Listwy antyprzepięciowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest to listwa antyprzepięciowa, która znalazła się na szczycie naszego rankingu. Długo analizowaliśmy produkty dostępne na rynku, aby wyselekcjonować 5 najlepszych modeli, wśród których ten zyskał ogromną przychylność konsumentów. Ponieważ listwa ma dużo gniazd, jest funkcjonalna i można ją użytkować w domu albo biurze. Wyróżnia ją solidne wykonanie, a na szczególną uwagę zasługuje to, że wykonana z tworzyw sztucznych obudowa wykazuje odporność na kurz. Ze względu na to, że produkt ma warystor – zamiast zwykłego bezpiecznika – nasze sprzęty są lepiej chronione, zwłaszcza na skutek uderzenia pioruna. Jeżeli ta propozycja nie spełnia Twoich oczekiwań, polecamy Ci model plasujący się na drugim miejscu, czyli Monster Mp Exp 600Ag+. To listwa z sześcioma gniazdami z bolcem, do której z powodzeniem można podłączyć komputer z monitorem, drukarką itp., jak też telewizor ze sprzętem nagłaśniającym. Produkt ma elegancką, odporną na uszkodzenia obudowę. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką listwę antyprzepięciową kupić?

 

 

Przewodnik zakupowy

Bardzo często kupujemy drogi sprzęt komputerowy, czy też sprzęt audio, a zapominamy przed najprostszym jego zabezpieczeniem. Jak często się bowiem zdarza, że istniejące napięcie w sieci z powodu jakiejś awarii, czy na przykład wyładowania atmosferycznego potrafi spalić nasz drogi sprzęt. A na rynku znajdziemy listwy antyprzepięciowe w dobrych cenach, które znakomicie zabezpieczą wszystkie nasze sprzęty. Kosztuje to niewiele, zwłaszcza w stosunku do sprzętu, a może spowodować ochronę przed całkowitym zniszczeniem.

Warto, więc w ten sposób zabezpieczyć wrażliwe komputery i ich sprzęt satelitarny, ale także dobrze jest takie listwy zastosować przy sprzęcie audio, telewizorze, czy nawet lodówce. Jaka jest najlepsza listwa antyprzepięciowa, która pozwoli na pełne zabezpieczenie sprzętu? Na to pytanie odpowiemy w tym poradniku.

Listwa filtrująca, a antyprzepięciowa

Aby rzeczywiście zabezpieczyć swój sprzęt, trzeba najpierw umieć rozpoznać listwę przepięciową. Nasze sklepy dysponują dwoma rodzajami listew. Są to modele filtrujące i antyprzepięciowe. Te pierwsze, to po prostu rodzaj przedłużacza, który nie daje żadnej ochrony przed przepięciami. Mają w swoim wyposażeniu bezpieczniki i kondensatory, jednak prąd odcinają w przypadku wadliwie działającego urządzenia do listwy podłączonego. Jest to, więc jakby zabezpieczenie sieci przed wadliwie działającym urządzeniem.

Drugi rodzaj, listwa antyprzepięciowa służy do rozpoznania i ograniczenia skoków napięcia. Jest ona wyposażona w zestaw bezpieczników i warystorów, odłączających urządzenie i absorbujących przepięcie.

 

Zabezpieczenia listwy antyprzepięciowej

Tańsze modele listew antyprzepięciowych są wyposażone w zestaw bezpieczników topikowych. W przypadku zbyt dużego napięcia w sieci topik w bezpieczniku ulega stopieniu i tym samym przepływ prądu zostaje przerwany i podłączone urządzenie zostanie odcięte od przepięcia. Ale obecnie, nowoczesne listwy przepięciowe są wyposażone również w warystory. Warystor to jest ogranicznik przepięć, który ogranicza skok potencjału elektrycznego tylko do pewnego poziomu. W zależności od rodzaju urządzenia stosuje się różne klasy warystorów.

Gdy więc wystąpi przepięcie w naszej sieci elektrycznej, warystor zaabsorbuje energię i odłączy urządzenie.  Oprócz warystorów stosuje się w listwach przepięciowych również diody transilowe, są to elementy charakteryzujące się jeszcze szybszym czasem reakcji. Zawsze też przed podłączeniem listwy antyprzepięciowej trzeba sprawdzić uziemienie w gniazdku, gdyż tylko jego prawidłowe działanie zapewnia prawidłowe działanie listwy przepięciowej.

 

Jaką listwę antyprzepięciową wybrać?

Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu odpowiedniej listwy przepięciowej znajdziemy listwy, które są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Mamy tu do dyspozycji filtr RFI/EMI, jest to filtr przeciwzakłóceniowy, który tłumi zakłócenia spowodowane przez fale radiowe oraz elektromagnetyczne. Filtr antyprzepięciowy, to ten, który ochroni nasze urządzenia w czasie burzy. Do dyspozycji mamy również filtry telefoniczne i sieci LAN.

 

Ile gniazd?

