fbpx

Oleje silnikowe 5W40 ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.08.19

 

Czeka Cię wymiana oleju silnikowego w aucie? Nie wiesz, który środek smarny najlepiej nadaje się do Twojego samochodu? Nie martw się, pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego produktu. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking prezentujący najbardziej popularne oleje 5W40. Na pierwszym miejscu jest Castrol Magnatec – środek smarny przeznaczony do silników wysokoprężnych, które są wyposażone w układ Common Rail, turbosprężarkę czy intercooler. Produkt zapewnia odpowiednie smarowanie jednostki napędowej, w efekcie czego przedłuża trwałość jej elementów. Olej może też wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa, dlatego nie będziesz narzekać na konieczność zbyt częstego tankowania samochodu. Co ważne, środek smarny można wlać do silnika z filtrem DPF (cząstek stałych). Szukasz produktu przeznaczonego nie tylko do silników Diesla, ale też benzynowych? W takim razie koniecznie sprawdź olej Millers Oils Trident, który plasuje się na drugim miejscu. Zapobiega on zatarciu jednostki napędowej i zniszczeniu najważniejszych podzespołów. To środek smarny, który dobrze sprawdza się przez cały rok, również przy ujemnych temperaturach zachowuje właściwą lepkość.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki olej silnikowy 5W40 kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Żeby silnik w naszym samochodzie pracował niezawodnie przez długi czas, musimy wlać do niego odpowiednio dobrany olej. Taki środek smarny nie tylko redukuje tarcie elementów jednostki napędowej, ale może też zmniejszać zużycie paliwa. Jeśli zastanawiasz się, który produkt jest właściwy do Twojego auta, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

 

 

Dlaczego olej silnikowy jest ważny?

Jednostka napędowa w samochodzie nie jest w stanie odpowiednio pracować bez właściwego smarowania. Olej jest więc niezbędny do tego, abyśmy mogli podróżować swoim autem. Tego typu produkt redukuje tarcie silnika, a tym samym zapobiega zbyt szybkiemu zniszczeniu poszczególnych części jego budowy. Dzięki temu możemy przejechać samochodem wiele kilometrów bez obaw o częste wizyty u mechanika.

Ze względu na to, że podczas pracy silnika olej jest poddawany wielu obciążeniom (termicznym, chemicznym oraz mechanicznym) musimy pamiętać o jego regularnej wymianie. Inaczej może dojść do zatarcia jednostki napędowej, a wtedy konieczna jest jej naprawa lub wymiana, co jest dużym wydatkiem.  Jaki olej silnikowy 5W40 wybrać, żeby auto się nie zepsuło? To zależy od kilku różnych czynników.

 

Typ silnika

To, jaki środek smarny kupimy uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju silnika zamontowanego w samochodzie. Są produkty przystosowane jedynie do aut z jednostką napędową Diesla lub napędzaną benzyną, jednak dostępne są i takie o bardziej uniwersalnym charakterze. Wiele osób uważa, że najlepszy olej silnikowy 5W40 to taki, który można bez przeszkód wlać do benzynowej jednostki napędowej, jak i wysokoprężnej, wyposażonej w turbosprężarkę, układ Common Rail czy intercooler. Informację o tym, do jakich aut nadaje się środek smarny znajdziemy na opakowaniu. Szczególną uwagę powinny na nią zwrócić osoby mające auto z silnikiem z filtrem DPF, czyli cząstek stałych. Oleje przeznaczone do takich samochodów nie tylko zapewniają odpowiednie smarowanie jednostki napędowej, ale również zapobiegają szybkiemu zatykaniu się filtra sadzą. Nie zapominajmy też, że nie każdy środek smarny 5W40 nadaje się do aut z instalacją LPG, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z informacjami podanymi na opakowaniu.

 

Skład

Produkty 5W40 to środki syntetyczne, a więc ich skład oparty jest na syntetycznych olejach bazowych. Powstają one w czasie złożonych reakcji chemicznych, takich jak surowa rafinacja bądź synteza. Uważa się, że oleje 5W40 (i inne zaliczane do tych syntetycznych) lepiej sprawdzają się w ciężkich warunkach pracy w porównaniu do środków mineralnych. Wszystko przez to, że mają one bardziej stabilną strukturę molekularną i nie tracą swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Z tego powodu nie trzeba się obawiać o powstawanie osadu w silniku, który mógłby zakłócić jego pracę.

O tym, jaki olej silnikowy 5W40 jest najlepszy często decydują dodatki. Ich zadaniem jest zwiększanie skuteczności działania środka smarnego, co oznacza, że przyczyniają się do zmniejszonego zużycia paliwa czy lepszej ochrony wspomnianego wcześniej filtra DPF.

 

Pojemność

To, ile oleju musimy wlać do silnika zależy od marki i modelu auta. W przypadku mniejszych jednostek napędowych wystarczą ok. 4 l środka smarnego, jednak w tych większych, np. V8, będzie to nawet 10 l. Jeżeli mamy wątpliwości, jak duże opakowanie oleju musimy kupić, najlepiej zapytać o to swojego mechanika, ewentualnie zapoznać się z instrukcją obsługi auta. Produkty 5W40 sprzedawane są w opakowaniach o pojemności od 1 l do 5 l, choć część producentów oferuje też 25 l kanistry.

 

 

Lepkość

Lepkość środka smarnego zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. Sam typ oleju podpowiada nam, czy jest to odpowiednio lepki produkt do silnika samochodu. 5W oznacza, że środek zachowuje właściwą lepkość do uruchomienia auta nawet w temperaturze do -30 st. C. Nie powinniśmy więc mieć dużego problemu z odpaleniem samochodu w zimowe poranki. Z kolei liczba 40 oznacza lepkość letnią, czyli wytrzymałość środka smarnego w wysokich temperaturach, przekraczających niekiedy wartość 100 st. C.

