fbpx

Kabli HDMI ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.10.19

 

Jakie kable HDMI kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Niemal wszystkie nasze urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor, odtwarzacz DVD, Blu-ray, czy nawet aparat cyfrowy wymagają posiadania kabla HDMI. High-Definition Multimedia Interface, czyli w skrócie HDMI określa multimedialny interfejs do transmisji danych o wysokiej rozdzielczości. Za pomocą tego kabla przesyłamy cyfrowy obraz HD i cyfrową, wielokanałową fonię. Standard HDMI powstał w 2000 roku i od tej pory jest niezastąpiony. To, jakie kable HDMI wybrać postaramy się Państwu przekazać w niniejszym poradniku.

Do czego wykorzystamy kabel HDMI

Tak jak wspomnieliśmy na początku – niemal do wszystkich urządzeń elektronicznych. Będą to wszystkie urządzenia typu HD, w których wyświetlamy obraz na ekranie. A więc, jeśli masz w domu któreś z poniższych urządzeń: telewizor czy odtwarzacz DVD, dekoder kablowy i satelitarny, kamerę HD, aparat cyfrowy, konsolę do gier, laptop, lub monitor komputerowy i kartę graficzną, to kabel HDMI z pewnością jest Ci potrzebny.

 

Jakie są najlepsze kable HDMI

Rozróżniamy kilka rodzajów kabli HDMI, które powinniśmy wybrać w zależności od tego, jakie urządzenie chcemy za pomocą jego podłączyć. Najbardziej popularne są standardowe kable HDMI, które zapewniają wydajność 1080i/60 i 720p video. Są to kable najczęściej stosowane przy obsłudze telewizorów, często też dostępne w zestawie z odbiornikiem. Kabel taki nadaje się do obsługi telewizji kablowej, telewizji cyfrowej HD, odtwarzaczy DVD a także Blu-ray.

Standardowy kabel HDMI z Ethernetem ma tę samą wydajność, jak zwykły kabel HDMI standardowy (1080i lub 720p). Ale oprócz tego oferuje on dodatkowy kanał danych nazywany kanałem Ethernet (HDMI® Ethernet Channel). Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie przez urządzenia kanału sieciowego. W tym celu oba urządzenia muszą być do niego podłączone, a transmisja danych będzie wynosić do 5 Gbps.

Kolejny rodzaj to Kabel HDMI o dużej szybkości transmisji – HDMI High Speed. Jest on polecany dla wszystkich, którzy chcą uzyskać rozdzielczość wyższą niż 1080p. Kabel ten obsługuje technologię Deep Color oraz wszystkie formaty 3D opisane w specyfikacji 1.4. Kabel HDMI®. Jest to najlepszy kabel HDMI do wyświetlania obrazu 3D i 4K. Polecany jest również do odtwarzaczy Blu-ray, a szybkość transmisji może tu wynosić do 10.2 Gbps.

Następny rodzaj, jaki warto wymienić to Kabel HDMI® z Ethernetem o dużej szybkości transmisji – HDMI High Speed with Ethernet. Taki kabel wspiera urządzenia o rozdzielczości przekraczającej 1080p, włączając w to technologię Deep Color oraz wszystkie formaty 3D opisane w specyfikacji 1.4. Dodatkowo mamy tu możliwość wykorzystania kanału sieciowego dla wysokich rozdzielczości przekraczających 1080p. Oczywiście wykorzystanie takiego kanału może mieć miejsce przy podłączeniu obu urządzeń, a transmisja danych będzie się odbywać z szybkością do 10.2 Gbps.

Specyficzny kabel HDMI, który umożliwia współpracę z urządzeniami w samochodach to kabel samochodowy HDMI (HDMI Standard Automotive). Jest on tak skonstruowany, aby występujące w pojazdach wstrząsy, czy zróżnicowana temperatura nie powodowały zakłóceń w odbiorze. Cechuje go znacznie większa wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia, niż wersja standardowa kabla i jest on montowany, często fabrycznie, jako wewnętrzne okablowanie wyposażenia samochodowego korzystającego z systemu HD.

