Ranking 11 najlepszych kolumn głośnikowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Kolumna głośnikowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Do odtwarzania muzyki i dźwięków z filmów i programów telewizyjnych dobrze sprawdzi się kolumna głośnikowa Heco Aurora 700.  Model umożliwia pogłębienie basu, a wysokiej jakości właściwości akustyczne sprawiają, że każde brzmienie nabiera głębi i wyrazistości. Kolumna jest także elegancka, dzięki czemu dobrze prezentuje się w pomieszczeniu. Dwa głośniki niskotonowe zapewniają wysoką jakość dźwięków o każdej częstotliwości. Niezwykłe wrażenia podczas słuchania muzyki zapewnia kolumna Tonsil Altus 300. Dzięki zastosowaniu wysokotonowego głośnika każdy detal utworu jest dobrze oddany i podkreślony. Model dobrze sprawdza się także podczas domowych przyjęć i niedużych imprez, dzięki wysokim właściwościom dynamicznym i lekko wyostrzonemu brzmieniu w średniej częstotliwości.

11 najlepszych kolumn głośnikowych. Opinie w 2024 roku

 

Zarówno do odtwarzania muzyki dla siebie, jak i podczas domowych przyjęć i spotkań przyda się dobry zestaw głośników. Dzięki odpowiednim parametrom każdy utwór wybrzmi głośno i czysto. Jeżeli szukasz najlepszego sprzętu, nasz ranking kolumn głośnikowych pomoże Ci wybrać model do swojego domu. Porównanie topowych urządzeń na rynku usprawni podjęcie decyzji i ułatwi porównanie parametrów produktów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolumna głośnikowa Heco Aurora ma moc muzyczną 300 W i moc znamionową 200 W, dzięki czemu wydobywający się dźwięk jest czysty i wyraźny. Skuteczność kolumny to 92 dB, model gra więc głośno i donośnie. Model Aurora ma głośniki niskotonowe o średnicy 170 mm i wysokotonowe 28 mm, co pozwala uzyskać mocny bas i wysoką jakość średnich częstotliwości.

Wady

Wadą kolumny głośnikowej jest trudność w dopasowaniu modelu do odpowiedniego wzmacniacza. Nie każdy model innego producenta pozwala uzyskać zadowalający efekt w połączeniu z kolumną Heco Aurora.

Podsumowanie

Kolumna głośnikowa Heco Aurora 700 zapewnia wysoką jakość dźwięku w każdej częstotliwości. Wysoka moc muzyczna i znamionowa sprawia, że wydobywające się z głośników tony są wyraźne i czyste. Oprócz dobrych parametrów technicznych kolumna wyróżnia się także eleganckim designem.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą kolumny głośnikowej Tonsil Altus 300 jest głośnik wysokotonowy z ferrofluidem, co zapewnia dobrą jakość dźwięków i wyraziste brzmienie. Moc nominalna modelu to 150 W, a muzyczna to 300 W. Efektywność kolumny Tonsil wynosi 91 dB, co sprawia, że nadaje się na nieduże przyjęcia i spotkania ze znajomymi. Lekko wyostrzone brzmienie pozwala docenić walory każdego utworu.

Wady

W kolumnie głośnikowej Tonsil Altus 300 bas jest bardzo wyrazisty i czasem zagłusza pozostałe tony w odtwarzanych utworach. Wyraziste niskie dźwięki przeszkadzają osobom wrażliwym na donośne brzmienie muzyki.

Podsumowanie

Kolumna głośnikowa Tonsil Altus 300 to dobre urządzenie na spotkania w gronie przyjaciół, domowe przyjęcia i nieduże imprezy. Głośniki z ferrofluidem zapewniają dobrą jakość dźwięku, a wysoka moc nominalna, inaczej zwana znamionową, pozwala na czyste odtwarzanie każdego utworu.

Rozważ też

Zalety

Kolumna głośnikowa Tonsil Maestro III jest zmodernizowaną wersją modelu Maestro II. W ulepszonym produkcie firma Tonsil poprawiła jakość basu, modyfikując głośniki. Model Maestro III charakteryzuje się głośnikiem średniotonowym, korektorem fazy oraz poprawioną zwrotnicą. Wszystkie ulepszenia skutkują dźwiękiem o wysokiej jakości i wyrazistym brzmieniem niskich tonów.

