fbpx

Radioodtwarzacze samochodowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.06.19

 

Chcesz wiedzieć, który radioodtwarzacz samochodowy cieszy się obecnie największą popularnością wśród konsumentów? Zapoznaj się więc z naszym rankingiem. Umieściliśmy w nim opisy najlepszych sprzętów do aut, które umożliwiają słuchanie muzyki podczas jazdy. Wytypowaliśmy je po dokładnej analizie opublikowanych w Internecie opinii. Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje model Vordon HT-869BT. To zaawansowany technologicznie sprzęt, który ma dotykowy wyświetlacz LCD. Urządzenie wyposażono także w wejścia USB i AUX, umożliwiające podłączenie różnych nośników danych. Co więcej, produkt możemy w razie konieczności wykorzystać jako zestaw głośnomówiący. W ten sposób unikamy otrzymania mandatu i punktów karnych za jazdę z telefonem komórkowym w dłoni. Z kolei drugie miejsce należy do radioodtwarzacza Pioneer MVH-190UB. Ponieważ pasuje on do otworu montażowego 1 DIN nie musimy kupować dodatkowej ramki. Urządzenie ma zdejmowany panel, co pozwala zapobiec kradzieży. Warto wspomnieć, że produkt daje możliwość podłączenia subwoofera lub zewnętrznego wzmacniacza. Zachęcamy też do zapoznania się z opisami pozostałych, wyróżnionych radioodtwarzaczy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki radioodtwarzacz samochodowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Większość nowoczesnych aut wyposażona jest w fabryczny radioodtwarzacz. Wiele osób uważa jednak, że jakość dźwięku, jaką zapewniają takie sprzęty jest stosunkowo niska. Dlatego dużą popularnością cieszą się radia do aut przeznaczone do samodzielnego montażu. W jaki sposób znaleźć odpowiednie urządzenie? Tego z pewnością dowiesz się, gdy przeczytasz nasz poradnik. Znajdziesz tu kilka rad, jaki radioodtwarzacz samochodowy wybrać.

Sposób montażu i dopasowanie

Szukając dobrego radioodtwarzacza, należy pamiętać, że sprzęt powinien pasować do naszego auta. Mowa tu nie tylko o jego designie (w efekcie czego dobrze będzie wyglądać na desce rozdzielczej), ale także o sposobie montażu. Samochody zwykle wyposażone są w tzw. kostki ISO. Dzięki nim podłączanie radia jest niezwykle proste i trwa zaledwie kilka minut. Wszystko przez to, że wystarczy podłączyć wtyczkę urządzenia do odpowiedniego złącza. W przypadku starszych aut, przy produkcji których instalacja takich kostek nie była standardem montaż także nie powinien być bardzo kłopotliwy. Wystarczy wówczas kupić specjalne przejściówki.

Miejmy na uwadze, że najlepszy radioodtwarzacz do samochodu musi być dopasowany do rozmiaru otworu w kokpicie (miejsca, gdzie umieszcza się sprzęt). Standardem jest tzw. 1 DIN. Mieszczą się w nim urządzenia o wymiarach: 50 mm x 180 mm x 160 mm. Jeżeli otwór ma inny rozmiar, gdyż np. fabryczne radio zamontowane przez producenta było większe niż dostępne na rynku urządzenia należy dokupić specjalną ramkę. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który z pewnością doradzi nam, jaki model będzie odpowiedni do naszego samochodu.

W nowoczesnych autach często pojawia się standard 2 DIN. Do takiego otworu montażowego pasują radioodtwarzacze z dużym wyświetlaczem dotykowym. Są to funkcjonalne sprzęty, które umożliwiają odtwarzanie filmów na płytach DVD i zastępują klasyczną nawigację GPS.

 

Rodzaje odczytywanych nośników

Jeszcze do niedawna radia do samochodów musiały mieć czytnik płyt CD, ponieważ był to podstawowy nośnik przeznaczony do zapisywania utworów muzycznych. Obecnie jednak staje się on coraz mniej popularny. Dlatego dostępne w sklepach urządzenia przeważnie mają też czytnik kart pamięci lub port USB. To powoduje, że do radioodbiornika możemy swobodnie podłączyć pendrive’a, odtwarzacz MP3 lub inny, bardziej poręczny nośnik danych. Za sprawą takiego rozwiązania możemy uniknąć konieczności nagrywania swoich ulubionych utworów na płyty CD, które są podatne na zarysowania i niszczą się przy częstym odtwarzaniu. Co więcej, wielu kierowców skarży się, że przewożenie dużej ilości takich nośników jest kłopotliwe, ponieważ przez nie w aucie szybko tworzy się bałagan.

