ᐅ Defibrylator. Opinie i recenzje

Defibrylatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.12.19

 

Podczas zatrzymania krążenia zwykle nie wiemy, co robić. W tym wypadku liczy się jednak każda sekunda. W opanowaniu sytuacji pomoże nam defibrylator. To właśnie temu urządzeniu poświęcamy nasz artykuł. Po przeanalizowaniu oferty rynkowej udało nam się wyłonić 5 najciekawszych modeli. Konsumenci zgodnie uznali, że najlepszy produkt tego typu to Heartsine Samaritan Pad 350P. Jest to najczęściej wybierany defibrylator. Swoją popularność zawdzięcza bardzo prostemu systemowi obsługi. Na obudowie ma tylko 3 bardzo dobrze opisane przyciski. Gdybyśmy ich nie rozumieli, urządzenie podpowiada nam także, co powinnyśmy robić. Dlatego nawet osoba, która po raz pierwszy ma do czynienia z takim produktem ma możliwość jego prawidłowej obsługi. Poza tym konstrukcja sprzętu jest solidna. Mamy więc pewność, że defibrylator ten jest produktem wysokiej jakości. Według konsumentów na drugie miejsce zasługuje AED XFT 120C Plus. Jest to defibrylator treningowy. Oznacza to, że bazując na 10 różnych scenariuszach przygotowuje nas na możliwe sytuacje podczas akcji ratowniczych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych i innych produktów i uzyskać informacje ułatwiające zakup, zapraszamy Cię do dalszej części artykułu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki defibrylator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Defibrylator jest urządzeniem pozwalającym uratować ludzkie życie. Taki sprzęt powinien znaleźć się nie tylko w placówkach medycznych, ale również w innych miejscach, takich jak np. urząd miasta czy duża galeria handlowa. Dzięki niemu w razie konieczności możemy szybko i skutecznie pomóc chorej osobie podczas oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia. W naszym poradniku doradzamy, jaki defibrylator wybrać. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł będzie dużym ułatwieniem zakupu.

 

 

Rodzaje tego typu urządzeń

Defibrylator może mieć różne funkcje, w zależności od tego, gdzie się znajduje i w jaki sposób się z niego korzysta. Wyróżniamy sprzęty: kliniczne, do celów szkoleniowych i do użytku w miejscu publicznym. Urządzenia zaliczane do pierwszej grupy są zaawansowane technologicznie. Stosują je osoby pracujące w służbie zdrowia. Tego typu produkty pozwalają odczytać parametry życiowe pacjenta i na tej podstawie zadecydować, czy defibrylacja jest konieczna. Sprzęty kliniczne wyposażone są w: wyświetlacz LCD, pełny zakres energii (do 360 J), funkcję drukarki, a niekiedy również w opcję transmisji danych o pacjencie prosto do szpitala, do którego trafi.

Defibrylatory do celów szkoleniowych są zwykle przeznaczone wyłącznie do ćwiczeń. Z ich pomocą możliwe jest stworzenie różnych sytuacji kryzysowych i tym samym nauczenie się prawidłowego postępowania z osobą potrzebującą pomocy. Jednak niektóre urządzenia wykorzystywane do szkolenia to zwykłe produkty kliniczne wyposażone dodatkowo w tryb treningowy. Przydają się one w takich placówkach, jak choćby jednostki straży pożarnej.

Urządzenia do użytku publicznego mogą być automatyczne lub półautomatyczne. Te pierwsze, po założeniu elektrod na klatkę piersiową pacjenta pozwalają sprawdzić jego stan zdrowia. Jednocześnie samodzielnie oceniają one, czy trzeba użyć defibrylatora (i w razie konieczności go uruchamiają). Z kolei sprzęty półautomatyczne analizują parametry życiowe osoby chorej, ale to obsługujące je osoby same decydują o tym, czy defibrylacja jest potrzebna.

 

Łatwość obsługi

Wiele osób przekonuje, że to, jaki defibrylator jest najlepszy, zależy od łatwości obsługi sprzętu. To ważne, aby wybrane urządzenie miało m.in. menu w języku polskim. Inaczej wielu jego użytkowników może mieć problem z wybraniem odpowiedniej opcji (trzeba mieć na uwadze, że w przypadku ratowania ludzkiego życia, często liczą się sekundy).

Znaczącym ułatwieniem jest też funkcja wydawania głosowych komend i instrukcji. Pozwala ona nieco opanować stres związany z trudną sytuacją. Za sprawą prostych komunikatów uda nam się prawidłowo przeprowadzić akcję ratunkową zanim przyjedzie karetka. Nawet jeśli nigdy nie używaliśmy defibrylatora z pewnością poradzimy sobie z wykonaniem wszystkich czynności niezbędnych do uratowania zdrowia i życia potrzebującej osoby.