Wady

Wadą kolumny głośnikowej Tonsil Maestro III są delikatne niedociągnięcia w wykończeniu urządzenia, takie jak nierówne połączenie elementów, niedomalowane fragmenty lub przerwy na łączeniach ścianek, co wpływa na estetykę produktu.

Podsumowanie

Kolumna Tonsil Maestro III zapewnia wysokiej jakości brzmienie o wzmocnionym basie, który jednak nie dominuje w odtwarzanym utworze. Korektor fazy pozwala wiernie oddać wszystkie dźwięki. Ulepszona zwrotnica w modelu zapewnia szeroki zakres granych częstotliwości.

 

Kolumny głośnikowe podłogowe

 

1. Kolumna Podłogowa Heco Aurora 700

 

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wysokiej jakości dźwięku w odtwarzanych utworach, warto rozważyć zakup kolumny podłogowej Heco Aurora 700. Urządzenie ma 3-drożną konstrukcję, na którą składają się średniotonowy przetwornik o średnicy 170 mm, dwa głośniki niskotonowe 170 mm i przetwornik wysokotonowy z kopułką z jedwabiu o średnicy 28 mm. Znajdują się w nich stożki papierowe, co zapewnia dużą wydajność i czyste brzmienie. Podłogowe kolumny głośnikowe pozwalają docenić każdy dźwięk w utworze.

Moc muzyczna modelu Aurora 700 wynosi 300 W, a moc znamionowa 200 W. Oznacza to, że sprzęt zapewnia wysoką jakość dźwięku, mocne brzmienie i wyraziste tony w każdym utworze. Pasmo przenoszenia, czyli zakres odtwarzanych częstotliwości bez spadku jakości, w tym modelu wynosi 25 – 42 500 Hz. Skuteczność kolumny Aurora 700 to 92 dB., co oznacza, że sprzęt gra głośno i wyraźnie.

Aby przekonać się o jakości modelu Aurora 700, wystarczy przeprowadzić test kolumn głośnikowych. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup sprzętu, są zadowoleni z dokonanego wyboru ze względu na jakość dźwięku wydobywającego się z głośników.

 

 

 

 

Polskie kolumny głośnikowe

 

2. Kolumny Podłogowe Tonsil Altus 300

 

Każdy rodzaj muzyki zabrzmi wyjątkowo w kolumnie podłogowej Tonsil Altus 300. Sprzęt nadaje brzmieniu delikatnie wyostrzonego tonu, co podkreśla poszczególne partie utworów. Moc nominalna modelu Altus 300 wynosi 150 W, a moc muzyczna to 300 W. Dzięki temu sprzęt odtwarza każdą muzykę głośno i donośnie. W efekcie sprawdza się nie tylko do słuchania utworów w domu, ale także na małe przyjęcia i spotkania z przyjaciółmi. Pasmo przenoszenia, czyli zakres możliwych do odtworzenia częstotliwości w kolumnie wynosi 30 – 18 000 Hz.

Polskie kolumny głośnikowe firmy Tonsil składają się z trzech głośników: Wysokotonowych tubowych o średnicy 9 cm, dynamicznych średniotonowych 18 cm i średnio-niskotonowych o średnicy 30 cm. Zastosowanie ferrofluidu, często wykorzystywanego w sprzętach estradowych, wraz ze skutecznością 91 dB. zapewnia wysoką jakość i głośność odtwarzanego dźwięku.

Użytkownicy podkreślają, że model Altus 300 to dobra kolumna głośnikowa. Sprawdza się zarówno do indywidualnego słuchania muzyki, jak i jako sprzęt na spotkania towarzyskie. Zaletą modelu są efektywne głośniki z ferrofluidem i duże właściwości dynamiczne.

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe Tonsil

 

3. Kolumna Podłogowa Tonsil Maestro III

 

Duża moc i nietypowy design to połączenie, które znajdziesz w kolumnie podłogowej Tonsil Maestro III. To sprzęt o trójdrożnej konstrukcji ze wzmocnionym basem. Model charakteryzuje się mocą maksymalną (muzyczną) o wartości 200 W i mocą nominalną 100 W. Impedancja kolumny, która pozwala dopasować rodzaj wzmacniacza do sprzętu, wynosi 6 ohm.

