Łóżka rehabilitacyjne ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.03.24

 

Zakup łóżka rehabilitacyjnego nie jest łatwy i niewiele osób ma wiedzę niezbędną podczas wyboru odpowiedniego produktu, dlatego postanowiliśmy przygotować ten artykuł. Chcemy przedstawić Ci w nim pięć najlepszych produktów dostępnych w chwili obecnej na rynku. Wybierając łóżka do naszego zestawienia sugerowaliśmy się nie tylko parametrami konkretnych modeli, ale też ocenami konsumentów. Tak wyłoniliśmy Domiflex Timago. Jest to solidne łóżko wsparte na stalowej ramie odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie ma system regulacji wysokości i kąta nachylenia poszczególnych elementów leża. Ze względu na bardzo praktyczne koła z systemem blokady, możemy przemieszczać łóżko, a następnie zabezpieczyć je w danej pozycji. Urządzenie wytrzymuje obciążenie do nawet 135 kg, ale jeśli szukasz produktu dla osoby bardzo otyłej, Twojej uwadze polecamy łóżko rehabilitacyjne Vermeiren Luna Basic 2. Maksymalne obciążenie tego modelu to 175 kg. Urządzenie to też ma system regulacji kąta nachylenia zagłówka czy podnóżków. Produkt jest bardzo solidny i bezpieczny w użytkowaniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Łóżko jest sterowane elektrycznie. Idealnie nadaje się dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także obłożnie chorych. Produkt wyposażono w solidne, precyzyjne siłowniki sterujące oraz 4 koła transportowe z blokadą, ułatwiające przesuwanie.

Wady

Istotną wadą w tym przypadku jest brak funkcji Trendelenburga. Przez to niemożliwe jest ułożenie osoby leżącej w pozycji pomocnej m.in. przy usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych (zabiegu koniecznym np. przy mukowiscydozie).

Podsumowanie

Model ma system izolacji termicznej i precyzyjny pilot posiadający wbudowaną blokadę ustawień. To sprawia, że chory nie zmieni przypadkowo kąta nachylenia nagłówka lub innych części łóżka. Produkt jest solidny, głównie ze względu na ramę wykonaną z malowanej proszkowo stali.

Drugi wybór

Zalety

Produkt jest funkcjonalny i ułatwia opiekę nad chorą osobą. Bezproblemowe opuszczanie bocznych barierek poniżej ramy leżanki powoduje, że pacjent może z łatwością usiąść i wstać. Dużą zaletą jest płynna regulacja zagłówka i 3 innych segmentów.

Wady

Do zestawu dołączono instrukcję pozwalającą na szybkie nauczenie się obsługi modelu. Jednak konsumenci zauważyli, że brakuje w niej dokładnego opisu sposobu prawidłowego montażu produktu, w efekcie czego czynność ta może okazać się kłopotliwa.

Podsumowanie

Obudowa w kolorze drewna bukowego sprawia, że łóżko elegancko się prezentuje. Estetyczny wygląd produktu może mieć istotny wpływ na samopoczucie pacjenta. Poza tym model daje możliwość zawieszenia leża w dwóch pozycjach, w zależności od wzrostu użytkownika.

Rozważ też

Zalety

Ponieważ jest to model na kółkach, możemy bez przeszkód go przesuwać, również z odpoczywającym na nim pacjentem. Leże zostało podzielone na 4 segmenty, a za sprawą elektrycznego sterowania mamy możliwość szybkiej zmiany ich ustawienia.

Wady

Maksymalne obciążenie łóżka to 135 kg. Z tego względu przed zakupem musimy się upewnić, że produkt jest odpowiednim wyborem dla osoby, którą się opiekujemy. Model nie sprawdzi się w przypadku pacjentów z bardzo dużą otyłością.

Podsumowanie

Mimo wszystko produkt jest praktyczny i funkcjonalny. Wzmocniony wysięgnik do podnoszenia pozwala użytkownikowi szybko się podnieść. Warto dodać, że łóżko jest eleganckie, dlatego na pewno uda nam się je dopasować do wystroju pomieszczenia.

