Anteny szerokopasmowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.11.17

Jaką antenę szerokopasmową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W dzisiejszym poradniku zajmiemy się antenami szerokopasmowymi. Gdy mowa o odbiorze telewizji naziemnej, to najlepszą anteną będzie szerokopasmowa antena zewnętrzna. Oczywiście odbiór i jakość jego będzie uzależniony od miejsca położenia nadajnika oraz od naszego miejsca zamieszkania. Gdy jest ten odbiornik bardzo nie daleko, to nawet antena pokojowa może zdać zadanie. W sprzedaży jest wiele różnych typów anten, w tym takie, które mają oznaczenie DVB-T, jednak antena do odbioru telewizji cyfrowej od tej do odbioru telewizji analogowej niczym się nie różni.

 

 

Jaka jest najlepsza antena szerokopasmowa?

Aby wybrać najbardziej nam odpowiadający model, trzeba przede wszystkim sprawdzić odległość od nadajnika. Nie ma to dużego znaczenia, jeśli jest on blisko, ale gdy dystans jest znaczny i w dodatku po drodze sygnał napotyka drzewa, inne budynki, to trzeba zainwestować w dobrą antenę. Parametry anteny, które wpływają, na jakość odbioru to kierunkowość (przy zakupie anteny kierunkowej), zysk i odporność na zakłócenia.

Najczęściej zysk energetyczny anteny podawany jest w odniesieniu do anteny izotropowej i wyrażany jest w jednostkach dBi. Czasem też podawany jest w stosunku do anteny dipolowej i wyrażany jest w jednostkach dBd. Zysk energetyczny anteny jest zależny od jej kierunkowości i strat energetycznych anteny wynikających z materiału, z którego jest wykonana. Ogólna zasada mówi, że im większy zysk tym lepiej.

Zakres częstotliwości pracy to przy antenach szerokopasmowych zakres UHF, kanały 21 – 60 oraz zakres VHF kanały od 5 do 12. Jest to zakres pozwalający odbierać naziemną telewizję cyfrową DVB-T.

Poza samą anteną bardzo ważnym elementem jest kabel antenowy. Powinien być to kabel dobrej jakości, przeznaczony do instalacji antenowych. W przypadku instalacji na zewnątrz należy zastosować kabel odporny na warunki atmosferyczne. Ważne jest też, by wszystkie wtyczki i złącza były dobrze osadzone na końcach kabla.

 

Cechy anteny szerokopasmowej

Jest to przeciwieństwo anteny kierunkowej. Taka antena jest tańsza od kierunkowej, jest też mniej rozbudowana i zalecana w miejscach silnego sygnału nadajnika. Najważniejszą cechą takiej anteny jest to, że można sygnał na niej odbierać z kilku nadajników, który jest emitowany pod różnymi kątami. Właśnie szerokopasmowość tej anteny na to pozwala.

Zwykle taka antena jest mniejsza od kierunkowej i ma przyjazny wygląd nieszpecący elewacji budynku. Lepiej jednak jej zakup rozważać, gdy mieszka się w dużym mieście, gdzie jest wiele nadajników o dużej mocy.

 

Wzmacniacz.

Standardowym wyposażeniem anteny obecnie jest wzmacniacz, czyli symetryzator. Montuje się go bezpośrednio na obudowie antenowej, jest to miniaturowe, niskoszumowe urządzenia. Wzmacniacz jest zasilany za pomocą przewodu antenowego z dodatkowego zasilacza znajdującego się w mieszkaniu odbiorcy. Wzmacniacze mogą mieć różne współczynniki wzmocnienia i dobiera się je w zależności od odległości anteny od nadajnika. Nie powinno się stosować silnych wzmacniaczy w miejscach, gdzie nadajnik emituje silny sygnał, bo zwykle uzyskany efekt jest odwrotny od zamierzonego, czyli nie uzyskujemy dobrego odbioru telewizji.

Natomiast silny wzmacniacz jest niezbędny przy położeniu nadajników w odległości na przykład 50 km od telewizora. Przy odbiorze słabych sygnałów z bardziej odległych obiektów nadawczych może zajść konieczność zastosowania odpowiednio dobranego wzmacniacza. Powinien być to wzmacniacz, o jak najniższym współczynniku szumów (tzw. „niskoszumowy” lub „niskoszumny”).

