Ranking 7 najlepszych głośników samochodowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Głośnik samochodowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wszyscy wiemy, jak zbawienną moc w czasie wielogodzinnych podróży samochodem może mieć muzyka. Są sytuacje, kiedy działa na nas pobudzająco, dlatego, aby zapewnić sobie wysokiej jakości dźwięki potrzeba odpowiednich głośników. Z pomocą przychodzi nam model Alpine SXE-1750S, który zapewnia optymalne brzmienia, pozbawione szumów i nieczystości. Użyte do produkcji wysokiej jakości materiały pozwalają na długoletnie użytkowanie. Warto wspomnieć również o głośnikach TS-G1710F marki Pioneer, które są chętnie wybierane przez konsumentów. Odznaczają się łatwym montażem, który w dużym stopniu ułatwiają dołączone przez producenta śrubki i maskownice, gwarantujące estetyczny wygląd. Sprzęt zapewnia odpowiedni bas, nawet przy bardzo niskich dźwiękach, co jest doceniane wśród kierowców lubiących mocną muzykę.


7 najlepszych głośników samochodowych. Opinie w 2024 roku

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking głośników samochodowych. Dzięki niemu dowiesz się, które modele są warte uwagi ze względu na dobre parametry oraz atrakcyjną cenę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zestaw zawiera cztery głośniki, ich maksymalna moc wynosi 280 W, dlatego zapewniają wyraźne i czyste dźwięki. Za sprawą użytych do produkcji wysokiej jakości materiałów, głośniki gwarantują długoletnie użytkowanie. Ich montaż oraz obsługa nie stanowią dużego problemu. Spora ilość otworów montażowych umożliwia ustawienie głośników pod różnymi kątami.

Wady

Prezentowane głośniki w zestawie nie mają potrzebnych maskownic. Generuje to dodatkowe koszty, ponieważ użytkownik musi je dokupić we własnym zakresie.

Podsumowanie

Dokonując zakupu głośników, możemy zapomnieć o problemie cichych i mało wyraźnych dźwięków w naszym samochodzie. W prezentowanym zestawie znajdziemy cztery głośniki z możliwością ustawienia ich pod paroma, możliwymi kątami.

Drugi wybór

Zalety

Pioneer TS-G170F to nowoczesna wersja głośników samochodowych przeznaczona do wydobycia czystych i optymalnych dźwięków. Sprzęt umożliwia odpowiedni bas nawet bardzo niskich tonów oraz bezproblemowy montaż w większości samochodów. Producent do zestawu dołącza dwie maskownice, które zapewniają estetyczny wygląd całości.

Wady

Dla części kierowców problem stanowi za duża średnica. Przed zakupem trzeba upewnić się, czy głośniki będą odpowiednie do naszego samochodu.

Podsumowanie

Głośniki samochodowe marki Pioneer zapewniają optymalne brzemienia za sprawą stożków IMPP. Odznaczają się maksymalną mocą wejściową wynoszącą 280 W oraz czułością o wartości 89 dB. Produkt waży 0,57 kg.

Rozważ też

Zalety

Dwudrożny głośnik, więc model ten odtwarza w dobrej jakości zarówno niskie, jak i wysokie tony. Duże pasmo przenoszenia od 60 Hz do 20 kHz, pozwalające na wierne odtworzenie dźwięków. Łatwy montaż w samochodzie, dzięki dołączonej, precyzyjnej instrukcji montażu. W komplecie klient otrzymuje 2 głośniki.

Wady

Do zestawu nie zostały dołączone maskownice i trzeba je dokupić oddzielnie. W przeciwnym wypadku elementy konstrukcji głośników będą widoczne od zewnątrz. Głośniki też słabo przenoszą niskie tony.

Podsumowanie

Model dwudrożny do montażu w samochodzie, zawierający instrukcje montażu i wszystkie niezbędne elementy do jego wykonania. Średnica wynosi 16,5 cm. Są to głośniki typu uniwersalnego dla osób, które chcą uzyskać przyzwoite brzmienie za niewielkie pieniądze.

 

1. Głośniki Samochodowe Alpine SXE-1750S

 

Borykasz się z problemem mało wyrazistych i cichych dźwięków podczas jazdy samochodem? Mamy na to sposób. Polecamy zakup zestawu czterech głośników marki Alpine. Ich maksymalna moc wynosi aż 280 W, co zapewnia głębokie i silne brzmienia w trakcie podróży. Głośniki wykonano z trwałych elementów, dlatego bez problemu posłużą Ci przez dłuższy okres czasu.

