Ranking 5 najlepszych kolumn głośnikowych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 23.09.20

 

Kolumna głośnikowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz dobrej kolumny głośnikowej, która zapewni doskonałej jakości dźwięk? W takim razie zapewniamy Cię, że znajdujesz się w odpowiednim miejscu. W przygotowanym przez nas artykule przybliżymy Ci najlepsze produkty tego typu, które cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale także zaufaniem konsumentów. Dokładnie przeanalizowaliśmy trendy zakupowe i na tej podstawie wywnioskowaliśmy, iż pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy do modelu Dali Zensor 5 . To kolumna głośnikowa, która wyróżnia się designem. Jest ona smukła i niezwykle nowoczesna, dlatego świetnie dopasuje się do reszty wyposażenia pomieszczenia. Co więcej, prezentowany sprzęt zapewnia dobrej jakości dźwięk z wyraźnie podkreślonym basem. Powyższy produkt mimo to nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań? W takim razie koniecznie zapoznaj się z opisem drugiego dobrego urządzenia z naszego rankingu, czyli Magnat Quantum 673. Działanie wspomnianej kolumny oparte jest na szeregu nowoczesnych technologii, w efekcie czego możesz zapomnieć o zakłóceniach czy szumach. Poza tym powyższy model jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kolumnę głośnikową kupić?

 

Jakie są najlepsze kolumny głośnikowe, to pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed dylematem wyboru sprzętu dla siebie. Dlatego w tym poradniku zajmiemy się tematem kolumn głośnikowych, i tym, na co zwrócić uwagę przy ich kupowaniu. A wybór jest spory. Poczynając od wyboru jakości odpowiednich kolumn skończywszy na aktywnym subwooferze.

Jeśli nie ograniczają nas finanse można przyglądnąć się modelom elektrostatycznym z kolumnami głośnikowymi full-range, czy głośnikami niskotonowymi w układzie push-pull. Jeśli jednak myślimy o kolumnach głośnikowych w dobrych cenach zastanówmy się nad kolumnami z głośnikami średnio i niskotonowymi z papierowymi membranami, które oferują wysokiej jakości, naturalne brzmienia.

 

 

Kolumny podłogowe, czy podstawkowe

Najbardziej popularne rozwiązania kolumn podłogowych to rozwiązania typu bass-reflex, z zamkniętą obudową i bierną membraną. Głośniki typu bass-reflex podają dużo basu, ale jest on słabo kontrolowany. Przy obudowie zamkniętej da się go lepiej kontrolować. Natomiast konstrukcja z bierną membraną i odpowiednio nastrojoną linią transmisyjną posiada cechy pośrednie w stosunku do wcześniej wymienionych rozwiązań. Dla głośników średnio i wysokotonowych nie ma znaczenia wielkość kolumny. Natomiast przy głośniku niskotonowym im większa obudowa, tym bardziej optymalne warunki.

Kolumny podstawkowe, to przeważnie niewielkie modele, które zwykle oferują mniej basu, ale zapewniają poprawne odtwarzanie przy niskim poziomie głośności. Kolumny takie można zawiesić na ścianie, zwłaszcza na wysokości głowy, to użytkownik będzie miał bardzo dobry odsłuch.

Bardzo istotną częścią każdego zestawu głośnikowego jest subwoofer zapewniający odpowiednią jakość dźwięków o niskich tonach.

 

Najważniejsze parametry i funkcje

Zakres częstotliwości generowany przez zestaw lub pojedynczy głośnik to pasmo przenoszenia. Górna jego granica odpowiada za wysokie tony, dolna za niskie. Człowiek słyszy dźwięki z zakresu 20Hz – 20 tys Hz. W takich granicach sprzęt audio powinien odtwarzać. Jest to absolutne minimum w dzisiejszych czasach. Rozróżniamy tu głośniki dwu i trójdrożne. Dwudrożne to najczęściej dwa głośniki jeden wysokotonowy oraz jeden średnio niskotonowy. Dwudrożne oferują większą spójność dźwięku za stosunkowo niską cenę. Natomiast modele trójdrożne oferują dobrą barwę dźwięków tonów średnich, ich konstrukcja umożliwia odtwarzanie szerokopasmowe o wysokiej głośności. Niestety też są to nieco droższe modele.

