Łóżka rehabilitacyjne ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.06.18

 

Jaki łóżko rehabilitacyjne kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łóżko rehabilitacyjne ma zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim komfort osobie chorej. Jest to sprzęt, który można dostosować do każdego, niezależnie od wzrostu, czy budowy ciała. W zależności od potrzeby, osoba może siedzieć w pozycji półleżącej lub położyć się całkowicie. Choć każdy model takiego sprzętu ma być dostosowany do chorego i gwarantować mu największy komfort, to zakup takiego produktu może się okazać dość problematyczny. Z tego powodu przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać.

 

 

Rodzaje

Łóżka rehabilitacyjne dostępne są w sklepach w dwóch wariantach. Do nich zaliczamy modele elektryczne oraz ręczne. Pierwszy rodzaj sprzętu posiada pilot, za pomocą którego możesz wygodnie dostosować ustawienia, bez konieczności wstawania z łóżka. Drugi natomiast posiada ręczne dostosowywanie ustawień wysokości oraz kąta nachylenia poszczególnych segmentów. Może to być problematyczne, w przypadku gdy osoba chora jest w bardzo słabym stanie lub jest dość ciężka.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Wysięgnik

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę kupując łóżko do rehabilitacji jest wysięgnik. Jego zadaniem jest pomoc osobie chorej w samodzielnym podniesieniu się z łóżka. W ten sposób, nie jest ona narażona na bóle kręgosłupa. Warto pamiętać, że taki wysięgnik pomaga nie tylko choremu, ale również i opiekunowi, czy rehabilitantowi, który w ten sposób oszczędzi swoje siły.

 

Stolik

Kupując taki sprzęt, warto zdecydować się na model posiadający stolik. Najlepsze łóżko rehabilitacyjne to takie, które w pełni ułatwi osobie chorej spożywanie posiłków, a opiekunowi jego karmienie. Ponadto, taki stolik może również stanowić miejsce pracy, gdyż można na nim położyć laptopa, czy zeszyt.

 

Wieszak na kroplówkę

Jednym z najbardziej istotnych elementów takiego łóżka do rehabilitacji jest wieszak na kroplówkę. Pozwoli on na zorganizowanie miejsca i bezpieczne przechowanie kroplówki. Ponadto, można na nim również zawiesić inne potrzebne akcesoria, takie jak np. ręczniki papierowe, czy chusteczki higieniczne do codziennej pielęgnacji.

 

Wykonanie – jakie łóżko rehabilitacyjne jest najlepsze?

W sklepach medycznych dostępnych jest wiele modeli łóżek przeznaczonych do rehabilitacji. Dobry sprzęt to taki, który zapewni komfort nie tylko choremu, ale także opiekunowi. Dlatego tak ważne jest, by wybrać produkt, który jest wykonany z największą starannością. Wśród materiałów używanych do produkcji ramy wyróżniamy:

Aluminium – łóżko do rehabilitacji wykonane z tego tworzywa jest bardzo lekkie i wygodne w użytkowaniu zarówno przez chorego, jak i opiekuna. Aluminium jest bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, system regulacji oparcia, podnóżków oraz podłokietników daje możliwość dostosowania sprzętu do budowy ciała.

Drewno – łóżka rehabilitacyjne wykonane z drewna prezentują się bardzo nowocześnie i nie nadają szpitalnego wystroju wnętrzu. Z drugiej strony, taki sprzęt jest bardzo ciężki i istnieje problem z transportowaniem. Ponadto, regulacja oparcia, siedziska i innych ruchomych elementów nie jest tak dokładna, jak w przypadku modeli aluminiowych.

 

Materac

Materac jest jednym z najważniejszych elementów każdego łóżka do rehabilitacji. Powinien być on na tyle długi, aby zapewnić komfort zarówno niskim, jak i wysokim pacjentom. Co więcej, jego grubość musi być dostosowana do warunków zdrowotnych chorego. Tak samo będzie w przypadku miękkości pianki. Należy pamiętać, że nie powinna być ona zbyt twarda, ani także za miękka. Źle dobrany materac może wywoływać bóle pleców u pacjenta.

 

Kółka

Kółka zamontowane do łóżka rehabilitacyjnego umożliwiają wygodne transportowanie pacjenta po ośrodku. Powinny one posiadać blokadę hamulcową, która zapewni bezpieczeństwo choremu ale, także stabilność samego łóżka.