Kolumny głośnikowe Tonsil są jednymi z najczęściej wybieranych przez użytkowników, ze względu na wysoką jakość dźwięku. W modelu Maestro III zastosowano ulepszoną zwrotnicę, która w połączeniu z trzema głośnikami wysoko-, nisko- i średniotonowymi z korektorem fazy, zapewniają wyraziste dźwięki i wysoką jakość brzmienia. Wzmocniony bas nie dominuje, ale nadaje głębi odtwarzanym utworom. Skuteczność sprzętu Maestro III wynosi 91 dB., dzięki czemu kolumna gra głośno, nawet przy wzmacniaczu o niskiej mocy.

Zaletą modelu firmy Tonsil jest wysoka jakość dźwięku oraz ulepszony bas, który podkreśla brzmienie, ale nie dominuje. Opinie o kolumnach głośnikowych Maestro III są pozytywne, użytkownicy doceniają produkt za wydajne głośniki z korektorem fazy, który poprawia brzmienie.

 

 

 

 

Wąskie kolumny głośnikowe

 

4. Kolumna podłogowa Paradigm Monitor SE 6000F

 

Wysoką jakość dźwięku zapewnia kolumna podłogowa Paradigm Monitor SE 6000F. Producent zastosował nowoczesne technologie do produkcji sprzętu, dzięki czemu brzmienie każdego utworu jest czyste. W kolumnie Monitor SE znajdziesz między innymi polimerowe stożki z odwróconymi nasadkami i głośnikiem wysokotonowym S-PAL, który odtwarza nawet bardzo wysokie częstotliwości. Każde brzmienie i detale w utworze są dobrze słyszalne dzięki zastosowaniu soczewek PPA, które wyrównują i blokują częstotliwości pozafazowe.

Trójdrożna konstrukcja kolumny składa się z przetworników wysoko-, średnio- i niskotonowych. Głośnik wysokotonowy zawiera ferrofluid, który pozwala uzyskać jakość dźwięku porównywalną do tej w sprzętach estradowych. Moc nominalna modelu Monitor SE wynosi 100 W, a pasmo przenoszenia to 53 Hz – 21 000 Hz. Efektywność całego sprzętu wynosi 93 dB, co zapewnia głośny i wyraźny dźwięk.

Projekt obudowy sprawia, że wąskie kolumny głośnikowe zmieszczą się w każdym pomieszczeniu. Użytkownicy polecają zakup modelu Monitor SE 6000F ze względu na czysty i niezakłócony dźwięk oraz dużą efektywność. Zaletą kolumny jest także zastosowanie soczewek PPA, blokujących niechciane częstotliwości.

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe podstawkowe

 

5. Kolumny głośnikowe Sony SA-Z9R

 

Wśród najlepszych sprzętów do odtwarzania muzyki nie może zabraknąć kolumn głośnikowych Sony SA-Z9R. Są to bezprzewodowe urządzenia, które można postawić na szafce, czy podłodze lub powiesić na ścianie, dzięki czemu nie zajmują miejsca. Moc maksymalna i nominalna kolumny głośnikowej wynosi 100 W, sprawdzają się więc w niedużych pomieszczeniach do słuchania muzyki lub oglądania filmów. Wymiary jednostki centralnej to: 10 cm szerokości, 15,5 cm wysokości i 10 cm głębokości.

Kolumny głośnikowe podstawkowe firmy Sony wyposażone są we wzmacniacz S-Master, który zapewnia głośne brzmienie. Jego moc wyjściowa wynosi 50 W, głośniki pobierają 11 W mocy, są więc ekonomiczne w eksploatacji. Model SA-Z9R wyposażono w tryb czuwania, który uruchamia się po 20 minutach, dzięki czemu kolumny pobierają wtedy jedynie 0,5 W mocy.

Konsumenci w komentarzach wskazują, że produkt firmy Sony to dobre kolumny głośnikowe do 1000 zł, które zapewniają wysokiej jakości dźwięk. Ich zaletą jest nieduży rozmiar i możliwość dowolnego ustawienia sprzętu, zarówno na blacie, jak i na ścianie.