Moc to wartość, którą producenci najbardziej eksponują na swoich wyrobach. Mamy tu dwie różne wartości, z których tylko jedna odnosi się do wartości faktycznie istotnych. PMPO (Peak Music Power Output), to moc maksymalna, jaką głośnik może odebrać, jednak dla użytkownika jest ona nieistotna, bo głośnik uzyskuje ją na ułamki sekund i nie ma ona faktycznego wpływu na jakość odtwarzania. RMS (Root Mean Square) to wartości, na które użytkownik powinien zwracać uwagę przy zakupie, bo to jest moc, którą głośnik wykorzystuje podczas swojej pracy. Moc maksymalna i znamionowa nie mogą być zbyt duże, ponieważ grozi to szybszym uszkodzeniem głośników (najlepsza wartość tej pierwszej to 130 – 350 W, a drugiej 70 – 200 W).

Aby wybrać odpowiedni wzmacniacz, to należy przyjąć, że powinien on mieć około 80% mocy głośników, dzięki czemu nie istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu audio. Przy czym warto tu również zwrócić uwagę na impedancję wyjściową wzmacniacza (przy wyborze głośników pasywnych). I tu najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie głośników o impedancji podanej na wyjściu wzmacniacza.

Sprawność kolumn, czyli inaczej ich głośność, wyrażana jest w decybelach. Sprzęt o sprawności mniejszej niż 90 dB nie powinien nas w ogóle interesować.

 

Jakie kolumny głośnikowe wybrać?

Niezależnie, jaki model kolumn głośnikowych zdecydujesz się wybrać, ważne jest, aby zrobić to rozważnie. Przede wszystkim należy je poddać oględzinom, czy nie mają uszkodzeń. Dla membrany istotne jest, aby nie miała wgnieceń, czy innych uszkodzeń mechanicznych. Również wszelkie luźne elementy wewnątrz komuny są niepożądane, więc jeśli kolumnę przechylisz i usłyszysz jakiś dźwięk, powinno to wzmóc Twoją czujność.

Kolumn też trzeba posłuchać. Sprawdzić, czy wszystkie głośniki emitują dźwięk. Jeśli nie dysponujesz sygnałem z przemiataniem pasma częstotliwości, to możesz przygotować różnego rodzaju utwory z wyeksponowaną gitarą akustyczną, pasażem fortepianowym, dynamicznymi akordami fortepianowymi, intensywnym, elektronicznym basem i melodią graną na jakimś basowym instrumencie. Taka różnorodność nagrań powinna pomóc w wychwyceniu niedoskonałości kolumn głośnikowych i zniekształceń, jakie emitują.

Pamiętaj też, aby przy porównywaniu posłuchać brzmień pochodzących z głośników różnych producentów, różnice potrafią być naprawdę duże. Na koniec sprawdź jeszcze jakość wykończenia upatrzonego modelu. Dopasowanie głośników, rury bass-reflex i terminala do obudowy, mocowanie maskownicy, jakość złączy terminala, stabilność podstawy w przypadku kolumn podłogowych, oraz czy nie ma rys na lakierze.

 

 

Dodatki

Może nie są to najważniejsze cechy dobrej kolumny głośnikowej, jednak, gdy jest ona wyposażona w szereg dodatków, łatwiej ją użytkować. Tak, więc pierwsza sprawa to regulacja. I nie chodzi tylko o poziom głośności, ale także wysokich i niskich tonów. Funkcja pilota, znacznie ułatwia życie zwłaszcza, gdy zestaw jest używany do oglądania kina domowego. Często klienci cenią sobie możliwość podwieszenia kolumn, ale do tego muszą one być wyposażone w przeznaczone do tego uchwyty.

