Dyktafony ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Po przeanalizowaniu opinii konsumentów, a także danych dotyczących różnych dyktafonów dostępnych na rynku, wyłoniliśmy najlepsze produkty. Największą uwagę konsumentów przykuł model Olympus LS-12. Urządzenie ma czuły mikrofon, który świetnie nagrywa nawet ciche dźwięki. Produkt polecany jest osobom, które chcą rejestrować również piosenki, gdyż jakość jest naprawdę zaskakująco dobra, a poza tym sprzęt ten daje nam możliwość dołączania do nagrań podkładów muzycznych. Ciekawą funkcją jest również overdubbing. Poza tym sprzęt ten ma wiele innych, ciekawych rozwiązań, a dzięki mocnej baterii, możemy używać go ciągle przez nawet 50 godzin. Jeśli jednak ten produkt nie przypadł Ci do gustu lub po prostu szukasz tańszej alternatywy, polecamy Ci zakup urządzenia Sony ICD-PX240, które jest zasilane 2 bateriami AAA. To model z pamięcią o pojemności 4 GB, który zapisuje nagrania w formacie MP3. Dyktafon jest wyposażony w czarno-biały wyświetlacz LCD. Do sprzętu w razie konieczności można podłączyć zewnętrzny mikrofon oraz słuchawki. Produkt ma filtr górnoprzepustowy eliminujący niskie częstotliwości i redukujący poziom hałasu podmuchów wiatru przy nagrywaniu w terenie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki dyktafon kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Dobry dyktafon przyda się w wielu sytuacjach. Wykorzystasz go na zajęciach, podczas konferencji, w czasie wywiadów, ćwiczeń językowych czy słuchania muzyki. Takie niewielkie urządzenie może być nawet Twoim studiem nagraniowym. Chociaż w zasadzie każdy, nawet najprostszy telefon, posiada wbudowany dyktafon, nie nagrasz nim plików w dobrej jakości. Nie tylko ze względu na kiepski mikrofon, ale sam system cyfrowego przetwarzania nagrania, który w takich sprzętach jest po prostu gorszy. Ważne jest to, aby wybrać dobry, solidnie wykonany produkt. Aby ułatwić Ci zakupy, przygotowaliśmy ten oto poradnik o tym, jaki dyktafon wybrać.

Rodzaje

Dyktafony dzielimy na analogowe i cyfrowe. Pierwsze z nich korzystają ze starej technologii zapisu dźwięku na taśmie magnetycznej. Najnowsze modele tego typu zwykle obsługują mikrokasety, a nie jak przed laty zwykłe kasety magnetofonowe. Dzięki temu są mniejsze i bardziej poręczne. Chociaż mają dużą konkurencję w postaci dyktafonów cyfrowych, wciąż cieszą się sporą popularnością. Głównie ze względu na cenę oraz system obsługi.

Plusem systemu analogowego jest to, że odzwierciedla naturalny, nieprzetworzony dźwięk. Niestety ma też minusy. Urządzenie nagrywa wszelkie szumy i zakłócenia. Poza tym kasety są mniej praktyczne i nie możemy przesłać plików do komputera. Dlatego też do nagrywania piosenek, różnego rodzaju wykładów itp., częściej używa się dyktafonów cyfrowych. Przetwarzają one naturalny dźwięk na zapis matematyczny, jednocześnie eliminują szumy i zakłócenia. Tak powstałe pliki możemy przesyłać do komputera i przerabiać. Wśród modeli cyfrowych wyróżniamy stacjonarne i mobilne.

Stacjonarne łączy się przez port USB z komputerem i nagrany dźwięk zapisuje się na dysku. Jest to bardzo wygodne dla osób, które nagrywają w biurze. Jeśli chcesz nagrywać wywiady, konferencje, wykłady, lepszą propozycją będą dyktafony mobilne zapisujące dane na wbudowanej pamięci lub karcie Flash. Jeśli chodzi o modele mobilne, wśród nich wyróżniamy dyktafony profesjonalne, rejestrujące dźwięk, z funkcją odtwarzania muzyki, w formie długopisu czy też notatnika.

 

Format nagrywania

Przed zakupem produktu, należy dokładnie sprawdzić format nagrywania. Na rynku dostępne są modele o rzadkich formatach, które potem trudno jest otworzyć na komputerze. Zwykle urządzenia mają kilka formatów zapisu. Wśród nich wyróżniamy:

DSS (Digital Speach System) to format stosowany w profesjonalnych urządzeniach. Zapewnia wysoką jakość nagrania i zajmuje niewiele miejsca.

Mp3 i WMA – najpopularniejsze formaty zapisu dźwięku. Cechują się dobrą jakością nagrywania.

PCM – inaczej WAVE zapewnia wysoką jakość zapisu, ale zajmuje dużo miejsca.

 

Pojemność pamięci – jaki dyktafon jest najlepszy?

Z formatem ściśle wiąże się pamięć. To, ile plików będziemy mogli nagrać na dyktafonie cyfrowym, zależy właśnie od pamięci. Najmniej miejsca zajmują pliki Mp3 i WMA, najwięcej PCM, czyli WAVE. Aby nagrywać dużo plików w dobrej jakości, potrzebujemy urządzenia ze sporą pamięcią. Zwykle dyktafony mają wbudowaną pamięć równą 1 GB, czasem większą, nawet do 8 GB. Takie sprzęty są jednak droższe. Dlatego większość producentów oferuje dyktafony z możliwością zastosowania pamięci Flash, która jest równa nawet 32 GB. Najczęściej obsługiwane przez dyktafony karty to SD lub micro SD, a czasem także Memory Stick. Jeśli chodzi o modele analogowe, kasety zwykle pozwalają na zapis od 60 do 90 min nagrania.

