Dekodery DVBT ranking

Ostatnio aktualizowane: 06.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Chcesz się dowiedzieć, jaki dekoder DVB-T jest polecany? Przeanalizowaliśmy sytuację w sklepach online oraz stacjonarnych i dowiedzieliśmy się, że użytkownicy są bardzo zadowoleni ze sprzętu Enerwell DVB-T2. Urządzenie jest odpowiednie do użytku w każdym domu. Tuner umożliwia odbieranie kanałów telewizji naziemnej, które nie zostały zakodowane. Po uruchomieniu dekoder sam wyszukuje kanały, co jest bardzo wygodne i stosunkowo szybkie. Do sprzętu można podłączyć np. pendrive’a i nagrywać na niego wybrane programy telewizyjne. Z pamięci przenośnej można także oglądać na telewizorze filmy czy zdjęcia. Urządzenie umożliwia zatrzymanie programu i przewijanie go wstecz. Wiele osób jest bardzo zadowolonych z dekodera Mat STB HD i poleca go innym. Tuner jest przeznaczony dla osób, które mają telewizor kineskopowy, LED czy plazmowy, bez możliwości oglądania kanałów cyfrowej telewizji naziemnej. Urządzenie obsługuje się pilotem, który reaguje nawet z większej odległości, trzeba tylko pamiętać, aby nalepkę na podczerwień umieścić z przodu obudowy. Istnieje możliwość zapisywania wybranych programów w pamięci zewnętrznej i oglądania ich w późniejszym czasie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma na tyle kompaktowe wymiary, że z pewnością zmieści się na półce tuż przy telewizorze. Dekoder ma funkcję automatycznego wyszukiwania kanałów, dlatego nie ma potrzeby ręcznego wprowadzania ich częstotliwości. Model ma wszystkie potrzebne złącza.

Wady

Wadą sprzętu jest mało wytrzymała obudowa. Wykonano ją ze słabego gatunkowo tworzywa sztucznego i szybko pojawiają się na niej zarysowania.

Podsumowanie

Tuner obsługuje format MPEG-2 i MPEG-4. Daje on możliwość oglądania programów w jakości HD. Ponieważ dekoder ma port USB, możemy do niego podłączyć pendrive lub inny nośnik danych i przeglądać różne pliki – zdjęcia oraz pliki wideo. To sprzęt z funkcją Timeshift umożliwiającą zatrzymanie oglądanego programu.

Drugi wybór

Zalety

Tuner można podłączyć do dowolnego telewizora – plazmowego, LCD i kineskopowego. Urządzenie pozwala na nagrywanie filmów. Co więcej, możemy wykorzystać je jako odtwarzacz multimediów: zdjęć, plików wideo oraz utworów muzycznych. Dekoder podłącza się bezpośrednio do telewizora, nie musi stać na półce.

Wady

Model obsługuje się przy pomocy bezprzewodowego pilota. Według niektórych osób jest on za duży i mało poręczny, często wyślizguje się z dłoni.

Podsumowanie

Dekoder ma wyjście HDMI, port USB oraz wyjście antenowe. Co ważne, sprzęt można podłączyć nawet do telewizora zawieszonego na ścianie. Urządzenie obsługuje format MPEG-2 i MPEG-4. Model daje możliwość rozpoczęcia i zakończenia nagrywania o określonej godzinie

Rozważ też

Zalety

Dekoder można wykorzystać jako multimedialny odtwarzacz. Pozwala on na przeglądanie zdjęć, plików wideo oraz słuchanie muzyki. Model wyposażono w wiele przydatnych funkcji, np. wyświetlanie napisów, planowanie nagrywania i zatrzymanie programu nadawanego na żywo.

Wady

Sprzęt może negatywnie wpływać na wystrój pomieszczenia. Użytkownicy uważają, że dekoder wygląda mało elegancko, w dodatku po pewnym czasie na obudowie pojawiają się zarysowania i przetarcia.

