Obiektywy Canon ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.07.20

 

Aby robić ładne zdjęcia nie wystarczy wyposażyć się w dobrej jakości lustrzankę. Jej dopełnieniem musi być obiektyw o atrakcyjnych parametrach. Jeśli szukasz modelu marki Canon, ale nie masz czasu na czytanie stron internetowych, na których miłośnicy fotografii dzielą się swoimi doświadczeniami z poszczególnymi obiektywami, polecamy Twojej uwadze poniższy ranking. Pierwsze miejsce w zestawieniu należy do obiektywu Canon EF 50MM F/1.8 STM, który pozwala uzyskać efekt ładnego rozmycia tła. Model będzie odpowiedni szczególnie do wykonywania portretów, ale można go wykorzystać także do tworzenia innych kadrów. Ustawiając przysłonę f/1.8 możemy być pewni, że fotografia będzie idealnie ostra, na co wskazują opinie użytkowników. Autofocus jest określany jako celny i szybki. Przygotowaliśmy dla Ciebie także opisy innych, docenianych przez fotografów obiektywów. Kolejnym modelem jest Canon EF 24-105MM F/4L IS USM (0344B006) ze zmienną ogniskową. Sprzęt jest odporny na kurz i działanie wilgoci.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki obiektyw Canon kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Aparaty Canon cenione są za solidne wykonanie oraz to, że pozwalają nam wykonywać zdjęcia w świetnej jakości. Jednakże, jeżeli chcesz wejść na zupełnie nowy poziom fotografowania, warto uzupełnić zestaw i zainwestować w obiektyw. Pozwoli on na osiągnięcie lepszych wyników. Będzie również dobrym sprzętem, który umożliwi naukę amatorom sztuki robienia zdjęć. Kiedy stoisz przed wyborem odpowiedniego modelu, musisz uważać na jego jakość wykonania. Oprócz tego na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów szkieł wyposażonych w dodatkowe funkcje. Zależnie od konstrukcji, przeznaczone są do różnego typu fotografii. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się jaki obiektyw Canon wybrać i zainwestujesz w sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb.

 

 

Dlaczego warto?

Obiektyw pomoże Ci w robieniu zdjęć w dużo wyższej jakości. Dodatkowe funkcje, w które nie jest wyposażony aparat, pozwalają na zrobienie profesjonalnych ujęć. Ponadto osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w fotografii, mogą rozwinąć swoje umiejętności.

 

Zmienno- czy stałoogniskowy

Wybór obiektywu zależeć będzie od zdjęć, jakie chcesz zrobić. Stałoogniskowy charakteryzuje się tym, że ma określoną długość ogniskowej, to znaczy, że nie można przybliżać, ani oddalać obrazu. Sprzęt ten jest prosty w budowie, a do tego często stosunkowo mały i lekki. W praktyce zapewnia dużą jasność zdjęć. To oznacza, że przy jego użyciu można fotografować w ciemnych pomieszczeniach. Dodatkowym atutem jest niższa cena stałoogniskowych obiektywów. Konsumenci uważają, że za pomocą takiego sprzętu można zrobić lepszej jakości zdjęcia.

Częściej sięgają po nie profesjonaliści. Drugi rodzaj ma regulowaną ogniskową. To pozwala na przybliżenie bez utracenia perspektywy. Jednakże sprawia, że jakość zdjęć jest trochę gorsza. Modele te są cięższe, więc szybciej męczą rękę. Bardziej sprawdzą się do użytkowania ze statywem. Sprzęty te są wszechstronne i uniwersalne. Jednocześnie charakteryzują się wyższą ceną. Obiektywy zmiennoogniskowe cieszą się większą popularnością wśród początkujących fotografów.

 

Kąt widzenia

Jest to jeden z punktów odniesienia dla ludzkiego oka. Od kąta widzenia zależeć będzie pole widzenia. Ponadto kąt ten jest uzależniony, a nawet utożsamiany z ogniskową. Im krótsza ogniskowa, tym większe pole widzenia. Wśród tych urządzeń dostępnych jest pięć rodzajów. Jednakże trzy są najbardziej podstawowe. Pierwszym będzie obiektyw szerokokątny. Pozwala on na największą widoczność między 82 st., a 64 st.. Dlatego najlepiej sprawdza się przy fotografowaniu krajobrazów, panoram czy wnętrz muzeów.