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe białe

 

6. Kolumny wolnostojące Pylon Audio PEARL 20

 

Eleganckie kolumny wolnostojące Pylon Audio PEARL 20 będą dobrze wyglądały w każdym pomieszczeniu. Dobrej jakości głośniki średniotonowe zapewniają wyrazisty i czysty dźwięk. Dopracowany przetwornik minimalizuje zniekształcenia harmoniczne i niweluje pozafazowe brzmienia. Stożkowa membrana w kolumnach Pylon wykonana z plecionki szklanej zapewnia klarowny dźwięk. Produkt dopracowano w każdym szczególe, co sprawia, że wszystkie tony i detale w utworze są dobrze słyszalne.

Białe kolumny głośnikowe PEARL 20 mają pasmo przenoszenia 38 – 20 000 Hz oraz moc nominalną 50 W i maksymalną 80 W. Dobrze sprawdzają się podczas indywidualnego słuchania muzyki w domu. Efektywność sprzętu wynosi 86 dB., co zapewnia dobrą jakość dźwięku w każdym salonie. Kolumny wolnostojące Pylon zawierają głośnik nisko- i wysokotonowy z pierścieniem, który redukuje zjawiska dyfrakcyjne. W rezultacie wydobywający się ze sprzętu dźwięk jest dynamiczny, o ciepłej barwie.

Konsumenci w opiniach na temat modelu PEARL 20 zgodnie twierdzą, że jest to dobra i tania kolumna głośnikowa. Producent zapewnia wysoką jakość w niskiej cenie. Zaletą modelu są dopracowane głośniki i systemy niwelujące zakłócenia.

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe JBL

 

7. Kolumna podłogowa JBL HDI-3600

 

Każdy miłośnik muzyki marzy o wysokiej jakości sprzęcie audio. Taka też jest kolumna podłogowa JBL HDI-3600. Wyposażono ją w technologię falowodową HDI, która podnosi jakość dźwięku. Zapewnia dobrą wydajność brzmień o średniej i wysokiej częstotliwości, niwelując wszelkie zniekształcenia. Każdy utwór wybrzmiewa czysto i dynamicznie. Na wysoką jakość dźwięku wpływa także opatentowany przez firmę JBL przetwornik kompresyjny.

Kolumny są nie tylko wydajne, ale także estetyczne. Wszelkie elementy mocujące są ukryte w obudowie, a zakrzywiony kształt nadaje im nowoczesny charakter. Model HDI-3600 wyposażono w przetworniki dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości o średnicy 165 mm. Czułość sprzętu wynosi 90 dB., sprawdza się więc nie tylko w domu, ale także na niedużych przyjęciach, również plenerowych. Wydobywający się z głośników dźwięk jest mocny i wyraźny. Kolumny głośnikowe JBL mają pasmo przenoszenia w przedziale 38 – 30 000 Hz.

Czytając komentarze użytkowników, którzy zakupili kolumny głośnikowe JBL, można zauważyć, że model HDI-3600 jest polecany przez konsumentów. Chwalą oni sprzęt za wysoką jakość dźwięku i ładny design.

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe Hi-End

 

8. Kolumna głośnikowa podłogowa Q Acoustics Concept 500

 

Jakość dźwięku jak w profesjonalnym studiu zapewni Ci kolumna głośnikowa podłogowa Q Acoustics Concept 500. Sprzęt wyposażono w dwa przetworniki średnio-niskotonowe. Minimalizują wszelkie zniekształcenia, zapewniając czysty dźwięk, dokładnie odwzorowany. Dodatkowo kolumna ma kopułkę wysokotonową o średnicy 28 mm. W proces projektowania sprzętu Q Acoustics Concept 500 zaangażowani byli specjaliści z dziedziny akustyki, co wpływa na jakość produktu. 

W sprzęcie zastosowano wiele nowoczesnych technologii, takich jak P2P, system hamujący wibracje w niepożądanych miejscach lub Dual Gelcore, czyli żelową powłokę absorbującą drgania. Kolumny głośnikowe Hi End zapewniają czysty i głośny dźwięk. Każdy utwór rozbrzmiewa mocno, a wszystkie muzyczne detale są dobrze słyszalne. Pasmo przenoszenia w sprzęcie to 41 – 30 000 Hz. Czułość kolumny, inaczej zwana efektywnością wynosi 90 dB., co oznacza, że wydobywający się z głośników dźwięk jest mocny i donośny.