Podsumowanie

Tuner ma kompaktowe wymiary. Jest on wyposażony w kartę sieciową, wyjście SCART, port USB oraz złącze HDMI. Dekoder jest łatwy w obsłudze, dołączono do niego pilota. Sprzęt obsługuje najpopularniejsze formaty plików, takie jak MP3, MP4, JPG, AVI, BMP oraz ACC.

 

 

Jaki dekoder DVB-T kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kilka lat temu w Polsce wyłączono analogowy sygnał telewizyjny. Na szczęście nie musimy inwestować w nowoczesny telewizor, aby móc odbierać sygnał cyfrowy. Posiadacze starszych urządzeń muszą jedynie dokupić niewielki dekoder DVB-T, ale jak się okazuje, wybór odpowiedniego modelu nie zawsze jest prosty. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik zakupowy na temat tego typu sprzętów.

 

 

Kodowanie

Uważa się, że to przede wszystkim kodowanie ma wpływ na to, jaki dekoder DVB-T jest najlepszy. Urządzenie powinno obsługiwać format MPEG-4, wtedy będziemy mogli swobodnie oglądać telewizję. Warto dodatkowo sprawdzić, czy tuner daje możliwość odbioru sygnału HD. Jeżeli nie, nie będziemy mieli dostępu do kanałów nadawanych w lepszej rozdzielczości (których jest coraz więcej) i pozostanie nam oglądanie programów SD, czyli w nieco gorszej jakości.

 

Złącza

Poza samym kodowaniem należy również sprawdzić ilość i rodzaje złącz, w jakie wyposażono tuner. Najważniejsze jest gniazdo antenowe (do niego podłącza się antenę) oraz wyjście wideo. Może to być złącze HDMI lub SCART, czyli analogowe, znajdziemy je w starszych modelach telewizorów (głównie kineskopowych). Złącze HDMI ma większość nowoczesnych tele-odbiorników i służy do przesyłania sygnału cyfrowego w wyższej jakości. Dekoder DVB-T może mieć też analogowe złącze wideo, Component Video. Jest ono przeznaczone do przesyłania obrazu w rozdzielczości HD.

Często możemy usłyszeć, że najlepszy dekoder DVB-T ma jeden lub kilka portów USB. Do takiego tunera możemy bez przeszkód podłączyć pendrive’a, odtwarzacz muzyki, inny zewnętrzny nośnik danych lub nawet komputer. To daje nam możliwość wykorzystania dekodera do przeglądania zdjęć z wakacji, plików wideo czy słuchania swoich ulubionych utworów.

 

Jakość dźwięku

Osoby, które chcą, aby zakupiony tuner umożliwiał odbiór dźwięków przestrzennych, powinny sprawdzić, czy sprzęt ma pozwalające na to gniazda. Za przesyłanie sygnału cyfrowego audio odpowiada złącze RCA chinch (S/PDIF), a analogowego – chinch. To drugie składa się nie z jednego, ale dwóch gniazd, bo pierwsze odpowiada za kanał lewy, a drugie za prawy. Bardzo często tunery DVB-T mają również stereofoniczne, analogowe złącze jack.

 

Obudowa

Zwykle dekoder DVB-T stoi tuż przy telewizorze, dlatego powinien dobrze się prezentować, a przy okazji wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa takich sprzętów przeważnie jest wykonana z tworzyw sztucznych, może mieć matowe lub błyszczące wykończenie. Tunery są najczęściej czarne, więc można je łatwo dopasować do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza i samych telewizorów. Na przednim panelu obudowy urządzenia znajduje się niewielki, numeryczny wyświetlacz, kilka przycisków, a także dioda LED informująca o stanie działania tunera.

 

Wymiary

Co prawda dekodery DVB-T są w większości wyjątkowo małe, ale lepiej sprawdzić całkowite wymiary sprzętu, żeby później nie okazało się, że nie możemy ustawić go przy telewizorze. Niektóre modele są tak niewielkie, że mieszczą się w dłoni, można je wpiąć bezpośrednio do odpowiedniego gniazda umieszczonego z tyłu tele-odbiornika.

