fbpx

Kino domowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 20.06.19

 

Błyskawiczny wybór dobrego kina domowego nie zawsze musi być zły. Chcemy to umożliwić naszym czytelnikom, poprzez porównanie za nich szeregu modeli, a także zapytanie ich posiadaczy z ich satysfakcji z zakupionego sprzętu. Tak też zrobiliśmy w sprawie wyszukania kina domowego. Na podstawie badań stwierdziliśmy, że obecnie najchętniej kupowanym modelem jest Samsung HT-J5500. Model ten pozwala na odtwarzanie 3D Blu-Ray i DVD i ma zintegrowany system transmisji bezprzewodowej Bluetooth i Wi-Fi. Pozwala to na dostęp do Internetu i obsługę filmów z sieci. Model ten jest wyposażony w platformę Opera TV Store, która pozwala na dostęp do ponad 250 aplikacji. Urządzenie także jest w stanie, w sposób bezprzewodowy, przenieść obraz z urządzeń mobilnych na ekran telewizora. Za pomocą kabla HDMI możesz podłączyć do 12 urządzeń, które będą sterowane jednym pilotem. Ponadto urządzenie jest zaopatrzone w interfejsy wyjściowe: LAN (10/100 MBit/s), USB, cyfrowe wyjście audio (optyczne) i jest przystosowane do głośników 5.1. Gdybyś jednak nie był przekonany do tego modelu, to drugim najlepiej opisywanym przez właścicieli, jest model Panasonic SC-BTT885EG, jest on również przystosowany do obsługi głośników 5.1.

 

 

Jakie kino domowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Czy jesteś już posiadaczem kina domowego? A może zamierzasz właśnie taki sprzęt kupić? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś, właśnie przedstawiamy przewodnik po kinie domowym. Przedstawimy tu wszystkie parametry urządzeń, ich opis, przeznaczenie, a także informację, na co trzeba zwracać uwagę przy kupnie, aby być zadowolonym ze swojego zakupu. Zatem poszukajmy wspólnie najlepsze kino domowe.

 

 

Jakie kino domowe wybrać?

Czym jest właściwie kino domowe? Czy wiesz, z jakich urządzeń się składa? Czy znasz ich przeznaczenie? Kino domowe to zestaw kilku sprzętów. Składa się na nie, obok telewizora, (który oczywiście musisz posiadać, bo nie jest w zestawie kina domowego sprzedawany) odtwarzacz Blu-Ray albo DVD, amplituner lub wzmacniacz, a także zestawu głośników i kabli łączących te urządzenia. Poszczególne sprzęty składające się na zestaw kina domowego można wybrać samodzielnie kupując każde urządzenie oddzielnie, albo skorzystać z gotowego zestawu, który jest złożony przez producenta. Druga opcja, zwłaszcza dla laika, jest znacznie prostsza, i mamy gwarancję, że wszystkie urządzenia będą kompatybilne i będą współpracować ze sobą. Gotowe zestawy też na ogół są tańsze niż dobieranie sprzętu oddzielnie jeden po drugim i składanie go w zestaw.

Ale takie rozwiązanie ma też swoje wady, które są dotkliwe, zwłaszcza dla znawców kina domowego. Musisz zgodzić się na propozycje producenta, który zestaw poskładał i nie masz możliwości dobrania dokładnie takich parametrów, jakie sobie zamyśliłeś. Kupując każdy sprzęt oddzielnie zapewne wydasz więcej pieniędzy, ale też możesz wszystkie urządzenia dobrać tak, aby zarówno jakość obrazu, jak i dźwięku była na najwyższym poziomie. Zatem przyjrzyjmy się poszczególnym elementom kina domowego w dobrych cenach.

 

Odtwarzacz

Odtwarzacz to serce i mózg całego systemu kina domowego. To odtwarzacz jest odpowiedzialny za przetwarzanie zarówno obrazu, jak i ścieżki dźwiękowej. Do niedawna mieliśmy do wyboru jedynie odtwarzacz DVD lub Blu-Ray. Obecnie alternatywą dla nich jest odtwarzacz sieciowy.  