 

Radio Data System

Radio Data System (w skrócie RDS) to standard, który mają nie tylko radioodtwarzacze sprzedawane w Polsce, ale również w innych krajach będących członkami Unii Europejskiej. Odpowiada on m.in. za: wyświetlanie częstotliwości słuchanej stacji radiowej, jej profilu i informacji o aktualnie granym utworze. Za sprawą tej funkcji na ekranie urządzenia możemy też odczytywać innego rodzaju komunikaty, np. o aktualnej godzinie czy natężeniu ruchu.

 

Dźwięk

Wiele osób odpowiadając na pytanie: jaki radioodtwarzacz samochodowy jest najlepszy, porusza kwestię jakości dźwięku. To, czy będziemy zadowoleni ze sposobu działania sprzętu w dużej mierze zależy od głośników zamontowanych w naszym pojeździe. Dlatego zwykle inwestycja w radio do auta wiąże się z zakupem dodatkowych urządzeń nagłaśniających. Niemniej jednak dobre głośniki to nie wszystko.

Radioodtwarzacz powinien mieć też kilka istotnych opcji, za sprawą których możemy łatwo zmieniać ustawienia dźwięku. Do nich zaliczamy przede wszystkim korektor umożliwiający podkreślenie konkretnych tonów (np. niskich) poprzez wybór jednego spośród kilku dostępnych trybów odtwarzania. Są to m.in.: rock, jazz, pop i echo. Dużym udogodnieniem jest także regulacja balansu (pozwala na zmianę głośności dźwięku w różnych częściach pojazdu) oraz podkreślenie basów (po jego włączeniu niskie tony zostają uwydatnione).

 

Podstawowe złącza

Radioodtwarzacze przeznaczone do montażu w samochodach powinny umożliwiać nam podłączenie do nich innych urządzeń. Jeżeli wybrany przez nas produkt będzie miał złącze AUX, możemy podczas jazdy autem słuchać muzyki z iPoda lub smartfona. Do tego wystarczy nam kabel z końcówkami pasującymi do obu sprzętów.

Osoby lubiące słuchać głośnej muzyki powinny sprawdzić, czy dany sprzęt ma również wyjście do subwoofera. Pozwala ono podłączyć do radia kolumnę niskotonową. Przydatne może okazać się też wyjście do przedwzmacniacza. Jego obecność sprawia, że mamy możliwość rozbudowania swojego zestawu nagłaśniającego o zewnętrzny wzmacniacz.

 

Bluetooth

Jeżeli zdecydujemy się na zakup sprzętu wyposażonego w moduł Bluetooth będziemy mogli podczas jazdy korzystać z niego, jak z zestawu głośnomówiącego. Nie musimy więc kupować osobno przeznaczonych do tego akcesoriów. To bardzo duże udogodnienie, które podnosi bezpieczeństwo jazdy. Prowadzenie auta i jednoczesne trzymanie telefonu komórkowego w dłoni może zostać ukarane mandatem oraz kilkoma punktami karnymi. Poza tym takie zachowanie odwraca uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze, więc jego reakcja może być spowolniona. Pamiętajmy, że obecnie coraz więcej wypadków spowodowanych jest użytkowaniem smartfonów w czasie jazdy. Dlatego wybór radioodtwarzacza z funkcją Bluetooth jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

 

 

Wyświetlacz

Aby radio było wygodne w użytkowaniu, a jego obsługa nikomu nie sprawiała problemów warto przyjrzeć się wyświetlaczowi i panelowi sterowania. Pokrętła i przyciski powinny być odpowiedniej wielkości. To pozwoli nam szybko zmienić poziom głośności czy znaleźć swoją ulubioną stację radiową. Zbyt małe przyciski utrudniają wybranie właściwej opcji i powodują, że przenosimy swój wzrok na radioodbiornik. W przypadku kierowcy odwrócenie głowy nawet na kilkanaście sekund może być bardzo niebezpieczne i spowodować groźny w skutkach wypadek.