 

Oleje 5W40 w dobrych cenach

Za 1 l opakowanie oleju 5W40 znanego producenta zapłacimy nie więcej niż 50 zł. Im więcej środka smarnego musimy wlać do jednostki napędowej auta, tym droższy okaże się jego zakup. 5 l produkty kosztują zwykle ponad 100 zł, ale często takie opakowanie w zupełności wystarcza, aby wlać odpowiednią ilość oleju do silnika (w razie potrzeby możemy też dokupić 1 l butelkę).

 

Najlepsze oleje silnikowe 5W40 w 2019 roku

 

Chcesz lepiej zadbać o jednostkę napędową w swoim samochodzie? Sprawdź ranking olejów silnikowych 5W40 i przekonaj się, który produkt jest polecany przez konsumentów, jak również przez mechaników.

 

Nasze zalecenia

 

Castrol Magnatec 

 

Olej Castrol Magnatec jest dostępny w opakowaniu o pojemności 5 l. To w pełni syntetyczny produkt ze specjalną formułą „Inteligentnych Molekuł”, który idealnie nadaje się do silników wysokoprężnych wyposażonych we wtrysk bezpośredni, turbosprężarkę, intercooler i układ Common Rail.

Produkt zapobiega zbyt szybkiemu zużyciu elementów, z których zbudowana jest jednostka napędowa. Pozwala on na większą oszczędność paliwa, zwiększa również wydajność silników Diesla podczas rozruchu w niskiej temperaturze.

Konsumenci uważają, że to dobry olej do samochodów z jednostką napędową z filtrami cząstek stałych. Redukuje on tarcie części silnika i przedłuża trwałość podzespołów. Produkt jest chwalony także za to, że jest dostępny w dużym i wydajnym opakowaniu.

 

 

 

 

Millers Oils Trident

 

Chcielibyśmy zaprezentować produkt Millers Oils Trident zamknięty w poręcznym, 1 l opakowaniu. Olej jest przeznaczony do aut z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym, zarówno z filtrem cząstek stałych, jak i bez niego.

Nie trzeba się obawiać, że olej zamarznie w czasie zimy, ponieważ krzepnie przy -39 st. C (tak ujemne temperatury nie zdarzają się w naszym klimacie zbyt często). Produkt minimalizuje zużycie paliwa, chroni silnik i przedłuża trwałość jego poszczególnych części budowy.

Konsumenci chętnie publikują opinie o olejach silnikowych 5W40, również o tym opisanym powyżej. Produkt został doceniony za to, że ma odpowiednią lepkość (nawet w trudnych warunkach), a ponadto nadaje się do aut ze zmiennymi okresami międzyprzeglądowymi.

 

 

 

 

Liqui Moly Top Tec 4100 

 

Olej Liqui Moly Top Tec 4100 świetnie sprawdza się przez cały rok, a więc nie tylko latem, ale też zimą. Jest on przeznaczony do silników Diesla (także z turbodoładowaniem) i benzynowych, aut z pompowtryskiwaczami, układami Common Rail, a także filtrem cząstek stałych.

To produkt, który szybko dociera do wszystkich części jednostki napędowej w czasie tzw. zimnego startu. Zmniejsza on zużycie paliwa i chroni elementy silnika przed zbyt szybkim zniszczeniem. Skład oleju jest oparty na technologii syntetycznej, są w nim też specjalne dodatki.

Jak przekonują konsumenci, produkt Liqui Moly Top Tec 4100 ma odpowiednią lepkość, a poza tym jest sprzedawany w dużym, 5 l opakowaniu. Olej nie wymaga zbyt częstej wymiany (średnio co 30 000 km).

 

 

 

 

Elf Evolution 9900 NF 

 

W rankingu nie mogliśmy pominąć produktu Elf Evolution 9900 NF. Zapewnia on świetną ochronę silników, nie tylko Diesla, ale także benzynowych i napędzanych gazem propan-butan. Olej wyprodukowano z wykorzystaniem Technologii Syntetycznej Elf.

Cechą wyróżniającą produkt jest to, że do 5 l opakowania otrzymujemy również dodatkową, 1 l butelkę. Taki zapas oleju w zupełności wystarcza, aby odpowiednio zadbać o jednostkę napędową auta i przedłużyć trwałość jej części.

Z recenzji wydawanych przez konsumentów wynika, że produkt cieszy się dużą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że oleju nie trzeba za często wymieniać. Co więcej, redukuje on tarcie i zmniejsza zużycie paliwa, więc możemy rzadziej tankować samochód.

 

 

 

 

Eneos Premium Hyper 

 

Osoby chcące kupić dobry i tani olej silnikowy 5W40 z pewnością zainteresuje produkt Eneos Premium Hyper. Zapewnia on stabilność termiczną, mniejsze tarcie silnika, a do tego zapobiega zbyt szybkiemu zatykaniu się filtra cząstek stałych sadzą. To świetny wybór do auta z jednostką napędową zasilaną benzyną i LPG.

Olej wzbogacono o formułę kontrolującą gromadzenie się osadu. Opracowano go z myślą o samochodach osobowych oraz lekkich autach dostawczych z grupy VAG (Audi, Volkswagen, Skoda i Seat). Produkt jest dostępny w 1 l opakowaniu.

Konsumenci uważają, że prezentowany olej zapewnia czystość silnika (a tym samym zapobiega jego zatarciu), jest odporny na utlenianie i przedłuża trwałość filtra DPF. To produkt, który jest stabilny termicznie, co oznacza, że zachowuje swoje właściwości w wysokiej, ale też niskiej temperaturze.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.67 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status