Projektory multimedialne ranking

Ostatnio aktualizowane: 14.08.20

 

Nasza rekomendacja projektora multimedialnego to model Epson EH-TW5300. Swoją rekomendację opieramy na opiniach ekspertów wyrażających się bardzo pozytywnie o tym modelu projektora oraz na popularności tego urządzenia wśród kupujących, a także pozostawionych opiniach, mówiących o wysokiej klasie tego urządzenia. Model ten został wyposażony w rozdzielczość narratywną 1920 x 1080 pikseli, która pozwala na wyświetlanie obrazu najwyższej jakości. Mamy tu również nadzwyczaj trwałą lampę projektora o mocy 200 W, która według producenta wytrzyma 11 lat codziennego używania. Ponadto mamy tu precyzyjne odwzorowanie cieni, gdzie obraz jest krystalicznie czysty, a kontrast wynosi nawet 35 tysięcy do jednego. Przy takiej precyzji, żaden szczegół najciemniejszego nawet obrazu nie umknie naszej uwadze. Ponadto głośność pracy jest na zadowalającym poziomie, zwłaszcza przy funkcji Eko, dzięki czemu szumy nie zakłócają jakości płynącego dźwięku. Liczne wejścia i wyjścia pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych, z których możemy czerpać dane. Gdyby jednak ten model nie spełniał Twoich wymagań, zainteresuj się projektorem Vordon LP-205. Jest to tańszy model, który jakościowo w swojej klasie jest bardzo dobrym urządzeniem.

 

 

Jaki projektor multimedialny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Najlepszy projektor multimedialny jest tematem naszego dzisiejszego poradnika. Jest to urządzenie, które otrzymując obraz z komputera, laptopa, odtwarzacz DVD, czy innego urządzenia wyświetla obraz na ścianie. Projektory multimedialne bardzo dobrze spisują się w szkołach, wszelkich konferencjach, czy szkoleniach i pozwalają na odpowiednią prezentację materiałów i wyświetlanie informacji multimedialnych, takich jak filmy, zdjęcia, etc. Urządzenie takie może też być wykorzystywane w instalacji kina domowego, ponieważ zajmuje znacznie mniej miejsca niż monitor, a oferuje równie wysoką jakość wyświetlanego obrazu.

 

 

Jaki projektor multimedialny wybrać?

W zasadzie mamy do wyboru dwa rodzaje projektorów multimedialnych. Różnią się one sposobem przetwarzania obrazu. Rozwiązania obecnie stosowane to LCD i DLP. Projektory LCD wyświetlają obraz na matrycy ciekłokrystalicznej, gdzie obraz generuje lampa o dużej mocy. Natomiast projektory DLP odbijają światło od lampy i nadają mu odpowiednią barwę wyświetlając obraz. Z wyglądu zewnętrznego nie da się rozróżnić, jakiego typu projektor mamy w rękach. O tym, że mamy w rękach projektor DLP świadczyć będzie łagodny i stonowany obraz, a LCD pozwoli na otrzymanie bardziej nasyconych kolorów.

 

Jaki jest najlepszy projektor multimedialny – parametry

Najważniejszymi parametrami projektora multimedialnego są rozdzielczość, format obrazu, jasność, kontrast, rodzaj zastosowanych złącz oraz żywotność lampy. Rozdzielczość ekranu, to parametr, który wpływa na czytelność ekranu, oraz jakości wyświetlanych detali. Im wyższa jest rozdzielczość tym jakość i dokładność wyświetlania szczegółów będzie lepsza. Najlepsze projektory obecnie oferują rozdzielczość Full HD oraz WUXGA, które wykorzystywane do oglądania filmów z odtwarzaczy Blu-Ray potrafią wykorzystać wszystkie oferowane parametry. Na rynku dostępne są również projektory 4K, i mają one rozdzielczość wyższą od Full HD czterokrotnie. Jeśli nie chcesz inwestować zbyt dużo, ale jednak zależy Ci na przyzwoitej rozdzielczości zalecamy rozglądać się za urządzeniem o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Taka wartość pozwoli na oglądanie filmów w dobrej jakości. W biurze, gdzie mamy do wyświetlania prezentacje i zdjęcia, sprawdzi się projektor o rozdzielczości SVGA oraz XGA.