Prezentowany zestaw głośników samochodowych, których pasmo przenoszenia wynosi 60 Hz, sprawi, że wydobywające się z radia melodie będą czyste i wielowymiarowe. Głośniki mają standardową średnicę, wynoszącą 16,5 cm, dlatego ich montaż nie sprawia problemu. Ułatwiają go także liczne otwory, które zapewniają ustawienie pod wybranym kątem. Skuteczność prezentowanego sprzętu jest wysoka, ponieważ wynosi 92 dB., dlatego umożliwia głośne oraz wysokie brzmienia.

Kierowcy, którzy dokonali zakupu prezentowanego zestawu głośników samochodowych, wyrażają o nim w większości pozytywne opinie. Ich zdaniem sprzęt zapewnia czyste oraz mocne brzmienia, a także bezproblemowy montaż, który nie zabiera dużo czasu.

Głośniki samochodowe Alpine SXE-1750S mają średnicę wynoszącą 16,5 cm. Ich skuteczność wynosi 92 dB., a pasmo przenoszenia 60 Hz.

 

Zalety

Moc: Zestaw głośników samochodowych odznacza się dużą mocą, wynoszącą aż 280 W. Zapewnia to czyste i wielowymiarowe brzmienia, które umilą niejedną podróż samochodem.

Skuteczność: Prezentowany model ma tzw. wysoką skuteczność. Jej wartość to 92 dB., dlatego zachwyca wszystkich fanów głośnego słuchania muzyki.

Montaż: Montaż sprzętu jest bezproblemowy. Przyczynia się do tego liczba otworów, która pozwala na umiejscowienie głośników pod kilkoma kątami.

Średnica: Model ma uniwersalną średnicę, która wynosi 16 cm. Pozwala to na dopasowanie głośników do większości samochodów.

Użytkowanie: Sprzęt wykonano z trwałego tworzywa i wysokiej jakości materiałów, co zapewnia długoletnie użytkowanie bez obaw o zniszczenia i urazy mechaniczne.

 

Wady

Maskownica: Producent do zestawu nie dołączył potrzebnej maskownicy. Powoduje to, że użytkownik musi dokupić ją we własnym zakresie, co generuje dodatkowe koszty. Brak maskownic powoduje również mało estetyczny wygląd głośników.

 

 

 

 

2. Głośniki Samochodowe Pioneer TS-G1710F

 

Ranking prezentuje zestaw dwóch głośników samochodowych marki Pioneer wykonany z wykorzystaniem stożka kompozytowego IMPP. Montaż sprzętu w samochodzie zapewnia uzyskanie optymalnych dźwięków. Maksymalna moc wejściowa wynosi 280 W. Głośniki zapewniają bardzo dobry bas nawet wśród niskich tonów, co jest ważne w przypadku osób lubiących mocne brzmienia.

Głośniki samochodowe marki Pioneer uwydatnią wszystkie dźwięki płynące z radia, co w znacznym stopniu umila długą podróż. Zestaw zawiera dwie maskownice oraz śrubki. Dodatkowe elementy, jakie zapewnia użytkownikom producent, przyczyniają się do łatwego montażu głośników w samochodzie oraz nie wymuszają na konsumentach dodatkowych kosztów. Sprzęt samochodowy można zainstalować na głębokości 49,7 mm, jego minimalna moc wejściowa wynosi 40 W, a średnica 17 cm. Do produkcji głośników użyto miedzianej cewki, co przyczynia się do długiego użytkowania.

Osoby, które dokonały zakupu prezentowanych głośników marki Pioneer, są zadowolone z podjętej decyzji i wyrażają o nich pozytywne komentarze, zachęcając w ten sposób innych do zakupu. Konsumenci doceniają estetyczny wygląd sprzętu oraz czyste dźwięki, jakie zapewnia w trakcie podróży.

Głośniki samochodowe Pioneer TS-G1710F zapewniają naturalne brzmienia. Ich nominalna moc wejściowa wynosi 40 W, a maksymalna 280 W. Szerokość sprzętu to 17 cm.

 

Zalety

Bas: Głośniki samochodowe marki Pioneer bardzo dobrze podkreślają bas, nawet w przypadku najniższych tonów. Jest to szczególnie doceniane wśród kierowców, którzy w trakcie podróży lubią słuchać mocnych brzmień.

