Listwy antyprzepięciowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.10.17

 

Ever Premium W/LZ03-PRE015/0000 to listwa antyprzepięciowa, która znalazła się na szczycie naszego rankingu. Długo analizowaliśmy produkty dostępne na rynku, aby wyselekcjonować 5 najlepszych modeli, wśród których ten zyskał ogromną przychylność konsumentów. Ponieważ ma dużo gniazd, jest funkcjonalny. Cechuje go solidne wykonanie, a na szczególną uwagę zasługuje to, że materiał, z jakiego wyprodukowano listwę do tworzywo samogasnące. Ze względu na to, że urządzenie ma bezpiecznik, nasze sprzęty są lepiej chronione. Na uwagę zasługuje też bardzo prosty system obsługi. Bez wątpienia jest to jedna z tych propozycji, w którą warto zainwestować, ale jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań, polecamy Ci Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY listwę zasilającą z absorberem przepięć. Na uwagę zasługuje fakt, że jest ona objęta aż 30-letnią gwarancją producenta. W dalszej części naszego rankingu umieściliśmy też inne, ciekawe propozycje z różnych półek cenowych, więc na pewno znajdziesz produkt, który sprosta Twoim potrzebom.

 

 

Jaką listwę antyprzepięciową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Bardzo często kupujemy drogi sprzęt komputerowy, czy też sprzęt audio, a zapominamy przed najprostszym jego zabezpieczeniem. Jak często się bowiem zdarza, że istniejące napięcie w sieci z powodu jakiejś awarii, czy na przykład wyładowania atmosferycznego potrafi spalić nasz drogi sprzęt. A na rynku znajdziemy listwy antyprzepięciowe w dobrych cenach, które znakomicie zabezpieczą wszystkie nasze sprzęty. Kosztuje to niewiele, zwłaszcza w stosunku do sprzętu, a może spowodować ochronę przed całkowitym zniszczeniem.

Warto, więc w ten sposób zabezpieczyć wrażliwe komputery i ich sprzęt satelitarny, ale także dobrze jest takie listwy zastosować przy sprzęcie audio, telewizorze, czy nawet lodówce. Jaka jest najlepsza listwa antyprzepięciowa, która pozwoli na pełne zabezpieczenie sprzętu? Na to pytanie odpowiemy w tym poradniku.

Listwa filtrująca, a antyprzepięciowa

Aby rzeczywiście zabezpieczyć swój sprzęt, trzeba najpierw umieć rozpoznać listwę przepięciową. Nasze sklepy dysponują dwoma rodzajami listew. Są to modele filtrujące i antyprzepięciowe. Te pierwsze, to po prostu rodzaj przedłużacza, który nie daje żadnej ochrony przed przepięciami. Mają w swoim wyposażeniu bezpieczniki i kondensatory, jednak prąd odcinają w przypadku wadliwie działającego urządzenia do listwy podłączonego. Jest to, więc jakby zabezpieczenie sieci przed wadliwie działającym urządzeniem.

Drugi rodzaj, listwa antyprzepięciowa służy do rozpoznania i ograniczenia skoków napięcia. Jest ona wyposażona w zestaw bezpieczników i warystorów, odłączających urządzenie i absorbujących przepięcie.

 

Zabezpieczenia listwy antyprzepięciowej

Tańsze modele listew antyprzepięciowych są wyposażone w zestaw bezpieczników topikowych. W przypadku zbyt dużego napięcia w sieci topik w bezpieczniku ulega stopieniu i tym samym przepływ prądu zostaje przerwany i podłączone urządzenie zostanie odcięte od przepięcia. Ale obecnie, nowoczesne listwy przepięciowe są wyposażone również w warystory. Warystor to jest ogranicznik przepięć, który ogranicza skok potencjału elektrycznego tylko do pewnego poziomu. W zależności od rodzaju urządzenia stosuje się różne klasy warystorów.

