fbpx

Dyktafony cyfrowe ranking  

Ostatnio aktualizowane: 18.06.19

 

W dobie rozwiniętej technologii wybranie dyktafonu cyfrowego przez osobę, która nie śledzi nowinek technicznych, to nie lada wyzwanie. Takim właśnie osobom, oraz tym wszystkim, którzy nie mają ochoty, albo czasu na żmudne porównywanie modeli, chcemy podpowiedzieć, że naszym zdaniem najlepszy dyktafon cyfrowy, dostępny obecnie na rynku to model Zoom H2N. Swoją opinię opieramy na nadzwyczaj dużej popularności tego modelu, a także wielu pozytywnych opiniach, jakie pozostawili użytkownicy tego sprzętu. Model ten nagrywa w formacie WAV do 24-bit/96kHz i MP3 do 320 kbps i umożliwia rejestrację Mid-Side (MS) stereo, 90° X/Y stereo, oraz 2-i 4-kanałowe. Dyktafon ten jest zasilany bateriami typu AA, na których pracuje ponad 20 godzin, ale możemy też go podpiąć do zasilacza AC albo portu USB komputera. Mamy tu również 8 calowy ekran LCD, wbudowany głośnik odsłuchowy i czytnik kart High Speed USB 2.0. Dyktafon także jest wyposażony w automatyczne ustawienie wzmocnienia, zmienną prędkość odtwarzania, powtarzanie sekcji, dzielenie plików, czy kodowanie do MP3. Godnym polecenia sprzętem jest też Sony ICD-PX240. Produkt ma 4 GB wbudowanej pamięci i nagrywa dźwięki w formacie MP3. Z uwagi na filtr górnoprzepustowy nie musimy się obawiać o to, że nagrania nie będą czyste i wyraźne (redukuje hałas generowany przez wentylatory, klimatyzatory czy podmuchy wiatru). Dyktafon ma wbudowany głośnik.

 

 

Jak dyktafon cyfrowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gdy zamierzamy rejestrować nagrania dyktafonem dobrze, aby ten sprzęt spełnił nasze potrzeby i wymagania. Aby tak było, przeczytaj nasz poradnik, w którym piszemy, jakie funkcje powinien mieć najlepszy dyktafon cyfrowy. Obecnie rynek jest praktycznie zdominowany przez urządzenia cyfrowe, które nie tylko są bardziej niezawodne, ale też łatwiej się zarządza nagraniami. Urządzenie takie pozwala też na gromadzenie dużej ilości nagrań i oferuje długi czas pracy na bateriach.

 

 

Jaki dyktafon cyfrowy wybrać – format nagrywania

Format nagrywania to bardzo ważna kwestia. Najpopularniejsze formaty to WMA, MP3, DSS i PCM (inaczej WAVE). MP3 i WMA to formaty, które pozwalają na nagrywanie materiału przy użyciu niewielkiej powierzchni dyskowej i dodatkowo oferują wysoką jakość dźwięku. Oba formaty nadają się do zapisu ludzkiego głosu, dyktowanych dokumentów, wykładów czy zapisu konferencji. Format PCM oferuje nawet dwukrotnie wyższą jakość zapisu od zapisu na płycie CD. Format ten tak naprawdę służy osobom zajmującym się zawodowo zapisem dźwięku. W tym formacie 1 GB pamięci wystarcza na zapis od 30 minut do 2 godzin nagrania. Format DSS to narzędzie Olympusa, która to firma wykorzystuje go do profesjonalnych urządzeń do dyktowania.

Ważną funkcją dobrych dyktafonów cyfrowych w dobrych cenach jest możliwość zmiany formatu zapisu i stopnia kompresji w zależności, na czym użytkownikowi w danym momencie zależy – na najlepszej jakości dźwięku, czy najdłuższym czasie nagrania.

Jakość nagrania jest również ściśle związana z tym, w jaki mikrofon został on wyposażony. Dobry mikrofon potrafi wychwycić i nagrać w dobrej jakości rozmowę, która jest prowadzona w odległości 10 – 12 metrów. Większość dyktafonów jest wyposażona w mikrofon monofoniczny, lepsze jednak odwzorowanie dźwięku oferują mikrofony stereofoniczne. Niektóre modele oferują również możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego, co może być kluczowe, gdy wbudowany mikrofon nie spełnia naszych oczekiwań. Mikrofon zewnętrzny zawsze lepiej “zbierze” dźwięki z kierunku, na który jest ustawiony, nagranie będzie “czystsze” i bez zakłóceń.