 

Dostępne funkcje

Tunery, które znajdziemy w sklepach, różnią się między sobą nie tylko wymiarami czy wyglądem obudowy, ale i liczbą dostępnych funkcji. Jeśli mamy wątpliwości, jaki dekoder DVB-T wybrać, należy porównać sprzęty pod kątem ich praktyczności. Standardowo tuner daje nam dostęp m.in. do informacji o numerze kanału, nazwie stacji, tytule oglądanego programu oraz czasu jego trwania. Dekoder powinien również mieć funkcję EPG (to elektroniczny przewodnik po kanałach), wyboru napisów czy blokady rodzicielskiej, pozwalającej na ograniczenie dostępu do tych stacji, które nadają treści nieodpowiednie dla dzieci. Bardziej funkcjonalne tunery pozwalają na zatrzymanie programu nadawanego na żywo (opcja Timeshift) oraz nagrywanie, np. na zewnętrznym nośniku danych. Co ciekawe, niektóre sprzęty są wyposażone w gniazdo RJ-45, a więc można je podłączyć do Internetu przy pomocy kabla sieciowego LAN.

 

 

Automatyczna instalacja i wyszukiwanie kanałów

Dobór ustawień podłączonego do telewizora tunera nie musi być trudny. Wystarczy wybrać model z automatyczną instalacją. Wtedy nie będziemy narzekać, że obsługa urządzenia jest zbyt skomplikowana. Również wyszukiwanie kanałów może być automatyczne, wówczas unikniemy konieczności wprowadzania ich numerów, odpowiednich dla danego multipleksu.

 

Pilot

Do każdego dekodera DVB-T jest dołączony bezprzewodowy pilot, za sprawą którego możemy szybko zmieniać kanały, włączać i wyłączać sprzęt czy zmieniać poziom głośności dźwięków. Pilot powinien mieć dobrze opisane przyciski, inaczej długo będziemy się zastanawiać, do czego służy każdy z nich. Co więcej, musi on być odporny na uszkodzenia, inaczej szybko ulegnie awarii choćby na skutek przypadkowego upadku na podłogę. Zwykle pilot jest zasilany dwiema bateriami AA lub AAA, można też wykorzystać akumulatorki przystosowane do wielokrotnego ładowania.

 

Dekodery DVB-T w dobrych cenach

Dla posiadaczy telewizorów nieobsługujących formatu MPEG-4 zakup dekodera DVB-T jest koniecznością, ale większość takich urządzeń jest stosunkowo tania. Ich cena mieści się w przedziale od 50 zł do 150 zł. Do niektórych tunerów dołączony jest nie tylko pilot, ale i antena, np. pokojowa lub zewnętrzna, razem z uchwytem umożliwiającym jej przymocowanie. Droższe modele, kosztujące ponad 300 zł, są wyposażone w nowoczesne technologie i pozwalają na oglądanie telewizji w jakości 4K.

 

 

Najlepsze dekodery DVB-T w 2021 roku

 

Dla wszystkich szukających sprzętu naziemnego, polecanego przez konsumentów, stworzyliśmy poniższy ranking dekoderów DVB-T – zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem.

 

Nasze zalecenia

 

Enerwell DVB-T2

 

Warto zwrócić uwagę na model Enerwell DVB-T2, który spodobał się wielu konsumentom. Dekoder umożliwia automatyczne wyszukiwanie kanałów, w efekcie czego można szybko znaleźć dostępne programy na telewizorze. Urządzenie odbiera kanały z Mulitiplexów: 1, 2, 3, 8, czyli pakietów kanałów telewizyjnych i radiowych nadawanych na jednej częstotliwości. Sprzęt jest przystosowany do odbierania wszystkich kanałów niekodowanych telewizji naziemnej w Polsce.

Ten dobry i tani dekoder DVB-T umożliwia oglądanie kanałów w jakości HD. Sprzęt ma porty wyjściowe AUX (do urządzeń Hi-Fi, bez specjalnego złącza), COAXIAL (złącze do przesyłania dźwięków), HDMI (do podłączania telewizora) i SCART/EURO (eurozłącze do zestawów AV oraz przesyłania sygnału analogowego). Konsumenci są zadowoleni, że model jest niewielki i dobrze prezentuje się przy telewizorze.