 

Barierki boczne

W przypadku łóżek do rehabilitacji, warto zwrócić uwagę na barierki boczne. Zazwyczaj nie są one montowane na stałe, dlatego w każdej chwili można je zdjąć. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osoby chorej i ochrona jej przed upadkiem.

System regulacji

Ważną kwestią, na którą również należy zwrócić uwagę jest system regulacji. Za pomocą pilota możemy dostosować wysokość oraz kąt nachylenia wszystkich elementów ruchomych naszego sprzętu, czyli: siedzisko, oparcie, zagłówek, podłokietniki oraz podnóżek. To pomoże pacjentowi samodzielnie podnieść się z łóżka oraz ułatwi pracę opiekuna.

 

Dodatkowe funkcje

Łóżko rehabilitacyjne, oprócz wspomnianych przez nas funkcji może posiadać dodatkowe opcje. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto jest im się bliżej przyjrzeć. Ich zadaniem jest zapewnienie największego komfortu osobie chorej, jak również ułatwienie pracy opiekunowi. Do dodatkowych funkcji łóżek rehabilitacyjnych zaliczamy:

Basen sanitarny – pozwoli na wypróżnienie się bez konieczności wstawania z łóżka i pomocy opiekuna.

Funkcja Trandelenburg – polega na dostosowanie wysokości i kąta nachylenia jednego z boków materacu. W ten sposób łóżko „wypycha” pacjenta, co ułatwia mu samodzielne zejście z łóżka. Opiekunowi natomiast pomoże to w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych oraz higienicznych.

Regulacja segmentowa – polega na dostosowaniu ustawień wysokości oraz kąta nachylenia poszczególnych segmentów.

 

Łóżka rehabilitacyjne w dobrych cenach

Łóżka rehabilitacyjne to profesjonalny sprzęt medyczny, który dostosowany jest do potrzeb chorego. Z tego względu jego cena jest dość wysoka. Koszt zakupu takiego łóżka waha się pomiędzy 1000 złotych a kilkunastoma tysiącami złotych.

 

 

Najlepsze łóżka rehabilitacyjne w 2018 roku

 

Niejednokrotnie w wyniku kontuzji, czy wypadku nasze życie zmienia się o 180 stopni. Nie ważne, czy dotyczy to nas, czy naszych bliskich i jaki jest powód utrudnień w poruszaniu się, ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, aby osoba w czasie rekonwalescencji nie była skazana na łaskę innych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wstawanie z łóżka. Ta prosta czynność może być bardzo trudna. Wystarczy jednak kupić odpowiedni model rehabilitacyjny, który ją ułatwi. Dlatego w tym rankingu przedstawiamy 5 takich łóżek.

 

Nasze zalecenia

 

Domiflex Timago 

 

Nasza pierwsza propozycja to Domiflex Timago ze stalową, wytrzymałą ramą, która została pomalowana proszkowo. Model ten składa się z 4-częściowego, łamanego łóżka drewnianego (dostępna jest też wersja metalowa) z regulacją wysokości w zakresie od 40 cm do 81 cm oraz regulacją kąta zagłówka od 0 st. do 70 st.

Wymiary produktu to: waga całkowita – 82 kg, szerokość łoża – 90 cm i długość – 200 cm, natomiast zewnętrzna część ma wymiary 103 cm x 221 cm.

Maksymalna waga pacjenta to 135 kg. Model ten wyposażony jest w 23 cm podnośnik. Natomiast boczne poręcze z blokadą mają wysokość 37 cm. Dodatkowo znajdziesz tutaj bezpiecznik we wtyczce zasilania i dodatkowy bezpiecznik wtórny. Łóżko ma też 4 koła transportowe z blokadą, co umożliwia transport chorego.

To najlepsze łóżko rehabilitacyjne uważane jest za bardzo solidne. Poza tym konsumenci docenili fakt, że jego montaż jest wyjątkowo prosty.

 

 

 

 

Vermeiren Luna Basic 2 

 

Łóżko rehabilitacyjne z leżem czterosegmentowym Vermeiren Luna Basic 2 to kolejny warty uwagi model. Dostępny jest z leżem drewnianym lub metalowym. Model ten ma system zmiany pozycji, w tym pionizacji zapobiegającej przykurczom mięśni.

Regulację kąta nachylenia wykonuje się za pomocą pilota, podobnie regulację części udowej podnóżka. Urządzenie ma regulację wysokości leża – minimum 40 cm i maksimum 80 cm.