Gdy więc wystąpi przepięcie w naszej sieci elektrycznej, warystor zaabsorbuje energię i odłączy urządzenie.  Oprócz warystorów stosuje się w listwach przepięciowych również diody transilowe, są to elementy charakteryzujące się jeszcze szybszym czasem reakcji. Zawsze też przed podłączeniem listwy antyprzepięciowej trzeba sprawdzić uziemienie w gniazdku, gdyż tylko jego prawidłowe działanie zapewnia prawidłowe działanie listwy przepięciowej.

 

Jaką listwę antyprzepięciową wybrać?

Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu odpowiedniej listwy przepięciowej znajdziemy listwy, które są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Mamy tu do dyspozycji filtr RFI/EMI, jest to filtr przeciwzakłóceniowy, który tłumi zakłócenia spowodowane przez fale radiowe oraz elektromagnetyczne. Filtr antyprzepięciowy, to ten, który ochroni nasze urządzenia w czasie burzy. Do dyspozycji mamy również filtry telefoniczne i sieci LAN.

 

Ile gniazd?

Tu producenci dają klientom bogaty wybór. Są dostępne na rynku listwy przepięciowe dwu, a nawet trzyrzędowe z wielką ilością gniazd. Niezależnie od ilości gniazd listwa ta przy dobrych zabezpieczeniach będzie działała prawidłowo dla wszystkich urządzeń do niej podłączonych.  Oczywiście to, jaką zakupimy listwę, zależy w głównej mierze od tego, ile urządzeń zamierzamy do niej podłączyć. Największą popularnością cieszą się te z pięcioma gniazdami. Równie ważnym zagadnieniem jest to, w jak długi kabel zasilający ma nasza listwa być wyposażona.

Dlatego trzeba zaplanować jej ułożenie, biorąc pod uwagę nie tylko ilość odbiorników, ale też oddalenie od gniazdka w mieszkaniu. Listwy mają kable zaczynające się od 1,5 metra, najbardziej popularne są te, o długości 3 metrów, ale można dostać również takie o długości 5 i więcej metrów.

 

Parę słów o parametrach

Aby przybliżyć nieco tematykę listew przepięciowych, chcemy nieco opisać ich działanie, oraz to, co wpływa na ich skuteczność. Bardzo istotną sprawą jest czas reakcji, który ma zasadnicze znaczenie w przypadku odcięcia naszego drogiego urządzenia od niebezpiecznego przepięcia. Maksymalny czas, który pozwala na ochronę urządzeń wynosi 25 ns. Warystory absorbują nadmiar energii, aby uchronić nasze urządzenia. Zatem tu im wyższa wartość, tym lepiej. Nie zaleca się kupować listwy o wartości absorpcji energii niższych niż 400 J. O tym, jaki prąd może popłynąć w listwie decyduje maksymalny prąd impulsu. Najlepsze listwy mają ją na poziomie 90 kA.

Parametr, na pewno zrozumiały dla każdego, to maksymalne obciążenie listwy, czyli przekładając na prosty język mówi on o tym ile prądożernych urządzeń do listwy można podłączyć. Bo jedna sprawa to ilość gniazdek, a druga, to czy nasza listwa wytrzyma takie obciążenie. Im wyższy ten parametr, tym lepiej, oznacza bowiem, że tym mocniejsze urządzenie można podpiąć do listwy bez strachu przed przeciążeniem.

Dodatki

Listwy przepięciowe, tak jak każdy produkt na naszym rynku, podlegają również rozmaitym modom, zaopatrzone są także w różne ciekawostki techniczne, czy zabezpieczenia. Zatem spotkamy je o różnych kształtach i kolorach i o najróżniejszym designie. Dla osób posiadających małe dzieci, może być atrakcyjnym wyposażenie listwy w zabezpieczenie przed dziećmi.