 

 

5 najlepszych kolumn głośnikowych. Opinie w 2020 roku

 

Aby Twój dobry sprzęt audio – video naprawdę znakomicie się sprawował potrzeba mu odpowiedniej oprawy, czyli właściwych kolumn głośnikowych. Najlepsza kolumna głośnikowa to taka, która będzie spełniała Twoje wymagania niezależnie od tego czy jesteś znawcą i koneserem muzyki, czy tylko chcesz, aby Twój sprzęt wydobywał przyzwoite brzmienia. Poniżej zestaw pięciu kolumn głośnikowych, o różnych parametrach i cenach, wybierz najlepszy dla siebie.

 

1. Kolumna głośnikowa Dali Zensor 5

 

Nasza pierwsza propozycja to Dali Zensor 5. Opisywany model ma wymiary: wysokość 84 cm, głębokość 25,3 cm i szerokość 16,2 cm. Natomiast jego waga to 10,3 kg. Producent jednak ma w ofercie kolumny głośnikowe o różnych wymiarach, będziemy mogli więc urządzenie dopasować do wielkości pomieszczenia.

Ta kolumna podłogowa charakteryzuje się pięknym designem. Zewnętrzne ściany zostały wykończone lakierem high – gloss oraz dodatkami winylowymi. Zakres częstotliwości tego urządzenia wynosi 43 – 26 500 Hz.

Kolumna została wyposażona w przetwornik wysokotonowy Soft Textile Dome (25 mm) w kształcie kopuły tekstylnej i niskotonowy Wood Fiber Cone (2 x 5,25”), którego membrana została wykonana z włókien drzewnych. Model ten charakteryzuje się impedancją na poziomie 6 ohm. Producent rekomenduje by z tym sprzętem korzystać ze wzmacniaczy o mocy nie mniejszej niż 30 W. Natomiast maksymalna moc używanego wzmacniacza nie powinna przekraczać 150 W.

Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują, że głośnik, jak na swoje rozmiary, charakteryzuje się bardzo mocnymi basami o dobrej jakości. Dodatkowo jako zaletę podają jego ładny wygląd.

Dali Zensor 5 to kolumna o wymiarach: wysokość – 84 cm, głębokość  – 25,3 cm i szerokość – 16,2 cm. Jej waga wynosi 10,3 kg. Warto jednak podkreślić, że producent oferuje też modele w innych rozmiarach

Zalety
Design:

Prezentowane kolumny zachwycają atrakcyjnym designem. Jeśli więc zależy Ci nie tylko na dobrym brzmieniu, ale również designerskim sprzęcie, to propozycja dla Ciebie. Ściany zewnętrzne tego modelu pokryto lakierem high – gloss oraz dodatkami winylowymi.

Przetwornik:

Kolumna jest wyposażona w 2 przetworniki: wysokotonowy i niskotonowy. Pierwszy z nich to Soft Textile Dome (25 mm) w kształcie kopuły tekstylnej, a drugi Wood Fiber Cone (2 x 5,25”). To dzięki nim jakość wydobywających się z kolumny dźwięków  jest tak dobra.

Membrana:

Membrana została wykonana z włókien drzewnych. Jest ona bardzo solidna, a przy tym zaprojektowana w taki sposób, aby słuchanie muzyki było przyjemnością.

Bas:

Konsumenci bardzo pozytywnie oceniają bas wydobywający się z kolumny. Jego jakość pozwala na słuchanie głębokich, basowych brzmień bez utraty efektów dźwiękowych.

Waga:

Jak na tak solidny sprzęt jest to stosunkowo lekka kolumna. Jej przenoszenie nie będzie problematyczne. Jednocześnie należy zauważyć, że taka waga zapewnia stabilność.

