Śpiwory puchowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

Przygotowując się na nocowanie pod namiotem, należy zaopatrzyć się w dobry śpiwór, który uchroni nas przed zimnem. Obecnie najlepszym modelem, który zasługuje na naszą uwagę jest Cumulus Rect 500. Produkt wykonano z wysokiej jakości materiału, który jest odporny na przetarcia i rozdarcia, dzięki czemu będzie nam służył przez długi czas. Za sprawą niewielkiej wagi przenoszenie śpiwora jest bardzo proste, gdyż nie stanowi on zbyt dużego obciążenia podczas górskiej wędrówki. Puch we wnętrzu modelu jest rozmieszczony równomiernie, co sprawia, że nasze ciało jest dobrze chronione przed ujemnymi temperaturami. Jeśli zajdzie taka potrzeba, produkt można rozłożyć, co uczyni z niego kołdrę dla 2 osób. Alternatywą jest wysokiej jakości śpiwór Yeti Kolba. Za sprawą ergonomicznego, dobrze wyprofilowanego kształtu nasze ciało jest chronione przed zimnem. Gruba puchowa warstwa gwarantuje duży komfort snu. Dodatkowo, produkt jest bardzo lekki i składa się do kompaktowych wymiarów, więc bez trudu spakujesz go do plecaka.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt waży jedynie 340 g, jest on bardzo lekki, więc można go ze sobą zabrać na każdą wycieczkę. Komory szyte na przestrzał sprawiają, że ciepło dobrze utrzymuje się w środku. Puch znajdujący się w poszewce jest ciepły i solidny.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że śpiwór dość trudno się składa. Szczególnie na samym początku korzystania mogą wystąpić problemy ze składaniem, trzeba się tego nauczyć.

Podsumowanie

Długość zamka wynosi 130 cm. Produkt jest wyprodukowany w Polsce. Materiał, z jakiego śpiwór jest wykonany to Toray Airtastic 7D 20g/m2. Jest on odporny na uszkodzenia oraz na powstawanie przetarć. Tkanina jest granatowa.

Drugi wybór

Zalety

Krój śpiwora został specjalnie opracowany przez najlepszych fachowców, dlatego produkt jest bardzo wygodny i pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Pakowanie śpiwora jest łatwe, a na dodatek jest on bardzo mały, więc łatwo się go przenosi. Materiał jest odporny na uszkodzenia.

Wady

Użytkownicy uważają, że zamek, który jest wszyty do śpiwora, nie jest zbyt solidnie wykonany. Po pewnym czasie zaczyna się zacinać, co utrudnia swobodne korzystanie z produktu.

Podsumowanie

Jest to śpiwór typu mumia. Do kompletu każdy użytkownik dostaje worek kompresyjny oraz worek do przechowywania. Waga całkowita produktu to około 600 g. Model jest szary, jego kolor z czasem nie blaknie.

Rozważ też

Zalety

Produkt ma system szybkiego rozpinania, dzięki któremu można w ciągu sekundy wydostać się ze śpiwora. Dzięki listwom termicznym i kołnierzowi barkowemu użytkownik może liczyć na utrzymanie ciepła wewnątrz śpiwora nawet kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno.

Wady

Śpiwór jest stosunkowo ciężki. Waży on 1 kg, więc jeśli masz dość dużo bagażu i ograniczenia kilogramowe, model może okazać się mało praktyczny.

Podsumowanie

Maksymalny wzrost osoby korzystającej ze śpiwora to 200 cm. Średnica produktu po złożeniu to 21 cm, z kolei wysokość to 16 cm. Tkanina, z jakiej wykonany jest produkt to Toray Airtastic SLF 15 DWR. Jest to śpiwór typu mumia.

 

 

Najlepsze śpiwory puchowe w 2024 roku

 

Przygotowując się na wyjazd w góry zimą, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości śpiwór puchowy, który uchroni nas przed zimnem. Właściwy produkt zapewni nam komfort snu, więc wypoczniemy przed trudną wspinaczką. Zakup dobrej jakości produktu nie jest niestety prostym zadaniem. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ten oto ranking śpiworów puchowych, który pomoże Ci wybrać właściwy sprzęt.

 

Nasze zalecenia

 

Cumulus Rect 500

 

Kluczowym elementem ekwipunku na wyprawę górską jest śpiwór, który uchroni Cię przed zimnem. Modelem, na który warto zwrócić uwagę jest Cumulus Rect 500. Produkt wypełniony jest puchem o łącznej masie 500 g, co stanowi dobrą izolację przed zimnem.