Dodatkowe akcesoria: Producent do zestawu dołączył dodatkowe akcesoria, takie jak maskownice oraz śrubki, co w znacznym stopniu ułatwia montaż i nie generuje dodatkowych kosztów.

Wygląd: Głośniki w sprzedaży dostępne są w kolorze czarnym, mają klasyczny i elegancki wygląd, dlatego bardzo dobrze prezentują się w każdym samochodzie, niezależnie od koloru tapicerki.

Moc: Prezentowany zestaw ma maksymalną moc wejściową wynoszącą 280 W, co sprawia, że płynące z radia dźwięki są czyste i naturalne.

 

Wady

Średnica: Średnica głośników okazuje się za duża. Powoduje to niekiedy problem z montażem, dlatego przed zakupem lepiej upewnić się, czy zestaw będzie odpowiedni do naszego auta.

 

 

 

 

3. Głośniki samochodowe Alpine SXE-1725S

 

3.Alpine SXE-1725STen zestaw głośników Alpine jest dwudrożny, co oznacza, że w ich brzmieniu bardzo dobrze oddzielają się wysokie oraz niskie tony. Moc wyjściowa sięgająca w najlepszych momentach 220 W stawia komplet na pozycji jednego z najpotężniejszych w naszym zestawieniu. Średnica 16,5 cm należy do standardowych, dlatego głośniki doskonale dopasują się do fabrycznych otworów wielu samochodów.

Standardowe pasmo przenoszenia (60 Hz – 20 kHz) pozwala na dość wierne odtworzenie utworów muzycznych. Według opinii zadowolonych Klientów, podczas pracy głośników nie powstają żadne zniekształcenia, a ich brzmienie znacznie przewyższa dotychczas zainstalowany w samochodzie sprzęt grający.

Tak zwana skuteczność głośników jest w tym przypadku wysoka: ma wartość 92 dB. Ucieszy to wszystkich fanów głośnego słuchania muzyki. Do produktu dołączono oczywiście instrukcję montażu – będzie on przydatna szczególnie dla osób, które chcą zainstalować sprzęt w swoim aucie własnoręcznie. Nie będzie to trudne, z uwagi na okrągły kształt. Jeśli planujesz zakup o wartości do 200 zł, jest to jedna z najlepszych propozycji.

Alpine SXE-1725S to głośniki typu uniwersalnego. Model ten ładnie się prezentuje. Niektórzy twierdzą, że nawet bez maskownic pięknie w aucie wygląda.

 

Zalety

Głośnik dwudrożny: Głośnik ten jest dwudrożny. Znajdziemy więc w jego wnętrzu układ nisko i wysokotonowy. Będzie on więc w stanie odtworzyć muzykę o szerokim zakresie brzmienia.

Jakość dźwięku: Dużo użytkowników chwali ten model za dobrą jakość dźwięku.

Łatwy montaż: Dzięki swoim małym wymiarom model ten jest bardzo łatwy w montażu. Będziemy mogli go dopasować do fabrycznie przystosowanego miejsca na instalację sprzętu.

Wysoka moc wyjściowa i znamionowa: Głośnik charakteryzuje się wysoką mocą wyjściową wynoszącą 220 W. Natomiast moc znamionowa tego modelu to 40 W.

 

Wady

Brak maskownic w zestawie: Niestety producent nie pomyślał o dodaniu do głośników maskownic. Oznacza to, że użytkownik musi je dokupić i dodatkowo zapłacić za nie.

 

 

 

 

4. Głośnik samochodowy Hertz DSK 165.3

 

Produkt firmy Hertz ma najszerszą średnicę pośród prezentowanych przez nas w tym zestawieniu głośników do samochodu – 165 mm. Jest to rozmiar, który pozwala maksymalnie wypełnić standardowe miejsca na głośnik w przednich drzwiach, typowe dla większości aut.

Zatem to doskonała propozycja, ponieważ nie wymaga dużej ingerencji w fabryczną budowę samochodu. Do sprzętu oczywiście dołączono kable montażowe, dlatego można bez dodatkowego wkładu szybko podłączyć głośniki do swojego radia. Zestaw wyposażony jest w tweeter, czyli głośnik wysokotonowy, dzięki czemu wysokie tony zabrzmią w wyraźnym oddzieleniu od średnich oraz niskich.

Dzięki mocy wyjściowej o wysokości 160 W sprzęt doskonale pasuje do małych oraz średnich pojazdów. Pasmo przenoszenia 50 Hz – 21 kHz pozwala na odtworzenie większości dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha. Według wielu opinii Klientów, głośniki Hertza to najlepsze głośniki w swojej kategorii cenowej.