Format obrazu jest dostępny 16: 9, 16: 10 oraz 4:3. Są to proporcje szerokości do wysokości. Format 4: 3 doskonale współpracuje z komputerem i jest chyba najbardziej popularnym formatem. Doskonale sprawdzi się przy prezentacjach w biurze i na szkoleniu. Gdy mamy do wyświetlania również filmy, czy prezentacje dobrze sprawdzi się format 16: 10, bowiem łatwiej zmieścimy treści na ekranie. Natomiast, jako popularny format kina domowego jest stosowany format panoramiczny, czyli 16: 9. Szeroki ekran pozwala na dokładne wyświetlenie szczegółów.

Jasność lampy w projektorze wpływa zaś na poziom jasności obrazu i dedykuje projektor do konkretnych zastosowań. Za produkcję światła w projektorach jest odpowiedzialna lampa lub dioda LED. Im lepsza jasność, tym lepszy obraz. Równie ważna jest żywotność lampy, mówi ona o tym, jak długo będziesz używał projektora zanim lampa ulegnie uszkodzeniu, lub zacznie tracić jasność, co wpłynie na jakość kolorów. Producenci podają zwykle żywotność lamp w godzinach. Gdy mamy informację, że lampa ma żywotność 3 tysięcy godzin pracy, znaczy to, że będziemy mogli w przybliżeniu oglądać jeden film dziennie przez 4 lata. Często projektory są wyposażone w funkcję EKO, która wpływa na wydłużenie żywotności lampy. Lampy z żarnikiem mają zdecydowanie krótszą żywotność, niż te z diodami LED. Jednak te pierwsze dostarczają lepszą jakość światła, co przekłada się na lepszy obraz.

Zaraz za parametrami lampy i jej jasnością mamy kontrast, który wpływa na jakość uzyskanych kolorów. Im wyższy kontrast tym lepsze kolory możemy uzyskać z projektora. Gdy kupujemy projektor do biura, w zupełności wystarczy kontrast na poziomie 1000: 1. Natomiast jeśli szukasz projektora do kina domowego, gdzie zależy nam zwykle na odpowiednim nasyceniu kolorów, warto wybrać model z kontrastem na poziomie 6000: 1.

 

Złącza

Jak powiedziano na wstępie, projektor multimedialny, to urządzenie, które z założenia współpracuje z innymi urządzeniami dostarczającymi dane do wyświetlania. Zatem bez odpowiedniej ilości i jakości złącz, będzie to urządzenie mało użyteczne. Najczęściej wykorzystujemy takie porty, jak HDMI, DVI, VGA (D-Sub), S-Video, RCA-Video oraz USB. W projektorach biurowych niezbędne będą wejścia VGA i S-Video oraz HDMI, które pozwolą na rozmaite prezentacje. W przypadku, gdy szukamy projektora do kina domowego, najważniejszym będzie wejście HDMI, a najlepiej dwa takie wejścia. Pozwolą one na bezzakłóceniowe dostarczenie sygnału o dobrej jakości obrazu. Dla tych użytkowników, którzy zwykli przenosić dane na dyskach zewnętrznych ważny będzie port USB, przez który przeniosą informacje do projektora.

 

Ustawienie projektora

Aby uzyskać odpowiednie parametry obrazu z projektora multimedialnego, ważne są nie tylko parametry samego projektora, ale też odległość projektora od ekranu. To, jaka ta odległość powinna być zależy od optyki i ogniskowej projektora. Standardowo na ogół jest to około 3 metry, pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej przekątnej ekranu. Gdy nie dysponujemy taką odległością, to możemy swoje zainteresowanie skierować w stronę rzutników krótkoogniskowych Short-Throw lub Ultra Short-Throw. Pierwsze z nich wystarczy ustawić w odległości 1 metra od ściany, drugiemu wystarczy kilkanaście centymetrów. Obok regulacji odległości ekranu od rzutnika, ostrość obrazu uzyskujemy również za pomocą regulacji zoomu optycznego.

 

 

Poziom hałasu, waga i rozmiar

Czynnikiem wpływającym na jakość odbioru jest poziom generowanego przez projektor hałasu. Generalnie, aby odbiór filmu, czy prezentacji nie był zakłócany pracą sprzętu, poziom ten nie powinien przekraczać 30 dB.

Jeśli chodzi o wagę, to najczęściej spotykamy urządzenia mieszczące się w przedziale 2 – 3 kg. Takie urządzenia są wykorzystywane najczęściej w biurze. Domowe projektory, które raz zamontowane nie są przenoszone, potrafią ważyć nawet kilkanaście kilogramów, zwłaszcza, jeśli są to urządzenia wykorzystywane, jako kino domowe. Ale dostępne są również bardzo małe, mobilne urządzenia o wadze na przykład 1/3 kg, które są używane, jako urządzenia przenośne.