Uniemożliwia ona maluchowi włożenia, czy to palca, czy innego przedmiotu do kanału gniazdka. Są na rynku listwy, które są zaopatrzone w tryb energooszczędny, który samodzielnie potrafi odłączy sprzęty w czasie czuwania, tym samym zmniejszając ich zużycie energii. Wersja dla leniwych zawiera pilota zdalnego sterowania, który uruchamia listwę i ją wyłącza za jego pomocą. Niezależnie, więc jaki model wybierzesz, nie pozostaw swojego sprzętu bez listwy przepięciowej.

 

 

Najlepsze listwy antyprzepięciowe w 2017 roku

 

Jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu, bowiem w każdym domu znajdziemy urządzenie elektryczne, czy elektroniczne, które jest szczególnie cenne dla domowników. Mowa o listwie przepięciowej, która nie jednemu użytkownikowi uratowała przed przepaleniem komputer, telewizor, czy lodówkę.  Dobra i tania listwa antyprzepięciowa zapobiegnie uszkodzeniu Twoich urządzeń w przypadku nagłych skoków napięcia w sieci elektrycznej. Sprawdź, która z nich sprawdzi się u Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Evern Premium W/LZ03-PRE015/0000

 

Miejsce numer dwa w rankingu listew antyprzepięciowych zajmuje listwa Evern Premium W/LZ03-PRE015/0000. Listwa ta zawiera 7 gniazd, w tym 5 gniazd zawierających bolec uziemiający. Skrajne 2 gniazda są na płaskie wtyczki bez bolców uziemiających. Długość przewodu zasilającego wynosi 1,5 m.

Listwa chroni urządzenia przed przepięciami z zakłóceniami pochodzącymi z sieci elektrycznej. Napięciowy poziom ochrony Up wynosi <= 1.2 kV. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego samogasnącego. Znajdują się w niej także prowadnice do przeprowadzenia kabla w dwóch kierunkach. Listwa została wyposażona w automatyczny bezpiecznik 10A/250V.

A wyłącznik, jaki został zastosowany jest jednobiegunowy, podświetlany, z zabezpieczeniem przed przypadkowym wyłączeniem. W modelu tym przewidziano możliwość zamontowania listwy na ścianie, lub w szafie rack. Mamy tu pełną ochronę termiczną warystorów (półprzewodnikowych podzespołów elektronicznych).

Klienci opiniujący ten produkt przekazują, że jest to bardzo dobra listwa, wyłącznik chodzi płynnie i nie zacina się. Szczególnie jednak klientom przypadło do gustu to, że listwa posiada zabezpieczenia warystorowe oraz ubezpieczenie na podłączony sprzęt w wysokości 1500 Euro. Zaletą jest również automatyczny bezpiecznik i funkcjonalny wyłącznik.  

Listwa Ever Premium W/LZ03-PRE015/0000 ma 7 gniazd, z czego 5 posiada bolec uziemiający. Produkt ma przewód zasilający o długości 1,5 m. Listwa ma bezpiecznik 10 A/250 C, a poziom ochrony Up wynosi <= 1.2 kV.

 

Zalety

Wykonanie: Obudowa listwy została wykonana z wysokiej jakości samogasnącego tworzywa sztucznego. Jest to bezpieczny materiał, a do tego wysoce odporny na uszkodzenia.

Bezpiecznik: Model ten ma automatyczny bezpiecznik 10A/250V. To gwarantuje pełną ochronę przed niekontrolowaną awarią urządzeń podłączonych do listwy.

Wyłącznik: Produkt posiada podświetlany włącznik jednobiegunowy, który zabezpiecza przed przypadkowym wyłączeniem. Konsumenci potwierdzają, że wyłącznik nie zacina się.

Ubezpieczenie: Kupując ten produkt, zyskujemy ubezpieczenie na podłączony sprzęt, którego wartość nie przekracza 1500 euro. Jest to kolejne potwierdzenie tego, że sprzęt dobrze zabezpiecza nasze urządzenia.

Dużo gniazd: Jest to duża listwa, bardzo praktyczna, bo ma aż 7 gniazd, w tym 5 z bolcem. To pozwala na podłączenie pod nią sporej ilości elektroniki. Taki produkt przyda się w biurze lub też w salonie, jako listwa do podłączenia telewizora i innych sprzętów.