Kolejnym typem, który można wyróżnić, jest obiektyw standardowy. Pozwala on na robienie zdjęć o podobnym polu widzenia do ludzkiego oka. Kąt wynosi 63 st. – 34 st.. Model ten wykorzystuje się przy robieniu portretów. Następnie można znaleźć tak zwany teleobiektyw. Wartość jego kąta widzenia mieści się między 33 st., a 8 st. Pozwala na robienie zdjęć sportowych i przyrodniczych.

 

Przysłona – jakie obiektywy Canon są najlepsze?

Przysłona jest to zasłona na obiektyw. Jej otwór, który wpuszcza światło, można regulować. Od rodzaju przysłony zależy czy możesz robić zdjęcia przy słabym świetle, w ciemnych pomieszczeniach. Na rynku dostępne są modele z jej regulowaną wartością, jednakże większość z nich nie obejmuje całej rozpiętości. Maksymalnie otwarta przysłona będzie równa f/1,4, a minimalnie otwarta f/32.

Od ustawień zależeć będzie głębia ostrości zdjęć. Im mniejszy będzie otwór, tym większa będzie ostrość. Przy niskich wartościach przysłony (f/1.4)  jedynie obiekt znajdujący na pierwszym planie będzie wyraźny, a jego tło rozmazane. Natomiast przy robieniu zdjęcia wielu przedmiotów, chcemy zachować większą ostrość. Wtedy ustawiamy mniejszy otwór (f/14). Musimy pamiętać, że ta sama wartość przysłony w różnych obiektywach  może być różna, gdyż jest ona uzależniona od długości ogniskowej.  

 

Dodatkowe funkcje

Bardzo przydatną funkcją jest stabilizator. Sprawia on, że zdjęcie jest ostre mimo poruszenia ręką w trakcie jego robienia. Szczególnie przydaje się w trakcie długiego czasu naświetlania. Kolejnym dodatkiem jest autofocus. Funkcja ta pozwala na automatyczne regulowanie ostrości. W standardowym sprzęcie musisz ją ustawiać ręcznie, więc jest to wygodne rozwiązanie. Ponadto niektóre urządzenia wyposażone są w funkcję makro. Pozwala ona na robienie zdjęć z niewielkiej odległości, nawet z 30 cm. Dodatkowo Canon oferuje linię obiektywów oznaczonych literą L. W jej skład wchodzi wysokiej jakości, profesjonalny sprzęt.

 

Silnik w obiektywie

Przy wyborze odpowiedniego obiektywu warto zwrócić uwagę na zastosowany w nim silnik. Możemy spotkać się z silnikiem AFD. Jest on stosowany w starszych modelach. Jest to dość wolny i głośny napęd. Kolejnym wykorzystywanym sprzętem jest USM. Silnik ten sterowany jest falami ultradźwiękowymi. Występuje w dwóch odmianach: Ring i Micro. Pierwszy jest szybki, płynny i cichy (występuje w obiektywach oznaczonych literą L). Natomiast drugi to jego tańsza wersja, która nie daje tak spektakularnych efektów, ale wciąż jest ciekawą propozycją.

 

Waga

Ciężar obiektywu zależy głównie od ilości wykorzystanych soczewek. Stałoogniskowy zwykle będzie lżejszy, gdyż pozbawiony jest zoomu. Waży około 125 g – 425 g. Mniejsze rozmiary pozwalają na dłuższą i bardziej komfortową pracę, szczególnie w plenerze. Czasem zdarzają się cięższe modele ze stałą ogniskową. Natomiast model zmiennoogniskowy jest większy i cięższy, gdyż wyposażony jest w większą ilość soczewek. Można znaleźć lekkie modele na przykład 240 g, ale należą one do rzadkości i nie mają zbyt wielu dodatkowych funkcji. Standardowo są to obiektywy ważące około 500 g, do nawet 805 g.

 

Obiektywy Canon w dobrych cenach

Rynek oferuje modele w różnych cenach. Jednakże obiektyw jest sprzętem, który należy dobierać przede wszystkim pod kątem zdjęć, jakie chcemy zrobić. Urządzenia o stałej ogniskowej będą miały niższą cenę niż zmiennoogniskowe. Najtańsze modele można znaleźć za 450 zł. Ilość dostępnych funkcji i jakość ich wykonania rośnie wraz z ceną. Najdroższe osiągają ceny w granicach 8000 zł.