Kupujący cenią sobie również niewymagający montaż tego zestawu car audio. Głośniki bardzo często przewyższają swoim brzmieniem możliwości fabrycznie zainstalowanego w autach sprzętu.

Hertz DSK 165.3 to najlepszy głośnik samochodowy w 2024 roku. Ten dwudrożny głośnik z tweeterem ma średnicę 16,5 cm i maksymalną moc wyjściową 160 W. Charakteryzuje się on również łatwym montażem.

 

Zalety

Wbudowany tweeter: Dzięki wbudowanemu tweeterowi, czyli głośnikowi wysokotonowemu model ten odtwarza wysokie dźwięki w bardzo dobrej jakości. Słuchacz z łatwością będzie mógł odróżnić wysokie brzmienia od tonów średnich i niskich.

Idealnie dopasowane do samochodu: Ze względu na swoją średnicę, 165 mm, model ten idealnie wpasuje się w miejsce fabrycznie przeznaczone do montowania głośników w przednich drzwiach samochodu. Nie musimy się więc martwić, że nie znajdziemy na urządzenie miejsca w naszym aucie.

Głośnik dwudrożny: Jest to rodzaj głośnika dwudrożnego. Oznacza to, że posiada on osobny układ dla niskich i wysokich tonów. Dlatego też, jakość odtwarzanego dźwięku będzie wysoka i powinna zadowolić większość odbiorców.

Wysokiej jakości głośnik wysokotonowy: Wbudowany głośnik wysokotonowy DT 24,3 z neodymowym magnesem oddaje każdy szczegół słuchanej muzyki. Tak dobra jakość brzmienia w głośnikach saochodowych jest rzadko spotykana.

Łatwa instalacja: Ponieważ średnica wynosi 16,5 cm a głębokość tylko 64 mm urządzenie łatwo zainstalować w samochodzie.

 

Wady

Wysoka cena: Niestety koszt zakupu wynosi, w zależności od sklepu 250 – 300 zł. Za tę cenę otrzymamy dwa głośniki. Niemniej jednak na rynku są dostępne tańsze modele.

 

 

 

 

5. Głośniki basowe 165mm Focal R-165S2 woofery 16.5cm

 

Model Focal R-165S2 nadaje się do montażu w większości samochodów, może z powodzeniem zastąpić zamontowany fabrycznie sprzęt nagłaśniający. W zestawie otrzymujemy dwa głośniki i dwie maskownice. Pasmo przenoszenia produktu mieści się w zakresie od 60 Hz do 20 000 Hz, a jego średnica wynosi 16,5 cm.

Głośniki świetnie podkreślają niskie, jak i wysokie tony. Sprzęt ten jest łatwy w montaż (również dlatego, że do kompletu dołączono wszystkie, niezbędne akcesoria). Produkt wyposażono w cewkę o wymiarach: wysokość – 1,1 cm i średnica – 2,5 cm. Moc nominalna opisywanego modelu to 60 W, a maksymalna – 120 W.

Z opinii opublikowanych w Internecie wynika, że sprzęt nagłaśniający Focal R-165S2 sprawia, że słuchanie muzyki w samochodzie staje się przyjemnością. Produkt elegancko wygląda po zamontowaniu w drzwiach, a do tego działa niezawodnie. To bardzo dobrej jakości głośniki o czułości 91 dB, których impedancja wynosi 4 Ohmy. Ponieważ jest to model dwudrożny, ma dwie membrany oraz osobny układ nisko- i wysokotonowy.

Głośniki Focal R-165S2 to model dwudrożny komponentowy z pasmem przenoszenia w zakresie od 60 Hz do 20 000 Hz. Impedancja produktu to 4 Ohmy, a czułość – 90 dB. Średnica sprzętu wynosi 16,5 cm.

 

Zalety

Uniwersalność: Ze względu na wymiary głośników możemy zamontować je w wielu autach różnych marek.

Dobrze podkreślony bas: Sprzęt świetnie podkreśla niskie tony, co z pewnością spodoba się osobom lubiącym muzykę rockową, drum and bass lub house.

Łatwy montaż: Według wielu konsumentów samodzielny montaż głośników jest łatwy, ponieważ potrzebne do tego akcesoria zostały dołączone do zestawu. Poza tym przeważnie nie jest konieczne poszerzanie fabrycznych otworów w drzwiach.