Wśród opinii konsumentów przeważają pozytywne oceny. Użytkownicy polecają kolumny Q Acoustics Concept 500 ze względu na jakość dźwięku porównywalną do profesjonalnych sprzętów muzycznych. Dodatkową zaletą modelu jest elegancki i nowoczesny design.

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe Bluetooth

 

9. Kolumny głośnikowe Hi-Fi Yamaha MusicCast NX-N500

 

Kolumny głośnikowe Hi-Fi Yamaha MusicCast NX-N500 to nowoczesny sprzęt, który spodoba się każdemu miłośnikowi muzyki. Model ułatwia odtwarzanie utworów w każdym formacie, dzięki możliwości łączenia się z innymi urządzeniami przez Bluetooth, AirPlay lub Wi-Fi. Kolumny mają wbudowany wzmacniacz o mocy 140 W i pasmo przenoszenia 54 – 40 000 Hz. Dźwięk wydobywający się z głośników jest mocny i głośny. Oprócz funkcji bezprzewodowego przesyłania danych, kolumny Yamaha mają port USB, do którego można podłączyć dowolne urządzenie.

Kolumny głośnikowe Bluetooth mają nieduże wymiary: Szerokość 17 cm, wysokość 28,5 cm i głębokość 22,2 cm. Zmieszczą się więc w każdym pomieszczeniu, na biurku lub komodzie. Do zestawu Yamaha dołączono pilot, który ułatwia obsługę głośników. Kolumny odtwarzają większość plików o wysokiej rozdzielczości, między innymi DSD, PCM, czy FLAC/WAV/AIFF.

Zaletą modelu Yamaha, często podkreślaną przez użytkowników, jest możliwość bezprzewodowego odtwarzania muzyki z każdego urządzenia. Konsumenci polecają aktywne kolumny głośnikowe ze względu na czysty i mocny dźwięk, który zapewnia wbudowany wzmacniacz.

 

 

 

 

10. Kolumna głośnikowa Dali Zensor 5

 

Nasza pierwsza propozycja to Dali Zensor 5. Opisywany model ma wymiary: wysokość 84 cm, głębokość 25,3 cm i szerokość 16,2 cm. Natomiast jego waga to 10,3 kg. Producent jednak ma w ofercie kolumny głośnikowe o różnych wymiarach, będziemy mogli więc urządzenie dopasować do wielkości pomieszczenia.

Ta kolumna podłogowa charakteryzuje się pięknym designem. Zewnętrzne ściany zostały wykończone lakierem high – gloss oraz dodatkami winylowymi. Zakres częstotliwości tego urządzenia wynosi 43 – 26 500 Hz.

Kolumna została wyposażona w przetwornik wysokotonowy Soft Textile Dome (25 mm) w kształcie kopuły tekstylnej i niskotonowy Wood Fiber Cone (2 x 5,25”), którego membrana została wykonana z włókien drzewnych. Model ten charakteryzuje się impedancją na poziomie 6 ohm. Producent rekomenduje by z tym sprzętem korzystać ze wzmacniaczy o mocy nie mniejszej niż 30 W. Natomiast maksymalna moc używanego wzmacniacza nie powinna przekraczać 150 W.

Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują, że głośnik, jak na swoje rozmiary, charakteryzuje się bardzo mocnymi basami o dobrej jakości. Dodatkowo jako zaletę podają jego ładny wygląd.

Dali Zensor 5 to kolumna o wymiarach: wysokość – 84 cm, głębokość  – 25,3 cm i szerokość – 16,2 cm. Jej waga wynosi 10,3 kg. Warto jednak podkreślić, że producent oferuje też modele w innych rozmiarach.

 

 

 

 

11. Taga Harmony TAV-506F v.2 kolumna frontowa

 

Dobra i tania kolumna głośnikowa to nasza kolejna propozycja: model TAGA Harmony TAV-506F. Sprzęt ten ma wymiary: wysokość 90, szerokość 17 i głębokość 23,5 cm. Natomiast jego waga wynosi 10,02 kg. Model ten charakteryzuje się trzydrożną konstrukcją.