Tu producenci dają klientom bogaty wybór. Są dostępne na rynku listwy przepięciowe dwu, a nawet trzyrzędowe z wielką ilością gniazd. Niezależnie od ilości gniazd listwa ta przy dobrych zabezpieczeniach będzie działała prawidłowo dla wszystkich urządzeń do niej podłączonych.  Oczywiście to, jaką zakupimy listwę, zależy w głównej mierze od tego, ile urządzeń zamierzamy do niej podłączyć. Największą popularnością cieszą się te z pięcioma gniazdami. Równie ważnym zagadnieniem jest to, w jak długi kabel zasilający ma nasza listwa być wyposażona.

Dlatego trzeba zaplanować jej ułożenie, biorąc pod uwagę nie tylko ilość odbiorników, ale też oddalenie od gniazdka w mieszkaniu. Listwy mają kable zaczynające się od 1,5 metra, najbardziej popularne są te, o długości 3 metrów, ale można dostać również takie o długości 5 i więcej metrów.

 

Parę słów o parametrach

Aby przybliżyć nieco tematykę listew przepięciowych, chcemy nieco opisać ich działanie, oraz to, co wpływa na ich skuteczność. Bardzo istotną sprawą jest czas reakcji, który ma zasadnicze znaczenie w przypadku odcięcia naszego drogiego urządzenia od niebezpiecznego przepięcia. Maksymalny czas, który pozwala na ochronę urządzeń wynosi 25 ns. Warystory absorbują nadmiar energii, aby uchronić nasze urządzenia. Zatem tu im wyższa wartość, tym lepiej. Nie zaleca się kupować listwy o wartości absorpcji energii niższych niż 400 J. O tym, jaki prąd może popłynąć w listwie decyduje maksymalny prąd impulsu. Najlepsze listwy mają ją na poziomie 90 kA.

Parametr, na pewno zrozumiały dla każdego, to maksymalne obciążenie listwy, czyli przekładając na prosty język mówi on o tym ile prądożernych urządzeń do listwy można podłączyć. Bo jedna sprawa to ilość gniazdek, a druga, to czy nasza listwa wytrzyma takie obciążenie. Im wyższy ten parametr, tym lepiej, oznacza bowiem, że tym mocniejsze urządzenie można podpiąć do listwy bez strachu przed przeciążeniem.

Dodatki

Listwy przepięciowe, tak jak każdy produkt na naszym rynku, podlegają również rozmaitym modom, zaopatrzone są także w różne ciekawostki techniczne, czy zabezpieczenia. Zatem spotkamy je o różnych kształtach i kolorach i o najróżniejszym designie. Dla osób posiadających małe dzieci, może być atrakcyjnym wyposażenie listwy w zabezpieczenie przed dziećmi.

Uniemożliwia ona maluchowi włożenia, czy to palca, czy innego przedmiotu do kanału gniazdka. Są na rynku listwy, które są zaopatrzone w tryb energooszczędny, który samodzielnie potrafi odłączy sprzęty w czasie czuwania, tym samym zmniejszając ich zużycie energii. Wersja dla leniwych zawiera pilota zdalnego sterowania, który uruchamia listwę i ją wyłącza za jego pomocą. Niezależnie, więc jaki model wybierzesz, nie pozostaw swojego sprzętu bez listwy przepięciowej.

 

 

Najlepsze listwy antyprzepięciowe w 2021 roku

 

Jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu, bowiem w każdym domu znajdziemy urządzenie elektryczne, czy elektroniczne, które jest szczególnie cenne dla domowników. Mowa o listwie przepięciowej, która nie jednemu użytkownikowi uratowała przed przepaleniem komputer, telewizor, czy lodówkę.  Dobra i tania listwa antyprzepięciowa zapobiegnie uszkodzeniu Twoich urządzeń w przypadku nagłych skoków napięcia w sieci elektrycznej. Sprawdź, która z nich sprawdzi się u Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest 

 

Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest to listwa antyprzepięciowa z 8 gniazdami z bolcem – 6 standardowymi oraz 2 transformatorowymi. Prezentowany model stanowi doskonałe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dla różnych urządzeń, zwłaszcza komputerowego sprzętu. Produkt ma przewód o długości 2,4 m, dlatego można go podłączyć do znajdującego się stosunkowo daleko gniazdka.

Model został wyposażony w diody LED pełniące funkcję wskaźników oraz filtr przeciwzakłóceniowy EMI/RFI. Cechą wyróżniającą listwę jest to, że ma warystor, a nie bezpiecznik, dlatego nie musimy się obawiać, że podłączone do niej sprzęty przepalą się np. w wyniku uderzenia pioruna. Produkt ma wymiary: 36 cm x 13,5 cm x 4,7 cm.

Według konsumentów listwa marki Cyberlink elegancko się prezentuje, a do tego jest funkcjonalna. Produkt ma specjalny system organizacji przewodów, dlatego nie musimy ciągle rozplątywać kabli. Co więcej, opisany wyżej model ma szczelną, odporną na kurz obudowę. Wiele osób zauważyło, że listwa znajdzie zastosowanie w wielu miejscach – nie tylko w domu, ale i biurze.

Model Cyberlink Cyberpower Managment Surgearrest ma 8 gniazd z bolcem (2 transformatorowe oraz 6 tradycyjnych). Wymiary produktu to: 36 cm x 13,5 cm x 4,7 cm. Listwa ma obudowę wykonaną z tworzyw sztucznych.

