Kabli HDMI ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.09.20

 

Wbrew pozorom znalezienie dobrego kabla HDMI nie jest łatwe. Dlatego też postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oferowanym przez producentów modelom, aby w ten sposób pomóc Ci w wyborze najlepszego produktu. Efektem naszych prac jest prezentowany niżej ranking, który składa się z opisów dobrej jakości kabli HDMI, które są polecane przez użytkowników. Gembird CC-HDMI4-15M zajął pierwsze miejsce w zestawieniu. Zastosowano w nim standard HDMI 1.4, jednak trzeba podkreślić, że jest on kompatybilny również ze starszymi wersjami, czyli HDMI 1.3 i 1.2. Przewód umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku, a co istotne, jego pracę wyróżnia brak zakłóceń, o czym można przekonać się, czytając opinie użytkowników. Model ma sporą długość, więc jest praktyczny. Poniżej znajdziesz też dokładne opisy innych godnych uwagi produktów. Wśród nich na drugim miejscu w rankingu uplasował się kabel HDMI Unitek 2.0 Lux. Gwarantuje on możliwość wyświetlania dobrej jakości obrazu w rozdzielczości UltraHD 4K.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie kable HDMI kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Niemal wszystkie nasze urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor, odtwarzacz DVD, Blu-ray, czy nawet aparat cyfrowy wymagają posiadania kabla HDMI. High-Definition Multimedia Interface, czyli w skrócie HDMI określa multimedialny interfejs do transmisji danych o wysokiej rozdzielczości. Za pomocą tego kabla przesyłamy cyfrowy obraz HD i cyfrową, wielokanałową fonię. Standard HDMI powstał w 2000 roku i od tej pory jest niezastąpiony. To, jakie kable HDMI wybrać postaramy się Państwu przekazać w niniejszym poradniku.

Do czego wykorzystamy kabel HDMI

Tak jak wspomnieliśmy na początku – niemal do wszystkich urządzeń elektronicznych. Będą to wszystkie urządzenia typu HD, w których wyświetlamy obraz na ekranie. A więc, jeśli masz w domu któreś z poniższych urządzeń: telewizor czy odtwarzacz DVD, dekoder kablowy i satelitarny, kamerę HD, aparat cyfrowy, konsolę do gier, laptop, lub monitor komputerowy i kartę graficzną, to kabel HDMI z pewnością jest Ci potrzebny.

 

Jakie są najlepsze kable HDMI

Rozróżniamy kilka rodzajów kabli HDMI, które powinniśmy wybrać w zależności od tego, jakie urządzenie chcemy za pomocą jego podłączyć. Najbardziej popularne są standardowe kable HDMI, które zapewniają wydajność 1080i/60 i 720p video. Są to kable najczęściej stosowane przy obsłudze telewizorów, często też dostępne w zestawie z odbiornikiem. Kabel taki nadaje się do obsługi telewizji kablowej, telewizji cyfrowej HD, odtwarzaczy DVD a także Blu-ray.

Standardowy kabel HDMI z Ethernetem ma tę samą wydajność, jak zwykły kabel HDMI standardowy (1080i lub 720p). Ale oprócz tego oferuje on dodatkowy kanał danych nazywany kanałem Ethernet (HDMI® Ethernet Channel). Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie przez urządzenia kanału sieciowego. W tym celu oba urządzenia muszą być do niego podłączone, a transmisja danych będzie wynosić do 5 Gbps.

Kolejny rodzaj to Kabel HDMI o dużej szybkości transmisji – HDMI High Speed. Jest on polecany dla wszystkich, którzy chcą uzyskać rozdzielczość wyższą niż 1080p. Kabel ten obsługuje technologię Deep Color oraz wszystkie formaty 3D opisane w specyfikacji 1.4. Kabel HDMI®. Jest to najlepszy kabel HDMI do wyświetlania obrazu 3D i 4K. Polecany jest również do odtwarzaczy Blu-ray, a szybkość transmisji może tu wynosić do 10.2 Gbps.

Następny rodzaj, jaki warto wymienić to Kabel HDMI® z Ethernetem o dużej szybkości transmisji – HDMI High Speed with Ethernet. Taki kabel wspiera urządzenia o rozdzielczości przekraczającej 1080p, włączając w to technologię Deep Color oraz wszystkie formaty 3D opisane w specyfikacji 1.4. Dodatkowo mamy tu możliwość wykorzystania kanału sieciowego dla wysokich rozdzielczości przekraczających 1080p. Oczywiście wykorzystanie takiego kanału może mieć miejsce przy podłączeniu obu urządzeń, a transmisja danych będzie się odbywać z szybkością do 10.2 Gbps.