 

 

Najlepsze łóżka rehabilitacyjne w 2024 roku

 

Niejednokrotnie w wyniku kontuzji, czy wypadku nasze życie zmienia się o 180 stopni. Nie ważne, czy dotyczy to nas, czy naszych bliskich i jaki jest powód utrudnień w poruszaniu się, ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, aby osoba w czasie rekonwalescencji nie była skazana na łaskę innych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wstawanie z łóżka. Ta prosta czynność może być bardzo trudna. Wystarczy jednak kupić odpowiedni model rehabilitacyjny, który ją ułatwi. Dlatego w tym rankingu przedstawiamy 5 takich łóżek.

 

Nasze zalecenia

 

Domiflex Timago

 

Nasza pierwsza propozycja to Domiflex Timago ze stalową, wytrzymałą ramą, która została pomalowana proszkowo. Model ten składa się z 4-częściowego, łamanego łóżka drewnianego (dostępna jest też wersja metalowa) z regulacją wysokości w zakresie od 40 cm do 81 cm oraz regulacją kąta zagłówka od 0 st. do 70 st.

Wymiary produktu to: waga całkowita – 82 kg, szerokość łoża – 90 cm i długość – 200 cm, natomiast zewnętrzna część ma wymiary 103 cm x 221 cm.

Maksymalna waga pacjenta to 135 kg. Model ten wyposażony jest w 23 cm podnośnik. Natomiast boczne poręcze z blokadą mają wysokość 37 cm. Dodatkowo znajdziesz tutaj bezpiecznik we wtyczce zasilania i dodatkowy bezpiecznik wtórny. Łóżko ma też 4 koła transportowe z blokadą, co umożliwia transport chorego.

To najlepsze łóżko rehabilitacyjne uważane jest za bardzo solidne. Poza tym konsumenci docenili fakt, że jego montaż jest wyjątkowo prosty.

Domiflex Timago to łóżko wyposażone w stalową ramę. Jego wymiary są następujące: szerokość łoża – 90 cm i długość łoża – 200 cm, natomiast zewnętrzna część ma odpowiednio 103 cm x 221 cm. Prezentowany model waży 82 kg. Maksymalne obciążenie w tym modelu to 135 kg.

 

Zalety

Rama: Stalowa, wytrzymała rama jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Została ona pomalowana proszkowo, więc nie rdzewieje, a ponadto ładnie się prezentuje.

Regulacja: Urządzenie ma 4 częściową podstawę. Elementy łóżka można dowolnie ustawiać, aby dostosować je do potrzeb użytkownika. Regulacji podlega np. wysokość oraz kąt nachylenia zagłówka.

Blokada: Boczne poręcze mają blokadą, która stanowi zabezpieczenie przed nagłym złożeniem. Poza tym urządzenie ma też inne blokady ustawień i bezpiecznik we wtyczce zasilania. W związku z tym łóżko jest bezpieczne.

Koła: Prezentowany model ma cztery kółka transportowe. To za ich sprawą transportowanie łóżka jest zdecydowanie łatwiejsze.

Solidne wykonanie: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że każdy element produktu został wykonany z należytą starannością. Dzięki temu łóżko jest bardzo solidne.

 

Wady

:

 

 

 

 

Vermeiren Luna Basic 2

 

Łóżko rehabilitacyjne z leżem czterosegmentowym Vermeiren Luna Basic 2 to kolejny warty uwagi model. Dostępny jest z leżem drewnianym lub metalowym. Model ten ma system zmiany pozycji, w tym pionizacji zapobiegającej przykurczom mięśni.

Regulację kąta nachylenia wykonuje się za pomocą pilota, podobnie regulację części udowej podnóżka. Urządzenie ma regulację wysokości leża – minimum 40 cm i maksimum 80 cm.