Wady

 

 

 

 

2. Magnat Kolumna głośnikowa Quantum 673

 

Magnat Quantum 673 to nasza kolejna propozycja. Wymiary tego urządzenia wynoszą: szerokość 202 mm, wysokość 350 mm oraz głębokość 280mm. Waga jednej kolumny wynosi 6,8 kg. Jest to głośnik dwudrożny z kopułkowym przetwornikiem wysokotonowym 1,2” charakteryzującym się specjalnym wytłumieniem i chłodzeniem cieczą ferromagnetyczną.

Urządzenie posiada również przetwornik średnio – niskotonowy 5,25”o strukturze stożka, który został wykonany z połączenia ceramiczno – aluminiowego. Zakres częstotliwości tego modelu wynosi 30 – 50000 Hz. Cechuje się on impedancją w zakresie 4 -8 ohm. Natomiast producent podaje, że dla najlepszych efektów dźwiękowych, należy korzystać z wzmacniacza o mocy nie mniejszej niż 20 W.

Ta kolumna głośnikowa również pięknie się prezentuje. Możemy zakupić ją w kolorze czarnym lub mokka, łatwo więc ją dopasujemy do innych sprzętów i do wnętrza, w którym zostanie ustawiona.

Opinie o kolumnach głośnikowych Magnat Quantum 673 mówią, że jest to produkt oferujący dobrą jakość dźwięku. Konsumenci przekazują również, że ta kolumna głośnikowa jest rewelacyjna przy stereofonii.

Model Magnat Quantum 673 to urządzenie, którego wymiary wynoszą: szerokość – 20,2 cm, wysokość – 35 cm oraz głębokość – 28 cm. Waga jednej kolumny to 6,8 kg.

Zalety
Tłumienie:

Głośnik doskonale tłumi drgania. To dzięki temu jakość wydobywających się z niego dźwięków jest tak dobra. Jest to zasługą zastosowania nowoczesnego systemu wytłumiania.

Przetwornik:

Urządzenie jest wyposażone w  przetwornik wysokotonowy i średnio – niskotonowy o strukturze stożka. To za ich sprawą doskonale przetwarza dźwięki z odtwarzacza.

Wymiary:

Prezentowana kolumna jest niewielka. Waży niespełna 6,8 kg, a jej wysokość to zaledwie 35 cm. W efekcie jest to mobilny sprzęt. Bez problemu znajdziesz na niego miejsce w swoim salonie.

Cena:

Konsumenci podkreślają, że jest to jedna z najciekawszych propozycji do 600 zł. Chociaż nie jest to najtańszy produkt w naszym zestawieniu, jeśli uwzględnimy jego jakość wykonania, trzeba przyznać, że cena jest bardzo konkurencyjna.

Wady
Design:

Nie wszystkim osobom odpowiada wygląd prezentowanych kolumn. Chodzi głównie o dobór kolorystyki.

 

 

 

 

3. Jamo S 426 HCS 3 zestaw kolumn łączący

 

Jeśli szukasz kolumny głośnikowe, które mogą wejść w skład Twojego zestawu kina domowego to koniecznie zapoznaj się z produktem Jamo S 426 HCS 3.

Jest to zestaw głośników, na który składa się głośnik centralny o wymiarach 118 x 340 x 125 mm i wadze 1,83 kg. Ma on konstrukcję dwudrożną i jest wyposażony w głośnik niskotonowy 2 x 89 mm i wysokotonowy 19 mm. W komplecie znajdziemy także dwa głośniki tylne, każdy o wymiarach 215 x 118 x 125 mm i wadze 1,05 kg.

Ten element jest o konstrukcji dwudrożnej z przetwornikami: wysokotonowym (19 mm) i niskotonowym (89mm). Ostatnim elementem zestawu są kolumny przednie, każda o wymiarach 910 x 180 x 238 mm i wadze 8,7 kg. Mają one wbudowany głośnik niskotonowy (2 x 140) i wysokotonowy (25).

