Najlepszy gramofon Sony

Ostatnio aktualizowane: 07.08.20

 

Jaki jest najlepszy gramofon Sony w 2020 roku?

 

Gramofony analogowe od jakiegoś czasu przeżywają renesans. Dzięki nim znów możemy cieszyć się muzyką analogową odtwarzaną z płyt winylowych, a wielu koneserów muzyki właśnie takie płyty uznaje za prawdziwy rarytas.

Obecnie można kupić gramofony automatyczne, półautomatyczne i manualne. Pierwsza opcja pozwala na umieszczenie płyty na talerzu, a resztę, po naciśnięciu przycisku „start”, obsłuży automatyka urządzenia. Po odsłuchaniu płyty mechanizm urządzenia podniesie ramię, przesunie je na podpórkę i wyłączy gramofon. Gramofony półautomatycznie również samodzielnie kończą odtwarzanie, ale aby je rozpocząć użytkownik musi samodzielnie umieścić ramię na płycie. Przez „rasowych’ melomanów jednak najczęściej są wybierane gramofony manualne. Chcą oni bowiem niejednokrotnie mieć pełną kontrolę nad obsługą urządzenia.

Najważniejszym elementem gramofonu, wpływającego na jakość dźwięku, jest wkładka. Składa się ona z cewki oraz magnesu połączonych z igłą. Dostępne są dwa rodzaje wkładek – elektromagnetyczna (MM czyli Moving Magnet) oraz magnetoelektryczna (MC – Moving Coil). Wkładka MM igła jest przymocowana do magnesu o oba elementy poruszają się wewnątrz cewki, która z kolei jest nieruchoma. Druga z wkładek – MC ma z kolei nieruchomy magnes. Ten rodzaj wkładki zapewnia wyższą jakość dźwięku, ale też jest droższym rozwiązaniem. Cena z resztą zależy również od zastosowanej we wkładce igły, a dokładniej – jej szlifu. W najtańszych urządzeniach igły są zakończone stożkowo, w tych lepszych – eliptycznie. Ta druga z igieł odznacza się również dłuższą żywotnością.

Wkładkę na miejscu utrzymuje ramię. Materiał jego wykonania powinien cechować brak podatności na wibracje, bowiem to one właśnie pogarszają jakość dźwięku. Najczęściej stosowane ramiona są proste lub w kształcie litery S, a standardowa ich długość wynosi 9 cali, co nie znaczy, że nie można spotkać 12 czy 14 calowych.

Gdy podejmujemy decyzję o zakupie gramofonu przyjrzyjmy się również jego napędowi. Mamy tu do wyboru napęd paskowy lub bezpośredni. Pierwsza opcja pozwala na redukcję drgań pochodzących od silnika, bowiem między silnikiem i talerzem jest właśnie pasek wprawiający talerz w ruch. Opcja direct drive, czyli napędu bezpośredniego, to umieszczenie talerza na osi silnika. Takie rozwiązanie wpływa na stabilność obrotów.

Aby odtwarzanie muzyki z płyty było możliwe, gramofon potrzebuje również wzmocnić sygnał. Do tego służy przedwzmacniacz gramofonowy, który może być zintegrowany lub zawierający moduł przedwzmacniacza. Drugie rozwiązanie daje szersze możliwości użytkownikowi, bo można gramofon podłączyć do dowolnego wzmacniacza lub głośników. Odrębny moduł wzmacniacza wpływa także na lepsze brzmienie, bo pracujący silnik urządzenia nie przenosi na niego drgań.

 

 

Sony PS-LX300USB 

Najważniejsze zalety

Gramofony Sony PS-LX300USB to urządzenie wyposażone w pełną automatykę, zatem po umieszczeniu płyty na talerzu i naciśnięciu przez użytkownika przycisku start, urządzenie samo się uruchomi, a po skończeniu odtwarzania zakończy pracę. Przedwzmacniacz phono ma możliwość odłączenia, a całość pracuje na zasadzie plug and play, więc nie wymaga przy uruchomieniu wiedzy technicznej. Ponadto model ten odtwarza bardzo przyjemne i ciepłe brzmienie dźwięku.