 

Zasilanie

Defibrylatory zasilane są baterią, dlatego tak istotna jest jej żywotność. Nie może się ona rozładować już po pierwszym użyciu, zwłaszcza jeśli urządzenie jest wykorzystywane w karetce pogotowia ratunkowego (koszty utrzymania sprzętu byłyby wówczas zbyt wysokie).

Bateria powinna być oryginalna, a więc musi pochodzić od producenta wybranego defibrylatora (ewentualnie być objęta przez niego gwarancją). Choć zamienniki są znacznie tańsze często mają one mniejszą wydajność. Może się też zdarzyć, że po zamontowaniu innej baterii urządzenie ulegnie uszkodzeniu. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na produkt zarejestrowany jako wyrób medyczny. To da nam pewność, że model jest bezpieczny i wysoce bezawaryjny.

 

Asystent RKO

Najlepszy defibrylator jest wyposażony w asystenta RKO, czyli funkcję ułatwiającą wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W przypadku tej czynności najważniejsze są głównie odpowiednie tempo uciśnięć klatki piersiowej (od 100 uciśnięć do 120 uciśnięć na minutę) oraz ich głębokość (od 5 cm do 6 cm). Większość defibrylatorów ma tzw. metronom. Nadaje on odpowiednie tempo, w efekcie czego nie będziemy uciskać klatki piersiowej osoby, której pomagamy, zbyt wolno, ani za szybko.

Bardziej nowoczesne urządzenia wyposaża się w specjalne elektrody, które są połączone ze sobą małym czujnikiem. Należy go ustawić we właściwym miejscu w okolicy mostka (to przez niego uciska się klatkę). Tak działający sprzęt podczas przeprowadzania RKO na bieżąco analizuje przesyłane do niego informacje i instruuje użytkownika o tym, jakie czynności należy przeprowadzić w dalszej kolejności. Niemniej jednak, istotną wadą defibrylatorów wyposażonych w tego rodzaju elektrody jest to, że nie można ich przykleić w niestandardowym miejscu (np. gdy klatka piersiowa pacjenta uległa poważnemu urazowi).

 

 

Wytrzymałość

Urządzenie przeznaczone do ratowania ludzkiego życia powinno wykazywać odporność na wodę i wstrząsy. Dotyczy to w szczególności sprzętów użytkowanych w samolotach, na statkach czy też halach przemysłowych. Robiąc zakupy musimy sprawdzić przede wszystkim klasę bezpieczeństwa IP. Określa ona nie tylko wodo-, ale również pyłoszczelność, więc im wyższa będzie jej wartość, tym lepiej. Dostępne na rynku produkty w większości są też odporne na upadki z określonej wysokości (najczęściej do 1 m).

 

Defibrylatory w dobrych cenach

Defibrylatory kosztują od 2000 zł do ok. 8000 zł. Najtańsze są modele treningowe, z kolei najwięcej kosztują sprzęty przeznaczone do użytku w placówkach medycznych, przykładowo szpitalach i przychodniach. To, ile zapłacimy za takie urządzenie zależy nie tylko od producenta, ale również liczby dodatkowych funkcji czy wytrzymałości.

 

 

Najlepsze defibrylatory w 2019 roku

 

Wiesz już, czym cechuje się dobre urządzenie, więc zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu, zawierającą ranking defibrylatorów.

 

Nasze zalecenia

 

Heartsine Samaritan Pad 350P

 

Heartsine Samaritan Pad 350P to jeden z najprostszych defibrylatorów, jeśli chodzi o system obsługi. Wyposażony został w specjalny panel graficzny, który powoli instruuje każdego obsługującego urządzenie. Na obudowie sprzętu umieszczono jasno opisane symbole. Jeśli nie zrozumiemy poleceń defibrylatora możemy skorzystać z funkcji podpowiedzi głosowych. W ten sposób każdy, nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z urządzeniem tego typu, może sobie z nim poradzić.

Produkt ten jest idealny do użytku w każdym miejscu. Waży on jedynie 1 kg, co oznacza, że bardzo łatwo się go przenosi. Jedną z największych zalet tego modelu jest jedna data ważności na każdy jego element. Nie musimy zatem sprawdzać kilka razy, czy defibrylator jest jeszcze użyteczny. Jest on także bardzo skuteczny, co potwierdzają liczne badania.

Użytkownicy sprzętu twierdzą, że największą zaletą przedstawionego defibrylatora jest prosta obsługa. Bardzo pozytywnie oceniają również wykonanie tego modelu.

 

 

 

 

AED XFT 120C Plus

 

Defibrylator szkoleniowy AED XFT 120C Plus służy do nauki obsługi prawdziwego defibrylatora. Jedyną różnicą jest to, że nie wysyła on energii potrzebnej do pobudzenia krążenia. Dzięki temu osoba ćwicząca umiejętność operowania taką maszyną nie naraża swojego zdrowia.