 

 

 

 

Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY

 

Listwa zasilająca Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY to model 7-gniazdowy z absorberem przepięć. Produkt zapewnia pełną ochronę podłączonych do niego urządzeń. 30-letnia gwarancja producenta jest dowodem na to, że prezentowany model jest bardzo solidny.

Jest to listwa z ubezpieczeniem aż 275 000 euro. Długi, 3 metrowy kabel sprawia, że listwa jest bardzo funkcjonalna. Produkt ma filtr przeciwprzepięciowy.

Sygnalizacja poprawnego działania listwy to bardzo praktyczne rozwiązanie, które informuje nas o tym, że sprzęt działa bez zarzutów. Model ten ma dwa rzędy gniazd, nie jest więc zbyt długi.

Posiada bardzo praktyczny włącznik, który się nie zacina, a za sprawą blokady rodzicielskiej, nie musimy obawiać się, że maluch będzie sam mógł włączyć i wyłączyć listwę.

Konsumenci docenili solidne wykonanie produktu, jego funkcjonalność, a przede wszystkim to, że ma długą gwarancję i bardzo wysokie ubezpieczenie. Użytkownicy uważają też, że 3 metrowy przewód jest bardzo praktyczny, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach z małą ilością gniazdek elektrycznych.

Listwa zasilająca Belkin SurgeMaster GOLD Series F9G726DE3M-GRY to listwa posiadająca siedem gniazd. Prąd upływu w tym modelu to 90 kA. Urządzenie ma ubezpieczenie na kwotę 275 000 EUR.

 

Zalety

Blokada rodzicielska: Ogromną zaletą listwy jest to, że posiada ona blokadę rodzicielską, docenioną przez wielu użytkowników.

Zabezpieczenie: Model ten gwarantuje maksimum ochrony podłączonym do niego sprzętom.  Poza tym ze względu na duże ubezpieczenie, nie musimy obawiać się dużych strat finansowych w razie awarii.

Przewód: Listwa ma aż 3 metrowy kabel. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w pomieszczeniach, w których jest mało gniazdek elektrycznych.

Gwarancja: Długoletnia gwarancja producenta jest potwierdzeniem tego, że jest to solidnie wykonany sprzęt.

Cena: Nie jest to tania listwa, ale stosunek ceny do wykonania oraz kwoty ubezpieczenia jest niezwykle atrakcyjny.

 

Wady

Brak instrukcji w języku polskim: Wiele osób narzeka na to, że do zestawu nie dołączono instrukcji obsługi napisanej w języku polskim.

 

 

 

 

HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050

 

Kolejny model to HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050. Jest to listwa zawierająca sześć gniazd z bolcem uziemiającym. Trzy z nich to gniazda włączone do systemu oszczędzania energii (slave) z przesłonami dla ochrony przed porażeniem. Natomiast dwa gniazda umożliwiają podłączenie odbiorników, które potrzebują zasilania ciągłego, a także jedno gniazdo sieciowe to gniazdo master.

Listwa jest wyposażona w przedłużacz o długości kabla 1,5 m. Listwa została wyposażona w automatyczny bezpiecznik zwłoczny, a także w sygnalizację LED ochrony przepięciowej, oraz wyłącznik. Na dowód niezawodności tego urządzenia, producent gwarantuje ubezpieczenie podłączonego sprzętu do tej listwy przepięciowej do kwoty 15000 zł.

Wzdłuż listwy zostały przymocowane uchwyty systemu porządkowania przewodów, dzięki czemu unikniesz plątaniny kabli pod biurkiem. Listwa ta ma również możliwość zamontowania jej na ścianie. Dla użytkowników ważne jest to, że sprzęt spełnia swoje zadanie, jako urządzenie energooszczędne.

Wykonane jest solidnie i ma przyjemny design. A najważniejsze jest to, że produkt ten oferuje programowanie czasu załączania poszczególnych urządzeń, który synchronizuje sam użytkownik, według własnych potrzeb.