Poza tym ma też system zmiany kąta nachylenia zagłówka do 83 st. lub nachylenia podnóżka do 20 st. Natomiast w części łydkowej regulacja podnóżka jest manualna. W wyposażeniu znajduje się wysięgnik i barierki. Solidna rama pokryta jest lakierem proszkowym.

Wymiary produktu to: szerokość leża – 90 cm (całkowita – 103 cm), długość całkowita – 214 cm. Maksymalne obciążenie tego modelu wynosi 175 kg. Opinie o łóżkach rehabilitacyjnych tej marki są bardzo pochlebne. Produkt ten ceniony jest za jakość wykonania, a także możliwość regulacji.

Łóżko rehabilitacyjne Vermeiren Luna Basic 2 to model, którego leże ma wymiary 90 cm x 200 cm. Prezentowany sprzęt jest składany i ma system regulacji umożliwiający jego dostosowanie do potrzeb użytkownika. Maksymalne obciążenie łóżka wynosi 175 kg.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Jest to solidny sprzęt z metalową konstrukcją, cechującą się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie korozji. Leże dostępne jest w dwóch wersjach – drewnianej i metalowej. Obie są równie trwałe.

Regulacja: Urządzenie ma system zmiany wysokości. Poza tym mamy możliwość zmiany pozycji, w tym pionizacji. Regulacji podlega też kąt nachylenia zagłówka i części udowej podnóżka.

Dodatkowe elementy: Produkt sprzedawany jest w zestawie z wysięgnikiem i barierką. Te proste elementy są wbrew pozorom bardzo pomocne. Sprawiają, że podnoszenie się osoby chorej jest zdecydowanie łatwiejsze.

Maksymalne obciążenie: Prezentowane łóżko wytrzymuje obciążenie do 175 kg. Jest to więc model odpowiedni również dla osób z nadwagą.

 

Wady

Cena: Dość wygórowana cena niewątpliwie jest największa wadą produktu.

 

 

 

 

PB 326

 

Łóżko rehabilitacyjne PB 326 to nasz numer trzeci. Model ten wykonany jest z aluminium, drewna i tworzywa sztucznego. Drewniane elementy w kolorze buku oraz metalowe części dobrze się komponują. Na barierkach bocznych umieszczono sprężynujące nakładki z tworzywa sztucznego, które zmniejszają odległości pomiędzy barierkami a frontem, a więc nie musisz obawiać się o przygniecenia kończyn rąk oraz nóg.

Suwaki barierowe sprawiają, że wchodzenie i schodzenie z łóżka staje się łatwiejsze, nawet dla osób o dużych ograniczeniach ruchowych. Leże wykonane jest z listew sprężynujących, których twardość można wyregulować w segmencie dolnym.

Leże składa się z 4 segmentów i ma 2 pojedyncze silniki, które są sterowane indywidualnie. Całość ma wymiary 90 x 200 cm. Wysokości można regulować za pomocą podnośnika elektrycznego w zakresie pomiędzy 40 cm a 80 cm (dotyczy górnej krawędzi leża).

Dużą zaletą tego sprzętu, często podkreślaną przez użytkowników jest komfortowe sterowanie za pomocą pilota. Łóżko ma wysięgnik do podnoszenia się z uchwytem, który można obciążać do 80 kg. Maksymalna waga użytkownika – 135 kg. Model ten jest zgodny z dyrektywą UE 93/42/EEC o wyrobach medycznych, posiada również oznaczenie CE.

Łóżko rehabilitacyjne PB 326 to produkt składający się z 4 segmentów. Jego wymiary są następujące 90 cm x 200 cm. Wysokość można regulować w zakresie od 40 cm do 80 cm. Maksymalne obciążenie, jakie wytrzymuje ten model to 135 kg.

 

Zalety

Wykonanie: Prezentowany produkt został wyprodukowany z aluminium, drewna w kolorze buku oraz tworzywa sztucznego. Wszystkie materiały wykorzystane do produkcji są bezpieczne i bardzo wytrzymałe.