Odtwarzacz DVD jest przystosowany do odczytania wielu formatów zapisu danych o wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Im więcej takich formatów odtwarzacz DVD potrafi obsłużyć, tym więcej nośników będzie mógł obsłużyć. Najczęściej spotykane formaty to VCD oraz SVCD DVD Video. Jest to format, który oferuje bardzo dobry dźwięk i obraz, i obsłuży go każdy odtwarzacz. Format VCD i SVCD wykorzystują najczęściej nośniki dołączone do gazet i jest to jakość porównywalna do kaset magnetowidowych, więc niska. Filmy i muzyka pochodząca z Internetu najczęściej jest w formacie DivX, Xvid. Pliki są mocno skompresowane, więc po dekompresji nieco tracą na jakości, ale nadal są lepsze od VCD. Dobrze jest, aby odtwarzacz również dysponował możliwością odtwarzania plików WMV oraz AVI WMV i AVI. Jest to jakość analogiczna do DivX. Natomiast do przeglądania zdjęć, Twój odtwarzacz również powinien obsługiwać formaty JPG.

Natomiast do uzyskania dobrej jakości dźwięku potrzeba, aby odtwarzacz obsługiwał standardy: DVD Audio – oferujący dźwięk przestrzenny, MP3, WMA – obsługują dźwięk skompresowany i oszczędzają miejsca na płycie, SACD to możliwość odtwarzania dźwięku stereofonicznego oraz wielokanałowego. Zwróć uwagę również na formaty Dolby True HD – dźwięk o bardzo wysokiej jakości z obsługą 7 głośników + 1 niskotonowego, Dolby Digital Plus – umożliwiający kompresję i obsługę 5 głośników + 1 niskotonowego, DTS – charakteryzuje się szybkim przesyłem danych, wysoką jakością i niewielką kompresją, oraz DTS-HD – oferujący bardzo dobrą jakość brzmienia.

Jeśli chodzi o Blu-Ray to podstawowe standardy obrazu to DVD Video i BD Video. Tu również warto mieć obsługę DivX, Xvid, aby bez problemu pozyskiwać filmy z Internetu. Gdy natomiast jesteś już posiadaczem dużej kolekcji filmów, które zbierasz z różnych źródeł to warto, aby Twój Blu-Ray obsługiwał takie formaty jak AVI, WMV, MKV, MOV. Standard, który obsługuje zapisy kamery cyfrowej to AVCHD. Jeśli więc zdarza Ci się z takimi formatami pracować, będziesz mógł je oglądać na swoim odtwarzaczu bez wstępnej obróbki. No i oglądanie zdjęć na TV, pozwala format JPG. Jeśli chodzi o standardy dźwięku, to Blu-Ray obsługuje formaty CD Audio i DVD Audio. Blu-Ray wypiera skutecznie odtwarzacze DVD, ze względu na to, że płyty mają pojemność do zapisania 50 GB danych. Zatem można tu nagrać cały, pełnometrażowy film o rozdzielczości HD. Blu-Ray o profilu 2.0 zwany BD-Live pozwala na obsługę Internetu i dostępu do stron WWW z filmami i zwiastunami.

Typowy odtwarzacz sieciowy nie ma napędu DVD (bo zdarzają się modele, które są w niego wyposażone i wówczas pełnią równocześnie rolę odtwarzacza sieciowego, jak i DVD, a także Blu-Ray). Odtwarzacz sieciowy jest za to wyposażony w dysk HDD i SSD o solidnej pojemności. Służą one do zapisu filmów, czy muzyki zakupionej przez Internet. Jest to obecnie najszybszy i najtańszy sposób pozyskiwania filmów i nagrań muzycznych. Odtwarzacz taki może być wyposażony w dysk HDD o pojemności na przykład 3 TB, lub mieć zatoczkę przygotowaną do dysku, który kupujesz oddzielnie. Odtwarzacz sieciowy jest też wyposażony w łącze Ethernet lub Wi-Fi, a także w porty USB umożliwiające przenoszenie danych (lub oglądanie filmu bezpośrednio z nośnika) z innych źródeł niż Internet. Urządzenie to też ma opcję wypożyczania filmów z internetowych wypożyczalni. Czy dasz radę go oglądać w ten sposób, zależy od przepustowości Twojego łącza internetowego.

 

 

Amplituner

To urządzenie, do którego podpinasz wszystkie urządzenia. Czyli odtwarzacz, głośniki oraz telewizor lub projektor. Dobrze, aby urządzenie to współpracowało z komputerem, konsolą gier, a także iPodem. Daje to dodatkowe możliwości. Amplituner to urządzenie, które dekodując dźwięk przekształca go z wersji cyfrowej na analogową, a następnie rozprowadza dźwięk po głośnikach. W urządzeniu tym ważne jest, ile może maksymalnie obsłużyć głośników. Obecnie najczęściej występujące głośniki to 5.1 i 7.1.