Poza tym ma też system zmiany kąta nachylenia zagłówka do 83 st. lub nachylenia podnóżka do 20 st. Natomiast w części łydkowej regulacja podnóżka jest manualna. W wyposażeniu znajduje się wysięgnik i barierki. Solidna rama pokryta jest lakierem proszkowym.

Wymiary produktu to: szerokość leża – 90 cm (całkowita – 103 cm), długość całkowita – 214 cm. Maksymalne obciążenie tego modelu wynosi 175 kg. Opinie o łóżkach rehabilitacyjnych tej marki są bardzo pochlebne. Produkt ten ceniony jest za jakość wykonania, a także możliwość regulacji.

 

 

 

 

PB 326 

 

Łóżko rehabilitacyjne PB 326 to nasz numer trzeci. Model ten wykonany jest z aluminium, drewna i tworzywa sztucznego. Drewniane elementy w kolorze buku oraz metalowe części dobrze się komponują. Na barierkach bocznych umieszczono sprężynujące nakładki z tworzywa sztucznego, które zmniejszają odległości pomiędzy barierkami a frontem, a więc nie musisz obawiać się o przygniecenia kończyn rąk oraz nóg.

Suwaki barierowe sprawiają, że wchodzenie i schodzenie z łóżka staje się łatwiejsze, nawet dla osób o dużych ograniczeniach ruchowych. Leże wykonane jest z listew sprężynujących, których twardość można wyregulować w segmencie dolnym.

Leże składa się z 4 segmentów i ma 2 pojedyncze silniki, które są sterowane indywidualnie. Całość ma wymiary 90 x 200 cm. Wysokości można regulować za pomocą podnośnika elektrycznego w zakresie pomiędzy 40 cm a 80 cm (dotyczy górnej krawędzi leża).

Dużą zaletą tego sprzętu, często podkreślaną przez użytkowników jest komfortowe sterowanie za pomocą pilota. Łóżko ma wysięgnik do podnoszenia się z uchwytem, który można obciążać do 80 kg. Maksymalna waga użytkownika – 135 kg. Model ten jest zgodny z dyrektywą UE 93/42/EEC o wyrobach medycznych, posiada również oznaczenie CE.

 

 

 

 

Vermeiren 1035 

 

Dobre i tanie łóżko rehabilitacyjne Vermeiren 1035 przeznaczone dla osób leżących, wymagających stałej opieki to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Jest to solidne rozwiązanie wykonane z materiałów, gwarantujących jakość i bezpieczeństwo.

Model ten został tak skonstruowany, aby ułatwiać wykonywanie czynności higieniczno – fizjologicznych osób leżących. Produkt ma leże trzysegmentowe, które można ustawić na jednej z dwóch wysokości. Posiada manualną regulację kąta nachylenia oparcia oraz części podnóżka.

W komplecie znajdują się wysięgnik i barierki. Wymiary produktu to: szerokość leża – 90 cm (całkowita – 93 cm), długość całkowita – 215 cm. Wysokość leża można regulować w zakresie od 42 cm do 54 cm.

Poza tym model ten ma regularny kąt nachylenia zagłówka do 83 st. i nachylenia podnóżka 30 st. Maksymalne obciążenie łóżka wynosi 170 kg. Produkt ten ceniony jest za jakość wykonania, możliwość regulacji oraz atrakcyjną cenę.

 

 

 

 

Antar 

 

Nasza ranking łóżek rehabilitacyjnych zamyka model Antar dla osób chorych – jest przeznaczone do użytku w domu. Sprzęt ten ma elektryczny system obsługi – możesz sterować pozycją oparcia pleców, a także oparcia stóp, czy regulacją wysokości.

Poza tym produkt ten ma funkcję ustawienia w pozycji „Trandelenburg” oraz “Odwrotny Trandelenburg”. Łóżko ma kółka z systemem blokowania, które ułatwiają transportowanie chorego.

Model ten składa się z drewnianej deski w przedniej i tylnej części łóżka, a także drewnianego poręcza bocznego i trapezu z wyciągiem. Wymiary całkowite łóżka to długość – 211 cm, szerokość – 102 cm i wysokość regulowana w zakresie od 40 cm do 81 cm.

Maksymalne obciążenie tego modelu wynosi 175 kg. Produkt ten zyskał duże uznanie użytkowników, jak również rehabilitantów. Uważany jest za bardzo dobrze wykonany, a za jego największą zaletę uznano możliwość regulacji.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4.64 out of 5)
Loading...