 

Mikrofon

Najlepsze dyktafony mają bardzo czułe mikrofony, które umożliwiają nagranie świetnej jakości dźwięku. W zależności od mikrofonu możemy nagrywać na jednej ścieżce (mono), na dwóch ścieżkach (stereo) lub też czterech ścieżkach (dźwięk przestrzenny). Do nagrywania wykładów czy wywiadów, ze spokojem wystarczy nam model mono czy stereo, ale jeśli chcemy nagrywać piosenki przy udziale innych osób, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie dyktafon z 4 ścieżkami. Ważny jest też zasięg nagrywania mikrofonu. Warto wybrać model o dużym zasięgu, zwłaszcza na wykłady.

 

Głośniki

Chociaż urządzenie tego typu najczęściej służy nam do nagrywania, to opcja odsłuchu też jest ważna, a więc powinien mieć dobre głośniki lub też słuchawki. Jeśli nie będą dołączone do zestawu, sprawdź, jakie wejście słuchawkowe ma interesujący Cię model, aby nie okazało się on mało funkcjonalny.

 

System obsługi

Najprostsze dyktafony mają kilka przycisków podstawowych, jak start i stop, pogłaśnianie czy ściszanie. Jeśli więc nie lubisz skomplikowanych systemów, dokładnie przyjrzyj się dyktafonom, które Cię interesują i wybierz taki, którego obsługa nie sprawi Ci problemu. Coraz częściej oprócz przycisków, urządzenia tego typu mają niewielki wyświetlacz, na którym pokazują się istotne informacje o nagraniu. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne.

 

Bateria

Sprzęty tego typu coraz częściej mają wbudowany akumulator i są ładowane jak telefony. Jeśli decydujesz się na taki sprzęt, dokładnie sprawdź, ile działa przy naładowanej baterii. Dobry dyktafon powinien działać nawet kilkanaście godzin. Jeśli wybierasz sprzęt na baterie, zawsze warto mieć przy sobie zapasowe akumulatorki.

 

 

Funkcje

Dodatkowe funkcje spotykamy zarówno w modelach analogowych, jak i cyfrowych. Ułatwiają nam one pracę z dyktafonem i pozwalają na jego wykorzystanie w różnych sytuacjach. Wśród funkcji modeli cyfrowych znajdziesz: edycja plików dźwiękowych, filtry – pozwalają na zapisanie czystszego dźwięku lub dodanie dodatkowych elementów,  funkcja odtwarzania plików mp3, nakładanie dwóch ścieżek dźwiękowych, przewodnik głosowy i system uruchamiania głosem, przyspieszanie lub zwalnianie odsłuchu nagrania, regulacja poziomu czułości mikrofonów oraz zoom mikrofonu, regulowana prędkość odtwarzania, wskaźnik naładowania baterii.

Jeśli chodzi o modele analogowe, mają one mniej funkcji, ale w porównaniu do urządzeń starej daty, są bardziej funkcjonalne. Wśród opcji takich sprzętów znajdziemy: autorewers, licznik taśmy, który umożliwia odnalezienie interesującego nas fragmentu nagrania, pauza, system uruchamiania nagrywania głosem, szybkie odtwarzanie, wskaźnik naładowania baterii, zmniejszenie jakości nagrania na rzecz wydłużenia go.

 

Forma dyktafonu

Wygląd dyktafonu jest istotny, zwłaszcza dla detektywów. Dlatego na rynku dostępne są urządzenia w formie długopisu, broszki czy innej ozdoby. Zwykle cechuje je mała pamięć i niska jakość nagrywanego dźwięku. Jeśli więc szukasz urządzenia na wywiady, wykłady czy konferencje, lepiej wybierz klasyczny sprzęt. Szczególną popularnością cieszą się niewielkie dyktafony, które łatwo mieszczą się w dłoni.

 

Dodatkowe wyposażenie

Bardzo często w zestawie z dyktafonem znajdziemy słuchawki, umożliwiające odsłuch nagrywanego dźwięku. Poza tym, do modeli cyfrowych dołączany jest kabel USB umożliwiający przesyłanie plików do komputera. Czasami, producenci dodają płytę z darmowym programem do obróbki nagrań. Jeśli wybierasz sprzęt z wbudowanym akumulatorem, sprawdź, czy w komplecie znajduje się specjalna ładowarka.

 

Dyktafony w dobrych cenach

Ceny dyktafonów zaczynają się od 50 zł i sięgają nawet kilku tysięcy. Dobry sprzęt ze świetnym mikrofonem, który może posłużyć Ci do nagrywania piosenek, znajdziesz w sklepie już za ok 200 zł. Cena tego typu produktów związana jest z ilością funkcji, budową, poręcznością, a przede wszystkim jakością nagrań.