Dobre i tanie kable HDMI – materiał wykonania

Gdy zastanawiamy się nad kupnem nowego okablowania HDMI, obok standardów przez nie obsługiwanych warto sprawdzić, z jakich materiałów kable zostały zrobione. Wielu producentów oferuje pozłacane wtyki, które mają lepsze właściwości przewodowe. Również rodzaj końcówki może mieć znaczenie. Gdy dysponujemy dużą ilością miejsca nie będzie to miało znaczenia, ale gdy np. telewizor jest położony blisko ściany wersja kątowa wtyczki może warunkować możliwość jej użycia.

Materiały, z których są wykonane kable też są zróżnicowane. Najtańszym materiałem jest przewód wykonany z aluminium z dodatkiem miedzi.  Aluminium jest najtańszym materiałem, dlatego się go wykorzystuje do najtańszych przewodów, jednak jest to materiał narażony na pęknięcia, więc dokłada się do niego odrobinę miedzi, podnosząc właściwości wytrzymałościowe.

Przewody wykonane ze stali z dodatkiem miedzi są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale z kolei to materiał znacznie cięższy od pozostałych, co również wpływa negatywnie na jego elastyczność. Najlepsze przewody są produkowane z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości 99,99%. Kabel taki zapewnia wysokie przewodnictwo, odpowiednią giętkość i ciężar, a także nie mają problemów z ewentualną utratą sygnału.

 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Obok opisanych wyżej kabli HDMI na rynku są również dostępne Kable mini HDMI typu C i typu D. To miniaturyzacja sprzętu powoduje, że istnieje potrzeba coraz mniejszych złączy w sprzęcie. Kabel do złączy HDMI typ C jest przeznaczony do urządzeń przenośnych. Natomiast mini HDMI typu D to kabel, który ma 19 pionów w obudowie o rozmiarach 6.4 mm na 2.8 mm, czyli zbliżonych do micro USB.

 

 

Najlepsze kabli HDMI w 2019 roku

 

Ponadto wszystkie kable HDMI, to następcy wcześniejszego formatu zwanego DVI. Dlatego wszystkie przewody HDMI są kompatybilne z wcześniejszymi łączami DVI, bo wykorzystują ten sam protokół transmisji danych (TMDS). Dodatkowo HDMI jest wyposażony w obsługę wielokanałowego, cyfrowego audio, którego wcześniejsza wersja nie posiadała.

 

Nasze zalecenia

 

Gembird CC-HDMI4-15M

 

Gembird CC-HDMI4-15M to kabel HDMI, pozwalający na podłączenie dowolnego urządzenia posiadającego to złącze. Jest on wykonany w standardzie HDMI 1.4 i jest kompatybilny z wcześniejszymi wersjami 1.3 i 1.2. Kabel zawiera 2 końcówki 19-pin HDMI typ męski, a sam kabel ma długość 15 metrów.

Orientacyjna waga to 1490 g. Jest to przewód, który pozwala na transfer sieci Ethernet i obsługę kanału zwrotnego audio HARC. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość wynosi 4096 x 2160 Pixeli (24Hz). Przewód ten też oferuje transfer danych na poziomie do 10 Gb/sek, a odświeżanie ma na poziomie do 120 Hz.

Producent tego przewodu, firma Gembird, to holenderska marka produkcji urządzeń peryferyjnych oraz akcesoriów komputerowych. Firma istnieje od roku 1997 roku i od tego czasu wciąż dba o to, aby produkowane przez nią przewody, adaptery, listwy zasilające i tego typu akcesoria, były wykonane solidnie i estetycznie i w oparciu o najnowsze standardy.

Opinie o kablach HDMI Gembird CC-HDMI4-15M przekazują, że jest to dobry kabel do przesyłania dźwięku i obrazu i bardzo dobrze działa na przykład w zestawie kina domowego.

 

 

 

 

Delock 83244

 

Ranking kabli HDMI kontynuujemy produktem Delock 83244. Jest to połączenie USB i HDMI, dzięki czemu nadaje się do podłączenia tabletu, czy smartfonu do odbiornika. Dzięki temu połączeniu zdjęcia czy filmy zgromadzone na laptopie, tablecie czy smartfonie, będziesz mógł oglądać w jakości HD.

Zatem końcówki przewodu są zaopatrzone z jednej strony w MHL (Mobile High –Definition) Micro USB typ B 5 pin męski i  HDMI-A 19 pinowe męskie z drugiej strony. Kabel obsługuje rozdzielczości do 1080p. Przewód ma długość 2 metry i obsługuje transfer cyfrowych sygnałów audio i sygnałów wideo w jakości HD.