Sprzęt ma wbudowaną funkcję Timeshift, która pozwala na zatrzymanie oraz przewijanie programu, co przydaje się, gdy trzeba odejść od telewizora w istotnym momencie filmu. Wybrane programy można nagrywać na np. pendrive lub dysk zewnętrzny i oglądać je później.

Sprzęt Enerwell DVB-T2 ma wyjście HDMI, SCART/EURO, AUX oraz COAXIAL. To dobry dekoder DVB-T do 100 zł dekodujący w formacie MPEG-2, MPEG-4 i H.264.

Zalety
Kompaktowe wymiary:

To bardzo małe urządzenie, dlatego z pewnością zmieści się na półce. Można je bez przeszkód ustawić przy telewizorze z dużą podstawką.

Automatyczne wyszukiwanie kanałów:

Nie musimy ręcznie wpisywać częstotliwości poszczególnych kanałów. Dekoder znajdzie je automatycznie.

Jakość HD:

Sprzęt pozwala oglądać programy telewizyjne w jakości HD, a to daje możliwość dostrzeżenia na ekranie więcej szczegółów.

Funkcja Timeshift:

Dekoder jest wyposażony w praktyczną funkcję Timeshift. Pozwala ona na zatrzymanie, jak również przewijanie programu telewizyjnego.

Port USB:

Ponieważ model ma port USB, możemy do niego podłączyć pendrive lub inne urządzenie poprzez odpowiedni kabel. To umożliwia oglądanie na ekranie telewizora np. zdjęć i filmów z wakacji.

Wady
Mało wytrzymała obudowa:

Część posiadaczy sprzętu uważa, że jego obudowa została wykonana ze słabego gatunkowo plastiku i nie jest w pełni odporna na uszkodzenia.

 

 

 

 

Mat STB HD

 

Mat STB HD to urządzenie naziemne, które umożliwia odbieranie różnych kanałów cyfrowych zarówno telewizyjnych, jak i radiowych. Kupujący twierdzą, że tuner można łatwo ustawić i podłączyć do telewizora.

Sprzęt jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli ma się w domu sprawny telewizor kineskopowy albo telewizor LCD, który nie odbiera obrazu. Dlaczego? Tuner umożliwia oglądanie programów z naziemnej telewizji cyfrowej w dobrej jakości na dowolnym telewizorze. Mając założoną antenę oraz przewód i podłączając ten dekoder, można oglądać wiele kanałów.

Urządzenie ma wejście USB, co pozwala na podłączenie pendrive’a lub pamięci zewnętrznej. Model może odtwarzać różne pliki, co pozwala na oglądanie na telewizorze własnych filmów i zdjęć z wycieczek, a także innych multimediów. Sprzęt ma funkcję nagrywania, dlatego, jeśli Twój ulubiony program jest emitowany w środku nocy, można go nagrać i obejrzeć o innej porze. Dekoder daje możliwość odtwarzania teletekstu oraz napisów.

Mat STB HD to model obsługujący format MPEG-2 i MPEG-4. Urządzenie wyposażono m.in. w port USB, wyjście HDMI i antenowe.

Zalety
Pasuje do starszych telewizorów:

Dekoder nadaje się do podłączenia do telewizora LCD, plazmowego, a nawet kineskopowego. Jest on kompatybilny nawet ze starszymi sprzętami.

Jest niewidoczny:

Nie jest to urządzenie, które musi stać na półce przy telewizorze. Jest ono zbudowane w taki sposób, że można je wpiąć bezpośrednio do wejścia SCART znajdującego się na tylnym panelu tele-odbiornika.

Możliwość nagrywania programów:

Model daje możliwość nagrywania programów telewizyjnych. Dostępne tryby to: nagrywanie aktualnie oglądanego filmu, czasowe, wybranych kanałów z elektronicznego przewodnika programowego oraz rozpoczęcie i zakończenie nagrywania o określonej godzinie.

Odtwarzacz multimediów:

Tuner możemy wykorzystać jako odtwarzacz multimediów. Możemy podłączyć do niego zewnętrzny nośnik danych i obejrzeć zdjęcia, filmy czy posłuchać muzyki.