 

 

Najlepsze dyktafony w 2020 roku

 

Chociaż telefony komórkowe powoli zastępują nam różne urządzenia – smartfon może być naszą gazetą, komunikatorem, kamerą, aparatem, odtwarzaczem mp3 oraz dyktafonem. Musimy pamiętać, że nawet najlepsze telefony komórkowe nigdy nie będą mieć tak dobrej specyfikacji jak produkty, który ma jedną, maksymalnie dwie funkcje. Jeśli szukasz dobrego dyktafonu, powinieneś zwrócić uwagę na sprzęt z dobrym mikrofonem i głośnikiem. Dobrze jeśli posiada dodatkowe funkcje. Dlatego też przygotowaliśmy ranking najlepszych domofonów z różnych półek cenowych.

 

Nasze zalecenia

 

Olympus LS-12

 

1.Olympus LS-12Nasz ranking dyktafonów otwiera propozycja znanego producenta elektroniki Olympus – model LS-12. Urządzenie ma dwa niezwykle czułe, niskoszumowe mikrofony, dzięki którym nagrywany dźwięk jest jeszcze wyraźniejszy. Ustawienie mikrofonów pod kątem 90° umożliwia nagrywanie bogatych dźwięków w najlepszej, krystalicznej wręcz jakości.

Czystość dźwięków to nie jedyne atuty zachęcające do zakupy tego modelu, cieszącego się wieloma pozytywnymi opiniami użytkowników. Jak zauważają osoby korzystające z tego produktu, przy nagrywaniu można używać wielu źródeł dźwięku. W efekcie, nasze nagrania mogą mieć podkład muzyczny.

Ten najlepszy dyktafon umożliwi również overdubbing, czyli dodawaniu efektów dźwiękowych, w tym odgłosów miasta czy natury. Dzięki temu urządzeniu nagrania bez utraty jakości stają się możliwe. Oprócz overdubbingu znajdziemy tutaj inne, podstawowe funkcje jak tuner, metronom, częściowe kasowania itp. Model ten ma również funkcję śledzenia zmian, działania plików, czy regulowania prędkości odtwarzania rzędu 50-300%.

Warto też zauważyć, że jest to też doskonała propozycja z mocną baterią, która działa do 50 godzin. Chociaż cena produktu oscyluje w granicach 600 zł, wiele osób zdecydowało się na ten model.

Olympus, model LS-12, to urządzenie posiadające dwa niezwykle czułe, niskoszumowe mikrofony, za sprawą których nagrywanie dźwięków jest przyjemnością. Podobnie ich odsłuch, gdyż są bardzo wyraźne. Produkt posiada wiele ciekawych funkcji i rozwiązań pozytywnie ocenianych przez konsumentów.

Zalety
Mikrofon:

Urządzenie ma solidny mikrofon, który dobrze zbiera dźwięki. W ten sposób nagrywanie cechuje się wysoką jakością. Jest bardzo wyraźne, a więc urządzenie może też służyć do nagrywania piosenek.

Podkład muzyczny i overdubbing:

Jeśli szukasz produktu, który umożliwi Ci nie tylko nagrywanie wywiadów czy wykładów, ale również piosenek, funkcja podkładu muzycznego i overdubbingu na pewno Cię zainteresuje. Za sprawą tych dwóch rozwiązań Twoje nagrania mogą mieć podkład muzyczny lub też dodane odgłosy miasta czy natury.

Funkcjonalność:

Urządzenie jest bardzo funkcjonalne, gdyż posiada też inne opcje, jak tuner, metronom, częściowe kasowania, śledzenie zmian, regulowanie prędkości odtwarzanego dźwięku itp.

Bateria:

Dyktafon jest wyposażony w mocną baterię, która działa bez przerwy do 50 godzin.

Wielkość:

Model ten jest niewielki. Mieści się w dłoni, a jego kompaktowość sprawia, że jest bardzo mobilny. Stanowi doskonałą propozycję dla osób, które na co dzień pracują z dyktafonem.

Wady

 

 

 

 

Sony ICD-PX240

 

4.Sony ICD-PX240SONY ICD-PX240 to nasza czwarta propozycja. Ten cyfrowy dyktafon o wewnętrznej pamięci 4 GB zapewnia wysoką jakość dźwięku zapisywanego w formacie MP3. Głośnik urządzenia o mocy 300 W pozwala na naprawdę świetne odtwarzanie plików.

Dyktafon zasilany jest 2 bateriami typu AAA, dzięki którym urządzenie działa nawet przez 32 godziny. Nie można też zapomnieć, że maksymalny czas jednego nagrania wynosi aż 65 godzin i 10 minut, natomiast pamięć pomieści 495 plików. Dyktafon ma wbudowany port USB, gniazdo słuchawkowe oraz wejście na mikrofon, co sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjny.

Model ICD-PX240 za ok. 180 zł ma filtr górnoprzepustowy oraz cyfrową regulację prędkości nagrywania, dzięki czemu nagrane pliki mają lepszą jakość. Nagrywanie sterowane głosem to dodatkowy atut urządzenia. Wielu użytkowników tego produktu doceniło też jego niewielkie rozmiary, które sprawiają, że jest bardzo poręczny.

Model ten ma również wygodny wyświetlacz ułatwiający obsługę. Taka specyfikacja sprawiła, że zyskał wiele pozytywnych opinii zadowolonych konsumentów.

SONY ICD-PX240 to cyfrowy dyktafon z wewnętrzną pamięcią 4 GB. Model ten ma głośnik o mocy 300 W. Produkt ceniony jest za solidne wykonanie i atrakcyjną cenę. Jest to bardzo dobry dyktafon do 200 zł.