Dużym atutem prezentowanego modelu jest to, że w każdej chwili możemy go rozłożyć tak, aby funkcjonował jako kołdra o wymiarach 200 cm x 160 cm. Dzięki temu, ze śpiwora korzystać mogą aż 2 osoby. Całkowita masa produktu to 910 g, więc nie stanowi zbyt dużego obciążenia. Zaletą śpiwora jest to, że wszystkie komory z puchem są ze sobą połączone, więc użytkownik samodzielnie może zdecydować, jak rozmieszczone powinno być wypełnienie.

Temperatura komfortu to 4 st. C, graniczne to -1 st. C, zaś ekstremalna to -16 st. C. Model ma długość 200 cm, a więc dedykowany jest dla osób o wzroście do 190 cm.

Zdaniem wielu konsumentów, prezentowany model to bardzo dobry śpiwór puchowy. Wszystkie materiały użyte do wykonania produktu są dobre gatunkowo.

 

 

 

 

Yeti Kolba

 

Model Yeti Kolba to bardzo często wybierany śpiwór, który posiada puchowe wypełnienie. Największą zaletą modelu jest jego specjalny, ergonomiczny kształt, który dobrze osłania nas przed zimnem.

Na uwagę zasługuje fakt, że produkt jest bardzo lekki, gdyż jego waga nie przekracza 700 g. Co więcej, po zwinięciu śpiwór zajmuje bardzo niewiele miejsca. Materiał, z którego uszyto produkt cechuje się dużą przewiewnością, zatem mamy zapewniony komfort snu. Dodatkowo, komory skonstruowano tak, aby puch mógł się przemieszczać. Sprawia to, że produkt szybko się dostosowuje do pory roku, w jakiej go używamy. Poza tym kształt śpiwora nazywany jest mumią, gdyż dobrze oplata nasze ciało, co zapewnia odpowiednią termikę. Równocześnie model wyposażony jest w miękką poduszkę. We wnętrzu znajduje się 300 g puchu o sprężystości 700 cui.

W opinii wielu konsumentów ten dobry i tani śpiwór puchowy to godny polecenia model. Gwarantuje on bowiem, dobrą izolację przed zimnem oraz komfort w czasie spania.

 

 

 

 

Deuter Trek LITE 300

 

Godnym polecenia śpiworem, z którego opisem powinniśmy się zapoznać jest Deuter Trek LITE 300. Kształt tego produktu nazywany jest mumią. Modell dobrze oplata całe ciało użytkownika, a co więcej ściśle przylega do skóry. Zatem, gwarantuje to nam dobre osłonięcie przed zimnem.

Powodem, dla którego warto zainwestować w ten sprzęt, jest jego niewielka waga oraz duża kompresja. Dzięki temu przenoszenie oraz przechowywanie śpiwora jest bardzo proste, gdyż nie zajmuje on zbyt dużo miejsca. Na uwagę zasługuje ocieplany kołnierzyk, który ochrania naszą szyję. Całkowita waga produktu to 900 g, w tym 300 g to masa puchu. Temperatura komfortu modelu to 3 st. C, graniczna wynosi -2 st. C, zaś ekstremalna to -18 st. C. Ponieważ materiał zewnętrzny cechuje się dobrą wentylacją, śpiwór może być używany w czasie dowolnej pory roku. Tkanina jest bardzo wytrzymała i odporna na prucie się oraz wszelkie uszkodzenia, co sprawia, że posłuży Ci przez długi czas.

Opinie o śpiworach puchowych tego producenta są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło wysoką jakość wykonania oraz niewielkie wymiary modelu. Dodatkowo gruba warstwa izolująca przed zimnem sprawia, że model dobrze sprawdza się nawet w niskiej temperaturze.

 

 

 

 

Sea To Summit STS Micro Mc II

 

Model Sea To Summit STS Micro Mc II to wysokiej jakości śpiwór, który posiada puchowe wypełnienie. Zaletą tego produktu jest kształt o nazwie mumia, który dobrze osłania ciało przed zimnem. Dodatkowo, produkt posiada specjalny kołnierz, który ochrania szyję przed wyziębieniem.

Za sprawą nowoczesnej technologii, śpiwór można złożyć do bardzo niewielkich wymiarów. Dzięki temu przenoszenie oraz przechowywanie modelu nie sprawią nam problemu. Śpiwór uszyto w konstrukcji komorowej, zatem puch nie będzie się przemieszczał. Sprzęt ms kilka przegród bocznych, co dodatkowo ułatwia rozmieszczenie wypełnienia w dolnej części śpiwora. Co więcej w okolicy stóp umieszczono specjalny ściągacz, który uniemożliwia wdarcie się zimna. Poza tym we wnętrzu znajduje się duża kieszeń, dedykowana na cenne drobiazgi. Model najlepiej używać, gdy temperatura otoczenia nie spada poniżej 7 st. C, bowiem tyle wynosi próg komfortu.

Według opinii wielu konsumentów jest to bardzo funkcjonalny model, który bardzo prosto transportować w plecaku. Równocześnie, gruba warstwa puchu zapewnia komfortowy wypoczynek.