Specyficzny kabel HDMI, który umożliwia współpracę z urządzeniami w samochodach to kabel samochodowy HDMI (HDMI Standard Automotive). Jest on tak skonstruowany, aby występujące w pojazdach wstrząsy, czy zróżnicowana temperatura nie powodowały zakłóceń w odbiorze. Cechuje go znacznie większa wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia, niż wersja standardowa kabla i jest on montowany, często fabrycznie, jako wewnętrzne okablowanie wyposażenia samochodowego korzystającego z systemu HD.

 

 

Dobre i tanie kable HDMI – materiał wykonania

Gdy zastanawiamy się nad kupnem nowego okablowania HDMI, obok standardów przez nie obsługiwanych warto sprawdzić, z jakich materiałów kable zostały zrobione. Wielu producentów oferuje pozłacane wtyki, które mają lepsze właściwości przewodowe. Również rodzaj końcówki może mieć znaczenie. Gdy dysponujemy dużą ilością miejsca nie będzie to miało znaczenia, ale gdy np. telewizor jest położony blisko ściany wersja kątowa wtyczki może warunkować możliwość jej użycia.

Materiały, z których są wykonane kable też są zróżnicowane. Najtańszym materiałem jest przewód wykonany z aluminium z dodatkiem miedzi.  Aluminium jest najtańszym materiałem, dlatego się go wykorzystuje do najtańszych przewodów, jednak jest to materiał narażony na pęknięcia, więc dokłada się do niego odrobinę miedzi, podnosząc właściwości wytrzymałościowe.

Przewody wykonane ze stali z dodatkiem miedzi są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale z kolei to materiał znacznie cięższy od pozostałych, co również wpływa negatywnie na jego elastyczność. Najlepsze przewody są produkowane z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości 99,99%. Kabel taki zapewnia wysokie przewodnictwo, odpowiednią giętkość i ciężar, a także nie mają problemów z ewentualną utratą sygnału.

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Obok opisanych wyżej kabli HDMI na rynku są również dostępne Kable mini HDMI typu C i typu D. To miniaturyzacja sprzętu powoduje, że istnieje potrzeba coraz mniejszych złączy w sprzęcie. Kabel do złączy HDMI typ C jest przeznaczony do urządzeń przenośnych. Natomiast mini HDMI typu D to kabel, który ma 19 pionów w obudowie o rozmiarach 6.4 mm na 2.8 mm, czyli zbliżonych do micro USB.

 

 

Najlepsze kabli HDMI w 2020 roku

 

Ponadto wszystkie kable HDMI, to następcy wcześniejszego formatu zwanego DVI. Dlatego wszystkie przewody HDMI są kompatybilne z wcześniejszymi łączami DVI, bo wykorzystują ten sam protokół transmisji danych (TMDS). Dodatkowo HDMI jest wyposażony w obsługę wielokanałowego, cyfrowego audio, którego wcześniejsza wersja nie posiadała.

 

Nasze zalecenia

 

Gembird CC-HDMI4-15M

 

Gembird CC-HDMI4-15M to kabel HDMI, pozwalający na podłączenie dowolnego urządzenia posiadającego to złącze. Jest on wykonany w standardzie HDMI 1.4 i jest kompatybilny z wcześniejszymi wersjami 1.3 i 1.2. Kabel zawiera 2 końcówki 19-pin HDMI typ męski, a sam kabel ma długość 15 metrów.

Orientacyjna waga to 1490 g. Jest to przewód, który pozwala na transfer sieci Ethernet i obsługę kanału zwrotnego audio HARC. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość wynosi 4096 x 2160 Pixeli (24Hz). Przewód ten też oferuje transfer danych na poziomie do 10 Gb/sek, a odświeżanie ma na poziomie do 120 Hz.

Producent tego przewodu, firma Gembird, to holenderska marka produkcji urządzeń peryferyjnych oraz akcesoriów komputerowych. Firma istnieje od roku 1997 roku i od tego czasu wciąż dba o to, aby produkowane przez nią przewody, adaptery, listwy zasilające i tego typu akcesoria, były wykonane solidnie i estetycznie i w oparciu o najnowsze standardy.