Wymiary też są zróżnicowane, podobnie do wagi. Modele mobilne są niewielkie i można je schować w teczce, standardowe biurowe projektory multimedialne, choć nie są olbrzymie, to już wymagają własnego opakowania. A te największe, to sprzęty nieprzeznaczone do transportu, montowane raz, pozostają na swoim miejscu przez cały okres użytkowania.

 

Projektory multimedialne w dobrych cenach

Jak wykażemy poniżej, w rankingu projektorów multimedialnych, tańsze modele są dostępne w okolicach 200 – 300 złotych. Oferują one mniejszą rozdzielczość i krótszą żywotność. Urządzenia średniej klasy już mogą pracować w rozdzielczości Full HD, a także oferują dobry kontrast, jasność obrazu i dźwięk. Najdroższe modele, to prawdziwe centra multimedialne. Potrafią łączyć się z Internetem, mają wbudowany moduł Wi-Fi, współpracują z wieloma urządzeniami zewnętrznymi. Aby zaopatrzyć się w takie urządzenie trzeba być gotowym na wydatek kilku tysięcy złotych.

 

 

Najlepsze projektory multimedialne w 2020 roku

 

Poniżej przedstawiamy ranking kilku modeli różnego typu projektorów multimedialnych. Każdy z nich jest czołowym modelem w swojej klasie.

 

Nasze zalecenia

 

Epson EH-TW5300 

 

Przez jedenaście lat będziesz mógł, według słów producenta, cieszyć się dzień w dzień obrazem pochodzącym z projektora Epson EH-TW5300, bo na tyle jest przewidziana żywotność lampy projektora. Natomiast obraz Full HD 1080p pozwoli na projekcję filmów w najwyższej rozdzielczości. Epson EH-TW5300 jest również wyposażony w szereg portów ułatwiających komunikację z innymi urządzeniami.

Mamy tu 1 port USB 2.0, 1 port USB typu B, 1 VGA i 1 złącze HDMI. Ponadto znajdziemy tu po jednej sztuce composite video, wejście audio L/R, oraz jedno standardowe wejście i wyjście audio. Gdy podłączysz do projektora urządzenie zewnętrzne to funkcja plug and play szybko je skonfiguruje i przygotuje do użycia. Wymiary tego urządzenia wynoszą wysokość 116 mm, szerokość 116 mm, oraz długość 297 mm, a waga to 2,9 kg.

Głośność pracy projektora w trybie standardowym wynosi 37 dB, a w trybie ekonomicznym 27 dB. Użytkownicy potwierdzają, że urządzenie pracuje niemal bezgłośnie w trybie ekonomicznym. Uważają również, że biorąc pod uwagę jakość projektora, jego cena jest optymalna.

 

 

 

 

Vordon LP-205

 

Stosunkowo tani projektor, Vordon LP-205, posiada rozdzielczość narratywną 854 x 480 pikseli i emituje 25 dB szumów podczas pracy. Żywotność lampy projektora wynosi 50 tysięcy godzin. Mamy tu również zainstalowany system Android 4.4, oraz wejścia i złącza typu HDMI, USB, AV, VGA. Dzięki portowi USB projektor może odtwarzać filmy i wyświetlać zdjęcia bezpośrednio z urządzenia zewnętrznego. Do odczytu tych materiałów możemy używać którykolwiek z formatów: mpeg4, divx, xvid, avi, wma, mp3, jpeg, bmp, png, mov.

Wymiary zewnętrzne obudowy wynoszą głębokość 145 mm, szerokość 210 mm i wysokość 80 mm. Waga urządzenia natomiast to 1,2 kg. Model ten został również wyposażony w takie technologie, jak WiFi, możliwość połączenia z pocztą czy Netflixem. Zarządzanie urządzeniem odbywa się za pomocą menu w języku polskim, a klient przy zakupie tego modelu otrzymuje również kabel zasilający, pilot do zdalnego sterowania urządzeniem oraz instrukcję w języku polskim.

Opinie o projektorów multimedialnych Vordon LP-205 przekazują, że jest on solidnie wykonany i działa bezproblemowo. Jakość wyświetlanego obrazu, przy tak niskiej cenie, jest zadowalająca, a do tego projektor nie emituje hałasu.