Całość charakteryzuje się impedancją wynoszącą 6 ohm i częstotliwością 90 – 20000 Hz (częstotliwość kolumn przednich wynosi 48 – 20000 Hz). Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują, że jest on łatwy w podłączeniu. Dodatkowo ładnie się prezentuje i odtwarza czysty dźwięk o dobrej jakości.

Kolumny głośnikowe Jamo S 426 HCS 3 to zestaw składający się z dwóch głośników centralnych oraz dwóch mniejszych sprzętów. Największe ważą 1,83 kg i mają wymiary 118 x 340 x 125 mm, a dwa mniejsze, tzw. głośniki tylne ważą 1,05 kg i mają wymiary 215 x 118 x 125 mm.

Zalety
Zawartość zestawu:

Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych produktów w naszym zestawieniu. Nie jest to jedna kolumna, a cały zestaw, który składa się z dużego głośnika oraz dwóch mniejszych – wysokotonowego i niskotonowego. Warto podkreślić, że producent oferuje też inne komplety, składające się z mniejszej lub większej liczby kolumn.

Łatwe podłączenie:

Konsumenci potwierdzają, że prezentowany zestaw jest łatwy w instalacji. Wystarczy kilka minut, aby podłączyć go na przykład do telewizora lub odtwarzacza.

Design:

Wiele osób zdecydowało się na zakup tego kompletu kolumn ze względu na ich wygląd. Bez wątpienia sprzęt ten pasuje do innych urządzeń i dobrze prezentuje się we wnętrzach.

Wady
Bas:

Niektórzy użytkownicy kolumn narzekają na jakość basu, jaki odtwarzają kolumny.

 

 

 

 

4. Taga Harmony TAV-506F v.2 kolumna frontowa

 

Dobra i tania kolumna głośnikowa to nasza kolejna propozycja: model TAGA Harmony TAV-506F. Sprzęt ten ma wymiary: wysokość 90, szerokość 17 i głębokość 23,5 cm. Natomiast jego waga wynosi 10,02 kg. Model ten charakteryzuje się trzydrożną konstrukcją.

Ma on wbudowany przetwornik niskotonowy o papierowej membranie (2 x 133 mm) i średnio – wysokotonowy o membranie wykonanej z żółtego włókna szklanego (133 mm) oraz wysokotonowego z jedwabną kopułką (25 mm). Głośnik wysokotonowy został również wyposażony w panel TWG. Dzięki zastosowaniu trzydrożnej konstrukcji emitowane dźwięki charakteryzują się gładkością i dobrym zbilansowaniem.

Nie będziemy tutaj mieli do czynienia z sytuacją, gdzie wysokie, bądź niskie tony przebijają się na pierwszy plan. Tę kolumnę głośnikową cechuje częstotliwość 42 – 25000 Hz oraz impedancja na poziomie 6 ohm. Warto również wspomnieć, że te kolumny głośnikowe posiadają 2 letnią gwarancję producenta.

Konsumenci, którzy zdecydowali się zakupić ten model wskazują na dobrej jakości dźwięki oraz niskie tony o dobrej intensywności. Jednak najczęściej wymienianą zaletą tego produktu jest jego atrakcyjna cena. Użytkownicy również przekazują, że stosunek jakości do ceny jest przyzwoity.

TAGA Harmony TAV-506F to dobra kolumna głośnikowa do 300 zł. Sprzęt ten ma wymiary: wysokość – 90 cm, szerokość – 17 cm i głębokość – 23,5 cm. Waga modelu to 10 kg.

Zalety
Emitowany dźwięk:

Urządzenie ma wbudowane, solidne, dobrej jakości przetworniki, za sprawą których emitowany przez kolumny dźwięk naprawdę zaskakuje jakością. Biorąc pod uwagę cenę, niektórych konsumentów ten efekt wręcz zaskakuje.

Bas:

Osoby, które kupiły ten model wskazują, że prezentowane kolumny wyróżniają się świetnym basem.