Opinie o kablach HDMI Gembird CC-HDMI4-15M przekazują, że jest to dobry kabel do przesyłania dźwięku i obrazu i bardzo dobrze działa na przykład w zestawie kina domowego.

Gembird CC-HDMI4-15M to kabel HDMI o długości równej 15 m. Odświeżanie wynosi do 120 Hz.

Zalety
Kompatybilność:

W akcesorium zastosowano nowoczesny standard HDMI 1.4, jednakże warto podkreślić, że kabel współpracuje także ze starszymi wersjami tzn. HDMI 1.3 i 1.2. Bez wątpienia czyni go to bardziej uniwersalnym.

Zastosowanie:

Przewód umożliwia przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku i zdaje się nieoceniony, jeśli chcemy połączyć np. komputer z kinem domowym, aby móc odtwarzać w dobrej jakości ulubione filmy.

Długość:

Model ma sporą długość (15 m), dlatego nawet jeśli poszczególne urządzenia są od siebie oddalone, nie będziemy mieli problemu z ich połączeniem.

Brak zakłóceń:

Z opublikowanych w Internecie opinii wynika, że kabel HDMI gwarantuje niezakłóconą pracę. Podczas przesyłania sygnału nie dochodzi do żadnych problemów, które mogły wpłynąć na jakość odbioru multimediów.

Waga:

Akcesorium jest lekkie, a po zwinięciu zajmuje stosunkowo mało miejsca, więc można z łatwością je przenosić.

Wady
Jakość wykonania:

Nieliczni użytkownicy wskazują, że jakość wykonania przewodu powinna być nieco lepsza, co zmniejszyłoby ryzyko jego uszkodzenia).

 

 

 

 

Unitek 2.0 Lux 

 

Chcesz mieć pewność, że zakupiony przez Ciebie kabel HDMI posłuży Ci na długo? Jeśli tak, zastanów się nad zakupem modelu Unitek 2.0 Lux, który jest nie tylko solidnie wykonany, ale też dostępny w stosunkowo niskiej cenie. Długość akcesorium wynosi 2 m, jednak w ofercie producenta znajdziemy także kable mierzące od 1 m do nawet 10 m.

Przewód ma dwa złącza HDMI typu A. Model obsługuje rozdzielczość UltraHD 4K, co oznacza, że przesyłany obraz jest przejrzysty i ma zachowany każdy szczegół. Ten kabel z pewnością spełni oczekiwania osób, które uwielbiają oglądać filmy na dużym ekranie. Za pomocą tego przewodu można wyświetlać obraz w proporcji 21:9. Warto dodać, że akcesorium obsługuje technologię 3D IMAX.

Jakość wykonania produktu jest bardzo dobra, o czym zapewniają zadowoleni z zakupu konsumenci. Model ma nylonowy oplot i ocynkowane końcówki wykazujące odporność na zniekształcenia i korozję.

Kabel HDMI Unitek 2.0 Lux mierzy 2 m. Model ma 2 złącza HDMI typu A. Częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz.

Zalety
Jakość obrazu:

Jeśli zdecydujesz się na zakup kabla HDMI, możesz mieć pewność, że po podłączeniu do niego urządzenia jakość wyświetlanego obrazu będzie bardzo dobra (rozdzielczość UltraHD 4K). To szczególnie ważne, jeśli mamy zamiar korzystać z dużych ekranów.

Wysoka jakość wykonania:

Do wykonania wiązki kabla wykorzystano czystą miedź o bardzo dobrych właściwościach. Aby maksymalnie ograniczyć zakłócenia sygnału, zastosowano wielowarstwowe ekranowanie, a także zrobiono solidne pokrycie styków.

Różne długości:

Prezentowany kabel HDMI ma długość równą 2 m. W ofercie producenta dostępne są jednak krótsze, jak i dłuższe modele (odpowiednio 1, 3, 5, 8 i 10 m).

Nylonowy oplot:

Akcesorium ma nylonowy oplot, który wpływa na jego solidność (skuteczna ochrona przed urwaniem). Dodatkowo końcówki zostały zrobione ze stopu cynku.

Wady
Elastyczność:

Kable są mało elastyczne, dlatego może wystąpić problem z ich ułożeniem.