Sprężynujące nakładki: Na barierkach bocznych znajdują się praktyczne, sprężynujące nakładki z tworzywa sztucznego. To za ich sprawą barierki są dobrze ustawione i nie ma ryzyka, że kończyny zostaną przygniecione w czasie regulacji łóżka.

Regulacja: Leże składa się z 4 segmentów, które można ustawiać w odpowiedni dla danej osoby sposób. Regulacji podlega też wysokość.

Sterowanie: Zaletą tego sprzętu jest to, że nie jest to łóżko regulowane manualnie, a przy użyciu pilota. Osoba korzystająca z tego produktu, leżąc na nim może dostosować jego ustawienie.

 

Wady

Maksymalne obciążenie: Model ten wytrzymuje obciążenie maksymalnie 135 kg. Nie jest to zbyt dużo w porównaniu z innymi łóżkami dostępnymi na rynku.

 

 

 

 

Vermeiren 1035

 

Dobre i tanie łóżko rehabilitacyjne Vermeiren 1035 przeznaczone dla osób leżących, wymagających stałej opieki to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Jest to solidne rozwiązanie wykonane z materiałów, gwarantujących jakość i bezpieczeństwo.

Model ten został tak skonstruowany, aby ułatwiać wykonywanie czynności higieniczno – fizjologicznych osób leżących. Produkt ma leże trzysegmentowe, które można ustawić na jednej z dwóch wysokości. Posiada manualną regulację kąta nachylenia oparcia oraz części podnóżka.

W komplecie znajdują się wysięgnik i barierki. Wymiary produktu to: szerokość leża – 90 cm (całkowita – 93 cm), długość całkowita – 215 cm. Wysokość leża można regulować w zakresie od 42 cm do 54 cm.

Poza tym model ten ma regularny kąt nachylenia zagłówka do 83 st. i nachylenia podnóżka 30 st. Maksymalne obciążenie łóżka wynosi 170 kg. Produkt ten ceniony jest za jakość wykonania, możliwość regulacji oraz atrakcyjną cenę.

Vermeiren 1035 to dobre łóżko rehabilitacyjne do 1550 zł. Wymiary produktu to 90 cm x 200 cm. Wysokość leża jest regulowana w zakresie od 42 cm do 54 cm. Maksymalne obciążenie tego modelu to 170 kg.

 

Zalety

Wykonanie: Produkt został wykonany z materiałów bezpiecznych i solidnych. Całość konstrukcji jest bardzo wytrzymała, co potwierdza maksymalne obciążenie, które wynosi 170 kg.

Regulacja: Sprzęt ten posiada bardzo praktyczną manualną, regulację kąta nachylenia oparcia oraz części podnóżka. Możesz więc bez problemu dostosować poszczególne elementy łoża, tak aby osoba korzystająca z łóżka miała zapewniony komfortowy wypoczynek.

Cena: Wśród zalet produktu konsumenci wymieniają jego bardzo atrakcyjną cenę.

 

Wady

Design: Łóżko wygląda bardzo surowo i kojarzy się ze szpitalem. W przeciwieństwie do pozostałych propozycji w naszym zestawieniu nie ma drewnianych elementów, które sprawiają, że produkt prezentuje się bardziej atrakcyjnie.

 

 

 

 

Antar

 

Nasza ranking łóżek rehabilitacyjnych zamyka model Antar dla osób chorych – jest przeznaczone do użytku w domu. Sprzęt ten ma elektryczny system obsługi – możesz sterować pozycją oparcia pleców, a także oparcia stóp, czy regulacją wysokości.

Poza tym produkt ten ma funkcję ustawienia w pozycji „Trandelenburg” oraz “Odwrotny Trandelenburg”. Łóżko ma kółka z systemem blokowania, które ułatwiają transportowanie chorego.