Wpływ anteny na odbiór telewizji

Gdy mamy do czynienia z telewizją cyfrową, to nie ma problemów ze „śnieżeniem” obrazu, odbiciami, czy wyginaniem obrazu. Natomiast pojawiają się zatrzymane klatki lub fragmenty obrazu. Jest to efektem działania kompresji MPEG4. Jeśli dekoder nie otrzyma na czas informacji o treści obrazu odtwarza go przez porównanie poprzednich klatek. Jeśli obraz nie zmienił się zbytnio użytkownik może nawet nie zauważyć różnicy. Jeśli obraz natomiast uległ zmianie, a tuner przez chwile nie odbierał bieżącego sygnału to dekoder na całym lub fragmentach ekranu wyświetla zatrzymane ostatnie sceny. Jeśli zatem tuner MPEG4 nie nadąża z dekodowaniem odbieranego sygnału to objawia się to brakiem płynności.

Algorytm kodowania MPEG4 wybiera, więc tylko istotne informacje o treści obrazu i tylko kompresja MPEG4 umożliwia przesyłanie obrazu w jakości HD. Dlatego warto zainwestować w dobrą antenę, szczególnie przy złych warunkach odbioru i odległej stacji nadawczej, albo niekorzystnym ukształtowaniu terenu należy wybierać anteny kierunkowe.

 

Anteny szerokopasmowe w dobrych cenach

Anteny szerokopasmowe można kupić w wielu wariantach cenowych. Najprostsze z modeli można już dostać za niespełna 30 PLN. Taka antena na ogół nie jest wyposażona ani we wzmacniacz, ani w przedwzmacniacz i ewentualny ich zakup trzeba zaplanować oddzielnie. Ale parametry odbioru przy nadajniku nieoddalonym zbyt mocno są dobre, więc jeśli starczy taki typ anteny, nie warto przepłacać kupując droższe modele.

Najdroższe modele to takie, za które trzeba zapłacić nawet i 300 PLN. Ale też i funkcjonalność tych modeli znacznie wzrasta. Są to tak zwane inteligentne anteny oparte na technologii “BOSS TECH” (Balanced Output Signal System), która automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego. Są one także zabezpieczone specjalnymi patentami przed podróbkami, dzięki czemu klient ma pewność, że kupuje oryginał. A kolejna cecha, która odróżnia je od tańszych modeli, to ich design, który został zaprojektowany na miarę XXI wieku.

 

 

Najlepsze anteny szerokopasmowe w 2017 roku

 

Nasze zalecenia

 

Opticum AX 1000 DVB-T UHF

 

Opticum AX 1000 DVB-T UHF to profesjonalna antena służąca do odbioru sygnału cyfrowego nadawanego z nadajników naziemnych, jak i sygnału analogowego. Pracuje ona w paśmie UHF, czyli odbiera kanały od 21 do 69. Antena składa się z 43 elementów a długość jej wynosi 1050 mm.

Charakteryzuje się ona też zyskiem na poziomie 16,5 dB, oraz impedancją 75 Ohm, a także posiada wbudowany symetryzator. Model ten jest wykonany z elementów aluminiowych, oraz stalowych, które zostały zabezpieczone przez ocynkowanie galwaniczne.

Ze względu na sposób wykonania konstrukcji anteny, jest ona odporna na wiatry i na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest ona dostarczana wraz z ulotką informacyjną o sposobie montażu, więc montowanie jej nie powinno sprawić kłopotu, nawet mało wprawionym użytkownikom, którzy po zainstalowaniu tego modelu przekazują opinie o tym produkcie.

Uważają, że antena jest wykonana w wysokiej jakości, umożliwia idealny odbiór TV bez zakłóceń. Posiada też atrakcyjną przy tej jakości cenę oraz spełnia oczekiwania wizualne.

 

 

 

UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit

 

Antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, to model 44 elementowy. Ma wymiary kompaktowe i charakteryzuje się dużym zyskiem na poziomie 17 dBi. Model ten jest wykonany z aluminiowych elementów oraz ze stalowych, ocynkowanych galwanicznie. Za pomocą anteny można odbierać kanały od 21 do 60. Nadaje się, więc do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i analogowej.

Dodatkowo antena może być obracana o 90 stopni w celu wyszukania sygnału i właściwego poziomu polaryzacji. Posiada ona też doskonałą charakterystykę wzmocnienia dla całego zakresu UHF.  Model ten charakteryzuje się impedancją wynoszącą 75 Ohm. Wymiary wynoszą tu 1050 mm x 50 mm x 55 mm, a waga to 1,51 kg. Klient otrzymuje antenę częściowo zmontowaną (w 90%) i spakowaną w karton z dołączoną instrukcją.