Takie zestawy oferują najlepszy dźwięk przestrzenny. Moc wyjściowa amplitunera będzie optymalna przy wartości 100 – 150 W dla jednego kanału. Jeśli jednak pomieszczenie, w którym chcesz wykorzystywać kino domowe jest małe, możesz wybrać mniejsze wartości. Tu również ma znaczenie liczba formatów obsługiwanych przez amplituner. Ponieważ o formatach pisaliśmy wyżej, krótko, tylko dla przypomnienia – im ich więcej tym lepiej.

 

Jakie jest najlepsze kino domowe – głośniki

W zasadzie do wyboru mamy tu dwie opcje: zestaw głośników 5.1 lub 7.1, choć dostępne są już opcje 9.1. Pierwszy z nich to pięć głośników głównych, które rozmieszczamy, jako lewy, prawy, lewy tylny, prawy tylny i centralny, oraz subwoofer, który jest odpowiedzialny za niskie tony. W zestawach 7.1 i 9.1, gdzie również mamy subwoofer, pozostałe głośniki ustawiamy tak, aby okalały pomieszczenie. Jeśli masz możliwość wyboru, to zastanów się nad bezprzewodową komunikacją głośników, bo ilość kabli do 9 głośników rozmieszczonych po całym pomieszczeniu może być duża i kłopotliwa.

 

 

Najlepsze kino domowe w 2019 roku

 

Teraz uzbrojony w wiedzę o tym, co powinien zawierać dobry zestaw kina domowego przejdź z nami do rankingu poszczególnych modeli. Być może znajdziesz wśród opisywanych modeli coś dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Samsung HT-J5500 

 

Samsung HT-J5500 to kino domowe o mocy wyjściowej 1000 W i ze zintegrowanymi systemami transmisji bezprzewodowej Bluetooth i Wi-Fi. Pozwala to na komunikację zarówno z Internetem, jak i urządzeniami w pobliżu. Model ten generuje zużycie prądu na poziomie 49 W, a przy włączonym trybie czuwania 0,5 W. Urządzenie jest w stanie obsługiwać obraz w rozdzielczości Full HD z efektami 3D.

Producent zadbał tu o zainstalowanie platformy o nazwie Opera TV Store, za pomocą której użytkownik ma dostęp do ponad 250 różnorodnych aplikacji. Urządzenie również pozwala na przeniesienie bezprzewodowo obrazu na ekran telewizora z urządzeń mobilnych. Samsung HT-J5500 obsługuje bardzo dużą ilość formatów obsługujących zarówno obraz jak i dźwięk, więc nie będziesz mieć kłopotu z nośnikiem, który nie będzie kompatybilny.

Jest on również wyposażony w interfejsy wejściowe typu LAN, USB i cyfrowe wejście audio. Interfejsem wyjściowym jest tu HDMI, które pozwala na jednoczesne podłączenie aż do 12 urządzeń. Model ten jest przystosowany do obsługi głośników w standardzie 5.1. Według klientów nie da się w tym przedziale cenowym kupić lepszego kina domowego.

 

 

 

 

Panasonic SC-BTT885EG

 

Nasz ranking kin domowych zawiera również model Panasonic SC-BTT885EG, który jest przystosowany do obsługi głośników typu 5.1. Jest to odtwarzacz Blu-Ray z obsługą formatów DivX, XviD, WMA, MPEG4, MP3.

Moc maksymalna tego zestawu wynosi 1200 W. Producent wyposażył ten model w jeden port USB 2.0, trzy złącza HDMI, oraz cyfrowe złącze optyczne S/PDIF. Komunikacja sieciowa odbywa się za pomocą interfejsu typu LAN. Model ten wyróżnia wrażenie dźwięku surround 3D, który jest przenoszony za pomocą 5 głośników stacjonarnych i 1 subwoofera, oraz trzydziestu głośników wirtualnych. A aluminiowy panel obudowy pozwala na zminimalizowanie zaleceń w jej wnętrzu. Również pomocne w przenoszeniu dźwięku są podwójne, ośmiocentymetrowe głośniki, które zostały wykonane z polipropylenu i są w kształcie stożka, aby emitować mocniejszy dźwięk.