 

 

Najlepsze obiektywy Canon w 2020 roku

 

Jeśli jesteś posiadaczem aparatu Canon, to może zainteresować Cię inwestycja w obiektyw tego producenta. Za sprawą obiektywu Twoje fotografie staną się bardziej profesjonalne. Zauważysz również ogromną różnicę w jakości Twoich zdjęć. W sklepach znaleźć możesz wiele rodzajów obiektywów. Każdy z nich ma inne funkcje i jest przeznaczony do robienia określonych zdjęć. Aby ułatwić Ci zakup przygotowaliśmy ranking obiektywów Canon, który zawiera najciekawsze modele dostępne na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Canon EF 50MM F/1.8 STM

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się model Canon EF 50MM F/1.8 STM. Ten najlepszy obiektyw Canon jest stałoogniskowy i jego ogniskowa wynosi 50 mm. Jest to standardowy typ ogniskowej i pozwala na robienie jasnych zdjęć o wysokiej jakości.

Kąt widzenia tego modelu wynosi 46 stopni. Dzięki minimalnej przysłonie równej f/1,8, można nim robić fotografie w złym świetle. Natomiast maksymalna wartość przysłony to f/22. To oznacza, że za pomocą tego urządzenia można osiągnąć dużą głębię obrazu.

Model ten wyróżnia krótki obiektyw, równy 40 mm. To sprawia, że jest lekki i poręczny. Dzięki funkcjom, które pozwalają na osiągnięcie ostrego, pierwszego planu i rozmytego tła, idealnie nadaje się do robienia zdjęć portretowych.

Technologia STM zastosowana w tym sprzęcie pozwala na szybkie i płynne dostosowanie ostrości w trakcie robienia zdjęć i kręcenia filmów. Model ten jest kompatybilny z pełno- i niepełnoklatkowymi aparatami Canon Eos. Ten dobry i tani obiektyw Canon cieszy się pozytywnymi opiniami konsumentów. Użytkownicy tego sprzętu twierdzą, że pozwala na osiągnięcie rewelacyjnych efektów, gdyż zapewnia dobrą ostrość zdjęć.

Model EF 50MM F/1.8 STM to bardzo dobry obiektyw Canon do 500 zł. Jego ogniskowa jest równa 50 mm, a przysłona to f/1.8.

Zalety
Powłoka Super Spectra:

Elementy optyczne zostały pokryte powłoką Super Spectra, której celem jest ochrona przed efektem flary i nieestetycznie wyglądającymi odbiciami w momencie robienia zdjęć pod światło.

Ładne rozmycie tła:

Osoby, które użytkują ten obiektyw przyznają, że z jego pomocą można zrobić ładne fotografie z rozmytym tłem. Zdjęcia wyglądają profesjonalnie, co bardzo podoba się szczególnie początkującym fotografom.

Dobry stosunek ceny do jakości:

Jest to jeden z najtańszych obiektywów stałoogniskowych. Wielu użytkowników podkreśla, że stosunek jakości sprzętu do jego ceny jest bardzo atrakcyjny.

Metalowe mocowanie:

Model ma metalowe mocowanie, które jest wytrzymałe i nie ulega zniekształceniom.

Waga:

Dla entuzjastów fotografowania spore znaczenie ma to, żeby sprzęt był lekki. Dlatego obiektyw ważący 160 g wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Wady
Silnik STM:

W niektórych recenzjach można przeczytać, że silnik STM do regulacji ostrości mógłby działać nieco płynniej.

 

 

 

 

Canon EF 24-105MM F/4L IS USM (0344B006)

 

Kolejne miejsce na naszej liście zajął model Canon EF 24-105MM F/4L IS USM. Produkt ten należy do serii L. To oznacza, że jest to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów.

Obiektyw ten jest zmiennoogniskowy. Pozwala to na płynną zmianę ogniskowej i kąta widzenia. Zakres ogniskowych można ustawić między 24 mm, a 105 mm. Minimalny otwór przesłony tego urządzenia to f/4, a maksymalny wynosi f/22. Wykorzystany w tym obiektywie system stabilizacji obrazu pozwala na robienie ostrych zdjęć w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub przy użyciu dużych ogniskowych. Obiektyw ten umożliwia osiągnięcie dużej głębi obrazu. Najlepiej sprawdzi się przy robieniu zdjęć portretowych oraz przyrody.

Dodatkowym atutem tego sprzętu jest odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Zawdzięcza to wysokiej jakości materiałom wykorzystanym do produkcji. W tym modelu zastosowano silnik USM. Zapewnia on ciche i szybkie działanie obiektywu. Konsumenci doceniają ten model za wytrzymałość i funkcjonalność.

Obiektyw zmiennoogniskowy Canon EF 24-105MM F/4L IS USM (0344B006) waży 670 g. Model ma regulowaną ogniskową w zakresie od 24 mm do 105 mm.