 

Najważniejsze wady

Tu można wskazać niewymienną igłę. W przypadku jej zużycia trzeba wymienić całe ramię. Urządzenie nie ma też regulacji siły nacisku igły, albo anti-skating-u, który jest stosowany, aby przeciwdziałać sile przyciągania igły do środka płyty. Ponadto plastikowa konstrukcja raczej dedykuje to urządzenie dla początkujących melomanów.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Sony PS-LX300USB to model gramofonu o konstrukcji automatycznej, co przydaje się użytkownikom mało obeznanym ze sprzętem, bo nie jest wymagana znajomość jego obsługi. Po umieszczeniu płyty na talerzu wystarczy przycisnąć przycisk „start”, a urządzenie uruchomi muzykę, natomiast po skończeniu odtwarzania wróci do pozycji wyjściowej i się wyłączy. Maksymalny pobór mocy gramofonu to zaledwie 2 W zatem koszt eksploatacji jest znikomy.

 

Dzięki stabilnemu systemowi napędu za pomocą paska, odtwarzana muzyka nie jest narażona na drgania pochodzące z silnika gramofonu. Mimo wbudowanego w urządzeniu przedwzmacniacza, korektor phono umożliwia podłączenie urządzeń AV zaopatrzonych w wejście gramofonowe, bądź liniowe. Model ten również można używać w głośnikami aktywnymi.

Opisywany gramofon oferuje również dwie prędkości odtwarzania. Są to 33⅓ oraz 45 obrotów na minutę. Poszerza to możliwości odsłuchowe płyt zarówno długogrających (LP Long Play) jak i 7 calowych, małych płyt SP (Single Play).

Ciekawą opcją jest wyposażenie urządzenia w port USB, który umożliwia podłączenie gramofonu do komputera, co z kolei pozwala na przenoszenie dźwięku i utworzenie jego cyfrowej kopi. Jeśli zatem posiadasz bestsellery audiofilskie, warte przechowania ich w bezpieczniejszym formacie, możesz skopiować wszystkie swoje „białe kruki”, aby nie uległy zniszczeniu, tak jak to bywa z płytami winylowymi. Umożliwi Ci to również korzystanie z nagrań z dala od domu, bo w formacie MP3 będziesz mógł je odtwarzać z dowolnego urządzenia.

Ponadto model ten został wyposażony w ramię w kształcie litery S o długości 195 mm. W ramieniu tym została zamontowana elektromagnetyczna wkładka typu MM z ruchomą cewką. Wkładka ta zapewnia stały nacisk diamentowej igły na płytę o wartości 3,5 ± 1,0 g.

Jeśli chodzi o parametry zewnętrzne to zacznijmy od wymiarów talerza, którego średnica wynosi 29,5 cm. Wymiary zewnętrzne gramofonu wynoszą: szerokość 420 mm, wysokość 95 mm, oraz głębokość 360 mm. Waga całości nie przekracza 3,3 kg. Zatem jest to urządzenie w pełni kompaktowe, które łatwo przenieść do kolegi, aby wspólnie słuchać muzyki. Czarna obudowa i część konstrukcji są wykonane z elementów plastikowych, co również wpływa na niewielką cenę i stosunkowo wysoką jakość prezentowanego modelu. Według użytkowników jest to dobry i tani gramofon Sony.

 

Dodatkowe wyposażenie, w które model został zaopatrzony to przewód USB pozwalający na komunikację z innymi urządzeniami, krążek redukcyjny 45 obr./min pozwalający na odsłuch płyt typu SP (Single Play). Użytkownik również otrzymuje instrukcję obsługi w języku polskim, a także producent zapewnia 2 letnią gwarancję bezawaryjnego użytkowania.

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status