Zalety
Ochrona urządzeń elektronicznych:

Produkt gwarantuje ochronę urządzeń elektronicznych przed przeciążeniem. Podłączony do niego sprzęt z pewnością nie zostanie uszkodzony (choćby przez uderzenie pioruna), za co odpowiada warystor.

Funkcjonalność:

Do listwy możemy podłączyć komputer, monitor, drukarkę, a nawet telefon komórkowy, gdy bateria jest bliska rozładowania. Jest to możliwe za sprawą dodatkowych gniazd USB.

System organizacji przewodów:

Specjalny system organizacji przewodów zapobiega ciągłemu zaplątywaniu się kabli i ułatwia utrzymanie porządku.

Stylowy design:

Model prezentuje się elegancko, ponieważ ma solidną, czarną obudowę odporną na kurz.

Uniwersalność:

Listwa ma różnorodne zastosowanie. To idealny produkt do domu i biura, można do niego podłączyć zarówno sprzęt komputerowy, jak i system kina domowego, urządzenia telekomunikacyjne czy telewizję kablową.

Wady
Niejasna instrukcja:

Konsumenci uważają, że instrukcja nie jest całkowicie zrozumiała, dlatego możemy mieć problem z kolejnością podłączenia urządzeń elektronicznych.

 

 

 

 

Monster Mp Exp 600Ag+

 

Listwa antyprzepięciowa Monster Mp Exp 600Ag+ ma sześć gniazd z bolcem uziemiającym, które doskonale zabezpieczają przed skokami napięcia. Nie musimy się więc obawiać, że np. w wyniku uderzenia pioruna ważny dla nas sprzęt się zepsuje. Produkt ma kabel o długości 180 cm, a także estetycznie wyglądającą i odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę.

To, co wyróżnia opisywany model to podwójna ochrona dla antenowych wejść koaksjalnych. Listwa wykorzystuje nowoczesne technologie, m.in. ognioodporną oraz ograniczającą zużycie energii elektrycznej (Monster Green Power). Za sprawą produktu możemy więc zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

Według konsumentów listwa jest godna uwagi, ponieważ świetnie się prezentuje i może leżeć w widocznym miejscu. Produkt wykorzystuje filtrację EMI/RFI w celu zapewnienia lepszej jakości dźwięku i obrazu podłączonych do niego urządzeń (np. telewizora czy monitora). Model zapewnia skuteczną ochronę cennych dla nas sprzętów przed uszkodzeniem w wyniku skoku napięcia. To dobry wybór nie tylko do domu, ale także do biura.

Produkt Monster Mp Exp 600Ag+ ma sześć gniazd z bolcem i kabel zasilający o długości 180 cm. Wymiary modelu to: 31,5 cm x 18 cm x 4,8 cm.

Zalety
Filtracja EMI/RFI:

Do listwy możemy z powodzeniem podłączyć monitor czy sprzęt nagłaśniający. Wykorzystanie filtracji EMI/RFI gwarantuje doskonałą jakość dźwięku i obrazu.

Elegancki design:

Czarna obudowa sprawia, że produkt prezentuje się elegancko. Model zachowuje estetyczny wygląd na długi czas, ponieważ nie jest podatny na uszkodzenia.

Duża ilość gniazd:

Ponieważ listwa ma sześć gniazd, z pewnością podłączymy do niej komputer stacjonarny razem ze wszystkimi dodatkowymi urządzeniami, jak głośniki, drukarka itp.

Zmniejsza zużycie prądu:

Model daje możliwość zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a tym samym wysokości rachunków. Pozwala na to technologia Monster Green Power.

Wady
Za duża:

Niektórzy konsumenci uważają, że listwa jest za duża i trudno ją ukryć np. za biurkiem stojącym blisko ściany (gniazda zostały ułożone w dwóch rzędach, przez co produkt jest stosunkowo szeroki).

 

 

 

 

HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050

 

Kolejny model to HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050. Jest to listwa zawierająca sześć gniazd z bolcem uziemiającym. Trzy z nich to gniazda włączone do systemu oszczędzania energii (slave) z przesłonami dla ochrony przed porażeniem. Natomiast dwa gniazda umożliwiają podłączenie odbiorników, które potrzebują zasilania ciągłego, a także jedno gniazdo sieciowe to gniazdo master.

Listwa jest wyposażona w przedłużacz o długości kabla 1,5 m. Listwa została wyposażona w automatyczny bezpiecznik zwłoczny, a także w sygnalizację LED ochrony przepięciowej, oraz wyłącznik. Na dowód niezawodności tego urządzenia, producent gwarantuje ubezpieczenie podłączonego sprzętu do tej listwy przepięciowej do kwoty 15000 zł.

Wzdłuż listwy zostały przymocowane uchwyty systemu porządkowania przewodów, dzięki czemu unikniesz plątaniny kabli pod biurkiem. Listwa ta ma również możliwość zamontowania jej na ścianie. Dla użytkowników ważne jest to, że sprzęt spełnia swoje zadanie, jako urządzenie energooszczędne.

Wykonane jest solidnie i ma przyjemny design. A najważniejsze jest to, że produkt ten oferuje programowanie czasu załączania poszczególnych urządzeń, który synchronizuje sam użytkownik, według własnych potrzeb.

HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050 to listwa z sześcioma gniazdami z bolcem uziemiającym, z czego trzy są podłączone do systemu oszczędzania energii (slave) i mają przesłony chroniące nas przed porażeniem. Urządzenie ma kabel o długości 1,5 m.

Zalety
Przesłony:

Za sprawą osłon nie musimy obawiać się porażenia prądem. To rozwiązanie docenili przede wszystkim rodzice małych dzieci, które lubią wszystko dotykać.

Sygnalizacja LED:

Urządzenie posiada sygnalizację LED, która informuje nas o pracy sprzętu. Zapewnia nam to prawidłową ochronę antyprzepięciową.

Uchwyty porządkowania przewodu:

Jeśli często narzekasz na to, że kable się plączą, na pewno zainteresuje Cię to że wzdłuż listwy zamocowano uchwyty systemu porządkowania przewodów. Zapomnisz o tym, że kable różnych urządzeń podłączonych do listwy mogą być splątane.

Programowanie czasu załączania urządzeń:

Użytkownik listwy może zsynchronizować jej działanie z różnymi sprzętami.

Wady
Problemy z synchronizacją:

Niektórzy użytkownicy napotkali problemy związane z synchronizacją urządzeń z tą listwą, ponieważ nie wszystkie z nią współpracują.

 

 

 

 

Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY

 

Produkt Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY ma 7 gniazd sieciowych, do których można bez przeszkód podłączyć komputer stacjonarny, telewizor, system kina domowego, sprzęt telekomunikacyjny itp. Listwa idealnie nadaje się do użytku w domu, to także świetny wybór do biura. Model ma praktyczny wyłącznik, dlatego nie ma konieczności odłączania go od prądu.

Wymiary produktu to: 43,3 cm x 18,3 cm x 5,8 cm. Listwa ma antracytowy kolor i doskonale się prezentuje, ponadto obudowa z tworzyw sztucznych wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Opisywany model ma 3 m kabel zasilający, a także praktyczne zabezpieczenie przed dziećmi, dlatego bawiące się nim maluchy nie zrobią sobie krzywdy.

Listwa jest chwalona przez konsumentów nie tylko za elegancki wygląd, ale też zapewnienie ochrony podłączonym do niej urządzeniom. Nie ma ryzyka, że sprzęt zostanie uszkodzony w wyniku groźnego przepięcia. Mimo dużej liczby gniazd produkt ma kompaktowe wymiary. Należy też dodać, że model marki Belkin doskonale sprawdza się m.in. podczas burzy.

Listwa antyprzepięciowa Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY ma obudowę z tworzyw sztucznych w antracytowym kolorze. Produkt jest wyposażony w 7 gniazd. Model ma wymiary: 43,3 cm x 18,3 cm x 5,8 cm.

Zalety
Zabezpieczenie przed dziećmi:

Z uwagi na to, że produkt ma zabezpieczenie przed dziećmi, nie musimy się obawiać, że bawiącą się listwą pociechę porazi prąd (co mogłoby być bardzo niebezpieczne).

Długi kabel zasilający:

Kabel zasilający ma długość 3 m, dlatego możemy bez przeszkód podłączyć przedłużacz nawet do znajdującego się daleko gniazdka. To pozwala uniknąć np. konieczności przestawienia biurka.

Niezawodna ochrona:

Produkt zapewnia ochronę wszystkim podłączonym do niego urządzeniom, zwłaszcza podczas burzy. Nie trzeba się martwić, że cenne dla nas sprzęty zostaną uszkodzone.

Wady
Brak instrukcji w języku polskim:

Dołączona do listwy instrukcja nie jest przetłumaczona na język polski, co może utrudniać właściwe podłączenie urządzeń.

Brak organizera na przewody:

Model nie ma organizera na przewody, dlatego kable sprzętów mogą się o siebie zaplątać.

 

 

 

 

Acar F5

 

Najtańsza propozycja w naszym zestawieniu to listwa Acar F5. Wymiary tego urządzenia wynoszą: wysokość 5,4 cm, szerokość 5,5 cm i długość 33 cm, waga to 0.4 kg. Ta listwa zasilająca przepięciowa zawiera pięć gniazdek z bolcami uziemiającymi, oraz 1,5 m kabla zasilającego.

Na listwie zamontowano jeden zwłoczny bezpiecznik automatyczny 10A/250V, a także wyłącznik zasilania z lampką kontrolną. Tworzywo, z jakiego jest wykonana ta listwa przepięciowa to samogasnące tworzywo sztuczne. Producent określił, w przypadku zaistnienia przepięcia w sieci, czas reakcji układu ochronnego wynosi 25 nanosekund. Użytkownicy opisują tę listwę zasilającą przepięciową, jako urządzenie o dobrej funkcjonalności.

Szczególnie klientom podoba się możliwość prowadzenia przewodu w cztery różne strony chowając go w zagłębienia w dolnej części listwy. W związku z tym opinie o listwach antyprzepięciowych Acar F5 są pochlebne i chwalą dobre wykonanie sprzętu, a także jej funkcjonalność.

Listwa Acar F5 zawiera pięć gniazdek z bolcami uziemiającym. Model ten ma 1,5 m kabel zasilający. Jak zauważają konsumenci, jest to dobra listwa antyprzepięciowa do 50 zł.