Cena:

Jest to jedna z najtańszych propozycji w tym rankingu. Jak podkreślają użytkownicy kolumn, stosunek jakości do ceny jest w tym przypadku bardzo atrakcyjny i trudno o równie dobre głośniki w tym przedziale cenowym.

Wady
Stylistyka:

Nie wszystkim podoba się stylistyka prezentowanego produktu. Niektóre osoby zauważają, że producent powinien zadbać o lepsze wykończenie, aby model ten był też atrakcyjny dla oka.

 

 

 

 

5. Bowers & Wilkins Kolumn podłogowe 683 S2

 

Nasz Ranking kolumn głośnikowych zamykamy produktem Bowers & Wilkins 683 S2. Jest to najdroższy model w tym zestawieniu. Jego cena zaczyna się od 3000 zł. Wymiary tej kolumny wynoszą: szerokość 190 mm, wysokość 985 mm i głębokość 364 mm. Natomiast jego waga to 27,2 kg.

Model ma konstrukcję trzydrożną. Wbudowany przetwornik wysokotonowy (25 mm) charakteryzuje się aluminiową kopułką Nautilus i jest on izolowany od budowy, by zapewnić lepszej jakości dźwięki. Natomiast membrana głośnika średniotonowego (150 mm) jest kewlarowa.

Ten przetwornik ma zawieszenie FST. Ostatni, niskotonowy (2 x 165 mm) przetwornik został wyposażony w aluminiową membranę. Częstotliwość tej kolumny głośnikowej wynosi 52 – 22000 Hz, a impedancja 8 ohm. Należy pamiętać, by stosować do tego sprzętu wzmacniacz o minimalnej mocy 25 W i maksymalnej 200 W.

Pomimo swojej ceny, ta kolumna głośnikowa jest popularna wśród miłośników dobrych dźwięków. Natomiast osoby, które zakupiły ten model podają, że sprzęt charakteryzuje się wyśmienitą jakością brzmienia. Dodatkowo komplementują jego wygląd i wygodę użytkowania.

Bowers & Wilkins 683 S2 to kolumna, której wymiary są następujące: szerokość – 19 cm, wysokość – 98,5 cm i głębokość – 36,4 cm. Natomiast waga produktu to 27,2 kg.

Zalety
Brzmienie:

Konsumenci bardzo pozytywnie oceniają brzmienie kolumny. Potwierdzają, że słuchanie muzyki po zakupieniu tego modelu stało się bardzo przyjemne, a oglądanie filmów nabrało nowego wymiaru.

Wykonanie:

Jest to solidnie wykonany sprzęt, wyprodukowany z dobrych gatunkowo materiałów, który jednocześnie zaskakuje atrakcyjnym, nowoczesnym designem.

Wady
Cena:

Jak zauważają konsumenci jest to drogi model, który ma atrakcyjną i tańszą konkurencję.

Waga:

Jest to ciężka kolumna. Waży ponad 27 kg. Oczywiście pod obudową umieszczono wiele elementów, które wpływają na jakość emitowanego dźwięku, ale jeśli chcesz przestawiać sprzęt lub masz w domu dzieci, które podczas zabawy mogłyby przewrócić takie urządzenie, ten model raczej nie jest dla Ciebie.

 

 

 

 

Z czego składa się kolumna głośnikowa?

 

Przed wybraniem konkretnego modelu konsumenci szukają nie tylko odpowiedzi na pytanie, jaka kolumna głośnikowa jest polecana przez znawców muzyki, ale także chcą dowiedzieć się, z czego składa się tego typu urządzenie. Jakie materiały używa się do produkcji sprzętu muzycznego? Które elementy są niezbędne do tego, aby głośnik dobrze działał i gwarantował niepowtarzalną jakość dźwięku?