Równie istotne są dostępne tryby podświetlenia wyświetlacza i ich kontrast. Zbyt intensywne światło może nadmiernie męczyć oczy, gdy jedziemy po zmroku. Dlatego polecamy zakup urządzenia pozwalającego na regulację jasności lub włączenie funkcji wygaszania wyświetlacza. Niektóre sprzęty mogą być dodatkowo podświetlane na kilka różnych kolorów.

Aby wyraźnie widzieć wszystkie wyświetlane na ekranie informacje powinniśmy mieć możliwość ustawienia odpowiedniego kontrastu. Inaczej przy świetle dziennym nie będziemy mogli odczytać godziny czy nazwy słuchanego utworu.

 

Zabezpieczenia przed kradzieżą

Podstawowym zabezpieczeniem przed kradzieżą radioodbiornika jest zdejmowany panel przedni. Po odpięciu możemy go ukryć w schowku lub zabrać ze sobą. To utrudni złodziejom demontaż radia z samochodu. Niektóre sprzęty mają również specjalne zabezpieczenie kodowe, jednak dotyczy to głównie bardzo nowoczesnych urządzeń.

 

Radioodtwarzacze samochodowe w dobrych cenach

Zwykle radioodtwarzacze samochodowe kosztują od 50 zł do ok. 500 zł. W sklepach możemy napotkać także modele, których cena przekracza 1000 zł. Takie produkty są często bardziej funkcjonalne niż tańsze sprzęty, gdyż producenci wyposażają je m.in. w: nawigację, kamerę cofania czy duży wyświetlacz LCD pozwalający na oglądanie filmów. Jeżeli jednak nie potrzebujemy tak zaawansowanego technologicznie urządzenia nie musimy w nie inwestować. Tańsze radioodbiorniki również mogą zapewniać zadowolenie z użytkowania. Wiele zależy od własnych preferencji i wymagań.

 

Najlepsze radioodtwarzacze samochodowe w 2019 roku

 

W celu uzupełnienia informacji zawartych w poradniku przygotowaliśmy też ranking radioodtwarzaczy samochodowych. Znajdziesz w nim opisy 5 sprzętów, które bez wątpienia Cię zainteresują. Mamy nadzieję, że wśród nich jest urządzenie spełniające wszystkie Twoje oczekiwania.

 

Nasze zalecenia

 

Vordon HT-869BT 

 

Model Vordon HT-869BT został wyposażony w dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 7 cali (jego rozdzielczość wynosi: 800 pikseli x 480 pikseli). Na przednim panelu znajduje się też gniazdo USB oraz czytnik kart pamięci SD. Oznacza to, że możemy w samochodzie odtwarzać pliki nagrane na takich nośnikach danych, jak pendrive czy odtwarzacz MP3. Ponieważ urządzenie ma wbudowany moduł Bluetooth, mamy możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych bez konieczności trzymania smartfona przy uchu.

Radioodtwarzacz ma wejście na kamerę cofania, która może okazać się niezwykle pomocna podczas parkowania. Czerwone podświetlenie wyświetlacza wygląda niezwykle efektownie, a jednocześnie nie powoduje zmęczenia oczu podczas jazdy po zmroku. W zestawie wraz ze sprzętem otrzymujemy niezbędne do montażu kostki ISO, a także pilot zdalnego sterowania.

Prezentowane urządzenie jest funkcjonalne i łatwe w obsłudze (ze względu na menu w języku polskim). Możemy je wykorzystać nie tylko, jako odtwarzacz muzyki, ale również plików wideo. Co więcej, produkt umożliwia nam regulację jasności wyświetlacza. Pasuje on do otworów montażowych 2 DIN.

 

 

 

 

Pioneer MVH-190UB 

 

Radioodtwarzacz Pioneer MVH-190UB ma niewielkie wymiary, dlatego możemy go z łatwością zamontować w samochodzie z otworem 1 DIN. Dlatego nie musimy kupować dodatkowo specjalnej ramki. Urządzenie ma zielone podświetlenie przycisków, a poziom jasności wyświetlacza możemy samodzielnie regulować. Ponadto powyższy model wyposażono w zdejmowany panel, co jest dobrym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

Sprzęt wyposażono w gniazdo USB i złącze AUX. Ich obecność sprawia, że do radioodtwarzacza możemy podłączyć w razie potrzeby swój smartfon, odtwarzacz MP3 lub inne nośniki danych. Produkt umożliwia nam nie tylko słuchanie ulubionych stacji radiowych, ale też zapisywanie ich częstotliwości w pamięci urządzenia, aby mieć do nich łatwiejszy dostęp.