Model ten składa się z drewnianej deski w przedniej i tylnej części łóżka, a także drewnianego poręcza bocznego i trapezu z wyciągiem. Wymiary całkowite łóżka to długość – 211 cm, szerokość – 102 cm i wysokość regulowana w zakresie od 40 cm do 81 cm.

Maksymalne obciążenie tego modelu wynosi 175 kg. Produkt ten zyskał duże uznanie użytkowników, jak również rehabilitantów. Uważany jest za bardzo dobrze wykonany, a za jego największą zaletę uznano możliwość regulacji.

Antar to łóżko, które wytrzymuje obciążenie do 175 kg. Wymiary produktu to długość – 211 cm i szerokość 102 cm, czyli jest to model odpowiedni dla materaca o wymiarach 90 cm x 200 cm.

 

Zalety

System obsługi: Łóżko jest wyposażone w elektroniczny system obsługi, dlatego nawet osoba chora bez problemu dostosuje pozycję, w jakiej ma być ustawione oparcie pleców, podparcie stóp czy wysokość łóżka.

Funkcje: Prezentowany model ma funkcję ustawienia w pozycji „Trandelenburg” oraz “Odwrotny Trandelenburg”. Posiada także kółka do transportu i system blokowania. Nie można też zapomnieć o wciągniku i poręczach bocznych.

 

Wady

Cena: Jest to jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu. Niestety pozostaje poza możliwościami wielu osób.

Waga: Konsumenci zauważają, że łóżko jest dość ciężkie. Jeśli dodatkowo w czasie przesuwania będzie na nim leżała osoba chora, sprzęt nie jest zbyt mobilny.

 

 

 

 

Jaki łóżko rehabilitacyjne kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łóżko rehabilitacyjne ma zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim komfort osobie chorej. Jest to sprzęt, który można dostosować do każdego, niezależnie od wzrostu, czy budowy ciała. W zależności od potrzeby, osoba może siedzieć w pozycji półleżącej lub położyć się całkowicie. Choć każdy model takiego sprzętu ma być dostosowany do chorego i gwarantować mu największy komfort, to zakup takiego produktu może się okazać dość problematyczny. Z tego powodu przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać.

 

 

Rodzaje

Łóżka rehabilitacyjne dostępne są w sklepach w dwóch wariantach. Do nich zaliczamy modele elektryczne oraz ręczne. Pierwszy rodzaj sprzętu posiada pilot, za pomocą którego możesz wygodnie dostosować ustawienia, bez konieczności wstawania z łóżka. Drugi natomiast posiada ręczne dostosowywanie ustawień wysokości oraz kąta nachylenia poszczególnych segmentów. Może to być problematyczne, w przypadku gdy osoba chora jest w bardzo słabym stanie lub jest dość ciężka.

 

Wysięgnik

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę kupując łóżko do rehabilitacji jest wysięgnik. Jego zadaniem jest pomoc osobie chorej w samodzielnym podniesieniu się z łóżka. W ten sposób, nie jest ona narażona na bóle kręgosłupa. Warto pamiętać, że taki wysięgnik pomaga nie tylko choremu, ale również i opiekunowi, czy rehabilitantowi, który w ten sposób oszczędzi swoje siły.

 

Stolik

Kupując taki sprzęt, warto zdecydować się na model posiadający stolik. Najlepsze łóżko rehabilitacyjne to takie, które w pełni ułatwi osobie chorej spożywanie posiłków, a opiekunowi jego karmienie. Ponadto, taki stolik może również stanowić miejsce pracy, gdyż można na nim położyć laptopa, czy zeszyt.

 

Wieszak na kroplówkę

Jednym z najbardziej istotnych elementów takiego łóżka do rehabilitacji jest wieszak na kroplówkę. Pozwoli on na zorganizowanie miejsca i bezpieczne przechowanie kroplówki. Ponadto, można na nim również zawiesić inne potrzebne akcesoria, takie jak np. ręczniki papierowe, czy chusteczki higieniczne do codziennej pielęgnacji.

 

Wykonanie – jakie łóżko rehabilitacyjne jest najlepsze?