Elegancki design: Produkt jest dostępny w czarnym kolorze i świetnie się prezentuje, dlatego idealnie pasuje nawet do bardzo eleganckich aut.

Duża moc: Nominalna moc głośników to 60 W, więc sprzęt gwarantuje doskonałej jakości dźwięk.

 

Wady

Konieczność wygłuszenia drzwi: Czasami, by zwiększyć komfort słuchania muzyki w samochodzie konieczne jest wygłuszenie drzwi. Nie każdy z nas samodzielnie sobie z tym poradzi.

 

 

 

 

6. Jbl Stage 600C Głośniki 2 Drożne 150W

 

Produkt JBL Stage 600C ma moc szczytową 150 W. To okrągłe głośniki o średnicy 16,5 cm, dlatego pasują do większości samochodów znanych marek. Z tego względu nie powinniśmy mieć problemów z zamontowaniem sprzętu w swoim aucie bez pomocy fachowca. Impedancja prezentowanego modelu to 4 Ohmy, a jego pasmo przenoszenia mieści się w zakresie od 50 Hz do 20 000 Hz.

Sprzęt marki JBL wyróżnia się wykorzystaniem formowanej wtryskowo membrany stożkowej woofera wykonanej z polipropylenu. Tego typu rozwiązanie sprawia, że produkt jest wyjątkowo czuły. Do zestawu dołączono akcesoria w postaci obręczy montażowych, wkrętów montażowych, kabli audio oraz dwóch maskownic. Głośniki są solidne, ponieważ wykonano je z dobrych gatunkowo komponentów.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup opisanego produktu są zadowoleni z dokonanego wyboru. Wszystko przez to, że sprzęt jest bardzo łatwy w montażu, a do tego ma dużą moc. Ponadto głośniki gwarantują niski poziom zakłóceń oraz niezauważalne przejście pomiędzy średnimi i wysokimi częstotliwościami.

Dwudrożne głośniki JBL Stage 600C mają średnicę 16,5 cm. To sprzęt o mocy maksymalnej 150 W i impedancji wynoszącej 4 Ohmy. Częstotliwość produktu obejmuje zakres od 50 Hz do 20 000 Hz.

 

Zalety

Okrągły kształt: Z uwagi na to, że głośniki są okrągłe, a ich średnica wynosi 16,5 cm doskonale pasują do wielu aut. Sprzęt możemy zamontować sami, ponieważ najczęściej nie trzeba powiększać fabrycznych otworów montażowych w drzwiach.

Akcesoria montażowe w komplecie: Zestaw obejmuje nie tylko głośniki, ale i maskownice oraz niezbędne do montażu akcesoria (wkręty, obręcze i kabel audio). Nie musimy osobno kupować potrzebnych elementów.

Niski poziom zakłóceń: Model zapewnia niski poziom zakłóceń, na co wpływa przede wszystkim zbalansowany tweeter wyposażony w kopułkę z Mylaru. Nic nie powinno więc nam przeszkadzać podczas słuchania muzyki.

 

Wady

Zbyt prosty design: Według niektórych użytkowników design głośników jest zbyt prosty, w efekcie czego sprzęt nie wygląda po montażu tak elegancko, jak powinien.

 

 

 

 

7. Głośniki samochodowe Kenwood KFC-E 1065

 

4.Kenwood KFC-E 1065Proponowany przez firmę Kenwood komplet KFC-E 1065 to kolejny zestaw dwurożny z tweeterem, czyli oddzielnym komponentem wysokotonowym. To dobre głośniki samochodowe, jednak znacznie mniejsze gabarytowo niż nasze wcześniejsze propozycje. Stąd ich atrakcyjna cena (poniżej stu złotych).

Właśnie dzięki małej średnicy (10 cm) będą odpowiednie dla posiadaczy małych, miejskich aut, którzy poszukują łagodnego brzmienia car audio. Głośniki wyposażono w pełen zestaw instalacyjny (wkręty, przewody głośnikowe, maskownice), co z pewnością ucieszy majsterkowiczów, chcących samodzielnie zainstalować sprzęt w samochodzie.

Jeśli chodzi o parametry urządzenia, uwagę zwraca szerokie pasmo przenoszenia: 45 Hz – 22 kHz. Górna granica obejmuje nawet wartości wyższe niż słyszalne dla ludzkiego ucha. Dzięki temu możesz być pewien, że w pełni docenisz brzmienie każdego utworu muzycznego.