Zalety
Lampka kontrolna:

Urządzenie jest wyposażone w bardzo praktyczną lampkę kontrolną, informującą nas o pracy listwy.

Przewód:

W tym produkcie istnieje możliwość prowadzenia przewodu w cztery różne strony. W ten sposób możemy schować go w dolnej części listwy.

Cena:

Jest to najtańszy produkt w naszym zestawieniu. Taka listwa antyprzepięciowa to model na każdą kieszeń.

Wady
Jakość włącznika:

Użytkownicy listwy zauważają, że z czasem włącznik zaczyna się psuć. Nawet przy sporadycznym użyciu.

 

 

 

 

Jak działa listwa antyprzepięciowa?

 

Po lekturze poprzednich części artykułu nikt z nas z pewnością nie ma już wątpliwości, jaka listwa antyprzepięciowa jest polecana do zabezpieczenia sprzętu elektronicznego przed przepięciami. Niemniej jednak nie wszyscy wiedzą, dlaczego taki produkt jest lepszy od zwykłego rozdzielacza i jak działa. Postanowiliśmy to wyjaśnić.

Jak zbudowana jest listwa antyprzepięciowa?

Listwa antyprzepięciowa jest wyposażona zazwyczaj w kilka gniazdek elektrycznych, niektóre modele mają dodatkowo np. porty USB pozwalające na szybkie naładowanie telefonu komórkowego lub podobnych urządzeń. Niezbędnym elementem jest też łącznik instalacyjny, który umożliwia włączanie i wyłączanie prądu roboczego w instalacji niskiego napięcia (nie pełni więc funkcji elektrycznego zabezpieczenia). Za ochronę podłączonych do listwy sprzętów przed przepięciami odpowiadają natomiast bezpieczniki topikowe oraz warystory.

 

W jaki sposób działa listwa antyprzepięciowa?

Zwykła listwa rozdzielająca pozwala na podłączenie kilku urządzeń i to jest jej podstawowa funkcja. Z kolei model antyprzepięciowy nie tylko zwiększa ilość dostępnych gniazd elektrycznych, ale też zabezpiecza komputer, telewizor itp. przed nagłymi impulsami wielkich napięć. W ten sposób możemy uniknąć poważnej awarii sprzętu lub spalenia go (co wymusza zakup nowego urządzenia).

Musimy pamiętać, że nowoczesne komputery stacjonarne, zestawy głośnikowe czy nawet telewizory są wyjątkowo wrażliwe na wahania prądu i łatwo mogą się zepsuć. Musimy pamiętać, że podłączenie do jednego gniazda kilku urządzeń może przyczynić się do przeciążenia przewodu doprowadzającego prąd. Co więcej, do awarii cennego dla nas sprzętu może dojść nie tylko w trakcie uderzenia pioruna, ale i podczas napraw prowadzonych przez elektryków, w czasie których często dochodzi do kilkukrotnego włączenia i wyłączenia prądu w budynku.

W momencie, gdy przez umieszczony w listwie topik bezpiecznikowy przez dłuższy czas przepływa prąd o zbyt dużym natężeniu, element ten nagrzewa się do wysokiej temperatury i topi się. Wtedy dochodzi do zapalenia łuku elektrycznego, a kiedy zgaśnie, energia elektryczna przestaje przepływać przez listwę, więc wszystkie podłączone urządzenia są od niej odcięte.

Czy listwa antyprzepięciowa jest skuteczna?

Wielu specjalistów podkreśla, że nie należy podłączać sprzętów domowych do zwykłych przedłużaczy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy model antyprzepięciowy nie zapewni ochrony RTV i AGD, jeżeli podłączymy go do gniazda z nieprawidłowo działającym uziemieniem lub bez niego. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszej domowej instalacji elektrycznej, dobrze jest wezwać doświadczonego elektryka.

Miejmy również na uwadze, że komputer i wszystkie dodatkowe urządzenia, które są do niego podłączone, muszą być podpięte do gniazd w jednej fazie zasilającej. Inaczej może dojść do powstania różnicy potencjałów, a jeśli będzie za duża, sprzęty prawdopodobnie ulegną awarii.

 

Listwa antyprzepięciowa a listwa filtrująca

Niektóre osoby uważają, że listwa antyprzepięciowa i filtrująca to to samo. Nie jest to do końca prawda, gdyż produkty należące do drugiej grupy nie zabezpieczają urządzeń przed skokami napięcia. Modele filtrujące co prawda wyposażone są w bezpieczniki topikowe, ale odcinają prąd tylko wtedy, gdy jeden z podłączonych sprzętów zaczyna działać wadliwie i powoduje zwarcie.