 

 

 

 

 

Pajak Sport RADICAL 8H

 

Jeśli poszukujesz dobrej jakości śpiwora, to zachęcamy Cię do zainteresowania się modelem Pajak Sport RADICAL 8H. Produkt ten posiada puchowe wypełnienie, które nie tylko dobrze izoluje ciało od zimna, ale również jest lekkie Model dedykowany jest dla osób, których wzrost nie przekracza 2 m.

Kształt produktu kompleksowo izoluje użytkownika, co jest zasługą jego kształtu – typ mumia. Atutem konstrukcji jest specjalny kaptur, który chroni głowę oraz szyję przed wyziębieniem. Dodatkowo, model posiada kilkanaście komór, które ochraniają puch przed przemieszczaniem się. Pozwala to cieszyć się większym ciepłem, a jednocześnie minimalizuje ryzyko przerzedzenia się wypełnienia. Na uwagę zasługuje system szybkiego rozpinania, za sprawą którego wydostanie się ze śpiwora jest bardzo proste. Wszystkie elementy regulacyjne możemy obsłużyć jedną ręką. Produkt najlepiej się sprawdza w temperaturze do – 4 st. C. Waga modelu to 1 kg.

Osoby, które zakupiły prezentowany sprzęt są z niego bardzo zadowolone, gdyż gwarantuje on pełną ochronę przed ujemnymi temperaturami. Co więcej, śpiwór cechuje się dużą tolerancją na zimno, dlatego jest bardzo funkcjonalny i może być używany w czasie różnych pór roku.

 

 

 

 

Jaki śpiwór puchowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wybierając się na wakacje bardzo ważne jest to, aby zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. W zależności od warunków powinniśmy dostosować nasze wyposażenie do czynników atmosferycznych, lokalizacji noclegu i ukształtowania terenu. Te wszystkie informacje stają się szczególnie ważne, jeśli planujemy urlop pod namiotem. Okrycie nie tylko chroni nas przed niskimi temperaturami, ale również zabezpiecza przed owadami i innymi małymi zwierzętami. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważny jest trafny dobór sprzętu, użytkownicy często zastanawiają się: jaki śpiwór puchowy wybrać, aby w pełni spełnił on ich oczekiwania. W niniejszym artykule pokażemy Ci czym sugerować się podczas podejmowania decyzji, tak aby zakup nie okazał się pomyłką.

Wytrzymałość temperaturowa – jaki śpiwór puchowy jest najlepszy?

Kupując śpiwór w pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakich warunkach mamy zamiar go używać. Jeśli będziemy narażeni na ekstremalnie niskie temperatury, musimy zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który jest o wiele droższy od standardowego. Z tego samego względu, nie należy przepłacać, gdy szukamy okrycia do namiotu rozbitego latem nad brzegiem Hiszpanii.

Jak więc zdecydować się na odpowiednią strukturę puchu? Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu. Są w niej zapisane informacje zgodne z normą EN 13537, które jasno określają termiczne standardy izolacji tj. granice temperatur w jakich możemy korzystać ze śpiwora. Kluczowymi dla nas są 4 pozycje: “górna granica komfortu – T -max”, “temperatura komfortowa – T – comfort”, “dolna granica komfortu – T – limit” oraz “temperatura ekstremalna – T – extreme”. T – max wskazuje optymalne warunki snu zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. T – comfort pozwoli nam spokojnie przespać całą noc bez uczucia zimna.

Jest to najniższa wartość, przy jakiej może odpoczywać kobieta (o masie średnio 60 kg). T – limit, jak sama nazwa mówi, określa minimalną temperaturę dla płci męskiej, przy czym dotyczy osób o większej masie, które są z reguły bardziej odporne na chłód. Ostatnia pozycja tj. T – extreme informuje nas o tym, że przy danej wartości dorosły mężczyzna może spać przez ok. 6 h bez zagrożenia zamarznięciem, jednak z pewnością będzie narażony na silne uczucie zimna.

Jeśli zależy Ci na maksymalnej termicznej ochronie, sprawdź jak uszyty jest produkt. Najlepiej jeśli nie posiada pikowanych elementów, ponieważ istnieje ryzyko, że w miejscach zwężonych bardziej będziemy odczuwać chłód. Oprócz tego, ważnym detalem są zamki i inne zapięcia. Wszystkie powinny być szczelne i zabezpieczone dodatkową zewnętrzną nakładką. Niektóre modele wyposażone są w specjalne okrycia zapinane na rzepy, które zamieniają śpiwór w kokon. Zwykle tego typu rozwiązania stosowane są przez producentów profesjonalnych sprzętów, używanych podczas wspinaczek wysokogórskich.