Mały rozmiar głośników sprawia, że dobrze sprawdzają się jako zainstalowane z przodu, w duecie z większymi zamontowanymi z tyłu auta. Jako, że Kenwood zawsze dostarcza sprzęt grający o wysokiej jakości wykonania, możemy z czystym sumieniem polecić zakup tego produktu.

Kenwood KFC-E 1065 to dwudrożny głośnik z tweeterem. Model ten jest sprzedawany w komplecie z maskownicami, przewodami i wkrętami montażowymi. W zestawie znajdują się dwa głośniki.

 

Zalety

Wbudowany tweeter: Tweeter wbudowany w tym modelu pozwala na odtwarzanie wysokich i niskich dźwięków. Otrzymamy w szczególności dobre brzmienie wysokich tonów.

Bogate wyposażenie: Kupując ten model w zestawie otrzymamy dwa głośniki oraz maskownice do nich. W wyposażeniu są również przewody głośnikowe i wkręty montażowe. Oczywiście z komplecie znajdziemy także instrukcję montażu i kartę gwarancyjną.

 

Wady

Mała średnica: Model ten jest okrągłego kształtu, a jego średnica wynosi tylko 10 cm. Oznacza to, że dźwięk będzie uboższy w porównaniu z modelami o większej średnicy.

Małe pasmo przenoszenia: Kenwood KFC-E 1065 oferuje pasmo przenoszenia w zakresie od 45 Hz do 22 kHz. Nie otrzymamy więc pełnego brzmienia wykorzystując te głośniki.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki głośnik samochodowy kupić?

 

Jazda samochodem jest o wiele przyjemniejsza, jeśli może jej towarzyszyć muzyka. Często jednak cierpimy z powodu kiepskiej jakości sprzętu. Słabe głośniki powodują, że słuchane piosenki tracą na głębi, a niektóre elementy utworów nawet nie są słyszalne. Niestety znalezienie odpowiednich głośników to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie znają się na sprzętach audio.

Fakt, że producenci często przedstawiają nowości technologiczne oznacza, że by wiedzieć, jaki jest najlepszy głośnik samochodowy musimy być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi. Dlatego też postanowiliśmy omówić kilka najważniejszych cech tych urządzeń, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy zakupić nowe głośniki do naszego samochodu.

Przede wszystkim, jeśli w naszym aucie mamy przygotowane przez producenta miejsce na głośniki, powinniśmy dobrać odpowiedni rozmiar głośników. Nie tylko będziemy mogli sprzęt ukryć i tym samym zachować przestrzeń w samochodzie. Producenci pojazdów zazwyczaj zostawiają miejsce do poprowadzenia kabli. Tak więc po skończonej instalacji wszystko będzie wyglądać estetycznie.

Oczywiście, jeśli planujemy zainstalować system dźwiękowy, który będzie priorytetem w naszym samochodzie to możemy zdecydować się na opcje umieszczenia subwoofera w bagażniku oraz rozmieszczenia dodatkowych głośników przeznaczonych do odtwarzania wyższych tonów w miejscach, które nam najbardziej odpowiadają. Ignorując zalecenia producenta samochodu. Na jakie parametry również powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Membrana

To, z jakiego materiału została wykonana membrana głośnika wpływa na jakość dźwięku, który będzie się z niego wydobywał. Obecnie na rynku produkowane są głośniki z membraną wykonaną z papieru, polipropylenu i aluminium. Membrany papierowe są najbardziej popularne. Zazwyczaj znajdziemy je w sprzęcie średniej klasy. Niestety nie przekazują one najlepiej niskich tonów.

Membrany zrobione z polipropylenu znajdziemy zazwyczaj w głośnikach lepszej klasy. Są one twardsze od tych papierowych, dlatego też lepiej przewodzą niskie dźwięki. Jednak wydobywający się z głośnika polipropylenowego dźwięk nie będzie aż tak ciepły, jak ten pochodzący z membrany papierowej. Głośniki z membraną wykonaną z polipropylenu są czułe na działania temperatury, są jednak odporne na działanie czynników zewnętrznych. Tymczasem te wykonane z papieru mogą ulec zniszczeniu pod wpływem światła. Natomiast aluminiowe membrany stosowane są głównie w głośnikach basowych.

 

Moc głośników

Moc głośników powinniśmy rozpatrywać w połączeniu z mocą wzmacniacza. Zasada jest taka, by urządzenie miało przynajmniej 1,5 razy większą moc niż wzmacniacz, lub radio, przez które będziemy słuchać muzyki.