Listwa antyprzepięciowa eliminuje szumy elektryczne, jak również szpilki. Są to ograniczone, chwilowe skoki napięcia, które powstają np. podczas włączenia żelazka lub innego urządzenia o dużym poborze prądu. Sam bezpiecznik topikowy nie rozproszy znacznych ilości energii elektrycznej i często odcina jej dopływ zbyt wolno. Z tego względu zaleca się kupowanie listew mających też przynajmniej jeden warystor lub diody transilowe, ponieważ działają szybciej, pochłaniają więcej energii elektrycznej i lepiej zabezpieczają RTV i AGD.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

Evern Premium W/LZ03-PRE015/0000

 

Miejsce numer dwa w rankingu listew antyprzepięciowych zajmuje listwa Evern Premium W/LZ03-PRE015/0000. Listwa ta zawiera 7 gniazd, w tym 5 gniazd zawierających bolec uziemiający. Skrajne 2 gniazda są na płaskie wtyczki bez bolców uziemiających. Długość przewodu zasilającego wynosi 1,5 m.

Listwa chroni urządzenia przed przepięciami z zakłóceniami pochodzącymi z sieci elektrycznej. Napięciowy poziom ochrony Up wynosi <= 1.2 kV. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego samogasnącego. Znajdują się w niej także prowadnice do przeprowadzenia kabla w dwóch kierunkach. Listwa została wyposażona w automatyczny bezpiecznik 10A/250V.

A wyłącznik, jaki został zastosowany jest jednobiegunowy, podświetlany, z zabezpieczeniem przed przypadkowym wyłączeniem. W modelu tym przewidziano możliwość zamontowania listwy na ścianie, lub w szafie rack. Mamy tu pełną ochronę termiczną warystorów (półprzewodnikowych podzespołów elektronicznych).

Klienci opiniujący ten produkt przekazują, że jest to bardzo dobra listwa, wyłącznik chodzi płynnie i nie zacina się. Szczególnie jednak klientom przypadło do gustu to, że listwa posiada zabezpieczenia warystorowe oraz ubezpieczenie na podłączony sprzęt w wysokości 1500 Euro. Zaletą jest również automatyczny bezpiecznik i funkcjonalny wyłącznik.  

Listwa Ever Premium W/LZ03-PRE015/0000 ma 7 gniazd, z czego 5 posiada bolec uziemiający. Produkt ma przewód zasilający o długości 1,5 m. Listwa ma bezpiecznik 10 A/250 C, a poziom ochrony Up wynosi <= 1.2 kV.

Zalety
Wykonanie:

Obudowa listwy została wykonana z wysokiej jakości samogasnącego tworzywa sztucznego. Jest to bezpieczny materiał, a do tego wysoce odporny na uszkodzenia.

Bezpiecznik:

Model ten ma automatyczny bezpiecznik 10A/250V. To gwarantuje pełną ochronę przed niekontrolowaną awarią urządzeń podłączonych do listwy.

Wyłącznik:

Produkt posiada podświetlany włącznik jednobiegunowy, który zabezpiecza przed przypadkowym wyłączeniem. Konsumenci potwierdzają, że wyłącznik nie zacina się.

Ubezpieczenie:

Kupując ten produkt, zyskujemy ubezpieczenie na podłączony sprzęt, którego wartość nie przekracza 1500 euro. Jest to kolejne potwierdzenie tego, że sprzęt dobrze zabezpiecza nasze urządzenia.

Dużo gniazd:

Jest to duża listwa, bardzo praktyczna, bo ma aż 7 gniazd, w tym 5 z bolcem. To pozwala na podłączenie pod nią sporej ilości elektroniki. Taki produkt przyda się w biurze lub też w salonie, jako listwa do podłączenia telewizora i innych sprzętów.

Wady

 

Gembird EG-PMS2-LAN

 

Czy najlepsza listwa antyprzepięciowa to taka, którą można sterować za pomocą smartfona? Jeśli odpowiedziałeś na to pytanie „tak” to właśnie mamy produkt dla Ciebie. Gembird EG-PMS2- LAN to co prawda najdroższy model w naszym zestawie, ale też jest on najbardziej zaawansowany technicznie z opisywanych. Jest to sprzęt przeznaczony do zarządzania systemami bezpieczeństwa, urządzeniami takimi jak sauny, albo do zasilania akwariów i terrariów, i posiada zabezpieczenie przepięciowe.

Za pomocą tego urządzenia użytkownik może konfigurować zdarzenie cykliczne oraz jednorazowe z dokładnością ustawienia czasu do 1 sekundy. Zarządzana listwa zasilająca umożliwia obsługę 4 gniazd za pośrednictwem sieci lub poprzez telefon smartfon.

Do prawidłowego działania wymagana jest sieć lokalna z wolnym złączem RJ45, przewody internetowe, oraz komputer z jednym z systemów operacyjnych: OS Windows 2000/XP/Vista/7/8. W wyposażeniu użytkownik otrzyma listwę zasilającą EG-PMS2-LAN, instrukcję obsługi, kabel RJ45 x2, oraz oprogramowanie na CD. Wymiary tego modelu wynoszą 378 x 98 x 55 mm, a jego waga to 1 kg.

Długość przewodu zasilającego wynosi 1,8 m. Maksymalny prąd obciążenia obsługiwany przez ten model wynosi 10A, natomiast maksymalny pobór mocy to 2,5 W. Użytkownicy chwalą szczególnie możliwość programowania pracy urządzenia i dokładność tych ustawień.

Gembird EG-PMS2- LAN to listwa antyprzepięciowa, którą można sterować za pomocą smartfonu. Jest to wygodne rozwiązanie dla wszystkich zwolenników nowinek technologicznych. Produkt ten ma 4 gniazda. Jest on wyposażony w 1,8 m kabel.