HSK DATA ACAR ECO PLUS ZASHSKLIS0050 to listwa z sześcioma gniazdami z bolcem uziemiającym, z czego trzy są podłączone do systemu oszczędzania energii (slave) i mają przesłony chroniące nas przed porażeniem. Urządzenie ma kabel o długości 1,5 m.

 

Zalety

Przesłony: Za sprawą osłon nie musimy obawiać się porażenia prądem. To rozwiązanie docenili przede wszystkim rodzice małych dzieci, które lubią wszystko dotykać.

Sygnalizacja LED: Urządzenie posiada sygnalizację LED, która informuje nas o pracy sprzętu. Zapewnia nam to prawidłową ochronę antyprzepięciową.

Uchwyty porządkowania przewodu: Jeśli często narzekasz na to, że kable się plączą, na pewno zainteresuje Cię to że wzdłuż listwy zamocowano uchwyty systemu porządkowania przewodów. Zapomnisz o tym, że kable różnych urządzeń podłączonych do listwy mogą być splątane.

Programowanie czasu załączania urządzeń: Użytkownik listwy może zsynchronizować jej działanie z różnymi sprzętami.

 

Wady

Problemy z synchronizacją: Niektórzy użytkownicy napotkali problemy związane z synchronizacją urządzeń z tą listwą, ponieważ nie wszystkie z nią współpracują.

 

 

 

 

Gembird EG-PMS2-LAN

 

Czy najlepsza listwa antyprzepięciowa to taka, którą można sterować za pomocą smartfona? Jeśli odpowiedziałeś na to pytanie „tak” to właśnie mamy produkt dla Ciebie. Gembird EG-PMS2- LAN to co prawda najdroższy model w naszym zestawie, ale też jest on najbardziej zaawansowany technicznie z opisywanych. Jest to sprzęt przeznaczony do zarządzania systemami bezpieczeństwa, urządzeniami takimi jak sauny, albo do zasilania akwariów i terrariów, i posiada zabezpieczenie przepięciowe.

Za pomocą tego urządzenia użytkownik może konfigurować zdarzenie cykliczne oraz jednorazowe z dokładnością ustawienia czasu do 1 sekundy. Zarządzana listwa zasilająca umożliwia obsługę 4 gniazd za pośrednictwem sieci lub poprzez telefon smartfon.

Do prawidłowego działania wymagana jest sieć lokalna z wolnym złączem RJ45, przewody internetowe, oraz komputer z jednym z systemów operacyjnych: OS Windows 2000/XP/Vista/7/8. W wyposażeniu użytkownik otrzyma listwę zasilającą EG-PMS2-LAN, instrukcję obsługi, kabel RJ45 x2, oraz oprogramowanie na CD. Wymiary tego modelu wynoszą 378 x 98 x 55 mm, a jego waga to 1 kg.

Długość przewodu zasilającego wynosi 1,8 m. Maksymalny prąd obciążenia obsługiwany przez ten model wynosi 10A, natomiast maksymalny pobór mocy to 2,5 W. Użytkownicy chwalą szczególnie możliwość programowania pracy urządzenia i dokładność tych ustawień.

Gembird EG-PMS2- LAN to listwa antyprzepięciowa, którą można sterować za pomocą smartfonu. Jest to wygodne rozwiązanie dla wszystkich zwolenników nowinek technologicznych. Produkt ten ma 4 gniazda. Jest on wyposażony w 1,8 m kabel.

 

Zalety

Wytrzymałość: Odpowiedni do zasilania dużych, energochłonnych urządzeń. Jest to bardzo mocna listwa, do której bez obaw możemy podłączyć taki sprzęt, jak sauna czy solarium. Wytrzymuje bardzo duże napięcie.

Konfiguracja: Listwa pomaga nam w dostosowaniu podłączonych do niej sprzętów. Możemy skonfigurować podłączenie, tak aby dane urządzenie włączało się cyklicznie lub jednorazowo. Co istotne, możemy obsługiwać cztery gniazda przy użyciu smartfonu.

