Najlepsze łóżko rehabilitacyjne dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 06.07.20

 

Jakie jest najlepsze łóżko rehabilitacyjne dla dzieci w 2020 roku?

 

Temat łóżek rehabilitacyjnych dla dzieci jest bardzo obszerny. Zapewne nie odpowiemy tu na wszystkie pytania dotyczące tych produktów, ale spróbujemy przybliżyć ten temat.

Przede wszystkim łóżko rehabilitacyjne dla dzieci będzie się różniło w zależności od schorzenia, na jakie dziecko cierpi. Inny model łóżka będzie pomocny w przypadku, gdy dziecko nie potrafi się samodzielnie podnieść z łóżka i jest stale leżące, a inne w przypadku, gdy dziecko może siedzieć. Inne też modele będą polecane dla małych dzieci – na przykład rocznych lub 2-3 letnich, a inne dla przykładu dla dwunastolatka.

Dla najmniejszych łóżeczka szpitalne wykonane są z metalowych rurek z połączeniem z elementami plastikowymi. Takie rozwiązanie pozwala na przyjazny dotyk, a jednocześnie trwałość i odpowiednie zabezpieczenie przed wypadnięciem malucha z łóżka. Materiał wykonania gwarantuje łatwe utrzymanie czystości. Jako domowe łóżeczko dla dziecka niepełnosprawnego wykorzystywane jest często drewno ze względu na bardziej „domowy” charakter.

Do sprawnej opieki nad leżącym dzieckiem model łóżka powinien mieć regulację wysokości części do leżenia, regulację wysokości części służącej do oparcia pleców, a także możliwości wybrania pozycji Trendelenburga (oraz  anty-Trendelenburga). Jest to pozycja, która niejednokrotnie obłożnie choremu może uratować życie. Wspomaga ona udrażnianie dróg oddechowych, stanowi pomoc przy utracie przytomności, jest pomocna przy zaburzeniach krążenia krwi, a także służy do zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych i innych.

Minimum przy pacjencie leżącym jest leże dwusekcyjne, czyli takie, gdzie można przybrać pozycję siedzącą lub półleżącą. Ale najlepsze modele są nawet wyposażone w 2 albo 3 sekcje składane.

Dla bardzo małych pacjentów stosuje się łóżeczka zabezpieczone barierkami, które z kolei do sprawowania opieki nad dzieckiem i dobrego do niego dostępu, muszą być opuszczane. Starszym dzieciom w tym zakresie wystarczy demontowana, mała barierka ochronna.

Części ruchome łóżka mogą być poruszane w sposób mechaniczny, przez opiekuna dziecka, lub mieć sterowanie elektryczne. Najwygodniejsze jest, gdy łóżko zostało wyposażone właśnie w sterowanie elektryczne, którym zarządzamy za pomocą pilota.

Dla dzieci, które spędzają wiele czasu w łóżku, ale też używają wózka inwalidzkiego, dobrze jest ,aby łóżko miało prześwit, który umożliwia przesiadanie się z wózka do łóżka i z powrotem.

Zawsze też przed zakupem należy sprawdzić nośność łóżeczka. Często mali pacjenci wymagają asysty rodzica przy na przykład zasypianiu. Na rynku są dostępne modele, które przewidziały taką okoliczność i rodzić może się położyć obok dziecka, aby łatwiej było mu zasnąć, bo łóżko udźwignie jego ciężar.  

 

 

Rehabed Taurus Junior

Dobre i tanie łóżko rehabilitacyjne dla dzieci, które wybraliśmy do prezentacji to Rehabed Taurus Junior. Jest to model dla dzieci o wzroście pomiędzy 125 i 166 cm i ma wymiary leża 200 x 78 cm, i całkowite 215 x 93 cm.

 

Najważniejsze zalety

Łóżko ma całkowicie zautomatyzowany mechanizm zarządzania jego położeniem. Mamy tu do dyspozycji pilot o 9 funkcjach sterowania, za pomocą którego wybierzemy każdą z możliwych pozycji.

 

Najważniejsze wady

Łóżko o bardzo specyficznej kolorystyce. Wielu osobom nie odpowiada ta kolorystyka.  Bardzo trudno jest je wpasować w istniejący wystrój mieszkania. Raczej trzeba inne elementy dokupić mając na względzie wygląd łóżka.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Rehabed Taurus Junior to model łóżka rehabilitacyjnego dla dzieci od około 10 roku życia. Jest on odpowiedni dla wzrostu od 125 cm do 166 cm. Łóżko zyskało żywą kolorystykę seledynowej zieleni połączonej z granatowymi elementami ożywiającą pokój dziecięcy.

Wymiary całkowite tego modelu kształtują się: 215 cm długość i 93 cm szerokość, z czego przestrzeń do leżenia dla pacjenta to 200 cm x 78 cm.

Model ten to w pełni wyposażone łóżko rehabilitacyjne dla małych pacjentów. Do dyspozycji opiekuna producent oddaje pilot zarządzający dziewięcioma funkcjami ustawień łóżka. Przy czym, jako że łóżko jest przeznaczone dla dzieci, ułożenie pilota uniemożliwia użycie go przez małego pacjenta. Za pomocą pilota można ustawić łóżko w pozycji siedzącej, fotelowej czy półleżącej. Oparcie pleców można regulować w zakresie 0 do 72 °, a uda od 0 do 40 °.

Urządzenie pozwala również na przybranie przez pacjenta pozycji trendelenburga oraz anty- trendelenburga w zakresie od – 15° do +15°. Ta druga z pozycji pozwala na półpionizację pacjenta, co pozwala zapobiegać rozmaitym przykurczom wielu grup mięśni.

Jak wiadomo, łóżka rehabilitacyjne dla dzieci powinny być wyposażone w zabezpieczenie przed wypadnięciem z niego. W tym modelu rozwiązano to w formie potrójnych bocznych poręczy. Dla wygody czynności pielęgnacyjnych, poręcze te są opuszczane. Jednak zabezpieczający lock- system nie pozwoli, aby w sposób przypadkowy poręcze zostały opuszczone. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo dla pacjenta.

Poziom ułożenia leża także podlega regulacjom. Dzięki temu opiekun ułoży odpowiednią wysokość do pielęgnacji pacjenta, a leżące dziecko, w przypadku potrzeby opuszczenia łóżka zrobi to łatwiej. Regulacja w pionie jest możliwa w zakresie minimalnej wysokości na poziomie 28 cm do maksymalnej 70 cm.

 

Jak każde urządzenie, też i łóżko rehabilitacyjne ma pomiędzy leżem, a innymi elementami konstrukcji, przestrzenie umożliwiające zmiany pozycji. W tym modelu, producent podkreśla, że szczególnie zwrócono uwagę na to, aby przestrzenie te, zachowując pełną funkcjonalność, nie stanowiły zagrożenia dla małego pacjenta. Przy czym leże łóżka wykonano w mocnych, znanych z wytrzymałości metalowych lameli pomalowanych proszkowo na biało.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status