 

 

 

 

Model 3D 3m

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy kabel 3D o długości 3 m. Jeśli chcesz zakupić dłuższy lub krótszy przewód, nie będziesz miał z tym problemu, ponieważ takie modele można z łatwością znaleźć w ofercie producenta. Akcesorium obsługuje obraz w jakości: 4K, 2K, 1080i i 720p.

Rekomendowany przez nas przewód spełnia standardy HDMI 1.4. Warto przy tym podkreślić, że jest on także dostosowany do starszych standardów, co umożliwia jego podłączenie do różnych urządzeń. Kabel ma kanał Ethernet i audio. Pozłacane końcówki są odporne na działanie rdzy i nie ulegają zniekształceniom. Oplot jest wytrzymały i odpowiednio elastyczny.

Stosunek ceny do jakości wykonania produktu jest bardzo atrakcyjny, co stanowi sporą zachętę do zakupu tego modelu. Konsumentom podoba się również to, że możliwy jest zakup przewodu o różnej długości.

Model 3D ma standard HDMI 1.4, a jego długość jest równa 3 m. Przewód ma pozłacane końcówki.

Zalety
Wytrzymałość:

Ze względu na to, że kabel został wykonany z dobrej jakości tworzyw, możemy być pewni, że nie ulegnie on przerwaniu, nawet jeśli będzie często użytkowany.

Uniwersalność:

Model spełnia standardy HDMI 1.4, a równocześnie jest kompatybilny z wszystkimi starszymi wersjami urządzeń. To sprawia, że jest on bardziej uniwersalny i można go podłączyć do różnych sprzętów.

Różne długości:

Długość prezentowanego kabla HDMI wynosi 3 m, jednak producent ma w swojej ofercie także przewody o większej i mniejszej długości.

Wady
Współpraca z obrazem 4K:

Przeprowadzony przez niektórych użytkowników test kabli HDMI wykazał, że prezentowany przewód nie współpracuje dobrze z urządzeniami obsługującymi rozdzielczość 4K.

 

 

 

 

Delock 83244

 

Ranking kabli HDMI kontynuujemy produktem Delock 83244. Jest to połączenie USB i HDMI, dzięki czemu nadaje się do podłączenia tabletu, czy smartfonu do odbiornika. Dzięki temu połączeniu zdjęcia czy filmy zgromadzone na laptopie, tablecie czy smartfonie, będziesz mógł oglądać w jakości HD.

Zatem końcówki przewodu są zaopatrzone z jednej strony w MHL (Mobile High –Definition) Micro USB typ B 5 pin męski i  HDMI-A 19 pinowe męskie z drugiej strony. Kabel obsługuje rozdzielczości do 1080p. Przewód ma długość 2 metry i obsługuje transfer cyfrowych sygnałów audio i sygnałów wideo w jakości HD.

Aby podłączyć smartfon musi on być wyposażony w port MHL Micro USB typ B 5 pin żeński. Waga tego przewodu wynosi 74 g i jest on sprzedawany w plastikowej torbie poly. Według posiadaczy tego modelu spełnia on swoje zadanie przesyłu obrazu i dźwięku i pozwala na projekcję w jakości HD.

Kabel HDMI Delock 83244 ma złącze HDMI typu A i USB Micro-B. Jego długość jest równa 2 m.

Zalety
Łatwe podłączenie do telefonu:

Przewód można z łatwością podłączyć do smartfona, a następnie telewizora i w ten sposób oglądać na dużym ekranie np. wykonane podczas wakacji zdjęcia i filmiki.

Solidność:

Produkt zrobiono z wytrzymałych materiałów. Na kablu nawet po dłuższym czasie użytkowania nie pojawiają się przetarcia, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jego pracę.

Waga:

Model jest lekki, dlatego można go wziąć ze sobą, gdziekolwiek potrzebujemy.

Wady
Drobne zakłócenia:

Czasami podczas odtwarzania filmu czy zdjęć pojawiają się drobne zakłócenia.

Rdza:

W pojedynczych komentarzach można przeczytać, że na końcówkach po jakimś czasie powstają niewielkie ślady rdzy.

 

 

 

 

Savio CL-08

 

Ostatni produkt, Savio CL-08, to kabel HDMI v1.4 High speed o długości 5 metrów. Również w tym produkcje są pozłacane wtyki 24k, oba są typu A męski. Savio CL-08 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami 1.0-1.3. Kabel ten obsługuje Ethernet do 100 Mb / sek.