Ma on wbudowany przetwornik niskotonowy o papierowej membranie (2 x 133 mm) i średnio – wysokotonowy o membranie wykonanej z żółtego włókna szklanego (133 mm) oraz wysokotonowego z jedwabną kopułką (25 mm). Głośnik wysokotonowy został również wyposażony w panel TWG. Dzięki zastosowaniu trzydrożnej konstrukcji emitowane dźwięki charakteryzują się gładkością i dobrym zbilansowaniem.

Nie będziemy tutaj mieli do czynienia z sytuacją, gdzie wysokie, bądź niskie tony przebijają się na pierwszy plan. Tę kolumnę głośnikową cechuje częstotliwość 42 – 25000 Hz oraz impedancja na poziomie 6 ohm. Warto również wspomnieć, że te kolumny głośnikowe posiadają 2 letnią gwarancję producenta.

Konsumenci, którzy zdecydowali się zakupić ten model wskazują na dobrej jakości dźwięki oraz niskie tony o dobrej intensywności. Jednak najczęściej wymienianą zaletą tego produktu jest jego atrakcyjna cena. Użytkownicy również przekazują, że stosunek jakości do ceny jest przyzwoity.

TAGA Harmony TAV-506F to dobra kolumna głośnikowa do 300 zł. Sprzęt ten ma wymiary: wysokość – 90 cm, szerokość – 17 cm i głębokość – 23,5 cm. Waga modelu to 10 kg.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kolumnę głośnikową kupić?

 

Każdy miłośnik muzyki chce mieć w domu profesjonalny sprzęt, który umożliwi słuchanie ulubionych utworów w najwyższej jakości. O tym, jak dany dźwięk będzie brzmiał, decyduje wiele różnych parametrów. Dobór odpowiednich głośników może być trudny, a skomplikowana terminologia utrudnia znalezienie odpowiedniego modelu. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, jaka jest najlepsza kolumna głośnikowa, przygotowaliśmy przewodnik zakupowy, w którym dowiesz się, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Parametry elektryczne

Wybierając odpowiednie kolumny głośnikowe do domu pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, są parametry elektryczne. Należy do nich między innymi moc urządzenia. Wyraża się ją w dwóch parametrach. Pierwszy to moc maksymalna (muzyczna) i oznacza najwyższą wartość, jaką może osiągnąć kolumna w krótkim czasie, najczęściej w warunkach studyjnych. Drugi parametr to moc nominalna i wskazuje na możliwości sprzętu podczas normalnego, długotrwałego użytkowania. Wartości mierzone są w Watach. Ważniejszą kwestią jest jednak skuteczność, nazywana inaczej efektywnością kolumny głośnikowej. Wartość podawana jest w decybelach. Określa się nią natężenie dźwięku, jakie może wytworzyć kolumna po dostarczeniu do niej mocy 1 W. Im wyższa efektywność sprzętu, tym głośniejszy będzie wydobywający się dźwięk.

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze kolumny głośnikowej, jest impedancja. Wartość podawana jest w omach i wskazuje, jaki typ wzmacniacza można podłączyć do danego urządzenia. Najczęściej impedancja wynosi 4 lub 8 omów, rzadziej 6. Podłączenie wzmacniacza o mniejszej wartości, niż ta na kolumnie, nie wpływa znacząco na jakość dźwięku. W odwrotnej sytuacji, gdy impedancja głośników jest mniejsza niż parametry wzmacniacza, negatywnie przekłada się to na brzmienie.

 

Kolumny pasywne lub aktywne

W sklepach ze sprzętem elektronicznym można znaleźć kolumny głośnikowe pasywne i aktywne. Pierwsze z nich to urządzenia, które muszą być podłączone do osobnego wzmacniacza. O właściwym połączeniu dwóch sprzętów decyduje między innymi wartość impedancji. Kolumny głośnikowe aktywne mają fabrycznie wbudowany wzmacniacz, można więc podłączyć do nich jedynie przedwzmacniacz dla uzyskania lepszego efektu. Wybór modelu eliminuje potrzebę szukania odpowiedniego sprzętu poprawiającego jakość dźwięku.

 

Kolumny podłogowe i podstawkowe

O tym, jaką kolumnę głośnikową wybrać, decyduje przede wszystkim rozmiar pomieszczenia i miejsce, w którym stanie sprzęt. Modele podłogowe stawia się bezpośrednio na podłożu, natomiast podstawkowe, zwane również monitorami, można ustawić na biurku, komodzie lub regale. W niedużych pomieszczeniach, o przeciętnej akustyce, dobrze sprawdzą się mniejsze kolumny podstawkowe. Nie mają tak mocnego basu, jak modele podłogowe. Pozwala to uniknąć niskiego dudnienia podczas odtwarzania muzyki. Kolumny głośnikowe podłogowe umożliwiają uzyskanie szerszego pasma przenoszenia i większej dynamiki brzmienia. Warto pamiętać, że wolnostojące sprzęty mają zamontowany bas-refleks, umieszczony z tyłu obudowy. Z tego powodu kolumn podłogowych nie powinno się ustawiać blisko ściany. Dlatego w ciasnych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się głośniki podstawkowe.

 

Zwrotnica i drogi w kolumnie głośnikowej

Konstrukcje kolumn głośnikowych mogą być 2,5 – lub 3-drożne. Profesjonalne modele mogą być także 4- lub 5-drożne. Ilość dróg decyduje o tym, na ile części sprzęt dzieli sygnał. Większość kolumn głośnikowych rozdziela go na dźwięki nisko-, średnio- i wysokotonowe. Nie zawsze ilość dróg w sprzęcie odpowiada liczbie głośników, często modele 3-drożne mają ich trzy lub cztery. Taki podział jest niezbędny do otrzymania spójnego i czystego dźwięku. Zakres częstotliwości słyszalnej dla człowieka wynosi ok. 20 – 20 000 Hz (lub inaczej 20 kHz). Jednak nawet najlepsza kolumna głośnikowa nie jest w stanie odtworzyć całego zakresu na jednym głośniku, dlatego rozdziela się je na dwa lub więcej stref. Każdy przetwornik odtwarza inną częstotliwość, łącząc je w dynamiczny utwór.

Dodatkowe funkcje

Kolumny głośnikowe służą do odtwarzania dźwięku w jak najwyższej jakości. Powinny być jednak także funkcjonalne. Producenci starają się ułatwić konsumentom użytkowanie sprzętu i dołączają piloty do sterowania głośnikami. Warto zwrócić uwagę, czy dana kolumna może być podłączona do zestawu kina domowego lub telewizora. Dzięki temu będzie można uzyskać wzmocniony i pogłębiony dźwięk podczas oglądania filmów i seriali. Dobrym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym przez producentów, jest możliwość połączenia kolumny głośnikowej z dowolnym urządzeniem przez łącze bezprzewodowe. Pozwala to na odtwarzanie ulubionej muzyki z każdego nośnika.

 

Kolumny głośnikowe w dobrych cenach

Koszt zakupu kolumny głośnikowej różni się w zależności od typu sprzętu, tego, czy jest to model podstawkowy, czy podłogowy oraz parametrów elektrycznych. Na cenę wpływa także materiał, z którego wykonano obudowę oraz dodatkowe funkcje. Kolumnę z dwoma głośnikami można zakupić za ok. 500 zł. Modele aktywne, z wbudowanym wzmacniaczem dostępne są za ok. 1000 zł. Kolumny głośnikowe o wzmocnionym basie, wolnostojące, o dużej efektywności kosztują ok. 1400 zł. Model podłogowy wyposażony w 5 przetworników można znaleźć w ofercie wielu sklepów w cenie ok. 2000 zł, sprzęt z możliwością połączenia przez Bluetooth to koszt ok. 3000 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za kolumny wyposażone w technologie niwelujące zakłócenia. Kosztują od 7000 zł do 10 000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak pomalować kolumny głośnikowe?

Producenci oferują kolumny głośnikowe najczęściej w dwóch kolorach, bieli i czerni, rzadziej w innych odcieniach. Produkty, szczególnie modele podłogowe, zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu i nie można ich ukryć. Ważne więc, aby pasowały do całego wystroju. Kolumny głośnikowe można pomalować, zmieniając ich wygląd. Można wykorzystać specjalne farby, które znajdziesz w internetowych sklepach ze sprzętem muzycznym. Najłatwiej kupić produkty przeznaczone do drewnianego obicia kolumn. Jeżeli Twój sprzęt ma obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego, możesz pomalować ją zwykłą farbą. Zadbaj jednak, aby nie dostała się ona do głośników. Staraj się także unikać zacieków, które mogą zmniejszyć walory estetyczne kolumny. 

