Gramofony ranking w 2017

Ostatnio aktualizowane: 19.11.17

Jaki gramofon kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Ostatnimi czasy gramofony zdają się wracać do łask. Nic dziwnego, dźwięki płynące z tego odtwarzacza są całkiem inne niż z wieży czy telefonu. Błędnie myślimy, że gramofony są urządzeniami tylko dla koneserów. Na rynku znajdziesz wiele nowo wyprodukowanych odtwarzaczy płyt winylowych. Ich zaletą jest nie tylko dźwięk oraz to, że umożliwiają nam odtwarzanie starych płyt, ale również bardzo atrakcyjny wygląd. Nie da się ukryć, że takie urządzenie może stanowić świetną dekorację pomieszczenia. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik o tym, jaki gramofon wybrać. Powstał on z myślą o osobach, które chciałyby mieć taki sprzęt w domu, jednak nie posiadają wystarczająco dużo informacji na ich temat.

 

 

Automatyczny czy manualny – jaki gramofon jest najlepszy?

Używając gramofonu manualnego musimy sami podnieść jego ramię, a potem opuścić je na płytę. Zupełnie tak, jak robiono to kilkadziesiąt lat temu. W gramofonie automatycznym z kolei, nasza praca kończy się na umieszczeniu płyty w urządzeniu. Takie modele wyposażone są w ramię tangencjalne. Dzięki temu, oś ramienia cały czas będzie ustawiona w linii stycznej do rowka.

 

Sposób napędzania talerza

Gramofony dzieli się także ze względu na sposób napędzania talerza. Jeżeli odtwarzacz charakteryzuje się mniejszą bezwładnością talerza i większym momentem obrotowym, to możemy nazwać go gramofonem z napędem bezpośrednim. Takie urządzenia używane są częściej jako sprzęt DJ’owski. Niestety, ich wadą są wibracje przenoszone przez silnik na płytę. Znacznie zakłóca to tony wydobywające się z płyty. Dlatego, do użytku domowego, zaleca się gramofon z napędem paskowym. Zapewni on odseparowanie płyty od silnika, co sprawi, że dźwięk będzie bardziej przejrzysty i niezakłócany przez wibracje silnika.

 

Ramię

Najważniejszy element gramofonu to ramię. Ramiona dzielimy ze względu na :

Kształt – możemy znaleźć gramofony z ramionami typu S, takie najczęściej występują w gramofonach DJ’owskich. Ramiona proste występują w klasycznych typach.

Długość – ramiona 9 calowe, 12 calowe lub dłuższe.

Ułożyskowanie – wyróżniamy łożysko typu univlot – belka ramienia została w nim umieszczona na jednym trzpieniu. Oparcie jest grawitacyjne, a tłumienie drgań wspomagane. Inny rodzaj ułożyskowania to dwa trzpienie w każdej płaszczyźnie. Dwa w pionie i dwa w poziomie.

 

Wkładka z igłą

Wkładka z igłą jest obok ramienia, najważniejszym elementem w gramofonie. To ona bezpośrednio dotyka płytę. Gramofon możemy kupić z wkładką lub bez niej. Pierwsza opcja jest odpowiednia dla osób, które nie miały wcześniej z takim sprzętem do czynienia. Wkłada jest zainstalowana i dopasowana do urządzenia. Pozostanie nam tylko przeczytać prostą instrukcję i zamontować gramofon do wzmacniacza lub przedwzmacniacza. Osoby, które wiedzą dokładnie czego oczekują od gramofonu, mogą wkładkę kupić osobno. W takim wypadku trzeba się trochę pomęczyć przykręcając wkładkę malutkimi śrubkami. Wymaga to dobrej techniki i cierpliwości. W skład tego elementu wchodzi magnes i cewka. W zależności od tego, które drga, to w taki sposób dzielimy wkładki.

MM – w tym typie cewka stoi nieruchomo, a magnes drga.

MC – w tym wypadku to cewka wysyła sygnał indukcyjny. Warto zauważyć, że ten typ jest droższy od pierwszego. Jest to spowodowane możliwością wysyłania sygnału o napięciu nawet kilkaset mikrowoltów.

 

Igły także dzielą się na kilka typów w zależności od rodzaju ich szlifu:

Liniowy – ma największą powierzchnię styku. W efekcie najlepiej odczytuje informacje znajdujące się na płycie.

Eliptyczny – jego powierzchnia jest trochę mniejsza, lecz mimo tego wciąż całkiem głęboko dosięga rowka płyty.