Aby podłączyć smartfon musi on być wyposażony w port MHL Micro USB typ B 5 pin żeński. Waga tego przewodu wynosi 74 g i jest on sprzedawany w plastikowej torbie poly. Według posiadaczy tego modelu spełnia on swoje zadanie przesyłu obrazu i dźwięku i pozwala na projekcję w jakości HD.

 

 

 

 

Savio CL-08

 

Ostatni produkt, Savio CL-08, to kabel HDMI v1.4 High speed o długości 5 metrów. Również w tym produkcje są pozłacane wtyki 24k, oba są typu A męski. Savio CL-08 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami 1.0-1.3. Kabel ten obsługuje Ethernet do 100 Mb / sek.

A także wielokanałowy dźwięk Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Rozdzielczości, jakie są dostępne przy przesyle danych tym kablem to max 4096 x 160 p24, czyli można obsługiwać formaty 4K x 2K. Przewód jest wykonany z miedzi beztlenowej OFC o wysokim stopniu czystości (99,96%), co wpływa na brak strat danych przy przesyle obrazu i dźwięku.

Dzięki swojej budowie i pełnym ekranowaniu żył sygnałowych, jest on również odporny na zakłócenia zewnętrzne. Savio CL-08 obsługuje również kanał zwrotny audio, oraz 3D i Deep Color i świetne się nadaje do przekazywania obrazu z komputera, konsoli, laptopa, tunera i DVBT na telewizor.

Klienci są zadowoleni z obrazu, jaki uzyskują przesyłając dane kablem Savio CL-08. Twierdzą oni, że uzyskują idealny obraz, a także zadowalający dźwięk.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Savio HDMI

 

Jeśli poszukujemy kable HDMI w dobrych cenach, to nie sposób nie opisać kabla Savio HDMI. Długość tego przewodu wynosi 3 metry i ma on pozłacane wtyki 24k mini HDMI typ męski i HDMI też męski. Ze względu na pełne ekranowanie żył sygnałowych jest on odporny na zakłócenia zewnętrzne i nie wykazuje strat sygnału na długości, w efekcie czego obraz i dźwięk są wysokiej jakości.

Przewód ten jest kompatybilny z poprzednimi wersjami o oznaczeniach 1.0-1.3. Charakteryzuje się też obsługą Ethernetu do 100 Mb/sek., a także obsługą obrazu 3D oraz Deep Color oraz wielokanałowego audio Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Mamy tu również zwrotny kanał audio i obsługę wysokich rozdzielczości do 4096 x 2160 p24, czyli kompatybilność z urządzeniami do 4K x 2K.

Przewód ten doskonale się nadaje do przekazania obrazu z komputera, konsoli, laptopa, tunera, DVBT na TV. Według użytkowników tego kabla spełnia on w 100 % wszystkie swoje funkcje i przy jego użyciu użytkownicy uzyskują doskonały obraz i dźwięk na swoich urządzeniach.  

 

 

Hama HDMI-DVI/D

 

Hama HDMI-DVI/D to kabel HDMI 48 bitów o długości 2 metrów. Jest on wykonany w technologii miedzi beztlenowej z potrójnym ekranowaniem dla optymalnej jakości transmisji, dzięki temu charakteryzuje się on wysokim przewodnictwem i jakością. Końcówki kabli DVI-D Male (24+1) to DVI-D Male (24+1) są pokryte 24-karatowym złotem.

Kabel obsługuje najnowszą funkcję standardu HDMI 1.3 deep color, czyli wyświetla kolory w 48 bitowej postaci. Przewód ten został również wyposażony w filtr ferrytowy, który wpływa na minimalizację zakłóceń. Również to, że dźwięk jest przesyłany bez kompresji powoduje, że nie ma strat danych w trakcie ich przesyłania.

Dzięki temu przewodowi HDMI będziesz w stanie uzyskać najlepsze formaty obrazu i dźwięku w takich odbiornikach jak DVD Blu-ray Disc oraz konsolach Playstation 3 i Xbox. Użytkownicy w sprawie tego kabla wypowiadają się, że jest on solidnie wykonany, oraz działa bez zarzutu. Również chwalą jego wygląd i trwałość.  

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status