Wady
Nieporęczny pilot:

Do obsługi dekodera służy dołączony do kompletu pilot. Pojawiają się opinie, że jest on mało poręczny.

 

 

 

 

Wiwa HD 158

 

Tuner Wiwa HD 158 spełnia wymagania wielu użytkowników, ponieważ można go podłączyć do Internetu. Aby otrzymać połączenie z Internetem, antenę Wi-Fi podłącza się do dekodera poprzez port USB lub modem przez złącze RJ-45. Urządzenie umożliwia dekodowanie programów cyfrowych, które są dostępne w telewizji naziemnej, ale trzeba połączyć się z anteną.

Dekoder ma wymiary: 15 cm x 10 cm x 3,3 cm, więc na stoliku zajmuje niewiele miejsca. Wygodny pilot pozwala łatwo obsługiwać sprzęt, wyświetlacz jest czytelny, pokazuje np. numer włączonego kanału lub wyświetla godzinę, a dioda obok informuje, czy urządzenia działa.

Użytkownicy zauważyli, że sprzęt umożliwia otrzymanie dobrego obrazu, a także wyraźnego dźwięku. Dekoder można łatwo i szybko zamontować, a także obsłużyć. Urządzenie daje możliwość przeglądania zdjęć i filmów nagranych na pamięć zewnętrzną. Multimedia wyświetlane na telewizorze nie mają niższej jakości niż oryginalna. Model ma złącze antenowe, HDMI i SCART.

Dekoder Wiwa HD 158 to model ze złączem HDMI, portem USB, kartą sieciową i wyjściem SCART. Wymiary sprzętu to: 15 cm x 10 cm x 3,3 cm.

Zalety
Wiele przydatnych funkcji:

Tuner ma wiele przydatnych funkcji pozytywnie wpływających na komfort użytkowania. Są to m.in.: zatrzymanie programu nadawanego na żywo, wyświetlanie i wybór napisów czy planowanie nagrywania.

Możliwość podłączenia do Internetu:

Dekoder daje możliwość podłączenia go do Internetu. Możemy to zrobić za pośrednictwem anteny Wi-Fi podłączonej do portu USB lub kabla umieszczonego w złączu RJ45.

Odtwarzanie plików audio, foto i video:

Urządzenie pozwala na odtwarzanie różnych plików audio, foto oraz video. Sprzęt obsługuje najpopularniejsze formaty, takie jak: ACC, MP3, MP4, AVI, FLV, JPG, PNG i BMP.

Wady
Mało elegancki design:

Jak pokazał test dekoderów DVB-T, nie jest to model, który można zaliczyć do elegancko wyglądających sprzętów. Część osób uważa, że może on negatywnie wpływać na wystrój wnętrza.

 

 

 

 

Technisat TerraBox T2 HD 

 

Interesującym tunerem jest Technisat TerraBox T2 HD, ponieważ jest szybki i łatwy w użyciu. Dekoder spodobał się wielu użytkownikom, którzy stwierdzili, że programy działają bez problemu. Urządzenie umożliwia odbieranie darmowych kanałów SD i HD (te drugie są nadawane w wysokiej rozdzielczości), czyli należących do cyfrowej telewizji naziemnej.

Urządzenie jest zgodne ze standardami DVB-T, MPEG-4 i PVR-ready. PVR-ready daje możliwość nagrywania wybranych programów i obejrzenia ich w momencie, kiedy ma się czas. Sprzęt jest chętnie używany do oglądania filmów oraz przeglądania zdjęć z nośnika USB.

Dekoder ma wbudowane złącze HDMI, złącze EURO, wyjście koaksjalne (dzięki niemu nie tworzą się zniekształcenia dźwięków), wyjście audio, wejście USB 2.0 oraz wejście antenowe. Wymiary produktu są równe 17,5 cm x 17,5 cm x 4,7 cm i waży on 100 g. Sprzęt obsługuje się przy użyciu pilota, który jest poręczny i wygodny w użyciu.