Kompletny zestaw: Aby konfiguracja listwy była możliwa, potrzebne jest oprogramowania, na szczęście producent dołączył wszystkie niezbędne elementy do zestawu. W komplecie znajdziemy instrukcję obsługi, kabel RJ45 x2 i oprogramowanie na CD.

 

Wady

Tylko 4 gniazda: Niektóre osoby zauważają, że listwa nie jest funkcjonalna, bo ma tylko 4 gniazda.

Cena: Jest to jedna z najdroższych propozycji w naszym rankingu.

 

 

 

 

Acar F5

 

Najtańsza propozycja w naszym zestawieniu to listwa Acar F5. Wymiary tego urządzenia wynoszą: wysokość 5,4 cm, szerokość 5,5 cm i długość 33 cm, waga to 0.4 kg. Ta listwa zasilająca przepięciowa zawiera pięć gniazdek z bolcami uziemiającymi, oraz 1,5 m kabla zasilającego.

Na listwie zamontowano jeden zwłoczny bezpiecznik automatyczny 10A/250V, a także wyłącznik zasilania z lampką kontrolną. Tworzywo, z jakiego jest wykonana ta listwa przepięciowa to samogasnące tworzywo sztuczne. Producent określił, w przypadku zaistnienia przepięcia w sieci, czas reakcji układu ochronnego wynosi 25 nanosekund. Użytkownicy opisują tę listwę zasilającą przepięciową, jako urządzenie o dobrej funkcjonalności.

Szczególnie klientom podoba się możliwość prowadzenia przewodu w cztery różne strony chowając go w zagłębienia w dolnej części listwy. W związku z tym opinie o listwach antyprzepięciowych Acar F5 są pochlebne i chwalą dobre wykonanie sprzętu, a także jej funkcjonalność.

Listwa Acar F5 zawiera pięć gniazdek z bolcami uziemiającym. Model ten ma 1,5 m kabel zasilający. Jak zauważają konsumenci, jest to dobra listwa antyprzepięciowa do 50 zł.

 

Zalety

Lampka kontrolna: Urządzenie jest wyposażone w bardzo praktyczną lampkę kontrolną, informującą nas o pracy listwy.

Przewód: W tym produkcie istnieje możliwość prowadzenia przewodu w cztery różne strony. W ten sposób możemy schować go w dolnej części listwy.

Cena: Jest to najtańszy produkt w naszym zestawieniu. Taka listwa antyprzepięciowa to model na każdą kieszeń.

 

Wady

Jakość włącznika: Użytkownicy listwy zauważają, że z czasem włącznik zaczyna się psuć. Nawet przy sporadycznym użyciu.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Belkin BSV604CA2M

 

Ostatni produkt na naszej liście to Belkin BSV604CA2M. Zapewnia on ochronę przepięciową urządzeniom do niego podpiętym. Jest to listwa przepięciowa z gniazdami ułożonymi w dwóch rzędach. Mamy tu sześć gniazd sieciowych typu francuskiego wyposażonych w bolce z uziemieniem.

Orientacyjna waga tego modelu wynosi 939 gram. Listwa posiada 650J absorpcji energii. Posiada również wyłącznik odcinający zasilanie do całej listwy. Dla wygody użytkownika listwa posiada dwa porty USB o wspólnym natężeniu 2,4 A. Porty idealnie się nadają do ładowania tabletów, laptopów, czy smartfonów.

Dołączony przewód elektryczny ma długość 2 m. Ponadto tworzywo sztuczne, z jakiego jest wykonany ten model listwy przepięciowej jest odporne na mechaniczne uszkodzenia, a także o przyjemnym, nieagresywny designie.

Użytkownicy przekazują, że doskonale nadaje się, na przykład, do instalacji telewizora, gdzie zwykle potrzeba kilka gniazdek do podłączenia urządzeń satelitarnych, takich jak dekoder, modem, czy nagrywarka.  

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...