 

Jaki jest najlepszy dyktafon cyfrowy – pamięć

Kupując dyktafon zwróć uwagę, jakiej wielkości ma pamięć wbudowaną. Najczęściej producenci stosują pamięci typu flash w postaci wbudowanej, lub wymiennych kart pamięci, najczęściej są to karty microSD/SDHC. Oczywiście im większa pamięć, tym więcej nagrań na niej zmieścimy. Jednak producenci najchętniej w dyktafonach umieszczają pamięć o pojemności 1 GB. Coraz częściej można spotkać modele wyposażone w pamięć o pojemności 8 GB, a najnowocześniejsze i najnowsze modele potrafią oferować już nawet 32 GB pamięci. Oczywiście, gdy dyktafon został wyposażony w kartę wymienną, dużo łatwiej jest pamięć taką szybko powiększyć wymieniając kartę na taką o większej pojemności.

 

Bateria i czas pracy

Bardzo istotny parametr, gdy dyktafon chcemy wykorzystywać intensywnie. Dyktafon może być zasilany bateriami czy akumulatorami typu AA lub AAA, lub może on być wyposażony w akumulator litowo-jonowy wielokrotnego ładowania. W takie akumulatory są wyposażone najlepsze i najdroższe dyktafony. Dodatkowo producenci stosują rozmaite rozwiązania energooszczędne, które pozwalają na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu. Ładowanie dyktafonu może odbywać się za pomocą połączenia USB bezpośrednio z komputera lub z ładowarki.

Funkcje dodatkowe ułatwiające nagrywanie

Producenci wciąż udoskonalają swoje urządzenia, aby lepiej spełniały swoje funkcje i były wygodniejsze w obsłudze.

Na przykład dla osób niedowidzących niektóre modele są wyposażone w przewodnik głosowy, który informuje użytkownika głosem, jaką funkcje uruchamia. Natomiast oznaczenia dotykowe i podświetlany ekran pozwala na użytkowanie dyktafonu użytkownikom niedowidzącym w niedostatecznym oświetleniu.  

Dla osób, które potrzebują robić wiele notatek doskonałą funkcją jest uruchamianie urządzenia głosem i zatrzymywania nagrywania, gdy przerywa się mówienie. Natomiast miłośnicy audiobooków z pewnością będą zadowoleni z możliwości obsługi plików audible. Dzięki tej funkcji dyktafon np. zapamięta, w którym miejscu zakończyło się odtwarzanie i powróci do tego punktu książki po ponownym uruchomieniu.

Osoby, które muszą pracować na wykonanych nagraniach i często je odsłuchiwać mogą być zainteresowane tym, aby ich model posiadał regulowaną prędkość odtwarzania. W przypadku potrzeby dokładnego wychwycenia każdej głoski, można nagranie zwolnić o 50%, a fragmenty, które nie są dla nas istotne przewinąć z prędkością 200%. Również tym samych użytkownikom przyda się funkcja indeksowania, która za pomocą jednego przycisku pozwoli na oznaczenie istotnego miejsca w nagraniu, aby później łatwo do tego miejsca powrócić bez przesłuchiwania całości nagrania.

Gdy natomiast interesuje Cię najczystsze nagranie, eliminujące szumy z otoczenia, to zapewne zainteresują Cię rozmaite filtry, które pozwalają na czysty zapis. Filtr górnoprzepustowy to specjalista, który eliminuje niskie częstotliwości redukując hałas otoczenia, jak hałasy urządzeń.

Dyktafony z wyższej półki oferują regulację poziomu czułości mikrofonów. Pozwala to na regulację mikrofonu w zależności od warunków, w jakich wykonuje się nagranie. W cichym biurze zredukujesz czułość mikrofonu, aby nie nagrywał się Twój oddech, a na ruchliwej ulicy czułość trzeba będzie podnieść, aby głos nie został zagłuszony przez dźwięki ulicy. Również zoom mikrofonu to funkcja, która pozwala na wyłapanie dźwięku, który nas najbardziej interesuje.

Zwróć również uwagę, czy Twój nowy dyktafon pozwoli na podłączenie go do komputera i przeniesienie plików na twardy dysk. Pozwoli Ci to na ich archiwizację i przechowywanie nagrań przez długi czas nie martwiąc się o za małą pamięć w dyktafonie.

 

 

Najlepsze dyktafony cyfrowe w 2019 roku

 

Nasze zalecenia

 

Zoom H2N

 

Zoom H2N to dyktafon wyposażony w pięć mikrofonów pracujących w różnych konfiguracjach. Na przykład tryb Mid-Side umożliwia zapis głosu rozmówcy mówiącego do dyktafonu i jednocześnie uchwycenie przy pomocy bocznych mikrofonów pozostałych odgłosów tła. 1,8 calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 128 x 64 pikseli pozwala na łatwą i czytelną obsługę.