Pamiętajmy jednak, że często podawana przez producentów moc szczytowa, nazywana inaczej muzyczną jest osiągana tylko przez chwilę w czasie grania muzyki, nie jest to stała wartość. Dlatego powinniśmy większą uwagę zwracać na parametr: moc znamionowa oznaczona również, jako RMS. Ta wartość powinna również być podana przez producentów. Jest ona bardziej miarodajna, gdyż utrzymywana jest przez głośnik podczas pracy na stałym poziomie.

 

Typ głośnika

Zastanawiając się nad zakupem głośnika samochodowego możemy rozpatrywać wybór pomiędzy jedno, dwu, trzy, oraz czterodrożnych modeli. Parametr ten określa ile membran zostało zainstalowanych w głośniku. Wiadomo, że im więcej ich jest w danym modelu, tym lepszy dźwięk uzyskamy.

W sprzęcie jednodrożnym całe pasmo jest puszczane przez jedną membranę, natomiast w głośnikach o wyższej drożności pasma są rozdzielane. Oznacza to, że w słuchanych piosenkach będziemy mogli usłyszeć więcej szczegółów, które w głośnikach o niskiej jakości byłyby niewykrywalne dla naszych uszu. Urządzenia dwudrożne mają osobne układy dla niskich i wysokich tonów, głośniki trzydrożne dodatkowo są wyposażone w układ średnich tonów, a czterodrożne w supertweeter, czyli układ nadający eteryczności muzyce dzięki odtwarzaniu ultra wysokich częstotliwości.

W sprzedaży możemy też spotkać głośniki koaksjalne, czyli szerokopasmowe współosiowe. Posiadają one duży głośnik emitujący niskie tony oraz dodatkowo wbudowane małe głośniczki do odtwarzania wysokich dźwięków.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to termin, który określa zakres częstotliwości przenoszony przez słuchawki, czy głośniki. Jest ono wyrażone w Hz. Gdy poznamy pasmo przenoszenia danego sprzętu to dowiemy się, jakie najwyższe i najniższe dźwięki to urządzenie odtworzy.

W teorii więc, im wyższe pasmo przenoszenia, tym lepszy model głośnika. Pamiętajmy jednak, że ucho ludzkie nie jest doskonałe. Przeciętny człowiek jest w stanie usłyszeć częstotliwość dźwięku w zakresie od 20 do 20 000 Hz. Bez problemu znajdziemy głośniki samochodowe w dobrych cenach, które oferują pasmo przenoszenia w zakresie od 40 – 60 Hz do 20 000 -22 000 Hz.

 

Podsumowanie

Po lekturze naszego poradnika powinniście już wiedzieć, jaki głośnik samochodowy wybrać. Po zakupie odpowiedniego sprzętu pamiętaj jednak, by zamontować to w taki sposób, by efekt dźwiękowy był jak najlepszy. Generalna zasada jest taka, by głośniki przeznaczone do odtwarzania niskich tonów umieszczać w niższych partiach auta, a do wysokich w wyższych. Warto też najpierw zainstalować sprzęt odtwarzający niskie dźwięki, po czym przetestować, gdzie najlepiej będzie umieścić głośniki wysokotonowe.

Urządzenia niskotonowe najczęściej montowane są w dolnej części drzwi, pod siedzeniem lub w bagażniku. Natomiast głośniki odtwarzające wysokie tony najczęściej spotkamy w pobliżu bocznych lusterek, czy na desce rozdzielczej. Pamiętajmy tylko, by nie instalować żadnego z głośników zbyt blisko własnych uszu i uszu Twoich pasażerów.

 

 

Jak podłączyć głośniki do samochodu?

 

Słuchanie muzyki podczas jazdy samochodem nie jest możliwe, jeśli w aucie nie ma głośników. Choć w większości pojazdów znajdziemy fabrycznie zamontowany system nagłośnienia, wielu kierowców narzeka, że nie zapewnia on dobrej jakości dźwięków. Jeżeli kupiłeś głośniki, ale masz problem z ich montażem, nasze wskazówki na pewno Ci pomogą.

Od czego zacząć wymianę fabrycznie zamontowanych głośników?