Zalety
Wytrzymałość:

Odpowiedni do zasilania dużych, energochłonnych urządzeń. Jest to bardzo mocna listwa, do której bez obaw możemy podłączyć taki sprzęt, jak sauna czy solarium. Wytrzymuje bardzo duże napięcie.

Konfiguracja:

Listwa pomaga nam w dostosowaniu podłączonych do niej sprzętów. Możemy skonfigurować podłączenie, tak aby dane urządzenie włączało się cyklicznie lub jednorazowo. Co istotne, możemy obsługiwać cztery gniazda przy użyciu smartfonu.

Kompletny zestaw:

Aby konfiguracja listwy była możliwa, potrzebne jest oprogramowania, na szczęście producent dołączył wszystkie niezbędne elementy do zestawu. W komplecie znajdziemy instrukcję obsługi, kabel RJ45 x2 i oprogramowanie na CD.

Wady
Tylko 4 gniazda:

Niektóre osoby zauważają, że listwa nie jest funkcjonalna, bo ma tylko 4 gniazda.

Cena:

Jest to jedna z najdroższych propozycji w naszym rankingu.

 

Belkin BSV604CA2M

 

Ostatni produkt na naszej liście to Belkin BSV604CA2M. Zapewnia on ochronę przepięciową urządzeniom do niego podpiętym. Jest to listwa przepięciowa z gniazdami ułożonymi w dwóch rzędach. Mamy tu sześć gniazd sieciowych typu francuskiego wyposażonych w bolce z uziemieniem.

Orientacyjna waga tego modelu wynosi 939 gram. Listwa posiada 650J absorpcji energii. Posiada również wyłącznik odcinający zasilanie do całej listwy. Dla wygody użytkownika listwa posiada dwa porty USB o wspólnym natężeniu 2,4 A. Porty idealnie się nadają do ładowania tabletów, laptopów, czy smartfonów.

Dołączony przewód elektryczny ma długość 2 m. Ponadto tworzywo sztuczne, z jakiego jest wykonany ten model listwy przepięciowej jest odporne na mechaniczne uszkodzenia, a także o przyjemnym, nieagresywny designie.

Użytkownicy przekazują, że doskonale nadaje się, na przykład, do instalacji telewizora, gdzie zwykle potrzeba kilka gniazdek do podłączenia urządzeń satelitarnych, takich jak dekoder, modem, czy nagrywarka.  

 

 

Jaką listwę antyprzepięciową Belkin wybrać?

 

Listwa antyprzepięciowa to taki produkt, który zawsze może się przydać. Może on skutecznie ochronić nasz sprzęt elektroniczny przed przepięciami, które mogą spowodować ich uszkodzenia. W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, czym kierować się na zakupach, a umieszczony na końcu ranking zaprezentuje Ci godne uwagi modele listew marki Belkin.

 

Belkin to jeden z najbardziej popularnych producentów akcesoriów oraz elektrycznych urządzeń, który wywodzi się z Ameryki. Cieszy się on dużym zaufaniem konsumentów na całym świecie już od wielu lat. Firma wciąż stara się rozszerzać swoją ofertę i nadal poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które mogą ułatwić nam życie. Zajmuje się ona produkcją m.in. akcesoriów do notebooków, adapterów i przejściówek czy też ładowarek, powerbanków itp.

Podstawowym zadaniem listwy antyprzepięciowej jest ochrona urządzeń elektrycznych przed skokami napięcia. Są one bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku komputerów, dlatego zawsze taki produkt warto dokupić, nawet jeśli w domu mamy bardzo dużą liczbę gniazdek.

Jeżeli interesuje nas najlepsza listwa antyprzepięciowa Belkin w 2021 roku, musimy uważać, aby nie sięgnąć po zwykłą listwę filtrującą. Producenci przekonują, że te dwa produkty niczym się między sobą nie różnią, jednak jest to błędne przekonanie. Modele filtrujące nie chronią w jakikolwiek sposób przed skokami napięcia. To po prostu nieco lepszy przedłużacz, który ma dodatkowe bezpieczniki.

Dobra listwa antyprzepięciowa to taka, która ma odpowiednie zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem. Najtańsze modele wyposażone są w tzw. topiki, jednak to rozwiązanie nie jest najlepsze. Chcąc zapewnić swoim urządzeniom większą ochronę, lepiej sięgać po produkty wyposażone w warystory (elementy zabezpieczeń odbiorników przed wysokim napięciem). W przypadku zbyt dużego napięcia te elementy absorbują energię i odłączą elektroniczny sprzęt.

Równie istotną kwestią może być maksymalny prąd impulsu. Im wyższa będzie jego wartość, tym lepiej. Specjaliści przekonują, że optymalny poziom tego parametru powinien sięgać nawet do 90 kA (kiloamperów). Przy wyborze listwy bierzmy też pod uwagę wartość absorpcji energii oraz czas reakcji. Jeśli chodzi o absorpcję, to powinna być ona jak najwyższa, a najniższa zalecana wartość to 400 J. Z kolei maksymalny czas reakcji nie powinien przekraczać 25 ns (nanosekund).