Zalety
Napęd pierścieniowy:

Sprzęt wyposażono w napęd pierścieniowy USM (silnik ultradźwiękowy), co daje możliwość szybkiego regulowania ostrości. W momencie przekręcania pierścienia nie słychać nieprzyjemnego szumu.

Stabilizator obrazu:

Canon EF 24-105MM F/4L IS USM (0344B006) ma 3-stopniowy stabilizator obrazu, więc nawet jeśli nie używamy statywu do wykonania fotografii, możemy być pewni, że nie będzie ona poruszona.

Szkło Super UD:

Na uwagę zasługuje szkło Super UD, które powoduje, że rejestrowany obraz jest wyrazisty i ma zachowany odpowiedni kontrast. Na krawędziach obiektów znajdujących się na zdjęciu nie ma kolorowych otoczek.

Solidna konstrukcja:

Obiektyw wykonano z dobrej jakości materiałów. Konstrukcja jest odpowiednio szczelna, więc do elementów optycznych nie dostaje się kurz ani wilgoć. Użytkownik musi pamiętać tylko o bezpiecznym przechowywaniu modelu.

Wady
Taśma:

Użytkownicy wskazują, że taśma, która łączy styki z modułem przysłony wewnątrz sprzętu, nie jest najlepszej jakości.

 

 

 

 

Canon EF 40MM F/2.8 STM

 

Na trzeciej pozycji naszego rankingu znalazł się Canon EF 40MM F/2.8 STM. Model ten posiada stałą ogniskową, która wynosi 40 mm. Sprawia ona, że zdjęcia będą bardzo ostre, szczególnie przy małych formatach fotografii.

Model ten idealnie nadaje się do wykonywania portretów, krajobrazów czy zdjęć ulic. Jest to obiektyw szerokokątny. To sprawia, że można robić ujęcia dużych przedmiotów z bliska ( już z 30 cm).

Wykorzystana w nim technologia STM daje możliwość dostosowania ostrości w trakcie robienia zdjęć czy nagrywania filmów. Sprzęt ten pozwala na stosunkowo szybki autofocus. Maksymalna przysłona tego modelu wynosi f/2,8, a minimalna to f/22. Dzięki takiej rozpiętości użytkownik może decydować o obszarze ostrości. Oprócz tego maksymalna przysłona pozwala na robienie dobrych ujęć przy słabym oświetleniu.

Użytkownicy twierdzą, że model ten bardzo dobrze się sprawdza, nawet w trudniejszych warunkach. Konsumenci wysoko oceniają stosunek ceny do jakości tego sprzętu.

Canon EF 40MM F/2.8 STM to obiektyw stałoogniskowy z filtrem o średnicy równej 52 mm. Ogniskowa modelu wynosi 40 mm.

Zalety
Szeroki zakres regulacji przysłony:

Użytkownik może ustawiać przesłonę w zakresie od f/2.8 do f/22, a tym samym łatwo regulować głębie ostrości. Niezależnie od tego, czy zależy nam na sfotografowaniu szczegółu czy szerokiej perspektywy, ten model będzie odpowiedni.

Uniwersalna ogniskowa:

Prezentowany obiektyw ma uniwersalną ogniskową (40 mm). W rezultacie będzie on odpowiedni do robienia zdjęć portretowych, a także krajobrazów czy fotografii ulicznej.

Kompaktowe wymiary i niewielka waga:

Fotografom bardzo podoba się to, że model ma kompaktowe wymiary (68,2 mm x 22,8 mm), a dodatkowo jest wyjątkowo lekki (130 g). Jeśli mamy stosunkowo lekki korpus, noszenie aparatu nie będzie męczące.

Wady
Jasność:

Część osób przyznaje, że obiektyw mógłby być nieco jaśniejszy. Wtedy zdjęcia wykonywane przy słabszym świetle wyglądałyby bardziej profesjonalnie.

 

 

 

 

Canon EF-S 55-250MM F/4-5.6 IS STM

 

Model Canon EF-S 55-250MM F/4-5.6 IS STM jest kolejnym obiektywem wartym uwagi. Jest to sprzęt zmiennoogniskowy. Zakres ogniskowych wynosi od 55 mm do 250 mm. Minimalna przysłona wynosi f/4, a maksymalna to f/5,6. To oznacza, że tło fotografowanego przedmiotu będzie dość ostre.

Model ten waży 375 g. Jest to stosunkowo lekki, a jednocześnie kompaktowy obiektyw. W sprzęcie tym wykorzystano stabilizator obrazu. To sprawia, że zdjęcia zachowują ostrość, nawet przy przypadkowym poruszeniu aparatem.