Sferyczny – spośród trzech typów, ma najmniejszą powierzchnię styku, dlatego najgorzej odczytuje informacje z płyty. Wykorzystywany jest w najtańszych gramofonach.

Główną wartością igły jest jej nacisk na płytę. Od tego zależy, czy wydobywane tony będą niskie czy wysokie. Im nacisk jest większy, tym jaśniejsze i przejrzyste będą tony. Zakres tej wartości wynosi od 1,75 g do 2 g.

 

 

Czego jeszcze potrzebujesz ?

Przed kupnem gramofonu musimy sprawdzić kilka rzeczy, bo nie każdy sprzęt działa od razu po uruchomieniu. Przede wszystkim potrzebny nam będzie wzmacniacz, pod który chcemy podłączyć to urządzenie. Musi on posiadać wejście phone. Jeżeli nie jest w nie wyposażony, to musimy kupić specjalny przedwzmacniacz do gramofonu. Druga opcja wymaga dokupienia kolejnego elementu, jest jednak o wiele lepsza. Dźwięk wydobywający się z przedwzmacniacza będzie wyraźniejszy i czystszy niż ten z normalnego wzmacniacza z wejściem phone.

Oprócz tego, w razie uszkodzenia się tego elementu, bardzo łatwo go wymienić. Nie musimy wymieniać całego wzmacniacza, lub gramofony, które są droższe od przedwzmacniacza. Jednakże, kupując go, nie możemy zapomnieć o dodatkowym kablu, aby podłączyć przedwzmacniacz.

 

Gramofony w dobrych cenach

Dlatego warto zainwestować w nowy produkt i mieć pewność, że żaden element nie jest uszkodzony. Używane urządzenia możemy nabyć już za około 100 zł. Cena profesjonalnego gramofonu może osiągać cenę nawet do 1000 zł, aczkolwiek na rynku znajdziemy bardzo dobre produkty już za ok. 500 zł.

 

 

Najlepsze gramofony w 2017 roku

 

Gramofony nie są już tylko odtwarzaczami dla koneserów. Przyciągają osoby, które są miłośnikami analogowych dźwięków. Z powodu powrotu świetności gramofonów, wiele firm zajęło się ich produkcją. Dodano im wiele nowoczesnych funkcji, a także zmieniono wygląd. Nasz ranking powstał po to, aby pomóc Ci wybrać sprzęt, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania.

 

Nasze zalecenia

 

Audi-Technica AT-LP120USBHC

 

Produktem, który zajął pierwsze miejsce na naszej liście jest Audi-Technical AT-LP120USBHC. Jest to gramofon manualny o napędzie bezpośrednim. Dzięki temu sprzęt może odtwarzać nawet płyty szelakowe.  Idealnie nadaje się więc do występów DJ’owskich.

Odtwarzacz ma wbudowany przedwzmacniacz, a więc nie musimy nabywać go osobno. Gramofon ten wyposażony jest także w cyfrowy port USB. Urządzenie posiada wkładkę gramofonową AT95E, a także stroboskopowy wskaźnik prędkości talerza. Dodatkowym atutem tego gramofonu jest oprogramowanie, które konwertuje płyty analogowe do plików cyfrowych. Ułatwi to ich późniejsze odtwarzanie.

Do zestawu dołączona została także pokrywa przeciwpyłowa, która skutecznie ochroni sprzęt przed kurzem. Model potrafi odtwarzać płyty w przód i w tył. W efekcie, nasz pokaz muzyczny będzie o wiele bardziej urozmaicony. Ten najlepszy gramofon posiada 3 prędkości odtwarzania – 33 1/3, 45 i 78 obrotów/minutę.

Dzięki temu możemy posłuchać zarówno płyt sprzed kilkudziesięciu lat, jak i nowo wyprodukowanych. Użytkownicy cenią ten produkt za jego trwałość i niezawodność.

 

 

 

 

Denon DP-29F

 

Kolejny gramofon, na który warto zwrócić uwagę, to Denon DP-29F. Jest on wykonany z jednorodnie odlanej masy aluminium. Zapewnia mu to stabilne obroty talerza. Dzięki standardowemu połączeniu analogowemu, możemy bez problemu podłączyć go do innych sprzętów.