Przy zakupie powinniśmy też uwzględniać samą liczbę gniazdek, ponieważ często im więcej ich będzie, tym bardziej funkcjonalna okaże się zakupiona listwa.

 

Listwy antyprzepięciowe Belkin – ranking

 

Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY

 

Produkt noszący nazwę Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY to listwa antyprzepięciowa, która może zapewnić podłączonym urządzeniom elektronicznym maksymalną ochronę. To model profesjonalny, który został wyposażony w aż 7 gniazd. Długość kabla wynosi 3 m, a więc można do niego podłączyć także urządzenia znajdujące się przykładowo w innym pomieszczeniu.

Ta listwa antyprzepięciowa doskonale ochroni przed skokami napięcia zarówno komputer, jak również telewizor, system kina domowego, różnego rodzaju sprzęt biurowy czy nawet telefony komórkowe. Prąd przepływowy w tym przypadku ma wartość 90 kA. Znajduje się tutaj blokada rodzicielska, dzięki której dzieci nie zrobią sobie krzywdy, kiedy produkt trafi w ich ręce.

Z opinii wydawanych przez konsumentów można wywnioskować, iż najlepsze listwy antyprzepięciowe Belkin powinny nie tylko dobrze chronić elektroniczny sprzęt, ale także estetycznie wyglądać. Ten model jest połączeniem tych dwóch cech. Posiada on filtr przeciwprzepięciowy, a jego czarno-szara obudowa nie rzuca się w oczy i wygląda elegancko.

 

Belkin BSV401CA2M

 

Listwa Belkin BSV401CA2M została wyposażona w 4 gniazda oraz kabel o długości 2 metrów. Dodatkowo ma ona 2 porty USB, za pomocą których możemy do niej podłączyć np. smartfona. Absorpcja energii w przypadku tego modelu wynosi 525 J, a więc może on zapewnić skuteczną ochronę podłączonym do niego urządzeniom.

Ten produkt wyróżnia się bardzo estetycznym designem. Jego czarno-biała, podłużna obudowa prezentuje się elegancko i potrafi dopasować się do reszty wyposażenia pomieszczenia, w którym się znajduje. Poza tym za sprawą układu przeciwprzepięciowego może ona skutecznie zapobiec uszkodzeniom komputera, telewizora bądź innego, podłączonego do niej sprzętu.

Konsumenci doceniają tę antyprzepięciową listwę przede wszystkim za skuteczność działania. Posiadając ją nie trzeba się martwić, że w przypadku skoków napięcia nasze urządzenia się zepsują. Ponadto ten model ma długi kabel, który w razie potrzeby można przeciągnąć do drugiego pokoju.

 

Belkin BSV400CA2M

 

Belkin BSV400CA2M jest listwą antyprzepięciową z czterema gniazdami. Można więc do niej podłączyć jednocześnie kilka urządzeń. Obecność przeciwprzepięciowego zabezpieczenia sprawia, że nawet w przypadku skoku napięcia elektroniczny sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu. Na obudowie został umieszczony włącznik, za pomocą którego możemy szybko produkt włączyć lub wyłączyć.

Prezentowany model ma przewód o długości 2 m. Jego absorpcja energii osiąga wartość aż 525 J, co świadczy o dużej skuteczności działania i wysokim poziomie ochrony podłączanych do niego urządzeń. Jego wymiary wynoszą: 140 mm x 480 mm x 60 mm. Wynika z tego, iż produkt nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nie rzuca się w oczy.

Konsumenci uważają, że ta listwa antyprzepięciowa Belkin w dobrej cenie jest godna polecenia ze względu na wysoki poziom ochrony elektronicznego sprzętu. Dużą zaletą dla wielu jest też jej wyjątkowo estetyczny wygląd. Obudowa utrzymana w biało-szarej kolorystyce bardzo dobrze się prezentuje w każdym pomieszczeniu.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
8 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
M
M
2 years ago

Mam wrażenie jakbyście porównywali produkty według słownego opisu producenta. A gdzie porównanie i ocena najważniejszych parametrów listew?? Taki CyberPower, choć dobry, z absorpcją energii rzędu 2050 J i obsługą skoku napięcia do 52 kAmp (pomijam, że link do zakupu prowadzi do innego produktu niż obrazek, chociaż mimo znacznej różnicy w cenie i tak nie lepszy) przegrywa z Belkinem, który te same parametry ma na poziomie, 3240 J i 90 kAmp? Serio??

Zespół NR
Admin
2 years ago
Reply to  M

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i sugestię. Weźmiemy pod uwagę to, co Pan napisał przy okazji aktualizowania rankingu.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

AniaK
AniaK
1 month ago

Ja mam listwę z lanberga jest w spoko cenie i ma spoko zabezpieczenia,

Zespół NR
Admin
1 month ago
Reply to  AniaK

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Alicja
Alicja
1 month ago

Trochę słabo. Zaktualizowano ranking niby 15.12, a listwa ze szczytu jest wyprzedana/niedostepna nigdzie.

Zespół NR
Admin
29 days ago
Reply to  Alicja

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Ryszard
Ryszard
10 days ago

Mam armaca model Z5, jest rewelacyjna.

Zespół NR
Admin
8 days ago
Reply to  Ryszard

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status