Nagrywane dane są zapisywane na karcie SD o pojemności do 32 GB. W każdej chwili można kartę wymienić na inną, a starą zarchiwizować. Model ten pozwala na nagrywanie w formacie WAV – do rozdzielczości 24-bit/96 kHz, lub w MP3 – do rozdzielczości 320 kbps. Model ten jest zasilany za pomocą baterii AA lub z zasilacza sieciowego, albo za pomocą portu USB z komputera.

Wraz z urządzeniem klient otrzymuje mały statyw, przewodowy pilot do sterowania urządzeniem oraz futerał do przechowywania urządzenia i akcesoriów. Urządzenie zostało wyposażone również w wejście mikrofonowe/liniowe 1/8’’ i wyjście stereo słuchawkowe/liniowe. Użytkownicy zwracają uwagę na dobrą dynamikę dźwięku i plastyczna głębię, a także intuicyjną obsługę i przystępną cenę.

 

 

 

 

Sony ICD-PX240

 

Sprzęt Sony ICD-PX240 nagrywa dźwięk w formacie MP3. Nagrania możemy szybko przesłać na dysk twardy komputera (model ma port USB) lub od razu przesłuchać dzięki wbudowanemu głośnikowi. To dyktafon z pamięcią o pojemności 4 GB. Urządzenie jest zasilane 2 bateriami AAA, które zostały dołączone do kompletu.

Wymiary produktu to: 3,8 cm x 11,5 cm x 2,1 cm. Sprzęt waży 72 g (bez baterii), dlatego nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem go w dłoniach przez dłuższy czas. To, co wyróżnia produkt to filtr górnoprzepustowy. Odpowiada on za eliminację niskich częstotliwości i redukcję hałasu, m.in. podmuchów wiatru w czasie nagrywania w terenie.

Konsumenci przekonują, że jest to idealny model nie tylko dla uczniów i studentów, ale wszystkich osób, które często muszą nagrywać rozmowy (czyli np. dla dziennikarzy). Do dyktafonu można podłączyć słuchawki i zewnętrzny mikrofon. Sprzęt jest kompatybilny z komputerami z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi. Urządzenie nie jest zbyt trudne w obsłudze.

Sony ICD-PX240 to dyktafon o wymiarach: 3,8 cm x 11,5 cm x 2,1 cm. Urządzenie jest zasilane 2 bateriami AAA. Produkt ma pamięć o pojemności 4 GB.

 

Zalety

Nagrania w formacie MP3: Sprzęt nagrywa dźwięk w formacie MP3. Z tego powodu możemy odtworzyć pliki na dowolnym urządzeniu – laptopie, smartfonie itp.

Filtr górnoprzepustowy: Filtr górnoprzepustowy znacząco obniża poziom hałasu klimatyzatorów, wentylatorów, a nawet podmuchów wiatru, gdy nagrywamy na zewnątrz. Z tego względu nagrania będą czyste i wyraźne.

Kompaktowe wymiary: Model ma kompaktowe wymiary, dlatego świetnie leży w dłoni, a dodatkowo mieści się w kieszeni spodni.

Aktywacja głosem: Po włączeniu funkcji aktywacji głosem sprzęt uruchamia się automatycznie po rozpoczęciu dyktowania i wyłącza, gdy nastaje cisza.

 

Wady

Brak podświetlenia wyświetlacza: Model jest wyposażony w wyświetlacz LCD, ale część osób narzeka na brak podświetlenia. To może utrudnić szybki wybór właściwej funkcji w ciemności lub niedostatecznie oświetlonym miejscu.

 

 

 

 

Olympus WS-852 

 

W kierunkowe mikrofony o niskim poziomie szumów oddające dźwięk stereofoniczny jest wyposażony dyktafon Olympus WS-852. Złącze USB pozwala na łatwe przenoszenie nagrań do komputera. Dzięki temu złączu, dyktafon może posłużyć w razie potrzeby również jako zapasowa pamięć na innego rodzaju plików. Również dzięki temu portowi możesz swój dyktafon ładować prosto z komputera.

Dyktafon może pracować w dwóch trybach – uproszczonym, dla początkujących użytkowników, w którym na wyświetlaczu są pokazywane jedynie niezbędne komunikaty i parametry. Drugi tryb pozwala na pełną funkcjonalność urządzenia i na wszelkie dostępne w dyktafonie opcje.

Używając trybu „auto” dyktafon sam reguluje poziom nagrania, automatycznie ustawiając głośność dopasowuje ją do źródła dźwięku. Na pełnej baterii model ten może pracować do 110 godzin. A według użytkowników jest to dobry i tani dyktafon cyfrowy, który rejestruje dobrej jakości dźwięk, jest wygodny w użytkowaniu, a także posiada przyjemny design.