 

 

 

 

Dignity DI1024 

 

Srebrno – szary projektor Dignity DI1024 wyświetla obraz w proporcji 16 : 9. Rozdzielczość narratywna tego modelu to 480 x 320 pikseli. Producent podaje, że lampa ma żywotność do 50 tysięcy godzin świecenia. Wymiary zewnętrzne tego urządzenia wynoszą 170 mm x 115 mm x 70 mm. Natomiast waga wynosi zaledwie 0.27 kg i jest to najlżejszy model w naszym rankingu projektorów multimedialnych.

Jeśli chodzi o wejścia, wyjścia i porty, w które model został wyposażony, to mamy tu po jednej sztuce wejście AV, wyjście audio tzw. mini jack, VGA, oraz USB i HDMI. Użytkownicy doceniają istnienie zwłaszcza tych dwóch ostatnich portów, bo dzięki nim można projektor podłączyć do urządzeń zewnętrznych i czerpać z nich informacje. Za pomocą takich połączeń będziemy w stanie oglądać zdjęcia z ostatnich wakacji, czy film zapisany na dysku laptopa.

Dobry i tani projektor multimedialny, tak opisują użytkownicy ten model. Przy tak niskiej cenie model ten oferuje bardzo dobrą jakość obrazu i jest idealny do użytku domowego.

 

 

 

 

Philips PPX4935

 

Philips PPX4935 to projektor kieszonkowy zasilany akumulatorowo. Jego waga to zaledwie 0,351 kg. Akumulator wewnętrzny 2000 mAh/7,4 V może pracować do 2 godzin w trybie Eko. Mamy tu wiele użytecznych funkcji, takich jak na przykład Wi-Fi, umożliwiające korzystanie z Internetu, oraz łączenie się z innymi urządzeniami w zasięgu i tworzenie własnej sieci.

Urządzenie także posiada wewnętrzny odtwarzacz multimedialny z interfejsem HDMI/MHL, który pozwala na obsługę notebooków, smartfonów i tabletów. Model ten również obsługuje bardzo wiele formatów wideo, w tym vob, dat, mov, .mp4, formaty audio, takie jak MP3, WAV, WMA, i obsługuje zdjęcia formatów JPEG, BMP, PNG, TIF. Projektor ten ma również pamięć wewnętrzną wielkości 4 GB, system operacyjny Android 4.4, oraz wbudowane głośniki 3 W.

Rozdzielczość obsługiwana przez to urządzenie wynosi 1280 x 720 pikseli. Mamy tu również funkcję korekcji koloru w zależności od koloru ściany, na której odbywa się projekcja. Automatycznie projektor skoryguje taki kolor ścian, jak niebieski, zielony, różowy, biały i żółty. Dla użytkowników dużą zaletą tego modelu jest jego mobilność i stosunkowo długa praca bez dostępu do zasilania.

 

 

 

 

BenQ W1070+ 

 

Rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli oferuje model projektora multimedialnego BenQ W1070+. Jest to zestaw bezprzewodowy, który pozwala się cieszyć idealnym obrazem ze wsparciem 3D bez kłopotliwej instalacji kabli. Mamy tu wbudowany głośnik 10 W oferujący dobrą jakość dźwięku. Użytkownik samodzielnie może przestawiać tryby dźwięku na opcję najlepiej mu pasującą. Funkcja kalibracji obrazu natomiast zoptymalizuje kolory obrazu dopasowując je do pory dnia i natężenia światła.

Projektor ten posiada lampę o mocy 240 W, a producent podaje, że w trybie Eko przepracuje ona 6 tysięcy godzin, natomiast w normalnym trybie będzie to 3,5 tysiąca godzin. Wymiary zewnętrzne urządzenia wynoszą wysokość 104 mm, szerokość 312 mm, oraz głębokość 244 mm, a waga to 2,75 kg. Natomiast głośność pracy tego modelu wynosi 31 dB w trybie normalnym i 28 dB w ekonomicznym.

Komunikacja z innymi urządzeniami jest zapewniona przez szereg zamontowanych tu wejść i wyjść, wśród których znajdziemy po 1 sztuce RS-232, USB 2.0, USB typ B, VGA, HDMI, wejście audio L/R, composite video, oraz wejście i wyjście audio. Natomiast osobom używającym ten model przede wszystkim podoba się jakość wyświetlanego obrazu.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status