A także wielokanałowy dźwięk Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Rozdzielczości, jakie są dostępne przy przesyle danych tym kablem to max 4096 x 160 p24, czyli można obsługiwać formaty 4K x 2K. Przewód jest wykonany z miedzi beztlenowej OFC o wysokim stopniu czystości (99,96%), co wpływa na brak strat danych przy przesyle obrazu i dźwięku.

Dzięki swojej budowie i pełnym ekranowaniu żył sygnałowych, jest on również odporny na zakłócenia zewnętrzne. Savio CL-08 obsługuje również kanał zwrotny audio, oraz 3D i Deep Color i świetne się nadaje do przekazywania obrazu z komputera, konsoli, laptopa, tunera i DVBT na telewizor.

Klienci są zadowoleni z obrazu, jaki uzyskują przesyłając dane kablem Savio CL-08. Twierdzą oni, że uzyskują idealny obraz, a także zadowalający dźwięk.

Savio CL-08 to dobry kabel HDMI do 10 zł. Model ma pozłacane wtyki. Jego długość wynosi 5 m.

Zalety
Bez zakłóceń:

Większość osób potwierdza, że kabel umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku bez zakłóceń, co dowodzi o wysokiej jakości jego wykonania.

Elastyczność:

Przewód zrobiono z elastycznego materiału, więc łatwo go ułożyć. Jeśli chcemy zwinąć kabel, aby bezpiecznie i wygodnie go przenieść, również nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Wady
Długość:

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że gdyby model był dłuższy, korzystanie z niego okazałoby się bardziej komfortowe.

Pozłacane wtyki:

Może się zdarzyć, że w wyniku uszkodzenia mechanicznego pozłacane wtyki ulegną drobnemu zniekształceniu.

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie są już dostępne

 

 

Savio HDMI

 

Jeśli poszukujemy kable HDMI w dobrych cenach, to nie sposób nie opisać kabla Savio HDMI. Długość tego przewodu wynosi 3 metry i ma on pozłacane wtyki 24k mini HDMI typ męski i HDMI też męski. Ze względu na pełne ekranowanie żył sygnałowych jest on odporny na zakłócenia zewnętrzne i nie wykazuje strat sygnału na długości, w efekcie czego obraz i dźwięk są wysokiej jakości.

Przewód ten jest kompatybilny z poprzednimi wersjami o oznaczeniach 1.0-1.3. Charakteryzuje się też obsługą Ethernetu do 100 Mb/sek., a także obsługą obrazu 3D oraz Deep Color oraz wielokanałowego audio Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Mamy tu również zwrotny kanał audio i obsługę wysokich rozdzielczości do 4096 x 2160 p24, czyli kompatybilność z urządzeniami do 4K x 2K.

Przewód ten doskonale się nadaje do przekazania obrazu z komputera, konsoli, laptopa, tunera, DVBT na TV. Według użytkowników tego kabla spełnia on w 100 % wszystkie swoje funkcje i przy jego użyciu użytkownicy uzyskują doskonały obraz i dźwięk na swoich urządzeniach.  

 

 

Hama HDMI-DVI/D

 

Hama HDMI-DVI/D to kabel HDMI 48 bitów o długości 2 metrów. Jest on wykonany w technologii miedzi beztlenowej z potrójnym ekranowaniem dla optymalnej jakości transmisji, dzięki temu charakteryzuje się on wysokim przewodnictwem i jakością. Końcówki kabli DVI-D Male (24+1) to DVI-D Male (24+1) są pokryte 24-karatowym złotem.

Kabel obsługuje najnowszą funkcję standardu HDMI 1.3 deep color, czyli wyświetla kolory w 48 bitowej postaci. Przewód ten został również wyposażony w filtr ferrytowy, który wpływa na minimalizację zakłóceń. Również to, że dźwięk jest przesyłany bez kompresji powoduje, że nie ma strat danych w trakcie ich przesyłania.

Dzięki temu przewodowi HDMI będziesz w stanie uzyskać najlepsze formaty obrazu i dźwięku w takich odbiornikach jak DVD Blu-ray Disc oraz konsolach Playstation 3 i Xbox. Użytkownicy w sprawie tego kabla wypowiadają się, że jest on solidnie wykonany, oraz działa bez zarzutu. Również chwalą jego wygląd i trwałość.  

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status