 

 

 

 

Olympus LS-100 

 

Najdroższy w naszym rankingu dyktafonów cyfrowych to model Olympus LS-100, aby stać się jego posiadaczem trzeba się przygotować na wydatek ponad 1200 PLN. Nie mniej jest to model, którego nie powstydziłby się profesjonalista branży muzycznej. Funkcja pomiaru Lissajous, pozwala w tym modelu w dobraniu najlepszej opcji nagrywania w danych warunkach, w tym ustawieniu pozycji mikrofonu dynamicznego lub pojemnościowego.

Filtr górnoprzepustowy dba o wyeliminowanie dźwięków z tła, a bufor wstępnego nagrywania pozwala zachować nagranie płynne i czyste. Możesz tu również na jednej ścieżce dodawać kolejne efekty dźwiękowe, albo dokonywać ich aranżacji. Zarządzanie urządzeniem wykonuje się za pomocą pełno kolorowego wyświetlacza. Producent zapewnia, że czas pracy na bateriach wynosi 17,5 godziny, a nagranie można uruchamiać głosem, a także za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Naturalnie urządzenie pozwala na skomunikowanie go z komputerem, posiada również gniazdo na zewnętrzny mikrofon i ma baterię litowo-jonową LI 50B wielokrotnego ładowania. Według osób, które zakupiły ten model sprawdza się on w profesjonalnym użytkowaniu, gdy zawodowo musisz dokonywać różnych nagrań nie zawsze w dobrych warunkach.

 

 

 

 

Philips DVT4010

 

Duży kolorowy wyświetlacz z podświetleniem ma dyktafon Philips DVT4010. Pozwala to na przejrzysty przegląd i wybór potrzebnych funkcji. Model ten ma wbudowany mikrofon stereofoniczny, który specjalizuje się w nagrywaniu mowy i redukcji szumów otoczenia. Możesz tu aktywować funkcję nagrywania uruchamianą głosem. Przy takiej opcji, gdy zaczynasz mówić dyktafon uruchamia się i wyłącza, gdy mówić przestajesz.

Obok wbudowanej pamięci o pojemności GB DVT6010, urządzenie jest wyposażone w gniazdo kart microSD, co pozwoli na rozszerzenie pamięci, a także archiwizowanie nagrań. Producent podaje, że model ten jest w stanie nagrywać pliki w wysokiej jakości 44.1kHz/16bit, a nagrania są rejestrowanie w formacie WAV lub MP3, który pozwala na łatwe ich przesyłanie. Model tego urządzenia pozwala również na indeksowanie nagrań, czy ich wyszukiwanie. Urządzenie to posiada także wbudowane radio FM.

Akumulator urządzenia można ładować za pomocą mikroportu USB, a na w pełni naładowanej baterii czas nagrywania może wynieść nawet 2280 godzin. Osoby, które używają tego modelu chwalą czytelny wyświetlacz urządzenia i doskonałe odwzorowanie dźwięku.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Sony ICD-PX333 

 

Dyktafon cyfrowy Sony ICD-PX333 można aktywować głosem, dzięki temu jest on niezwykle przydatny przy robieniu wszelkich notatek, gdy ręce mają inne zajęcie niż manipulowanie przyciskami dyktafonu. Model ten wyposażony w 4 MB pamięci pozwala na zarejestrowanie 1073 godzin nagrania. Dodatkowo gniazdo kart microSD pozwoli na rozszerzenie pamięci urządzenia.

A funkcja Scene Select pozwoli na wybranie sposobu nagrywania ze względu na rodzaj nagrania, jaki mamy wykonać – na przykład nagranie muzyki, spotkania, wywiadu, czy dyktowanie notatek. Zarządzanie urządzeniem odbywa się za pomocą wyświetlacza LCD, a ustawiane menu jest obsługiwane w wielu językach. Wymiary zewnętrzne urządzenia to 37,5 mm x 114,0 mm x 20,9 mm.

Nagranie czystego dźwięku jest osiągane dzięki zastosowaniu filtru górnoprzepustowego, który eliminuje niskie częstotliwości redukując hałas otoczenia, jak hałasy urządzeń, czy wiatru w terenie. Opinie o dyktafonach cyfrowych Sony ICD-PX333 przekazują, że sprawuje się on idealnie jako urządzenie do nagrywania dźwięku do filmów amatorskich. Zwłaszcza użytkownicy cenią sobie różne tryby nagrywania, uważają też że cena tego modelu jest niezwykle atrakcyjna.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status