Zalety
Port USB:

Sprzęt ma wbudowany port USB, a więc można go podłączyć do komputera lub urządzenia. W ten sposób odtworzymy nagrane dźwięki lub też poddamy je obróbce. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Nagrywanie sterowane głosem:

Chcąc uruchomić dyktafon, nie musimy poszukiwać przycisku. Nawet w ciemności włączymy sprzęt, gdyż ma on system nagrywania sterowany głosem. Wystarczy, że zaczniemy mówić i sprzęt zacznie nagrywać.

Wyświetlacz:

Model ten jest wyposażony w duży, czytelny wyświetlacz ułatwiający obsługę. Bez problemu wybierzesz na nim interesujące Cię opcje.

Wady
Czas pracy baterii:

Urządzenie działa na jednym naładowaniu baterii przez 23 godziny. Jeśli więc chcesz nagrywać przez wiele godzin lub wybierasz się w miejsce, gdzie nie będziesz mieć dostępu do akumulatorków, zabierz ze sobą jej zapas.

 

 

 

 

Dyktafon cyfrowy 8GB USB PL MENU 

 

Dyktafon cyfrowy 8GB USB PL MENU to sprzęt o profesjonalnym charakterze, który bez wątpienia przyda się studentom czy dziennikarzom. Produkt ma wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB. Dyktafon nagrywa pliki w formacie WAV. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, jego czas pracy zależy od wybranej jakości dźwięków: Long – 576 godzin, Fine – 96 godzin i HQ – 48 godzin.

Produkt ma wymiary: 8,3 cm x 3,2 cm x 1,3 cm i waży ok. 106 g. Model jest na tyle niewielki, że możemy nosić go w kieszeni spodni. Dyktafon ma funkcję odtwarzania muzyki, a także opcję VOR. Oznacza to, że sprzęt samoczynnie zaczyna nagrywać, kiedy wychwyci dźwięki.

Z opinii konsumentów wynika, że do najważniejszych zalet urządzenia trzeba zaliczyć: poręczność, łatwą obsługę oraz praktyczność. Dyktafon ma wbudowany głośnik, można do niego podłączyć słuchawki lub zewnętrzny mikrofon. Poza tym produkt wyróżnia się solidną, odporną na zadrapania i inne uszkodzenia obudowę. Sprzęt można podłączyć do komputera z systemem Windows lub Linux.

Urządzenie Dyktafon cyfrowy 8GB USB PL MENU jest zasilane akumulatorem o pojemności 220 mAh. Wymiary produktu to: 8,3 cm x 3,2 cm x 1,3 cm. Model waży 106 g.

Zalety
Wbudowany głośnik:

Sprzęt został wyposażony w głośnik. To oznacza, że od razu po nagraniu dźwięku możemy odtworzyć plik. Nie musimy podłączać urządzenia do komputera, co jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem.

Łatwa obsługa:

Model jest łatwy w obsłudze, ponieważ ma menu w języku polskim. Ponadto wszystkie umieszczone na obudowie przyciski zostały dobrze opisane, więc wiemy, jakim opcjom odpowiadają.

Wejście na mikrofon zewnętrzny:

Jeśli zauważymy, że wbudowany mikrofon nie sprawdza się zbyt dobrze, możemy podłączyć zewnętrzny sprzęt. Umożliwiające to wejście znajduje się z boku obudowy dyktafonu.

Wady
Długi czas ładowania akumulatora:

Gdy akumulator zasilający urządzenie się rozładuje należy podłączyć go do ładowarki. Wielu konsumentów uważa, że czas ładowania dyktafonu jest zbyt długi, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

 

 

 

Zoom H2N

 

Prezentujemy Zoom H2N – dyktafon wyposażony w pięć mikrofonów mogących pracować w kilku różnych konfiguracjach: trybie stereo X/Y, 4-kanałowym, 2-kanałowym (stereofonicznym) i Mid-Side. Urządzenie nagrywa pliki w dwóch formatach: MP3 (w jakości do 320 kbps) i WAV (w jakości do 96 kHz). Produkt ma wymiary: 6,8 cm x 11,4 cm x 4,3 cm i waży 130 g.

Opisywany model ma funkcję przywracania danych, dlatego nie utracimy nagrania nawet po pojawieniu się niespodziewanego błędu. Dyktafon wyposażono w czytnik kart pamięci do 32 GB. Wbudowany głośnik umożliwia odsłuchanie nagrań bez konieczności podłączania sprzętu do komputera. Warto dodać, że produkt może być zasilany bateriami, zasilaczem lub przez kabel USB.

Konsumentom przypadł do gustu sprzęt, gdyż mimo profesjonalnego charakteru jest bardzo prosty w obsłudze. Dyktafon zapewnia świetną jakość nagrań, a ponadto na zwykłych bateriach AA może pracować do 20 godzin bez przerwy. Urządzenie ma wyświetlacz LCD, który znacząco ułatwia wybór konkretnej opcji.

Dyktafon Zoom H2N ma wymiary: 6,8 cm x 11,4 cm x 4,3 cm. Sprzęt jest wyposażony w czytnik kart pamięci do 32 GB. Produkt waży 130 g.

Zalety
5 mikrofonów:

Model ma nie jeden, ale pięć wbudowanych mikrofonów. Mogą one pracować w kilku trybach: 2-kanałowym, 4-kanałowym, stereo X/Y bądź Mid-Side. Nie powinniśmy więc narzekać na zbyt słabą jakość nagrań.