 

 

Budowa kolumny głośnikowej

Pora przyjrzeć się temu, z jakich części składa się kolumna głośnikowa. Wyróżnić należy przede wszystkim obudowę, która ma dwa zadania – po pierwsze nadaje urządzeniu odpowiedni kształt, a po drugie zapewnia dobre warunki akustyczne do pracy głośnika. W związku z tym jest to jeden z najważniejszych elementów sprzętu muzycznego. Jeśli będzie on nie najlepszej jakości, nawet głośniki od czołowych producentów nie będą się dobrze spisywały. Kolejnym elementem są wspomniane właśnie głośniki. To z nich wydobywa się dźwięk. Ta część jest bardzo istotna, dlatego przy wyborze konkretnego modelu w sklepie czy konstruowaniu własnego sprzętu grającego powinniśmy zwrócić na nią szczególną uwagę. W kolumnie głośnikowej nie może zabraknąć także zwrotnicy. Jej zadaniem jest kierowanie pasma akustycznego na poszczególne głośniki. Musi być ona dobrze zestrojona, aby urządzenie mogło zyskać miano dobrego modelu.

 

Ile głośników znajduje się w kolumnie?

Ciekawym zagadnieniem jest również to, ile głośników znajduje się w kolumnie. To od tego zależy m.in. moc urządzenia. Jeśli mowa o modelach mających w zestawie subwoofer, wystarczy, jeśli w kolumnie jest tylko jeden głośnik szerokopasmowy lub dwa wysoko i średniotonowe. Jeśli jednak dany model nie ma subwoofera, zazwyczaj ma on konstrukcję dwudrożną lub trójdrożną, czyli wyposażony jest w głośniki niskotonowe o dużej powierzchni membrany, jak również mniejsze średniotonowe i wysokotonowe. Należy jednak mieć na uwadze to, że kolumny więcej niż jednodrożne muszą mieć specjalne filtry (ich zadanie może pełnić zwrotnica). Jeśli będzie brakowało tych elementów, odtwarzany dźwięk może być zniekształcony.

 

 

Jaką obudowę wybrać do kolumny głośnikowej?

Jak zostało wspomniane na początku, bardzo ważnym elementem kolumn głośnikowych jest obudowa. Musi być ona zrobiona z dobrej jakości tworzyw, aby odpowiednio spełniać swoje zadanie. Stosunkowo tanim, a przy tym wytrzymałym materiałem wykorzystywanym do produkcji tej części urządzenia są płyty wiórowe i płyty MDF. Nie mogą być one jednak zbyt cienkie. Jednym z najlepszych materiałów jest oczywiście drewno. Czasami obudowa kolumny głośnikowej zrobiona jest z tworzywa sztucznego czy aluminium. Nie są to jednak najlepsze materiały. Dlatego też warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i kupić solidniej wykonany model.

 

Wzmocnienia kolumny głośnikowej

Kolumna głośnikowa zazwyczaj jest stosunkowo duża – układamy ją bezpośrednio na podłodze czy półce w pokoju. W związku z tym nie można pominąć kwestii związanych ze wzmocnieniem urządzenia i jego odpowiednim wyprofilowaniem. Kolumny podłogowe zazwyczaj wyposażone są w specjalne nóżki gwarantujące odpowiednią stabilność. Jeśli model nie ma podstawki, musi być dobrze wyprofilowany. Konieczne jest to, aby środek ciężkości był dobrze rozłożony – dzięki temu sprzęt nie chwieje się na boki. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów w środku obudowy i w razie konieczności dociążenie sprzętu. Musimy mieć to na uwadze szczególnie wtedy, kiedy decydujemy się samodzielnie wykonać sprzęt grający.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
4 months ago

ja mam teraz w domu świetne komuny z firmy yamaha. Myśle że powinny też się znaleźć w tym rankingu

Zespół NR
Admin
4 months ago
Reply to  Wiktor

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

pomidor
pomidor
2 months ago
Reply to  Wiktor

od yamahy korzystałem z NS-777. Są niczego sobie w dobrej konfiguracji 🙂

DMCA.com Protection Status