Jednym z największych atutów modelu Pioneer MVH-190UB jest szybki montaż. Poza tym sprzęt odtwarza pliki w kilku formatach audio (m.in. MP3, WAV i FLAC). Ma on też gniazdo RCA umożliwiające podłączenie subwoofera lub wzmacniacza. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca na desce rozdzielczej, a do tego wyjątkowo elegancko się prezentuje.

 

 

 

 

Blaupunkt MANCHESTER 110 

 

Blaupunkt MANCHESTER 110 to produkt z RDS i różnymi trybami wyświetlania (do nich należy m.in.: zegar, czas odtwarzania oraz ID3 tag). Powyższy model odtwarza pliki w formatach MP3 i WMA. Został on wyposażony w 2-kanałowe wyjście z przedwzmacniacza, jak również czytnik kart SD (o pojemności do 16 GB).

Przedstawiony radioodtwarzacz pasuje do otworów montażowych 1 DIN. Ma on czytnik płyt CD, a także złącze AUX i dwa porty RCA. Sprzęt daje nam możliwość słuchania stacji radiowych (w paśmie AF i FM) oraz zapisywania ich częstotliwości w pamięci urządzenia (maksymalnie do 30 stacji).

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup opisanego wyżej produktu przekonują, że jest to dobry i tani radioodtwarzacz samochodowy. Jego montaż nie zajmuje dużo czasu, gdyż w zestawie znajduje się niezbędna w tym celu kostka ISO. Urządzenie ma zdejmowany panel i wiele dodatkowych funkcji, takich jak korektor dźwięku czy regulacja niskich i wysokich tonów.

 

 

 

 

JVC KW-R520

 

Prezentujemy JVC KW-R520, czyli radioodtwarzacz ze złączami USB i AUX (oba znajdują się na przednim panelu). Sprzęt ma 3-pasmowy korektor parametryczny iEQ oraz 12 ustawień equalizera. To pozwala nam zmienić ustawienia dźwięku tak, aby słuchanie muzyki w aucie było wyjątkowo przyjemne.

Model marki JVC wyposażono w wielokolorowy wyświetlacz z płynną zmianą koloru podświetlenia. W razie konieczności możemy regulować jego jasność (dotyczy to również przycisków). Radioodtwarzacz odczytuje pliki w formatach: MP3, FLAC i WAV. Umożliwia on także odbiór stacji radiowych (zarówno w paśmie FM, jak i AM). Obecność RDS pozwala nam z kolei na sprawdzanie informacji o tytule odtwarzanego utworu czy czasie jego trwania.

Konsumenci wydający opinie o radioodtwarzaczach samochodowych wspomnianej marki przekonują, że są to elegancko wyglądające i funkcjonalne sprzęty. Model KW-R520 został doceniony za szybką instalację (w otworze 2 DIN) i możliwość współpracy z fabrycznym sterowaniem audio (umieszczonym np. w kierownicy.

 

 

 

 

Kenwood DPX-5000BT 

 

Urządzenie Kenwood DPX-5000BT ma czytnik płyt CD (w tym także CD-RW i CD-R), a także: 3 wyjścia RCA 4V, gniazda USB i AUX. Produkt odczytuje pliki w kilku formatach: MP3, FLAC, WMA oraz AAC. Ze względu na to, że radioodtwarzacz ma moduł Bluetooth, może on nam służyć, jako zestaw głośnomówiący. To znacząco podnosi bezpieczeństwo podczas jazdy, gdy musimy przeprowadzić rozmowę telefoniczną.

To, co wyróżnia sprzęt, to wielokolorowe podświetlenie. Dużym udogodnieniem jest 13-pasmowy korektor dźwięku. Warto dodać, że wspomniany model może współpracować z dwoma telefonami komórkowymi jednocześnie. Ich sparowanie z urządzeniem jest proste, głównie ze względu na moduł NFC.

Według konsumentów, radioodtwarzacz jest funkcjonalny i nie zajmuje na desce rozdzielczej dużo miejsca. Dla wielu użytkowników istotną zaletą sprzętu jest to, że w jego pamięci można zapisać częstotliwości swoich ulubionych stacji radiowych. To powoduje, że nie trzeba ich wyszukiwać za każdym razem, gdy włączymy urządzenie. Produkt ma duże pokrętła i guziki, co znacząco ułatwia wybór odpowiedniej opcji.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status