Budowa zestawu ogranicza się do jednej obudowy, w której znajdują się zarówno odtwarzacz płyt, jak i amplituner, a także oddzielnie dołączonych głośników. Klienci zaś przekazują, że model ten ma wystarczającą moc i jakość dźwięku, a także jest łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Sony BDV-N9200WW 

 

Jednym z najdroższych zestawów w naszym rankingu jest Sony BDV-N9200WW o mocy wyjściowej 1200 W. Aby stać się jego posiadaczem, trzeba się liczyć z wydatkiem blisko 4 tysięcy złotych. Jest to odtwarzacz typu Blu-Ray, który odtwarza formaty płyt typu: BLU-RAY VIDEO, CD AUDIO, CD VIDEO, DVD-VR, SACD. Jest to model wyposażony w obraz Full HD, a także jest on kompatybilny z 3D, z możliwością konwersji z 2D na 3D.

Sony BDV-N9200WW jest przystosowany do współpracy z 3 drożnymi głośnikami typu 5.1 i ma wbudowane dekodery dźwięku, takie jak DOLBY DIGITAL, DOLBY DIGITAL PLUS, DOLBY PRO LOGIC II, DOLBY PRO LOGIC IIX, DOLBY TRUEHD, a także jest wyposażony w technologię wspomagającą poprawę dźwięku. Sieć komputerowa tego modelu jest obsługiwana za pomocą formatów Wi-Fi, Bluetooth, oraz NFC. Mamy tu również 3 porty HDMI, jeden port USB 2.0, wejście cyfrowe i optyczne audio.

Model ten został wyposażony w interesującą funkcję: tryb ”noc”, po której włączeniu zostają wzmocnione efekty dźwiękowe i dialogi, które słychać przy małej głośności. Opinie o kinach domowych Sony BDV-N9200WW przekazują, że jest to bardzo ładne i efektowne kino domowe. Gra ładnie i czysto, a podświetlenie LEDowe głośników uatrakcyjnia efekt wizualny.

 

 

 

 

LG LHB655 

 

LG LHB655 to najtańszy prezentowany model, który jest dostępny za niespełna 1000 złotych. Urządzenie Blu-Ray jest przystosowane do obsługi głośników typu 5.1. Wszystkie głośniki są jednodrożne i łącznie z kolumną centralną mają mocy 165 W. Dzięki zainstalowanej na urządzeniu aplikacji Remote App użytkownik ma dostęp do treści z Internetu, skąd może pobierać muzykę czy filmy, albo po prostu przeglądać strony www.

Mamy tu również możliwość transmisji danych za pomocą interfejsu Bluetooth, co pozwala na bezprzewodową komunikację z tabletem czy smartfonem i przenoszenie z nich treści na ekran telewizora. Użytkownik bez problemu obsłuży tu obraz za pomocą standardów FLV, WMV, MKV, DivX, MP4, MPEG4, MOV, DivX HD, M4V, H.264, dźwięk przy pomocy MP3, WMA, FLAC, AAC, a zdjęcia można otworzyć w JPEG, GIF, PNG. Jeśli chodzi o złącza to model ten został wyposażony w 1 port USB, złącze Ethernet, HDMI i jedno złącze optyczne.

Użytkownicy tego kina domowego opisują je, jako dobre i tanie kino domowe, które po umiejętnym ustawieniu głośników i regulacji ustawień ma bardzo dobre basy.

 

 

 

 

Yamaha HTR-2067 + Prism Audio Tornado

 

Yamaha HTR-2067B to kino domowe wyposażone w amplituner Yamaha HTR-2067 obsługujący głośniki typu 5.1 typu Prism Audio Tornado. Przy czym głośniki przednie mają 80 W i pasmo przenoszenia od 40 Hz, głośnik centralny dysponuje mocą maksymalną 40 W i pasmem przenoszenia od 70 Hz, a głośniki surround mają po 30 W mocy maksymalnej i pasmo przenoszenia zaczynające się od 85 Hz.

Głośniki te wykorzystują rozwiązanie Bass Reflex, które zapewnia doskonałe brzmienie basów. Dekodery dźwięku, w jakie model ten został wyposażony to Dolby Digital, Dolby Digital Plus i DTS. Wysoką jakość obrazu zapewnia technologia 4K pozwalająca na odtwarzanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Jeśli chodzi o komunikację to mamy tu 4 złącza HDMI, antenę radiową FM, 1 cyfrowe wejście optyczne, 2 cyfrowe wejścia koncentryczne, oraz 2 wejścia analogowe audio. Natomiast wyjścia to 1 HDMI, głośnikowe na 6 kanałów, oraz wyjście słuchawkowe na małego jack’a. Użytkownicy cenią sobie ten model za bardzo szybką i łatwą instalację i konfigurację.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status