W sklepach medycznych dostępnych jest wiele modeli łóżek przeznaczonych do rehabilitacji. Dobry sprzęt to taki, który zapewni komfort nie tylko choremu, ale także opiekunowi. Dlatego tak ważne jest, by wybrać produkt, który jest wykonany z największą starannością. Wśród materiałów używanych do produkcji ramy wyróżniamy:

Aluminium – łóżko do rehabilitacji wykonane z tego tworzywa jest bardzo lekkie i wygodne w użytkowaniu zarówno przez chorego, jak i opiekuna. Aluminium jest bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, system regulacji oparcia, podnóżków oraz podłokietników daje możliwość dostosowania sprzętu do budowy ciała.

Drewno – łóżka rehabilitacyjne wykonane z drewna prezentują się bardzo nowocześnie i nie nadają szpitalnego wystroju wnętrzu. Z drugiej strony, taki sprzęt jest bardzo ciężki i istnieje problem z transportowaniem. Ponadto, regulacja oparcia, siedziska i innych ruchomych elementów nie jest tak dokładna, jak w przypadku modeli aluminiowych.

 

Materac

Materac jest jednym z najważniejszych elementów każdego łóżka do rehabilitacji. Powinien być on na tyle długi, aby zapewnić komfort zarówno niskim, jak i wysokim pacjentom. Co więcej, jego grubość musi być dostosowana do warunków zdrowotnych chorego. Tak samo będzie w przypadku miękkości pianki. Należy pamiętać, że nie powinna być ona zbyt twarda, ani także za miękka. Źle dobrany materac może wywoływać bóle pleców u pacjenta.

 

Kółka

Kółka zamontowane do łóżka rehabilitacyjnego umożliwiają wygodne transportowanie pacjenta po ośrodku. Powinny one posiadać blokadę hamulcową, która zapewni bezpieczeństwo choremu ale, także stabilność samego łóżka.

 

Barierki boczne

W przypadku łóżek do rehabilitacji, warto zwrócić uwagę na barierki boczne. Zazwyczaj nie są one montowane na stałe, dlatego w każdej chwili można je zdjąć. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osoby chorej i ochrona jej przed upadkiem.

System regulacji

Ważną kwestią, na którą również należy zwrócić uwagę jest system regulacji. Za pomocą pilota możemy dostosować wysokość oraz kąt nachylenia wszystkich elementów ruchomych naszego sprzętu, czyli: siedzisko, oparcie, zagłówek, podłokietniki oraz podnóżek. To pomoże pacjentowi samodzielnie podnieść się z łóżka oraz ułatwi pracę opiekuna.

 

Dodatkowe funkcje

Łóżko rehabilitacyjne, oprócz wspomnianych przez nas funkcji może posiadać dodatkowe opcje. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto jest im się bliżej przyjrzeć. Ich zadaniem jest zapewnienie największego komfortu osobie chorej, jak również ułatwienie pracy opiekunowi. Do dodatkowych funkcji łóżek rehabilitacyjnych zaliczamy:

Basen sanitarny – pozwoli na wypróżnienie się bez konieczności wstawania z łóżka i pomocy opiekuna.

Funkcja Trandelenburg – polega na dostosowanie wysokości i kąta nachylenia jednego z boków materacu. W ten sposób łóżko „wypycha” pacjenta, co ułatwia mu samodzielne zejście z łóżka. Opiekunowi natomiast pomoże to w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych oraz higienicznych.

Regulacja segmentowa – polega na dostosowaniu ustawień wysokości oraz kąta nachylenia poszczególnych segmentów.

 

Łóżka rehabilitacyjne w dobrych cenach

Łóżka rehabilitacyjne to profesjonalny sprzęt medyczny, który dostosowany jest do potrzeb chorego. Z tego względu jego cena jest dość wysoka. Koszt zakupu takiego łóżka waha się pomiędzy 1000 złotych a kilkunastoma tysiącami złotych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