 

Kształt

Kolejnym ważnym czynnikiem, który determinuje czy dany śpiwór spełni Twoje oczekiwania jest jego kształt. Obecnie na rynku znajdziemy 3 podstawowe formy, najczęściej wybierane przez konsumentów: kopertę, mumię i myśliwski.

Pierwszy z nich – koperta – to najstarszy typ śpiworu. Jest to zwykły prostokąt zszyty z jednej strony, natomiast przeciwległy i opcjonalnie dolny bok zapinają się na zamek. Ten rodzaj śpiwora zwykle wykorzystuje się na piknikach i biwakach letnią lub wiosenną porą. Ze względu na to, że wewnętrzna przestrzeń jest dość spora, produkt nie jest zdolny do utrzymania wytworzonej przez człowieka temperatury. Decydując się na “kopertę” sprawdź czy bok pod nogami da się rozsunąć. Najważniejszą bowiem zaletą tego rodzaju sprzętu jest to, że łatwo zrobimy z niego koc lub okryjemy się w nocy w kilka osób. Jeśli dolna część została zszyta na stałe, niestety gadżet posłuży tylko nam.

Kolejny model – mumia – to najbardziej doceniany przez konsumentów kształ. Jest on niemal idealnie dopasowany do figury człowieka, dzięki czemu dokładnie przylega do ciała oszczędzając jego energię. Ze względu na mniejszą ilość zużytego materiału ten rodzaj śpiwora zwykle jest lżejszy niż koperta. Oprócz tego, często pozbawiony jest zamków, co również wpływa na jego wagę. Charakterystyczną częścią “mumii” jest podgłówek, który umożliwia ułożenie głowy na miękkim materiale z odkrytą buzią (tył sprzętu jest dłuższy niż przód). Niektóre modele posiadają specjalny ściągacz, za pomocą którego zmniejszysz otwór na twarz i jeszcze bardziej odizolujesz się od zimna.

Śpiwory myśliwskie przeznaczone są dla osób, które muszą spędzić kilka godzin w pozycji siedzącej. Ciągłe czuwanie jest dość niebezpieczne, szczególnie jeśli na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura. Zmęczony organizm o wiele szybciej może zamarznąć, dlatego też przed wyjściem do lasu koniecznie zaopatrz się w specjalny sprzęt. Produkt dla myśliwych posiada specjalny ściągacz wszyty w okolicach pasa. Dzięki temu śpiwór możesz założyć jedynie na nogi, tak aby nie marzły od zimnego gruntu.

 

Materiał

Oczywistym jest, że pokrycie sprzętu powinno być na tyle grube, aby materiał był odporny na czynniki zewnętrzne oraz cienki, by nie dokładać niepotrzebnej wagi. Najlepszy śpiwór puchowy to taki, który jest wodoodporny i dysponuje jednocześnie odpowiednim systemem wentylacyjnym.

Najczęściej wykorzystywanym tworzywem jest poliester i nylon. Materiały są znane na rynku już od wielu lat dlatego też producenci udoskonalili ich strukturę do tego stopnia, że idealnie radzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach.

 

Rozmiar

Decydując się na zakup śpiwora warto wcześniej zastanowić się nad jego rozmiarem w dwóch postaciach: złożonej i rozłożonej.

Jeśli zamierzasz dużo podróżować ze sprzętem skup się na tym, aby w worku zajmował on mało miejsca. Obszerny bagaż często jest dość kłopotliwy, dlatego też warto skorzystać z oferty producentów, którzy przedstawiają bardzo szeroki asortyment skompresowanych modeli.

Jeśli zastanawiasz się nad rozmiarem rozłożonego sprzętu w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wzrost przyszłego użytkownika. Śpiwór powinien być od niego od 20 cm do 25 cm dłuższy.

Standardowy rozmiar jaki zazwyczaj pojawia się w sklepach to 73 cm x 190 cm. Jest to gabaryt, który będzie odpowiedni dla większości dorosłych osób. Nieco mniejsze modele zwykle wybierane są dla dzieci. Ich długość wynosi 145 cm i mniej a szerokość ok. 71 cm.

Jeśli jesteś bardzo wysoką osobą możesz mieć małe trudności ze znalezieniem idealnego sprzętu w sklepie stacjonarnym. Nie mniej jednak w Internecie występują przeróżne rodzaje śpiworów i z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Nowinką wśród piechurów jest obecnie sprzęt wyposażony w gumki. Takie rozwiązanie sprawia, że wchodząc do środka, śpiwór dostosuje się do Twoich gabarytów. To pomoże Ci szybciej się ogrzać i utrzymać wytworzoną przez ciało temperaturę.

 

Śpiwory puchowe w dobrych cenach

Ceny śpiworów wahają się w zależności od użytych w produkcji materiałów, wielkości i marki. Najprostszy sprzęt lubisz już za niecałe 50 zł. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie musisz przygotować się na wydatek rzędu 500 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