Urządzenie Technisat TerraBox T2 HD ma wymiary: 17,5 cm x 17,5 cm x 4,7 cm. To dekoder obsługujący standard MPEG-2, MPEG-4 i H.264. Ma on wyjście HDMI, EURO, port USB, wejście antenowe i wyjście audio.

Zalety
Dostęp do EPG:

Tuner daje nam dostęp do EPG, czyli elektronicznego przewodnika po programach. Uzyskujemy więc informacje o nadawanych audycjach na danym kanale.

Łatwa obsługa:

Model jest łatwy w obsłudze, świetnie nadaje się zwłaszcza dla osób starszych. Do zestawu dołączono poręczny pilot z dobrze opisanymi przyciskami. Warto dodać, że sprzęt ma menu w języku polskim.

PVR-ready:

To model z funkcją PVR-ready, co oznacza, że pozwala na nagrywanie programów telewizyjnych na zewnętrzny dysk podłączony do portu USB.

Wady
Brakuje złącza Ethernet:

Tuner nie ma złącza Ethernet, nie można go podłączyć do Internetu.

Czasami się zacina:

Od czasu do czasu urządzenie się zacina, zwłaszcza po kilku godzinach oglądania telewizji.

 

 

 

 

Manta DVBT06SXT2

 

Sprzęt Manta DVBT06SXT2 jest bardzo przydatny w użytku na co dzień, szczególnie kiedy telewizor nie jest w stanie odczytywać kanałów z cyfrowej telewizji naziemnej. Urządzenie umożliwia dekodowanie standardów telewizji i radia takich jak rozdzielczość HD, Dolby Digital Plus czy programy w standardzie MPEG-2 i MPEG-4.

Wiesz, jakie są opinie o dekoderach DVB-T producenta Manta? Produkty firmy są oceniane wysoko w szczególności z powodu łatwej obsługi, a opisywany sprzęt jest dobrze komentowany za niewielkie wymiary i atrakcyjny wygląd.

Model ma złącze SCART, które umożliwia podłączenie starszych telewizorów. W urządzeniu wykorzystano złącze cyfrowe audio oraz HDMI, które znajduje się także w TV np. w LCD lub plazmowym. Wejście USB umożliwia podłączenie do dekodera zewnętrznego dysku twardego czy pendrive’a i nagrywanie na nich wybranych programów telewizyjnych oraz odtwarzanie z niego filmów wideo, zdjęć czy muzyki.

Tuner Manta DVBT06SXT2 wyposażono w port USB, złącze HDMI, SCART i wyjście audio. Obsługuje on format kodowania MPEG-2 i MPEG-4.

Zalety
Nie tylko do oglądania telewizji:

Mając ten dekoder, możemy swobodnie oglądać cyfrową telewizję naziemną, ale nie tylko. Dzięki niemu telewizor można również wykorzystać do słuchania muzyki, przeglądania zdjęć i wideo zapisanych na zewnętrznym nośniku danych. Model obsługuje popularne formaty plików, w tym MP3, WAV, JPG, AVI i VOB.

Nagrywanie programów:

Tuner pozwala na nagrywanie programów i zapisywanie ich na podłączonym do niego nośniku. Nie musimy się więc martwić, że stracimy okazję na obejrzenie wybranego filmu czy serialu.

Wady
Brakuje kilku funkcji:

Niektórym użytkownikom brakuje kilku przydatnych funkcji. Są to przede wszystkim: Timeshift, blokada rodzicielska oraz możliwość podłączenia do Internetu. Z tego powodu urządzenie może okazać się zbyt mało praktyczne i zaawansowane technologicznie.

Skomplikowana instalacja:

Są osoby, które narzekają na to, że instalacja i wybór właściwych ustawień tunera to zbyt skomplikowane czynności, z którymi nie poradziły sobie samodzielnie.

 

 

 

 

Jak podłączyć dekoder DVBT?

 

Podłączenie dekodera DVBT pozwoli nam uzyskać dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. Dowiedziałeś się, jaki dekoder DVBT jest polecany, kupiłeś odpowiednie urządzenie i teraz zastanawiasz się, jak je prawidłowo zainstalować, by spełniało swoją funkcję? W tej części zawarliśmy przydatne wskazówki, które to ułatwią.