Osoby, które użytkują ten model przekazują, że za pomocą tego urządzenia można odbierać program na kilku telewizorach, że działa ona dobrze przy bliskiej odległości od nadajnika, jak i mając nadajnik oddalony o ponad 100 km.

 

 

 

Telmor DIGIT OPTIMA IQ

 

Najważniejsze cechy aktywnej anteny Telmor DIGIT OPTIMA IQ, to szeroki zakres odbieranych częstotliwości i niski współczynnik szumów wynoszący zaledwie 2 dB. Jest ona przystosowana do odbioru wielu sygnałów TV cyfrowych i analogowych MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-8 i ma wbudowany inteligentny przedwzmacniacz nieustannie analizuje odbierane sygnały i dostosowuje swoje parametry.

Umożliwia to używanie anteny niezależnie od odległości od nadajnika. Antena może być również używana do odbioru cyfrowego sygnału radia DAB+. Ponadto jest to nowoczesna, stabilna i lekka konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne i wiatr. Wymiary rozłożonej anteny wynoszą 820 mm x 455 mm x 220 mm. Klienci otrzymują ją całkowicie złożoną i gotową do instalacji i podłączenia do odbiornika.

A opinie o antenach szerokopasmowych Telmor DIGIT OPTIMA IQ mówią, że spisuje się ona świetnie i odbiera znacznie lepiej niż wcześniej montowane modele. Dodatkowo jest ona wysokiej jakości, spełnia oczekiwania zarówno pod względem jakości, jak i przystępności ceny oraz atrakcyjnego wyglądu.

 

 

 

Televes DAT HD Boss 790

 

Antena Televes DAT HD Boss 790 to specjalny dipol w kształcie podwójnej litery „U” i może pracować zarówno w trybie aktywnym z zasilaczem, jak i pasywnym, czyli bez zasilacza. Opatentowana technologia “BOSS TECH” (Balanced Output Signal System) automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego. Antena też otrzymuje bardzo dobry zysk na poziomie 8,5; 16; 21; 31 dB maksymalnie, a także wysoką kierunkowość i doskonale zrównoważoną szerokość pasma pomiędzy niskimi i wysokimi częstotliwościami.

Materiał, z jakiego antena jest wykonana to elementy metalowe pokryte cynkiem, oraz elementy plastikowe, które zostały wykonane z odpornego tworzywa ABS. Całość została przebadana i certyfikowana przez laboratorium producenta w Santiago de Compostela. Model ten jest przeznaczony do odbioru pasma III, a specjalny jego format zapewnia optymalną równomierność częstotliwości.

Użytkownicy przekazując innym informację, jaką antenę szerokopasmową wybrać, polecają właśnie ten model, który pracuje równie dobrze bez zasilacza ściągając sygnał z odległości 50 km, jak i z zasilaczem, i wówczas jego zasięg znacznie wzrasta.

 

 

 

ASP-8 IT

 

Ranking anten szerokopasmowych kontynuujemy, najtańszym modelem ASP-8 IT,który możemy nabyć już za niewiele więcej niż 30 złotych. Jest to szerokopasmowa antena telewizyjna z wbudowanym dwustopniowym wzmacniaczem. Antena ta charakteryzuje się dużym zyskiem energetycznym powyżej 36 dB.

Posiada szeroki zakres częstotliwości i pracuje w obrębie kanałów 6-12, 21-60. Takie parametry, jak również solidna, zwarta konstrukcja powodują, że antena jest w czołówce silnych, tanich i trwałych przekaźników sygnału telewizyjnego. Oporność wyjściowa wynosi tu 75 Ohm, szerokość wiązki w pionie 30 stopni, a w poziomie 45 stopni. W zestawie znajduje się również płytka wzmacniająca, zasilacz i elementy montażowe.

Według klientów jest to dobra i tania antena szerokopasmowa. Montaż jej jest niezwykle prosty i nie wymaga wzywania fachowca, bo zestaw zawiera dokładną instrukcję. Według klientów model ten jest wysokiej jakości, odporny na wiatr i inne warunki atmosferyczne, a do tego jest atrakcyjny, jeśli chodzi o design.

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...