Długi czas pracy:

Produkt może być zasilany na 3 sposoby: bateriami, przez zasilacz lub kablem USB podłączonym do komputera. Czas pracy urządzenia jest długi, nawet po włożeniu zwykłych baterii AA (do 20 godzin).

Oryginalny design:

Model nie tylko jest praktyczny, ale również oryginalnie się prezentuje. Dyktafon swoim wyglądem przypomina nieco mikrofon, jest poręczny i dobrze leży w dłoni.

Wady
Brak polskiego menu:

Urządzenie nie ma menu w języku polskim – do wyboru jest język angielski, francuski i niemiecki. To może utrudniać obsługę.

Mało wytrzymała obudowa:

Obudowa dyktafonu jest wykonana z plastiku i konsumenci obawiają się, że szybko się zniszczy.

 

 

 

 

Philips DVT1150

 

Philips DVT1150 to urządzenie z funkcją aktywacji głosowej, za sprawą której szybko i bez szukania przycisków rozpoczniemy nagrywanie. Natomiast, gdy skończymy mówić, nagrywanie zostanie automatycznie zakończone.

Prezentowany sprzęt ma znacznik czasu rejestrowania, co znacznie ułatwi Ci odszukiwanie plików w pamięci urządzenia. Dyktafon jest też wyposażony w system plug&play. Dzięki niemu łatwo podłączysz go do komputera i odtworzysz nagrane pliki.

Ponieważ model ten ma wbudowaną pamięć o pojemności 4 GB, nagrasz na nim wiele plików. Dodatkowo ułatwi Ci to czas pracy baterii, który wynosi 44 h. Możesz więc bez problemu nagrywać bez przerw przez prawie 2 dni.

Dyktafon obsługuje formaty: MP3, PCM i WAV. Konsumenci wysoko ocenili fakt, że urządzenie długo działa na pełnej baterii. Z dużym uznaniem spotkała się też funkcja automatycznego włączania urządzenia głosem.

Philips DVT1150 to łatwy w obsłudze sprzęt z systemem aktywacji głosowej, za sprawą którego szybko rozpoczniemy nagrywanie. Urządzenie jest poręczne i łatwe w obsłudze. Jest to zasługą prostego interfejsu.

Zalety
Znacznik czasu nagrywania:

Urządzenie ma znacznik czasu nagrywania. Jest to funkcja, która ułatwia poszukiwanie plików w dyktafonie.

Pamięć:

Model ten ma pamięć o pojemności 4 GB, co pozwala na zapisanie wielogodzinnych nagrań. Jest to bardzo ważne, gdy dyktafon ma służyć nam w pracy.

Wady
Funkcjonalność:

Urządzenie nie posiada zbyt wielu funkcji, zwłaszcza w porównaniu z innymi propozycjami w naszym rankingu.

Wyświetlacz:

Prezentowany sprzęt ma niewielki, niezbyt czytelny wyświetlacz, przez co obsługa dyktafonu może być utrudniona.

 

 

 

 

Kiedy wynaleziono dyktafon?

 

Na naszej stronie możesz znaleźć poradnik na temat wyboru dobrej jakości dyktafonu. Artykuł obejmuje nie tylko porady dotyczące zakupu urządzenia – w jego dalszej części (zwanej rankingiem) znajdują się opisy najczęściej polecanych przez konsumentów modeli. W rezultacie wybór produktu nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Postanowiliśmy przygotować dla Ciebie także krótki tekst, w którym przedstawiamy historię dyktafonu. Jesteśmy przekonani, że jego lektura Cię zainteresuje, bo artykuł zawiera wiele ciekawostek.

 

 

Dyktafon – data wynalezienia

Analizując wydarzenia historyczne, trzeba wziąć pod uwagę to, że dyktafon w swojej początkowej formie był nazywany fonografem. Wynalazek został zademonstrowany przez swojego twórcę w 1877 r., a opatentowany zaledwie rok później. Dźwięk w fonografie był zapisywany za pomocą igły, która znajdowała się na cylindrze. Wspomnianą igłę wykonywano z diamentu. Za głośnik i mikrofon odpowiadała metalowa tuba. Biorąc pod uwagę ówczesne osiągnięcia techniczne, trzeba przyznać, że urządzenie to było bardzo nowoczesne. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że w niczym nie przypominało teraźniejszego dyktafonu.

Sprzęt był znacznie większy, a przez to mało poręczny (jego przenoszenie było znacznie utrudnione). Z urządzenia korzystali przede wszystkim pracownicy biur. Największą popularność dyktafonów odnotowano po zakończeniu II wojny światowej. Ciekawostką jest to, że wynalazek ten pozwolił utrwalić głosy kanclerza Niemiec Ottona Bismarcka, papieża Leona XIII, amerykańskiego pisarza Marka Twaina czy prezydenta USA – Benjamina Harrisona.

 

Kto wynalazł dyktafon?

Wynalazcą dyktafonu (a ściślej rzecz ujmując fonografu) jest Thomas Alva Edison. Człowiek ten zasłynął w historii przede wszystkim z opatentowania żarówki elektrycznej (rok 1879). To właśnie to odkrycie zapewniło mu największą popularność. Wśród osiągnięć Edisona można wymienić także udoskonalenie telefonu Bella i mikrofonu węglowego, jak również zbudowanie pierwszej elektrowni publicznego użytku. Thomas Alva Edison stworzył także pierwszy w historii instytut badań naukowo-technicznych, który miał swoją siedzibę w Menlo Park. Był znanym przedsiębiorcą prowadzącym firmy w Europie i Ameryce Północnej.