 

 

Korzyści z podłączenia dekodera DVBT

Największą zaletą używania dekodera DVBT jest dostęp do większej liczby kanałów niż w przypadku zwykłego sygnału analogowego. Możemy także transmitować większą liczbę programów w obrębie jednego kanału. Dodatkowo mamy zapewnioną idealną jakość dźwięku i obrazu. Dekoder oferuje również funkcje, które zwiększają komfort oglądania telewizji. Są to między innymi elektroniczny przewodnik po programach, kilka wersji językowych oraz korzystanie z napisów, możliwość nagrywania programu telewizyjnego, a także VOD, czyli wirtualne wypożyczanie filmów i programów. Cyfrową telewizję naziemną możemy także odbierać na naszym laptopie. Wystarczy podłączyć dekoder DVBT z anteną do portu USB w naszym komputerze.

 

Potrzebne akcesoria

Przed przystąpieniem do podłączania dekodera DVBT warto się upewnić, że mamy wszystkie niezbędne akcesoria. Oprócz samego dekodera, potrzebne nam będą również zasilacz (zazwyczaj jest dołączony do zestawu), kabel antenowy, a także przewód do połączenia telewizora z dekoderem. Tego typu kabel nie jest dołączony do zestawu i należy zakupić go oddzielnie, dobierając do istniejącego gniazda w telewizorze. Najczęściej jest to przewód ze złączem SCART lub EURO-EURO, które pasują do większości gniazd w nowych odbiornikach.

 

Jak podłączyć dekoder DVBT do nowego telewizora?

Jeśli jesteś posiadaczem nowszego typu telewizora, przystosowanego do odbioru MPEG-4, który ma przynajmniej jedno gniazdo wizyjne (SCART, HDMI, lub CINCH), powinieneś zastosować kilka prostych kroków, aby podłączyć dekoder DVBT.

Na początku należy przygotować tuner i podłączyć go do gniazda zasilającego za pomocą dołączonego zasilacza. Następnie znajdź kabel antenowy, odepnij go od telewizora i podłącz do odpowiedniego wejścia w dekoderze. Kolejnym krokiem jest połączenie odbiornika z tunerem przy użyciu specjalnego przewodu. Może to być SCART, CINCH lub HDMI.

W kolejnym kroku należy wejść w ustawienia telewizora i wybrać tryb pracy ze źródła zewnętrznego. Włączamy dekoder DVB-T i rozpoczynamy automatyczne wyszukiwanie dostępnych kanałów. Na koniec ustawiamy dostępne programy według indywidualnych preferencji. Jeśli tuner nie wyszukuje wszystkich kanałów, które powinien, wyszukiwanie warto przeprowadzić kilkakrotnie. Jeśli to nie przyniesie efektów, poprawmy ustawienie anteny. Jednak jeśli to również nie pomoże, zgłoś problem do producenta dekodera.

 

 

Jak podłączyć dekoder DVBT do starszego telewizora?

Posiadanie starszego modelu odbiornika telewizyjnego nie musi oznaczać, że nie możemy korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej. Wystarczy jedynie inaczej podłączyć do niego dekoder DVBT. Jeśli telewizor ma jedynie gniazdo antenowe, niezbędny jest zakup dodatkowej przystawki, czyli tak zwanego modulatora. Aby prawidłowo zsynchronizować urządzenie z telewizorem i dekoderem, warto poprosić o pomoc serwis RTV lub wyspecjalizowany zakład instalatorski. W celu bezpiecznej instalacji dekodera DVBT, przed podłączaniem upewnijmy się, że wszystkie kable zasilające używanych urządzeń są odłączone.

 

Jakiej anteny użyć do dekodera DVBT?

Aby dekoder DVBT działał jak najlepiej, możemy dodatkowo zastosować zwykłą antenę telewizyjną. Eksperci zalecają także użycie anten kierunkowych, które lepiej odbierają sygnał. Nie najlepszym rozwiązaniem są natomiast anteny siatkowe, ponieważ mogą odbierać dużą ilość różnych zakłóceń.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir