Mikrofony do nagrywania ranking  

Ostatnio aktualizowane: 07.08.20

 

Staramy się zawsze polecić naszym czytelnikom produkt, który w swojej klasie jest najlepszy, a jednocześnie jest oceniany wysoko przez fachowców. Bierzemy również pod uwagę zadowolenie dotychczasowych klientów. Tym razem właśnie taką metodą chcemy polecić najlepszy mikrofon. Jak oceniamy jest nim model Blue Yeti. Jest to mikrofon USB, który nagrywa bezpośrednio do komputera i w tym celu wykorzystuje przetwornik analogowo – cyfrowy. Jest kompatybilny zarówno z komputerami PC, jak i MAC i nie ma żadnych sterowników, wystarczy go po prostu podłączyć do komputera i zacząć używać. Model ten posiada kierunkowość kardioidalną, dookólną, a także ósemkową. Mikrofon na swojej obudowie jest zaopatrzony w szereg możliwości dotyczących ustawień. Mamy tu pokrętło głośności na wejściu [in-put] i wyjściu [out-put] mikrofonu, przycisk mute i przełącznik charakterystyki kierunku. Model ten jest również wyposażony we wzmacniacz słuchawkowy z kontrolerem głośności. Równie dobrym modelem, który też zyskał uznanie ekspertów, jest urządzenie Superlux E205U. Gdybyś, więc nie mógł się, z jakiś przyczyn zaopatrzyć w nasz model numer jeden, sprawdź parametry tego mikrofonu.

 

 

Jaki mikrofon do nagrywania kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Skoro znalazłeś się na naszej stronie, prawdopodobnie właśnie zastanawiasz się, jaki mikrofon do nagrywania wybrać. Tym właśnie tematem postanowiliśmy się zająć w naszym poradniku. Mikrofon to przecież takie urządzenie, które jest wybierane nie tylko przez profesjonalistów do studia nagraniowego, ale także przez osoby, które tworzą nagrania amatorskie, albo wykorzystują technologię Voip, czy Skype. Zatem, jakie typy mikrofonów będą odpowiednie do różnego ich wykorzystania?

Ze względu na sposób przetwarzania fal dźwiękowych wyróżniamy mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Te pierwsze charakteryzuje niższa cena, często są to mikrofony bezprzewodowe. Ich prosta konstrukcja polega na znajdującej się w polu magnetycznym membrany z cewką, na której jest generowane napięcie.

Mikrofon pojemnościowy posiada dwie elektrody podłączone do źródła napięcia, z których jedna to membrana wprawiana w ruch pod wpływem działania fal dźwiękowych, a druga pozostaje nieruchoma. Taki mikrofon jest w stanie wiernie odwzorować dźwięki, dlatego tego typu urządzenia są wykorzystywane przez profesjonalistów. Ten rodzaj mikrofonu jest również droższym urządzeniem od mikrofonu dynamicznego.

 

 

Jaki jest najlepszy mikrofon do nagrywania – Charakterystyka kierunkowa i czułość.

Charakterystyka kierunkowa to nic innego, jak sposób zbierania dźwięku przez mikrofon. Jest to szczególnie istotne na przykład dla dziennikarza, który robi wywiad na ulicy, aby głos jego rozmówcy był nagrywany, podczas gdy dźwięk ulicy będzie tłem nie zakłócającym odbioru treści rozmówcy. I tak mamy tu mikrofony do nagrywania w dobrych cenach zbierające dźwięk dookólnie, czyli ze wszystkich miejsc w takim samym stopniu. Taki mikrofon ogranicza jedynie odległość dźwięku od niego, a nie jego kierunkowość.

Mikrofony jednokierunkowe praktycznie zbierają dźwięk tylko z wybranego kierunku, pozostałe dźwięki mogą być nawet całkowicie niesłyszalne, lub słabo słyszalne. Kolejny rodzaj to mikrofony dwukierunkowe, zwane inaczej ósemkowymi, bo zbieranie przez nich dźwięku przypomina kształtem liczbę 8.

Jeśli chodzi natomiast o czułość, to jest ona najbardziej istotna w studiu nagraniowym, gdzie mamy do wyłapania przez urządzenie wszystkie dźwięki powstające w studiu. Czułość jest wyrażana w miniwoltach na paskal (mV/Pa lub dBV). Mniejszą czułość mają mikrofony dynamiczne, których charakterystyka w tym zakresie wynosi 1 – 3 mV/Pa. Natomiast mikrofony pojemnościowe mogą się pochwalić czułością od 5 do 50 mV/Pa.  

Również istotna w nagraniu jest ilość towarzyszących w nagraniu szumów. Generalnie zasada jest taka, że im jest ich mniej tym lepiej, bo tym lepszej jakości wychodzi nagranie. Szumy podaje się w decybelach (dB, lub dBA) i poziom szumów 5 dBA jest poziomem zadowalającym nawet profesjonalistę.

 

Najlepszy mikrofon do nagrywania – Wielkość membrany

Mikrofony również można podzielić ze względu na wielkość membrany, jaką posiadają. Generalnie to posiadające membranę do 5/8” określamy, jako mało membranowe, między 5/8” a 3/4” to średnia membrana i 3/4” w górę to wielka membrana.

Mikrofony mało membranowe mają wysoką skuteczność w wysokich częstotliwościach. Dzięki mniejszej masie membrany urządzenia takie nie koloryzują dźwięku, bo mała membrana pozwala na dokładniejszą reprezentację. Jednocześnie takie mikrofony mają mniejszą czułość i generują więcej szumów.

Mikrofony średnio membranowe, to rodzaj pewnego kompromisu zbierającego zalety zarówno mało membranowych, jak i wielko membranowych mikrofonów, równocześnie ograniczając wady jednych, jak i drugich. Ogólnie można powiedzieć, że mikrofony o średniej membranie cechuje dobra reprodukcja wysokich częstotliwości, a także to, że dostarczają ciepły aczkolwiek lekko podkoloryzowany dźwięk. Charakteryzuje je też niższy poziom szumów niż występujący przy mikrofonach o małych membranach, ale za to mamy mniejszy poziom ciśnienia akustycznego.

Mikrofony wielkomembranowe to te, które odznaczają się pełnym i silnym brzmieniem, o jednocześnie przyjemnym i ciepłym dźwięku. Nadają się one do rejestracji każdego źródła dźwięku, a szczególnie do nagrywania wokalu. Mikrofony takie, ze względu na dużą powierzchnię membrany są bardziej czułe od pozostałych modeli, ale mają mniejszą tolerancję na maksymalne ciśnienie akustyczne. Natomiast dużą ich zaletą jest bardzo mały poziom szumów własnych. Mikrofony takie jednak mają węższe pasmo przenoszenia i mogą generować większe zniekształcenia dźwięku.

 

 

Podłączenie do urządzeń zewnętrznych

Mikrofon, w zależności, z jakim urządzeniem zewnętrznym będzie używany posiada różne wejścia do urządzeń zewnętrznych. Gdy używasz profesjonalnego mikrofonu w profesjonalnym studiu nagraniowym to Twój mikrofon powinien być wyposażony w złącze XLR-3. Złącze takie zapewnia najniższe straty i zakłócenia sygnału, jest także odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Długo na naszym rynku królowały też podłączenia zwane „jack-iem”. Najczęściej taki mikrofon podłącza się do komputera. Są dwie wielkości jack-ów 6.3 i 3.5 mm.

Obecnie jednak do podłączania mikrofonów do komputera najczęściej są wykorzystywane porty USB. Dzięki takiemu łączu mikrofon nie potrzebuje wzmacniacza, czy karty dźwiękowej. Wystarczy, bowiem podłączyć mikrofon do portu USB, aby odpowiednie oprogramowanie wykorzystało te elementy z naszego komputera.

 

Przeznaczenie mikrofonu

Gdy wiemy, do czego zamierzamy nasz nowy mikrofon wykorzystać, to możemy ukierunkować nasze zakupy. Gdy potrzeba nam mikrofonu do wykorzystywania w komputerze przy używaniu Skype, to powinniśmy się zadowolić małym mikrofonem na USB. Jeśli potrzebujemy mikrofon do zadań reporterskich, to dobrze jest się zaopatrzyć w model dynamiczny, jednokierunkowy. Mikrofon dynamiczny też będzie najlepszy w przypadku nagrywania lektorskiego.

 

 

Najlepsze mikrofony do nagrywania w 2020 roku

 

Dla wszystkich, którzy już wiedzą, jaki mikrofon powinni wybrać, poniżej prezentujemy kilka czołowych modeli w swojej klasie. Każdy z nich spełni dobrze swoje zadanie, dlatego możemy je polecić bez żadnych wątpliwości, co do ich jakości. Zapraszamy do przeczytania poniższego rankingu.

 

Nasze zalecenia

 

Blue Yeti 

 

Producent podaje, że mikrofon Blue Yeti jest najbardziej wszechstronnym mikrofonem USB na świecie ze względu na to, że łączy w sobie trzy kapsuły i cztery różne patterny. Również łatwość użycia tego modelu jest jego atrakcyjną cechą, wystarczy go podłączyć do komputera, by od razu tworzyć nagrania w komputerze. Producent wyposażył ten model w potrójną kapsułę Blue umożliwiającą nagrywanie w stereo.

Również mamy tu trzy różne kierunkowości: kardioidalną, dookólną i ósemkową. Mikrofon jest kompatybilny z komputerami PC, jak i MAC z USB 1.1/2.0 oraz minimalną pamięcią 64 MB RAM. Model ten został wyposażony w wzmacniacz słuchawkowy z kontrolerem głośności. Na obudowie mikrofonu mamy ustawienia w zakresie przełączania kierunkowości, przycisk mute, oraz pokrętło głośności na wejściu i wyjściu.

Wymiary tego urządzenia wynoszą 12 cm x 12,5 cm x 29,5 cm, a waga to 0,55 kg. W komplecie z urządzeniem klient otrzymuje również statyw o wadze 1 kg. Opinie o mikrofonach do nagrywania Blue Yeti przekazują, że jest to sprzęt solidny i godny polecenia, ma on doskonałą jakość nagrywanego dźwięku i łatwą obsługę.

 

 

 

 

Superlux E205U 

 

Dla muzyków i twórców podcastów przeznaczony jest mikrofon Superlux E205U. Jest to studyjny mikrofon wielkomembranowy o charakterystyce kardioidalnej, na USB z bezpośrednim nagrywaniem dźwięku do komputera. Wyrównana i rozszerzona charakterystyka częstotliwościowa na poziomie 30 – 18 000 Hz i wysoka rozdzielczość dźwięku sprawia, że mikrofon ten nadaje się do rejestracji zarówno głosu, jak i instrumentów muzycznych.

Model ten współpracuje z większością programów do nagrywania i nie wymaga instalacji w komputerze ze względu na interfejs plug & play. Sprzęt ten ma wymiary 55 x 156 mm, wagę 422 g i jest sprzedawany w zestawie z uchwytem mikrofonowym, małym statywem trójnożnym, pokrowcem ochronnym oraz kablem USB o długości 3 m.

Urządzenie jest wyposażone w bardzo trwałą, metalową obudowę o srebrnym kolorze, a także wygodne, regulowane wyjście słuchawkowe. A według użytkowników jest to model dobry jakościowo z niewielką ilością szumów. Dodatkowo mikrofon ma bardzo miłe i ciepłe brzmienie i zapewniając dobrą jakość rejestrowanego dźwięku jednocześnie jest łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Samson Go Mic 

 

Samson Go Mic  to dobry i tani mikrofon do nagrywania, który zda egzamin jako mikrofon do nagrywania muzyki, podcastów lub nagrywania w terenie, a także do oprogramowania rozpoznającego głos, czy protokołu VoIP. Ze względu na kompaktowy charakter, a także mocowanie zatrzaskowe, można go umieścić bezpośrednio na laptopie, czy biurku.

Model ten posiada technologię plug & play, zatem wystarczy podłączyć go do komputera, by od razu zacząć z niego korzystać. Jest on również kompatybilny zarówno z komputerami PC, jak i MAC. Mikrofon ten posiada konstrukcję wielokierunkową, zatem zbiera dźwięk dookólnie, a dzięki obsłudze częstotliwości 20 Hz-18000 Hz i rozdzielczość 16 bitów, 44,1 kHz, użytkownik może mieć pewność, że nagrywany dźwięk będzie wysokiej jakości. Producent podaje, że jakość dźwięku dorównuje jakości na płytach CD.

Ponadto model ten jest kompatybilny z większością programów do nagrywania dźwięku. Dobrą jakość nagrania potwierdzają użytkownicy tego modelu. Przekazują oni również, że mikrofon jest bardzo czuły i może nagrywać również dźwięki ze znacznego oddalenia.

 

 

 

 

Behringer C1 USB

 

W naszym rankingu mikrofonów do nagrywania chcemy również przedstawić mikrofon Behringer C1 USB. Jest to model pojemnościowy ciśnieniowo-gradientowy, z konwerterem impedancji na tranzystorze FET. Model ten może służyć zarówno, jako mikrofon główny, jak i jako pomocniczy na scenie lub w studiu nagraniowym.

Jest to model o charakterystyce kierunkowej kardioidalnej, a kapsuła mikrofonu jest odporna na zakłócenia zewnętrzne. Urządzenie to ma wbudowany interfejs USB-audio, zatem po podłączeniu do komputera można natychmiast rozpocząć nagrywanie. Wraz ze sprzętem producent dostarcza oprogramowanie Audacity, Kristal i Podifier. W zakupionym zestawie klient otrzymuje mikrofon BEHRINGER C-1USB, oryginalny uchwyt mikrofonowy, przewód USB, a także instrukcję obsługi w języku polskim i gwarancję od polskiego dystrybutora produktu.

Klienci zaś chwalą tu odlewaną obudowę o szorstkiej powierzchni. Świetny stosunek jakości do ceny. Jakość ta, między innymi zapewnia odpowiednią czułość, niskie szumy przy nagrywaniu zarówno pojedynczych instrumentów, jak i głosu. Klienci chwalą również dołączone oprogramowanie na płycie CD.

 

 

 

 

Rode NT1-A Kit

 

Rode NT1-A Kit to, jak pisze producent, najcichszy pojemnościowy mikrofon studyjny na świecie. Jest to również produkt, który zdobył nagrodę Editors Choice pisma Electronic Musician w roku 2004. Jest to model o charakterystyce kierunkowości kardioidalnej, paśmie przenoszenia w zakresie 20 Hz – 20 kHz i czułości -31,9 dB.

Producent podaje, że poziom szumów tego modelu jest na poziomie 5 dBA, a mikrofon daje ciepłe brzmienie nagraniom i szeroki zakres dynamiki. Obudowa mikrofonu jest wykonana z niklu satynowego, a klient kupując ten model otrzymuje wraz z urządzeniem elastyczny uchwyt mikrofonowy, pop-filtr oraz wysokiej jakości przewód mikrofonowy, a całość jest zapakowana w specjalne etui.

Waga tego modelu wynosi 326 g. Osoby, które zakupiły ten model uważają, że jest to na tyle dobry mikrofon pojemnościowy, że nie widać istotnych różnic między tym modelem, a takimi, kupowanymi za kilka tysięcy złotych. Dlatego klienci uważają, że stosunek ceny do jakości zdecydowanie korzystnie się zaznacza w segmencie jakości.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status