Ponadto, urządzenie świetnie nadaje się do uwiecznienia poruszających się obiektów. Model ten wyposażony został w technologię STM, która wpływa na zachowanie ostrości w trakcie nagrywania filmów, a także sprawia, że aparat cicho i płynnie pracuje. Najkrótsza odległość od obiektywu powinna wynosić 85 cm.

Sprzęt ten najlepiej sprawdzi się w połączeniu z aparatem EOS o zmiennoogniskowej 18-55 mm. Jego funkcje zostaną najpełniej wykorzystane przy fotografowaniu przyrody, sportu czy podróży. Konsumenci doceniają ten produkt za dobrą jakość optyki i łatwość montażu.

Obiektyw Canon EF-S 55-250MM F/4-5.6 IS STM ma ogniskową regulowaną w zakresie od 55 mm do 250 mm. Średnica filtra wynosi 58 mm.

Zalety
Cicha regulacja ostrości:

Dzięki technologii STM regulacja głośności przebiega cicho i płynnie, co ma szczególnie ważne znaczenie w przypadku, gdy korzystamy z aparatu do nagrywania filmów.

Spore przybliżenie:

Obiektyw ma spore przybliżenie, dzięki czemu możemy z niego korzystać do fotografowania przyrody czy rozgrywek sportowych.

Wygoda użytkowania:

Na wygodę użytkowania urządzenia ma wpływ nie tylko jego łatwa obsługa, ale także niewielka waga. Wynosi ona 375 g, co przy pozostałych parametrach jest bardzo dobrym wynikiem.

Wady
Dla amatorów:

Prezentowany obiektyw na pewno spodoba się amatorom, ale nie spełni oczekiwań profesjonalistów.

Plastikowa konstrukcja:

Model ma plastikową, podatną na drobne zarysowania konstrukcję. Trzeba odpowiednio przechowywać sprzęt, aby nie doszło do jego uszkodzenia.

 

 

 

 

Canon EF-S 18-135MM F/3.5-5.6

 

Nasz ranking zamyka Canon EF-S 18-135MM F/3.5-5.6. Jest to standardowy sprzęt ze zmienną ogniskową, której długość wynosi od 29 mm do 216 mm. Tak duża rozpiętość pozwala na korzystanie z tego modelu jak z aparatu szerokokątnego i teleobiektywu. Dzięki temu nadaje się do fotografowania zarówno panoramy, jak i wydarzeń sportowych.

Minimalna przysłona tego sprzętu wynosi f/3,5 – f/5,6, a maksymalna f/22 – f/36. To pozwala na robienie zdjęć w ciemnych pomieszczeniach, a także na uzyskanie dobrej ostrości. Kąt widzenia tego modelu wynosi 74,3 – 11,5 stopnia. Najkrótsza odległość, z której można fotografować obiekt, aby uzyskać ostrość to 45 cm.

Waga obiektywu to 455 g. Sprzęt ten jest dość ciężki, wygodniej jest go ustawić na statywie. Produkt ten wyposażony został w stabilizator obrazu, co pozwala na zrobienie ujęcia poruszającego się obiektu. Jest kompatybilny z kilkoma rodzajami aparatów z mocowaniem EF-S. Opinie o obiektywach Canon są pozytywne. Model ten doceniany jest za łatwość montażu i solidność wykonania.

Canon EF-S 18-135MM F/3.5-5.6 to obiektyw o ogniskowej od 18 mm do 135 mm. Sprzęt waży 455 g.

Zalety
Stabilizator obrazu:

Model ma skuteczny system stabilizacji obrazu, który niweluje ewentualne drgania, co przekłada się na lepszą jakość nagrywanych filmów i wykonywanych zdjęć. Potwierdzeniem na to jest test obiektywów Canon EF-S 18-135MM F/3.5-5.6.

Możliwość zamontowania filtrów zewnętrznych:

Użytkownik ma możliwość zamontowania różnorodnych filtrów zewnętrznych pozwalających na wykonywanie bardziej oryginalnych ujęć.

Wady
Plastikowy bagnet:

Model ma plastikowy bagnet, który, choć jest stosunkowo lekki, nie wykazuje dużej odporności na drobne zarysowania. Przenosząc obiektyw musimy pamiętać, aby za każdym razem używać dobrej jakości pokrowca.

Wyłącznie dla początkujących:

Użytkownicy przyznają, że obiektyw zadowoli jedynie początkujących i ewentualnie średnio zaawansowanych fotografów.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status