Wszystko dzięki equalizerowi phono RIAA. Wystarczy podłączyć go do zintegrowanego wcześniej wzmacniacza. Jest to odtwarzacz automatyczno-manualny, a więc wystarczy, że wciśniemy jeden przycisk, który uruchomi nasz gramofon. Nie musimy wiedzieć, jak prawidłowo umieścić ramię na płycie – urządzenie zrobi to za nas.

Jeżeli jednak wiemy, jak to się robi, to możemy sami podnieść ramię i umieścić je w miejsce, na którym jest nasza ulubiona piosenka. Sprzęt odtwarza płyty z prędkością 33 1/3 i 45 obrotów/min. Ma napęd paskowy, więc wibracje silnika nie zakłócą nam dźwięku wydobywającego się z płyty.

Na zestaw składa się również wkładka MM. Model ten jest dostępny w srebrnym kolorze. Opinie o tych gramofonach są bardzo pochlebne. Użytkownicy szczególnie cenią jego wygląd tego modelu.

 

 

 

 

Camry CR 1113

 

Kolejnym produktem, który chcemy Państwu przedstawić jest Camry CR 1113. Jest to gramofon z obudową w stylu retro. Pod nią kryje się nowocześny sprzęt. Sprzęt ten odtwarza płyty na 3 różnych prędkościach – 33, 45 i 75 obrotów/minutę.

Pozwala nam to na odsłuchanie wielu różnych rodzajów płyt – nawet takich, które zostały wyprodukowane wiele lat temu. Model ten wyposażony został w radio, które ma wbudowane wejście AUX. Sprzęt ten ma też funkcję budzika. Ten dobry i tani gramofon posiada bardzo przejrzysty wyświetlacz LCD.

Oprócz tego, częstotliwość radia może być automatycznie regulowana przez pętle synchronizacji falowej. Niektórzy użytkownicy uważają, że dźwięk wydobywający się z odtwarzacza jest trochę słaby. Można jednak temu łatwo zaradzić podłączając gramofon do kolumn.

Model ten jest bardzo łatwy w obsłudze, a więc idealny jako pierwszy gramofon. Użytkownikom bardzo podobał się stylowy wygląd produktu, a także jego przystępna cena.

 

 

 

 

Sony PS-LX300USB

 

Czwartą propozycją w naszym zestawieniu jest Sony PS-LX300USB. Jest to gramofon, dzięki któremu możemy przekształcić utwory z płyty winylowej na pliki MP3. Urządzenie podłącza się do każdego wzmacniacza, który wyposażony jest w wejście phone.

Jeżeli wolimy lepszą jakość dźwięku, możemy zamontować do niego przedwzmacniacz. Urządzenie posiada również wejście USB, co pozwoli nam na podłączenie go do naszego komputera i łatwiejszy dostęp do utworów znajdujących się na płytach. Model ten odtwarza muzykę w dwóch prędkościach: 33,5 i 45 obrotów/minutę.

W efekcie możemy odsłuchać różne rodzaje płyt. Urządzenie to ma napęd paskowy. Sprawi to, że dźwięk nie będzie zakłócany przez pracę silnika.

W efekcie jest idealny do używania w domowym zaciszu. Dzięki swojej niskiej wadze (3,3 kg), gramofon ten może być łatwo przenoszony w różne miejsca. Użytkownicy cenią ten produkt za jego nowoczesny i estetyczny wygląd.

 

 

 

Hyundai RTCC 513 RiP Retro

 

Nasz ranking gramofonów zamyka Hyundai RTCC 513 RiP Retro. Produkt ten charakteryzuje się wyglądem retro, który będzie dobrze komponował się z wnętrzami urządzonymi w tym samym stylu. Jest to propozycja dla osób, które cenią nie tylko czyste, analogowe dźwięki, ale także wygląd odtwarzacza.

Można na nim posłuchać każdej płyty dzięki 3 prędkościom odtwarzania – 33, 45 i 78 obrotów/minutę. Jako jeden z niewielu modeli gramofonu, wyposażony jest w funkcję RIP. Pozwala ona na konwertowanie utworów z płyt na pliki MP3 bez użycia komputera.

Produkt ten, oprócz gramofonu, posiada również radio FM, odtwarzacz kaset i płyt CD. Jest to model automatyczny, więc nie potrzebujemy dodatkowej wiedzy, żeby włączyć na nim muzykę. Wystarczy naciśnięcie jednego guzika.

Sprzęt ma w sobie także funkcję autostop, dzięki czemu możemy w dowolnym momencie zatrzymać utwór. Użytkownicy cenią ten produkt za różnorodność funkcji i starodawny wygląd.

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...