 

 

Skąd pochodzi nazwa dyktafon?

Skoro prototypem dyktafonu był fonograf, ciekawym zagadnieniem jest nazewnictwo tego sprzętu. Przyjmuje się, że określenie dyktafon wywodzi się od nazwy amerykańskiej firmy produkującej te urządzenia, a mianowicie Dictaphone. Jej założycielem był szkocki naukowiec, wynalazca telefonu – Alexander Graham Bell.

 

Popularność dyktafonów

Spora grupa osób zastanawia się nie tylko nad tym, jaki dyktafon jest polecany przez konsumentów, ale też chce wiedzieć, czy tego typu sprzęt jest nadal popularny. Wszyscy wiemy przecież, że nowoczesne urządzenia tj. smartfony czy tablety umożliwiają nam łatwe nagrywanie rozmów, a co istotne, mają także wiele innych przydatnych opcji. Są więc bardziej funkcjonalnymi sprzętami niż ten, któremu poświęcony został ten artykuł. Można wywnioskować z tego, że obecnie popularność dyktafonów jest znacznie mniejsza niż kilkadziesiąt lat wcześniej. Niemniej jednak urządzenie to jest wciąż potrzebne osobom wykonującym np. zawód dziennikarza czy policjanta.

Sprzęt jest wykorzystywany nie tylko w trakcie przeprowadzania rozmów czy przesłuchań, ale też do utrwalania piosenek. Jakość nagrywanego dźwięku w przypadku dyktafonu renomowanej marki jest znacznie lepsza niż w przypadku smartfona. Stanowi to niepodważalny atut wynalezionego przed laty sprzętu. Zaleta ta sprawia, że urządzenie nadal jest produkowane i znajduje swoich nabywców.

 

 

Myślimy, że poniższe artykuły będą dla Ciebie interesujące, jeśli spodobał Ci się ten, który właśnie przeczytałeś

Obiektywy Nikon ranking

Jaki papier fotograficzny kupić

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Sony ICD-PX333

 

2.Sony ICD-PX333Nasza druga propozycja – Sony ICD-PX333 – zapewnia kryształowo czyste utrwalanie dźwięku o wysokiej jakości. Wbudowana pamięć umożliwi nagrywanie przez 1073 godziny w trybie LP. Natomiast inteligentne eliminowanie zakłóceń sprawia, że lepiej słyszy się główną część, a hałasy z tła są zminimalizowane.

Model ma też możliwość umieszczania w nagraniach zakładek oraz przechodzenia do innych zakładki w czasie odtwarzania. Dzięki wygodnemu wyświetlaczowi LCD łatwiej będziemy zarządzać nagraniami. Sterowanie głosem to kolejna zaleta tego modelu.

Bez trudności wybierzmy też czułość mikrofonu. Szukasz produktu, który może być obsłużony przez twoich przyjaciół lub współpracowników, nieznających polskiego? Jest to idealna propozycja, gdyż ma menu dostępne w wielu językach obcych. W komplecie znajdziemy wygodny przewód USB, jak również niezbędne oprogramowanie Sound Organiser i 2 baterie alkaliczne R03 (AAA).

Nie można też zapomnieć, że opinie o dyktafonach Sony są bardzo pozytywne, co potwierdzają pochlebne oceny tego modelu. Ceniony jest on za świetną jakość nagrań i trwałą obudowę oraz stosunkowo atrakcyjną cenę oscylująca w granicach 200 zł.

Sony ICD-PX333 to łatwy w obsłudze dyktafon, który zapewnia bardzo dobre utrwalanie dźwięku o wysokiej jakości. Produkt ten jest nie tylko solidny, ale też dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Przez co zyskał uznanie wielu konsumentów.

Zalety
Eliminowanie zakłóceń:

Model ten ma system eliminowania zakłóceń. Nawet jeśli nagrywamy coś i w tle słychać hałasy, na nagraniu będą one zminimalizowane. W ten sposób uzyskamy zdecydowanie lepszą jakością.

Zakładki:

Bardzo wygodną funkcją jest możliwość umieszczania zakładek w nagraniach i ich grupowanie, aby w czasie odtwarzania wyszukiwanie już wykonanych nagrań nie było zbyt problematyczne.

Czułość mikrofonu:

Za sprawą bardzo czułego mikrofonu nagrywane dźwięki cechują się wyższą jakością.

USB:

Urządzenie ma wejście USB oraz w komplecie znajduje się kabel i  Sound Organiser. W ten sposób dyktafon łatwo podłączymy do komputera. W efekcie będziemy mogli go wykorzystać do nagrywania piosenek.

Cena:

Jest to bardzo dobry dyktafon cechujący się niezawodną pracą i wysoką jakością wykonania.

Wady

 

 

Olympus VN-7800PC

 

3.Olympus VN-7800PCOlympus VN-7800PC to nasza trzecia propozycja. Urządzenie ma 4 GB pamięci, co umożliwia zapisanie ponad 2,200 godzin nagrań. Jest to kolejny w naszym zestawieniu produkt marki Olympus, który cieszy się dużą popularnością i dobrymi opiniami użytkowników.