Sprzęt ten oferuje nam aż 10 różnych programów szkoleniowych. Po zapoznaniu się z nimi wszystkimi będziemy przygotowani na każdą sytuację. Z pewnością pomoże to w przyszłości sprawniej używać defibrylatora w prawdziwych przypadkach zatrzymania krążenia. Urządzenie to działa bezprzewodowo, a więc możemy symulować sytuacje w prawdopodobnych miejscach zdarzenia się wypadku. Produkt wyróżniają niewielkie gabaryty oraz niska waga, dlatego możemy go swobodnie przenosić.

Warto podkreślić, że polecenia odtwarzane przez sprzęt są dostępne w dwóch językach – angielskim i polskim. W efekcie urządzenie to może dotrzeć do szerszej rzeszy konsumentów. Użytkownicy szczególnie cenią fakt, że ten dobry i tani defibrylator bardzo dobrze przygotowuje do prawdopodobnych sytuacji, w których musieli byśmy go użyć. Uważają również, że jego obsługa jest bardzo prosta, a do tego sprzęt ma wiele programów szkolenia.

 

 

 

 

Boxmet Laerdal 2

 

Jeśli szukasz defibrylatora treningowego polecamy Ci Boxmet Laerdal 2. Ma on 10 różnych programów, które przygotują nas do użycia prawdziwego defibrylatora.

Urządzenie to można łatwo spersonalizować. Możemy dowolnie zmieniać jego ustawienia w różnych programach. Zmianie może ulegać ilość sekwencji i czas resuscytacji – wszystkie te parametry możemy dopasować do różnych sytuacji związanych z ratowaniem życia. Urządzenie to zostało także wyposażone w specjalną technologię Laerdal Link. Informuje nas ona o prawidłowym lub nieprawidłowym umieszczeniu elektrod defibrylatora. Dodatkowo, na obudowie znajdziemy wskaźnik zużycia baterii. Możemy w porę zareagować i wymienić baterie.

Konsumenci uważają, że urządzenie zostało bardzo solidnie wykonane. Skutecznie uczy prawidłowego użycia defibrylatora. Użytkownicy sprzętu szczególnie cenią sobie bardzo wysoki poziom spersonalizowania urządzenia, co czyni go bardziej przydatnym.

 

 

 

 

Medtronic Lifepack CR Plus

 

Medtronic Lifepack CR Plus to urządzenie, które idealnie organizuje RKO. Automatycznie analizuje EKG, na którego podstawie decyduje, czy osoba poszkodowana potrzebuje kolejnych wstrząsów, i jaka energia powinna być do nich użyta. Osoba, która udziela pierwszej pomocy zostaje krok po kroku informowana o tym, co powinna robić. Pozwala to na sprawne przeprowadzenie akcji ratowniczej.

Urządzenie to potrafi zapamiętać wyniki ostatnich badań EKG. Mogą one być przydatne do późniejszej analizy przez lekarza. Możemy je bardzo łatwo wprowadzić do komputera. Defibrylator jest wodoodporny. Możemy być więc pewni, że niezależnie, w jakim miejscu się znajdzie zawsze będzie prawidłowo działał. Na obudowie sprzętu znajdziemy również informacje o tym, czy bateria jest pełna i sprzęt działa poprawnie, więc możemy w porę wymienić uszkodzone części lub wymienić baterie.

W zestawie wraz z defibrylatorem znajdują się również elektrody, torba oraz apteczka z wyposażeniem. Konsumenci uważają, że jest to jeden z najbardziej profesjonalnych produktów dostępnych na rynku. Szczególnie cenią proste polecenia wydawane przez urządzenie.

 

 

 

 

Zoll Aed Plus Trainer 2

 

Produkt Zoll Aed Plus Trainer 2 używany jest do szkolenia przyszłych ratowników oraz lekarzy. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby przygotował każdego do różnych scenariuszy zatrzymania krążenia. Dzięki temu, w normalnej pracy, żadna sytuacja nie powinna nas zaskoczyć. Urządzenie to wygląda tak samo, jak prawdziwy defibrylator. Ma również wszystkie jego funkcje.

Prezentowany model został skonstruowany tak, że nawet osoby, które nie miały wcześniej żadnego związku z medycyną mogą łatwo nauczyć się prawidłowego korzystania z tego sprzętu. Dodatkową, bardzo pozytywnie ocenianą funkcją, jest możliwość tworzenia swoich własnych scenariuszy wypadków. Pozwoli nam to lepiej przygotować się do akcji ratowniczej. Do zestawu dołączony został pilot. Z jego pomocą możemy bardzo łatwo obsługiwać urządzenie.

Opinie o defibrylatorach tej marki są zazwyczaj pochlebne. Użytkownicy cenią sobie solidne wykonanie Zoll Aed Plus Trainer 2 oraz możliwość tworzenia swoich własnych scenariuszy. Zauważają też, że sprzęt nie należy do awaryjnych modeli.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status