 

P2: Jak ustawić kolumny głośnikowe?

Podczas rozstawiania kolumn głośnikowych w pomieszczeniu najważniejszą rolę odgrywa akustyka. Wpływa na nią kształt i rozmiar pokoju, a także przedmioty, które zakłócają przepływ fali akustycznej. Ustawiając sprzęt należy wyznaczyć wartość bazową, czyli odległość między kolumnami i od słuchacza. Parametry tworzą trójkąt równoboczny, w którym dwa wierzchołki to głośniki, a jeden to głowa osoby słuchającej. Kolumny muszą także stać w odpowiedniej odległości od ściany, minimum 60 cm. Wartość dotyczy zarówno tyłu, jak i boku sprzętu. Odległość wpływa przede wszystkim na jakość i reprodukcję basu. Przy ustawianiu kolumn głośnikowych ważna jest wysokość, na jakiej znajdzie się sprzęt. Powinien być umieszczony na wysokości głowy słuchacza lub niewiele niżej. Modele podłogowe często mają wymiary dobrane tak, aby pasowały do większości foteli i kanap.  

P3: Kolumna głośnikowa aktywna – co to jest?

Kolumny głośnikowe mogą być pasywne lub aktywne. Pierwsze z nich potrzebują dodatkowego wzmacniacza. Kolumny aktywne wzmacniacz mają wbudowany. Dzięki zwrotnicy sygnał zostaje rozdzielony na pasma o różnej częstotliwości, które trafiają do wzmacniacza i do głośników. Kolumny głośnikowe aktywne charakteryzują się wysoką jakością dźwięku, dzięki zniwelowaniu zniekształceń w czasie rozdzielania i przesyłania poszczególnych pasm. Modele z wbudowanym wzmacniaczem zajmują także mniej miejsca w pomieszczeniu, ponieważ nie potrzebują dodatkowych sprzętów. Kolumny aktywne mogą być wyposażone tylko w zwrotnicę. Można spotkać także zespoły aktywne jedynie w części niskotonowej. Reszta pasm w urządzeniach przetwarzana jest przez bierne podzespoły. Większość producentów oferuje jednak modele kolumn w pełni aktywnych.  

 

P4: Jak podłączyć kolumny głośnikowe?

Podłączając głośniki w pomieszczeniu, warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do sprzętu, aby dowiedzieć się, jakie ustawienie proponuje producent. Kolumny należy także odpowiednio ustawić, biorąc pod uwagę akustykę pokoju. Sprzęt pasywny, który trzeba podłączyć do wzmacniacza, można połączyć metodą bi-wiring. Wykorzystuje się wtedy dwa przewody, dzięki którym rozdziela się sekcję basową od pozostałych. Wzmacniacze często wyposażone są w dwa wejścia, które ułatwiają taki sposób podłączenia kolumn głośnikowych. Można wykorzystać także metodę zwaną bi-amping, która polega na połączeniu pasywnego zestawu głośników poprzez rozdzielenie końcówek mocy. Pozwala to głębiej podzielić poszczególne pasma na różne częstotliwości. Każda z dwóch oddzielnych końcówek mocy obsługuje różne pasma w połączeniu poziomym lub różne kolumny w połączeniu pionowym.

 

P5: Jak wykończyć kolumny głośnikowe?

Aby kolumny głośnikowe pasowały do Twojego wnętrza, możesz odpowiednio je wykończyć. Na rynku można znaleźć sprzęt obity drewnem lub tworzywem sztucznym w różnych kolorach. Podobny efekt można osiągnąć także w domu. Wystarczy model kolumn głośnikowych obić materiałem lub skórą. Warto powierzyć to zadanie specjalistom. Oddając sprzęt do obicia, należy wyjąć z obudowy głośniki, aby ich nie uszkodzić. Dobrym pomysłem na wykończenie kolumny jest oklejenie jej specjalną okleiną w ciekawym kolorze lub imitującą drewno. Obudowę można także pomalować na dowolny kolor lub zabezpieczyć olejem, nadając ładny połysk. Jeżeli chcesz wykończyć kolumny głośnikowe drewnem, warto poszukać miękkiego i elastycznego materiału. Dobrym wyborem będzie sklejka lub drewno brzozowe. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