W przeciwieństwie do modelu Olympus LS-12, ma słabszą wydajność i mniej zaawansowane funkcje. Trzeba jednak zauważyć, że poprzednia propozycja była bardzo profesjonalna i dużo droższa – ten model kosztuje ok. 140 zł. Dlatego też Olympus VN-7800PC jest idealnym sprzętem, jeśli szukasz niedrogiego, prostego w obsłudze urządzenia, które świetnie nagrywa dźwięk.

Model ten ma 16‑punktowy indeks oraz funkcję dzielenia pliku. Ponadto pętla powtarzania i zmienne prędkości umożliwiają wyraziste i wygodne odtwarzanie dźwięku. Dyktafon ma też funkcję nagrywania aktywowaną głosem, a więc nie musimy używać rąk, żeby uruchomić urządzenie.

Dużym atutem jest długa żywotność baterii umożliwiająca nagranie nawet 80 godzin bez przerwy. Ten wszechstronny dyktafon z wewnętrzną pamięcią zapisuje pliki w formacie DSS i Sub Band Codec / CELP. Urządzenie ma wygodny wyświetlacz segmentowy.

Olympus VN-7800PC to bardzo dobry produkt z bardzo pojemną pamięcią, umożliwiającą zapisanie wielu plików.

Zalety
Pamięć:

Urządzenie ma 4 GB pamięci. Zmieścisz na niej ponad 2 tysiące godzin nagrań. Dyktafon jest więc odpowiedni dla osób, które nagrywają dużo i często.

Funkcjonalność:

Model ten posiada funkcję dzielenia pliku. Jest to wygodne, gdy obrabiamy nagrania. Poza tym znajdziemy tutaj pętlę powtarzania i opcję zmiany prędkości, a także poprawę wyrazistości nagrań.

Aktywowanie głosem:

Urządzenie jest wyposażone w system aktywowania głosem. Dzięki temu nie musimy włączać sprzętu przy użyciu przycisków.

Bateria:

Model ten ma bardzo mocną baterię, która pozwala na użytkowanie dyktafonu aż przez 80 godzin. To ważne, gdy dyktafon zabieramy w podróż i nie będziemy mieć dostępu do prądu.

Wady
Brak możliwość podłączenia do komputera:

Konsumenci narzekają, że model ten nie posiada wejść umożliwiających podłączenie go do komputera i odtworzenia na nim nagrań.

 

 

Philips DVT1100

 

5.Philips DVT1100Nasz ranking dyktafonów zamyka model znanego producenta elektroniki – Philips DVT 1100 o pojemności 4 GB. Na urządzeniu zapiszemy pliki w formacie WAW. Ten cyfrowy dyktafon z wyświetlaczem LCD o średnicy 33 mm cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami użytkowników, którzy docenili m.in. funkcję natychmiastowego nagrywania za pomocą jednego przycisku.

Urządzenie oprócz mikrofonu wewnętrznego ma również wejście na mikrofon zewnętrzny, co pozwala na jeszcze lepsze nagranie dźwięku. Odsłuch jest możliwy dzięki dość dobremu głośnikowi lub poprzez słuchawki z wejściem jack 3,5.

Ten dobry i tani dyktafon o niewielkich wymiarach i wadze jest świetną poręczną propozycją dla studenta na wykłady (cena ok. 140 zł), uczestnika konferencji oraz dziennikarza. Maksymalny czas pracy na bateriach to aż 42 godziny. Urządzenie ma wejście USB i USB 2.0.

Zaletą jest też możliwość kompresji nagrań: HQ LP PCM SHQ SP. Uruchamianie nagrania głosem to kolejny atut doceniany przez konsumentów. Dzięki temu bez użycia rąk włączymy nagrywanie – to szczególnie przydatna funkcja, gdy prowadzimy auto lub robimy notatki.

 

 

Jaki dyktafon Sony wybrać ?

 

Wydawałoby się, że w obecnie dyktafony odchodzą do lamusa. Prawie każdy ma dzisiaj smartfon, który pośród wielu opcji posiada też aplikację dyktafonu. Jednak profesjonaliści, którzy używają tego typu sprzętów w swojej pracy wiedzą, że aplikacja w smartfonie nie jest w stanie zaoferować takiej jakości, by nagranie móc gdziekolwiek później wykorzystać.

 

 

Na rynku znajdziemy dyktafony analogowe i cyfrowe. Choć te drugie wypierają urządzenia analogowe ponieważ oferują lepszą jakość nagrania i są o wiele mniejsze. Jednak dźwięki nagrane za pomocą sprzętu analogowego mają unikatowy oddźwięk. Wybierając urządzenie dla siebie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakim formacie nagrywany jest dźwięk i czy jesteśmy w stanie ten format otworzyć w na innych urządzeniach, np. na komputerze. Najbardziej popularne formaty to WMA, DSS, PCM oraz oczywiście MP3. WMA i MP3 to najczęściej spotykane formaty zapisu. Jeśli wybierzesz urządzenie, które nagrywa w tym formacie to nie powinieneś mieć problemu z odtwarzaniem nagranego materiału na laptopie, czy innym sprzęcie elektronicznym. DSS to system, który znajdziemy w urządzeniach Olympusa, natomiast PCM (WAVE) charakteryzuje się bardzo wysoką jakością nagrania.  