Standardowo systemy nagłaśniające w autach rozmieszczone są w drzwiach – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Przed wymianą na model o lepszych parametrach musimy dowiedzieć się, w jaki sposób należy zdemontować tapicerkę. W kilkunastoletnich samochodach na drzwiach można zauważyć połączenia śrubowe, niekiedy ukryte za specjalnymi zaślepkami. Musimy więc wykręcić wszystkie śruby, uważając jednocześnie, aby żadnej z nich nie zgubić i nie uszkodzić. W nowszych autach zdejmowanie tapicerki jest mniej kłopotliwe, ponieważ do jej mocowania wykorzystuje się jedynie zaczepy otwierane bez użycia narzędzi. Odsłonięte głośniki musimy wykręcić, a następnie wyjąć wtyczkę wraz z całym okablowaniem.

 

Montaż zwrotnicy

Kiedy udało nam się zdemontować stare głośniki, czeka nas instalacja zwrotnicy, czyli zestawu filtrów odpowiadającego za podział sygnału na węższe pasma (w celu umożliwienia dotarcia do wszystkich części systemu nagłaśniającego). Jak to zrobić? Najlepszym wyjściem jest wywiercenie otworów w poszyciu drzwi – w ten sposób z łatwością przykręcimy zwrotnicę. Fabryczne połączenia głośników zazwyczaj mają dwie końcówki. Należy je odciąć, usunąć niewielki fragment izolacji i przykręcić kable, pamiętając o polaryzacji. Aby mieć pewność, że przewody nie odłączą się przypadkowo (co zdarza się głównie w przypadku woofera), można je przylutować. Niekiedy okazuje się, że wymiana głośników wymaga zastosowania dystansów – elementów ułatwiających idealne dopasowanie do drzwi. Produkty te znajdziemy w większości sklepów z częściami samochodowymi, a ich cena często wynosi mniej niż 100 zł.

 

Podłączenie głośnika wysokotonowego

Do podkreślenia wysokich dźwięków potrzebny jest głośnik wysokotonowy. Jego montaż nie powinien nam sprawić zbyt wielu problemów, zwłaszcza jeśli auto ma przygotowane fabrycznie miejsce. Wbrew powszechnej opinii, posiadacze starszych samochodów nie muszą wywiercać dodatkowych otworów w kabinie, ponieważ mogą zamontować wysokotonowy sprzęt nagłaśniający na podszybiu w kabinie. W tym celu należy przeciągnąć kabel głośnika do drzwi tam, gdzie poprowadzone zostały wiązki elektryczne (konieczne jest więc zdjęcie tapicerki). Po upewnieniu się, że wszystko działa tak, jak powinno, a jakość dźwięku jest zadowalająca, możemy ponownie zamontować boczki na drzwiach.

Na co trzeba uważać, montując głośniki?

Z podłączeniem nowych głośników w aucie nie powinniśmy się spieszyć. Z tego względu najlepiej jest zrobić to w dzień wolny od pracy, gdy nigdzie nam się nie spieszy. Bardzo ważne jest, aby wszystkie śruby odkręcać dokładnie i powoli, z zaczepami także należy obchodzić się ostrożnie. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia elementów mocujących boczki na drzwiach. Jeżeli konieczne jest wywiercenie otworów do montażu zwrotnicy, użyjmy w tym celu odpowiedniego sprzętu. Szczególną ostrożność powinny zachować właściciele aut z ręcznym mechanizmem odkręcania szyb, ponieważ podczas demontażu głośników może łatwo dojść do uszkodzenia haczyków trzymających korbkę.

Niewłaściwie zamontowane głośniki w aucie nie będą działać, dlatego dopilnujmy, czy wszystkie przewody zostały podłączone tak, jak powinny. Zgodnie z zasadą polaryzacji, plus na wyjściu radia musimy połączyć z plusem na systemie nagłośnienia, a minus z minusem. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości, jakie głośniki samochodowe są polecane i jak należy je zainstalować w aucie.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

krzysztof

December 11, 2023 at 12:31 am

Przydał by się jakiś artykół z głośników samochodowych dobrej i wysokiej klasy anie śmieciowych sprzetów marketowych

Odpowiadać
Świat motoryzacji

December 12, 2023 at 9:03 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Syriusz

December 19, 2022 at 7:18 pm

Ja tam jestem zadowolony z głośnika BT Manty – SPK 5120. Kolumny są ok ale fajnie jest mieć urządzenie które można zabrać ze sobą na ryby działkę czy piknik. Świetny to był wybór. Spoko to to gra 🙂

Odpowiadać
Świat motoryzacji

January 21, 2023 at 2:34 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespol SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać