z ich pomocą samodzielnie poruszać się po swojej okolicy bez konieczności towarzyszenia im bliskich osób.

 

Prędkość maksymalna

Chcąc znaleźć najlepszy elektryczny skuter inwalidzki trzeba sprawdzić maksymalną prędkość, jaką może rozwijać. Jest ona uzależniona głównie od mocy silnika. Są pojazdy jeżdżące mniej niż 10 km/h, a także te znacznie szybsze, umożliwiające poruszanie się z prędkością nawet do 18 km/h. To, jak szybko powinien jeździć skuter zależy od preferencji i umiejętności jego posiadacza. Co prawda wolniejszy model jest uważany za bardziej bezpieczny, ale jednocześnie dojazd do wybranego miejsca zajmuje nieco więcej czasu.

 

Zasięg

Na podstawie zasięgu pojazdu można określić, na jak dalekie podróże można sobie pozwolić. Zwykle jest to od 30 km do 60 km po naładowaniu akumulatorów. To ważna kwestia, której nie można pominąć. Skuter o małym zasięgu utrudnia dojazd do znacznie oddalonych miejsc, ponieważ istnieje duże ryzyko, że bateria rozładuje się, zanim zdążymy wrócić do domu.

 

Akumulator

Akumulatory zasilające elektryczne skutery mają różną pojemność, od 70 Ah do 100 Ah. Te większe są montowane w modelach wyposażonych w silnik o dużej mocy. Pamiętajmy, że akumulator trzeba regularnie ładować i najlepiej nie dopuszczać do jego całkowitego rozładowania (dotyczy to zwłaszcza żelowego, który jest obecnie najbardziej popularny).

 

Koła

Koła w pojeździe powinny być na tyle duże, aby zapewniać stabilność, w szczególności na zakrętach. Nierzadko mają one aluminiowe felgi, w efekcie czego skuter lepiej się prezentuje. Jeśli drogi w naszej okolicy są w większości wyboiste, należy poszukać modelu z systemem amortyzacji. Wówczas odczuwanie wstrząsów i drgań jest zmniejszone do minimum, co podnosi komfort jazdy.

 

Siedzisko

Siedzisko to jeden z najważniejszych elementów budowy inwalidzkich skuterów. Musi być ono wygodne i regulowane pod względem wysokości oraz głębokości. Przeważnie elektryczne pojazdy dla osób niepełnosprawnych są wyposażone w fotel obrotowy, aby wsiadanie i zsiadanie nie sprawiało nikomu trudności. Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy siedzisko jest wentylowane. Jeśli nie, jadąca skuterem osoba może nadmiernie się spocić, co przy silnym wietrze lub wahaniach temperatury sprzyja przewianiu organizmu i przeziębieniu.

 

Bezpieczeństwo

Wiele osób porusza się skuterem inwalidzkim po drogach. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, tego typu pojazdy są wyposażone w oświetlenie i odblaski. Przydatne są ponadto kierunkowskazy oraz światło stopu. Dzięki wymienionym elementom możliwe jest poinformowanie innych uczestników ruchu o swoich zamiarach, czyli np. o zatrzymaniu się lub skręceniu.

 

Maksymalne obciążenie

Elektrycznymi wózkami mogą poruszać się osoby z otyłością, ale trzeba się upewnić, że obciążenie maksymalne danego modelu jest wystarczające. Zwykle jest to 130 kg lub 150 kg. Jeżeli tego nie sprawdzimy i kupimy niewłaściwy skuter, może zniszczyć się na skutek zbyt dużego ciężaru.

 

 

Wymiary

Kupiony pojazd najlepiej przechowywać w garażu, aby nie narażać go na negatywne działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jednak najpierw musimy się upewnić, że ma on odpowiednie wymiary. Wysokość, szerokość i długość mają stosunkowo duży wpływ na to, jaki elektryczny skuter inwalidzki jest najlepszy. Ich wartości zazwyczaj nie przekraczają kolejno: 150 cm, 70 cm oraz 170 cm. Są modele przystosowane do przewożenia w bagażniku auta. Umożliwiają one zdemontowanie siedziska oraz złożenie kolumny kierowniczej.

 

Dodatkowe udogodnienia

Aby zapewnić kierującemu skuterem maksymalny komfort producenci często wyposażają  pojazdy w dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich jest panel LCD na kolumnie kierowniczej pozwalający na kontrolowanie prędkości jazdy oraz poziomu naładowania akumulatorów. Wygodnym rozwiązaniem jest też schowek na telefon komórkowy lub portfel przy kierownicy. Osobie prowadzącej skuter może się ponadto przydać np. kosz na zakupy, uchwyt na rolator bądź kule.

 

Elektryczne skutery inwalidzkie w dobrych cenach

Elektryczne skutery są nieco droższe niż zwykłe wózki inwalidzkie, niemniej jednak poruszanie się nimi zwykle okazuje się znacznie łatwiejsze (poza tym nie wymaga to takiego wysiłku). Za taki pojazd zapłacimy od 7000 zł do 15 000 zł (choć są i droższe modele). Nie jest to mały wydatek, ale elektryczny skuter może zapewnić niepełnosprawnej osobie znacznie więcej samodzielności i niezależności.

 

 

Najlepsze elektryczne skutery inwalidzkie w 2019 roku

 

Chcesz ułatwić sobie lub bliskiej Ci osobie niepełnosprawnej lub starszej poruszanie się? Ranking elektrycznych skuterów inwalidzkich prezentuje kilka godnych uwagi pojazdów. Według ich posiadaczy są one nie tylko stabilne i komfortowe, ale co ważniejsze, w pełni bezpieczne.

 

Nasze zalecenia

 

Vermeiren CARPO 2 Sport

 

Vermeiren CARPO 2 Sport to skuter pozwalający na jazdę z prędkością do 18 km/h. Jego maksymalny zasięg wynosi ok. 36 km, a obciążenie – do 130 kg. Pojazd został wyposażony w silnik o mocy 750 W. Prezentowany model jest zasilany dwoma akumulatorami 12 V o pojemności 90 Ah.

Wymiary pojazdu to: wysokość – 142 cm, szerokość – 66 cm i długość – 164,8 cm. Z uwagi na obracany fotel nie ma problemu z wsiadaniem na niego ani późniejszym zsiadaniem. Skuter ma stabilne, amortyzowane koła zapewniające komfortową jazdę po każdej, nawet wyboistej nawierzchni. W obudowie kolumny kierowniczej znajduje się gniazdo USB do ładowania telefonu komórkowego.

Osoby jeżdżące modelem Vermeiren CARPO 2 Sport twierdzą, że znacząco ułatwia poruszanie się. Skuter elegancko wygląda, łatwo się go prowadzi, a w razie potrzeby można do niego dokupić dodatkowe akcesoria. Mowa tu o zamykanym kufrze, uchwycie na rolator i uchwycie na kule. Co ważne, fotel można dowolnie regulować pod względem wysokości i kąta nachylenia oparcia.

 

 

 

 

Mini Crosser Carpo 4

 

Pojazd Mini Crosser Carpo 4 nowocześnie się prezentuje z uwagi na czarną kolorystykę oraz aluminiowe felgi. Wyposażono go w czytelny panel LCD pozwalający na sprawdzenie prędkości jazdy, poziomu naładowania akumulatorów, a nawet temperatury powietrza. To model z silnikiem o mocy 750 W.

Maksymalne obciążenie skutera wynosi 150 kg. Może on rozwijać prędkość do 17 km/h, natomiast całkowity zasięg to 46 km, maksymalnie 53 km. Pojazd może być zasilany akumulatorem 12 V o pojemności 75 Ah bądź 80 Ah. Wózek ma wymiary: wysokość – 135 cm, szerokość – 66 cm oraz długość – 145 cm.