Kolejny, istotny parametr dyktafonu to żywotność baterii. Jest ona tym bardziej istotna im więcej czasu spędzamy nagrywając z dala od źródła energii. Zwróćmy również uwagę na wielkość pamięci wbudowanej w dyktafonie. Jednak mała pamięć nie powinna dyskwalifikować urządzenia z dobrymi parametrami, jeśli taki sprzęt posiada gniazdo, które pozwala na dołożenie dodatkowej pamięci w formie karty SD, microSD lub Memory Stick.

Chcielibyśmy zaproponować Ci kilka modeli marki Sony. Jest to znany producent sprzętu elektronicznego. Ta japońska firma powstała w 1946 roku. Została założona przez Masaru Ibuka, który otworzył mały sklep z elektroniką w Tokio. Firma ta skonstruowała pierwszy magnetofon, który nazwano Type-G. W 958 roku firma zmieniła nazwę na Sony. Dlatego też poniżej prezentujemy trzy dyktafony tej firmy. Jesteśmy przekonani, że wśród nich znajdziesz najlepszy dyktafon Sony w 2020 roku.

 

 

Dyktafony Sony – Ranking

 

 

Sony ICD-PX333 

 

Sony ICD-PX333 to poręczny dyktafon o wymiarach 37,5 x 114 x 20,9 mm i wadze 74 gram. Jest on zasilany na 2 baterie AAA, które są dołączane do urządzenia. Kupując dyktafon, oprócz baterii otrzymamy również przewód USB, oprogramowanie Sound Organiser oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi w języku polskim. Na dyktafonie możemy nagrać i odtworzyć dźwięk w formacie MP3.

Wbudowana pamięć pozwoli na nagranie do 1073 godzin w trybie LP (long play). Nagrania charakteryzują się wysoką jakością dzięki funkcji inteligentnego eliminowania zakłóceń. Funkcja ta powoduje, że wyciszane są hałasy w tle, natomiast mowa jest eksponowana. Dodatkowo możemy wybrać jeden z trybów, który pozwoli nam na wyeksponowanie dźwięków, na których nam zależy. W trybie Scene Select możemy dobrać odpowiedni program do nagrania muzyki, spotkania czy wywiadu.

Wszystkie wybrane funkcje pokazują się na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Ekran to duże ułatwienie dla użytkownika, dodatkowym ułatwieniem jest możliwość sterowania głosem. Czytając komentarze pozostawione użytkowników przekazują one, że jest to urządzenie łatwe w obsłudze i o dobrej pojemności.

 

 

 

 

Sony ICD-PX240

 

Czy Sony ICD-PX240 to najlepszy dyktafon Sony w dobrej cenie? Sprawdźmy. To urządzenie charakteryzuje się długim czasem pracy. Jak podaje producent, ten zasilany dwoma bateriami AAA sprzęt jest w stanie nagrywać materiał do 32 godzin (wartość ta dotyczy zapisu MP3 8 kb/s, przy nagraniu MP3 128 kb/s urządzenie będzie działać do 23 godzin).

Wbudowana wewnętrzna pamięć ma pojemność 4 GB i pomieści do 1043 godzin nagrań w formacie MP3 8 kb/s. Sony ICD-PX240 został wyposażony w gniazdo słuchawkowe, wejście mikrofonowe i port USB. Kupując to urządzenie w zestawie otrzymamy dwie baterie, kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Wymiary dyktafonu to 38,5 x 115,2 x 21,3 mm, natomiast jego waga wynosi 72 g. Model ten został wyposażony w wyświetlacz LCD. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość aktywacji nagrania głosem.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego urządzenia są zadowolone ze swojego wyboru. W pozostawionych opiniach przedstawiają ten dyktafon jako łatwy w obsłudze sprzęt o dobrej jakości.

 

 

 

 

Sony ICDSX2000B

 

Jeśli szukasz zaawansowanego dyktafonu to proponujemy zapoznać się z modelem Sony ICDSX2000B. Model ten to prawdziwy mercedes wśród dyktafonów. Został on wyposażony w trójpozycyjny mikrofon, który zapewnia wysokiej jakości nagrania High-Resolution Audio o czystym dźwięku. Jakość, jaką oferuje ten sprzęt przewyższa jakość utworów MP3 i płyt CD i jest na takim poziomie, że może być wykorzystywany do nagrywania muzyki. Sony ICDSX2000B pozwala na nagrywanie 24 – bitowego dźwięku o częstotliwości 96 KHz.

Wbudowany wzmacniacz cyfrowy S-Master HX znacząco redukuje zniekształcenia i zakłócenia nagrań, a format FLAC pozwala na bezstratną kompresję dźwięku. Urządzeniem możemy sterować za pomocą aplikacji REC Remote, którą możemy bezpłatnie zainstalować na smartfonie. Możemy też sterować dyktafonem przez Bluetooth. Opisywany model jest wyposażony w 16 GB pamięci pozwalającej na nagranie do 636 godzin w trybie LP oraz funkcję USB Direct umożliwiającą szybkie podłączenie do komputera.

Za największą zaletę tego urządzenia konsumenci podają możliwość sterowania nim na odległość poprzez aplikację lub Bluetooth. W swoich opiniach przekazują także, że sprzęt charakteryzuje się bardzo dobrą jakością nagrań i mówią, że jest to najlepszy dyktafon Sony.   

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status