Pojazd zdobył uznanie konsumentów, gdyż nie zajmuje dużo miejsca w garażu. To model na czterech kołach, dlatego zapewnia stabilność. Są one amortyzowane, dlatego jadąca skuterem osoba nie będzie odczuwać wstrząsów spowodowanych przez nierówności.

 

 

 

 

Karma KS 747.2

 

Osobom chcącym znaleźć dobry i tani elektryczny skuter inwalidzki polecamy model Karma KS 747.2. Wyposażono go m.in. w system zewnętrznego oświetlenia oraz zderzaki. To pojazd z dużymi, amortyzowanymi kołami, który ma obrotowe siedzisko ułatwiające wsiadanie i zsiadanie. Zostało ono wykonane ze skóry ekologicznej i zapewnia cyrkulację powietrza, co zapobiega nadmiernej potliwości.

Maksymalna prędkość jazdy, jaką pozwala osiągnąć skuter, wynosi 13 km/h. Po naładowaniu akumulatorów można przejechać pojazdem nawet 40 km. To dobry wózek dla osób ważących nie więcej niż 135 kg. Prezentowany model został wyposażony w niezawodnie działający silnik o maksymalnej mocy 800 W. Aby go uruchomić wystarczy włożyć kluczyk do stacyjki i go przekręcić, tak samo, jak w samochodzie.

Atutami wózka są: niewielkie wymiary (wysokość – ok. 139 cm, szerokość – 67,5 cm i długość – 144 cm), stabilność i system amortyzatorów. Poza tym skuter ma elementy odblaskowe, więc nie ma ryzyka, że jadąca nim osoba nie zostanie zauważona przez innych uczestników ruchu drogowego po zmroku.

 

 

 

 

Meyra Cityliner 410 Plus

 

Meyra Cityliner 410 Plus to świetna propozycja dla osób chorych mających duże problemy z poruszaniem się. Pojazd jest na tyle niewielki, że można się nim przemieszczać nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Co ciekawe, model ten można przewozić w bagażniku samochodowym, wystarczy zdemontować siedzisko oraz złożyć kolumnę kierowniczą.

Maksymalne obciążenie pojazdu to 130 kg. Skuter umożliwia jazdę z prędkością do 6 km/h, a jego zasięg to ok. 35 km. Pozwala on nawet na wjechanie na niewielkie wzniesienia, których nachylenie nie przekracza 18%. Na przodzie kolumny kierowniczej jest kosz na zakupy, a z tyłu światło stopu.

Siedzisko skutera obraca się o 360 stopni, można regulować jego wysokość i głębokość tak, aby zapewnić sobie przyjemną jazdę. To wózek z 400 W silnikiem, który podoba się zwłaszcza osobom starszym. Recenzje na temat modelu Meyra Cityliner 410 Plus są pozytywne. Za jego zalety uznaje się głównie wzmocnioną konstrukcję oraz cichą pracę.

 

 

 

 

Sunrise Medical Sterling S700 

 

Pojazdem Sunrise Medical Sterling S700 można wybrać się na zakupy czy krótką przejażdżkę, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Jego prędkość maksymalna to 15 km/h, a zasięg – 55 km. Skuter jest zasilany dwoma akumulatorami o pojemności 75 Ah. To solidny model, który umożliwia łatwe pokonywanie krawężników i wysokich podjazdów.

Wózek idealnie nadaje się do jazdy po mieście. Z uwagi na oświetlenie LED, skuterem można bezpiecznie jeździć także po zmroku. Warto dodać, że do wyboru są trzy wersje kolorystyczne pojazdu, czyli: czarna, srebrna i karbonowa metalizowana.

Osoby publikujące opinie o elektrycznych skuterach inwalidzkich twierdzą, że to wyjątkowo komfortowy i wytrzymały model. Mogą nim bez przeszkód jeździć osoby niepełnosprawne, starsze i z ograniczoną sprawnością ruchową. Pojazd dobrze się prowadzi, gdyż duże koła minimalizują ryzyko przewrócenia się, zwłaszcza na zakrętach.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...